Dagblad voor Schiedam Omstreken. f f pn rr fi/j EERSTE BLAD. Vrede op aarde. Gratis Ongevallenverzekering Nieuwjaarswenschen. De oorlog op den Balkan. 35ste Jaargang Dinsdag 24 December 1912 No. 10507 oyereeflkoistii op de polis verielde voorwaarden. Dit nummer bladen. beslaat uit twee Officieel# berichten. Kennisgeving. Buitealiuidseh Nieuws. Bureau: Boterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post ƒ2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regel; Handelsadvertentiën 1G regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. by levenslange geheele invaliditeit De verzekering wordt gewaarborgd door verlies van een hand, voet of oog Hoilandscke Algemeene by dood Verzekeringsbank, by verlies van een duim gevestigd te Schiedam. verlies van eiken ande- ren vinger. gC Wegens het KERSTFEEST zal de NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT, Dagblad voor Schiedam en Omstreken, Woensdag- en Donderda g-a vond niet verschijnen. Iu het nummer der «Nieuwe Schiedamsche Courant", Dagblad voor Schiedam en Omstreken hetwelk Dinsdag 31 December verschijnt, kunnen wederom Nieuwjaarswenschen worden geplaatst tegen den prijs van 50 CENT per annonce van hoogstens 6 regels, Deze advertenties kunnen reeds thans ter plaat sing worden aangeboden. Inrichtingen welke gevaar, schade oi hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gelet op de bepalingen der hinderwet, Brengen ter algemeene kennis, dat op heden aan de N. V. Branderij en Gistfabriek »Hol landia" en hare rechtverkrijgenden eene voor waardelijke vergunning is verleend tot Let uit breiden van haar fabriek,gelegen in den 's Gra- velandschen polder no. 25/29, kadaster Sectie H. no. 702, met een reserve-stoomketel van 100 M2 verwarmingsoppervlak. Schiedam, 24 December 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE. De Secretaris, V. SICKEN GA. „Rorate". Dauwt, hemelen, van boven en dat de wolken regenen den Rechtvaardige. Die bede nemen w(j met innig zielsverlangen van het geloovige Israël over. Immer keert voor ons de adventtijd, immer het aantrekkelijk Kerstfeest het feest der Goddelijke Liefde. Ons geloovig gemoed heeft behoefte aan ernst en zelfbeproeving, ons geloovig hart dorst naai de bron des eeuwigen levens. Wij behoeven, als menschen van immer slijtende kracht, en sterker wordende zwakheid, nieuw leven, nieuwe levenswarmte, nieuwe zielekracht. „Rorate Dauwt Hemelen." „En het woord is Vleesch geworden en Het heeft onder ons gewoond." Daar zie ik weer diepten na diepten en bergen na bergen van goddelijke liefde, al hebben wij dat woord honderden malen gehoord en over wogen Kerstnacht. Daar zie ik buiten het kleine Bethlehem, de arme stal en in die arme stal de H. FamilieMaria, de arme maar Onbevlekte Moeder-maagd, Jozef, haar maag delijken bruidegom, en het Goddelijk Kind, liggend in de kribbe. En wij snellen met de herdekens naar Bethlehem - en wij vergeten al die armoede en al die koude. En het klinkt hier ons in de oorenZoozeer heeft God de wereld liefgehad, dat Hij zijn eenigen Zoon niet gespaard heeft. Gods goedheid is verschenen in bovenaardschen gloed en glans. Hier in dien armen stal, bij die arme kribbe, zijn wij rijkEmmanuel, God met ons. En engelen komen af en aan en zij jubelen een lied, zooals zij alleen vermogen„Glorie aan God in den Hooge, en op aarde vrede den menschen van goeden wil." En mijn ziel kan zich rustig verdiepen in heilige meditatie want geen gewoej der wereld verstrooit hieralles is rustig. - De wereld slaapt - haar IJdelheid rust uit van hare ijdelen arbeid. Hier is mijn zielsverlangen vervuld„Emmanuel, God met ons". „Heden is u de Zaligmaker, die Christus de Heer is, geboren." Alles is siil om mij heen kenden dan de schriftgeleerden en grooten des volks de profe- tiën niet Ach, zij waren ingedommeld in awaling en onverschilligheid: de geleerden, de machtigen des volks, waren zich-zelven genoeg in blinde hoovaardij. Gelukkig, de hemelen jubelden het uitgoddelijke glansen verlichtten de duisternis, en eenvoudige herdekens werden het eerst geroepen door dien Emmanuel. Kerstnacht 1 Christus is geboren de wereld sliep. Yergeteu had zij ue profetien, zoooat Herodes ontsieiae en geneei Jeruzalem met hem, toen daar de vraag klonkWaar is ue nieuw geboren koning der Joden? Want wij hebben zijne ster in het Oosten gezien en zijn gekomen om Hem te aanbidden. Hoe geheel anders schijnt onze tijd. Alom viert men Kerstmis. Heel de wereld geloovig of niet schijnt beheerscht dooi de Kerst-idee. Heel de wereld rust, als ware het een groote Sabbath, van hare onrustigen arbeid heel de wereld droomt van vrede voor haar, die naar vrede en rust smacht, is dit woord vol bekoring Et in terra pax homi- nibus. Het schijnt een wereldfeest allen ontmoeten elkaar om de kribbe armen en rijken geloovigen en ongeloovigen. Zoo schijnt het. In de groote steden ziet gij liefdadige menschen, die in koude en guurheid aalmoezen vragen voor de arme kleinen. Onze groote winkels en magazijnen stallen een Kerst-étalage uit, en vooral den Kerstboom met zijn besneeuwd sparregroen, met zijn schittering van goud en licht, met zijn vuurspattende sterretjes. In de huizen der grooten houdt men een eeredienst om den rijk gevulden en rijk versierden Kerst boom - en allen zingen het oude„Stille nacht, heilige nacht", en grooten en kleinen, zij vieren feestgeen feest zoo huiselijk, geen feest zoo vredig, geen feest zoo aantrekkelijk. Zoo viert de wereld Kerstmis men blijft bij het uiterlijke. Hoevelen zijn er in de wereld die Kerstfeest vieren en die niets weten van den nieuwgeboren koning der Joden Van den Christus van dien Emmanuel, dien God met ons die niets weten van Bethlehem, van de kribbe, van Maria en Jozef, van de herdekens en de wijzen uit het Oosten - Men wil wel rustmen wil wel aalmoezen - men wil veel geschenken - maar met dit al is men langzaam bezig den christelijken feesten te ont nemen het godsdienstig karakter - vandaar dat allen Kerstmis vieren de geloovige en ongeloovige, de socialist, ieder op zijn wijze. ieder beschouwt Kerstmis op zijn wijze en men maakt een Bethlehem, een kribbe, een Christuskind, zooals men zelf wil men vraagt niet wat waarheid is men maakt de waarheid 1 Zoo komt het dat wij Kerstmis vieren het feest van goddelijke liefde en goddelijke vrede en er toch geen verbroedering komt tusschen klassen en standen. Zoo komt het datmisschien in de huizen der diplomaten een fijne, feërieke Kerstboom zijn tooverachtig licht werpt in de duistere salon en men daar zingt van vrede, terwijl daarbuiten de minste stoornis in de po litieke wereld voldoende is elkander den oorlog te verklaren. Zoo komt het dat de wereld Kerstmis viert, en roept: „vrede, vrede"; maar dat inwendig het vuur ziedt en kookt het vuur der revolutie en anarchie om straks èn wet èn gezag èn kapitaal te verwoesten met zijn verteerende lava. Waar is het woord van Karl Albert Vögele: Ach, de menschen zijn nog immer de grootste haters, de grootste vijanden der menschen, en toch is de Vredevorst reeds voor meer dan 1900 jaar nedergedaald, om den menschen den vrede te boodschappen: „Vrede op aarde den menschen!" Zoo komt het dat men spreekt van vredes conferentie, terwijl de oorlogen niet verminderen en de vrede, als de duif uit Noachs ark, over de aarde gaat, en zoekt naar een vasten grond alsof daar geen vredespaleis was. Onze tijd levert zeker dat bewijs, dat de wereld geen vrede bieden kan, geen wereld met al haar rijke uitvindingen, met al haar weten schap, met al haar wetten, met geheel haar ontwikkeling. Willen wij den vrede deelachtig worden van het arme Christuskind, dan moeten wij het Kerstfeest niet alleen vieren in uiterlijkheden niet om den Kerstboom alleen maar wij moeten bij de kribbe onze ziel weer sterken met het oude geloof onzer vaderen, aanbiddend neer knielen voor het Goddelijk Kind, en beginnen met zijn godheid te belijden Heer, tot wien anders zullen wij gaan, Gij hebt de woorden des eeuwigen Levens. Dat Kind moet voor ons zijn, wat het was voor de herders en de wijzen uit het Oosten de kracht voor een nieuw leven. Hier moeten wij leeren gehoorzaamheid, nederigheid, onderlinge liefde. Hier kunnen wij in het licht van den Christus opzien naar Boven en uitroepenAbba, Vader Hier worden wij allen éen door het geloof aan en de liefde tot den Emmanuel. Hier moeten wij herhalen, wat Christus ons geleerd heeft: Vergeef ons onze schulden, gelijk ook wij ver geven onzen schuldenaren. Pax hommibus bonae voluntatis. B. G. VERHEY. Utrecht, 18 Dec. 1912. De vredesonderhandelingen. De eischen der geallieerden Balkanstaten omvat ten het volgende: io. Afstand van het geheele grondgebied ten westen van de lijn, die zich van een punt ten oosten van Rodosto aan de Zee van .Marmoia tot aan dc baai van Malatra dan de Zwarte Zee uitstrekt met uitsluiting van het schiereiland Gal- lipoli 2o. afstand van de eilanden in de Egeïscho Zee; 3o. afstand van al zijn rechten op Kreta; 4c. oe Albaneescihe kwestie wordt aan de be slissing der mogendheden overgelaten. De eischen der geallieerden maakten op de Turksche gedelegeerden een pijnlijken indruk. Toch hoopt men tot een bevredigende schikking te geraken. De meeste gedelegeerden verlaten Lon den gedurende de. verdaging. Dane! zou naar het vasteland vertrekken. In de gister gehouden zitting trokken de Turk- sche gevolmachtigden definitief hun tegenwerpin gen tegen de toelating der Grieksche gedelegeer den tot de vredesonderhandelingen in. Hervatting van den o or log? ■Uit Petersburg wordt aan het „Berliner Tage- blatt" geseind, dat de onder-Minister van builen- landsche zaken, Neratof, aan een medewerker van de „Petersburgkaja Gazeta" verklaard heeft, dat de Turksche gedelegeerden op het oogenblik zeer weinig geneigd zyta tot concessies, zooaat het hervatten van dear oorlog voor de Tsjataldja-linio meer dan waarschijnlijk is. In Rusland. Het «Nowojo Wremja" valt in een paar arti kelen de houding van de Russische regeering op de gezantenconferentie te Londen scherp aan. Onze gezant te Londen heeft eenvoudig toege stemd in het voorstel van Oostenrijk-Hongarije meent het blad en noemt dat vervolgens een misdaad. Ook bij de besprekingen tusschen Bulgaren en Turken over het afstaan van grond gebied, zal Rusland het loodje leggen en de Oos- tenrijksche diplomatie zal ook daar zegevieren. Rusland dankt aan zijn diplomatie steeds zijn zwaarste nederlagen. (100) b« 1 U U wysvingerg 1 {(j by

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 1