Telegrammen. Verspreide berichten. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Kerknieuws. Rechtzaken. Laatste Berichten. Bargertfjkn Stand. 401ste Staatsloterij. Krachtens een oekase van den Tsaar is het verspreiden van militaire berichten, in het bizon der berichten over de strijdvaardigheid van leger en vloot, over het oorlogstuig in de vestingen aanwezig, over manoeuvres en proefmobilisaties, over het onder de wapenen roepen van soldaten met verlof of reservisten en bewegingen van troepen aan de grenzen, verboden. Het bevel heeft geldigheid voor een jaar, te rekenen van den dag der afkondiging. In Bulgarije. Het antwoord op de troonrede, door de com missie uitgewerkt, herinnert aan de geestdrift, waarmee de geheele natie het manifest, waardoor de oorlog werd afgekondigd, heeft ontvangen en drukt het gevoel van trots uit, waarmee de daden van het leger de natie heeft vervuld. Deze daden zijn een roemvolle bladzijde van de Bulgaarsche geschiedenis. Het vaderland is den helden dsnkbaar, hun, die gevallen zijn, evenzeer als den nog levenden. Het antwoord verklaart voorts, dat de leden van het Sobranië met belangstelling de vredes onderhandelingen volgen, welke zij hopen dat tot een verdrag zullen leiden, dat Bulgarije wettige voldoening zal geven en dat, mocht voor het verkrijgen van dat resultaat de hervatting van de vijandelijkheden neodzakelijk zijn, de volksverte genwoordiging tot het voortzetten van den oorlog gereed is. S a 1 o n i k i. De «National Zeitung" verneemt uit Saloniki, dat het dertiende Bulgaarsche regiment bevel ontvangen heeft naar Serres te vertrekken. De afmarsch heeft reeds plaats gehad. Naar men zegt, zal ook de rest van de Bulgaarsche troepen Saloniki spoedig verlaten. De «National Zeitung" teekent hierbij aan Een verrassende tijding komt uit SalonikiDe Bulgaren verlaten de stad. Of dit vertrek naar Serres, met de vredesonderhandelingen, te Londen, die immers tot stilstand zijn gekomen, samen hangt, en dus in verband staat met het weder openen der vijandelijkheden, is nog niet zeker. Belangrijk schijnt ons de omstandigheid, dat na het vertrek der Bulgaren, de Grieken meester zijn van de stad, om welker bezit de beide staten zoolang getwist hebben. Dit is misschien het gevolg van het bezoek, dat koning Ferdinand van Bulgarije onlangs aan den koning van Griekenland te Saloniki heeft gebracht. Oostenrijk en Servië. De correspondent van de «Köln. Ztg." te Wee- nen verneemt dat ambtelijke kringen het opti misme, gewekt door het bezoek, van Pasjits, den Servischen ministerpresident aan von Ugron, den Oostenrijksch-Hongaarschen gezant te Belgrado, niet deelen. De zaak Prohaska, kan men eerst dan als afge daan beschouwen, als Servië heeft voldaan aan de eischen van voldoening van Oostenrijk-Hongarije, welke nog niet zijn gepubliceerd en de moeilijk heden nopens Albanië zullen eerst dan zijn opge helderd, als Servië al zijn troepen uit het Alba- neesch gebied zal hebben teruggetrokken en de grenzen van het toekomstig zelfstandig Albanië zullen zijn afgebakend in dier voege als het Oos tenrijk-Hongarije noodig zal voorkomen. De toestand. In welonderrichte kringen te Parijs blijlt de indruk nog steeds lichtelijk pessimistisch. Dit gevoel van onrust en onbehagen is gevestigd op het feit, dat Oostenrijk, hetwelk naar aanlei ding van Servië's afzien van het territoriaal bezit eener haven aan de Adriatisch^ Zee, allicht zijn goede gezindheid had kunnen bewijzen door al thans een gering deel zijner gemobiliseerde troepen naar huis te sturen, integendeel zijn oorlogstoe rustingen voortzet, meldt de «Tel." Dit bewijst, dat Oostenrijk zich nog niet tevre den gesteld acht door de autonomie van Albanië en de ontzegging van Servië. Een groote moeilijk heid schuilt in de begrenzing van Albanië, het welk Oostenrijk liefst zoo uitgestrekt mogelijk zou zien, ten einde aldus de gebiedsaanwinst van Servië zooveel mogelijk te beperken. Aan den anderen kant staat het vast, dat Oostenrijk niet dan met grooten tegenzin de autonomie van Albanië onder garantie der zes groote mogendhe den in plaats van onder garantie van Oosten rijk en Italië alléén, zooals eerst tusschen Weenen en Rome was overeengekomen heeft aanvaard. Indien deze laatste regeling tot stand ware gekomen, zouden Oostenrijk en Italië zich vroeg of laat met elkaar verstaan hebben betreffende de verdeeling van Albanië, iets wat onmogelijk js, als de autonomie van dat land door alle groote mogendheden wordt gegarandeerd. Hieruit is het aanhouden der ontevredenheid in Oostenrijk en het voortduren van de algemeene malaise 'ontstaan. De Grieksch© en Turksche vloot. Een van den Turkse hen vlootvoogd ontvangen telegram, geeft bet volgende verslag;: I>e Turksche vloot, die zich op de hoogte wilde stellen nopens de Griekscke vloot, heeft gisteren een verkenning tusschen Tenedos en Imbros' uit gevoerd. Zij ontmoette de vijandelijke vloot, sa mengesteld uit 6 torpedo jagers en een onderzee se he boot, opende het vuur en dreef haar op de vlucht. Vervolgens naderde de Turksche vloot Tenedos en begon op de Grieksdhe stellingen en de Griek se he vlag te vuren. Er ontstond een artillerie gevecht op een afstand van ongeveer 13 K.M. met de vijandelijke vloot. De Turksche vloot verhin derde haar te naderen, maar daar het in tusschen laat geworden was, maakte zij een zwenking en keerde terug zonder eenige schade te hebben lieloopen. Tengevolge van den grooten af land kon men de schade, den vijand berokkend, niet schatten. De beoogde; verkenning was volmaakt, gelukt. RUSLAND. De DiOema-afgevaardigden zullen allen gezanten lijk door den tsaar in het winterpaleis worden ontvangten, wat sinds de eerste. Doema niet is geschied. Scherpe maatregelen zijn genomen om te maken, dat met de 380 afgevaardigden met tevens ongewensehte personen op het paleis zul len komen. SPANJE. In Kamer en Senaat liep het gerucht, dat een ministerieele crisis elk oogenblik te verwachten zou zijn. Graaf Romanones zou gezegd hebben, dat men van plan was vandaag of morgen de kwestie van vertrouwen aan het oordeel des Konings te onderwerpen, zoodra de Senaat het Fransch-Spaansch verdrag zou hebben aange nomen. De Senaat zette gisteren de debatten over het Fransch-Spaansch verdrag voort. ITALIë. De „Köln. Volks'ztg." meldt dat het door den Duitschen Jezuïetenpater gestichte Pauselijke Bij belinstituut te Rome van den H. Stoel opdracht gekregen een afdeeling in Palestina te vestigen om den leeraars en leden van het instituut de studie te vergemakkelijken. Bedoelde afdeeling zal geheel onafhankelijk zijn van het reeds in Jeru zalem bestaande bijbelinstituut dier Fransche Do minicanen. Eerst was het plan van pater Fonck het in stituut op den berg Karmel op te richten wat echter onafhankelijk van den wil van den H. Stoel niet mogelijk was. N,a. lange bespre kingen met competente personen uit de versehil- lenae orde-congregaties en van de wereldgeeste lijken heeft de II. Stoel besloten, dat de plaats van vestiging Jeruzalem zal zijn. Het nieuwe in stituut zal onder Fransch protectoraat en Fran- sche leiding staan. Tot directeur is een Fransche Jezuïet benoemd. ENGELSCH-INDIë. Reuter seint uit Londen De poging om den onderkoning van Indië te vermoorden, heeft, naar men denken kan, in Indische kringen hier natuurlijk veel opzien ge baard. De onderkoning, die eerst slechts licht gewond heette, heeft een diepe schouderwond van vier duim lang. Het schouderblad ligt bloot. De justitie te Delhi heeft een groote som uitgeloofd voor het ontdekken van den pleger van den aan slag. De bom moet gegooid zijn van het dak van de Nationale Indische Bank. Een „Central News"-tetagram uit Be dijn meldt, aal een Russisch officier gearresteerd is te Kues- 'rin (Brandenburg), beschuldigd van spionage. Hij zou de forten van Kue.strin gefotografeerd hebben. De staking op de werf «Germania" te Kiel heeft grootere afmetingen aangenomen. Op het oogenblik ontbreken ongeveer 5000 arbeiders. Weerbericht Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht hl den morgen van 23 Dec. 1912, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 770.6 te Perpignan, Laagste barometerstand 737 3 te Vestmanoer. Verwachting tot den volgenden dag krachtige, tijdelijk wellicht stormachtige zuidelijke tot zuid westelijken wind, betrokken tot zwaarbewolkt waarschijnlijk regenbuien, zelfde temperatuur. Gemeenteraad. Agenda voor de openbare vergadering van den Gemeenteraad op Dinsdag, 31 December n.m. 2 uur. 1. Benoeming van een lid. der Commissie voor het Burgelijk Armbestuur (vacatureZoet mulder), om af te treden op 1 Januari 1916. Door da Commissie worden aanbevolen: 1. de heer S. E B. Linnenbrink. 2. de heer W. H. van den Toorn. 2. Verzoek van de N. V. «Werf Gusto", voorheen de firma A. F. Smulders, om haar het geheele stuk grond te verkoopen ten Westen van haar eigen terrein en ten Noorden van de Kaarsenfabriek Apollo", voor f7.per M2, met advies van Burgemeester en Wethouders. 3. Voorstel om B. en W. te machtigen een proef te nemen met het uitgeven van z.g. «bur- gertuinen" in het Sterrebosch. Volksbadhuis. In de week van 814 Dec. zijn genomen 419 baden le klas kuipbaden 26, regenbaden 282e klas kuipbaden 70, regenbaden 272, 5 ets. kinder baden 23. In de week van 15—21 Dec. 427 baden. le klas kuipbaden 19, regenbaden 27 2e klas kuipbaden 58, regenbaden 302, 5 ets. kinder baden 21. Plaatsvervangende hoofden. Door B. en W. dezer gemeente zijn vooï het jaar 1913 benoemd tot plaatsvervangende hoofden aan de volgende openbare lagere scholen A. de heer B. de Maar; B. maj. M. L. Doore- mans; C. de heer Th. van Waart; D. de heer J. van Rhijn Gz.E. de heer L. Krullaars; F. de heer A. Kloos; G. de heer G. V. d. Most; H. de heer J. van Meurs. Inschrijving Bureaubehoeften. De levering van schrijf- en bureaubehoeften ten dienste van het gemeentebestuur, en schrijf- en bureaubehoeften, alsmede lees- en leerboe ken, atlassen en verdere boekwerken, ten dien ste van alle inrichtingen van openbaar onder wijs yi deze gemeente is na gehouden openbare inschrijving voor den tijd van 3 jaren opnieuw toegewezen aan G. Odé's boekhandel alhier. Door een bewoner van de Beierland- sche straat werd aan de politie kennis gegeven, dat hij uti zijn 'koffer vermistte een bedrag aan geld, dat, zooals hij' vermoedt, in den nacht van Zaterdag op Zondag werd ontvreemd. De politie stelt een onderzoek in. Gisteren zijn alhier door de politie aangehouden twee losse arbeiders, de 23 jarige A. V. en de 26-jarige A. V., verdacht van diefstal van eenige voorwerpen door middel van inklim- mipg in den nacht van Zaterdag op Zondag uit eene woning aan de Prins Mauritsstraat. De vermiste voorwerpen werden ten huize van een der verdachten in beslag genomen. Na ver hoor en bekentenis werden beide personen weer op vrije voeten gesteld. Hoogwater te Schiedam: Woensdag 25 Dec. v. tn. 4.35 n. m. 4.53Donderdag 26 Dec. v. m. 5.24 n. m. 5.41Vrijdag 27 Dec. v. m. 6.13 n. m. 6.31. Overzee-vluchten. Zaterdag heeft de aviatiek twee nieuwe successen geboekt. Dien is Garros van Trapani, langs Palermo over zee naar Santa Eufemia bij Pizze in Calabrië gevlo gen, een overzee-vlucht volbrengend van 380 K. M.terwijl een ander aviaieur, Chemet, verge zeld van een passagier, ongeveer tegelijkertijd met zijn watervliegmachine van Venetië vertrok met het voornemen over de Adriatische Zee naar Triëst en terug te vliegen. Een sneeuwstorm oveiviel Chemet toen hij boven zee was, zoodat hij veplicht was op het vrij onstuimige water te dalen. Nadat de sneewval minder was kon hij weer opstijgen en slaagde er in Triëst te berei ken, aldus een overzee-vlucht van 256 K.M. vol brengend. Vreeselijk mijnongeluk in Japan. Bij een ontploffing in <le kolenmijn Cubari, te Sap poro, werden er van de 200 arbeiders, die zich in de mijn bevonden, 197 gedood. Tunnel ondergeloopen. Uit Vallorbe, (Zwitsersche Jura), meldt ReuterBij de werk zaamheden aan den tunnel door de Mont d'or, spleet de door een groot waterbassin open, dat, naar men veronderstelt, gevormd wordt door een onderaardsche rivier. Op Fransch grondgebied is de tunnel ondergeloopen. De schade is aanzienlijk. Een hoeve is overstroomd. Twee wegen zijn af gesneden. De werklieden zijn allen in veiligheid, doch de arbeid is onderbroken. Gistermorgen is de hulpkerk der nieuwe pa rochie te Scheveningen, toegewijd aan Onze Lieve Vrouw van Lourdes, plechtig ingezegend door den hoogeerw. heer P. C. Wijtenburg, deken van 's-Gravenhage. Overtreding Arbeidswet. DeHooge Raad heeft uitspraak gedaan inzake het cassatie beroep vanle A. A. v. W., eigenaar eener hoedenzaak te Groningen, door de rechtbank al daar veroordeeld tot twee boeten van f5 en één van f3, wegens het in zijn hoedenmaaksterswerk plaats arbeid doen verrichten na 8 uur des avonds door twee vrouwelijke personen en wegens het niet in zijne werkplaats aanwezig hebben van een arbeidsregister op bedoelde vrouwelijke personen betrekking hebbende; in welke zaak was aange voerd, dat die personen moesten worden aange merkt als bestuursters, daar zij in het atelier van bekl. het bestuur en toezicht uitoefenden over de eigenlyke werksters, op grond waarvan dan ook de kantonrechter te Groningen in eersten aanleg een ontslag van rechtsvervolging had uitgesproken. De Hooge Raad overwoog echter, dat onder «hoofd of bestuurster" in de Arbeidswet alleen valt te verstaan hij, die in het bedrjjf het opper ste gezag uitoefent en niemand boven zich heeft. Ambtshalve werd intusschen het vonnis vernietigd en werden aan den requirant, waar de overtreding was geschied ten aanzien van twee personen twee geldboeten van f5 en twee van f3 opgelegd, met verwerping overigens van het beroep. Onbevoegd uitoefenen der genees kunst. Door den kantonrechter te Schagen is II. J. Eilers te Oegstgeest veroordeeld wegens overtreding van art. 436 van het Wetboek van Strafrecht, driemaal gepleegd, tot 3 geldboeten 'eder van f300, subsidiair 3 maal 60 dagen hech tenis en vernietiging van de in beslag genomen medicijnen. Nederlandsch vee. De „Tagliche Rundschau" vernoemt uit Keu len: Nadat de prijs voor Nederlandsch slachtvee voortdurend gestegen is, hebben verschillende gemeenten in de Rijnprovincie besloten, af te zien van den verderen aankoop van Nederlandsch vleesch, zoolang niet de Pruisische Staat de in voerrechten en de vrachten verlaagd heeft. In vele steden is zelfs de ptrijs voor Nederlandsch vee hooger dan voor Duitsch vee. Met het Dean- sche vleesch heeft men dezelfde ondervindingen opgedaan, zoodat in het Rijnland bijna niet meer ingevoerd wordt. Uit het buitenland. Gister is een gezantschap uit Mongolië afge reisd naar St. Petersburg, om den tsaar te dan ken voor zijn medewerking iuzake de Mongolische kwestie. De Britscho schoeners „Cartagena" en „Ge- orgiana" zijp in de golf van Mexico l ij den laatsten storm vergaan. Alle opvarenden dezer schepen, 22 in getal, zijn verdronken. Gister-nacht is in het station voor draad- looze telegrafie te Norddoich de telegrafist Mül- ler tengevolge van kortsluiting door een zeer hoog gespannen electrischen stroom gedood. De Khedive van Egypte heeft den nieuwen Nijldam biji Assuan plechtig ingewijd. Lord Kit chener woonde het feest bij en overhandigde den Khedive een brief van koning Edward, waarin de Khedive met het nieuwe werk geluk werd ge- wenscht. Het in de laatste Belgische troonrede aange kondigde wetsontwerp op ziekte, invaliditeit en ouderdom is thans verschenen en ingediend. Eigen- aardig is, dat ook in dit land, dat als model voor de vrijie verzekering werd aangehaald, de verplichte verzekering wordt voorgesteld, Het ont werp schrijjft voor, dat alle werklieden, mannen en vroiuwcn, verplicht zijn zich te verzekeren, wanneer zij niet meer dan 2400 francs per jaar verdienen. Verzekert men zich niet vrijwillig, aan wordt men hiertoe gedwongen. In Belgie worut ü'us geen vrije verzekering voorgesteld evenmin als Staatspensionneerinig aangeboden. Bij de beraadslagingen van het ontwerp Inva liditeit en ouderdomswet van Minister Taima weid hot stelsel fel bestreden als eene slechte navol ging van Duitseh model. Dit Duitsche voorbeeld heette afgedaan en niet navolgenswaard. Do erva ring leert evenwel de onjuistheid dezer voorstel ling- Voor eenigen tijd' werden eenige mededeé- lingen uit Zweden gedaan, waardoor de onjuist heid dezer voorstelling werd aangetoond. Thans komt na Zweden het woord aan België, waar evenmin viijto verzekering of S taatspensionnee- ring wordt voorgesteld. Zulks eveneens ondanks die even vaak weerlegde als herhaalde hewéring, dat de Duitsche regeling nergens wordt nagevolgd en dat men het vraagstuk der ouderdomsvoor ziening heeft op te lossen naar Eugelsoh of Deensch recept. PARIJS, 24 Dec. De speciale correspondent van de „Matin" te London meldt aan zijn blad; dat de vertegenwoordigers van den Balkanbond hem op de vraag welke vredesvoorwaarden zij Turkije behalve de territoriale voorwaarden nog zullen stellen antwoordde: Wij zullen ook nog het annuleeren van ziekere verdragen en de elui- ting van een handelsverdrag met de bepaling dat wij als meest begunstigde naties zullen wor den beschouwd, verlangen. In Turksche kringen verklaart men de voorwaarden geheel onaanneme lijk. .De Turken zullen waarschijnlijk tegenvoor stellen doen op den grondslag van het verdrag van San Stefano, waardoor de Turken een groot deel van Thracië met Adrianopel en een deel van Macedonië wordt gelaten. Geboren 12 Dec. Evertje, d. v. W. Scheep maker en G. Bot, Fabristraat. 23 Gerrit, z. v. *J. C. Jongbloed en M. E. Ritter, Mariastraat. Jacomina Helena, d. v. C. v. d. Lingen en C. J- v. Buren, Rotterd. dijk. 3e Klasse. Trekking van 24 Dec. Prijs van f5000 No. 15174 - 2000 2480 -1000 8724 13840 - 400 16997 - 200 13548 - 100 2121 3696 8460 11790 12690 13253 14598 16945 19904

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 2