Dagblad voor Schiedam Omstreken. f I bu zz* T10 TWEEDE BLAD. 35ste Jaargang Dinsdag 24 December 1912. No. 10507. Gratis Ongevallenverzekering rnn bu veriies pir In den Kerstnacht. oYerecifcomstig op de polls yermelde voorwaarden. Siaten-Generaal. tiimieuiaiid. FEUILLETON. Bureau: Boterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden f 1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., lranco p. post f 2.— p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regelHandelsadvertentiën 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. levenslange f Of) fl verlies van gelieele I 1 I I een hand, invaliditeit; I L U U voet ofoog;! |UU IUU een duiin De verzekering wordt gewaarborgd door de Hollandsche Algeineene Verzekeringsbank, gevestigd te Sehiedain by dood by verlies van bij verlies van eiken ande- ren vinger. TWEEDE KAMER. De Tweede Kamer is gister eindelijk gereed gekomen met de behandeling der Waterstaats- begrooting. De heer Roodhuizen diende in den loop der debatten de volgende motie in »De Kamer, van oorüeel, dat het niet gewenscht is tot de directeuren van post- en telegraafkan toren aanschrijvingen te richten, dat zij behalve op levensgedrag en geschiktheid ook op kerkelijke gezindte moeten letten bij de aanstelling van hulpbestellers, gaat over tot de orde van den dag." De minister heelt alvast verklaard, dat hij niet begrijpt hoe de heer Roodhuijzen nog de bruta liteit durft te hebben deze motie in te dienen, waar hij weet, dat de minister geen bevoorrech ting wil en bij goede lezing der circulaire, aan de directeuren gericht, blijkt dit overduidelijk. De motie zal later behandeld worden. De besprekingen van de positie van het per soneel bij de telegrafie en posterijen vormde weer de hoofdschotel van het debat. Nog een andere zaak van gewicht was wel een vraag van den heer Fleskens. Deze had opge merkt, dat aan de Rijkspostspaarbank ongeveer 2£ ton meer voorkomt in de spaarbankboekjes, dan in de boekhouding, 't Antwoord van den Minister was, dat dn verschil, olscnoon op zicti zeil niet gering, betrekkelijk weinig beteekende, omdat het was veroorzaakt in een tijdsverloop van 3U jaren. De ware oorzaken op te sporen zou wel een ton kunnen kosten en in de toekomst waren dergelijke fouten door de pas nieuwinge- voerde wijze van boekhouding vrijwel onmogelijk. De veiscnillende artikelen werden zonder hoof delijke stemming aangenomen. De waterstaatsbegrooting werd zonder hoofde lijke stemming aangenomen. De vergadering werd daarop gesloten, waarna de Kamer op Kerstreces gaat tot 7 Januari 1913. G. M. Loeff f. Zondag is te Zuidlaud overleden, 80 jaren oud, de heer C. M. Loeft, notaris alhier en lid van de Provinciale Staten van Zuid-Holland. Onderscheiding. Z. H. Paus Pius X heeft benoemd tot comman deur in de orde van den H. Gregorius den Grooten, den heer C. L. Bressers te Dongen. De Kerstdagen waren voor ons kinderen de heerlijkste van het geheel© jaar. Dan mochten wij die dagen doorbrengen op het groote en mooie landgoed „Weltevreden", waar grootvader opzichter was der uitgestrekte domeinen, bos schen en landerijen, die behoorden aan een rij ken graaf in Gelderland. Op korten afstand van het kasteel, waar de graaf slechts ©enige maanden van het jaar ver toefde, lag de woning van grootvader, een mooi, groot huis, bijna een kasteel in het klein. Grootvader noodigde ons ieder jaar met Kerst mis pit. Daags voor Kerstmis kwam een van zijn ondergeschikten ons drieën mijn broertje en zusje en mij1 met het rijtuigje afhalen, en als er sneeuw lag met de aireslee, wat wij kin deren natuurlijk nog voel heerlijker vonden. In die (jagen stoeiden wij stadskinderen, ge woon aan een speelplaats je van ©enig© meters, door de uitgestrekte bosschen, en al vroor het dat het kraakte, wij gloeiden van warmte en pret. Maar het gezelligste was toch, als de duis ternis inviel en wij in de groote huiskamer zaten rondom grootmoeder, die lekkere, geurige wafels gebakken had en ons daarop vergastte, terwijl grootvader bij het groote haardvuur zat en ons vriendelijk toelachte. En als we ons te goed gedaan hadden aan de heerlijke wafels, dan scho ven we onze stoelen dichter om grootmoeder en plaagden haar zoolang totdat zij begon te ver teller^ Diat vonden mjjji nog veel heerlijker dan H. J. Weve In den ouderdom van 62 jaar is overleden de heer H. J. Weve, sedert Juni 1889 notaris te 's-Gravenhage. De heer Weve bekleedde het voorzitterschap van den Hoofdraad van den H. Vincentius a Paulo, in welke functie hij wijlen den heer Bevers opvolgde, toen deze minister was geworden De ontslapene was officier in de orde van Oranje- Nassau. Begrooting van Ned.-Indië. In zijn Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer over het ontwerp van wet tot wijziging van de begrooting van Nederlandsch-Indië voor 1912 herhaalt de Minister van Koloniën dat de Indische Regeering bij voortduring haar aandacht gevestigd houdt op de verbetering van haven- en riviertoegangen. Hij erkent dat door de voorbereiding en uitvoe ring op ruime schaal van havenwerken de taak van het departement der burgerlijke openbare werken (waaronder echter ten onrechte ook de spoorwegen zijn gerekend), belangrijk wordt ver zwaard. Daaraan is echter tegemoet gekomen door de uitzending van een ervaren Nederlandsch deskundige op dit gebied en de oprichting van een nieuwe technische afdeeling van havenaan gelegenheden bij het departement, ten einde het hoofd te kunnen bieden aan de belangrijke uit breiding welke in den laatsten tijd gegeven is aan de werkzaamheden. In die belangrijke uitbreiding acht de Minister op zich zelf zeker een aanleiding gelegen om, waar mogelijk de uitvoering van groote werken op te drageu aan solide Nederlandsche aannemers, evenwel onder opmerking, dat niet alle de ver betering van haventoegangen beoogende werken geschikt zijn om in aanbesteding te worden uit gevoerd. Het voordeel dat er in geslagen is aan aanne mers blijvend een arbeidsveld in Indië te openen, wordt door de Indische Regeering erkend. Er moest worden besloten tot de uitvoering in eigen beheer van het tweede perceel der werken tot uitbreiding der haven van Tandjong-Priok, omdat de eenige daarvoor ontvangen inschrijving 118 pCt. boven de ramiDg was. De Kamer van Koophandel te Amsterdam. Wij lezen in „D© Tijd" In „Be Katholieke Strijder", het orgaan van de Alg. R. K. Propagandaclub, wordt door J. de lekkerste wafels. Een der Kerstdagen, die ik bij grootvader en grootmoeder heb doorgebracht, zal ik nooit ver geten. Het was Kerstmis in het jaar 188G. Do sneeuw lag wel ©en halve meter hoog in de bosschen en velden rondom het kasteel. Wij zaten in de lekkere warme kamer en luis terden naar grootmoeder, die vertelde van het Kerstkindje, dat een moordenaar tot bekeering bracht. Grootvader zat ook bij ons pn luisterde even aandachtig als wij. Plotseling schrikten wij op door een zwaar schot, dat dof rolde door de omliggende bos schen. Grootvader sprong op en riep driftig: „Daar is hij weer, de schurk, zelfs in den Kerstnacht kan hij mij niet met rust laten!" „Wien bedoelt gij?" vroeg grootmoeder ang stig. „Wel, natuurlijk de „zwarte Hein" wie anders, zal op Kerstmis nog stroopen. Hij (s onverbe terlijk. Toen ik vanochtend uit de kerk kwam, verliet hij juist een herberg en toen hij mij zag, riep hij mij uitdagend toe: „Van avond gaan we er weer op uit! Zorg dat ge ons niet in den weg komt!" „De ellendeling,'' voegde groot, vader er bij, vrnaar ik zal hem leeren." Hij ging naar een kast en verwisselde zijd vilten pantoffels tegen een paar groote vetleeren laarzen. Grootmoeder keek hem met bezorgd gelaat aan. „Och, vader," zei ze smeekend ga toch niet uit. De sneeuw ligt zoo hoog en ze mochten je eens een ongeluk aandoen." Houd mij niet tegen, moeder, ik moet. Hij C. II. een onderwerp tejr sprake gebracht, dat wel eens onder de ©ogen mag worden gezien, de verkiezing n.i. voor de Kamer van Koop handel te Amsterdam. Tot dusver bemoeide zich daarmede niemand dan de leden of bestuurders der liberale kies- vereenigingen. Alleen zij stelden candidate© en dezen kwamen er steeds met vlag en wimpel door. „De Katholieke Strijder" merkt op, dat daardoor de Kamer van Koophandel bij voort during bet karakter beeft van een liberal© instel ling en nu is wiel waar, dat deze colleges slechts een adviseerend karakter hebben; maar het is de vraag, of dat zoo blijven moet. Bij de be handeling van de Tariefwet zal men zien, dat aan deze adviezen groot© beteekenis wordt toe gekend. Nu is er sedert kort te Amsterdam een Chris telijke Kiesvereieniging voor de Kamer van Koop handel en Fabrieken opgericht en deze heeft voor het eerst bij' de jongst© verkiezing teeken van leven gegeven. Kregen de can a id a ten der liberale kieisvereenigingen 261272 stemmen, op het. drietal tegencanuidaten werden 118120 stem men uitgebracht, hoewel er weinig of geen a.ctie was gevoerd. Van deze protestantsche organisatie kunnen Ka tholieken g'een lid worden en dus komt nu de vraag of de Katholieken zich ook voortaan van alle organische deelneming moeten blijven ont houden. „De Kath. Strijder" laat in het midden, of de leiding hier moet uitgaan van dei politieke kiesvereenigingen of van de katholieke Midden standers, maar dat er iets gebeuren moet is buiten kijf en wij' zijn dit met „De Kath. Strijder" volmadkt eens. Bij iedere verkiezing voor de Kamer van Koop handel wordt herhaaldelijk door kiezers aan ons bureau geïnformeerd, of er geen ander© dan juist liberale candidaben zijn en dan drukt men telkens zijn bevreemding erover uit, als wij aeze vraag ontkennend moeten beantwoorden. Eh daarom komt, dat juist door dit permanente gebrek aan leiding zeer voel Katholieken verzuimen de kies bevoegdheid op te eiscben, die zij alleen door aanvrage verkrijgen kunnen. Indien oïfize katho lieke winkeliers, hoofden van zaken, ambachts bazen enz., wisten, dat ze mot hun stembiljet konden medewerken, om aan de Kamer van Koop handel haar eenzijdig karakter te ontnemen, zou den zij stellig bij honderden opkomen voor hun belang. Thans helpt het niet ein laten zij de heeft mij uitgedaagd en ik zou mij laf toonen, indien ik hier bleef-zitten. En zooals het tegen woordig gaat, wordt het te erg1. Dat gespuis van leegloopers eerbiedigt niets meer! Heele boomen worden omgehakt en de herten waarop de graaf zoo trotseh is, vallen bijna allen onder hun scho ten. Daar moet een voorbeeld gesteld worden!''' Ondertusscihen bad hij zich geheel aangekleed. Hij greep nu zijn geweer van den muur en zei: „Vrees niets, vrouw, ik hoop1 spoedig terug te zijn. Kom, Hek!" Hij omhelsde grootmoeder en ons en ging, ver gezeld van zijn trouwen hond, in den duisteren avond, terwijl de sneeuw nog steeds bij dikke vlokken viel, het bosch in. Het scheen, dat een angstig voorgevoel zich van grootmoeder had meester gemaakt, want haar verhaal, dat zoo boeiend begonnen was, vlotte niet meer en wij als kinderen bemerkten reeds, dat zij niet „uit" verteld, doch er maar "een einde" aan gemaakt had. Zij wierd onrustig en toen grootvader na verloop van een uur nog niet was teruggekeerd, zei ze: „Kinderen, ik hen zoo bang, dat grootvader een ongeluk is overkomenLaten we tot het Kerstkindje bidden, dat het grootvader mag be schermen." Nauwelijks had zij dit gezegd, of er vielen, twee, drie; vier schoten achter elkaar, doch ze schenen verder verwijderd dan het eerste schot. Bij het hooien van die schoten sprong groot moeder op en riep sidderend uit: „O God, mijn God, ze vermoorden hem! Wij brachten eenige vreeselijke uren door. Grootvader kwam maar steeds niet terug. Eindelijk hoorden wij in de verte Hek blaf fen. Snuivend kwam hij aangerend en groot moeder, die aan de voordeur stond en in den aanvrage voor het kiezersschap achterwege. Voor eenige jaren was het een grief van de detailhandelaars en kleine, ondernemers, dal de Kamer alleen w:as samengesteld uit. vertegenwoor digers van* den groothandel en de grootindustrie. Toen men daartegen een ernstige actie ging voe ren, werden er eenige winkeliers in de Kamer gekozen en deze zitten er nog in. Bewijs dat ze op hun plaats zijn. En zoo zou het ook gaan met vertegenwoordigers uit andere dan uitsluitend liberale kringen. Hoe nu een einde te maken aan den bestaan- den toestand? Ook wij1 kunnen daarvoor geen oplossing geven. Het allerbeste ware natuurlijk, dat de candidaten werden aangewezen door be kiesbevoegden voor d© Kamer van Koophandel zelve en dat dus de katholieke Middenstanders ei' mee begonnen. Maar dan zou men er tegen kunnen aanvoeren, dat er allicht te> veel raar één kant zou worden gewerkt. Om dit te ontgaan zou men een afzonderlijk© kiesvereeniging moeten op richten op de wijze als onze protestantsche slad- genooten nu blijken gedaan te hebben. Wellicht zou deze zaak hij de ophanden zijnde herziening der statuten van onze Katholieke Kies vereenigingen ter sprake kunnen komen en zou hel Centraal Bestuur zich aanvankelijk met de leiding kunnen bezighouden of wel het initiatief nemen tot de oprichting eener zelfstandige kies vereeniging. In elk geval beeft „De Katholieke Strijder" een goed werk gedaan met de aandacht op de zaak te vestigen. Afschailing bakkersnachtarbeid. Nu het nationaal comité voor afschaffing van den bakkersnachtarbeid ontbonden is, tengevolge van oneenigheid over het wetsontwerp-Aalberse, worden er, naar de »Rotterd." verneemt, pogin gen aangewend, om een nieuwe organisatie voor hetzelfde doel in het leven te roepen. Lid daar van zullen kunnen worden zoowel personen, als vereenigingen. Dit is zoo bepaald, om den Bak kerspatroonsbond te bewaren voor geschillen in eigen boezem, daar zich in dezen bond zoowel tegen- als voorstanders bevinden. De oprichtingsvergadering van het nieuwe co mité is bepaald op Woensdag 15 Januari te Utrecht. Voorloopig secretaris is de heer H. B. F. van Bossum, te Amsterdam. duisteren sneeuwnacht tuurde, zag het licht van een lantaarn en na een poosje hoorden wiji zware mannenstemmen. Hek was jankend het huis bin- nen geloopen en trippelde angstig heen en weer, terwijl hij nu en dan ©en akelig klagend gehuil uitstiet. Daarna liep hij weer terug naar de man nen, die naderden. Grootmoeder was als waanzinnig door de liooge sneeuwlaag de mannen tegemoet gesneld. Wij stonden verschrikt aan de deur en zagen, hoe onze grootmoeder soms half wegzakte in de sneeuw. Eenige minuten verliepen. Toen hadden de mannen het huis bereikt. Zij droegen op. een lad der grootvader!Met doodsbleek gelaat, met bloed en slijk bevlekt, lag daar de pan, die voor eenige uren nog krachtig en gezond was uit gegaan I Wanhopig de handen wringend knielde groot moeder voor haar man neer. „Dood! Dood!" kermde zij akelig. Een der mannen trachtte haar gerust te stel len, door haar te verzekeren, dat hij1 nog niet dood was, dat alle hoop nog niet was verloren. „Een der onzen," voegde hij er bij, „is naar den dokter en den pastoor gereden. Zij zullen spoedig hier zijn." Men legde grootvader te bed en wij kropen angstig in een hoekje en keken toe. Wij waren hang geworden. Grootmoeder, anders zoo goed voor ons en die zoo innig veel van ons hield, kon ons niet meer! Zij had ons zoo akelig aan gekeken, toen wij haar wilden troosten, en had ons barsch weggeduwd. Zij deed zoo vreemd, de goede vrouw, dat wij dachten, dat zij krank zinnig was geworden. Na verloop van een half uur zagen wij; den dokter ea den pastoor binnentreden. De mannen fIDO

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 5