Dagblad voor Schiedam Omstreken. Nieuwjaarswenschen. De oorlog op den Balkan. Gratis Ongevallenverzekering 35ste Jaargang. Vrijdag 27 December 1912 10508 n n vöriies #*4 r oyereenlcomstig op de polis vermelde voorwaarden. Olücieele berichten. Kennisgeving. Biiiienlandsch Nieuws. Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Bureau: Boterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., tranco p. post ƒ2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regel; Handelsadvertentiën 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. bij verlies van levenslange -P Q fl fï verlies van geheele g I III een hand, invaliditeit; B L U U voet of oog; I |UU IUU een duim- w De verzekering wordt gewaarborgd door de Bollandsche Algemeene Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam. T nil van een T H 8 IJ U wijsvinger,'; I U verlies van eiken ande ren vinger. -v ''--i V §j^" In het nummer der «Nieuwe Schiedamsche Courant", Dagblad voor Schiedam en Omstreken, hetwelk Dinsdag 31 December verschijnt, kunnen wederom Nieuwjaarswenschen worden geplaatst tegen den prijs van 50 CENT per annonce van hoogstens 6 regels, Deze advertenties kunnen reeds thans ter plaat sing worden aangeboden, Inrichtingen welke gevaar, schade oi hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gelet op de bepalingen der hinderwet, Brengen ter algemeene kennis, dat bij Konink lijk Besluit van 10 December j.l. No. 12 de voor waardelijke vergunning aan de N.V. „Vereenigde Olielobriekeu" te 's-Gravenhage tot het uitbrei den van den stoommolen „De West," aan de Westvest no. 35, kadastraal bekend Sectie C. no. 1U3U, met een inrichting tot het malen van vee koeken met de daarmede in verband staande uit winning van oliën en eene maisontkiemingsuinch- ting, zoomede tot vervanging van den bestaanden stoomketel, door een van 142 iVP verwarmmgs- oppervlak en een oververhitter van 35 M2 ver warmingsoppervlak, gewijzigd is gehandhaafd. Schiedam, 24 December 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. L. HONNERLAGE GRETE. Be Secretaris, V. SICKEN GA. De vredesonderhandelingen. Te Woenen is uit Constantinopel bericht ont vangen, dat generaal Savof 'n langdurig onder houd had met den groot-vizier. Men zegt, dat 'n overeenkomst tot stand kwam over de grens kwestie en over verscheidene andere aaittgèlégén heden. Het tot stand komen van den vrede zoo verzekerd zijn. Een Reuter-ticleg'ram uit Constantinopel meldt: De ministerraad besloot de voorstellen der ver bonden Balkan-staten te verwerpen en tegenvoor stellen te doen. Telegrafisch is aan Rechid pasja, den tekst der Turksche tegenvoorstellen gezonden. Volgens de Turksche bladen behelzen de Turk sthe tegenvoorstellen, de handhaving van de vol ledige souvereiniteit van Turkije over het grond gebied, ten Oosten van de lijn, gertokken van de Maritza naar de Zwarte Zee, met inbegrip van Adrianopel, terwijl de Porto voor het grond gebied, ten Westen van deze lijn, bereid is zich tevreden te stellen met een autonomen regée- ringsvorm dier streken, echter onder erkenning dei Turksche souvereiniteit. De dagbladen voegen hieraan toe, dat de reig'eering weigert, in te gaan op het denkbeeld van een financieel© schadeloos stelling. Er is in officieel© kringen geen beves tiging van deze berichten te verkrijgen. S k oetari. Volgens een telegram uit Podgoritsa var} den 17den dezer, hebben de Turksche troepen van S-ko-etari getracht Zuidwaarts door de Servische troepen te breken, die hen tot een Wanordelijke vlucht dwongen. Aan Servischen kant werden 6 officieren en 49 soldaten gewond. Onder ae be- legeringstroepien heerseht een zeer gepnickèlaè stemming. De Duitschc gieizant te Skoetari, cie ae belangen der Turken behartigt, moet ervan in kennis zijn gesteld, dat mem voor het geval, dat er geduronden don wapenstilstand nog een aanval mocht plaats1 hebben, men bet garnizoen van Skoofari als een troep rebellen zou beschou wen. Servië en Oostenrijk. Het „Fremdenblatt" schrijft: In verband met de mededeelingen, die er in de laatste dagen door da bladen te Belgrado ge daan zij!n over genoegdoening, door Servië ver schuldigd in de kwestie der Oosten rijk sche con suls te Prizren en Mitrowitza, ontvangen wij de volgende Oostenrijksche uiteenzetting Op 21 December hieeft Pasitsj, voorzitter van den Servischen ministerraad, von Ugron, den 0oe- tenrijkschcn gezant tiei Belgrado-, opgezocht en onmiddellijk en uit zichzelf de kwestie der Oos tenrijksche consuls te Prizren en Mitrowitza ter sprake gebracht. Hij1 'heeft den oprechten spijt der Servische regeering uitgesproken over de vergis singen, die er door da Servische militaire over heid begaan zijn en tegelijkertijd den gezant ver zocht, hem te laten wieten welke andere genoeg doening de Oostenrijksche regeering in deze zaak vroeg. Von Ugron zeide verheugd te zijn, dat Pasitsj door dezen stap aan da w-enschen van Oostenrijk tegemoet kwam. Hij! heeft verder ge zegd, dat de Oostenrijkschei regeering, behalve dc- betuiging van spijt van de Servische regee ring, verzocht, dat er militaire eer bewezen zou worden door een passend detachement, onder bevel van een officier, op het oogenblik, dat de Oostenrijksche vlag opnieuw gieihieschen zou wor den op do consulaten te Prizren en Mitrowitza, op den dag', dat de consuls bezit zouden nemen van hun nieuwe posten. Von Ugron heeft hier bijgevoegd, dat deze beide ambtenaren in uni form de plechtigheid moesten bijwonen. Deze vorm van genoegdoening, zoo hééft hij uiteenge zet, heeft men moeten kiezen om het gezag on zer consulaire ambtenaren te herstellen, omdat al de beschuldigingen, die er uit naam van de Servische regfeering door den Servischen gezant te Weenein tegen Prohaska zijn ingebracht, en op welke zijn terugroeping ambtelijk is verzocht, zij'n gebleken van all-ein grond volkomen ontbloot te zij'n. Aan den anderen kant heeft de Servische militaire overheid te Mitrowitza en Prizren zich herhaaldelijk op grove wijze schuldig gemaakt aan inbreuk op erkende; beginselen van het vol kenrecht. Als voorbeelden daarvan dierne het vol gende Den 24sten October is dei kavas, van die con sulaire post, gaande van Prizren naar Weriso- wots, aangehouden door een Servische patroelje, die hem een verzegeld couvert, aan onzen een- sul te Usku-'b geadresseerd, heeft afgenomen; vervanging van de Oostenrijksche ambtenaren te Prizren en Mitrowitza door Servische mili tairen, welken maatregel men gedurende eenigén tijd op zulk een wijze heeft toegepast, dat hij zelfs de administratieve werking van de twee consulaten verlamd heeft; gevangenneming en gevangenhouding geduren de twee dagen van Bekir Sami Effendi, volontair van het consulaat te Prizren; voortdurende verachting, trots de herhaalde stappen, dienaangaande gedaan, van ons recht van bescherming en bijstand bij gelegenheid van de nasporingen, door de Servische militaire over heid ondernomen in de katholieke kerk te Prjz- rer. en de daarbij' behoorende gebouwen, welke onder het protectoraat staan. De Ooistenrijksch-'Hongaarsdhe fegteering 'heeft nooit de moeilijkheden miskend, waarmee de Ser vische regeering: door den toestand, ontstaan door den oorlog en hot roekeloos te werk gaan van de- militaire overheidspersonen, te worstelen had. Daarom heeft zij' deze zaak met zooveel kalmte en géduld behandeld en bet is dan- o-ok' slechts na een g'rondig' onderzoek en een volledige over weging, van de kwestie, dat zij' haar vraag -om voldoening, hierboven uiteengezet, beeft gedaan. ENGELAND. De koning is licht verkouden. Woensdag kon hij zijn functies niet waarnemen. Gisteren was hij weer hersteld. FRANKRIJK. Een -officieuze miededeeilng zegt dat geduren de e-enige dagen een groo t aantal republikein sche Senatoren en Kamerleden stappen hebben ge daan bij Pioincaré, den minister-president, cm hem te doen besluiten zich candid-aat t© laten stellen voor het presidentschap. Poincaró heeft hun heden te kennen g-ogte- ven, dat hij die candidatuur zal aanvaarden. ITALIë. De H. Vader heeft in zijn toespraak Lij: de gebruikelijke, ontvangst der kardinalen, die hunne beilwenscfa-en kwamen aanbied-en ter gelegenheid vau het Kerstfeest, zijn droefheid geuit over de treurige omstandigheden, waarin de Katholieke Kerk in Euro-pa zich thans bevindt, de tegen werking en vijandschap-, die- zij- in Italië mue-t ondervinden en het voortwoekeren van het mo dernisme. Volgens de dagbladen te: Rome werden vijf anarchisten gearresteerd naar aanleiding van het verhoor van den anarchist Dalferro. PORTUGAL. De president van die- republiek gaf het ver langen te kennen gratie te verleenen aah de bisschoppen en amnestie aan politieke misdadi gers. De minister-president antwoordde, cat de ministerraad het oogenblik nieit gunstig achtte, cm aan het verlangen van den president te vol doen. PERZIê. Het Westnik-bureau meldt, dat in bijeenkom- sten van alle klassen der bevolking besloten werd, telegrafisch het kabinet te verzoeken, het betwind toe te vertrouwen aan Saad-ed-Dauleh. Werd bet verzoek niet ingewilligd -dan zouden de Bo-ek- taren in opstand komen. JAPAN. Dinsdag werd te Tokio op bet leven van prins Yamagata een aanslag gepleegd. De prins bleef ongedeerd, terwijl de dader zelfmoord beging. Aritomo Yamagata werd in April 1838 te Choshu geboren. Op jougdigiein leeftijd trad hij in mili tairen dienst, waar hij snelle vorderingen maakte, z-o-oüat hij in 1872 reeds luitenant-generaal wast Het volgen-do jaa-r weird hij tot minister van Oorlog benoemd. Gedurende den burger-oorlog van 1877 was hij cihef van den staf. In 1885 word hij minister van Binne-nlandsc'he Zaken. In den Chineesch-Japanschen -oorlog vo-erde hij! bet eerste legercorps aan. Van 18881889 bracht bij een bezoek aan Europa en o-ok aan Amerika. B-ij zijn terugkeer wierd hij belast met de vorming van een kabinet. In 1890 weird hij generaal, in 1S92 president van den kroonraad. Twee jaar daar na werd hij tot inspecte-ur-g-eme-raal van het le ger benoemd. Toen tsaar Nicolaas m 1896 tot keizer van Rusland gekroond werd, was hij daar bij als vertegenwoordiger van den mikado aan wezig. In .1898 werd hij1 gepromoveerd tot veld maarschalk en nam hij voor de tweede maal als minister-president de teugels van h-et bewind in handen. Tijdens den Russisch-Japanschen oorlog' was hij opnieuw Chef van den gienerale-n staf. In 1907 kreeg hij den titel van prins. CHINA. In China wilde de Indische op iu m verkoopers in strijd met de Chineesc'he re-gleering, alle moge lijke pogingen in het werk stellen -om het maxi mum der opiu'm, die verhandeld wag worden, te verhooigien. Hoe krachtig de Chineesche i-ege-ning -o-ok moge optreden, veel heeft ze nog niet be reik!.. De totale waarde -d-er opium, die zich te S-hanglhai en Hongkong bevindt, bedraagt de enor me som van 11.000.000 dolla,rs. Hierdoor is de kwestie -onoplosbaar geworden. In Yangtsz-e is vooral een heftige anti-opium beweging. Er zijn doodstraffen gesteld op alle mogelijke soorten van overtredingen van het opi um verbod. In sommige g-evall-en worden zelfs de verbruikers met deiz-e straf bedreigd. Groote agitatie verwelkt ook in Peking de alge- hcel-e verwerping van de Engelsdh—Chineesche overeenkomst van 1911, welke een jaarlijksche vermindering van den opiumhandel tot 1916 be oogde. Alsdan zou de opiumhandel geheel ver dwenen zijn. Intusschen is d-a positie van Enge land een zeer moeilijke. Sedert het Engelsché Lagerhuis de immoraliteit van dan opiumhandel beeft uitgesproken, waarvan genoemde overeen komst het gevolg was, is het Engalsc'h-e publiek zich hoe langer hoe meier er tegen gaan ver zetten. 'Drie Engelsche banken zjjin in die mate bij den opiumhanael betrokken, dat een eenigszins werk- dadige handhaving van 'het verbod door China tot een ver-reikende finaneieele crisis zal lei den, Kerstfeest ten hove. H. M. de Koningin en prins Hendrik woonden den lsten Kerstdag de godsdienstoefening bij in de Groote Kerk, onder gehoor van ds. Vermeer. De Koningin en prins Hendrik begaven zich gister ten 4£ uur naar het paleis aan den Kneu terdijk en reikten daar aan de kinderen van het dienstpersoneel der hofhouding, in tegenwoordig heid van hunne ouders, te gelegenheid van het Kerstfeest, geschenken en versnaperingen uit. Een dameskoor zong kerstliederen. De Spaansclie gezant. In Den Haag is bericht ontvangen, dat de Spaansche gezant bij ons hof, de heer de la Rica y Calvo, die naar Madrid was vertrokken tot het bijwonen van het huwelijk van zijn dochter, aldaar plotseling is overleden. Admiraal Sweerts de Landas. Na een vrij langdurig lijden is te 's Gravenhage, alwaar hij sedert zijne pensionneering in 1910 woonde, overleden de gep vice-admiraal J. H. L. J baron Sweerts de Landas Wyborgh, vóór het verlaten van den zeedienst directeur en comman dant der marine te Amsterdam en als zoodanig lid van den Raad van Defensie en sedert 1908 adjudant in buueugewoneu dienst van H. M. de Koningin. In den rang van kapitein ter zee was baron Sweerts indertijd commandant van de ^Gelderland", welk oorlogsschip president Kruger uit Transvaal naar Nederland overbracht. Staatscommissie voor de kinderwetten ontbonden. Bij Kon. besluit is goedgevonden de Staatsbur- gerrechtelijke Kinderwetten, ineesteld bij besluit van 12 Juli 1910 no. 104. te ontbinden, onder betuiging van bijzonderen dank en hooge tevre denheid aan den voorzitter mr. J. Limburg, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, den secretaris mr. C. J. M. Wilde, secretaris van den voogdijraad te 's Gravenhage, en de verdere leden mr. G. Jannink, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, j. R. Snoeck Henkemans, lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal, en A. C. A. van Vuuren, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. R. K. Middenstand iu Limburg. De »R.-K. Middenstander" meldt het volgende: Z. D. H. Mgr. J. H. Drehmanns, Bisschop van Roermond, heeft den heer A. Kellenaers, redac teur van »De R.-K. Middenstander" te Leiden, opdracht gegeven, in het diocees Roermond de stichting van locale R.-K. Middenstandvereeni- gingen te helpen bevorderen om daarna, in over leg met een nader door Z. D. H. aan te wijzen Geestelijken Adviseur en met de gekozen besturen der opgerichte vereenigingen een Diocesanen Lim- burgschen Hanzebond tot stand te brengen. De heer Kellenaers heeft deze opdracht aan vaard en zal reeds dadelijk na Nieuwjaar voorbe reidselen treffen, om aan den wensch van Z. D. H. gevolg te kunnen geven. Voordrachten- en duettenwodstryd. Gisteravond (Tweede Kerstdag) werd in het gebouw Odéon, aan de Tuinlaan alhier, een voordrachten- en duetten wedstrijd gehouden, uitgeschreven door de „Vereenigde Schiedamsche Tooneeldilettanten". Reeds geruimen tijd voor den aanvang waren alle plaatsen bezet, zoodat velen zich met een staanplaats moesten tevreden stellen, terwijl nog een groot aantal bezoekers niet meer kon worden toegelaten. De voorzitter van de aVereen. Schied. Tooneel dilettanten", de heer J. v. d. Hammen, hield een welkomstrede, waarin hij o.a. het doel en streven der vereenitritisr uiteenzette. Hij bracht een woord van dauk voor de hulp en medewerking van de vereeniging ^Vriendenkring" en in het bijzonder bjj

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 1