Verspreide berichten. Sta ten-Generaal. üinneiiland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. uitsluitend economische» aard zijn en de belan gen van Frankrijk in Syrië zouden later worden geregeld. RUSLAND. Theodoras, de Bulg'aarstihe minister van Finan ciën, zal zich naar Petersburg begeven, teneinde enkele vraagstukken van financieelein aard te re gelen. FRANKRIJK. In den gister gehouden ministerraad, heeft de president van de republiek het besluit geteekend, waarbij de Senaat en de Kamier op 17 dezer in vereenigde vergadering worden bijeengeroepén om ■Jen president van de republiekte kiezen. SPANJE. lie spoorwegarbeiders van de maatschappij Man- rösaBeiga hebben de directie gewaarschuwd, dat zij het werk zullen nëderleg'geu. De beweging zal den 13en Januari a.s. beginnen. Uit Figuera wordt gemeld, dat een groot aan tal stakende metaalarbeiders met dei revolvers in de han(l het huis van den opzichter aanvielen. Laatstgenoemde ontving een schot in de borst en in den voet, terwijl twee zijner bloedverwan ten eveneens gewond werden. Ue fusillade duurde ruim een uur. De burgerwacht werd naar het huis van den opzichter gezonden om de aan vallers uiteen te jagen. Zij opende1 het vuur op de stakers, doch deze hielden stand, tot ook die bereden garde aangekomen was' en begon te char geeren. Verscheidene stakers werden verwond, tér- wijl een groot aantal hunner gearresteerd werd. De Italiaansche minister van buitenlandsche zaken biedt Zaterdag den vertrekkenden Duitschen gezant vod Jagow te Rome een afscheidsdiner aan. Naar uit Parijs gemeld wordt, is admiraal Lebris beuoemd tot vice-admiraal en chef van den Marine-staf. De »Epoca" te Madrid meldtin Vati- caaDsche kringen te Rome verluidt, dat er tus- schen de Spaansche regeering en het Vaticaan zeer vredelievende telegrammen gewisseld worden welke op een spoedige benoeming van een Spaan- schen gezant bij den H. Stoel en aanstelling van een nieuwen nuntius te Madrid duiden. Na her stel der diplomatieke betrekking, is een betere verstandhouding te verwachten. Uit Lissabon wordt geseind, dat er een nieuw gematigd kabinet is gevormd. De radicaal Ahonso Costa zal het nieuwe ministerie heden voorstellen. TWEEDE KAMER. De Kamer is gister weer bijeengekomen. Aan de orde was de regeling van werkzaam heden. De Voorzitter stelde een regeling voor, waarbij ook Donderdagavond vergaderd zou wor den en in de volgende weken ooi? op eiken Dinsdag- en Donderdagavond. De heer Goeman Borgesius kwam hier tegen op, aangezien de Kamer dan haar taak niet naar behooren zal kunnen vervullen. Spr gaf in overweging om voorioopig geen avondvergaderin gen meer te houden. De heer Van Karnebeek vond het voor stel van den Voorzitter ongewoon, doch ook de omstandigheden. Hij wenschte alleen avondverga deringen voor de begrootingen. De Voorzitter motiveerde zijn voorstel nader. De heer Goeman Borgesius zeide, dat de Kam r zelve de schuld van den abnormalen toestand draagt door de aan de behandeling van de begrooting voorafgaande behandeling van een ingewikkeld wetsontwerp. Hij zal alleen voor het voorstel stemmen, als de Voorzitter na afdoening van de degrooting geen avondvergaderingen meer wil houden. De Voorzitter antwoordde, dat het zijn voornemen is na afhandeling van de verschillende bijzondere begrootingen te beginnen met normale vergaderingen van 9 tot 4 uur, doch hij behield zich de vrijheid voor om ook het houden van avondvergaderingen voor te stellen, indien de discussie dermate uitgebreid wordt, dat een andere werkwijze noodig is. Het voorstel van den Voorzitter werd z.h.s. aangenomen, waarna de zitting tot Woens dagochtend werd verdaagd. Prins Hendrik. i 'S dm Nederlanden, die ter genezing van neuinigifj. ei-nigeu tijd in den Tauuus zal verblij ven, /.al zich heden daarheen begeven en verge zeld zijn van zijn adjudant majoor jhr. van Such- telen van de Haare. De ziekte van Minister E. R. H. Regout. Bij K. B. is, met ingang van gister, de Minis ter van Binnenlandsche Zaken belast met de waarneming van het beheer van het Departement van Justitie, tijdens de ongesteldheid van den Minister van Justitie. Mr. Tavenraat. De griffier van de Provinciale Staten van Zuid- Holland, de heer Tavenraat, is tot herstel van zijn gezondheid eenige weken in Duitschland gaan doorbrengen. Winkelsluiting. Men meldt uit Arnhem De verordening op de winkelsluiting is sergis» teravond zonder verzet in werking getreden. De politie behoefde niet op te treden. Er had zich veel publiek in de winkelstraten verzameld. Provinciale Bond van R.-K. Kiesvereni gingen in Zuid-Rolland. Op Zondag 12 Januari a.s., des namiddags te half twee, zal een algemeene vergadering plaats hebben van bovengenoemden bond in de zaal Con cordia der R. K. Leesvereeniging te Gouda. In deze vergadering zal Mr. dr. W. H. Nolens een politieke lezing houden. Leger-manouvres. De in September te houden dievisie-manoeuvres zullen, zoo meldt de »Avondp.," worden gevolgd door een leger-manoeuvre van 2225 Sept., onder persoonlijke leiding van den commandant van het veldleger. Aan deze legermanoeuvre zul len deelnemen het le, 5e, 7e, 8e, 9e en 11 reg- in.f. het le en 4e reg. huzarenhet le en 4e reg. veld-art.; het korps rijdende art.; de mitrail- leur-afdeelingen; de compagnieën wielrijders en detachementen ordonnansen, hospitaalsoldaten en genietroepen. Artilleriemuseu m Nederland zal nu ook zijn artilleriemuseum krijgen. Het zal gevestigd worden op Doorweth; de plannen zijn reeds in een vergevorderd stadium. Timor. Reuter meldt, dat volgens een bericht uit Lissabon aan Engelsche bladen Nederland en Portugal zouden zijn ouereengekomen, de quaestie van de gens op Timor aan arbitrage te onder werpen, en dat de president van de Zwitsersche republiek -tot arbiter zou zijn gekozen. Minister Regout. NIZZA, 7 Januari. De toestand van Minister Eegnut is verontrustend. De geneesheeron zijn beducht voor hersengezwel. Morgen zal te Nizza consult worden gehouden om te beslissen of de zieke naar Rolland zal worden teruggevoerd. Herziening Woningwet. Be buitengewone vergadering van het Ned. Con go's voor Openbare Gezondheidsregeling tem be. handeling van het praeadvies der beer en dr. G. W. Bruinsma, mr. H. L. Druoker, J. H, Faber, 11. Poilema, jhr. mr. Gh. Ruys de Beerenbrouek, J. H. Schaper, J. W. C. Tellegen en J. M. A. Zoetmulder, ter zake van het wetsontwerp voor herziening der Woningwet, zal, zoo meldt de „Stichtsche Ct.", op 8 Maart to Utrecht plaats hebben. Spoorwegverbetering in het Noorden. Naar de „N. Gr. Crt." van officieele zijde ver neemt, zijn er ernstige plannen aanhangig, om over te gaan tot den aanleg van een locaalspoor- weg van Hoogeveen naar Ommen. Deze lijn zal zeer waarschijnlijk door de „Maatschappij tot Ex ploitatie va,n Staatsspoorwegen" geëxploiteerd worden. Omtrent den tijd yan uitvoering van dit plan is officieel nog niets bekend. Men deelde ons echter mede, dat de tijd van uitvoering van dit pian niet zal behoeven te wachten op de gereedkoming van de voorgenomen spoor weg ver dubbeling Groningen-Meppel, doch dat het zeer wel mogelijk is, dat men reeds binnen dien tijd met den aanleg v,an het spoor HoogeveenOm men een aanvang zal maken. De plannen zijn in bewerking, doch nog niet definitief vastge steld. Het ligt in de bedoeling om met den aan leg van deze lijn als het ware dia geheele Veen koloniale streek in het loeaalverkeer op te ne men. In verband hiermede bestaan er bij de Maat schappij der S. ,S. ernstige plannen om tot uit breiding van het spoorwegemplacement van het station Hoogeveen over te gaan. Over de spoorwegverdubbeling van Groningen naar Meppel deelt pien ons nog roede, dat in dit jaar de spoorwegVerdubbeling van Hoogeveen naar Meppel gereed zal komen. De plannen hier omtrent zijn in groote trekken naar den minister van waterstaat ter goedkeuring verzonden. In be ginsel heeft deze er zijn goedkeuring reeds aan gehecht, en men verwacht spoedig de officieele goedkeuring. Het ligt dan in de bedoeling, de aanbesteding zoo spoedig mogelijk plaats te doen vinden, ten einde in het voorjaar reeds met het werk te beginnen. Behalve de spoorwegVerdub beling omvat dit werk ook de uitbreiding van spoorwerken bij de stations Koekan,ge, Huiner- wold en Meppel. De spoorwegVerdubbeling' GroningenMtippel zal in haar geheel in de jaren 191319141.915 doorgevoerd worden. Het is nog niet vastgesteld, of men eerst met de spoorweg verdubbeling G ro- ningenAssen, dan wel AssenHoogte veen be ginnen zal. Nog kunnen wij mededeeletn, dat de aanbe steding van het spoorwegemplacement te Hoe- gezand, dat, zooals wij reeds geruimen tijd gele tte n meldden, gewijzigd en uitgebreid wordt, 14 Januari a.s. plaats vinden zal. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 8 Jan. 4913, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 777.4 te Memel. Laagste barometerstand 736.5 te Vestmanoer. Verwachting tot den volgenden dagzwakke tot matigen zuidoostelijken tot zuidelijken wind, toenemende bewolking, weinig of geen regen, kans op nachtvorst, vooral in het oosten, overdag zelfde temperatuur. Brand. Gister-avond tegen 5 ure werd de politie in kennis gesteld dat er brand zou zijn in het pand van de firma Gebr. Langemeijer op den hoek van de Hoogstraat en den Korten Dam alhier. De brandweer werd gealarmeerd, maar kon weer spoedig inrukken zonder dienst te hebben gedaan. De brand was ontstaan door een lampje in de etalagekast, waardoor een stukje kant in brand geraakte, terwijl het vuur zich aan andere ge ëtaleerde voorwerpen mededeelde. Hij werd door voorbijgangers gebluscht, dóór de brandende voor werpen af te rukken en de vlammen uit te trappen. Meerdere voorwerpen werden aldus vernield of beschadigd, zoodat een niet onbelangrijke schade werd geleden. Gouden Jubilee. De winkelknecht J. W. van Leeuwen, in dienst hij de firma Bosman Den Arend, filiaal aan de Hoogstraat alhier, hoopt den 9 Februari a.s. den dag te herdenken waarop hij vóór 50 jaren als zoodanig in dienst trad bij deze firma. V. P. N. De af deeling Schiedam van de V. P. N. zal morgen (Donderdag)-avomd in het Volkshuis zijn eerste clubavond in 1913 houden. Behandeld zal worden de Fok leer. Het bestuur verwacht een flinke! opkomst van de leden en mede van belangstellenden, die tot dezen avond vrijen toegang hebben. „De N\j verheid". Dat kloeke ondernemingsgeest in onze stad nog lang niet tot de zeldzaamheden behoort, is weer een keer te meer bewezen. De heer Jac. Goe- mans, die zijne Machinale Fijnwitbroodbakkerij heeft omgezet in de Naaml. Venn. «De Nijver heid, heeft die overgebracht naar het nieuwe pand aan de Nieuwe Haven nabij de West-Frankeland- sche laan gebouwd ter plaatse, waar voorheen de branderij van de firma A. J. Beukers was, en al daar een nieuwe broodfabriek ingericht. Het nieuwe pand trekt al aanstonds de aan dacht door zijn sierlijk gevelfront. Met zijn tran sen en kanteelen lijkt 't wel een middeneeuwsche burcht. Inderdaad is hier dan ook ouderwetsche degelijkheid aan moderne vindingrijkheid gepaard. Treedt men het fraaie pand binnen, dan heeft men daar eerst den winkel, de wanden geheel betimmerd in eikenhout, met spiegelglas, de toonbank van dezelfde houtsoort met marmeren blad. Achter den winkel zijn het magazjjn en kantoorlokaal zeer doelmatig aangebracht. De breede zijingang dubbele deur, brengt ons eerst in de remise voor de broodwagens. Daarachter opent zich de bak kerij. In het eerste gedeelte zien wij de melk- koelkamer, koelput met wel verbonden hier is gelegenheid voor koud en heet water en stoom- leiding gelijkelijk aangebracht. Vervolgens valt ons oog op de kneedmachine, die 4 halve baaltjes of 200 kg. tegelijk kneedt en zien wij ook de doelmatige trog, de groote werktafel, 5 M. bij 4£, en de planken, waarop het brooddeeg, zoo even bereid, moet rijzen. De machinekamer doet ons zien de gasmotor van 6 pk. ten dienste der kneed machine. Zij is geheel vrij, van het overige der bakkerij volstrekt ofgesloten, zoodat niet den min sten hinder in de bakkerij wordt ondervonden. In de tweede afdeeling der bakkerij zien wij de beide heeteluchtovens, op gewapend beton in den bodem gemetseld, die automatisch verlicht worden. Bij het openen en sluiten der ovens wordt het licht daarin ontstoken of gedoofd. Een doelmatig stoomapparaat is daar bij aangebracht. Achter de ovens is de heet waterketel van 500 liter inhoud die automatisch wordt gevuld. De ovens met bijbehooren staan geheel vrij, zoodat zij zeer gemakkelijk omloopen kunnen worden. Doelmatige schaft- en kleedkamers voor het personeel zijn daar achter aangebracht. Achter aan in de gang, nabij de kolenplaats, zijn de privaten aangebracht, geheel buiten alle gemeen schap met de ruimte binnen welke het bakkers bedrijf wordt uitgeoefend. Die lange gang voert van voor aan de straat tot achter op de plaats geheel vrij van de bakkerij, zoodat alles wat de bakkerijlokalen zou kunuen verontreinigen, beslist daar buiten wordt heengeleid. De kolen- plaats heeft met een luik verbinding met de beide ovens, zoodat van zeer nabij de noodige brand stof wordt ingenomen. Van de ruime meel zolders, uit de remise vol te laden, met een weelde van licht en lucht door hooge ramen en over vloedige ventilatie, wordt het voor het deeg be- noodigde meel door hermetisch gesloten luchtko kers geruischloos en proper aangevoerd. Naast het bakkerijpand is de nieuw herbouwde woning van den directeur, in gemeenschap, ingericht. Waar hier alles is gedaan om de reinheid, de zindelijkheid te bevorderen, aan de strengste eischen van hygiëne en volksgezondheid te vol doen, vertrouwen wij, dat het streven om de nyvere burgers op de meest doelmatige en voor- deelige wjjze aan het meest Onontbeerlijk voed sel te helpen, in ruimen kring waardeering zal vinden. Blijft de «Nijverheid" aan dit lofwaardig streven steeds getrouw, dan zal z\j zeker mogen rekenen op de gunst van Schiedams burgers, die zullen toonen dit kloek ondernemen van den nij veren middenstand op prijs te stellen. Met de nieuwe regeling1 welke aan de afdeeling openbare gemeen Lew erken mét 1 Ja nuari jl. is ingevoerd betreffende het in eigen beheer nemen van het vervoer van gemeente- materialen is door de Commissie voor de Plaat selijke werken tot koetsier voor dat vervoer be noemd J. J. van Leeuwen alhier. Hoogwater te Schiedam: Donderdag 9 Jan. v. m. 5.25 n. m. 5.35 Naar wij vernemen, gaat de heer II. A. Prein, (clarinet), 1 Februari a.s. met een Hol- lanclsch concert-ensemble, een tournee maken door Italië. Gister-middag deed iemand aan gifte bij de politie, dat zijn rijwiel, een oogenblik onbeheerd gebleven op den openbaren weg, was ontvreemd. Dooreen bewoner van den Rotte r- damschen dijk is heden-morgen bij de politie aangifte gedaan, dat men uit een hok in een schuur op het erf achter zijne woning een vol wassen konijn had ontvreemd. Vermoedelijk is de diefstal gister-avond gepleegd. UIT VLAARDINGEN. In den afgeloopeD nacht heeft men, ten nadeele van G. v. IJ., verpleegd in het Diaconiehuis der Ned. Herv. gemeente te Vlaardingen, een kist gestolen, waarin zich een bedrag van f800 be vond. De dief heeft het raam opengeschoven en daarna de kist, die er vlak bij stond, weggehaald. O n g e 1 u Ik k e n. Op de werf De Schelde te Vlissingen is gistermorgen een werkman van een 45 meter hoog© torenkraan in het water geval len. Hij werd spoedig gered. Zijn toestand is: re de-lijk wel. Een redder 1)e 1 oo n d. De vorig© week ge raakte het 10-jarige zoontje van den heer J. U; Smit te AHdasserdam al spelende in de rivier de Noord. Met levensgevaar werd het knaapje» door Bastiaan Bikkers aldaar gered. Do heer Smit heeft titans den moedigen redder beloond met een spaarbankboekje van f 3000 waar van de rente levenslang door Rikkers of zijn vrouw gebruik zal mogen worden, terwijl het kapitaal zelf na hun dood aan de kinderen zal kernen. Bovendien heeft Rikkers f50 aan contan ten ontvangen, een horloge en een volledig stel nieuwe onder- en hovenkleed©ren. iS taking). Te Amsterdam is een staking on der de letterzetters uitgebroken. Het totaal aantal stakers bedroeg gister ruim 680. Naar van werkliedenzijde werd medegedeeld, zijn aan de drukkerij 't Kasteel van Aemstel elf chefs en onderchefs aan den arbeid gebleven. Alle dagbladen zijn verschenen. Met 9 firma's werd gister geconfereerd, o. w. de firma Roelofscn, Ilübner en van Santen. Bij de firma Buss hebben weer 2 gezellen gestaakt. Be werkwilligen, die de firma Blikman en Sar- lorius uit de provincie verwachtte, zijn met aan gekomen. Zaterdag zal de eerste uit'keering aan de stakers plaats hebben. De „Standaard" zou gisteravond weer niet ver schijnen. De „Dagelijksche Beurscourant", gedrukt ooor de firma Gebr. Bingier, voor welke ook de staking is geproclameerd, kwam uit. 'liet is nog onzeker of de weekbladen „De We reld", d© „IJzer- en Staalkroniek", „Archilectura"^ „Deutsche Wochenzeibung", en de v'ereenigingsbla- den „De Gas- en Waterfitter", de „Ned. Slagers courant" en de „Balkkersbondscourant" op tijd zullen kunnen verschijnen. ''ister vergaderden er weep verschillende per. soneelen. De moord te Baarn. Met betrekking tot den op 25 December j.l. gëpleegden moord op den slager Cooynzen te Baarn, rnc-ldt men ons nog nadar: De drie verdachten in deze zaak-, de gebr. J. en R. van den Brink' en G. Strum- pel, allen afkomstig uit Soest en thans gedeti neerd in het Hui» van Bewaring te Utrecht blij ven; ook tijdens de door den Rechter-Commis- saris gehouden instructie, ontkennen. Dezer dagen zijn op last der Justitie do rijwielen der drie verdachten in hunin© woningen te Soest in be- slaggenomen en naar Utrecht overgebracht, opdat door deskundigen kan worden' onderzocht, of zich daarop ook bloedsporen bevinden. „Mevrouw Romjj-n". Uit Amsterdam meldt men onsHet mocht de politie nog steeds niet gelukken ae hand te leggen op de deskundige* „Mevrouw Romijn" die ruim twee weken gele den op zoo geheimzinnige wjjze uit het Huis van Bewaring wist te ontsnappen. Naar wij vernemen, wordt het onderzoek in deze duistere zaak met groeten ijver en in ver schillende richtingen voortgezet. Het vermoeden wint. echter meer en meer veld, dat „Mevrouw Romijn" kort na hare ontvluchting de wijk naar het buitenland genomen heeft.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 2