Dagblad voor Schiedam en Omstreken. f finn06 ::r f on rr fis De oorlog op den Balkan. De beste voor den prijs. Gratis Ongevallenverzekering ZUIVER OPLOSBAAR 36ste Jaargang Donderdag 9 Januari 1913, No. 10517 overeenkomstig op ae polis vermelde voorwaarden. Bvitefllandgeh Nieuws. FEUILLETON. Een geheimzinnige geschiedenis Verspreide berichten. Uitstekende, gezonde, dagelijksche drank. Verre te verkiezen boven koffie en thee. Opwekkend en zenuwsterkend. 4 Vooral voor kinderen zeer aan te bevelen. Uit een Kilogram van 1.50 maakt men 200 kóppen. Bureau: Boterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post ƒ2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regel; Handelsadvertentiën 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. b\j levenslange geheele invaliditeit De verzekering wordt gewaarborgd door bu verlies van een hand, voet of oog liollandsehe Algemeene I 1 U U een duimI U U wijsviiigerj I U b\j verlies dood een duim Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam. bij verlies van eiken ande ren vinger. De toestand. Uit Constantinopel wordt aan de »Kölnische Zei- tung" gemeld Merkwaardig en tevens kenschetsend is het, hoe weinig indruk de schorsing van de vredes onderhandelingen en de mogelijkheid van hervatting van den oorlog op de groote massa der bevolking maakt. Zelfs in de bazars en de koffiehuizen van Stamboel spreekt men er haast niet over, omdat men er van overtuigd is, dat de bondgenooten toch niet tot Constantinopel zullen kunnen door dringen. Te Pera, in diplomatieke en internationale krin gen, houdt men het niet voor waarschijnlijk, dat dat de vijandelijkheden zullen worden hervat, omdat de mogendheden wel middelen zullen vin den om op beide partijen een bedarenden invloed uit te oefenen. De gezanten van de mogendheden van de Triple- entente en van Oostenrijk-Hongarije hadden gis teren een lange bespreking met den minister van buitenlandsche zaken, die daarom niet bij den ministerraad was. In Turksche kringen wordt men hoofdzakelijk in beslag genomen door binnenlandscbe politiek, met name door de groeiende beweging tegen het kabinet-Kiamil. De heele pers kant zich thans tegen de weifelende houding van het kabinet in de vredeskwestie. Zelfs de liberale »Ikdam" laakt den grootvizier en voegt daaraan toehet zal moeilijk zijn onder de huidige omstandigheden een geschikten opvolger te vinden. In het leger begint de partijstrijd weer. De militaire bond, die het vorige jaar den val van de Jong-Turken heeft bewerkt, heeft weer te Skoetari (Kl.-Azië) vergaderd, om maatregelen te beramen tegen een terugkeer van het Jong-Turk- sche bewind. De Jong-Turken houden vergaderingen te Stam boel en zinnen op middelen om het kabinet- Kiamil ten val te brengen. Allerlei nieu,ws!. Volgens de »Neue Freie Presse" is het bezoek van di San Giuliano aan Berchtold, in verband met de politieke gebeurtenissen, uitgesteld. De Bulgaarsche minister van financiën is te Weenen aangekomen. Volgens de Turksche bladen heeft de Poirte gisteren den Turksohen gedelegeerden te Londen nieuwe instructies gezonden. Uit Londen wordt aan de „Temps" geseind: Aan Turkije moet het volgende aanbod gedaan zijn. Turkije zal terstond 500,000 poind ontvangen, onder voorbehoud, dat deze som niet voor •oor logsdoeleinden zal worden besteed, maar in de eerste plaats voor de uitbetaling1 van de salarissen der ambtenaren om troebelen, in bet bizonder in Klein-Azië, te voorkomen; een tweede even groote 7) Ja ik ben getrouwd, Edele Mevrouw, ant woordde de onderwijzeres weifelendik meende dat al diegenen, die me kenden dit wisten zeer goed getrouwd voor een persoon van mijn stand en als ik niet wil, behoef ik niet langer leerares te blijven. Daar zult u wel niets tegen hebben, hoop ik? Ik veronderstel dat gij voldoende uitleg gingen aan den heer Ruthyn gegeven hebt, wijl ik u bij hem tref. Voorzeker, Edele Mevrouw, ik heb hem al de inlichtingen, die hij mij gevraagd heeft, me degedeeld. Overigens dat hij mij ondervrage 1 Heel wel. Madame Ik zal hem alles zeggen. En hij zal u antwoorden dat ik steeds mijn plicht volbracht. Wat een gezaag om niet heel veelIs dat een mensch wat troost bren gen op zijn ziekbed I U heeft geen genéesmiddels noodig. Uw oor en het overige schijnt u reeds vergeten te hebben. Uwe tegenwoordigheid heeft m\j mijn lij den een oogenblik doen vergeten. Nu laat mij uifikeoring' zou worden gedaan voor het teentenen van den vrede en later nog oen derde. De stap van do mogendheden bij do Por!.: zal waarschijnlijk niet voor het einde van de weck plaats hebben. Het drievoudig verbond en de triple entente zijn het ten aanzien van Adriahopel volkomen eens. 'Dat is niet het gteval nopens de eilanden in de Egeïsehe Zee en de grenzen van Albanië. Men zal daar later nader over onderhandelen. Oosten rijk-Hongarije wil dat Skoetari bij Albanië zal hoeren. Het gerucht loopt, dat de onderhandelingen over de overgave van Adrianopel begonnen zijn. Aan de sTemps" uit Sarajewo Hier zijn acht studenten gevangen genomen onder beschuldiging van hoogverraad. Reuter verneemt, dat den mogenheden gisteren ambtelijk zal worden medegedeelt, dat Servië, om zijn goeden wil te toonen tot het doen van opofierin- gen in het belang van den algemeenen vrede, heeft besloten om terstond na het sluiten van den vrede zijn troepen van de kust van de Adriatische Zee terug te trekken. Door aldus te handelen, hoopt de Servische regeering, dat Europa kennis zal nemen van haar gematigdheid en geen andere offers vergen, die de grenzen van haar vermogen te boven gaan. BELGIS. De de-batten in hot proces Leopold II zijn ge ëindigd, daar de Belg. Staat aan de Belgische prinsessen een nieuw accoord aanbiedt, om ver- hoi'c rechtzaken te voorkómen.' De prinsessen zullen 38 mill, hei verdoelen heb ben. PORTUGAL. Het nieuwe ministerie is als volgt samenge steld president en binnenlandsche zaken Affonso Costa, koloniën Almeida Riberra, oorlog Bastos, openbare werken en marineFreitas Ribeiro, buitenlandsche zaken Teixeira. De „Evening News" meldt: Be 37-jarige dochter van lord Roberts, lady Edwina Roberts, zal bin- a. nkort met majoor Lewin, van de Royal Field Artillery, in het huwelijk treden. Hel huwelijk heeft hierom groote beteekenis, dat de laatste in leven zijnde zoom van lord Roberts gesneuveld is in den slagf bij Colonso, den 17 Dec. 1899 en daardoor den adellijken titel iu de toekomst nieit meer «p eten mannelijk lid van het geslacht kon overgaan. Wordt er uit het huwelijk van lady Edwina Roberts en majoor Lewin een zoon geboren, dan verkrijgt deze de titels van lord Roberts. Een telegram uit Delhi meldt, dat de onder koning, iord Harding©, goed voor uil gaat. De kroning van den Mikado is; naar Reuter uit Tokio seint, tot 1914 uitgesteld. Het onderzoek in het dok te Kiel van heit in Gods naam slapenstilte en rust zullen mij genezen Kom Mathilde, zeide juffrouw Knollys zon der een blik nog te werpen op dat greinzend gelaat in 't bed. Zij ging met mij mede in de kamer. Sedert hoe lang is deze onderwijzeres hier? vroeg zij mij. Sedert tien maanden ongeveer. Hoe is die hier binnengeraakt. Dit weet ik nietvader zegt mij niets hij zal ze zelf wel gevonden hebben. Juffrouw Knollys fronste de wenkbrauwen. Wat een dwaasheid I zuchtte zij. En be mint gij haar? Beminnen 11... U zult het niet zeggen 't Is te belachelijk. Soms maakt zij mij angstig, misschien zonder opzet maar.... Zij mishandelt u toch niet En deze vraag borrelde deememend op uit haar gemoed. En voor altijd had zij mijn vriendschap verworven. Ook!... Op wat manier beangstigde zij u? Ik durf het u bijna niet zeggen Mogelijk gij lachen.... U zult het verzinsel noe men..'.. Duivelsch... wilt gebedoefen! En zij schijnt een meesteres in alle vakken. Hoe fijn weet zij den schijn-zieke te spelen. Ik ondervond dat mijn nicht heel wat wist over onze Madame. Wie is zij dan toch Yroeg ik. zult Duitse lie oorlogsschip „Strassburg", hetwelk (On langs in aanvaring is geweest, heeft uitgeweken, nat de schade niét bijzonder groot. is. De repara ties zullen ongeveer 4 weken duren en da krui ser zou begin Februari weer in dienst gesteld kunnen worden. De notaris Dr. Bechter to Hamburg heeft zich schuldig gemaakt, aan verduisteringen ten ledrage van me©r dan 1/2 millioen Mik. Een bank instelling is bij deze zaak sterk geïnteresseerd. Do Münchener dagbladen bespreken den t.-nigkeer van den 58-jari.gen pater Auracher. een génmen Münchener, in de orde der paters Capu- eijnen. Pater Auracher was vroeger definitor der 'Twn»nmrriiiMii iihiiihhimwiiiii iwiip1» V (112) Zij beweert mevrouw La Rougière te zijn en ik veronderstel dat zij zoo heet, antwoordde Knollys met een ingehouden glimlachje. O mijne lieve nicht tochspreek op, ik bid er u om... is zij werkelijk boos? Met uw vader wil en moet ik spreken. Stel mij verder geen vragen meer. Zeg mij enkel Noch dit, noch dat, kleine nieuwsgierige 1 antwoordde zij en zij omhelsde mij warmpjes; uw vader dient te handelen zooals het moet. Laat ons nu gezellig praten en de weemoed verjagen. Meer en meer sympathie kreeg ik voor mijn nicht, die alhoewel grijs van haar, jeugdig van hart was. Wat een tegenstellihg met de provin ciedames. Hoe meer ik met haar koutte, hoe vertrouwelijker wij met elkander werden. U kent haar geschiedenis en u wil ze me niet vertellen. Liever wilde ik er over zwijgen. Doch vertel mij eens wat zonderlings gij in haar vindt. Voor den eersten keer van mijn leven ver- teide ik alles ronduit, wat me sedert lang als een last op mijn hart zwaarde. Dit verlichtte mijn smart. Zonder eenmaal te lachen, luisterde mijn nicht aandachtig. Schrijft zij veel? Ontvangt zij brieven? vroeg zij eindelijk Op mijn bevestigend antwoord Zijt gij dat, Mary zei juffrouw Knollys tot mijn kamermeid die de gordijnen neerliet. Mary groette eerbiedig: Gij slaapt dicht bij juffrouw Ruthyn? Ja, Weledele Mevrouw. Komt niemand in haar kamer? Ik alleen, Edele Mevrouw. Zelfs de onderwijzeres niet? Neen, Weledele Mevrouw. Uw uiterlijk bevalt mij, Mary. Gij moet een goed meisje zijn en ik ben tevreden dat gij hier zijt. Verzorg goed mijn lieve nichtverstaan Als ik haar met Kertsmis een geschenk zal sturen, zal ik u niet vergeten. Wat gij voor haar doet, dat vergoedt gij mij. Goeden avond. Nu Mathilde spreken wij over geen spoken of heksen meer. V. Oom Sila's leven. Mijn nicht zag met vorschend zoekenden blik rond om over een nieuw onderwerp te spreken. Haar oogen vielen op een net kinder portret uit de Fransche schilderschool. Mij dunkt dat ik in mijn vroeger jaren nog een dergelijke teekening gezien heb. 't Is al lang geleden, want ik ben helaas al negen en veertig jaar. 't Blijft altoos een mooi eigen aardig sprekend portret. Wordt vervolgd.) J

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 1