Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Ingezonden Mededeelingon. Haemorrhoiden. Gemengd Nieuws. Capuqjadbcude on eon aantal jaren geleden uil genoemde orde getreden. Graaf Romanones bevestigde gister gedeel telijk het bericht van de «Epoea". De bezetting van den gezantschapspost bij het Vaticaan was onder Canalejas' bewind reeds ter hand genomen, maar om persoonlijke redenen, die bij graaf Sagasta waren te zoeken, niet uitgevoerd gewor den. Zonder van de totnogtoe gevolgde politiek af te wijken, wil de regeering een politicus en geen diplomaat op dien post benoemen. In Parijs wordt Zondag de Russische mi nister van oorlog, Suchomlinow, verwacht, die op zijn terugreis is van de Riviera Hij zal met minister Poincaré een samenkomst hebben. De Oostenrijksche gezant te Stockholm, dr. Dumba, zal benoemd worden tot gezant te Was hington in plaats van baron Hengelmüller von Hengervar. Het departement van defensie. «Staatscourant» No. 7 bevat nu het besluit tot opheffing van de departementen van Marine en van Oorlog en tot instelling van een departement van Algemeen Bestuur, dat den naam zal dragen van departement van Defensie. Prins Hendrik. Met den gewonen D-trein van de Staatsspoor van 9 uur 15 minuten is gisterochtend Z. K. H. de Prins, vergezeld van zijn adjudant majoor jhr. Van Suchtelen van de Haare, uit de residentie vertrokken tot een verblijf van vermoedelijk vrij geruimen tijd in den Taunus. H. M. de Koningin vergezelde den Prins tot aan den trein en nam op het perron vóór de Koninklijke Wachtzaal hartelijk afscheid van Z. K. H., die in een gereserveerd compartiment eerste klasse de reis maakte. In de Koninklijke wachtzaal had de Prins te voren nog afscheid genomen van enkele heeren, o.a. van den Duitschen gezant den heer Von Muller en jhr. Van Citters. Een vrij talrijke menigte was zoowel op het perron als in de Rijnstraat aanwezig en begroette hartelijk de vorstelijke personen. Minister L. Regout. Volgens de «Limb. Koer." denkt de minister van waterstaat, mr. L. Regout, er ernstig aan, dezen zomer, hoe ook de verkiezingen uitvallen metterwoon naar Maastricht terug te keeren. Minister E Regout. Uit Nizza wordt geseind, dat de toestand van den minister van Justitie, mr. E. R. H. Regout, nog steeds ernstig is. De zieke kan op het oogen- blik niet vervoerd worden. Armenraad. Bij Koninklijk besluit is in de gemeente Zaan dam een Armenraad ingesteld en is benoemd tot secretaris van dezen Armenraad W. Spuyman, secretaris penningmeester van het burgerlijk arm bestuur aldaar. (St.-Ct.) Ommen. Het districts-comité der Chr.-Hist. Unie in Om men deelt in «De Ned." mede, dat het heeft be sloten aan het hoofdbestuur der Chr.-Hist. Unie het verzoek te richten een commissie af te vaar digen naar het district, om de geheele zaak der Ommer verkiezingen in loco te onderzoeken, opdat er zoodoende een olficieele eindbeslissing kome in het belang der Unie en van het districts comité. Het comité zegt dit te publiceeren, opdat nie mand in de meening verkeere, dat het districts comité zich neerlegt bij de verschillen afkeurende oordeelvellingen, die over deze kwestie zijn gepu bliceerd integendeel, het meent een volkomen rechtvaardige zaak te hebben gediend en in deze tijden niet anders te hebben kunnen en mogen handelen. Wijnaccijns. Een aantal vertegenwoordigers van buitenland- sche huizen in wijnen zond een adres aan de Tweede Kamer, waarin zij groot leedwezen uit spreken over het wetsontwerp van den Minister van Financiën, betreffende een wijziging van den accijns op den wijn. Een maatregel tot extra-belasting der wijnen van af 12o achten zij een groot nadeel èn voor den handel èn voor de schatkist, immers, een aantal hooggradige wijnen, zooals ^herry, Malaga, Tarragona Port etc. zouden zoodanig getroffen worden, dat zij niet meer onder het bereik van een groot gedeelte der minder gegoede bevolking zouden vallen en dus niet meer of in veel min dere mate zouden worden aangevoerd. Een nieuw ziekenhuis. Te Vlissingen had gistermiddag, in het bijzijn van tal van autoriteiten en genoodigden de ope ning plaats van het »St. Joseph-Ziekenhuis" een in alle opzichten naar dé eischen des tijds inge richt ziekenhuis, gesticht door het R. K. Paro chiaal Arm- en Weesbestuur. Alles is gedaan om Ücht en lucht te doen binnenkomen en de hygiëne is overal, tot in de kleinste onderdeelen toegepast. In den voorgevel boven de deur is een zaodsteengroep aangebracht, syrnboliseerend Christus, den trooster der lijdende menschheid. Ook op het gebied der operatie is 't nieuwste aangebracht, o.a. een nikkelen opera tietafel terwijl in de operatiekamers voor een zee van dag- en kunstlicht is zorg gedragen. De voorzitter van genoemd arm- en weesbestuur hield een toespraak, waarin hij er op wees, dat de bedoeling is geweest een ziekenhuis te bouwen, dat aan de strengste eischen der hygiëne kan beantwoorden. Vijfde Katholiekendag in het diocees Haarlem. Het Hoofdbestuur van de Katholiekendagen in het Diocees Haarlem verzoekt ons het navolgende te publiceeren Onder goedkeuring van Z. D. H. den Bisschop heeft het Hoofdbestuur besloten op Woensdag 4 J u n i a.s. te Vlissingen den Vijlden Dio- cesanen Katholiekendag te houden en daar aan de orde te stellen het onderwerp Roomsch Katholiek Familieleven, te behandelen in drie afdeelingen, als volgt Afdeeling I. Godsdienst, Eenvoud, Zedelijkheid. Voorzitter de heer A. J. A. Gilissen, Rotterdam- Inleider pater Ignatius Smeets O. F. M., Woerden. Afdeeling II. Opvoeding der kinderen in het huisgezin. Voorzitterde heer P. Bredius, Rotterdam. Inleiderde heer C. A. L. Rademaker, arts, Amsterdam. Afdeeling III. Het Dienstbodenvraagstuk. Voorzitter rector L. P. J. Beijsens, Amsterdam. Inleidermr. A. Tepe, Leiden. Algemeene vergadering. Sprekerpastoor J. H. J. van Rooij te Tholen. Tot voorzitter van het Uitvoerend Comité is benoemd de heer R. G. van Nieuwkuijktot se cretaris de weleerwaarde heer J. M. H. H. Moerel, kapelaan, beiden te Vlissingen. Nationale commissie tegen het alcoholisme. Maandag vergaderde te Utrecht de Nationale commissie tegen het alcoholisme, die door tal van afgevaardigden der landelijke drankbestrijders organisaties werd bijgewoond. De voorzitter de heer P. van der Meulen te Leeuwarden, opende met een terugblik op den arbeid van het afgeloopen jaar. In het bijzonder stond hij stil bij het congres tegen het bieralco- holisme te Roermond, dat hij een gelukkig feit constateerde. Met dankbaarheid releveerde hij ook het besluit van den minister van Oorlog be treffende het verbod voor sterke drankeu in de soldaten-cantines en de mogelijkheid tot wering van diezelfde dranken in de cantines der onder, officieren. De rapporten der verschillende commissies voor bijzonderen arbeid bewezen, dat er met groote activiteit wordt gewerkt. O.a. bleek uit het rap port van de alcoholcursussen voor studenten, dat deze in Februari en Maart te Leiden zullen ge houden worden. Als sprekers treden op dr. Eijkel voor het physiolohisch, prof. E. v. d. Velde voor het sociaal-oeconomisch, prof. Jelgersma voor het psychiatrisch, dr. J. C. de Moor voor het sociaal-ethisch terwijl voor het criminalistisch gedeelte nog met een spreker onderhandeld wordt. Door den voorzitter werd verslag uitgebracht omtrent dan stand van de pogingen, die in het werk worden gesteld om te komen tot een af doende cotróle op de alcoholvrije dranken. Wederom werd de aandacht der vergadering thans gevraagd voor het puntEen volkspetition nement voor plaatselijke keuze. Na zeer langdurige en breedvoerige bespreking werd besloten de aangesloten organisates uit te noodigen deel te nemen aan een commissie, die tot taak zal hebben actie te ontwikkelen tot het in het leven roepen van een volkspetionnement voor plaatselijke keuze, die de meest verre strek king mogelijk maakt, maar tevens rekening houdt met en zich aanpast aan plaatselijke toestanden. Naar aanleiding van een verzoek betreffende een inzending van de drankbestrijdersvereenigingen gezamenlijk naar de tentoonstelling »De Vrouw 1813 1913," werd besloten het bestuur van de verzoekende vereeniging attent te maken op de N.Q.V.G.O. Unie, die in dezen de aangewezen organisatie werd geacht om eenheid van inzen ding te bevorderen. De eerstvolgende vergadering werd bepaald op 25 Maart 1913. Grensregeling tusschen Portngeesch en Nederlandscli Tiinor. In zake de aan arbitrage te onderwor'p-.n kwes tie van de grensregeling tusschen Portugeesen en Nederlandsoh Timor wordt als de juiste loop van de overleggingen daaromtrent medegedeeld, dat de wederzijdsche regeeringen zich zullen wen den tot den President van den Zwitserschein Bond met verzoek om zich zelf met dé beslissing te belasten of wel jeen scheidsrechter daartoe aan te wijzen. WMirberc chfc Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 9 Jan. 1913. medegedeeld door het Kon. Ned Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 778.2 te Riga. Laagste barometerstand 734.8 te Vestmanoer. Verwachting tot den volgenden dagmeest matige, tijdelijk krachtige zuidoostelijke wind, licht tot halfbewolkt, droog weer, zelfde tempe ratuur. Branderijen. In de gister-avond alhier gehouden vergadering van branders is opgericht de «Coöperatieve Ver eeniging van moutwijnfabrikanten." Nagenoeg alle branders zijn tot deze combinatie toegetreden. Tot hoofddirecteur is benoemd de heer D. Ris E.Hzn., tot onderdirecteuren de heeren Adr. Zoet mulder en J. T. Bertelstot commissarissen de heeren C. II. Scheffers, B. A. J. Wiitkampf en A. Dirkzwager. De vereeniging is voor 5 jaar aangegaan. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Telef. Nr. 244. Geopend dagelijks van 8|1 en van 24J uur, bovendien Maandag, Woensdag en Vrijdagavond van 7 8 uur. Gevraagde Arbeidskrachten. Behangers jongen. Behanger (halfwas). Gss en waterfitter (halfw.) Goudsmidsleerling. Horlogem akersleerling. Kistenmaker. K is I en makers jongen. Koperslager. K opers 1 agers j ongen. Kuiper, (bierfust). Kuiper (jenever en oliefust;. Letterzetter (halfwais). Loopjongen voor fabriek. Machinist. Olieman. Smidsjongen. Vuurwerker. Dagmeisje R. K. Dienstbode Werkster. Te Kethel: Bakker (halfwas). Te Rotterdam: Dienstbode. Te Ruhrort: Fabrieksarbeiders. Aangeboden Arbeidskrachten. Broodbakker Gas- en waforfilter. Magazijnknecht Schilder. Sjouwers. Slagersjongen. Stukadoor. Timmerman. De Directeur verzoekt aan hen, die verzuim den te berichten of zij aan een opgegeven adres zijn geslaagd, bedoeld bericht ten spoedigste te bezorgen. A. s. Woensdag, den 15en Januari, zal het 12£ jaar geleden zijn dat de heer P. B. de Haas als vader over de weezen, in het R. K. Weeshuis alhier werd aangesteld, terwijl hij, in zijn kwaliteit als boekhouder, dé administratie van weeshuis en kerkhof, met de nauwste plichts betrachting en tot groote tevredenheid van het bestuur nog steeds verzorgt. Giste r-m iddag omstreeks 4 ure is een bespannen met zand beladen wagen van de firma H. Jansen Co., doordat de bestuurder, naar hij zeide, het paard, eenigszins driftig, om dat 't naar den stal ging, niet meer in de hand had, in de Noordvestgracht gereden. De bestuurder v. d. Sande, wonende Spoor straat, werd door een schipper met een roeiboot gered. Het paard, dat verdronk, en de wagen werden heden-ochtend op den kant gehaald. Gister-avond zag een vrouw wo- nende aan den Rotterdamsche dijk, dat een man haar erf verliet en iets droeg. In verband met den diefstal van een konijn, den vorigen dag ook op haar erf gepleegd, liep zij den man na, die in het bezit bleek te zijn van een kip, mede op haar erf ontvreemd. Nadat de man herkend was, werd hij door de politie opgespoord en bleek hij te zijn de 46- jarige C. D. v. L., ook aldaar wonende, die be kende mede het vermiste konijn ontvreemd te hebben. Na aan het politiebureau te zijn gebracht, is de man, na opgemaakt proces-ver baal, weer op vrije voeten gesteld. Het r ij wiel, dat gisteren vermist werd, bleek niet ontvreemd te zijn 't is gevon den in een poort achter het huis van den heer Waalwijk van Doorn aan den Singel alhier. Hoogwater te Schiedam: Vrijdag 10 Jan. v. m. 6.02 n. m. 6.12 ÜIT ROTTERDAM. De raadsleden, de heeren Hollander, Van Dorp, Hoyer en Bakker, hebben bij den gemeenteraad het voorstel ingediend, om te besluiten, dat van gemeentewege zal worden opgericht een bureau voor kostelooze rechtskundige voorlichting ten be hoeve van on- en minvermogenden, en burge meester en wethouders uit te noodigen hiertoe strekkende voorstellen bij den raad in te dienen. Zij hebben daar de volgende schriftelijke toe lichting aan toegevoegd «De overtuiging zal algemeen gedeeld worden, dat de on- en minvermogenden, arbeiders zoowel als kleine neringdoenden, in tai van gevallen behoefte hebben aan rechtskundige voorlichting. Zij hebben deze voorlichting noodig, indien zij een rechtsge ding moeten voeren en ook bij het sluiten en uit voeren van overeenkomsten en het treffen van regelingen in velerlei gevallen. «Wel is waar voorziet de wet in sommige ge vallen en bestaan er in onze gemeente enkele bureaux, tot welke belanghebbenden zich tot het verkrijgen van rechtskundige hulp kunnen wenden, doch deze bureaux bepalen zich eensdeels slechts tot een gedeelte der gevallen, in welke voorlich ting noodig is, en anderdeels zijn deze instellingen formeel niet voor ieder on- en minvermogende toegankelijk. Nu het particulier intiatief hier ter stede niet in het leven heeft geroepen een bureau, dat in alle gevallen alle on- en minvermogende burgers met rechtskundige voorlichting ten dienste staat, behoort de gemeenfe zorg te dragen, dat de ingezetenen in dit opzicht een voor hen noodigen steun kunnen verkrijgen. Ook de rijksregeering is van oordeel, dat de gemeenten in deze een taak te vervullen hebben; de minister van justitie heeft althans in de vergadering der Tweede Kamer van December 1910 den wensch uitgesproken, dat de gemeenten het initiatief zouden nemen tot op richting van bureaux voor rechtsvoorlichting. Ge leerd door de ervaring hier ter stede en eldersj kan men aannemen, dat het gemeentelijk bureau drie a vier avonden in de week gzdurende eenige uren geopend moet zijn. De kosten van eeu zoo danig bureau zullen mitsdien gering zijn, terwijl bovendien het rijk, uit hoofde van een post voor dit doel op de begrooting uitgetrokken, zal bij dragen in de kosten van het gemeentelijk voor lichtingsbureau. Haemorrhoiden (aambeien) worden gewoonlijk veroorzaakt door verstopping, een zittende levens wijze, zwangerschap, sterk prikkelende purgeer middelen, enz., en zij werken door de vreeselijke jeuk en stekende pijn zeer nadeelig op het hu meur van den lijder. Dikwijls worden zij veron achtzaamd, hetgeen aanleiding kan geven tot sterke bloedingen, verzwering enz. Foster's Zalf' heeft vanaf de eerste aanwending een wonderlijk verzachtenden en heelenden invloed. Een geschikt diëet en nauwkeurige opvolging van de gebruiksaanwijzing, welke iedere doos verge zelt, doet uw kwaal spoedig genezen. Foster's Zalf (let op den juisten naam) is te Schiedam verkrijgbaar bij de heeren Kappelhofï Hovingh. Toezending geschiedt franco na ont vangst van postwissel a fl.75 per doos. Ongelukken. Dinsdagnamiddag is, naar het «Dev. Dgbl." meldt, in een afvoergracht achter de chemische wasscherij van de firma Winkel Co. te Apeldoorn, drijvende gevonden het lijk van een manspersoon, gekleed in werkmariskleeren en klompen aan de voeten. Teekenen van geweld waren niet aanwezig; waarschijnlijk is de man van den weg afgedwaald en door de duisternis misleid in de gracht gevallen. Uit Losser wordt aan de «Zw. Ct." gemeld, dat de landbouwer Tieke, van het landgoed Reuenberg aldaar, Dinsdag door het op hol slaan van zijn paarden van een wagen is gevallen en op de plaats dood bleef. Gisteren is, naar de «Haagsche Ct." meldt, de werkman Van der Bas, op het werk van den aannemer Luijendijk, aan de zeesluizen te Sche- veningen, door het omvallen van een ladder, op de bazaltsteenen te pletter gevallen. De man laat een weduwe en 8 kinderen na. Brand. Gistermorgen omstreeks zes uur is te Berchem (N. Br.) het dubbele woonhuis benevens café, behoorende aan Ch. v. Mechelen, mede bewoond door J. v. Bokhoven, tot den grond af gebrand. De bewoners konden ternauwernood, in nachtgewaad, het brandende huis ontvluchten. Er werd niets gered. Verzekering dekt gedeeltelijk de schade. Oorzaak van den brand onbekend. Narcissen in bloei. Men schrijft ons uit een der gemeenten in de bloembollenstreek tus schen Leiden en Haarlem, dit door het tot nu toe buitengewoon zachte weder de bloembollen zich reeds zoodanig ontwikkelen, dat de narcissen te velde al in knop staan. Vroege Paschen, vroege bloemendag, als alles goed blijft gaan Een nieuwe mijnMen schrijft aan de „L. IC." uit D'oen.radeIn de laatste dagen komt de ontginning van een steenkolenmijn in het ba- burigè IiiHeilsberg weer ter sprake. 14 h 15 jar ren geleden zijin daar verschillend© horingen ver richt door twee firma's tegelijkertijd. Beide be weerden de eerste steenkolen te hébben aangè- boord. Er ontstond verschil over het vindrecht, wat aanleiding gaf tot een proces. Enkele jaren geleden is daarin ten voordeel© van een der firma's beslist. Men dacht, dat dadelijk tot ent- ginning zou worden overgegaan. Dat is er even wel niet van gekomen ep de arbeiders aan den Duitschen zelfkant, die e,r op gehoopt en gewacht hadden, gingen werk zoeken op de Limburgsohe mijnen. Ook de in dien tijd aangelegde spoorweg GeilenkirchenTuddern, w;elke mem met een toe komstige steenkolenaxploitatie aan den zelfkant in verband bracht, bleef „Kleinbahn"; anders blijkt dikwijls zulk een verkeersweg aan een. nieu we: ontginning vooraf te gaan, zooals dat o. a. met de Heerlen se he mijnen het gleval is geweest: eerst de spoonveg1, dan de mijn. Sinds doken van tijd tot tijd nog wel geruch ten op en werden nog weil eenige opmetingen gedaan Maar- ten slotte werd die massa huizen en stangen, die als een herinnering aan de bo ringen opgestapeld lag, weggehaald en ae bo ring met de ontginning raakte in het vergeetboek. Thans beweert men echter, dat in dit jaar

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 2