Dagblad voor Schiedam Omstreken. f f(jfi rr fi/j De oorlog op den Balkan. Gratis Ongevallenverzekering 36«te Jaargang. Vrijdag 10 Januari 1913 So. 10518 overeenkomstig op de vermelde voorwaarden, Officieele berichten. Kennisgeving. Buitenlsadsch Nieu ws. Binnenland. Gemengd Nieuws. BureauBoterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand p. post ƒ2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. 50 Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regel; Handelsadvertentiën 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. De verzekering wordt by levenslange geheele invaliditeit gewaarborgd door IIIIIIIIHIIIlM bu verlies van een hand, voet of oog Hollandsche Algemeene b« verlies van een duim I U U wijsvinger-; I U b\j verlies van eiken ande ren vinger. Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam. Inrichtingen welke gevaar, schade ol hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gelet op de bepalingen der Hinderwet, Brengen ter algemeene kennis, dat op heden aan A. de Koning, en zijne rechtverkrijgenden vergunning is verleend tot het uitbreiden zijner branderij aan de St. Anna Zusterstraat no. 28, kadaster Sectie A. no. 1485, door plaatsing van een stoomketel van 66 M2 verwarmingsoppervlak, ter vervanging van dien van kleiner afmeting. Schiedam, 9 Januari 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd. M. L. HONNERLAGE GRETE. Be Secretaris, V SICKENGA. De slkdam" meldt, dat de mogendheden stap pen zullen doen, opdat Turkije en de Balkan geallieerden de door haar genomen beslissing inzake Adrianopel en de eilanden in de Egeïsche Zee zullen aanvaarden. Italië had er zich op het laatste oogenblik aan onttrokken om aan deze demarche deel te nemen, omdat het krachtens het verdrag van Lausanne zekere verplichtingen jegens Turkije op zich had genomen, maar thans heeft 't besloten, samen met de mogendheden op te treden. De stappen der gezanten zullen waarschijnlijk reeds vandaag ondernomen worden. De legaties kwamen overeen, gezamenlijk op te treden. Reuter seint uit Weenen In ingelichte kringen heeft men er nog geen bevestiging van ontvangen, dat Servië bereid is de kust van de Adriatische Zee te ontruimen. Niettemin blijft men optimistisch. Het schijnt dat men bij de beslechting van het geschil nopens de grensafbakening van Albanië een tijdsgewricht zal doorleven, gevaarlijk voor den vrede van Europa. Voorts schijnt het dat de onderhandelingen tusschen Roemenië en Bulgarije op de lange baan zullen raken. Wat de betrekkingen tusschen Oostenrijk en Servië aangaat, schijnt er niets op te wijzen, dat zij spoedig de openhartigheid en hartelijkheid zullen herkrijgen, die men van beide zijden wenscht. Hoe die betrekkingen in de toekomst zullen zijn, schijnt af te hangen van de wijze waarop de mogendheden het Albaneesche vraagstuk zullen oplossen. De sNeue Freie Presse" verneemt, hebben de consuls Prohaska en Tahv officieel last gekregen naar hun posten te Prizren en Mitrowitsa terug te keeren. Daar zal hun door de Serviërs de ver- angde eer worden bewezen. Oostenrijk en Italië. De kwestie betreffende Skoetari en de compen saties der Montenegrijnen aan Oostenrijk heelt in officieele en politieke kringen in Italië zekere ongerustheid en een protestbeweging in het leven geroepen, waartegen de otficieuse dementi's uit Weenen niets vermogen. De bladen te Rome zeggen, dat, wanneer door Oostenrijk eenige ter ritoriale compensatie gevraagd ol aanvaard zou worden, dit de mogendheden in Italië vrijheid van handelen geven zou. Aan haar overeenkomsten on verplichtingen zouden zij zich tegenover dit nieuwe feit, dat met alle verdragen in strijd is, niet kunnen houden. Het evenwicht in de Adria tische Zee zou verstoord worden en Montenegro zou een vazalstaat worden van Oostenrijk, terwijl de grootste gevaren voor den vrede van Europa te duchten zouden zijn. RUSLAND. Een besluit van den Ministeraad, hetwelk gister gepubliceerd werd, verbiedt aan buitenlandsche vliegers, van 14 Januari tot 14 Juli 1913 over de westelijke grens des lands te vliegen. In geval zij op een daartoe gegeven sein niet landen, zullen er ernstige maatregelen worden toegepast en zal er zelfs met scherp op hen ge schoten worden. DUITSCHLANi). Bij de debatten van de interpellatie der sociaal democraten in den Rijksdag betreffende 't gebrek aan goederenwagens in het Ruhrdistriet vroeg de socialistische afgevaardigde Dittmann in hoeverre hier gehandeld werd met het oag op een even- tueele mobilisatie. De president van het bureau der rijksspoorwegen ontkende dat de storing in het verkeer in het Ruhrge! ied iets te maken had met den politieken toestand, noch daarvan een nawerking was. Ook de storing in het ver keer op den linker Rijnoever werd hierdoor niet veroorzaakt. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Naar uit Reichenberg gemeld wordt, heeft de Oostenrijksche regeering 40 vliegmachines, één- en tweedekkers, besteld, die einde April af geleverd moeten worden. De machines worden voorzien van Daimler-motoren van 90-120 Pk. Eerste Kamer. Twintig leden van de Eerste Kamer uit de ver schillende staatkundige groepen hebben hun me delid jhr. van der Does de Willebois, die heden 70 jaar is geworden, gisteravond een feestmaal aangeboden in Hotel de Twee Steden te 's-Gra- venhage. De heer van Welderen baron Rengers, bracht een dronk uit op den jubilaris, wiens aangename eigenschappen hij huldigde. Hij zeide, dat deze kameraadschappelijke maal tijd een uiting was van de vriendschappelijke ver houding en de wederzijdsche waardeering der aanwezigen, ondanks hun verschil in richting. Vandaag heeft jhr. v. d. Does aan het Hotel de Twee Steden, waar hij logeert, vele telegram men en andere bewijzen van belangstelling ont vangen, vooral uit Noord Brabant en met name uit 's-Hertogenbosch, de gemeente van welke hij burgemeester is. Prov. Staten. De Centrale R. K. Kiesvereeniging te 's-Gra- venhage houdt Zaterdag een algemeene ledenver gadering waar o.m. zal worden behandeld de a.s. Statenverkiezing. Minister Regout. Blijkens gister uit Nizza ontvangen berichten, blijkt de toestand van den minister van van justi tie mr. Regout ernstig. Men hoopt evewel nog, dat het in het laatst van deze week of het begin van de volgende week mogelijk zal zijn, dat de zieke naar Nederland vervoerd wordt. De minister van waterstaat, de broer van den minister, bevindt zich nog te Nizza. Wyziging Schipperswet. De hoofdinspecteur voor de Scheepvaart te 's-Gravenhage, tevens voorzitter van de commissie tot herziening van de Schipperswet heeft op machtiging van den ministertvan landbouw, nijver heid en handel belanghebbenden bij de Schippers wet bijeengeroepen tot een vergadering te 's-Gra venhage te houden op 15 dezer. In deze bijeenkomst zal hij een voorontwerp tot wijziging van genoemde wet met verkorte toelichting uitreiken en verklaren, Den aanwezi gen zal worden verzocht het hun verklaarde wets ontwerp in hun vereeniging, c.q. in den kring voor welks belangen zij zijn opgekomen, te be spreken en na bestudeering vóór den len Maart 1913 schriftelijk hun opmerkingen mede te deelen. R. K. Middenstand in Limburg. Omtrent het plan tot organisatie van den R. K Middenstand in Limburg kunnen wij reeds thans mededeelen, dat in overleg met Z. D. H. den Bisschop van Roermond eeoige der voornaamste plaatsen in het Noorden. Midden en Zuiden van Limburg gekozen worden om daar een Hanze op te richten. De heer Kellenaers zal zich binnenkort voor een 14-tal dagen naar Roermond begeven en van daaruit met de propaganda beginnen. Reeds werden uiteen viertal belangrijke plaat sen in Limburg uitnoodigingen ontvangen. (Msb.) H. Waldorp, f Bij familie hier te lande is bericht ontvangen, dat de heer H.. Waldorp, hoofdingenieur van de werken voor den Bagdadspoorweg, te Parijs, is overleden. (Tel.) Jhr. mr. Van Meeuwen. Naar aan de »Ned." geseind wordt, is de oud- president van het Bossche Gerechtshof zeer ernstig ziek. Reeds zijn hem de laatste sacra menten toegediend. Een verijdelde ontvluchting. Alweer heeft te Amsterdam een gedetineerd© in hét liuis van bewaring beproeft te ontvluchten. De po ging is ditmaal echter mislukt, dank zij de acti viteit van den directeur, den heer Bi eremb roods - p>ot. Deze ontdekte namelijk hij zijn ronde, aie hij te kwart vóór twee deed, dat een ladder tegen een afdak aan de achterzijde stond, ter wijl een touw hing uit de cel van den gedeti neerde H. Dekker, verdacht van do inbraak op het Singel. Door deze ontdekking is de ontsnapping mis- iukt. Onmiddellijk werd een onderzoek ingesteld door den inspecteur van politie, dein- heer Die Vricts-Hummel, doch buitenstaanders, die den ge detineerden Dekker behulpzaam moesten zijn bij de voorgenomen ontsnapping, werden niet. gevon den. Bij nader onderzoek is ons nog het volgende gebleken Den laatsten tijd, na de ontsnapping1 van vrouw Rom-eyn, was de waakzaamheid in het huis van bewaring natuurlijk versterkt. In de groote hal zijn heel den nacht twee bewakers, die nauw keurig acht geven o.p alle geluiden. Het is dear doodstil gedurende heel den nachtwanneer een gedetineerde zic.li maar even beweegt, wordt het opgemerkt. Zoo kwam het, dat men in den afgeloopcn nacht, even over 2 uuir, verdachte geluiden hoor de. De directeur werd gewaarschuwd en men ondernam een ronde. Het was bij deze ronde, dat men bij- een afdak -een ladder vond. Een bewaker werd bij die ladder op post gezet, ter wijl onmiddellijk de politie van liet bureau Leid- seb&plcin telefonisch werd verwittigd. Onder lei ding van den inspecteur, den heer De Vries-Hum- mei kwamen alle beschikbare manschappen aan het huis van bewaring. Terstond werden wachten uitgezet en stelde men een uitgebreid onderzoek in. Het was do inspecteur, de heer De Vries, die toen ontdekte, dat aan een ijzeren staaf van de cel van den gedetineerden bootwerker H. Dekker een touw hing tot op het afdak, waar de ladder werd gevonden. Men hield zich eenige oogen blikken schuil, ten einde na te gaan, of ook van buiten hulp opdaagde voor den gevangene. Doch er kwam niemand, terwijl ook niemand in den 'omtrek gevonden werd. Wellicht was men door het alarm opmerkzaam gewaakt op de ontdek king en hield men zich daarom schuil. Door den gedetineerd© werden geen pogingen tot uitbraak aangewend. Het ligt dan ook voor a© hand, dat het volgende „plan de campagne" door de vrienden van Dekker was opgemaakt Buitenstaanders zouden door middel van ile lab oer hot afdak bereiken en van daar langs- het touw opklimmen tot de cel van Dekker. Dan zou men met behulp van den gevangene een of meer staven doorvijlen en langs denzelfden weg zou men met den gedetineerde vertrekken. Eenmaal buitengekomen, kon men zich g.-wak- kelijk met een auto in veiligfbeid brengen. Dank zij d© waakzaamheid van het personeel is deze uitbraak dus verijdeld. Dekker is over gebracht naar een andere cel. En door strenge afscheiding zal men zien to beletten,, dat bui ten het huis van bewaring bekend wordt waar hij geborgen is. Door kloppen had Dekker zijn medegevang©, n-c-n doen weten waar hij zat. En vermoed wordt, dal. eonigen van hen, sinds clien in vrijheid ge steld, den vrienden van Dekker hebben verteld, waar hun makker opgesloten was. Zoo wist men het venster te vinden, waar het touw aan beves tigd Was. Voorloopig zal het huis van bewaring nu wel voor ui tbr aak-pogingen gevrijwaard blijven. De hier bedoelde inbraak geschiedde in den nacht van Zaterdag op Zondag 20 October in het perceel Singel 68, waar gevestigd is het engros-magazijn der firma H. A. Röttgeringen van Exter. Een agent van politie, die daar omstreeks kwart ovei twee surveilleerde, hoorde geritsel, toen hij het perceel passeerde. Dat verwonderde hem,* daar hem hekend was, dat het huis alleen als magazijn dienst doet en onbewoond is. Hij posteerde zich daarom achter een boom e-n zag er twee mannen uitkomen, die als werk lieden waren gekleed. Een particulier nachtwa ker, die in de nabijheid was, riep hij ter assis tentie en te zamen hield men de twee mannen aan. Zij zeiden tot het personeel te behooren. De agent verzocht hen mede te gaan naar tel politieposthuis aan het Droogbak. Een hunner ontvluchtte vlak nabij dit posthuis, de ander werd gegrepen, en wi-erp toen een tasc-h weg, die onmiddellijk terug-gevonden werd en gereed schappen bleek te bevatten. De gearresteerd© was de 24-jarige losse boot werker Dekker, wonende op Kattenburg. Op hem werd bevonden een bedrag van f475 aan bank papier, ongeveer f 15 «aan specie en een zaklan- taa rn. Den volgenden morgen bleek, dat een bedrag van ongeveer f 1000 zoek was. Men vermoedt dat de ander er met de rest toen van-door ge gaan is. (Tel.) Flesschentrekker. Het is de politie te Beverwijk eindelijk gelukt, zekeren Van Kr., die deel uitmaakt van een beruchte, flesschen- trekkerscombinatie, tegen welke de politie-auto- riteiten herhaaldelijk hebben gewaarschuwd, aan de Haarlemsche justitie over te leveren. Ondanks alle waarschuwingen wisten Van Kr. en zijn kor nuiten nog telkens nieuwe slachtoffers te maken. De vorige week werden nog juist bijtijds twee schuiten steenen, Dinsdag werd een lading glas aan de handen van die heeren onttrokken. Vooral in het laatste geval was dit geen gemakkelijke taak, omdat de oplichters met groot overleg waren te werk gegaan. Door medewerking van den burgemeester van Beverwijk en van den officier van justitie te Haarlem, kon de zending, welke van een Haagsche firma afkomstig was, op het laatste nippertje uit hun vingers gehouden worden- Het is hun gewoonte, adressen van notarissen, zoowel uit Beverwijk als uit andere plaatsen, voor navraag op te geven. Wie te goed van vertrouwen is en op den naam afgaande, zonder verdere in formatie zijn goederen afzendt, wordt het kind de rekening. Ontsnapt. Te Gorinchem is gisterochtend halfzeven een milicien van het 3de reg. vest.-art., die wegens desertie in voorloopige hechtenis zat, uit het arrestantenlokaal ontsnapt. Hij had het slot van de deur met een goeiende pook uitge brand en waadde door de gracht langs het ka zerneplein. De schildwacht zag de arrestant ontsnappen, doch mocht hem niet achtervolgen, en ook mocht hij niet op hem schieten. Tever- geefsch heeft men den vluchteling per fiets in alle richtingen nagespoord. De deserteur moest gister voor den krijgsraad terechtstaan. Werk stakingen. Men meldt ons d.d. 9 Januari uit Doetinchem omtrent de staking by de firma Misset Heden-avond had de directie een conferentie aangeboden met het geheele personeel, zoowel stakers als niet-stakers, die niet kon doorgaan, omdat de stakers niet buiten den vertegenwoor diger van het hoofdbestuur van den Typografen bond wilden onderhandelen. Als gevolg van deze staking bestaat de mogelijkheid, dat verschillende vakhladen niet of slechts in verkleind formaat kunnen verschijnen. Donderdagnamiddag hehnen de draadmakers der wollenstoffenfabriek der firma Verschuren Piron te Tilburg het werk gestaakt. Zy eischen hooger loon.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 1