Stads- en Gewestelijk Nieuws. Ingezonden. Laatste Berichten. TELEGBAMMEN. Te Amsterdam is een uitsluiting in zicht De vergadering der «Amsterdamsche Drukkersver- eeniging" die gisteren gehouden werd, heeft het volgende besluit genomen De vergadering, enz. besprekende het schrijven van de werklieden organisaties van 5 Januari j.l. gezien hetgeen inmiddels is geschied; besluit, dat de leden, bij wie niet gestaakt wordt, hun werklieden hun individueele contrac ten den tlden Januari a.s., met inachtneming van den gestelden termijn, zullen opzeggen^ indien niet op dien dag de thans aanhangige stakingen zullen zijn opgeheven. Diefstal. Een juffrouw te Amsterdam heeft aangifte gedaan, dat haar op de Heerengracht bij de Gasthuismolensteeg een handtaschje, inhouden de ongeveer f 100 en eenige sieraden, ontstolen is. Boefj es. De politie te Leiden heeft de hand gelegd op 2 boefjes van 14 en 1G jaar, die zich aan een reeks van diefstallen blijken te hebben schuldig gemaakt. Met hen heeft de politie tevens de knapen in handen, die eenige weken geleden op een Zondagavond bij verschillende dames de zilveren spelden uit haar hoeden hebben getrok ken en daarmede op den loop zijn gegaan. Beruchte dieven gezocht. De brigade- kom mandant der Koninklijke marechaussee te Boxtel, verzoekt aanhouding en voor hem gelei ding, als verdacht van het plegen van verschil lende kerk-, klooster- en schooldiefstallen van twee personen, slechts gekend bij hun voornamen Karei en August en in den wandel genaamd de jongens van de «Scheele Mof". Zij spreken met Limburgsch-dialect, doch Ka- rel bedient zich veelal van de Fransche taal. Zij zijn meestal netjes gekleed en onder woon wagen bewoners en kermisreizigers wel bekend. Ongeveer twee maanden geleden zijn zij in ge zelschap van nog twee personen gezien in de buurt van Sittard en te Hasselt (België), in het van een «Spijkerautomobiel". Zij waren toen ook in het bezit van twee Browning-revolvers, twee handkoffertjes, gedeel- lijk gevuld met gouden sieraden, als horloges, kettingen, ringen, dasspelden, enz., welke voor werpen zij aan een vriend, thans ter zake van het plegen van vorenbedoelde diefstallen in de provinciën Ncford-Brabant en Limburg, te 's Her togenbosch gedetineerd, te koop aanboden. De heikomst van deze sieraden is niet bekend geworden. Karei fungeerde als bestuurder van den auto4 Het proces tegen de autobandie ten ben de van Bonno t-G arnier zal den 3n Februari voor het-Parijsche Hof van Gezwo- reuen beginnen. Het aantal aangeklaagden be draagt 21, dat der getuigen a charge 150, dat der getuigen a décharge evenveel. Er zullen in het geheel 5G7 vragen aan de Jury gesteld wor den. Voor de behandeling zijn 15 zittingdagen vastgesteld. Aangezien er op de bank van be schuldiging geen plaats genoeg is voor 21 aange klaagden, zal er een afzonderlijke, omheinde ruimte voor hen gemaakt worden. Bovendien zal er in de rechtszaal een omvangrijke tentoonstel ling zijn van revolver, karabijnen, breekijzers en allerlei andere inbrekers-instrumenten, die de auto-bandieten bij hun bedrijf gebruikt hebben. D e z a a k-W i 1 m a r t. Het gerecht, zo® meldt het Brusselsche »N. v. d. D.", gaat ijverig alhoe wel in stiltje, voort met Nestor Wilmart op te zoeken. Het parket denkt thans een zeer ernstig spoor te volgen. Men zou onlangs de tegenwoor digheid van den beruchten bedrieger uit een groote stad van Mexico, gemeld hebben, waar hij zich onder een deknaam schuil houdt. In alle geval worden langs dien kant de opzoeking voortgezet, welke men hoopt met goeden uitslag bekroond te zien. De gouddiefstallen op het vaste land. Onze Londensche correspondent schrijft Gelijk ik geseind heb, beginnen de herhaalde gouddiefstallen op het vasteland de assuradeurs bij Lloyds terdege te verontrusten en dat met goede reden. Zij zijn nog niet bekomen van den schok over de ontdekking der nog altoos geheimzinnige rooverij van de 10.000 souvereinen, die zich op weg naar Egypte bevonden, nog geen twee maanden gele den, en die met merkwaardige, deskundige-han digheid uit de kistjes gelicht werden, om door lood vervangen te woorden en reeds is hun een nieuwe en pijnlijke verrassing bereid, doordien even behendige dieven 5000 hebben weten te rooven uit een bezending goud, die voor Brazilië bestemd en daarheen over Berlijn en Hamburg onderweg was. Bijzonderheden over deze laatste rooverjj zijn nog niet uitgelekt, worden misschien geheim ge houden, als het kan, maar het zou niemand ver bazen, indien men bevond, dat dezelfde dieven in beide gevallen met dezelfde welgeslaagde me thoden gewerkt hebben. Blijkbaar behooren zij tot een uiterst bedreven dievenbent, die een geheel legertje van speurders en politieagenten tot dusverre getart en ver schalkt heeft. (N.R.Ct.) Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht te den morgen van 10 Jan. 1913. medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 782.5 te Hernosend. Laagste barometerstand 744.5 te Vestmanoer. Verwachting tot den volgenden dagmatige tot krachtigen zuidoostelijken tot oostelijken wind betrokken tot lichtbewolkt, waarschijnlijk droog weer, temperatuur om het vriespunt. Het Zilveren Jubilee der Zustersscholen aan de Korte Haven. Den lOn. Januari 1888 werden het Gesticht en de Scholen aan de Korte Haven en de Westmo lenstraat door de eerw. Zusters Dominicanessen in zoover in gebruik genomen, dat zij hunne woonplaats van het oude Liefdegesticht aan de Lange Haven naar het nieuwe Zustershuis aan de Korte Haven overbrachten. Lang had 't geduurd eer 't zoover gekomen was. Nadat het oude Liefdehuis, eertijds pastorie der St. Janskerk aan de Lange Haven, steeds meer als woonhuis der Zusters, waar 'taan de meest gematigde eischen niet voldeed, ongeschikt was gebleken, werd naar een andere gelegenheid tot huisvesting der Zusters en inrichting der scholen omgezien. Velen meenden die gevonden te hebben in het huis met bordes aan de Lange Haven, destijds bewoond door den heer D. F. W. Prins, dat te koop werd aangeboden en aan drie zijden gelegenheid tot woning- en schoolinrichting gaf maar hoog technisch advies keurde dat pand geheel voor het beoogde doel af. De frissche, open terreinen zoowel in het Singelkwartier als in de Frankelandswijk bleken in het geheel niet voor de bedoelde stichting in aanmerking te komen. Ten slotte meende men de juiste plek gevonden te hebben ter plaatse aan de Korte Haven en de Westmolenstraat, waar eenige oude branderijen, eertijds het eigendom van den heer Van der Drift, werden gevonden. De panden werden bij openbaren verkoop aangekocht en afgebroken maar het nu verkregen terrein had het nadeel, dat 't voor, aan de Korte Haven, vrij smal was, terwijl 't achter, aan de Westmolenstraat, breed uitliep; de oogenschijnlijk noodzakelijke aanvulling, het aangrenzende lokaal »Paulus", scheen niet in eigendom verkregen te kunnen worden. Er was kunst- en vliegwerk noodig, om op dit ongelijke terrein iets goeds te bouwen en de architect, de heer Th. L. Kanters, heelt dat werk in den vol trokken gestichts- en scholenbouw vrij wel gele verd. Toch waren velen met dezen bouw, die o.a. maar een klein langwerpig strookje open lucht voor de eerw. Zusters overliet, maar matig inge nomen doch de Zusters waren tevreden en wat wil men meer Het R. K. Parochiaal Arm bestuur, dat toen de scholen beheerde, had dan toch wel voldoening van zijn werk. Den lOn Januari betrokken, werd de nieuwe stichting den 16n d.a.v. door den zeereerw. pastoor W. C. van Meegen, met assistentie van de wel eer w. paters Brouwer en Van Dijk, plechtig inge wijd, tot welke plechtigheid, met de leden der kerkbesturen en de dames die de loterij van voorwerpen van kunst en smaak ten bate dezer stichting hadden ondernomen, de architect, de heer Th. L. Kanters, de heer Zanini, vertegen woordiger der firma wed. G. Camesi Co. te Rotterdam, die den bouw uitvoerde, en de op zichter, de heer Dupont, waren genoodigd. De zeereerw. pastoor Van Meegen hield daarna een toespraak, waarin hij allen dankbaar herdacht, «die tot dezen grootschen bouw hadden bijgedra gen", in het bijzonder den grooten weldoener, den heer J. van der Burg vermeldend, die door een ruime gift daartoe den eersten stoot had gegeven. De plechtige opening werd daarna be sloten met een dankwoord van den heer A. C. A. Nolet, penningmeester van het R. K. Parochiaal Armbestuur, gericht tot allen, die dat bestuur hier in zijne volhardende pogingen zoo krachtig hadden gesteund vooral ook herdenkend de edele daad van «oom Jan", die de opbrengst der loterij met een milde gift van f 6000 had aangevuld. De dag waarop de eerw. Zusters voor 25-jaar het gesticht aan de Korte Haven dat het jaartal 1887, als het bouwjaar, in den gevel toont, be trokken, werd heden op bescheiden, waardige wijze gevierd. Heden-ochtend 7 ure werd door den zeereerw. pastoor Verhoeven in de Gestichtskapel eene ge zongen H. Mis opgedragen, waaronder de eerw- Zusters, onder het naderen tot de H. Tafel des Heeren als gebruikelijk, in stille aandacht den Algoede dankten voor de zegeningen door zoovelen in den loop van een kwart eeuw in dit huis ondervonden. Ten 9j ure werd in de St. Janskerk aan de Lange Haven in tegenwoordigheid van de leerlin gen der scholen, door de eerw. Zusters en leeken- onderwijzeressen begeleid, het H. Misoffer ter fees telijke intentie opgedragen. Aan het altaar met eenig groen getooid, celebreerde de weleer, pater Van Dijk, meer bijzonder met de bediening van de kapel der eerw. Zusters belast. Door de oudste leerlingen werd verdienstelijk uitgevoerd de Gre- goriaansche missa In festi duplicitis (de An g dis) door de eerw. Zuster Marie Henri, die daarbij dirigeerde, in een week tijds met dit 40-tal leer lingen ingestudeerd. De kerk was bij deze gele genheid door leerlingen en belangstellende geloo- vigen geheel bezet. Na de IJ. Mis betrad de zeereerw. pastoor Verhoeven den predikstoel en deelde hij mede, dat het volgende telegram door de eerw. priorin uit Rome ontvangen was: «Prieure couvent St. Vincent Ferrier, Schiedam. «Saint père Pie X envoie, de tout coeur, spe ciale benediction apostolique implorée gage faveurs celestes pour membres fondation St. Willibrord, pour vous, mère, religieuses et élèves couvent St. Vincent Ferrier occasion jubilé de 25 ans existence." Card. Merry del Val." De vertaling luidt Priorin klooster St. Vincentius Ferrerius, Schiedam. H. Vader Pius X zendt van ganscher harte zijn bijzonderen apostolischen zegen als gevraagd onderpand van de hemelsche gunsten voor de leden der St. Willibrordas-Stichting, voor u, moe- der-overste, religieusen en leerlingen van het klooster St. Vincentius Ferrerius bij gelegenheid van het jubilee van het 25 jarig bestaan. Kard. Merry del Val. Nadat de eerw. Zusters ten haren huize waren teruggekeerd, kwamen aldaar ten 10£ ure de zeerw pastoors Langewen en Verhoeven met andere leden van het bestuur der St. Willibror- dus-Stichting. In een korte toespraak bracht de zeereerw. pastoor Langewen. voorzitter der St. Willibrordus Stichting, allereerst dank aan de aanwezige algemeene overste, die er steeds voor gezorgd had, er voor deze scholen waren Zusters voldoende aan de eischen van den tijd, om het onderwijs op te voeren tot de hoogte waarop 't hier staat, verder aan de overige eerw. Zusters en de medebestuursleden der St. Willibrordus-Stichting, den wensch uitsprekend, dat het onderwijs hier gegeven, steeds zou blijven bloeien en blijven wed ijveren met het onderwijs op andere scholen ver strekt. Hoewel de eerw. Zusters niet formeel receptie hielden, ontvingen zij toch nog druk bezoek. De hoogeerw. Deken en zijne eerw. kapelaans, de eerw. Broeder-Overste met eenige eerw. Broeders kwamen de jubileerende Zusters gelukwenschen De Burgemeester, de heer Honnerlage Grete, deed mede zijne vereerende belangstelling blijken en een aantal particulieren lieten zich mede niet onbetuigd. De leerlingen der scholen toonden mede op dezen heuglijken dag hunne dankbare waar deering voor de diensten hier door de eerw. Zusters nu reeds een kwart eeuw aan Schiedams katholieke jeugd bewezen. Zij vereerden met hunne gelukwenschen schoone geschenken ten dienste van de kapeltwee fraaie knielende engelen en een tweetal mooie planten in potten, die zeker dit bedehuis bij feestelijke gelegenheid keurig zullen versieren Ook meerdere fraaie bloem stukken werden aan de jubileerende Zusters ver eerd, die verder ook in tal van kaartjes en tele grammen de over duidelijke bewijzen ontvingen, dat haar jubilee in ruimen kring belangstelling wekte Vermelding verdient ten slotte nog dat van degenen die voor 25 jaren het gesticht betrokken, niemand meer van de tegenwoordige communau- teit deel uitmaaktmaar dat het feest toch werd mede gevierd door de algemeene overste, de eerw. Zuster Euphrasia, die voor een kwart eeuw, bij de plechtige inwijding, overste van het ge sticht was. Met ons zullen zeker zeer velen, die de groote weldaad van het katholiek onderwijs door de eerw. Zusters gegeven, op prijs weten te stellen, wen- schen dat haar nog tal van gelukkige jaren in het gesticht aan de Korte Haven mogen verze kerd zijn. „St. Raphael". De afd. Schiedam en omstreken van het Ned. R. K. Secr. van spoor- en tramwegpersoneel »St. Raphael" zal op Zondag 19 dezer haar 10e jaar feest vieren in het gebouw van den Ned. R. K. Volksbond. Als feestredenaar zal optreden pater Hyacinth Hermans, uit Rotterdam. De „Staatscrt." bevat de statuten van de N. V. „Vooruit", Maatschappij tot exploi tatie van onroerende goederen, te Schiedam. Doel soortgelijk' als het kaopen, verknopen, behouwen en exploiteer en van onroerende goederen. Duur: tot 31 December 1941. Kapitaal: f50,000, verdeeld in 200 aandeelen van f250. Het bestuur berust bij de directie, bestaande uit één of meer leden, onder toezicht van een raad van commissarissen, bestaande uit ten minste 3 an ten hoogste 5 leden. Voor de eerste maal zijn benoemd tot directeur de heer J. van den Tempel Cz., timmer man, en tot leden van den raad van commissa rissen de heeren P. Groenendaal, koopman, C. Ch. van der Heyden, loodgieter, en T. Stahlie, huisschilder, allen te Schiedam. Gister-middag tusschen 4 en 5uur is van een wagen, die over de lijn der electrische tram reed, onder de gemeente Rotterdam, een as gebroken, waardoor het verkeer 20 minuten is gestremd geweest. Gister-avond om 7£ uur derailleerde een bijwa gen voor het tramhuisje alhier, waardoor het verkeer uur werd verstoord. Hoogwater te Schiedam: Zaterdag 11 Jan. v. m. 6.34 n. m. 6.42 UIT ROTTERDAM. Kapitein F. L., van het stoomschip «Clackton," liggende aan de Parkkade alhier, werd in den afgeloopen nacht omstreeks 4 uren, toen hij zijn hut binnentrad, bijna omvergeloopeu door een hem onbekenden man, die plotseling uit de hut te voorschijn kwam en de vlucht nam, den wal op meldt de «N.R.Ct." De kapitein miste zijn regen jas, zijn gouden horloge met ketting en een por tefeuille, waarin twee pond aan Engelsch bank papier. Hij zag den dief, gevolgd door twee mede plichtigen, de Westerlaan inloopen. Op zijn ge roep vingen twee agenten van politie den dief op» zijn medeplichtigen ontkwamen en bleven onbe kend. De aangehoudene is de 19-jarige J. A. S., een varensgezel zonder vast woonverblijf. De gestolen regenjas en de portefeuille met het geld waren in zijn bezit, het horloge met ketting had hij weggeworpenhet is niet teruggevonden. Tevens bleek, dat de aangehoudene is deserteur van het korps genietroepen te Utrecht en een vluchteling uit het rijksopvoedingsgesticht te Lei den, terwijl hij bovendien nog zes maanden ge. vangenisstraf moest ondergaan wegens diefstal. Mynheer de Redacteurt Nog weerklinken in mijne ooren de schoone Kerstgezangen, door Vranken's Palestrijnsch Koor op den vooravond van Kerstmis door «Kunst aan het Volk" in Odéon alhier gezongen. Niet dat ik ze in Odéon zelf gehoord heb, o neen Want welk degelijk Katholiek gaat naar uitvoeringen van «Kunst aan het Volk", en dan nog op den vooravond van het groote Kerstfeest. Maar ik heb die Kerstgezangen van Vranken's Koor gehoord in de Maasbode van Kerstochtend, de van sympathie overvloeiende recensie van Maasbode's verslaggever deed mij de klanken hooren. En, Kunst aan het volk P De verslaggever van de Maasbode schreef «Ons dunkt, de heer Vranken met zijn uitgele- «zene schare gingen tevreden en gelukkig huis- «waarts in het bewustzijn deze eenvoudige toe- «hoorders een Kerstgave geschonken te hebben, «waarvan de ontroerende schoonheid der bezoekers ndagen lang in dankbare herinnering blijven (De onderstreping is van mij.) En diezelfde bezoekers gaan zich Donderdag as. verslingeren aan «de Meid" van Heijermans Proficiat Rotterdamsche Katholieke leden van Vranken's Palestrijnsch Koorl En toch, ge waart gewaarschuwd 1 Èn Piet de Bruin, de Socialist- President van «Kunst aan het Volk" heeft met Vranken's uitvoeiing een nieuwe triumf behaald I X. De Typografen staking. Men meldt ons uit Amsterdam Uit het buitenland. Fcn telegram uit Madrid meldt: 'Volgens een telegram uit Cadix, is de positie van het gestrande Engelscte stoomschip „Clan Mackenzie", gevaarlijk. Een deiel dor lading moest overboord gegooid worden. Do overboord gewor pen lading bestond gedeeltelijk uit chemicaliën. Tengevolge van de vergiftige bes tand deel en dier chemicaliën werden ini den wijden omtrek van het schip duizenden visschen gedood. Conil, de plaats waar de „Clan Mackenzie" gestrand is, ligt in het centrum der sardinevis- scberij. Twee chineezen, die behulpzaam waren bij hét overladen van oen deel der lading in lichters, worden gedood. De Spaansche Minister-president Roma.no- nes is ziek. Hij lijdt, aan influenza. De zittingen van den ministerraad zijn verdaagd. Uit Southend wordt geseind: Bij oefeningen met een groot-kaliber kanon te SLoeburyness had een ongeluk' plaats, waarbij 1 kanonier gedood en 3 andere personen zwaar géwond werden. Twaalf met geweren bewapende geheime politieagenten doorkruisenin auto's die straten van Chicago en doorzoeken alle stadsdeelen ten einde de ingezetenen te kalmeer en wien door een bende autobandieten groote schrik is aange jaagd. De bandieten begingen in de laatste maand over de honderd brutale aanrandingen op de publieke straat. De agenten hebben last gokre- gén de bandieten onverbiddelijk neer le schie- ten. CONSTANTINOPEL, 9 Jan. Naar |het heet, zou de Porte besloten hebben een afwijzende houding aan te nemen tegenover het eventueel vertoog der mogendheden. Officieel wordt tegen gesproken, dat zij om interventie verzocht heeft. CONSTANTINOPEL, 9 Jan. Er loopt een ge rucht, dat aan de voorposten van de Tsjataldzja- linie aan den kant van Derkos een schermutse ling heeft plaats gehad, waarbij aan beide zijden gewonden zouden zijn gevallen. Officieele beves tiging ontbreekt. CONSTANTINOPEL, 9 Jan, De Porte heeft aan hare ambassadeurs in het buitenland een (Ruiten verantwoordelijkheid der Redactie). KMT" Van ingezonden stukken ook al word n ze niet geplaatst wordt de kiipv niet teruggegev en Door de werkliedenorganisaties is een manifest verspreid, waarin wordt medegedeeld, dat de be dreiging met een uitsluiting door de patroons voor de besturen geen aanleiding geeft om de stakingen op te heffen. Gaan de patroons tot uitvoering van hun genomen beslissing op a.s. Zaterdag over, dan zal uitbreiding der stakingen ernstig worden overwogen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 2