Stads- en Gewestelijk Nieuws. Ingezonden. Gemeente re ad Onderwijzers-Genootschap een lik uit de pan geveD. En hij deelde mede, dat het orgaan van het N. O. G. de Bonds-onderwijzers a r i z e e- r s" had genoemd en stelde een motie voor om ook die uitdrukking af te keuren. Maar daar kwam de heer Ter Laan en zeide, dat hy zou stemmen tegen de motie van z'n vriend Hoejenbos. Immers, zoo redeneerde hij, de leden die zoo even de woorden uit het Bonds orgaan hebben afgekeurd, zullen nu óók de woor den uit het N. O. G.-orgaan moeten afkeuren, maar daarom stem ik er tegen. De heer Ter Laan wenschte niet in hun gezelschap te verkee- ren, en niets af te keuren. Maar de rest van de Raad, die de motie-Couvee had aangenomen, liet zich niet verleiden tot de motie-Hoejenbos. De woorden ïfarizeeers" uit het N. O.. G.-orgaan waren zoo zeiden de heeren Ankerman, Van Vuuren en de wethouder louter tegen enkele personen gericht, terwijl daarentegen het Bonds-orgaan met z'n uitlating aan 't adres der hoofden een stelsel wilde propageeren. Dat is het verschil. En zoo werd de motie-Hoejenbos (een protest tegen de uitdrukking sfarizeeërs") met 28 tegen 5 stemmen verwerpen. Vóór stemden de socialisten Oldeboom, Bleeker, Hoejenbos en Hels- dingen, en de liberaal Van Dias. Er tegen o.a. de gezellen Ter Laan en De Kleer. Zoodat niet alleen de Haagsche Bonds-onder wijzers een motie van afkeuring kregen, maar zelfs de sociaal-democratische fractie als droog zand uit elkander viel. De antithese in de par tij.... I (Tel.) Arkenbout Schokker f. In Dein Haag is in den ouderdom van 65 jaar overleden de heer A. E. Arkenbout Schok ker, gepensioji.n,eerd hoofdinspecteur votor üe scheepvaart. De ^Zeeland". Blijkens een bij het Departement van Marine ontvangen bericht is het pantserdeksohip „Zee land" onder bevel va,n den kapitein t/z. W. Ilou- wing 18 dezer te Havana aangekomen. Prov. Statenverkiezingen. ZUID-HOLLAND. - De centrale aatirevoluti- onnaire kiesvereeniging heeft voor het district Brielle in de vacature-Loeff, den beer G. Van Andel, burgemeester van Zuidland, candidaat ge steld. (Rott.) Het Ofiicierskorps der Landmacht. De veranderingen in het officierenkorps der landmacht, die het gevolg zullen zijn van de organisatie van het leger kunnen, na goedkeuring van het desbetreffende Wetsontwerp door de Eerste Kamer der Staten-Generaal, in April a.s. worden tegbinoctgezien. Curasao. De verordening tot verhooging' van hel sub sidie aan het bijzonder nagenoeg uitsluitend ka tholiek onderwijs op Curacao, welke, zooals wij Zaterdag meldden, geen meerderheid kon ver werven, blijkt naar uit Curasao wordt ge seind te zijn verworpen met 7 tegen 4 stem men. R. K. Kiesvereeniging. Wij vestigen de aandacht op achterstaande advertentie, waarin de jaarvergadering vaD de R. K. Kiesvereeniging «Recht, Plicht en Orde", waarin ook de candidaatstelling voor de Gemeen teraadsverkiezing zal worden besproken, tegen morgen (Woensdag)avond wordt opgeroepen. Een talrijke opkomst ter vergadering zal om het gewicht der te behandelen onderwerpen alles zins gewenscht zijn. Volksbadhuis. In de week van 1218 Jan. '13 werden ge nomen 440 baden. Ie klas kuipbaden 27, regenbaden 27 2e klas kuipbaden 73, regenbaden297, 5 ets. kinder baden 16. Loop der bevolking over 1912. Bevolking op 31 Dec. 1911 33235 zielen. Zij onderging in 1912 ver meerdering door Geboorte 1048 Vestiging 2507 3555 Verminderd door Overlijden 400 Vertrek 2508 2908 vermeerd. 647 zielen. Bevolking op 31 Dec. 1912 33882 zielen. Er werden 228 huwelijken gesloten. Aan het politiebureau werd gister cvn beschonken man gebracht. In zijn bézit vond men ce<n „keldertje" met jenever, hetwelk hij ontvreemd bleek te hebben. Door een rijwielhandelaar aan den Singel is by de politie aangifte gedaan, dat hij gister een rijwiel aan iemand had verhuurd en die persoon daarmede niet meer was terugge komen. De politie spjoorde den huurder van het rijwiel op. De man bleek de fiets te Delft verkocht te hebben. Byde po li.tiodeed, een manaangifte, dat hij door een bestuurder van een voertuig zou zijn mishandeld. Hoogwater te Schiedam: Woensdag 22 Jan. v. m. 3.33 n. m, 3.50. UIT VLAARDINGEN. Uit de haven is opgevischt het lijk van den 49-jarigen J. Hollenberg, die sedert een paar weken vermist werd. UIT ROTTERDAM. Gister is hij een twintigtal sigarenfabrikanten alhier, het werk gestaakt. De staking omvat 300 sigarenmakers. De Kiezerslijst. Geachte Redactie Beleefd verzoekt ondergeteekende eenige plaats ruimte voor het volgende Met belangstelling las ongetwijfeld ieder lezer het hoofdartikel van taterdag 18 Jan. getiteld »De voorbereiding tot den strijd." Mag ik hierbij enkele kantteekeningen maken Belasting kiezersHet gebeurt met zelden, dat een belastingkiezer vergeten wordt. Daarom kan er niet genoeg op aangedrongen worden, dat zij, die als belastingkiezer op de lijst denken te staan, of te komen, zich vooral gaan overtuigen, dat zij er werkelijk opstaan. Dit kan geschieden tusschen 23 Maart en 15 April. In dit tijdsverloop is er nog gelegenheid, om door overlegging van de gekwiteerde belastingbiljetten als nog op de defi nitieve lijst te komen. Maar men bedenke wel, dat de belasting voor 1 Maart moet voldaan zijn. Raadzaam is, dit zelfs voor '1 Februari in orde te brengen. Het is toch herhaaldelijk voorgekomen, dat personen, die heel wat aan belasting betaal den, toch niet op de lijst voorkwamen wegens te late voldoening, en dan is reclame vruchteloos. Huurkiezers. Men zij er op bedacht, dat de wekehjksche huur van fl.75 met alleen woning- huur behoeft te zijn; wie per week fl.75 be taalt met inbegrip van b.v. een stukje grond, een pakhuisje of iets dergelijks, kan ook huurkiezer worden en dit is nog al gemakkelijk, daar men dan niet telken jare zich opnieuw behoeft aan t? geven. Men blijft op de lyst zoolang men niet verhuist. Loonkiezers. Verdient de man niet genoeg, om kiezer te kunnen worden, dan telt het eventueele inkomen zijner vrouw geheel, en dat zijner kin deren voor de helft mede. Het gezamenlijke bedrag moet dan per jaar f 450 of bijna f9 per week bedragen. Sommige loonkiezers worden van eene aanmel ding teruggehouden door belastingvrees. Dit is ten onrechte. Men behoeft niet op te geven wat men verdient. Men heeft eenvoudig te verklaren, dat men genoeg verdient om kiezer te zijn. En aan den werkgever wordt niet het bedrag van het inkomen gevraagd, maar deze heeft slechts te verklaren, dat de betrokkene een voldoenden tijd in zijn dienst heeft doorgebracht, en dat hij een loon verdient, waardoor hij kiezer kan worden. Hierbij mag zeker wel de opmerking gemaakt worden, dat zij, die zooveel loon verdienen, dat zij in de termen der belasting vallen, zich niet daaraan mogen onttrekken, wijl zij hierdoor hun naaste benadeelen, die door hunne ontduiking, des te meer moet betalen. Spaarbankkiezers. De kortheid der aanduiding in het hoofdartikel zou eene dwaling kunnen doen ontstaan ten opzichte der Spaarbank van den Ned. R. K. Volksbond. Er staat n.l. »De spaarbank van den Volksbond voldoet niet aan die vereisch- ten. Wie niet goed doordenkt, zou hier iets ten nadeele kunnen lezen van die nuttige en zeer solide instelling. En dat is de bedoeling der uit drukking volstrekt niet. Die spaarbank is even degelijk als welke dan ook, maar ze voldoet niet aan de vereischten voor de Kieswet. Men scheide dus deze twee dingen van elkander. De Kieswet n.l. eischt, dat de spaarbank moet zijn opgericht vóór 1 Mei 1900, (de Bondsspaarbank is opgericht Sept. 1900), of zij moet 25000 gulden bij de Nederlandsche Bank storten, en dat kan de Bonds spaarbank moeilijk gaan doen voor de enkele kie zers, die door haar kiezer zouden willen worden. Trouwens het totaal aantal spaarbankkiezers is betrekkelijk gering, want de meesten, die een duitje hebben overgelegd, willen dat maar lie ver niet publiceeren. Zijl echter die spaarbank kiezer willen worden, moeten echter weten, dat zij niet hun spaarbankboekje behoeven te vertoo- nen, doch dat zij slechts een bewijsje hebben aan te vragen en dat bij het ingevulde formulier No. IX B. te doen. Examenkiezers. Men gelieve te bedenken, dat niet het diploma van het afgelegde examen moet worden overgelegd, doch een formulier No. X, waarop de plaats en het jaar en de soort van het examen worden vermeld. Hierbij verdient op merking, dat byna alle examens die in ons land voor allerlei doeleinden worden afgenomen, en dat zijn er heel wat, voor het kiesrecht geldig zijn. De verschillende formulieren worden op het bevolkingsbureau aan de Schoolstraat gratis ver strekt, doch ook de kiesvereeniging «Recht, Plicht en Orde" zorgt voor al deze zaken. Het gemak kelijkst is derhalve, dat men zich tot deze ver- eeniging wendt, die zich beijveren zal, op zoo aangename en gemakkelijk mogelijke wijze, voor de plaatsing op de kiezerslijst te zorgen, en die in gevallen van twijfel gaarne inlichtingen ver strekt. Dankbaar voor de toegestane ruimte, Th. J. H. Mouwens. Vergadering van den Raad der gemeente Schiedam op Dinsdag 21 Januari 1912; des namiddags 2 ure Voorzitterde Burgemeester de heer M. L. Honnerlage Grete. Tegenwoordig 19 leden. Afwezig zijn de heeren Houtman (met kennis geving) en Ris. Er bestaat één vacature. Alvorens de gewone werkzaamheden aan te vangen, houdt de voorzitter de volgende Nieuwjaarsrede. Mijn Heeren Alvorens met onze gewone werkzaamheden te beginnen, is het mij een aangename taak, in de eerste Raadsvergadering dezes jaars, U, en in U alle ingezetenen onzer Gemeente, mijn hartelijke gelukwenschen aan te bieden. Dat het nieuw be gonnen jaar voor U allen en Uwe gezinnen een gelukkig jaar moge zijn, een jaar waarin onze Gemeente wêer moge toenemen in bloei en in welvaart, een jaar waarin wij allen met elkaar onder Gods Zegen vruchtbaar mogen arbeiden aan de ons toevertrouwde taakde behartiging der belangen van de Gemeente Schiedam. Een terugblik op het jaar dat achter ons ligt moet ons in menig opzicht tot dankbaarheid stem men. Immers veel belangrijks is door ons tot stand gebracht, veel gewichtige zaken zijn geregeld en over het algemeen was de toestand onzer Ge meente van dien aarcl dat wij vooruitgang kunnen constateeren. Het cijfer der bevolking ging vooruit met 647 inwoners en bedroeg op 31 December 1912 33882 inwoners. Een allergelukkigst verschijnsel is het, dat in het afgeloopen jaar zoo goed als geen werkloos heid vóór kwam. Wel was er helaas, gedurende een geruimen tijd, een werkstaking in de glas industrie, die evenwel, behoudens eenige rumoerig heden, over 't algemeen ordelijk verliep, dank zij ook zeker voor een groot deel aan het tactvol optreden van ons politiecorps. Moest ik het vorig jaar wijzen op de minder gunstige uitkomsten van het havenbedrijf, waar door onze verwachtingen waren teleurgesteld, thans kan ik U meedeelen dat het verloopen jaar ruim 6CXX).méér aan haven-, sluis- eu brug gelden heeft opgebracht dan 1911, of ruim 3000. meer dan begroot was. Deze meerdere opbrengst is voornamelijk toe te schrijven aan een bizondere verlevendiging van de binnenvaart, het bunkeren van verschillende stoomschepen en ook aan de verhooging» der abonnementsgelden over een ge deelte van het jaar. Verschillende nieuwe industrieën vestigden zich hier en bestaanden werden uitgebreiddienten gevolge werden totaal 36 hinderwetsaanvragen behandeld. Ik mag niet nalaten hier met een enkel woord op te komen tegen de beschuldiging onlangs bij een zaak in liooger beroep tot ons Gemeentebestuur gericht, dat het namelijk de industrie zou beletten zich hier te vestigen of uit te breiden. Neen, M. H., het Gemeentebestuur doet integendeel alle mogelijke moeite om de industrie in de hand te werken en nieuwe indus- triën naar hier te trekken. Men mag het ons evenwel niet euvel duiden als wij hierbij ook letten op de belangen onzer medeburgers, die recht op bescherming hebben waar wij hun die, volgens de hinderwet, kunnen en moeten geven. Ook in het bouwvak was het levendig. In de omgeving van de St. Ludwinastraat werden weder een aantal straten aangelegd. De West-Franke- landsche laan, St. Ludwinastraat en Thomas ii lvempisstraat werden doorgetrokken, en de Brug man-, Huisman-, Van Beveren- en Tielman Oem- straat werden nieuw aangelegd, waardoor in dit kwartier wederom een groot complex nieuwe en goede woningen kan verrijzen. Natuurlijk is het, dat èn door uitbreiding der industrie èn door den aanbouw van woningen, een vrij belangrijke ver koop van Gemeentegrond plaats vond. Zoo werden verkocht 10.350 M2. grond met een totaal opbrengst van -circa ƒ71000.(ongerekend den verkoop waartoe B. en W. bij Raadsbesluit van 31 December j.l. werden gemachtigd) terwijl in erfpacht werden uitgegeven -j- 3300 M2. grond tegen een prijs van 7.40 per M2., dus een waarde vertegenwoordigende van ruim ƒ24000.De verkoop in 1911 van slechts 3000 M2. opbrengende ongeveer ƒ26000.maakt hiertegenover een pover figuur. Een enorme verbetering werd in de zooge naamde Gorzen tot stand gebracht. De brandsloot- kwestie, al jaren lang een brandende kwestie, kwam tot een gelukkige oplossing, door den aan leg van een riool in het langs die sloot gelegen brandpad, welk riool in verbinding werd gebracht met het Gemeenteriool in de Groenelaan. Dit laatste werd voltooid door den aanleg van liet gedeelte AdrianastraatHoofdstraat, terwijl de Diet Hein-, Helena- en Hendrinastraat werden overgenomen, bestraat en gerioleerd en de Adriana straat van een nieuw riool zal worden voorzien. Het is mij een waar genoegen en een groote vol doening, M. H., U op deze zoo grootè en hygië nisch zoo noodzakelijke verbeteringen te kunnen wijzen. Niet minder van belang is de verbetering die de Broersvest onderging door den afbraak van de oude School F en de verbreed ing der straat met plantsoenaanleg daar ter plaatse. In de plaats van bet oude gebouw, verrees aan den Singel een nieuwe school voor 13 klassen, die in het voor jaar werd in gebruik genomen en allesins aan de gestelde eischen voldoet. Voorts kwamen nog verschillende door Uwen Raad genomen besluiten tot uitvoering, waarvan de voornaamsten zijn Reorganisatie van het haventoezicht. Aanschaffing van een nieuwe auto-brandspuit. Maken van een betonsteiger aan het terrein ten Noorden van de Oosterhaven, welk werk zooals wij hopen in een langgevoelde behoefte zal voorzien, en aanleiding moge geven tot een vermeerd bezoek van zee schepen aan onze haven. Maken van een Nooduitlaat van het rioolge maal voor het Singelkwartier, waarvoor de vergunning indertijd na zooveel strijd werd verkregen. In het afgeloopen jaar is deze uitlaat éénmaal in de maand September, gedurende een paar uren, in werking ge weest. Verbeterde traktement- en loonregelingen voor verschillende ambtenaren en werklie den werkzaam bij Onderwijs, Politie en andere takken van dienst. Nieuwe Subsidie-regeling voor de bewaar scholen. Reorganisatie van de herhalingsschool van school A in een handelsavondcursus. Een begin van uitvoering werd ook gegeven aan het door onze Gemeente in bruikleen nemen van het oud-rechterlijk en notarieel archief, door het overbrengen van dit laatste. Wij mogen ons niet ontveinzen dat hierdoor de nog open ruimte voor berging in ons bestaand archiefgebouw be denkelijk gering wordt en het Dagelijksch Bestuur wel eens genoodzaakt zou kunnen worden met voorstellen ter voorziening in bergruimte bij Uwen Raad te komen. Het uitbreidingsplan, Noordelijk gedeelte, werd door H. M. de Koningin tegen de daartegen inge brachte bezwaren gehandhaafd, terwijl het Oos telijk gedeelte door Uwen Raad werd vastgesteld. Van de beide groote zaken, die in het begin van het vorig jaar nog op afdoening wachtten, is er een, na veel moeite en na tallooze onder handelingen en besprekingen, in 1911 tot stand gekomen, namelijk de electriciteit-levering, thans evenwel niet door Delft, zooals het zich in den beginne liet aanzien, maar door Rotterdam. Het niet-totstandkomen toch van een overeenkomst tot waterlevering aan Delft, noopte Uwen Raad de onderhandelingen over electriciteit met die Gemeente af' te breken en eene overeenkomst met Rotterdam aan te gaan. In het aanstaande voor jaar zal dus de electriciteit binnen onze stad haar intrede doen, en op 't oogenblik mogen wij met grond verwachten, dat zeer vele industrieën daar van voor beweegkracht en verlichting zullen ge bruik maken. Moge ook deze stap van vooruit gang onze Gemeente ten zegen zijn en het electriciteitsbedrijf er spoedig toe bijdragen, door het afwerpen van de verwachte financieele voor deden, om ook de tweede groote zaak, waarop wij nog altijd wachten, tot stand te helpen brengen. Ik bedoel, zooals U zult begrijpen, den bouw van een nieuw Ziekenhuis. Laat ik hier nog eens herhalen wat ik bij de behandeling der begrooting reeds heb betoogd, dat het hoe langer hoe noodiger wordt hiermede aantevangen, want alle bezwaren zullen ten slotte moeten verdwijnen voor het feit, dat het tegenwoordige ziekenhuis voor onze Gemeente te klein is geworden, Immer en altijd klinkt het der Commissie toe: alles is vol, ja overvol, endikwijls is er dan nog vraag voor opname. Zóó mag het toch niet blijven, M. II., en van harte hoop ik en ik dring er nogmaals bij U op aan, dat wij nog in dit jaar de grond slagen mogen leggen voor een ziekenhuis onzer Gemeente meer waardig. Gij hebt U het lot der zieken aangetrokken, M. H., toen gij in het af geloopen jaar een groote verbetering hebt aange bracht door het aanstellen van een vasten chirurg, die zich thans met ijver en bekwaamheid aan de zieken wijdt, voltooit dan uw werk door er in de allereerste plaats op aan te sturen, dat zoo spoedig mogelijk een ziekenhuis tot stand komt, waar aan alle aanvragen tot opname van lijders kan worden voldaan niet alleen, maar waar ook de noodige verbeteringen zullen worden aangebracht die wij in het tegenwoordige gebouw missen en die, volgens de eischen des tijds in een welinge licht ziekenhuis worden vereischt. Ten slotte, M. H., spreek ik den wensch uit, dat wij op het einde van dit pas begonnen jaar met evenveel dankbaarheid als thans zullen kunnen terugzien op het werk wat wij zullen hebben verricht, en moge daarbij dan ook kunnen ge wezen worden op het totstandkomen van menig werk niet alleen in de binnenstad, maar ook aan de oevers van de Maas, waar zooals wij zoo vaak zeggen, de toekomst van Schiedam ligt. Ik reken er op dat Gij allen met mij krachtig zult willen samenwerken orn tot dit doel te geraken en dat in dit opzicht onze verwachtingen spoedig mogen verwezenlijkt worden. De rede van den voorzitter werd door den heer W. A. Beukers, oudste lid in jaren, ais volgt beantwoord Mijnheer de Voorzitter, de eerste vergadering van dit jaar heeft ons geheugen weer verfrischt en ons herinnerd, wat in het afgeloopen jaar werd tot stand gebracht en werd er een blik in de toe komst geworpen van wat alzoo nog te doen over blijft en waarvoor onze medewerking gevraagd zal worden. De steun en medewerking, waar het den bloei van Schiedam betreft, zullen U niet onthouden worden. Wat op mij als Raadslid en lid der C. v. h. Stads Ziekenhuis aangenaam aandoet zyn zeker de woorden gesproken over den bouw van een nieuw Ziekenhuis. De Commissie heeft zich al jaren achtereen uitgelaten dat er zooveel gebreken in de bestaande inrichting gevonden worden dat nu toch eindelijk, om met den voorzitter van de vergadering van 16 Jan. 1912, eens de handen aan den ploeg moest geslagen worden om doof vereende krachten tot stand te brengen wat in eene gemeente als de onze als wenschelijk en noodzakelijk moet worden beschouwd De Commissie, M. de V., heeft tot nu toe nog geen verwezenlijking gezien van haar wenschen niettegenstaande hare bezwaren werden kenbaar gemaakt en teekeningen voor den nieuwen bou^ werden ingezondende laatste teekening waS overgemaakt aan B. en W. in Nov. van het jaaf 1911. Zou het nu, M. de V., niet eens tyd wor den om dat goedkoopere en aan de eischen dei tijds voldoende plan in behandeling te bren gen Ja, M. de V., 't Is droevig te moeten constateeren dat er bij zulk een aanwas van zie' ken, door H H. Doktoren ter opname aangegeven» de plaatsruimte ontbreekt; dat er soms 5a6pef' sonen moeten wachten tot zij ook eens aan de beurt komen. Is het niet treurig, dat de Com' missie, als de toename zoo blijft doorgaan, niet i" staat zal blijken de zieken van de Ongeval' lenwet, zij die zulk een goede en vlugge behan' deling behoeven, op tenemenis het niet be' droevend dat, wat God, verhoede, bij een even' tueele spoorwegramp als het ware de deur van het ziekenhuis moet gesloten blijven. Dan, M. de V., de slaapgelegenheid der zusters» die met opofferende liefde aan het ziekbed moe' ten klaar staan, ook daaraan is gebrek en is niet te verhelpen. Ten slotte de centrale verwarming eischt duch' tige verandering en verbetering en daarmee gaa" heel wat kosten gepaard, kosten die de Commis sie in het tegenwoordige stadium niet op zich durft nemen. Zal M. de V, na deze opsomming van gebreke" en tekortkomingen nog eén lid in den Raad ge' vonden kunnen worden die niet overtuigd is va" de stichting van een ziekenhuis en die de rente' betaling van het te leenen geld hooger schat da" de weldaad om de inrichting tot stand te kuo' nen brengen, van waaruit dankbaarheid voor if verpleging ten hemel zal worden gezonden. zal ten zegen zijn voor Schiedam. Nog blijft ons over, M. de V., U onzen innigen daD^ te betuigen voor de zoo even toegebrachte wet' schen. Ook voor U hopen wij dat onder Go^ onmisbaren zegen U de kracht, de gezondheid e" de lust zal gegeven worden om nog jaren en m"' (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Van ingezonden stukken ook al worden ze niet geplaatst wordtdeltopyniet teruggegeven

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 2