Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Kerknieuws. Ingezonden Mededeelingon. Hoe te Groningen, de zieken geuezefl' Gemengd Nieuws. nieuwe militair© wetten 100 millioen Mark jaar lijkse!! bedragen. Naar aanleiding van dit bericht, merkt da ,,Frankf. Ztg1." op. dat, .ofsehopp de som der onkosten, nag niet. definitief vast staat, deze haar niet te hoog geschat voorkomen. De Koningin naar den Taunus. H. M. de Koningin vertrok heden-ochtend te kwart over negen van het Staatsspoorstation in Den Haag. naar den Taunus, waar de Prins ver blijf houdt. H. M. wordt 1 Februari in de resi dentie terugverwacht. Op last van Hare Majesteit de Koningin brengt de directeur van het kabinet der Koningin ter algemeene kennis, dat, gedurende Harer Majesteits vei blij! in het buitenland, van 27 Januari 1913 tot 1 Februari 1913, de aan Hoogst Dezelve ge richte bescheiden in gesloten omslag, voorzien van een adres aan Hare Majesteit de Koningin op de gewone wijze per post kunnen worden ingezonden of afgegeven aan het kabinet der Ko ningin te 's-Gravenhage. (Stsct.) Nopens het verblijf van Z. K. H. meldt men ons nog dat de Prins geregeld autotochten in zijn eigen automobiel naar Frankfurt a/M. maakt- Daartoe is ook de chauffeur van den prins over gekomen. Eveneens bevindt zich de eigen kamer dienaar van Prins Hendrik in «Hohenmark". Onjuist bericht. Dezer dag!en namen wij1 uit de „N. R. Cl." een bericht over, volgens hetwelk houtdieven in Che- ribon, den boschopziener Jansen hadden dood geschoten. Thans seint de correspondent, van genoemd blad, dat dit bericht gebleken is .onjuist te, zijn. Gemeenteraad van Breda. De «Bred. Ct." meldt, dat dr. J. A. H. v. d. FSrink, (soc -dem), naar elders is vertrokken en dus heeft opgehouden lid van den raad te zijn. Nederland en het Panamakanaal. Welke gevolgen zal de opening van het Pana makanaal hebben voor den Nederlandschen han del en scheepvaart in 't algemeen, en voor Curacao in 't bizonder De Ministers van Landbouw en Koloniën hebben te dezen aanzien advies ingewonnen bij de Com missie voor de Handelspolitiek, voorzitter de oud minister Cremer, en van dezen thans rapport ontvangen. Onder herinnering aan haar advies, reeds voor geruimen tijd ten aanzien van Curasao in deze gegeven, komt* de commissie thans ten opzichte van den Nederlandschen handel in 't algemeen tot de volgende slotsom «Al laat zich thans niet met zekerheid bepalen tot welke veranderingen in het wereldverkeer de opening van het Panama-Kanaal aanleiding zal geven, bet staat vast dat Nederland van die ver anderingen in verschillende opzichten partij kan trekken. De noodige actie daartoe moet echter in de eerste plaats van het particulier initiatief uitgaan en naar het zich laat aanzien zal die actie niet uitblijven, daar reeds nu belanghebbenden getoond hebben waakzaam te zijn. De Regeering stelle zich tot taak door voorlichting dit initiatief in de hand te werken en te steunen. Een meer directe Regeeringsbemoeiing is noo- dig op drie punten. Voor de verbetering der haven van Curagao dienen zoo spoedig mogelijk de noo dige maatregelen te worden genomenhet con sulaatwezen in Amerika speciaal aan de West kust, behoort spoedig te worden gereorganiseerd en ten slotte moet bij de zorg voor de groote havens in Nederland en Ned.-Indië rekening wor den gehouden met den invloed van het Panama- Kanaal op de grootte der schepen." Hij riep allen hartelijk welkom toe en zeide ver volgens, dat het Kopperfeest tweemaal niet kon plaats hebben, wegens de groote uitgaven, welke «Adelphismus" zich moest getroosten in verband met vele uitkeeringen bij ziekte en overlijden. Ook het ledental ging eenigszins achteruit. Spr wijdde eenige waardeerende woorden ten aanzien van de overleden leden Koning, Bontebal en v. d. Hoek, die allen steeds ijverig aan het vereni gingsleven hadden deelgenomen. Voorts releveer de de voorz. dat in 1911 het 40-jarig bestaan van «Adelphismus" in een feestvergadering werd her dacht. Het bestuurslid Gunneweg vierde een paar maanden later zjjn 25-jarig jubilé als lid dervereeni. ging. Hem werd bij die gelegenheid een zilveren medaille geschonken en toen hij kort daarop be dankte als secretaris, werd hij benoemd tot lid van verdienste. Spr. hoopte dat de heer Gunne weg nog vele jaren lid van «Adelphismus" zal mogen blijven. Alsnu zeide de voorzitter, dat waar er ditmaal een batig saldo was, weer eens aan de feestvie ring kon worden gedacht. Hij sprak dan ook den wensch uit, dat het Kopperfeest dezen avond door allen weer met veel genoegen zal worden gevierd. Hierna werd door de tooneelclub «Een huis met commensaals,'' kluchtspel in een bedrijf, opgevoerd. Dit tooneqlspel, vol grappige momenten, waarin het leven op gemeubileerde kamers op leuke wijze werd uitgebeeld, had veel succes en ont lokte een daverend applaus. Na dit tooneelstukje sprak de heer J. J. Sou dan, uit Rotterdam, eere-voorzitter van «Adelphis- mus". nog een kort woord tot de feestvierenden. Hij had met genoegen weer de uitnoodiging voor dit feest ontvangen, waaruit blijkt, dat de reeks van feesten weer kon worden voortgezet. Hij gaf de verzekering, dat de vereeniging, waarvan hij zelf zoovele jaren lid en bestuurder is geweest, nog steeds op zijn volle sympathie kon rekenen. De heer Soudan hoopte, dat de vereeniging voort durend in groei en bloei zal mogen toenemen. Ook wenschte hij dat er in de toekomst weinig sterf- en ziektegevallen zullen voorkomen, opdat de reeks van kopperfeesten niet meer onderbro ken zal behoeven te worden en het gouden feest van «Adelphismus" op nog luisterrijker wijze dan het zilveren feest zal gevierd kunnen worden. Na een dankwoord van den voorzitter, die mede nog aanbeval het koopen, tijdens de pauze, van bloempjes ten bate der tuberculosë-lijders onder de typografen, werd het verdere programma af gewerkt. Het programma bevatte, zooals altijd, wederom een groote verscheidenheid van voordrachten en zangstukjes. De heer C. Plooy en mej Plooy—de Bruijn oogstten met hun aardige voordrachten een daverend applaus. Zij verttaan uitnemend de kunst °m het publiek te amuseeren. De voor dit feest speciaal vervaardigde liederen, welke in het tekstboekje achter het programma waren afgedrukt, werden met veel enthusiasme door het publiek gezongen. «Adelphismus" heeft met dit kopperfeest haren leden en genoodigden weer een uiterst geani- meerden avond bezorgd, die ongetwijfeld nog lang in herinnering zal blijven. Naar wij vernemen, heeft de verkoop der tu- berculose-bloempjes f9.opgebracht. 5,De Hanze." Wij herinneren nog te dezer plaatse aan de buitengewone algemeene vergadering van de R. K. Middenstandsvereeniging «De Hanze," morgen (Dinsdag)avond 8 ure in het Bondsgebouw te houden, waarin onze oud-stadgenoot, de heer F. X. M. Schiphorst, redacteur der «Nieuwe Haarl. Courant," als spreker over R. K. vakorganisatie zal optreden. Waar 't hier een alleszins begaafd spreker geldt die zich vooral aan de middenstand belangen heeft gewijd, zal de vergadering, voor alle middenstan ders gratis toegankelijk, zeker druk bezocht worden- Oranje-Vereeniging. Naar wij vernemen, heeft het Bestuur der Oranje-Vereeniging besloten, ook dit jaar weer een feest voor de leden dier vereeniging te organi- seeren. Kopperfeest. Zaterdag-avond was het feest voor de typo grafen. Het traditioneele Kopperfeest, hetwelk sinds een paar jaar te dezer stede niet gevierd is kunnen worden, werd dien avond weer op zeer gezellige wijze in Musis Sacrum" gevierd. Het was Zaterdag voor den 21 sten keer, dat «Adel- phismus" leden, met hunne dames het boek drukkers-nieuwjaar vierden. Nadat het «Welkomstlied" door de talrijke aanwezigen was gezongen, nam de voorzitter van «Adelphismus," de heer C. L. Moerman, het woord- Buitengewone Feestavond. De aangekondigde buitengewone feestavond, gis teren ten bate der kas van de afd. Schiedam van den Ned. R. K. Volksbond gegeven, vond slechts een klein publiek in de Bondsgehoorzaal bijeen. Het zoo kort opeenvallen van de gelijke voor 'edereen toegankelijke gelegenheden, bovendien het samenvallen met een kerkelijk feest, heeft zeker tot dit minder bezoek alleszins bijgedragen. Dit mindere bezoek was zeker dubbel te be treuren, niet alleen voor de Bondskas, die er nu weinig bij wint, maar ook voor de onderaf- deelingen van vermaak, die zich werkelijk zoo beijverden, het publiek op dezen avond iets goeds te bieden. Het Harmonie-orkest «St. Ambrosius" voerde een welgekozen program uit. Dünn'sfmarsch «For Country Flag", de ouverture «Hans Sachs" van Lortzing, «Une soirée d'Automne d'Ardennes" van Govaerts, «La Ronde du soire", valse, van G. Parès en ten slotte de marsch «Tout Bruxel- les", welke nummers.- onder het verdienstelijk dirigeeren van den heer Smits, als altijd, met veel toewijding werden uitgevoerd en het dankbaar applaus alleszins verdienden. De Zangvereeniging «St. Cecilia" zong, onder de bezielende leiding van den heer Veugelers, eerst «Bede" van Heinze daarna werd door een kwartet het zoo treffende «Moederzegen" van A. Opladen nog eens tot aller genoegen uitgevoerd en ten slotte volgde nog «Muzikaal Dessert" van G. Schroder, welk num mer mede zeer tot tevredenheid van het opgeto gen publiek werd gegeven. «Alb. Thijm" heeft mede zijne beste krachten voor dezen buitenge wonen feestavond ter beschikking gesteld. Zij gaven een voordracht en een duet, die het publiek niet weinig stof tot lachen gaven, een paar blij spelletjes, o.a. het bekende «Ik heb 't gevonden", dat reeds meer, als nastukje, door de Dillettan- tenclub werd gegeven en ook nu weder met veel genoegen door het publiek werd gevolgd. Dit stukje heeft alleen dit tegen dat 't als een een voudige klucht te lang wordt gerekt. De onderafdeeling Schermvereeniging «St. Mi- chaël" heeft mede haar aandeel tot deze soirée met toewijding geleverd. Een «algemeen gevecht", in verschillende phasen, dat zonder bloedvergieten verliep, verhoogde nog de vroolyke stemming van het publiek. Tenslotte gaf «St. Maehaël" nog een apothéose, waarbij het tableau vivant, Bengaalsch verlicht door de welvoldane feestgangers geest driftig word toegejuicht. Waar de onderafdeelingen voor vermaak zich werkelijk alleszins beijverd hebben op dezen bui tengewonen feestavond iets goeds te bieden en er hunne beste krachten voor in werking stelden, is 't zeker te betreuren, dat zij zoo weinig bate voor de Bondskas zal afwerpen. De minder gunstige omstandigheden waaronder die werd gegeven en het ook voor Bondsleden wat te hooge entree heb ben daartoe zeker geleid. Moge 't een volgende maal beter zijn I Hoogwater te Schiedam: Dinsdag 28 Jan. v. ra. 8.19 n. rn. 8.33. Zaterdag-avond stak een jongenop de Nieuwstraat een voetzoeker af, waarop een vrouw in de nabijheid zoo hevig schrok dat zij flauw viel, maar spoedig weer bijkwam. G i s t e r-m i d d a g trok een juffrouw uit Rotterdam, althans een als zoodanig gekleede vrouw, op de Broersvest alhier de aandacht van het publiek, daar zij blijkbaar te veel van zeker vocht gebruikt had. Een groote menigte volgde haar en maakte 't haar lastig, waarom zij, voor eigen veiligheid en om een opstootje te voorko men, naar het bureau van politie werd gebracht. Heden-morgen heeft de 5 jarige Anna' Tettero, wonenden Nieuwe Buurt235, ernsti ge brandwonden bekomen aan bovenlijf, armen en gelaat. Zij was in brand geraakt in de ouder lijke woning, vermoedelijk doordat zij trachtte op tafel staande, een petroleumstel aan te steken. Althans de moeder, die voor de woning stond te wasschen en op het hulpgeroep der kleine toe schoot, vond het kind, op tafel staande, in lichte laaie. De moeder met buren doofde de brandende kleeren. Nadat geneeskundige hulp was ingeroe pen, is het kina naar het Ziekenhuis gebracht. Naar men ons meldt is pater' Eustatius Krui'1' wagen O. F. M. in het klooster St. Salvato* tc Jerusalem, op 9 Januari tijdens het hesp"' len van 'het ordel door een beroerte getrofl'-"' Mochten de eerste berichten gunstig' luiden, f'ha"5 wordt gtemeld dat Xijneenv. van del laatste II." Sacramenten is voorzien. CMsB.) Mannen-Congregatie der H. Familie. Een verblijdend teeken voor het godsdienstig leven onder de Katholieken dezer stad mag 't zeker wel heeten, dat de Mannen-Congregatie der H. Familie, gevestigd in de O. L. Vrouw Visitatie kei k aan de Nieuwe Haven alhier, na eenigen tijd van kwijning, weder opleeft. Op dezen derden Zondag na Driekoningen, nu vastgesteld als feestdag der H. Familie, vierde zij hare jaarlijksche opdracht. Na de algemeene H. Communie onder de H. Mis ter harer iDtentie in het vroege morgen uur opgedragen, had gister avond half zeven de plechtige opdracht plaats. Voor het feestelijk belichte priesterkoor knielde de breede schare mannen, omstuwd door tal van belangstellenden, die het ruime kerkgebouw geheël vulden. Na de gebruikelijke verkorte oefenin gen, waarin de volijverige waarn. directeur, de welèerw. kap. Paulussen, vanaf den kansel voor ging, verving hem de weleerw. pater Van Keulen, Redemptorist, uit Rotterdam, op den predikstoel. In een gloedvolle rede schetste deze begaafde na volger van St. Alphonsus de hooge beteekenis van de opdrachtde bijzondere voordeelen daaraan verbonden noopte dat zij met groote blijdschap moest worden gedaan, maar ook de zwaarwichtige verplichtingen die ze oplegt, brengen er toe, dat zij met heiligen ernst moet worden uitgesproken. Zoo opgevat, zal het doen van die opdracht zeker leiden tot het groote einddoel daarmee beoogd, ons te zekerder voeren naar het Hemelsch Vader land dat de gevierde redenaar al zyn hoorderen ten slotte toewenschte Onder den indi*uk van dit bezielend woord de den de nieuwe leden hunne plechtige opdracht aan de H. Familie Jezus, Maria, Jozef, welke opdracht door de andere leden werd vernieuwd. Met geestdrift beloofde die breede, kloeke mannen- Schaar «als een waar Christen te zullen leven om als een uitverkorene te kunnen sterven",- waarna een kort gelukwenschend woord van den weleerw. pater Van Keulen volgde. Een dertigtal nieuwe leden werden daarna door den hoogeerw. hoofd directeur met de medaille aan het lint als insigne omhangen. Opmerkelijk was 't dat meerdere nieuwe leden geworven werden uit de kringen van Schiedams Volksbond, zelfs uit het bestuur, zeker een welsprekend bewijs, dat geheel onjuist is de bewering, meermalen, ook door hoog- staanden, geuit, dat de Congregatie door den Volksbond uit den tijd is geraakt; integendeel vullen zij elkaar aan en doen zij hun beider ver heven doel te beter bereiken. De plechtigheid, door den hoofddirecteur, den hoogeerw. deken Coppens met zijne kapelaans, de weleerw. heeren Warnink en Kammers, geleid, werd daarna met het plechtig Lof voortgezet. Na het in-devote Adore Te volgde het juichend Mag nificat, waarop na het Tantum ergo, alles in Gregoriaanschen samenzang, de plechtige hande ling met de Benedictie werd besloten, en ten slotte nog een lied den trouwen Hoeder, St. Jozef, ter eere, met geestdrift werd gezongen. Zoo heeft de heerlijke stichting van den onver- getelijken pastoor Van Leeuwen in O. L. Vrouw's Frankelandskerk zich weer in nieuwe, krachtige levensuiting geopenbaard. Moge zy in een lang durig, vruchtbaar bestaan in groei en bloei steeds toenemen Z. D. H. de Aartsbisschop van Utrecht heeft benoemd tot dekeni der stad' Utrecht den hoogeerw. heer kan. B, A. de Wit. In den tegen woordigen toestand der wetenschap kan iedereen meestentijds zijn kwaal genezen maar daartoe moet men weten en zich op hoogte houden van den vooruitgang in de gene«s' kunde en niet wanhopen. Indien een middel niet heeft geholpen, moet gij een ander beproeve" dat u misschien wél zal helpen. Men moet bela"£ stellen in de verbeteringen die zich zoowel in genezingskunt als in andere takken der menscha' |ijke activiteit voordoen, en partij trekken van d" ondervindingen opgedaan door menschen die goei ingelicht waren en genezen zijn. Hier hebt gij het geval van een welbekende" inwoner van Groningen, die reeds heel wat ge' neesmiddelen had gebruikt en steeds een eve" slechte gezondheid had gehouden. Indien hij het daarbij had gelaten, zou hij nog lijden en kon hij nog niet werken. Maar hij heelt de Pink Pille" gebruikt en zijn kwaal is als door een wonde" verdwenen. Daaruit volgt wel dat de Pink Pille" het ware geneesmiddel voor dien man waren. Misschien zijn ook de Pink Pillen het wa"" geneesmiddel voor u. Het zal u in alle geval he©' weinig kosten, ze te beproeven. De lieer tlHut. De heer Hendrik Hut, wonende Korreweg 14-'* te Groningen, heeft ons de volgende verklaring gezonden «Ik heb aan zware bloedarmoede en erge zwak'6 geleden. De hoofdpijn verliet mij gedurende ga"' sche weken niet. Ik at niet meer, verteerde mijn" spijzen slecht en had by wijlen brakingen. Na, zonder het minste succes, vele geneesmid' delen te hebben ingenomen, heb ik van de zo" zeer bekende Pink Pillen gebruik gemaakt. N' twee doosjes te hebben genomen, voelde ik mij in een veel beteren gezondheidstoestand en het i" voldoende geweest dat ik gedurende eenigen tij"' met de behandeling voortging, om een volkom"11 genezing te verkrijgen." Verkrijgbaar bij het Generaal Depot der Pin^ Pillen, Eehgenlaan 22, Amsterdam voor Rotter damSnabilé, 7 Groote MarktS. G. Wuift Westnieuwland no. 8 voor Schiedam en Om' streken bij de firma Kappelhof Hovingh, P. J' van der Sman, en verder bij verschillende apo' thekers en goede drogisten. Prijs: fl.75 de doo" en f9.de zes doozen. TanbevoK- d<Jel ter en uc«aa zenu^en ,„t - Revolverschoten. Donderdag-avond zoch' ten twee ongunstig bekend staande personen, II. S' en G. en G. M., in het café va» den heer Donat" op do Markt te Doesburg ruzie met den kaste' lean, dien zij een pak slaag wilden toedienen. D" vrouw van den kastelein loste daarop eenige r"" volverschoten op de ruziezoekers, waardoor tf' S. nogal zwaar en G. M. licht gewond werd. D" politie maakté proces-verbaal pp en stelde vrouw van den caféhouder in arrest. Een bombardement. J.l. Zaterdag-avoW5 heeft men bij den bakker en winkelier A. v. Pol, te Stroe, gemeente Barneveld, verscheiden" hekken en deuren uitgehaakt en vernield. Zon dag-avond d.a.v. heeft een groot aantal person^ zijn woning met zware steenen gebombardeerd/ toen de eigenaar zijn erf trachtte te verdedigen» heeft men hem, vermoedelijk met een boksjjz"1'' verscheidene gaten in het hoofd geslagen,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 2