Verspreide berichten. Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Skoetari. Gisteren had een artillerie-duel plaats, dat den gemeren dag duurde. De Turken begonnen te. vu ren met hun geschut op den Tarrabosch en uit hun overige .posities en beproefden een «itvai om de stellingten, die zij gedurende de laatste dagen verloren hadden te herwinnen. De Mon te mg rijn en namen eten verdedigende houding aan.. Toen de Turken naderden, werden zij door een geregeld vuur van. mitrailleurs en granaten ont vangen. Zij leden groote - verliezen oir werden op de vlucht geslagen. De Montonegrijnen had den 2 dooden en 8 gewonden. De Turksche ver liezen zijn niet bekend. Allerl ei nieuws. Volgens. een telegram uit Constant:nope] aan de Paiijsche .Matin" zouden er bij hevige ge vechten te Tsjataldzja tusschen voorst a ndtrs van het vorige kabinet en aanhangers d<ar .Tong-Turk se lm partij 42 officieren gedood en 170 gewond zijn De Fransche minister van Financiën be-;ft gister Theodorof, den Bulgaarsehen minister van financiën, ontvangen. De nieuwe Turksche minister van Marine is voornemens zelf de vloot te gaan ins'pecteeren teneinde daarna met die Turksche vioot de Da roanellen uit: te varen en slag te levéren aan dc Griekscbe vloot, aldus verneemt het Berliner Tageblatt". ENGELAND. Het home-rule-ontwerp is door het Hoogerhuis na een vierdaagsch debat verworpen met 326 tegen 69 stemmen. BELGIS. Volgens de nSoir" liep in de couloris van de Kamer het gerucht, dat het ministerie verdeeld is in zake de kwestie der grondwetsherziening. Er zou zelfs rekening gehouden moeten worden met de mogelijkheid, dat de voorzitter van den ministerraad aftreedt. In den loop van den avond zou nog een zitting van den ministerraad plaats hebben. DUITSCHLAND. De rijkskanselier liet gister verklaren, dat hij afzag van een beantwoording der interpellatie der Polen over de onteigening van Poolsch grond bezit, daar de Rijksdag in deze kwestie niet competent is. Na de debatten stelden de Polen een motie voor, waarin zij verklaren, dat de toelating der onteigening door den rijkskanselier niet met de opvatting van den Rijksdag overeen stemt. Deze motie werd aangenomen met 313 tegen 97 stemmen, terwijl 43 afgevaardigden zich van stemming onthielden. De secretaris van Handel en Arbeid, Nagel, bevestigde de beslissing van de bijzondere com missie, die de uitzetting van Castro uit Amerika bevolen heeft. Het aangekondigde, te Berlijn te houden con gres van bij het Noord-Atlantische verkeer be-, trokken scheepvaartmaatschappijen, is gisteravond geëindigd Duitsche, Engelsche, Fransche, Belgi sche, Hollandsche, Russische, Oostenrijksche en Skandinavische reederijen waren door hare di recteurs vertegenwoordigd. Een overeenstemming met de Canadian Pacific Co. is niet verkregen. De maatschappijen beslaten eenparig, hare aan eensluiting, ook zonder de medewerking van de Canadian Pacific tot stand te brengen. De Oos tenrijksche scheepvaart-maatschappij »Austro- Americana" deelde mede, dat zy zich heeft voor genomen, een geregelde stoombootdienst tusschen Triest en Canada in te richten. De nOsservatore Romano" spreekt tegen dat er onderhandelingen tusschen Servië en den Heiligen Stoel gaande zijn over een concordaat. Te Dundee hadden opgewonden tooneelen plaats gedurende de plechtigheid, waarbij aan Asquith het eere-burgerschap werd verleend. Toen Asquith beproefde te antwoorden op een toespraak van den burgemeester, werd hij voortdurend on derbroken door suffragettes. Een vrouw, die As quith ^verrader" noemde, werd naar buiten ge worpen. Te midden der grootste verwarring* moesten de aanwezige vrouwen de een na den ander de zaal verlaten. Een van haar geraakte, toen men haar uit het gebouw wilde verwijderen, in zulk een opwinding, dat zij van een twintig voet hooger gelegen galerij wilde afspringen. Zij kon nog juist bijtijds teruggehouden worden. Het aanwezige publiek geraakte in groote opwinding en gaf door fluiten en schreeuwen herhaaldelijk zijn afkeuring te kennen. Nadat aan het tumult een einde gekomen was, ging Asquith voort met spreken. Den Beer Poortugaal f. De staatsraad generaal jhjr. den Beer Poor tugaal is, na de ernstige ziekte die dezen kris sen man jonlangte overviel, in den gteztegenden leeftijd van bijna 81 jaar ontslapen. Niettegen staande zïïn hoogten leeftijd nam hij nog kort vóór zijn ziekte aan het openbare leven deel. Hij begon zijine zoo schitterend geëindigu© loop baan als luitenant der infanterie, ma,ar bracht zijn diensttijd ais subaltern- en hoofdofficier moe ren deels door bij den geuejralen staf van hel leger. Reeds als kapitein deed hij zich kennen als een vaardig en knap militair schrijver, in *-t bij zonder over de logerhervorming en over oorlogs recht. Bij de mobilisatie in 1870 werd hij hij hiet hoofdkwartier belast met de zaken vian het oor logsrecht. Hierin gaf hij onderwijs aan de toen malige stafschool en een bijzonder bewijs van hulde aan zijn veelzijdige kennis van de leger- toestanden was wel, dat hij in 1876 als waarn. hoofdintendant belast werd met die lejiding van een legeronderdeel, waa-rvatl hij niet herkomstig was. Zijn brochure, gtetiteld„Amsterdam in staat van beleg1", getuigde er van hoe deze kundige officier ook een studie had gemaakt var.- het belangrijke vraagstuk der tegerverpleging'. In den ïang van wd. hoofdintendant nam luit.- kol. den Beer Poortugaal in 1879 zitting in het Ministerie Kappeyne van de Cappello, doch slechts voor korten tijd, daar hij ©en half jaar later met dit liberale Kabinet aftrad. In hef leger terug gekeerd, werd hij in 1881 gouvernejur der Kon. Mil. Academie; in 1885 inspecteur van het Mi litair Onderwijs; in 1887 divisie-commandant dér infanterie en in 1889 commandant der -telling van Amsterdam, als hoedanig hij in 1,890 zijn ontslag uit den militairen dienst vroeg en ver kreeg. Twee jaren later werd op zijne diensten en bekwaamheden Voor den: lande weer een beroep gedaan door zijne benoeming tot lid Van den Raad van State, van. Welk hoog StaatslichiSm hij de nestor Was en' waar hij lot aan zijn dood deel Uitmaakte van de afdteelingen Marine en Oorlog. Van zijne uitgebreide kennis van het ooriogs- <n volkenrecht, van de wetten en gebruiken van den oorlog werd vaak door opvolgende Regie ringen partij getrokken door den heer den Beer met verschillend© opdrachten op dit gebied te belasten. In 1874 was hij, de jonge luitenant, toege- voogd aan de Nederl. gedelegeerden ter Brussel - sche conferentie over' oolrlogsrechtals generaal een der gedelegeerden op de vredesconferenties in 1899 en 1907 on op de conferentie! van Génè-ve van 1906. Eenige dei- voornaamste geschriften van zijhe hand over internationaal en oorlogsrecht e.d. zijn: een prae-advies aan de Neid. Juristenvereeniging over: „De militaire jurisdictie"; het werk „Oor logsrecht"; „Internationaal Maritiem Recht (1881) en zijn opstellen in „Onze Eeuw" over de Iweede V redesconferentie Zijn naam als beoefenaar en kenner van het Volkenrecht was niet alleen in Europa, doch ook in andere werelddeelen bekend en geënterd, getuige zijn benoeming' tot lid van verschillende buiten- landscbe instellingten. Met den Beer Poortugaal is een dor verenen stelijk© mannen verscheiden, die niet alleen door zijn landgtenoofen, doch ook ver buiten onz© land* grenzen werd geëerd. Onder de vele binnen- ein buitenlandsche hoogë onderscheidingten hij was Commandeur der orde van den Nederl. Leeuw hem wegens zijine verdiensten toegekend was en een' zeef eenvoudig eereteeken, dat voor den overledene dé herinne ring levendig hield aan zijn gewicih.fi.gte mede arbeid aan de conventie van Genèvei van 1864 de medaille van het Roode Kruis. De ter-aarde-bestelling van heit stoffelijk pver-' schot is voorlioopig bepaald op Maandag! a.s. op „Oud Eik-en-Diuinen", Hofrouw. De opper-ceremoniemeester maakt bekend, dat het Hof, ingevolge de bevelen van H. M. de Ko ningin, den lichten rouw zal aannemen voor den tijd van drie dagen, ingaand op heden, wegens het overlijden van Zijne Keizerlijke en Koninklijke Hoogheid Aartshertog Reinier van Oostenrijk. (Stct.) Postzegels. Bij Kon. besluit van 22 Jan. is de volgéndc aanvulling gebracht in art. 11, par. 1 van het. Kon. Besluit van 14 Dec. 1895, Stbld. no. 222, tot uitvoering van onderscheidene bepalingen der wet tot regeling der brievenposten!, Staatsblad 1908, no, 316 en no. 334 van 1911: „De postzegels kunnen door een daartoe stek kend teeken ook worden btestemd om uitsluitend te worden gebezigd voor een bepaaldten tak van openbaren dienst". Dit besluit treedt in werking op 1 Fcbr. a.s. (St.-Ct.) Onlusten in de Westerafdeeling van Borneo. Blijkens een uit Nederlansch-Indië ontvangen telegram, werd bij kampong Oebah Soengei Ka- rangan, in het landschap Landak (residentie Westerafdeeling van Borneo), een bende Dajaks omsingeld. Bij een poging tot ontvluchting sneu velden 6 gewapenden en werden 8 gewond, terwijl 94 man gevangen genomen werden 41 geladen trompladers, een groote hoeveelheid munitie, be nevens blanke wapens vielen in onze handen. Onzerzijds zjjn geen verliezen geleden. Vele hoofden melden zich bjj het bestuur. Cipier vermoord. De correspondent van de »N. R. Ct." te Batavia seint d.d. gisieren De cipier op Noesa Kembangan, De Jongh, is doorAtjehers gruwelijk vermoord. Subsidies tot "bestrijding van de tuberculose. De minister van Binnenlandsche Zaken noodigt de besturen van de vereenigingen, die zich bestrij ding van de tuberculose ten doel stellen en dje voor 1913 in aanmerking wenschen te komen voor toekenning van een Rijkssubsidie, uit, hun daartoe strekkend, op gezegeld papier geschreven verzoek zoo spoedig mogelijk, doch in elk geval vóór 1 Mei a.s. tot de Koningin te richten. Afdrukken van de voorschriften overeenkomstig welke de verzoekschriften, enz., van de plaatselijke en daarmede gelijk gestelde vereenigingen behoo- ren te worden ingericht, zijn kosteloos aan het Departement van Binnenlandsche te bekomen. (St.-Ct.) Prov. Staten-Verkiezing. DEN HAAG. Provinciale Staten-verkiezing (va cature nar. JE. Baron Mackay, aftreding 1916. Uitgebrachte geldige stemmen 16858. Volstrekte meerderheid 8430. Mr. J. J. Henny (vrijzinnige concentratie) 5975 K. ter Laan (S. D. A.P.) 4638. Mr. JE. baron Mackay (gesteld door een groep kiezers) 1498. Mr. R. van Veen (C.-H.) 4747, zoodat een her stemming moet plaats hebben tusschen de heeren Henny en Van Veen. ProvinciaIe],Staten-verkiezing (vacature Dr. W. P. Ruysch, aftr. 1913) Uitgebrachte geldige stemmen 16894. Volstrekte meerderheid 8448. Dr. B. A. P. van Dam (vrijz. concentratie) 6641. L. Hoejenbos (S.D.A.P.) 4656. A. C. A. van Vuren (R.-K.) 5597, zoodat een herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren^Van Dam en Van Vuuren. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 31 Jan. 1913, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 770 0 te Richa. Laagste barometerstand 716.7 te Seydisfjord. Verwachting tot den volgenden dag aanvanke- krachlige tot stormachtigen later afnemende westelijke tot zuidwestelijken wind, zware be wolking, tijdelijk opklarend, regen- sneeuw- of hagelbuien,, koude. Uitbreiding Gasfabriek. (Slot) Het bezwaar dat men het gecarbureerde water- gas niet in willekeurige hoeveelheden mag men gen met steenkolengas en het bezwaar der giftig heid bestaan niet bij het zoogenaamde Rincker- Woltergas, een gas dat groote uiterlijke overeen komst vertoont met gecarbureerd watergas, althans in de fabricage, maar dat daarvan sterk afwijkt in zjjne scheikundige samenstelling, die het meer op steenkolengas doen gelijken. Het wordt bereid uit gasolie en is in hoofdzaak een ontledingspro duct er van. De bouwkosten zijn laag in verband met de eenvoudige bereidingswijze een inrichting b.v. waarmede het vermogen der gasfabriek met 27 vergroot zou worden, 4000 M3. per etmaal, zou niet meer dan f 22.000.— kosten, gebouw in- begrijpen. De opslag van de gasolie neemt slechts een zesde gedeelte van de plaatsruimte in van eene uit een oogpunt van gasproductie overeen komende hoeveelheid steenkool en kost de helft, men kan verder ten allen tijde de inrichting ver- grooten als de gasfabriek weder uitbreiding be hoefde. Echter zijn de tegenwoordige gasolie- prijzen van dien aard, dat het geproduceerde gas veel te duur zou uikomen het komt namelijk op het oogenblik meer dan twee maal zoo duur te staan in de fabricage dan steenkolengas, en de voordeelen van lagere rente en afschrijving door den goedkoopen bouw zouden daarom reeds ver dwijnen, zoodra dit gas door ons in eenige noe- monswaardige hoeveelheid moest worden aange maakt, wat bij den tegenwoordigen bloei der fabriek in een twee- of drietal jaren reeds het geval zou zijn. Men ziet dan ook behalve te Utrecht en te Koog a/d Zaan dit gas niet aange wend hier te lande. Bij de gasolieprijzen van nog slechts anderhalf jaren geleden zou de bouw eener dergelijke inrichting op onze gasfabriek wel aan bevelenswaardig geweest zjjn. Blijft de vergrooting der gasfabriek door bij bouw eener steenkooigasstokerij. Dit brengt met zich vergrooting van het vermogen der natte zui vering en der condensatie van de bestaande {gas fabriek en heeft het nadeel dat de cokesproductie onzer gasfabriek blijft stijgen. Zoolang Schiedam in staat blijkt om vrijwel alle geproduceerde cokes op te nemen, is dit geen bezwaar, maar er is daaraan een grens en daarenboven zal de groote gasfabriek der gemeente Rotterdam, die in aan. bouw is in de onmiddellijke nabijheid onzer ge meente, eveneens groote hoeveelheden cokes op de open markt werpen. Daartegenover staat dat naar buitenaf steeds hoeveelheden cokes, zij het ook tot lageren prijs, zijn af te zetten, zoodat dit be zwaar niet overwegend behoeft te zijn. Tot vergrooting van het productie-vermogen der bestaande fabriek, staan twee wegen open. De eerste is het bijplaatsen van ovens. Aangezien het laadtoestel even goed een grooter aantal ovens kan bedienen dan nu het geval is, zou dit eene zeer goedkoope wijze van doen zijn. Een blik in de gebouwen der gasfabriek leert echter, dat dit slechts mogelijk is met opoffering van een groot gedeelte, van wat II jaren geleden met groote kosten is gebouwd, te weten het ketelhuis en de machinekamer. Men zou dus daarvoor een nieu^ gebouw moeten optrekken en zou zoo plaats voof nog vier ovens kunnen verschaffen, m.a.w de capaciteit der stokerij zou met 40 °0 vergroot zij0. Men zon echter gedwongen zijn wederom ovens te bouwen met korte retorten, waartoe wij ge' dwongen zijn bij de bestaande ovens, omdat de stokerij te smal is, en de toestand onder de ovens, die nu reeds ongunstig is. zou nog slechter wor den. De bestaande stokerij ligt ook te laag voortdurend moet door pompen het aandringend® grondwater van onder de ovens worden wegge pompt. Ook deze wijze\ van doen verdient dus niet in de eerste plaats aanbeveling. De andere weg staat open door bijbouw eener nieuwe sto kerij op de cokesplaats naast de bestaande stokerij) wat in de gelegenheid zou stellen ovens van nor male grootte aan te schaffen. De kosten eener stokerij naast de bestaande met schoorsteen, bunkers, zouden ongeveer f 55.000 bedragen, en de rente en afschrijvingen rond f 6400 per jaar. Het produceerend vermogen der gasfabriek zou met rond 55 toenemen. Uitbreiding der stokerij brengt noodzakelijk vergrooting der condensatie-inrichting met zich, zoowel als der natte zuivering. De in 1884 gebouwde vier condensor-ringkoe- lers zijn in 1901 ingebouwd geworden in het con densorgebouw, in 1905 is de inrichting vergroot door bijplaatsing van een waterkoeler in hetzelfde gebouw, en in 1907 ts een z.g. ruimtekoeler bij gebouwd in de open iucht. De inrichting wordt beslist te klein. Het ligt voor de hand om tegen het bestaande condensorgebouw, dat goed onderheid is een tweede zoodanig gebouw aan te bouwen, en daarin een tweede condensor-inrichting te plaatsen aldus kan de oude inrichting, die te nauw van doorlaat wordt, blijven dienst doen voor de eene stokerij, en de nieuwe inrichting voor de andere stokerij. De in 1902 geplaatste horden wasscher voor de natte zuivering, die in 1906 is vergroot geworden door aankoop van een tweedehands-Liveseywas- scber, is nu wederom te klein geworden. Bij plaatsing van een tweede hordenwasscher in het nieuwe condensorgebouw is de aangewezen weg voor vergrootingde kosten zijn met belangrijk. Met de vergrooting van condensatie en natte zuivering zou ongeveer f14.000.— gemoeid zijn, gebouw inbegrepen, wat aan rente en afschrijving rond f 1100.per jaar zou kosten. Het vermogen der kolenberging, als de beide loodsen geheel vol zijn, is nog niet voor acht waken in den winter voldoende vergrootiug door bijbouw van eene loods op het reeds beschikbare terrein zal geen groote kosten met zich brengen evenmin zou het bezwaarlijk zijn een tweede on- dergrondsch reservoir te bouwea voor de teer Ook indien men dadelijk tot deze uitbreidingen zou willen overgaan, zou het nog aanbeveling ver dienen. hiermede met te komen op het oogenblik dat eene stokerij, een condensorgebouw, ovens, toestellen, enz. moeten gebouwd en geplaatst wor den, maar liever hiermede nog een jaar te wachten. Wij kunnen met deze voorstellen geheele medegaan. Omtrent de te verwachten uitbreiding van het gasverbruik en den; invloed van de levering van electrischen stroom kan nog het volgende worden opgemerkt Schiedam met zijn nagenoeg 34000 inwoners mag geacht worden ongeveer 6000 wonin gen te bevatten bij de laatste tienjaarlijk- sche volkstelling was het aantal 5738 die bijna alle bereikbaar zijn, al vallen niet alle in de termen voor gasverbruik. Daarentegen stonden op 31 December te Schiednm 2217 ge wone lichtmeters bij particulieren, waarvan mis schien ongeveer 600 a 700 op kantoren, werk plaatsen en fabrieken, en waren 2194 muntmeters in gebruik, zoodat in het geheel ongeveer 3750 huisgezinnen van gas gebruik maken. Dit getal mag te laag geacht worden. Hiermede stem1 ook overeen de lage productie per jaar, berekend per hoofd der bevolking, die hier ter stede in 1012 M3. bedroeg, terwijl volgens de laatste be schikbare statistiek van 1910 dit in de 25 grootste steden van Nederland tusschen 83 en 177 M3. bedroeg en sleehts in 3 steden behalve Schiedam zelve lager was dan 112 M3. Zelfs in aanmerking nemende de onmiddellijke nabijheid van een groote stad, was het gasver bruik in winkels, koffiehuizen en openbare ver makelijkheden ongunstig beïnvloedt, is dit cijfer- van 112 M3. ongetwijfeld nog voor verhooging vat baaro.a. mag veilig aangenomen worden dat het muntgasverbruik hier ter stede nog jaren lang flink zal toenemen. Daarbij komt nog de toename der gasproductie tengevolge van de jaarlyksche toename der be volking. Verder is de ondervinding in Nederlandsche steden opgedaan omtrent den invloed van eene electrische centrale op het gasverbruik, dat deze invloed niet groot is. De stad Arnhem bijvoorbeeld die het karakter van een weelde stad bezit en mag rekenen op een jaarlijksche gasaflevering van 174 M' per hoofd der bevolking, heeft van de in 1907 opge richte centrale nauwelijks den invloed in de gas aflevering ondervonden deze viel van 10.8 mil- lioen M3. in 1907 (met 63113 inwoners) op 10.7 M8. in 1908 met 63981 inwoners), en was in 1911 (met 64634 inwoners) weder tot 11.1 mil- lioen M». gestegen. De bloeiende centrale van Nijmegen begon haaf X

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 2