Verspreide berichten. Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. MEXICO. Een tedeg'ram uit Mexio meldt, dat het leger in opstand is gekamen en bezit ;n:am van het re,gee- ringspateis en verschillend© openbare gebouwen. Troepen patrouilloenen door de straten. Een lateir ontvangen bericht uit Mexico City meldt Na een bloedig straatgevecht, herwon de jre- geeüing het gezaag gedeeltelijk: weder. 150 pe'rso- uen weiden gedood. Do president voerde zelf de trouw gebleven troepen aan. Men1 gelooft, dat die meerderheid van bet leger trouw is. De loyalisti sche generaal ViLLar werd gedood. Gustavo Madeira, broeder van den president, Werd gevangen genomen. De insurgenten bevrijd den Felix Diaz en Bernardo Reyes. Tiet reigeerinigsgehouw is weder in het bezit der regeering. AMERIKA. Het zanden van 4 slagschepen naar Midden- Amerika stelt het kritieke van den toestand, waar om (rent sedert November reeds geruchten in om loop zijn, afdoende in 't licht. Als zbker wordt aangenomen, dat tegen 4 Maart een algemeene opstand zal plaats hebben. Taft is voornemens te zorgen, dat zijn opvolger een zuivere toestand in Midden.Amerika zal aantref, fin. De democraten nemen .aan, dat Taft Wilson vil dwingen kleur te bekennen. Wanneer Wilson dg schelpen zal terugzien, wil Taft daarmede be wijzen, dat hij efen andere koers wil volgen, tol vreugde, van de tegenstanders van den president daar ginds. De vier oorlogsschepen hebben nage noeg ge.en mattozen noch troepen aan boord. Naar de Duitsche Patriottenbond mededeelt, zal de inwijding van het gedenkteeken voor den Volkerenslag te Leipzig op 18 October 's middags 42 ure plaats hebben in tegenwoordigeeid van den Duitschen keizer, den koning van Saksen en andere hooge Bondsvorsten zoo mede van tal van andere autoriteiten die daartoe zullen genoodigd worden. De leiding van het inwijdingsfeest is in handen van den Duitschen Patriottenbond voor de oprich ting van een gedenkteeken voor den Volkerenslag- Ter gelegenheid van de koperen bruiloft van het kroonprinselijk paar zal de stad Berlijn een jubi leumsgeschenk aanbieden, waaraan reeds gerui- men tijd gearbeid is. Het bestaat uit een tafel servies bestaande uit 2045 zilveren stukken en 550 glazen. De eerste bedoelden zijn verdeeld in 403 nierstukken, 503 schotels, broodkorven, ter- rinnen, sau-kommen, zoutvaten, borden en ander klein gerei. De vertegenwoordigers der stad erken nen eenparig dat zoowel de arbeid in zijn geheel als die bijzonder uitkomende schoone sierstukken een nieuw tijdvak in de geschiedenis der Duitsche kunstvakken inluiden. Onder de lange kroniek van inbraken en diefstallen, bijzonder ook in kerken, waarvan de Italiaansche bladen melding maken, trekt bijzonder de aandacht de feitelijke diefstal van een groote erfenis te Livorno. Daar was einde Januari een oude rijke arts gestorven, die professor aan de universiteit te Turijn, stadsarts, en lijfarts van koning Victor Emmanuel II en andere vorstelijke personen uit bet Huis van Savoie was geweest. Proffessor Giudice liet zijn aanzienlijk vermogen hoofdzakelijk na voor de stichting van een zieken huis te Turijn. Toen echter het testament uit gevoerd moest worden, kon men van het op 4£ millioen lire geschatte vermogen niet meer vinden dan eenige papieren ten bedrage van 73000 lire en 44 centisimi. Van dit betrekkelijk weinige geld konden alleen eenige kleinere legaten uitbe taald worden. Door eenige getuigen werd beves tigd, dat Giudice op zijn sterfbed nog gesproken had van 2000 lire in goud die ergens in een kast lagen; doch in bedoelde kast werd dit geld niet gevonden. De executeurs van het testament kwa men dus tot het besluit dat iemand zich aan de nalatenschap vergrepen had. Te meer trokken zij die conclusie, wijl Giudice nog vóór weinig maanden een villa by de Porte Pia in Rome voor 450.000 lire had gekocht, en dus wel veronder steld mocht worden, dat hij het noodige geld bezat. De Duitsche gezant in Liberia is naar Ber lijn vertrokken, ten einde met den staatssecre taris Von Jagow den toestand te bespreken. Graaf Carl von Coudenhovie, oud-giouverneur van Bohemen, is overleden. Wolter, die dezer dagen Straatsburg in rep en roer bracht, zal waarschijnlijk in een krank zinnigengesticht worden opgesloten. Men zegt dat hij stapelgek is en dat men hem het dwangbuis heeft moeten aandoen. Uit Petersburg wordt aan de „Temps" ge meld, dat de verwachting van een aanstaande amnestie in Rusland het alglemeene onderwerp der gesprekken is en ook overal" in de pers vv o relt gecommentarieerd. Een Beters'burgsch blad meldt, dat volgens officieel© gegevens, 't aantal politieke bannelingen 3300 bedraagt. Dit getal is aanzienlijk verminderd, in 1911 bedroeg het nog 0000. Het* voormalige bankgebouw (e Frankfort a/d M., dat ongeveer 100 jaar geleden door de gebroeders Rothschild gesticht werd, is door de Parijsche barones Ectmond de Rothschild aan de Israëlietische gemeente geschonken voor joodsch- sociale doeleinden; o.a. voor een huishoudschool voor Israëlietische meisjes. Volgens een boodschap van Taft aan het Congres heersdhten er in het rubbergebied Pu- lumayo in Peru barbaatsche toestanden en werden ae menscben als slaven behandeld. Die toestanden bestaan nu nog. Te Blankenburg a. H.' is, volgens ae „Ber liner Lo'kal Anzed-ger", ae vroegere Ruims wijk - sche gezant te Berlijn, freih. Burghard von Gra- nimBurgdiOfrf, bekend als schrijver en tooneel- viiend, op 76-jarigcn leeftijd gestorven. Over Noord-Engeland, Ierland en Wales heeft een verschrikkelijk© orkaan gewoed. In Ronton (graafschap Dumbarton) werd een groot aantal fabrieken onder water giezet doordat de Leven buiten haar oeiVers trad. Vele honderden arbei ders zijn hierdoor buiten werk geraakt. De groote werken van Armstrong en Whit worth te New castle zijn beschadigd. In N. en Z.-Shields is groote schade aangericht. Op de Tyne zijn schepen met elkaar in botsing geweest. De telegrafische verbindingen zijn op tal van plaatsen verbro ken. Orde van Oranje Nassau. De burgemeesters: zijn uitgenoodigd: voortaan ook te willen vermelden de overledenen begif tigd met deeere-medaille van de orde van Oranje Nassau. De versierselen van de aan die personen toegekende medailles zullen behooren te wor den toegezonden aan -den kanselier der orde van den Nederl. Leeuw, tevens kanselier der orde van Or;anje Nassau. Pensioenregeling van gemeenteambtenaren. De gemeenteraad van Groningen heeft gisteren tesroten, zich met een adres te richten tot die Koningin, met bedenkingen tegen de ontwerpen van wet, houdende pensioenregeling! voor de ge meente-ambtenaren en voor de weduwen en wéé- zen van gemeente-ambtenaren en van gelpension- neerde of op wachtgeld gestelde gemeenteambte naren. Door de aanneming van de ontwerpen wordt, zoo zegt de gemeenteraad, aan de gemeente Gro>- rdngen een ondragelijke last opgelegd, De gemeente toch heeft evenals' zoovele andere, geen pensioen fonds gevormd. De pensioenen aan oud-ambtena ren worden opgenomen onder de gewone uitga ven. Terwijl de betaling daarvan nog jarenlang zal moeten doorgaan, zullen worden de wets ontwerpen wet tegelijkertijd èn voor de stor ting in bet te vormen fonds èn gedurende 10 jaren voor de inkoopbij'drage, de middelen moe ten worden gevonden. Aldus zou de pensionnee- ring van ambtenaren en die van hun weduwen en weezen (welke laatste in dei gemèenfe Gro ningen niet bestaat) naar de regelen van deze ontwerpen moeten verkregen worden ten koste van een belastingdruk in onze gemeente, die, riiï reeds bovenmatig', nog aanzienlijk verzwaard zou moeten worden. De welvaart van de ingezetenen en de verdere ontwikkeling van de gemeente zouden daarvoor op1 het ernstigste worden be dreigd. Da'ar bij de samenstelling van die ontwerpen wel nimmer de bedoeling kan hebben voorgezeten, de gemeenten in financieel opzicht in eien onhoud bare positie te brengen, mag dan ook worden verwacht, dat de geldelijke steun van tiet rijk a.snog in die mate zal worden verleend, dat een pensicnneeriugi van gemeente-ambtenaren en van hun weduwen en weezen overeenkomstig dè be palingen van een rijkswet, niet tien koste van de gezonde ontwikkeling van; de reeds zwaar belaste ge meenten zal war den verkregen. WeertMwtehs Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht jn den morgen van 10 Febr. 1913. medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 779.6 te Munchen. Laagste barometerstand 750.4 te Seydisfjord. Verwachting tot den volgenden dagzwakke t-ot matige later wellicht toenemende winden uit zuidelijke richtingen, nevelig tot zwaarbewolkt, waarschijnlijk enkele regenbuien, zelfde tempe ratuur. Ned. R. K, Volksbond. Afd. Schiedam. De maandelijksche vergadering, door omstandig heden uitgesteld, werd gisteren door den voor zitter, den heer T. J. H. Mouwens, op de gebrui kelijke wyze, met gebed, geopend. Na lezing der notulen, die behoudens een enkele bemerking van den voorzitter onveranderd werden vastgesteld, deed de voorzitter mededeeling van de nieuw ingekomen en de laatst uitgetreden leden. On der hen, die de Bondsafdeeling moest missen, behoort het haar door den dood ontvallen lid C. Marrevee, die jaren lang lid was, niet alleen van deze afdee- ling maar ook van de afd. Amsterdam, waartoe hij door zijn eigenaardigen werkkring (schipper) ge legenheid vond. Voorz. besloot deze mededeeling met den betreurden overledene in aller godsdien stig aandenken aan te bevelen. Daarna was aan de orde het jaarverslag van den penningmeester, den heer H. H. Voorwald. Uit diens financieele uiteenzetting bleek, dat de rekening van 1 Januari tot 31 December 1912, sluit met een kassaldo van f229.875. De exploi tatie rekening over 1912 sluit met een voordeelig saldo van f 970.77, dat overgebracht is op reserve rekening, waarvan de gewone afschry vingen tot een bedrag van f 950 hebben plaatsgehad Na dit finan cieel overzicht kon penningm. met blydschap ge tuigen, dat deze rekening, in vergelijking met de vorige, reden tot tevredenheid geeftde coupon rente van dit jaar evenals de achterstellige rente van het vorig jaar kon betaald worden. Door de volijverige bemoeiing van den eerw. adviseur, werden ook verschillende andere voordeelen, te veel om te noemen, verkregen, o.a. werd in den vorm van een gedeeltelijke kwijtschelding der obli gatielening een cadeau van f 100 ontvangen. Daarvoor brengt penningm. den eerw. adviseur van deze plaats bijzonderen dank. Met de volle medewerking van het bestuur is daardoor de Bondsafdeeling tot eene herleving gekomen, die een veel beteren toestand in de toekomst belooft, te meer, daar mede, ook al weer door de be moeiing van den eerw. adviseur, het eere-comité zich bestendigd heeft tot een permanente com missie, een commissie van bijstand, waartoe zich het bestuur bij voorkomende moeilijkheden zal kunnen wenden. Met genoegen constateert pen ningm. dus ten slotte, dat de toestand over het geheel verbeterd is. De voorzitter brengt den penningmeester, die zeer veel moeite heeft aan de boekhouding en administratie, voorloopig aller dankgedéchar- geerd wordt hij nog met, daar een commissie van een drietal personen allereerst de rekening moet nazien reeds in de vorige vergadering heeft voorz. verzocht daartoe namen op te geven. Alsnu ble ken bereid van die commissie deel uit te maken de heeren Frederiks, Van Gerven en Heijbeek. Daarna bracht allereerst de heer Frederiks hulde aan den geestelijken adviseur, die in de moeilijke omstandigheden waarin de Bondsafdee ling verkeerde, getoond heeft welk een kracht de Bondsafdeeling in hem bezit. Vervolgens weer sprak hij op de meest besliste wijze de praatjes die in verband met het failissement van de firma W. Jansen Co. omtrent de Bondsspaarbank waren verspreid. Spr. kon verzekeren dat zij een der beste afdeelingen is, een afdeeling die steeds vooruitgaat. Om allen te meer omtrent haar toestand gerust te stellen, is de eerw. adviseur bereid een deskundige uit te noodigen om hare boeken na te zien en dan rapport uit de brengen. Nadat de voorzitter nog had opgemerkt, dat de boeken en bescheiden van den penningmeester als gewoonlijk te diens huize gedurende 14 dagen ter inzage liggen, mits te voren van het verlan gen die in te zien kennis wordt gegeven, deelde hij verder mede, dat in de eerstvolgende alge meene vergadering, waarschijnlijk op 9 Maart te houden, de bestuurskeuze moet plaats hebben De aftredende bestuursleden zijn de heeren Van Hees, Hengst, Marrevee, Mouwens en Voorwald. Buitendien moet nog een nieuw bestuurslid wor den gekozen in de plaats van den heer Den Boer, die als zoodanig ontslag neemt, omdat hij door veranderden werkkring moeilijk de bestuurs vergaderingen kan bijwonen. Tot 24 Februari 's avonds 10 ure kunnen candidaten worden op gegeven. Ieder 10-tal leden heeft daartoe recht, mits de voordracht vergezeld gaat van een briefje dat de candidaten eene mogelijke keuze aanne men. Nadat nog eenige discussie gevoerd was over de wijze van stemmen voor de verschillende va caturen, waarbij ten slotte erkend werd, dat het bestuur 't best kon uitmaken de wijze van aftre den der nieuw gekozen leden, deed de voorzitter nog de volgende mededeeling. Er is weer een nieuwe onderafdeeling opgericht, eene afdeeling kalk-' en steen be werkers, hoofdzakelijk door den ijver, de activiteit van de onderafdeeling Timmer lieden vereeniging »St. Jozef". Deze organisatie moet nog nader worden geregeld. Alle R K. kalk en steenbewerkers worden uitgenoodigd tot haar toe te treden. De geestelyke adviseur, de weleerw. heer kap. Paulussen, was daarna nog even aan het woord. Den lof hem gebracht, in het verslag van den penningmeester, bracht hij goeddeels terug op het bestuur en de leden, die hunne bereidwillige me dewerking verleenden. Ook hij ziet met genoegen den ietwat verbeterden financieelen toestand, die echter nog verder moet verbeteren, opdat het bestuur ook de onderafdeelingen nog wat meer in hare financieele uitgaven kan te gemoet komen. Adv. beveelt verder bijzonder aan het busje »Hulp in Nood" en het Ondersteuningsfonds, waar 't toch vast staat, dat ook velen lid zijn van den Bond om dat fonds. Hij meent echter, dat dit fonds op een verkeerden grondslag berust; er sehuilt in den opzet een fout en adv. zal die door een des kundige doen ontdekken, 't kostte wat 't wil. Hij meent toch dat met deze uitkeering het fonds niet in stand is te houden. Adv. beveelt voorts dit fonds in aller belangstelling en hoopt, dat 't in ledental nog zal toenemen. Bij de rondvraag kwam de door den eerw. adviseur aangevoerde punten nog verder ter sprake, waarbij adv. nog deed uitkomen, dat hij niet goedvond een bijdrage van f30 uit het Onder steuningsfonds aan het busje t>Hulp in Nood", die later in den vorm van contributie weer terug komt. »Hulp in Nood" moest dan maar op andere wyze gesteund worden. Nadat daartoe verschillende maatregelen waren aanbevolen, o.a. een vrijwillige bijdrage aan het busje door hen die van het Informatiebureau ge bruik maken, werd de vergadering door den voorzitter op de gebruikelijke wijze, met gebed, gesloten. De Raadsverkiezing, Wy merken nog op, dat tot de stemming op morgen gerechtigd zijn, alle kiezers voor den Gemeenteraad in District I, ook zy die geen stem- kaart ontvingen. Van den voorzitter van het stem bureau, ten Raadhuize kan men de vereischle kaart krijgen, mits men zijn identiteit bewijzen. Op dus riidrgeu (Dinsdag) a 1 onze kiezers in District I. Ter stembus voor onzen uitnemenden, gewilden candidaat, den heer C. J. Wouterlood. Koperen Priesterfeesten. Zooals wij reeds voor eenigen dagen meldden, worden deze week twee jubilea in de geestelyke kringen onzer stad gevierd. De weleerw. pater II. J. H. M. Hubers, kape laan der St. Janskerk, aan de Lange Haven, hoopt Woensdag aanst. den dag te herdenken waarop hij vóór 12£ jaar de H. Priesterwijding mocht ont vangen. De gezongen H. Mis, als gewoonlijk te 8V4 ure, zal dan - worden opgedragen door den Jubileerenden priester, die in de middaguren, tot omstreeks 2 ure, gelegenheid zal geven aan hen, die hem met zyn jubilee zouden willen geluk- wenschen. Het koperen priesterfeest van den weleerw. he$f M. J. J. Kammers, kapelaan der O. L. Vrou^ Visitatiekerk, aan de Nieuwe Haven, valt op 2»' terdag, doch zal op Zondag worden gevierd- De Hoogmis ten 10£ ure zal dan op plechtige wijze door den geachten jubilaris met assistent^ van zijne weleerw. mede-kapelaans worden opge' dragen. In de pastorie zal verder 's middags va» 13 ure receptie worden gehouden. Aanbesteding. Zaterdag-namiddag werd door den architect H. Gabel in het openbaar aanbesteed het bouwen van een Glasfabriek met toebehooren op een ter' rein aan den Havendijk alhier. De navolgende biljetten kwamen hier toe in J. L. Pinster, Rotterdam, f44998; Groeneweg Kruithof en Stoel, Zwolle en Haarlem, f 42977 Th. J. Smeulers, Dordrecht, f42800; Gebr. DeS' sing, Gouda, f41200; T. G. Sterkenburg, GoriB' chem, f 40950 L Molendijk, Dordrecht, f 408001 J. H. van Hoven, Dordrecht, f39990; N. van der Velden, Schiedam, f39860; C. P. J. Jansen, Rot terdam, f 39488H. H. Nederhof, Rotterdam* f39180; J. de Kloe, Schiedam, f38900; P. Ale- man, Schiedam, f38800; Corn. Bal, Rotterdam) f38675 J. H. Nieuwenhuvzen, Rotterdam, f 38180> P. M. Blanken, Rotterdam, f37993; Slavenburg en Scheurkogel, Schiedam, f37985; A. van Chas- telet, Dordrecht, f37950, E. Wienhoven, Utrecht) f37300; J. J. van Loon, Werkendam, f37150; P. J. Lemmens, Rotterdam, f36680; L. Boele en Bolten van Eesteren, Alblasserdam, f36250; P- Both, Vlaardingen, f35940; C. van Loon Czn-i Werkendam, f34330. De gunning werd nog aangehouden. Gouden Professiefeest. De eerw. Zuster Catharina -- in de wereld mej- Geertr. Joh. Nolet, te dezer stede geboren hoopt morgen (Dinsdag) den dag te herdenken, waarop zij vóór 50 jaren hare religieuze gelofte in de Con gregatie van de H. Catharina van Senen der Orde van den H. Dominions heeft afgelegd. De aanst. jubilaresse was meer dan 30 jaren novicemeesteres en bijna 10 jaren priorin van sBijdorp" te Voorschoten, waar zij nu een wel verdiende rust geniet. Gouden Jubilee W. van Leeuwen. Dat trouwe plichtsbetrachting ook in beschei den dienstbetrekking veelal waardevolle erkenning vindt, is een keer te meer gebleken. De knecht Willem van Leeuwen, in dienst van den manu- facturenhandel Bosman Sc Den Arend, vroeger in het Broersveld, thans Hoogstraat alhier, herdacht dat hij gedurende 50 jaren in dienst van genoem de firma is, waarbij hij nu reeds in het opvolgend geslacht herhaaldelijk dient. De tegenwoordige patroon, de heer J. M. Bosman, heeft den geden- waardige dag zijner indiensttreding tot een waren feestdag gemaakt. Hij kondigde den jubeldag aan en regelde eene receptie, welke gister-middag van 3 tot 5 ure ten huize van den jubileerenden knecht, Oostsingel 65, werd gehouften. Daar wachtte de oude knecht, in feestelijken tooi gezeten, met echtgenoote, kinderen en verwan ten gister-middag allereerst de tegenwoordige fir manten, die omstreeks 3 ure met hunne eehtgenoo- ten en verdere belangstellenden uit Rotterdam ter receptie kwamen. In waardeerende bewoordingen herdacht toen eerst de patroon, de heer J. M- Bosman, de jaren door den jubileerende in dienst der firma, echter niet in dienst van den zelfden patroon doorgebracht. Hij herinnert zich toch den tijd dat hij in Schiedam kwam, zonder van de treurige aanleiding daartoe te gewagen, her denkt hoe Willem door zijn oom geacht werd en hoe hij daarna z ij n knecht werd. Zeker de toe komst is duistermaar voor den ouden trouwen Van Leeuwen is zij niet duister want hij kan pensioen krijgen als hij wilhij heeft 't slechts te zeggen. Buiten deze waardevolle toezegging wilde de patr. hem echter een ander cadeau geven hij overhandigde hem daartoe een envelop, ver trouwend dat hij het geld nuttig, aangenaam zou besteden. Patr. uitte hierby den wensch dat ju b. met dezelfde opgewektheid als tot hiertoe zou voortleven met vrouw, kinderen en familie en ook de firma Bosman Den Arend nog jaren lang van zyn geluk zou moge getuige zyn. Daarna sprak ook de heer S. M. Bosman den jubileerende toe. Hij is slechts in figuurlijken zin in dienst der firma, werkelijk in dienst van zijn broermaar firm, vereenigt zich met de hulde hem gegeven en gunt hem van harte zijn cadeau. Dat zijo trouw en eerlijk gedrag ook ter hoogste plaatse waardeering vindt, blijkt hieruit dat zelfs H. M. de Koningin hem heeft.willen eerenwant firm, heef* hier een officieel stuk, een dienstbrief van het ministerie van Landbouw Handel en Nijvelheid in dato 6 Februari 1913 no. 15, waaruit blijkt dat de eeremedaille in brons der Oranje-Nassauorde wordt toegekend aan Wil- em van Leeuwen. Firm, vindt, dat jub. die me daille trouw en eerlijk heeft verdiend en hoopt, dat die vele jaren lang zijn trouwe borst zal sieren. Toen trad de heer Arn. Bosman naar voren» Hij herinnert zich hoe hij ruim 21 jaren geleden voor 'teerst hier kwam en dat de patroons altijd reden tot tevredenheid over Willem hadden. Per soonlijk herinnert hy zich hoe hy zijn liefde heeft genoten, toen hem het bekende (tram) ongeluk overkwam en Van Leeuwen met den agent Put ters hem naar Rotterdam bracht; dat heeft hij ge voeld. Daarom biedt hij hem ook een persoonlijk cadeauwaar Willem veel van rooken houdt ea

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 2