Verspreide berichten. Staten-Generaal. Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws» vangienncïning der deelnemers afgewezen, dé mi- nistwieele verklaring als lonvoldoenae geken- spMst en is overgegaan tot de orde van dèti dag. DUITSCHLANB, Bij afwezigheid van regeeringvertegenwoordigers is gister het voorstel van het Centrum tot ophef fing der Jezuïetenwet met de stemmen van het centrum, sociaal-democraten, Polen, Elzassers, Denen en van drie leden der vooruitstrevende volkspartij aangenomen. Gister heeft bij' gelegenheid van liet feestmaal van den .Deiutschen Handelstagi de Rijkskanselier ten rede .gehouden, waarin hij zeideHeden ten dagie breidt de Duitsche handel en nijverheid als een machtige boom zijn takken' ver uit. Zijn arbeid in en met het buitenland bevestigt niet alleen de grootheid van Duitschland, maar be vordert tevens de weüerzijdsche goede verstand houding en de achting der volkeren, overbrugt tegenstellingen, schept gezamenlijke belangen en daardoor tevens een waarborg voor oen wereld vrede. Daarom is de hoop- gewettigd, dat naast onze steirke weermacht de arbeid van a en Duit se hca koopman ons zal steunen bij 't bewaren van den vrede, waarvoor wij steeas op' de bres hebben gestaan. BELGIS. De Belgische Kamer beraadslaagd© gister over de liegerhervonning. De minister van Oorlog1 ver klaarde, dat men aan een verkorting1 van den diensttijd niet z,ont kunnen denken. Elke leger divisie zal voortaan uit drie brigades bestaan, elk van 2 regimenten. Bovendien zullen 3 bereden batterijen aan elk' regiment toegevoegd w orden. De brigades zullen over een aantal vliegmachines de beschikking krijgen, terwijl het automobiel transport uitgtebreid zal worden. Dioor ue nieuwe leger wet zal het leger te velde in 1918 170,000 man sterk zijn. De wet zal een supplementaire uitgave van jaarlijks 20 a 21 milliotn noodzakelijk maken. De minister zal nooit toestemmen in de vorming van Waalsche en Vlaamscbei regimenten, daar dit een verdeeling der natie zou z'ijn. Ook kan niet gedacht worden aan het plaatsen der eeruten in bepaalde streken, daar het Belgisch grondgebied te klein is. De minister eindigde met. te. verklaren, dat alleen de noodzakelijkheid ,om de strijdkrachten ter verdediging des lands te vermeerderen, hem er toe nopen zou om ben wij'ziging in het huidige recruteeringssysteem aan te brengén. MEXICO. De .ex-president Madero en diens broedér Gus tavo werden gisterochtend vr.oeg onder een sterk geleide van het nationaal paleis naar 'net arsenaal overgebracht. Even na, negen uur werd Gustavo weder naar buiten gteleid en gefusilleerd. Gemeld wordt, dat do .troepen den opstandelingen hun stellingen niet eerder dan over twee of drie dagten verlaten zullen, daar men nog voor wan ordelijkheden vreest. Gustavo Madero werd algemeen als een man van meet invloed beschouwd dan de ex-president zelf en zijn eigenmachtig optreden schijnt de- oor spronkelijke oorzaak der revolutie te zijn geweest. Toen hg zich onder bewaking1 over de straat begaf, geraakte de menigte in hevige opwinding en ©en sterk escorte was dan ook noedig' om hem te beschermen. Over de verwoesting, te Mexico-City, door 't bombardement' aangericht, .kunnen nog cle vol gend., bijzonderheden gemeld worden: Geen enkil district is onbeschadigd gebleven. Door schoten muren en honderden verwoeste gebou wen toonen de vernielingskracht der moderne artillerie. Hoeveel personen in het, geheel gè- dooci warden, is moeilijk vast te stellen. Hel aantal doooen wordt op 2000, dat der gewon den op 8000 a 10,000 geschat, voor bet meeren- deiel niet-strijdenden, vrouwen en kinderen, Herhaal del jk werdten af deelingen, van 50 tot 100 man sterk, in de nauwe straten dour mi trailleuses als weggemaaid. Voortdurend zag men met dooden beladen wagens naar de voor steden trékken, waar de lijken verbrand wer den. Overal' drong een lijkenlucht door. Soms nam men niet eens de moeite, de lijikén naar de voorsteden te brengen, maar werdten groote stapels op straat met petroleum overgoten en in brand glestoiken. 'Aan dezen noodtoestand is thans echter een einde giekomen. Uit Hamburg wordt gemeld: Het met een lading koten den 7©n dezer van Newcastle naar Koningsberg vertrokken s.s. ,Elsa Hug.o Stinnes 15" is reeds vele dagen over tijd. Daar het schip storm en mist heeft gehad en geen draadlooze telegrammen, van het met draadlooze telegrafie uitgeruste schip zijn ontvangen, gelooft men dat het verongelukt is.'Er waren 15 manschappen aan boord. Te Metz is gistermiddag op 73-jarigten leef tijd overleden de huisprelaat Nigetiet, oie vele jaren hoofd van het seminarie aldaar is geweest. Hij speelde een groote rol in het bekende „Kom peten zk onflikt" der beide E1 z as - Lo thar i n.gcr bis schoppen mot de regeering in het jaar 1909. Naar aanleiding van de weigering van het j>exequatur" aan mgr. Caron, benoemd tot aarts bisschop van Genua, zal zich een deputatie van 200 Genueesche Katholieken naar Rome begeven, om tot den H. Stoel het verzoek te richten, dat mgr. Caron toch naar zijn diocees zal gaan. De Spaansche opperbevelhebber in Ceuta, toekomstige resident-generaal van Spaansch Marokko, heeft gister geseind, dat hij Tetuan be zet heeft. Ter versterking der bezetting van Ceuta zal binnenkort uit Spanje een regiment infanterie vertrekken. Uit Tokio Wordt geseind Admiraal Jamamoto heeft met de Seijukaipartij een overeenkomst gesloten. Het nieuwe ministerie is nu als volgt samengesteld Minister-president Jamamoto buitenl. zaken baron Makino, oorlog luit.-generaal Kikoschimarinebaron Saito fin mciën baron Korekijo Tokahaschihandel Tatsus Jamamoto Justitie Matsuda binnenl. zaken graaf Keihara onderwijs Motoda ver keer Okuda. De Elsasser nationalisten zetten hun cam pagne nog steeds voort. Gister heeft de Kolmar- sche rechter Preiss te Parijs een lezing gehouden over Elzas Lotharingen, die in de Duitsche pers sterk wordt afgekeurd. TWEEDE KAMER. Zitting van Woensdag 19 Februari. De behandeling van de Invaliditeitswet wordt voortgezet. Aan de orde was art. 67 (weezenrente) en het amendement-Duys (toekenning van weezenrente ook aan pleegkinderen), dat werd ingetrokken, nadat de minister van landbouw enz. een wijziging had gebracht in art 68, waardoor aan den wensch van den heer Duys wordt tegemoet gekomen. Art. 78 (oproeping, ondervraging, onderzoek van den verzekerde) en art. 93 (.intrekking van de rente) werden tegelijk behandeld. Hierbij was een amendement-Borgesius, strekkende, dat een rente, verleend tengevolge van blijvende invaliditeit niet kan woi den ingetrokken, nadat de verzekerde den leefnjd van 60 jaar heeft bereikt. De m i n s t er bracht een wijziging in dien geest in zijn ont werp aan, waarna het amendement werd inge trokken. Bij art. 109 (invaliditeit als gevolg van een ongeval), maakte de heer Treu b aanmerking op de slechte en onbegrijpelijke redactie van dit en de volgende artikelen. De minister legde nu uit, wat er zi. in staat. Maar de heer Duys vindt de artikelen toch nog niet duidelijk. De heer Nolens betoogde, dat men tevreden meet zijn, als de artikelen van deze wet zoo dui delijk mogelijk zijn. Volkomen duidelijke artikelen te maken is onmogelijk. De minister gaf nu nog eens een verklaring van het artikel. Bij art. 122 (aanvraag van rente) vroeg de heer T r e u b een opheldering, welke hem door den minister geneven werd Art. 139 (tijdstip, waarop de rente ingaat), met een amendement Treu b, om te doen uitkomen, dat de ouderdomsrente aanvangt op den dag van het bereiken van het 70ste jaar. Nu vroeg de minister een opheldering, welke hem door den heer Treub gegeven werd. Het amendement werd verworpen. Art. 157 (vervreemding, beslag). De heer Treub meende dat de renten in geen geval voor beslag enz. in aanmerking moeten komen. Hij had be zwaar tegen 'het artikel, dat de renten slechts voor beslag vrijwaart «tot een beloop van f260 'sjaars". Amendement, om de aangehaalde woor den uit het artikel te laten vervallen hetwelk door den minister werd overgenomen. Art. 166, met een amendement Duys, ten doel hebbende de verzekerden bij alg. maatr. van be stuur te doen indeelen in gevarenklassen. De arbeiders betoogde de heer Duys mogen dan niet verder worden belast, dan met de beta ling van de helft der premie voor het laagste bedrijfsrisico. De heer Treub was het in beginsel eens met den heer Duys, maar was van oordeel dat het te ver gaat, de verplichting op te leggen een gevarenclassificatie te maken. Men moet de in deeling in gevarenklassen facultatief laten, en afwachten tot er over voldoende gegevens kan worden beschikt. De Minister zeide, dat indeeling in gevaren klassen bij de invaliditeitswet onmogelijk is. Hij betoogde ook, dat daartegen onoverkomelijk be zwaar rijst uit een reeds aangenomen artikel. De heer Duys wijzigde zijn amendement in dien zin, dat de indeeling in gevarenklassen facul tatief wordt. Hierna volgden replieken. Het amendement werd verworpen bij stemming van rechts tegen links. Art. 167 (premieklassen) met een amendement- Treub, om bij de preorebepaling verschil te ma ken tusschen gehuwde en ongehuwde verzekerden, en de prerniën voor de lagere loonklassen te verlagen. De heer Treub betoogde ter verdediging van zijn amendement, dat de lage loonen in de kleine bedrijven door 's ministers systeem onevenredig zwaar belast worden en dat het billijk is, een verlaagde premie in te voeren voor gehuwden en daarmede gelijksiaande, n.l. weduwnaars en we duwen met 1 of meer kinderen beneden de 16 jaar. De Minister refuseerde de onderstellingen van den heer Treub. Hij had niet gedacht aan de jonge menschen van 16 en 18 jaar, die laag loon hebbendeze kunnen in elk geval toch wel de premie betalen, maar het gaat om de menschen, die hun gansche leven in kommervolle omstandigheden leven. Dat de menschen naar de diaconieën zouden worden gedreven, omdat zij één dubbeltje per week meer moeten uitgeven, achtte de minister niet aan te nemen. Het amendement-Treub werd met 36 tegen 20 stemmen verworpen. Heden voortzetting. Onderzoek alcoholvrije dranken. Naar de «Leeuw. Ct." verneemt, wordt aan het departement van landbouw voorbereid een rege ling inzake onderzoek van alcoholvrije dranken. Met ingang van 1 April zal een rijkskeuring om trent dit punt worden ingevoerd. De Ned. ambfllance te Saloniki. Blijkens te 's-Gravenhage ontvangen telegram men is de ambulance te Saloniki Dinsdag naar Preveza vertrokken en maken de leden der am bulance te Tsjorloe het wel. Professor P. J. H. Geurts. Tot geestelijk adviseur van den spoedig te stichten R. K. Middenstandsbond in het diocees Roermond, is door Z D. II Mgr. J. H. Dreh- manns benoemd de zeereerw. hooggel. heer P. J. H. Geurts, professor aan het Groot-seminarie te Roermond. (Msb.) De Spaansch Hollandsche Vereeniging. Gelijk te vorigen jare op aansporing van prins Katsoera een Japanech- Duitsche vereeniging werd opgericht is in December j.l. op aansporing van graaf Okoema, te Tokio een Japansch-Hollandsche vereeniging in het leven geroepen zoo schrijft de «Ostasiatische Lloyd." Het doel der vereeniging is de bevordering van het onderhouden van de betrekkingen tusschen beide volkeren. Graaf Okoema werd tot voorzitter gekozen, en de Nederlandsche gezant te Tokio, de heer Van Royen, tot eerevoorzitter bonoemd. De vereenigiDg heeft besloten hare werkzaam heden in te zetten met eon Japansch-Nederland- sche tentoonstelling op het bekende eilandje Desima. De tentoonstelling beoogt inzonderheid de betee- kenis uiteen te zetten van de betrekkingen, die in vroegere tijden tusschen beide volkeren hebben bestaan. («Hdbl.") Ned. R. K. Timmerliedenbond «St. Joseph". Zaterdag 11 en Zondag 16 Februari hield bovengenoemden bond te Utrecht zijn 11e jaar vergadering. Door den heer Smulders, voorzitter, werd de vooruitgang van den bond gememoreerd en aan gedrongen op steeds krachtiger organisatie. De verslagen van secretaris en penningmeester werden overanderd goedgekeurd en getuigden van een voortdurenden vooruitgang van den Bond. Als voorzitter werd met op 3 na algemeene stemmen herkozen de heer A. H. Smulders uit Haarlem eveneens werden als bestuur-leden herkozen de heeren P. Mommers uit Tilburg en A. Vulker uit Enschede; terwijl voor de vacature, ontstaan door het bedanken van den heer M. J. C. Scheen uit Groningen, met meerderheid van stemmen gekozen werd A. J. M. Clement uit Breda. Het financieel verslag en de begrooting werden goedgekeurd. Op 1 Mei zal de reorganisatie van den bond in werking treden. Het voorstel Amersfoort en Rotterdam, om bij de Regeering aan te dringen op het van dwin gend recht doen zijn der artikelen 1638c en d van het Burgelijk Wetboek, zal aan het Bureau voor de R. K. Vakorganisatie ter behandeling worden voorgelegd. Het voorstel Amsterdam om het kantoor van den bond naar Amsterdam over te brengen, werd niet aangenomen, zoodat het te Utrecht gevestigd blfjft. De behandeling van het huishoud, regelement kon niet geheel ten einde worden gebracht, de overgebleven artikelen zullen door eene com missie onder redactie worden gebracht. De goedgeslaagde vergadering werd des namid dags, te 5 uur gesloten. De vjjfde Haarlemsehe Katholiekendag. Men schrijft uit Vlissingen aan »De Tijd" Het Uitvoerend Comité te Vlissingen, dat, onlangs door 't Hoofdbestuur benoemd werd. is reeds druk bezig met zijne voorbereidende werkzaamheden, die tot hiertoe uitstekend vlotten. Voor een deel is dat te danken aan de wel willende medewerking der naamlooze vennootschap «Zeebad Vlissingen." Die maatschappij hezit aan den zeoboulevard een viertal inrichtingen, die elk één of meer groote zalen bezitten. En ofschoon het badseizoen reeds 1 Juni geo pend wordt en de Katholiekendag eerst Woens dag 4 Juni wordt gehouden, heeft de directie vier zalen ter beschikking van het Comité gesteld. Drie voor sectie-vergaderingen en eene, n.l. de concertzaal van het «Grand Hotel", voor de alge- meene vergadering. Een der sectie-vergaderingen zal gehouden wor den in het «Paviljoen WilheLnina", een in de hoofdzaal van het «Strand Hotel" en een in de gesloten co'onnade van het «Grand Hotel". Het feestmaal na afloop der vergaderingen zal worden gehouden óf in het «Grand Hotel" óf in 't «Strand-Hotel". De uitgekozen lokaliteiten liggen in eikaars on middellijke nabijheid op een gedeelte van den Boulevard, van waar men een heerlijk uitzicht heeft op reede en op zee, op stad en land. Tus schen de twee uitersten ligt slechts een afstand van 250 meter. Als het waar is, dat de omgeving, waarin we vertoeven, van zoo grooten invloed is op onze stemming en op onze ontvankelijkheid voorgoede indrukken, dan zal het alvast niet aan vergader lokalen geweten kunnen worden, als de aanstaan de meeting niet beantwoordt aan het hoofddoel der Katholiekendagen«het bevorderen van de toepassing der katholieke beginselen in het open baar leven en het in stand houden en bevorder88 der katholieke eenheid". Hildebrand zegt in de «Camera Obscura" «Zoodra men de trekschuit binnenstapt, en h8' deurtje doorgekropen is, en zijn hoekje gekoz8" heeft, is het als of er van van zelf een geest va0 bekrompenheid, van kleinheid op ons valt. Pe roef is de ware atmosfeer voor alle mogelijk vooroordeelen de geschikte bewaarplaats van a"8 verouderde begrippen, de kweekschool van allei'8' leeliike, lage gebreken". Nu mogen de uitgekozen zalen wel gelden 9'' tegenhangers van de roef en dus zou Hildebr&n het ons zeker niet euvel duideu, als we aan d>8 zalen evenveel moois toeschreven, als hij leelij^3 toedichte aan het bedompte vertrekje. Als een sprekend blijk van de belangstelli°S die zich nu reeds te Middelburg en te Vlissing8" voor de aanstaande meeting openbaart, kan bijzonderheid dienen, dat zich bereids uit beid8 plaatsen ruim vijftig Katholieken als nieuwe, vas'8 leden hebben opgegeven. Klerken by 's Rjjks belastingen. De afdeeling Rotterdam van den Bond va" Klerken bij 's Rijksbelastingen, heeft dezer dag8" vergaderd. Woorden van afkeuring werken uitgesproken over de handelwijze van superieuren, die door 18 t ver doorvoeren van ministerieele voorschrift8" inbreuk maken op de persoonlijke vrijheid va8 ambtenaren. Met het oog op de aan en gedeelten van aaP' slagen in de directe belastingen, die ten gevolg8 van nog loopende réclames en onthelfingsaanvra' gen, of om andere, niet bepaald met wanbetaling in verband staande oorzaken nog openstaan, wei'd de wentchelijkheid betoogd alles in het werk 18 stellen om afdoening en verrekening daarvan de''' mate te bespoedigen, dat aanzuivering zoove8' mogelijk voor 1 Maart wordt verkregen, opd"1 een zoo klein mogelijk aantal belastingschuldig8" hun kiesrecht verhezen. De voorzitter maand8 den aanwezigen krachtig aan, om in dezen hu8 plicht te kennen en de niet ter vergadering zij8' de mede daartoe aan te sporen. Besloten werd den dag vóór de algemeene vei" gadering die dit jaar te Rotterdam zal gehoude8 worden, een openbare propagandavergadering beleggen, voor welke als spreker is uitgenoodig'' de heer D. de Klerk, lid van de Tweede Kani®-1,1 die de uitnoodiging heeft aangenomen. (N. Rott. Crt.) Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verrit1 in den morgen van 20 Febr. 1913, medesreaee'^ door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 771.7 te Vestmanoer. Laagste barometerstand 745.4 te Haparanda- Verwachting tot den volgenden dagzwakk8 tot matige winden uit oostelijke, in het noord88 tot noordelijke richtingen toenemende bewolking' kans op sneeuwbuien, vooral in het noorden stij' ging van temperatuur. Giste r-middag rolde een groot fus' met jenever, liggende in de Lange Nieuwt!8®' nabij het Entrepot, door aanrijden in de Plantag8' sloot. Gelukkig bleef het fust heel, zoodat jenever niet in de sloot vloeide. Gister-avond 63', ure wi Ideeen B°'' terdamsch heer nog op de vertrekkende electrisch8 tram springen, doch kwam daarbij te vall8"' waardoor een der beenen ontveld en zijne kleedin# erg gehavend werd. Hij kwam er dus nog b8' trekkelijk goed af. Heden-middag werd door de pol i e een schoorsteenbrand gebluscht in de keuken def woning van de wed. v. d. Werken, Mathenessestra9^ 13 alhier. Hoogwater te Schiedam: Vrijdag Feb. v. m. 4.18, n. m. 4.28. Mej. E. Bijloo van Schiedam hee^' gister met gunstig gevolg te Utrecht het exam8" fraaie handwerken afgelegd. UIT DELFT. Dinsdagavond heeft het comité-1913 ten raa^' huize vergaderd en werd het voorloopig plan vo"1 de feestelijkheden in samenwerking met de ver' eeniging Oranjedag en de buurtvereenigingen 9'3 volgt vastgesteld Op Dinsdag 9 September zal er een revei"" plaats hebben en zal godsdienstige wijding geg8' ven worden aan de viering van Neerland's hoH derd-jarige onafhankelijkheid, 's Middags 8" 's avonds van dien dag zal er een historisch8' allegorische optocht gehouden worden, die e8" beeld zal geven van Delft's geschiedenis van h8' tijdperk van Willem den Zwijgeraftotopheden,ot^' Worpen door den heer C. L. Kruit en waarvo0" de medewerking zal worden ingeroepen van v8'" vereenigingen en van de fabrikanten hier ter sted8' Des avonds tevens illuminatie. Woensdag 10 September kinderoptocht en u' deeling aan de verpleegden in verschillende g"' stichten, terwijl op beide dagen de verschillen^" buurten zullen versierd zijn. UIT ROTTERDAM. Op de machinefabriek en scheepswerven v'9" firma's, aangesloten bij de patroonsorganisatie ,(l dit bedrijf te Rotterdam, is den werklieden b8' kend gemaakt, dat, wanneer Zaterdag 22 FebrU9"'

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 2