Staten-Generaal. Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. wordt ook de bruiloft van prins Heinrich aan het Berlijnsche hof gevierd. In Engeland meent men tegenwoordig weer 's nachts geheimzinnige luchtschepen te zien. De »Köln. Ztg." verzekert nog eens, dat het in geen geval Duitsche luchtschepen kunnen zijn. Het Russische ministerie van binnenlands.oh zaken heeft besloten, de juxileumspostzègèls, dié reeds gedrukt zijn, op te gebruiken, maar geen nieuwe meer te latei» vervaardigen. Uit Berlijn verneemt de »Köln. Ztg." dat een nieuwe staatsleening van 350 millioen mk. zal worden uitgegeven. Een consortium heeft de leening reeds overgenomen. JDe Italiaansche postboot sSerivia", die 23 Febr. te Bengasi had moeten aankomen, wordt vermist. In Tripolis heerscht nog geen volslagen rust. De ïStampa" te Turijn verneemt, dat een afvaar diging van de Italiaanschgezinde Arabieren van Gadames door den in opstand zijnden sjeik El Baruni gevangen is genomen en vermoord. Door de Russische Douma is een crediet van 485990 roebel gedoteerd voor de feestelijkheden ter gelegenheid der dynastie van het huis Roma- nof. TWEEDE KAMER. De beraadslaging over de Invaliditeit s- en Ouderdomsverzekering werd voort gezet. Na verder debat werd over de amendementen gestemd Het amendement-Duijs, om in de Invaliditeits wet vrijstelling van premiebetaling te geven aan de laagste loonklassen, werd met 42 tegen 29 stemmeD verworpen. Een sub amendement-Troelstra op het amen dement Aalberse^ om de verzekerden in de derde loonklasse een lagere premie te laten betalen (evenals in de twee laagste loonklassen) werd met 39 tegen 34 stemmen aangenomen. Aldus gewijzigd, werd het amendeaaent-Aal- berse (ontlasting van premie voor de drie laagste loonklassen in dien zin, dat de werkgever het grootste deel der premie betaalt) met 40 tegen 37 stemmen aangenomen. Tegen de linkerzijde tbehalve de sociaal-demo craten) en negen leden van rechts. Bij art. 174 (uitzondering op den regel, dat de werkgever de premie betaalt) verdedigde de heer D u y s een amendement, waarvan de bedoeling is in ieder geval den werkgever, indien de ver zekerde dien heeft, de premie te laten betalen. De heer T r e u b betoogde de wenschelijkheid om ook onder de uitzondering op te nemen de arbeiders aan wie krachtens art. 205 ontheffing is verleend. De Minister verklaarde zich tegen de amen dementen. De heeren Treub en Duys repliceerden. Laatstgenoemde stelde een subsidiair amendement voor om aan het artikel een bepaling toe te voe gen, waardoor de verzekerde de helft van de premie van den werkgever zou kunnen terugvor deren. Hij vroeg ook aanhouding van het artikel. De heer N o 1 e n s vroeg hoe een verzekerde de helft van de premie kan terugvorderen van een werkgever, dien hij niet heeft. De Minister had geen bezwaar tegen aan houding, maar meende, dat de Kamer met de bedoeling van het artikel volkomen bekend kan zijn- Na eenig debat werd het eerste amende- ment-Duys (steeds betaling van de premie door den werkgever) verworpen met 39 tegen 23 stemmen. Het subsidiaire amendement (terug vordering van de helft van de premie) werd mede verworpen met 37 tegen 26 stemmen. Het artikel werd zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. De artt. 174 tot 187 werden mede aangenomen. Na eenig debat vroeg de heer Treub stem ming over art. 188 (betaling in een hoogere klasse op verlangen van den verzekerde). Het artikel werd aangenomen met 33 tegen 23 stemmen. De heer van Lynden klaagde bij artikel 196, dat voorziet in de gevallen, waarin geschil is tusschen werkgever en werknemer omtrent de grootte van de afgehouden premie, over onduide lijkheid. De heer Limburg deelde dit bezwaar. De heer Rutgers was van een ander ge voelenmen ziet over het hoofd, dat het hier geen burgelijke zaak geldt, maar de toepassing van een publiekrechtelijke regeling. De heer Loeft vond dit nu weer onjuist. Men heeft hier wel te maken met een privaat rechtelijk geschil tHSSchen werkgever en werkne mer en hij meende, dat beslissende bevoegheid niet mag worden gegeven aan een admistratief lichaam. Daarom mag zijns inziens niet in het artikel staan, dat de Raad van Arbeid eerst non- herroepelijk moet hebben beslist". Wei echter mag eerst de Raad van Arbeid beslissen, of er een actie is, maar over de actie zelf oordeele alleen de rechter. De Minster oordeelde de verandering onnoo- dig, juist omdat de interpretatie, in strijd met de grondwet, nooit voor den rechter richtsnoer zal zijn. Na re- dupliek nam de Minister de artike len 196 en 197 terug. Heden voorzetting. De Koningin naar Duitschland. H. M. de Koningin en Prinses Juliana zijn gister-avond per Staatsspoor van Den Haag naar den Taunus vertrokken. voor de door hem in die betrekking aan den lande bewezen diensten. Bij K. B. is met ingang van 1 Maart be noemd tot adj.-secretaris van het hoofdcomité der Vereeniging »Bet Nederlandsche Roode Kruis" de heer Jhr. O. J. Quarles van Uflord, 2e kans lier aan het gezantschap der Nederlanden te Berlijn. Bulgaarsche ambulance. Naar de »Ned." verneemt is mevr. Sikemeyer Koorders, de echtgenoote van den leider der ambulance die in Tchorloe vertoeft, wegens ziekte op weg naar Nederland. Zij zal te Sofia worden opgewacht door een uit Holland haar tegemoet gereisde verpleegster. Haar toestand geeft geen reden tot ernstige ongerustheid. West-Indische cultuurbank. Naar men verneemt, heeft de Vereeniging voor den Grooten Landbouw in Suriname, betreurende het uitstel dat de oprichting van de West- Indische Cultuurbank ondervindt en een inzinking van den Surinaamschen landbouw door gebrek aan financiën onvermijdelijk achtende, tot den Minister van Koloniën het dringend verzoek ge richt, de oprichting van die bank zooveel mogelijk te bevorderen. Hanze in het Bisdom Roermond. De Stich tings vergadering van den Diocesanen Hanzebond in het Bisdom Roermond wordt ge houden op Maandag 10 Maart, 3 uur namiddags, in „Hotel du Lion d.'Ör", onder voorzitterschap van A. Kellenaers te Leiden. lOp deze vergadering zal ook' plaats hebben de installatie van den door Z. D. H. den Bisschop van Roermond benoemden geestelijken adviseur, den ZeerEerw. HoogGeleerdèn Héér P. Geurts, professor aan het Groot-Seminarie te Roermond. Een nieuw kanaal. Dinsdag heeft te Deventer vergaderd1, op vxit- noodiging van de Kamer van Koophandel, het comité tot bevordering van den aanleg van een kanaal van Deventer naar Tvventhe. ren heer Fry li nek, civiel-ingenieur alhier, werd opgedragen het maken van een schetsontwerp; met globale raming, benevens een economisch rapport. Men was eenstemmig van oordeel, dat, gelet op de bestaande en vooral op de toekomstige ontwikke ling van nijverheid en handel in het betrokken gebied, een scheepvaartkanaal van middelbare grootte, tevens geschikt voor snelvarende vracht- goederenbooten, gevvenscht is. Er werd bepaald, dat het kanaal zal worden ontworpen geschikt voor schepen van 600 a 800 ton, gelijk op het Dortmund—Eemkanaal varen. Officieele berichten. By K. B. is aan den heer G. J. C. A. Pop op zijn verzoek met ingang van 3 Mei eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van directeur-generaa' der Posteryen en Telegraphie, met dankbetuiging i Particuliere harens. De »N. R. Crt." bevat een hoofdartikel over bovenstaand onderwerp. Na eerst te hebben tegengesproken, dat de ha venkwestie te Pernis is opgelost, wijst het blad op de groote nadeelen welke particuliere havens aan den N. Waterweg kunnen hebben. Het blad zegt »Het is bovendien niet alleen onder Pernis, maar evenzeer op tal van andere plaatsen langs den oever van den Waterweg, dat dergelijke plannen technisch uitvoerbaar zijn. Voor en na blijft dus dezelfde waakzaamheid geboden, waarop wij reeds een beroep deden. Wij herhalen dat beroep, en wij vinden in hetgeen ons dezer dagen ter oore kwam, aanlei ding om dat nog eens met bijzonderen nadruk te doen. Deze zaak toch heeft een kant, waarop nog niet gewezen is, en waarop wij thans niet mogen nalaten, de aandacht te vestigen. Zijn onze inlichtingen juist en wij hebben alle reden om dat te gelooven dan bestaat bij meer dan een van de allergrootste buiten- 1 and sc he ijzer- en mijnwerken de wenseh, om aan den Waterweg de beschikking te verkrijgen over eigen havens en terreinen voor de lossing, de overlading en den opslag van erts en van kolen. Nu is natuurlijk niets verder van ons verwij derd, dan dat wij ongaarne zouden zien, dat machtige buitenlandsche bedryven hier of in onze omgeving zich vestigen en inrichten. Integendeel achten wij dat een allergewichtigsten factor voor den bloei van onze haven. Maar onder één voorwaadedat zulks geschie de in water, dat onder het beheer is \an eene Nederlandsche overheid. Men behoeft nog niet te denken aan een vreem de oorlogshaven op Nederlandsch gebied, noch aan een reparatiewerf of een kolenstation voor eene buitenlandsche vloot, om de gevaren te be seffen, welke voor ons land, en de moeilijkheden welke voor onze regeering geboren kunnen wor den uil de omstandigheid, dat havensbassins, met monding on den Waterweg, in handen zijn van vreemde ondernemingen, welker betrekking tot hun gouvernement vaak heel wat inniger is, dan zulks te onzent het geval pleegt te zijn. (Krupp Red. N. Schied. Crt.) Wij hebben de oogen open te houden voor het feit, dat de Waterweg van internationaal standpunt behoort tot de allerbelangrijkste vaar waters der wereld. Zulk een vaarwater men denke in dit ver band aan het Panamakanaal en aan het Suezka- naal kan zeker onder de controle van één regeering zijn, maar het kan slechts in waren zin neutraal zijn, indien die regeering het volkomen beheerscht. En daarmede verdragen zich geen z.g.. particuliere havens, welke in han den van wien ook, openlijk of bedekt, kunnen worden overgegeven. Een klein land heeft dit nog meer dan een machtige staat te bedenkenen wij gelooven dat Nederland alleen dan met gerustheid dit water werk bezitten en beheerschen zal, als het on- yoorwaardelijk vasthoudt aan het welgestelde be ginsel geen havens in handen van particulieren. Onze regeering heeft, waar dusver geen mede werking verleende om van dit beginsel te doen afwijken, alle weidenkenden in de lande aan hare zijde, en zonder twijfel ook de sympathie van het buitenland. Vindt zij wat wij nog niet gelooven in de bestaande wetten niet voldoende bevoegdheid om in die houding te volharden, dan zal het een voudig genoeg zijn om binnen zeer korten tijd eene wet van enkele artikelen de instemming der wetgevende macht te doen verwerven. Er zijn wellicht thans weinig vraagstukken, welke zoozeer de algemeene aandacht verdienen, als dat van de particuliere havens aan den Wa terweg. Moge onze regeering blijven toonen, dat zij dit beseft, en nooit de verantwoordelijkheid, nu rustende op de Nederlandsche overheid, uit het oog verliezen." Weerbericht Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 27 Febr. 1913, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 766.8 te Seydisfjord. Laagste barometerstand 746.7 te Haparanda. Verwachting tot den volgenden dagveran derlijke, later matige noordwestelijke wind, meest zwaarbewolkt, waarschijnlijk regen- of sneeuw buien, kouder. Bode Armbestuur. Zooals uit achterstaande advertentie blijkt, wor den sollicitanten opgeroepen voor de betrekking van Bode van het Burgerlijk Armbestuur. Zij moeten zich bij den voorzitter dier instelling, den heer J. van Katwijk, aanmelden voor 11 Maart a.s. Verdere bijzonderheden vindt men in bedoelde advertentie. Electriciteits-bedry f. B. en W. zeggen in een schrijven, d.d. 13 Febr., aan den Raad Wij hebben de eer U te berichten, dat thans de overeenkomst inzake de electriciteitslevering met de Gemeente Rotterdam is afgesloten. Zij zal, met een nota van gewisselde verkla ringen, in het Gemeenteblad worden opgenomen Nu deze zaak haar beslag heeft gekregen, moe ten wij mededeelen, dat door ons, evenals door de Gemeente Vlaardingen, gebruik is gemaakt van het aanbod van Burgemeester en Wethouders van Rotterdam, om met het hoogspanningskabel net, waaromtrent art. 10 der overeenkomst dit uitdrukkelijk voorschrijft, ook het laagspannings net, voor rekening van onze Gemeente aan te leggen, hetgeen geacht moet worden, in alle opzichten aanbevelenswaardig te zijn. De aanleg van hoog- en laagspanningsnet, vol gens het plan aangegeven op hierbygaande tee- kening, wordt door den Directeur van het Rotter- damsche Electriciteitsbedrijf te zaaien begroot op f 150.000.—. Wij wijzen er wel op. dat het gaandeweg noodig of weükchelijk zal blijken het kabelnet uit te breiden. Voor die gevallen is een bedrag op de begroo- ting begrepen doch het is vooraf niet te zeggen, hoe lang dit zal strekken. Thans verzoeken wij U derhalve ons voor be doelden aanleg een crediet te verleenen van f150.000.—. Nog willen wij U mededeelen, dat door ons eerstdaags de noodige voorstellen zullen worden gedaan tot regeling van het Electriciteitsbedrijf, hetgeen, naar wij ons voorstellen, op eenvoudige wijze zal kunnen geschieden door opneming van dit bedrijf m de regeling voor de Gasfabriek en Drinkwaterleiding, zy het dan wellicht met eenige aanvullende bepalingen. De Coaimissie voor genoemde bedryven gaf ons reeds op een desbetreffende vraag te kennen, er geen bezwaar in te zien haar bemoeiingen ook tot dit bedrijf uit te strekken. Gezondheidscommissie. Verschenen is het jaarverslag over 1912 der Gezondheidscommissie alhier, uitgebracht aan den hoofdinspecteur der Volksgezondheid. Aan het verslag is het volgende ontleend Ook dit jaar werden de ingekomen klachten over slechte toestanden van woningen enz., voor zoover daarvoor vatbaar, verwezen naar den In specteur van het Bouw- en Woningtoezicht. Dit bleek steeds afdoende. Ue misstanden waar over werd geklaagd, werden verholpen wanneer dit mogelijk was. In 1912 hebben plaats gehad 400 sterfgevallen, waarvan 204 van mannen en 196 van vrouwen. De bevolking bedroeg 31 December 1911,33235 zielen en op 31 December 1912 33882 zielen, zoodat de gemiddelde bevolking bedroeg 32558 en de sterfte 12.28 per duizend. Aan factoren, die op de volksgezondheid een slechten invloed konden uitoefenen, als slechte toestand van woningen, ondeugdelijke fae8i afvoer en luchtverontreiniging door fabr'e wordt nog steeds onze aandacht gewyd. Over de afvoering van het z.g. Singelk^9' naar de Buitenhaven hebben ons geen klac" bereikt. De stukken laagliggend terrein aan de F" a straat zijn thans behoorlijk met zand aaDg8^ Het plan, waarover wij in ons vorig v'er5jj, rapporteerden, om de brandsloot achter de 3"®.. straat te ontlasten van de riolen die daan8 monden, en om eenige straten te rioleeren 8"..( verharden is thans uitgevoerd. De woninge8 aangesloten op behoorlijke riolen; doch een P branderijen bederven nog het water der bf»B.( sloot door de groote hoeveelheid warm water de rotting bevordert. De toestand van de Grofbaan bij de Bi8" Steeg is nog steeds niet veranderd. De toestand der slooten aan de Stations- Spoorstraat, waarin thans de beerputten uitlo"^ geeft ons geen aanleiding tot klachten. D8 zal moeten leeren of de oxydatie voldoend ZijD' -4 Het plan tot verbetering van de waterafvo81"1 in het gedeelte der gemeente, liggende ten Oos'e van den Buitenhavenweg, is uitgevoerd. Onze aandacht werd gevestigd op den slecbtB, toestand van een sloot in de Konijnen buurt- onderzoek bleek deze in sterke mate vervuil zijn. Bij schrijven van 9 Februari brachten dit onder de aandacht van B. en W. Ook hier zijn thans beerputten aangebr»8' il th van hetzelfde systeem als wij in ons vorig vers1"' beschreven, zoodat eene verbetering van joestand mag worden verwacht. Hoewel het optreden praeventief was en Diet onmiddellijk diende tot verbetering van w»teI' bodem en lucht, geeft de commissie ook vers'"® van haar actie bij de behandeling van het 8lt' breidingsplan Oostelijk deel. Voor behoorlijke afvoering van vuil is io laatste jaren hier ter stede veel gedaan en hebben in onze verslagen daar geregeld over f?e' rapporteerd. Een woord van hulde aan het Be' meenlebestuur achten wij hier wel ter plaatse- Een aanvang is gemaakt de heul tusscb811 Broersvest en Broersveld, thans niet meer nood'^J door de rioleering van het Broersvest enhetr>°0 in de Broersvest, op te heffen. Een vroeger slechte toestand zal daarmede tot het verlek gaan behooren. Vele moeilijkheden met eigenaars van pand8" zyn daarbij echter op te lossen. Ook onze Commissie werd nog nog in een deïet moeilijkheden betrokken. Haar bereikt toch 88" klacht dat in het gemeenteriool aan de Broersv'«st No. 11 een rooster was geplaatst dat aanleidt gaf tot hehaalde verstoppingen. Het bleek d8' het riool diende voor een groot aantal woning8"' doch dat de hinder der verstopping slechts do"f enkelen werd ondervonden. Wij maakten B8"' meester en Wethouders hierop opmerkzaam r°ei het gevolg dat wij het bericht ontvingen dat d8 Gemeentereiniging voor het schoonhouden van h8' rooster zal zorg dragen. Nog steeds is het terrein der Gemeentere^1' ging op de plaats waar dit niet moest zijn. #ej vraagstuk »waar moet men met het straatvif heen", geniet echter de aandacht van allen die io hygiene belangstellen, zoodat te verwachten in d8' wel spoedig uitvoerbare plannen kunnen word8" aanbevolen. Het had onze opmerkzaamheid getrokken d»1' bij het maken ofherstellen van de straatbedek' king een dikke zandlaag wordt achtergelaten, d'e dan. nadat het zand geacht kan worden g°8 tusschen de steenen te zijn gedrongen, word' weggehaald. Dit weghalen schijnt het best te ku8' nen geschieden wanneer het zand droog is, dod1 dit geeft dan tevens aanleiding tot het opjag8" van geweldige stofmassa's. Op ons schrijven die8' aangaande aan Burgemeester en Wethonders ons bericht dat maatregelen zijn genomen deZ8 stofverspreiding te beperken. Het uitkloppen ven kleeden op de openbar8 straat heeft een punt van bespreking in onZ8 Commissie uitgemaakt. Het mag alleen geschiede8 's morgens voor 8 uur en tusschen 9£ en 10£ u«r en 's avonds na tien uur. Ook dan blyft b8' echter hinderlijk en gevaarlijk. Een oplossing ko8 echter de discussie niet geven. In het centrum van de stad werd dit jaar wedef hinder ondervonden van het drogen van bescha digde granen. Op het schryveD van het bure®8 dieaangaande aan het Gemeentebestuur ontving8" wij ten antwoord dat den havenmeester was ver zocht scherp toe te zien dat geen goederen» waarvan te vreezen is dat zij ivoor of by he' drogen stank zullen verwekken, in de Gemeent8 worden toegelaten. In December heeft men echter toch nog ka8" gezien bedorven granen te granen te drogen i" een mouterij aan de Lange Haven, hetgeen to* een zeer hinderlijken stank op de Hoogstrafl' aanleiding gaf. (Wordt vervólgd)- Schied. Melkverkoopersvereeniging. De Schied. Melkverkoopersvereeniging, onderafd' van De Hanze", hield gisteravond in Maison Va8 der Heijden, Hoogstraat, een vergadering, toega8' kelijk ook voor belangstellenden, waarin de he81" dr. L. Weeda van het Bacteriologisch, Hygiënisch en Scheikundig Laboratorium ten name van dn H. J. van 't Hoff en L. Weeda te Rotterda88» eene lezing bijzonder over het artikel melk zoö houden. Ij# Ui1' I - (f

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 2