Verspreide berichten. Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. als de persoonlijke meening der delegatie weer gevend en niet als die der bevolking der eilanden. BELGIS. Men schrijft ons uit Leuven: De Vlaamsehe studenten der Katholieke Ilooge- school te Leuven vierden de vorige maand het 25-jarig bestaan van hun studentenblad »Ons Leven", dat van Allerheiligen tot Paschen weke lijks verschijnt met één zomernummer. Aan de Vlaamsehe beweging, wier rechtmatige wenschen de regeering van België zooveel mogelijk tracht te vervullen, o.a. nu weder bij de ingediende Legerwet, heeft dit blad gedurende al die 25 jaren krachtig en dikwerf met goeden uitslag deelge nomen. Geen wonder dan ook, dat de zoo vurige strijders voor hun Vlaamsehe taal en niet minder voor de katholieke zaak het 25-jarig jubelfeest van sOns Leven" met geestdrift vierden. Z.Exc. Minister van de Vijvere, zelf oud-student van Leuven, had zich met de meeste bereidwilligheid het eere-voorzitterschap van het feestcomité laten welgevallen. Op het feestprogram prijkten als voornaamste nummers: de opvoering van »Oud-Heidelberg'' door destudenten-tooneelvereeniging »Troep Huys", een plechtige Dankmis in de St. Michielskerk, feestrede, uitgesproken door Z.Exc. Minister van de Vijvere, en als waardig slot een allerschit terendst geslaagde lichtstoet. De gemeenteraad van Leuven heeft de plan nen goedgekeurd tot verdere restauratie der St. Pieterskerk, een der prachtigste gothieke monumenten uit de 15e eeuw in België. De kosten zijn geraamd op het aanzienlijk bedrag van 1.200.000 franken, waartoe rijk, pro vincie en gemeente de wettelijk voorgeschreven subsidie verleenen. O.a. zal de in de 18e eeuw gebouwde klokketoren worden afgebroken en door een nieuwen, aan den stijl der kerk beantwoordend, vervangen worden. Onder hooge goedkeuring van Z.Eminentie kardinaal Mercier, Aartsbisschop van Mechelen, is door de overste der Zusters van het H. Hart te Brussel een pater Benedictijn uit het klooster te, Clairveaux in Luxemburg belast, de leerlingen harer pensionaten in België onderricht te geven in den Gregoriaanschen kerkzang. Z.Em. verwacht, dat dit onderricht er toe zal bijdragen, om, over eenkomstig zijn dikwijls uitgesproken wensch» door het volk de Mis- en Vespergezangen ge- zamentlijk te laten uitvoeren, wat ongetwijfeld het liturgisch leven der Katholieken verhoogen zal. DUITSCHLAND. Die „Norddeutsche Allgemeine Zei lung" schrijft over de legefpl armen Bij de rij'ksregieering bestaat heit voornemen de kosten van de legerwet voor het eerste jaar te dekken uit een heffing voor eenmaal van opcenten op de vermogensbelastingen. Hierover wordt hedenmiddag door de leben van ben Bondsraad vergaderd. liet besluit onze legermacht te versterken is eerst na de wending' die dei toestanden in Zuid- Oost Europa hebben gekregen, genomen. Het gaat niet om het vork rijgen van een overmacht op het buitenland, maar om een welovcrlogde ver sterking van ons legier, door gebruik te maken van de tot nu toe braakliggende gedeelten des volks. Sedert de beslissing de» Keizers op 4 Januari beeft de regea'ing des rijks allé krach ten ingespannen en zal trachten in het midden van deze maand de ontwerpen aan den Bonds raad voor te leggen. Als de Rijksdag de ont werpen dan voor Pinksteren onder ciak brengt, laat die ook geen tijd verloren gaan. De voorgenomen versterking van het leger kan dan op zijn vroegst met 1 October 1913 La,ar beslag krijgen. Om de noodige voorbereidingen te maken is het wenscbelijk, dat d© ontwerpen uiterlijk voor Pinksteren tot wet verheven zijn.' Het is onze vaste overtuiging dat wij ons leger voortdurend moeten versterken om ook voortaan in de wereld vooruit te komen en ons te kun nen laten gelden. OOSTENRIJK-HONGARIJE. De prefect van politie te Boedapest heeft in verband niet de algtemeene staking een beroep op de bevolking gedaan, waarin hij1 er den na druk op legt dat cle staking, waardoor de soera: listen een druk op het parlement willen uitoe fenen, meet worden beschouwd als een oproe rige daad. De politie kan niemand dwingten aan het. werk te blijven, maar zal geen aanvallen op personen, die weigeren t© staken, toelaten. De bevolking' wordt uitgenoodigd dé huisdeu ren te sluiten. Het dragen van vuurwapenen is verboden. Indien uit vensters voorwerpen naar militaireen of politie worden geworpen, zullen detze onmid dellijk gebruik maken van hun wapenen. SPANJE. De verkiezingen. Volgens officieele berichten werden tot arron- dissements-raadsleden in geheel Spanje 142 libe ralen, 102 conservatieven, 6 republikeinen en 2 onafhankelijke Katholieken gekozen. De aanvul lingsverkiezingen hebben op 9 Maart plaats. De correspondent van de „Matin" te St. Pe tersburg telt op grond van hem v,an authentieke zijae gedane mededeelingn de strijdkrachten hér beide troepenmachten der twee mogèndbèdengroe pen op. Hij1 komt tot het volgende resultaat: Rusland heeft, .op het oogenbiik 37 legercorp sen; daarvan staan 7 in Siberië, Turkestan en in den Kaukasus terwijl de overige 30 zich in Europeesch Rusland bevinden. In geval van .oor- dog kunnen de genoemde 7 legercorpsen naar Europa, geroepen worden. Daarvan worden leen- voor Finland en een legercorps voor dei bewa king van St. Petersburg bestemd. Er blijvc-n dus 35 legercorpsen over ter v.crdeélinig aan de gren zen van Duitschland, Oostenrijk en Roemenië. Frankrijk beschikt over 21 legercorpsen, zoodat de Tweel)ond in geval van oorlog over 56 leger corpsen beschikt. Duitschland heeft 24 legercorpsen!, Oostenrijk 10 cn Roemenië 5, dus te zamen 45. Bij1 deze samenstelling blijven Italië voor den Driebond, c-n Engeland, Servië en Bulagrije voor den Twee- bond buiten beschouwing. Daar bij een mobi lisatie het Russische leger slechts langzaam on der de wapenen kan komen, hoeft men in St. Petersburg het gevoel dat in geval van oorlog Frankrijk zich in een moeilijke positie bevindt, daar bet in den eersten lijd den Duitscben aan val bijna alleen moet ieg'enhouden. Het is daar om begrijpelijk dat men in St. Petersburg met vreugde de F ranse he legeirvoois teil en c-n de we derinvoering van den driejarigen diensttijd be groet. De nieuw benoemde Fransche gezant te Petersburg, Delcassé, zal zijn reis naar zijn resi dentie te Berlijn onderbreken, om daar gedurende 48 uur te verblijven. De Duitsche keizer heeft aan de Fransche regeering officieel zijn verlangen te kennen gegeven den gezant in audiëntie te ont vangen. Naar de „Zeit" verneemt, wordt door de Ooslenrijksch-HongaarS'che regeerjng overwogen de lichtingen van 159,000 man tot 180,000 of 190,000 uit te breiden. Het ontwierp zal waar schijnlijk. in biet parlement op heftig verzet stui ten. In elk geval moet men zich in de naaste toekomst voorbereiden op een nieuw militair ont werp; uithoofde van de ma<&tsveme<sraemg' dér Balkanstaten en de legterhc-rvomiingen van dé Eurcpeesche mogendheden. De Zeppelin-kruiser „Hansa," heeft in hel legerkamp bij Döberitz proeven genomen mét het werpen van bommen, van hoogten van 4000, 4500 en 5000 voet. De projectielen troffen na genoeg alle doel. De „Times" verneemt, dat waarschijnlijk de aartshertog-troonopvolger, Frans Ferdinand, Oostenrij'k-Hongarije te Petersburg' vertegènwoor- digien zal bij de Ro-manoffeesten. De Pathische correspondent der „Neue Frëie Prcsse" verneemt van diplomatieke zijde, dat de Tsaar van Rusland heeft besloten de oudere lichtingen, clie in Januari onder de wapenen zijn gehouden, op 6 Maart, den dag van het feest van 't huis Romanof, naar huis te zenden. De bedragen betreflende schadevergoeding in verband met de »Titanic"-ramp beloopen voor Amerikanen en Engelschen over de 1 millioen De hertog en hertogin van Cumerland zul len 8 Maart een bezoek brengen aan het Dhitsche keizerlijk echtpaar te Potsdam. De half ambtelijke sDiario Universal" ver klaart, ten aanzien van de laatste verklaringen van den Italiaauschen minister van buitenland- sche zaken, di San Giuliano, dat het sluiten van een overeenkomst tusschen Italië en Spanje, op grond der »status quo" in de Middellandsche Zee, als zeer waarschijnlijk moet worden geacht. De directie van de Hedschas-spoorweg maakt een bericht openbaar over een .watersnood in Arabië, waarbij meer dan 10.000 menschen om het leven zijn gekomen. Een groote karavaan, die uit Medina in het begin van Januari met bestem ming naar de havenplaats Yambo had verlaten, werd den 6en Januari ongeveer halver wege bij het dorp Haïf door een overstrooming verrast, welke door ongekende zware regens veroorzaakt was. Ongeveer 2000 pelgrims met kameelleiders, waaruit de karavaan bestond, werden geheel ver zwolgen. Slechts 10 reizigers uit Haif zelf, hebben zich met de grootste moeite kunnen redden Jdoor hun uitstekende kennis van het terrein. De over stroomingen hebben de dorpen Muchrau, Wasita, Husniée, Faringha en Bor totaal verwoest. Acht duizend personen zijn in de dorpen verdronken. De schade wordt op minstens 2 millioen Turksche ponden geschat. Alleen de verzwolgen dadelboo- men hebben een waarde van meer dan 500.000 Turksche ponden. In geen tien jaren is de aan gerichte schade te herstellen. De Duitsche arts Friedmann is 27 Februari te New-York aangekomen, waar hij voor het Bondsgezondheidsbestuur proeven met een nieuw serum tegen tuberculose zal demonstreeren. De Ziektewet vooraan. Men schrijft ons uit Den Haag In parlementaire kringen loopt het hardnekkig gerucht, dat bij de eerstvolgende regeling van werk zaamheden der Tweede Kamer zal worden voorge steld om na de Paaschvacantie het eerst aan de orde te stellen de behandeling der Ziektewet. Dat er dan van behandeling der Tariefwet vóór de ver kiezingen wel niets meer zal komen, mag als vaststaand worden aangemerkt. (Tyd.) Pest op Java. Bij het departement van koloniën in ontvangen het volgende telegram van den gouverneur-gene raal van Nederlandsch-Indië dd 1 dezer betref fende pestgevallen op Java gedurende het tijdvak van 21 tot 25 Februari Afdeeling Malang: 172 nieuwe pestgevallen, 164 dooden Kediri 35 gevallen, 34 dooden Soerabaja5 nieuwe gevallen, 4 dooden Paré 27 nieuwe gevallen, 26 dooden en in de vorige periode overleed aldaar nog een gerappor teerde zieke Toeloegagong2 doodelijke gevallen en Ma- doeng 13. De Lot er jj wet. Door den heer J. G. Ilaighton, directeur van Lotisico, is, naar aanleiding van de Memorie van Antwoord met betrekking tot het wetsontwerp tot wijziging der Loterij wet 1905, een adres tot de Tweede Kamer gericht, waarin hij verzoekt artikel 10 der Loterijwet 1905 als volgt te wij zigen Deze wet is niet van toepassing op naamlooze vennootschappen, opgericht onder vigeur van de wet van 22 Juli 1814 (Stbl. no. 86) en daarmede niet in strijd, mits zij hunnen werkkring na de invoering dezer wet ongewijzigd voortzetten. St. Vincentius-Voreeniging. In de plaats van wijlen den heer H. J. Weve is tot president van den hoof draad van Neder land der St. Vincentius-Vereeniging benoemd de heer jhr. mr. L. E. M. von Fisenne te 's-Gra- venhage. Christelijk-Historische Unie. In de Vrijdag gehouden vergadering van het Nationaal Comité der Cristelijk-Historische Uuie, is nog geen beslissing genomen met betrekking tot de a.s. verkiezingen. Door het bestuur werden uitvoerige mededeelingen gedaan over de onder handelingen tot vernieuwing der coalitie. Naar aanleiding daarvan werden uit den boezem der vergadering verschillende voorstellen gedaan. Na ampele bespreking werd besloten de vergadering deze week voort te zetten. (Hbl.) Ten "einde in de algemeene vergadering van de Chr. hist. Unie. welke op nader te bepalen dag te Amsterdam zal worden gehouden niet onbeslagen ten ijs te komen, zal de Christ. Historische Kies- vereeniging te Amsterdam Woensdag a.s. eene algemeene vergadering houden, waarin het be stuur meededeeling zal doen van den stand van de onderhandelingen met andere partijen der coalitie, en van de voorloopig getroffen overeen komst. De vergadering is echter uitgeschreven voorna melijk op verzoek van een twintigtal leden, die van oordeel waren, dat het nuttig zou zijn, van uit de Rotterdamsche Christelijk-Historische Kiesvereeni- ging voorstellen te doen bij de Algemeene ver gadering der Unie, opdat die voorstellen, indien aangenomen, dienst zouden kunnen doen bij de a.s verkiezingen, als oen beknopt program van actie. Dio voorstellen behelzen het volgende »a. Aandringen op herziening van de Drank wet in dezen zin dat meer en meer het drank misbruik beteugeld worden, en de openbare dronkenschap worde gekeerd* »b. Aandringen op het in de wet neerleggen van regeling van de positie van vrouw en kinderen, tegenover het optreden van onwaardige mannen en vaders. »c. Aandringen op een technische herziening de Tariefwet in fiscalen zin. »d. Invoering van godsdienstig onderwijs op de openbare school. »e. Bij de herziening van de Grondwet aan dringen op evenredige vertegenwoordiging. »f. Handhaving van de bevoorrechte positie der Ned. Hervormde Kerk. »g. Bespoediging van de sociale wetgeving. Feestdagen, op één lijn gesteld met den Zondag. De Memorie van Antwoord betrekkelijk het wetsontwerp, houdende nadere aanduiding van de feestdagen, die in wettelijke voorschriften met den Zondag op ééne lijn worden gesteld, heeft de commissie van rapporteurs aanleiding gegeven tot de opmerking, dat de regeering wel een op gaaf overlegt van wetten en algemeene maatrege len van bestUHr, die onder de toepassing van het wetsontwerp zullen vallen, doch dat men ter be oordeeling van het wetsontwerp, blijkens het Voorloopig Verslag, evenzeer een overzicht van de gebezigde uitdrukkingen gewenscht achtte. De commissie zou gaarne zien, dat alsnog een zoo danig overzicht van regeeringswege wordt samen gesteld. Wat overigens de door de regeering verstrekte opgaaf betreft, trok het de aandacht der commis sie, dat al kan volledigheid ten deze bezwaar lijk worden geëischt daarin ontbreken bepa lingen als art. 4 der Gezondheidswet en art. 5 der Pandhuiswet 1910 (Staatsblad No. 321). Geen nieuwe minister van Justitie. Men schrijft ons uit Den Haag Naar nu moet vaststaan, ligt het niet in de bedoeling der Regeering, om de vacature van minister van Justitie nog vóór de verkiezingen aan te vullen. Wel zjjn er nog besprekingen ge voerd, maar de aangezochte was niet te bewegen Z(jn tegenwoordige functie te verlaten voor de toch altijd eenigszins twijfelachtige kans, om het hooge ambt langdurig te kunnen bekleeden. (Tijd.) Pandhuiswet. Zij die misschien verwacht hadden, dat dooi' de in werking treding van de nieuwe Pandhuis* wet, de clandestiene pandjeshuizen onder controle zouden zijn, zullen zeker wel teleurgesteld zijn' als zij hooren, dat een houder van zoori pandjes huis door den Kantonrechter te Breda werd vrij gesproken. Dit vrijsprekend vonnis werd door de Arrondissements-Rechtbauk te Breda bevestigd Beklaagde hield zijn verderfelijk bedrijf even buiten de gemeente Breda. Van eiken gulden» dien hij voor in 't pand gegeven goed gaf, moes ten de arme stakkers vijf cents per week betalen. Een der getuigen verklaarde dat zij elke maal op Maandag voor f 11 kleeren ('t Zondagsche pak van man en zoons) bij beklaagde bracht, om deze weer Zaterdags in te lossen. Daarvoor moest zij elke week elf stuivers betalen. Waarom deze pandjeshuishouder dan is vrijge* sproken De wet geeft in art. 1 een defenitie van een bank van leening, waarin o.a. is opgenomen dat bij ontvangst der in pand gegeven goederen, regu's moeten worden afgegeven, welke regu's de houder er van 't recht geeft de goederen in te lossen. Deze recu's nu werden listigljjk niet afgegeven» evenmin sandere stukken of andere voorwerpen" zooals art. lo luidt, waardoor beklaagde niet ge zegd kan worden een bank van leening, zooals de Pandhuiswet in art. 1 omschrijft, te houden- Hij kan dus vrijuit zijn verderfelijk bedrijf uit oefenen. In deze zaak is door het O. M. cassatie aange- teekend. Mocht de Hooge Raad het vonnis niet cassee- ren, dan zal dus blijken, dat de Pandhuiswet, hoe goed ook bedoeld, gerust op zij gelegd kan wor den. (Tjjdschr. van Armenzorg, enz.) 1913 te Scheveningen. Vrijdagavond kwamen onder voorzitterschap van den heer A. Hoogenraad, de leden der ^Vereeni- ging tot Feestelijke Herdenking te Scheveningen in 1913 van het Herstel van Neerlands Onafhan kelijkheid" bijeen om kennis van hetgeen het Uitvoerend Comité en de Commissiën in zake de feestviering hadden verricht. De heer J. C. Vermaas deed allerlei mededee lingen. Bij voldoenden steun spr. legde daarop den nadruk zal de feestviering plaats hebben Dins dag 9 December, omdat dan de haringvisschers terug zijn. Het feest zal den avond te voren ingewijd wor den met koraalmuziek, te geven op het Kerkplein. De feestdag zelf vangt aan met een godsdienst oefening in de verschillende kerkgebouwen. Omstreeks 10 uur kondigt bazuingeschal van den omloop van den Scheveniuschen kerktoren aan, dat de historische voorstelling begint. Op den Ouden Scheveningschen weg komt Ja cob Pronk aangereden, nageijld door nieuwsgie rige wannen en vrouwen hij moet den Scheve- ningers de blijde boodschap van het Oranje boven brengen. Bij de Helmstraat spreekt hij staande in het rijtuig het volk toe, en richt zich daarna tot de Fransche wacht, die bij het zien van de ongewo ne samenscholingen bij den ingang van het dorp in het geweer is gekomen. De klokken beginnen te luiden en in een om mezien is de geheele Keizerstraat in vlaggentooi- De Franschen trekken af. Terwijl Pronk, overal met geestdrift toegejuicht, naar het strand wandelt, komt uit een gebouw aan de Keizerstraat een volksmenigte opdagen met den tachtigjarigen Berkenbosch Blok aan het hoofd. Intusschen verbreidt zich het gerucht van een mogelijke landing van den Prins. Weldra volgt de landing. In een sloep roeien de matrozen den Prins naar den wal, waar een zoogenaamde boerenwagen met drie paarden bespannen klaar staat om den Prins met gevolg af te halen en te brengen naar de Pastorie, tot heden bewoond door ds. Van Noppen. Hij wordt daar ontvangen door den pre dikant en een gezelschap Scheveningsche vrouwen uit den burgerstand, waarbij zich ook aansluiten Berkenbosch Blok en Van Kouwenhoven Pais in hun uniform van de voormalige Scheveningsche schutterij. Een rijtuig brengt den Prins en gevolg naar Den Haag. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht Jn den morgen van 3 Maart 1913. medegeaeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 773.3 te Munchen en Clermont. Laagste barometerstand 729.9 te Seydisfjord. Verwachting tot den volgenden dagkrach tige tot matigen zuidwestelijken tot westelijken wind, meest zwaarbewolkt, waarschijnlijk regen buien, zelfde temperatuur. Hoogwater te Schiedam: Dinsdag J Maart v. in. 2.19, n. m. 2.37.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 2