Dagblad voor Schiedam en Omstreken f60 f RONA m De oorlog op den Balkan. Van houten's Cacao 36ste Jaargang. Vrijdag 7 Maart 1913 10566 Offideele berichten. Nieuws. Verspreide berichten. Binnenland. FEUILLETON. Een geheimzinnige geschiedenis BureauBoterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand SO et., franco p. post ƒ2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. bu verlies by verlies van een hand, voet of oog by levenslange geheele invaliditeit verlies van van een eiken ande ren vinger wysvinger De verzekering wordt gewaarborgd door dellollandsche Algemeene Ad-vertentiën: Familieberichten 20 ct. per regel; Handelsadvertentiën 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. dood I J y U een duiin Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam. Het kohier van de Personeele Belasting no. 12 0ver het dienstjaar 1912, op 6 Maart 1913 execu toir verklaard, is op heden aan den ontvanger der Directe Belastingen alhier overgemaakt. Er zij aan herinnerd, dat de termijn van zes weken voor het indienen van bezwaarschriften beden ingaat. J a n i n a door de Grieken genomen. Telegrammen uit Athene melden, dat het Griek sche leger bezit heeft genomen van Janina. De kroonprins seinde uit Eminaga, dato 5 Maart, de volgende bizonderheden. De algemeene aanval tegen de forten van Ja- bina begon Dinsdag. De voornaamste aanval zou plaats hebben ten Westen der vesting, op de lijn van Manoliassa Sankt Nicolas—Sudovitsa. Tot dat doel concentreerde ik op den linkervleugel een aanzienlijke krijgsmacht en verdeelde ik het leger in drie colonnes. De infanterie beschoot van uit hare stellingen de loopgraven van den vijand, die genoodzaakt Werd, zijn infanterie in slagorde te stellen en al sijn batterijen aan het werk te zetten. Onze artil lerie maakte hiervan gebruik door een vuur op den vijand te openen, hetwelk hem groote ver- Hezen aan manschappen en materiaal berokkende. Het vuren onzer artillerie duurde den geheelen nacht door. Voor vandaag gelaste ik een alge- tteenen aanval, in den loop waarvan de rechter vleugel en het centrum van mijn leger den vijand Zouden bezighouden, „terwijl de linkervleugel een onverhoedschen aanval zou ondernemen. De con- centratie-opmarsch van alle colonnes naar den linkervleugel werd met bewonderenswaardige nauwkeurigheid ten uitvoer gebracht. De vijand gaf zich geen rekenschap van onze beweging, hetgeen ons in staat stelde, hem vol maakt te verrassen. Om 7 uur 's morgens bezette een colonne van den linkervleugel Tsouka, waar zij 50 gevangenen maakte en 4 kanonnen in bezit nam. Een andere colonne bezette om 10 uur de Hoogten van Manoliassa, waar zij 6 kanonnen veroverde en een geheel bataljon met mitrailleurs gevangen nam. Een colonne van het centrum, die met den linkervleugel gemeenschappelijk optrok, nam 5 mitrailleurs en 10 kanonnen. Van 10 uur af be gonnen talrijke vijandelijke detachementen in Wanorde de hellingen nabij Manoliassa en Sankt Nikolas af te dalen. Omtreeks half twee kon men Waarnemen, dat er een beweging tot concentratie der vluchtelingen in de richting van Apsista werd ondernomen, maar onze bergartillerie belette dat deze beweging slaagde. Tegen twee uur kon men den vijand naar Ja nina zien vluchten, achtervolgd door het vuur onzer artillerie. De terugtocht der Turken duurde tot den avond. Van de observatie-posten onzer artillerie af kon men opmerken, dat de vluchte lingen ten zuiden van Janina andere Tursche troepen ontmoetten, die waarschijnlijk waren af gezonden om hen tegen te houden. Gedurende dien tijd bezette een gemengde di visie, die van Metrovo was komen aanrukken. Drisko en Condovraki. Na sedert eergisteren den vyand uit Chrisovitso, Dresteniko en Liapi te hebben verdreven, rukte de zesde divisie eveneens op, terwijl de andere divisies bleven doorschieten van de stellingen uit, die zij hadden ingenomen. De artillerie zette het gevecht voort, door de vlucht van den vijand door een hevig vuur te verhaasten. Na de bezetting van Tsouka en Sankt Nikolas trok de derde linker-colonne voorwaarts en be zette Dourouti. Bij het vallen van den nacht ontmoette zij den linkervleuger op de lijn Dou routiRapsistaVodivista. De achtervolging van den vyand zal morgen tot diens algeheele vernie tiging worden voortgezet. «Daar het Grieksche leger het geheele linker front van de vesting Janina had bezet, en de stellingen van Bizani en Castritza had omsingeld, kwam Essad-pasja mij verklaren, dat zijn leger zich overgaf." Het bericht der overwinniug verwekte groote geestdrift onder de Atheensche bevolking. De me nigte zong het volkslied, en alle kerkklokken luidden. De koning richtte een telegram aan Yenizelos. waarin hij God loofde voor de nieuwe overwin ning van zijn dapper leger. Allerlei nieuws. Te Köprülü is een Servisch officier door d Bulgaren vermoord. Gister hielden de gezanten te Londen weer een conferentie onder voorzitterschap van sir Edward Grey. Te Petersburg werd gisternamiddag officieel bevestigd dat er van de publicatie van een besluit betreflende het terugtrekken der troepen aan de Oostenrijksche grenzen geen sprake is. Deze mee- dedeeling heeft in diplomatieke kringen veel sensatie gewekt en onder het feestvierend publiek een onbehagelijke stemming veroorzaakt. BELGIë. De afgevaardigden van het comité voor alge meen kiesrecht stelden in een onderhoud met de burgemeesters der groote steden dezen in kennis van de volgende motie stiet nationale comité overwegend de door de burgemeesters der groote steden gedane stappen en de verklaring, dat zij niets zullen nalaten om van de regeering te verkrijgen, dat het vraagstuk der kiesrechtherziening zal worden onderzocht, en het mogelijk willende maken, dat het zoeken naar een oplossing in alle kalmte plaats heeft, besluit, dat de beraadslaging, waarop de alge meene staking voor 14 April werd uitgevaardigd, wordt herroepen." FRANKRIJK. Gister heeft de minister van oorlog, Etienne, bij de Kamer het ontwerp van den driejarigen diensttijd ingediend. Bij het uiteenzetten der motieven, welke geleid hebben tot het voorstellen van den driejarigen diensttijd, zegt de regeering, dat de vermeerdering van het effectief 160.000 man zal bedragen. Zij vraagt dat de lichting, die nu onder de wapenen is, nog een jaar zal dienen, en doet hiertoe een beroep op de vaderlandsliefde van het land, der groote en edele democratie, welke den vasten wil heeft groot en vrij te leven en meester te blijven van haar toekomst. De uiterste linkerzijde protesteerde met buiten gewone heftigheid. In den Landdag van Schwarzburg-Rudol- stadt, die. zooals men weet, voor de meerderheid uit sociaal-democraten bestaat, heeft de staats minister beloofd een een wetsontwerp over de scheiding van kerk en staat te zullen indienen, wanneer de Landdag zulks wenscht. De Duitsche kanonneerboot »Eber", welke gedurende 3 jaren in West-Afrika gestationneerd is geweest en bij Agadir en in Liberia een rol heeft gespeeld, is naar Kiel teruggeroepen. De thuisreis zal over Monrovia en Sierra Leone plaats hebben. De Spaansche regeering heeft toestemming verleend voor de vlucht van den ballon Schuard II, waarmee tusschen 20 en 25 Maart, kapitein Brückners van Teneriffe uit den Atlantischen Oceaan wil oversteken. Ofschoon men de onder neming als een echte waaghalzerij beschouwt, wil men toch de wetenschap geen hinderpalen in den weg leggen. De stad Hannover besloot een crediet van 30000 mark toe te staan voor een huwelijks ge schenk aan prins Ernst August van Cumberland en prinses Victoria Louise. De Provinciale Landdag aldus wordt uit Stettin geseind bewilligde 50.000 mark voor organisatiekosten voor de volksverzekering, 100.000 mark voor het Bismarck-gedenkteeken van de provincie Pommern, indien de totstandkoming vast staat en 100.0U0 mark voor een Keizer Wil helm li-stichting ter bestrijding der tuberculose. Het geval van dr. Friedmann en zijn serum tegen tuberculose wordt in de Amerikaansche pers nog druk besproken. Nu verneemt men weer, dat New-York veel bezwaren maakt. Er gaan stemmen op om Friedmann naar New-Jersey af te schepen, daar men in New-York gevaren ziet in zijn optreden. Uit Odessa wordt gemeld De vroegere sjah van Perzië Mahomed Ali is met zijn familie naar het buitenland vertrokken. Telegrammen uit Madrid melden, dat Spanje binnenkort een bondgenootschap zal sluiten met Engeland en Frankrijk. De Koninklyke familie naar het Loo. Nader vernemen wij, dat voor den in de 2de helft van Mei te verwachten terugkeer van H. M.de Koningin naar het Loo, in het nieuw gebouwde gedeelte aan den Oostvleugel van 't Koninklijk paleis de noodige vertrekken voor H. M. de Ko ningin en hare hofhouding worden in gereedheid gebracht. Prinses Juliana zal haar intrek nemen in de villa aan de Waldeck Pyrmontlaan. (Tel.) Kamerlid Van Vlymen. G'ister herdacht de heer B. R F. Van Vlijmen zijn 25-jarig Kamerlidschap De heer Van Vlij men heeft sedert 6 Maart 1888 zitting voor het district Vegheltelkens is zijn mandaat bij enkele candidaatstelling vernieuwd. In 52) Voor u 1 herhaalde Dudley knarsend op 2Ün tanden Voor u... dat afgezaagd liedje, ken den wij. Dudley, hernam de oude man, op dit alles hadt gjj voorop moeten denken 1 Ik ga weg trek uw plan. Blijf, blijf. Ik weet maar al te wel dat ei- geen redmiddel is; toch mag men wel twee Woordjes zeggen aan een man die zich heeft doen vervloeken. Mij kan het niet schelen een kogel door den kop gejaagd te krijgen 1 Heel goed Blijf bij deze gedachte. Wijk geen voet meer achteruit. Daar is een kist en bier een zaklaat ons de adressen veranderen en wegnemen. Die kist houdt kostbare juwee- ten in. Ziet gij ze Ik wilde wel wat licht hebben. Neen geen licht I neen. Ik zie goed genoeg. Ik wilde uit deze vervloekte kamer weg zijn. Haar staat de kist. Trek ze naar het venhter toe, zei mijn oom eenige stappen vooruittredend tot mijn aller- 'grootste verlichting. In dezen uitersten nood bezat ik een levendigheid van geest, waarover ik zelf later verstomd stond. Van mijn vastbe radenheid en mijn vlugheid hing alles af. Snel was ik recht. Ik heb dikwijls gedacht, had ik een zijden kleed geragen, dan was mijn ge- ruischrok de oorzaak van mijn dood geweest. Een laatsten keer bezag ik de hooge gekromde gestalte van mijn oom. die tusschen mij en het venster zich bewoog. Terwijl Dudley het koffer van Madame, dat mijn juweelkistje bevatte, begon op zij te schijven, stortte ik een gebed en sloop, o zoo stil, op de punten van mijn voeten weg. Ik keerde rechtsom en volgde den langen gang door de duisternis zonder eenig gerucht te maken. Zonder het zelf te weten, nam ik den donkersten weg Een lichtstraal op een dertig passen van mij, deed mij angstig stil staan. Zij kwam van een stallantaarn en nu zag ik den kreupelen Hawkes met een onbekende snelheid langs een ladder afdalen. In een onbekend hoekje van een zijgang stopte ik mij weg tot de voorttrekkende Hawkes met zijn lantaarn voorbij was. Wellicht ging hij mijn oom bespie den of het lijk helpen wegdragen, daar hij den- zelfden gang insloeg, waar ik uit gekomen was en waar de wreede misdaad gepleegd geworden was. Zoo gauw hij het hoekje om was, vluchtte ik. Ik daalde langs de trap af, waar langs ik daags te voren naar boven gesukkeld was met Madame; Ik duwde tegen de uiterste deur..- zijn de vleeschvormende bestanddeelen in de jfHste verhouding verbonden aan de vetvormende stoffen. Daarom is dit een ideaal voedingsmiddel. Tevens is het een aangenaam genotmiddel. Geen wonder dat het algemeen als de volksdrank bij uit nemendheid wordt aanbevolen. die geopend was. Ik was in open vrije lucht... en stond er zelf over verwonderd. Plots nam een menschendhand mij bij den arm Het was Tom Brice, die in ziju wintermantel gehuld, den hoogen hoed op den kop, wachtte met een rijtuig om vader en zoon ver weg te brengen van het moordtooneel 1 Was er dan geen hoop meer!.... Opnieuw was ik gevangen. Ditmaal was het met mij voor goed gedaan. Deze man liet mijn arm los, zag mijn bleek en stom gelaat aan. Stil sprak hij driftig Geen woord meer. (Ik had niets gezegd), Juffrouw zij zullen u geen kwaad meer doen. Stap spoedig in. Ik lach met het overige. Dat zij naar den duivel loopen. Die woorden leeken mij een engelenmond te ontvallen. Nauwelijks was ik in het rijtuig gestapt of het dommelde stil wegzoodra wij op de met gras overgroeide laan kwamen, kreeg het paard geduchtig de zweep en wij vlogen den weg over. De parkgrillage was niet gesloten, en wij reden bliksemsnel den Rijksweg over die naar Elverston leidt. Ik dankte God vurig dat wij uit het vervloekt Bartram-Haugh ontsnapt waren. Door de vensters van het rijtuig zag ik dat Tom zich nu en dan omkeerde om zich te ver gewissen of men ons niet vei volgde Hij zweept e de paarden, die zoo hard liepen dat ik noch de boomen noch de huizen langs den breeden weg kon tellen. Bij de klimming van den weg gekomen, liet Tom de paarden stappen, en op eens bewoog zich iemand langs den weg. Ik hoorde duidelijk den naam van Brice roepen. Rij voort, rij voort, in Gods naam, riep ik. Doch Brice hield stil. Ik was op de knieën gevallen en verwachtte mij vastgenomen te worden, toen het raam geopend werd en Meg Hawkes bleek op mij toekwam. O Goddank. Goddank riep zij. Gij zijt een brave jongen. Die goede jongen van een Tom 1 Stijg in, Meg, kom hier, zet u bij mij neder, zei ik thans gerustgesteld. Pak mijn hand vast. Onmogelijk ik heb mijn arm gebioken. Het was waar. Zij was door haar vader bewaakt en aangehouden geworden om wille van mij zii had een geduchtige ranseling gekregen. Men had haar opgesloten, maar zij was uit gebioken en naar Elverston geloopen om te vergeefs de lui te wekken, die nog sliepen. Nu begonnen de paarden weder te harddra ven en Tom hield een oog in 't zeil met nu en dan om te zien of er geen verraad was. Plots hield hij weder stil en kwam aan het ponier. Wat is er weder? vroeg ik verschrikt. Och die brief, juffrouw 't Was mijn schuld niet. Dickon heeft hem uit mijn zak genomen. Wordt vervulyd) 111 I f V m f X fis by verlies by

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 1