Dagblad mor Schiedam, en Omstreken. f60 RONA Gratis Ongevallenverzekering f 1 jl fj fj De oorlog op den Balkan. Van houten's Cacao 36*te Jaar&aog. Dinsdag II Maart 1913 10569 I DE VOLKSDRANK overeenkomstig op ie polis vermelie voorwaarien. 1 UUU invaliditeitB LUU voet of oog overeenkomstig op ie polis vermelie voorwaarien. |J U U Buiteul&üèsck Nieuw FEUILLETON, DE ODDE VIOOL. mag in geen huisgezin ontbreken. Bureau: Boterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post ƒ2.— p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regelHandelsadvertentiën 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. levenslange 4 0 0 fi verlies van HBBBiettt geheele S een hand, De verzekering wordt gewaarborgd door de Uotlandsche Algemeene Verzekeringsbank, by dood by verlies van een duim gevestigd te Schiedam by verlies van een wijsvinger; bij verlies van eiken ande ren vinger. Uit Weenen seint men aan de »Kölnische Zeitung" In officieuse uitlatingen wordt het vermoeden uitgesproken dat de nieuwste troepenzendingen van Servië naar Albanië, die nu van alle zijden worden bevestigd, niet alleen bestemd zijn het leger voor Skoetari te verterken, maar veleer om de positie van Servië in Albanië duurzaam te bevestigen. Dit zou ten zeerste in strijd zijn met de eenstemmige besluiten der groote mogend heden. De sleepende gang der onderhandelingen over alle internationale vraagstukken heelt de zenuw achtige spanning hier de laatste dagen sterk doen toenemen. Adrian op el. De vestingwerken van Adrianopel waren Zon dag gedurende dien gebeefèn dag aan een zeèr hevig bombardement der Bulgaren blootgesteld. Na een verwoeden strijd maakten laiatstgenoein- den zich meester van Hectan TaxLa, daarbij 800 Turkse he soldaten en 5 officieren krijgsgevangen makend. De Turken beproefden tevergeefs de ver sterking te hernomen. Skoetari. 'n Turksöh bataljon van Berditza, aldus meldt -seen telegram uit Ciefctimjiê, dat Zondag een uitval wilde ondernemen, opende een goed onderhouden artillerievuur en een levendig' geweervuur <p dé Montenegiijnsche voorposten naar den kant van Drignote en Sirg.a. Een Montenegirijnscih detachement kwam den voorposten ter hulp en begon ©en bevigea strijd met den vijand. Na een gevocht van vier uren trokken de Turken zich tarug, met achterlating van 25 dooden en 50 gewonden. De Montenegrijnen, die eienigè wéinige gewon dén hadden, maakten 25 gevangenen en veroverden 23 Mauser-geweren. ENGELAND. Gister is het Engelsdhie Parlement geopend. De passages in de troonrede des komings, die betrek king hebben op' de buitenlandscth© politiek, luiden als volgt: De betrekkingen met hieit buitenland blijven vriendschappelijk. In December 1.1. wieird een wa penstilstand gesloten tusschen de oorlogvoerende regeeringein in het zuid-oosten van Europa. Zij kozen Londen uit tot do plaats, waar zij de vre desonderhandelingen wilden voeren. Ik heette dó afgevaardigden, die te dien einde gezonden wer den, wel'kom en verstrekte hun alle faciliteiten, die ik hun geven kon. Ik betreur ten zeerste, dat, daar zij er niet in geslaagd zijn tot ten overeenkomst te geraken, den oorlog nog' altijd voortduurt. Het is mogelijk, dat de verdere ont wikkeling van den oorlog en da veranderingen die er het noodzakelijk gevolg van zullen zijn, niet zonder' invloed zullen blijven op de groote mogendheden, die zich neutraal hielden èn het verdrag1 van Berlijn, on'dertepkend hebben. Al deze mogendheden wensdheh oprecht te verhinderen, dat de oorlog zich uitbreidt en wenschen, dat hij zoo spoedig" mogelijk ten einde wordt ge bracht." DU1TSCHLAND. De „Lokal Anzeigtec" deelt thans uit de aller beste bron. den inhoud van de nieuwe legérwet "mede. Jaarlijks zal het leger met G8.000 man ver meerderd worden en wel in t'weè jaar met 4000 officieren, 15.000 onderofficieren en 117.000 man schappen. Uit deze manschappen zuilen in de eerste plaats aan 18 regimenten, die slechts twee bataljons lellen, een derde bataljon toegevoegd worden. Buitendien zullen de compagnieën ver sterkt worden en vooral die, welke zich aan de grens bevinden. Nieuw© regimenten infanterie zul len niet gevormd worden, wel echter zullen dé overige troepen nieuwe aanvullingsoontingenlèn krijgen. Verder wordt bevestigd, dat 6 nieuwe regimenten cavalerie geformeerd zullen worden, welke hoofdzakelijk voor de grenscorpsen bestemd zijn. Een 'blik in het hoofdstuk over de indenting van het leger leert, dat dia nieuwe wét ook voor het achtste legercorps een regimént cavalerie zal brengen. De dringende wieinsCh om aan de veld artillerie een volledige bespanning te géven, zal nagekomen worden. De eiseh is 30.,000 paarden, zoodat. ia "de toekomst- elke batterij in vredestijd reeds met zes kanonnen en een munitiewagen kan uitrukken. Vroeger is reeds gezegd, dat hef nieuwe legèr- wètsonlwcrp voornamelijk is ingediend, om de Oostelijke grenzen 'beter te verdedigen. Een ge deelte van de eenmalige uitgavén zal, zoo als békend is, ter versterking van dei vestingwerken dienen. Deze zuilen voorzien w.oraen van zware artillerie. Het ontwerp' spireek't verder van de formee ring van 'een half dozijn nieuwe aitillei .ebaial- jons, waaraan ©enige mitmilleiirs-afdeelingen toe gevoegd zullen worden. Het aantal compagnies dat thans met zoeklichten werkt, zal verhoogd worden. Ook de leemten in den trein zullen wor den aangevuld. Het spreekt van zelf, cat een vermeerdering' van de technische afdéelingen dien tengevolge noodzakelijk is. Heliograaf en draad- lopze telegrafie nemen thans zooveel krachten in beslag, dat de bestaande vijf telegraaf bataljons reeds lang' niet me©r voldoende zijn. Deze zullen verdubbeld terwijl de pioniersafdeeling, met een half dozijn nieuwe compagnies vermeerderd zal worden. Terzolfdertijd zal het aantal militaire scholen verhoogd worden. Om bijtijds het) noodige aantal officiersplaafsen te kunnen bezetten, zal de leertijd van ka dotten, en vaandrigs, verkort wor den. "Verwacht kam worden, dat de tegenwoordige officieren een snellere promotie té ge moét gaan, om in de bevelvoering! bij' de actieve troepen in tijd van oorlog' geen wanverhouding te brengen. Een groot aantal boog© officieren zullen thans voor het reservekader geëischt worden. Behalve al deze hervormingen komt nog de vermeerdering der luchtvlo-ot, waarvan de bijzonderheden echter nog niet bekend zijn. ITALIë. Gister werd uit Rome geseind Be Paus bracht een rustigen nacht door; de geneesbeierein, Marclifara en Amici, begaven zich gisteravond naar den Paus en keerden hedenoch tend terug. Zij' bleven gedurende een half uur bij' het ziekbed van den Heiligen Vader. Ook de zuster- en de nicht van den Paus brachten Hem hedenochtend een bezoek. De Paus begint wat meer voedsel tot zich te nemen. Een ander telegram meldt De toestand van den Paus heeft zich gjbetèrd. Niettemin zullen de audiënties waarschijnlijk mkit vóór Pascben hervat worden. De gemesheeren raden een rustkuur aan, ten eindo den Paus té doen bekomen van de vroegere vermoeienissen, want Z. H. is nog' zeer onder den indruk van het onlangs door hom geleden verlies. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Uit Boedapest seint men: Sedert Julius Justh teruggekeerd is, woeden hier besprekingen gehouden met de leiders der oppositie, welke tot doel hebben een heftige n strijd tegen de regeelring voor te bereiden. Justh en zijne aanhangers willen met allo mid delen de voorgestelde veranderingen va,n het reglement van orde bestrijden. Vandaag' wordt een vergadering gehouden van do leiders der oppositie, die ook op de liulp der socialisten rekenen, om een definitief besluit te nemen. SAN DOMINGO. De correspondent van de „N©W-Vor'k Herald" te San Domingo seint, dat president Nouel, cl'.e thans te Barahona in Spanje vertoeft, mededeeling heèft gedaan van zijn voornemen, om af te treden. De Amerikaansche kanonneerboot „Petrel" is te San-Domingo City aangekomen, ter. bescherming van de belangen der vreemdelingen. ZUID-AFRIKA. In antwoord op de verklaring, eenigen tijd geleden, met betrekking tot het conflict Botha- Hertzog, door generaal Botha afgelegd, heeft de ex-minister, generaal Hertzog, thans een uitvoe rig manifest gepubliceerd, waarin hij zijn lezing over het reeds genoemde geschil geeft. Reeds bij de totstandkoming der Unie, rezen er verschillende moeilijkheden tusschen hem en generaal Botha, en de minder aangename ver standhouding, die hiervan het gevolg was, bleef tot Augustus 1911 beslaan. Toen kwam er echter eenige verandering en werd een soort van ver gelijk getroffen. Generaal Hertzog vindt Botha's uitlatingen over zijn redevoering te Nijlstroom, eenvoudig belachelijk en legt er verder den nadruk op, dat Botha, minister van Zuid-Afrika, en niet van Engeland is, hierbij Asquith's uitlating aan halend »Het Zuid-Afrikaansche parlement heeft abso luut niets uit te staan met de aangelegenheden van het Engelsche parlement." Verder neemt hij het Botha zeer kwalijk, dat deze over de partij-principes volkomen stilzwijgen bewaart, als zou door het stellen dezer principes de natie verdeeld worden. Ten slotte verzoekt hij 2) „Ik ken er zooveel van om mij verstaan baai- te kunnen maken," antwoordde Anna." „Ahadan zijn wij in ieder geval geholpen," want de gast is mijn patiënt, en dan zou men als dokter leelijk in de verlegenheid kunnen geraken maar nu ben ik gerust." Anna vergezelde den dokter in de zieken kamer. Maar de moeder kwam hem reeds te gemoet. „Het hindert mij," sprak zy. den aits de hand toestekende, "mij nog langer te laten ver plegen. Het kind heeft te veel te doen, en ik gevoel mij vandaag sterker dan ooit. De dokter knorde en werd boos. Het hielp niets, juffrouw Petersen bleef bij haar stuk. „Anna is in den laatsten tijd niet vóór midder nacht naar bed gegaanzij heeft vader school werk helpen nazien en voor de kleinen kleederen versteld. Dat mag niet verder zoo gaan, dokter," betuigde de moeder. Welmer ging heen. Op straat ontmoette hy een aardig jong, meisje; zij keerde van een wandeling terug. Welmer fronste de wenkbrau wen en beantwoordde haar groet zeer koel. Met een spottend lachje op het rozige gelaat trip pelende juffrouw Brake verder. Te huis gekomen, vertélde zij hare moeder, hoe zonderling, ja zelfs minachtend de oude dokter haar steeds groette. „Ik ben maar beducht," voegde juffrouw Eva er bij, „dat hij zijn invloed zal aanwenden om mij bij zijn lieveling Julius te benadeelen, want hij magmij niet lijden, terwijl Anna Petersen zijn ideaal is." „Welnu! wat zou dat?" meende de moeder schouderophalend. „Aan juffrouw Petersen zal Julius zich nooit iets durven laten gelegen zijn, want de naam klinkt der postmeesteres onheilspellend in de ooren. Die zaak dagteekent uit vroegeren tijd, „Vader en ik," dus ging zij voort, „hebben reeds met eikander overlegdde postmeesteres moet in ons Maandagskransje opgenomen wor den het is een eer voor haar en zij zal er zich dankbaar voor toonen." Terwijl moeder en dochter over het nieuwe plan met elkander beraadslaagden, zat Anna weder bij haar naaimand en overlegde bij zich- zelve, hoe zij het geld voor den schoemaker bij een zou krijgen. Zou zij den heer Brake om een voorschoot verzoeken? „Neen, neen," riep het in haar binnenste. „Neen, dat niet Edgard zou daaronder lijden." Zij dacht aan de oude kostbare vioool haars vaders. Hij had ze als een erfstuk zijn vaders steeds in in hooge eer gehou den en hoe zelden speelde hij op het heerlijke V msf/i (50) instrument. Bij het les geven gebruikte hij een gewone viool. Wat zou het hinderen, als men het zeldzame stuk voor een paar weken naar de 'stad in den lommerd verspandde? Vader zou dat in dien tijd niet missen Maar even snel als Anna die gedachten had gekregen even snel liet zij die ook varenzij wilde zich niet bezondigen door in het geheim het kost baarste eigendom haars vaders te beleenen. Terwijl zij nog daarvoor zat te denken, wekten haastige voetstappen haar uit haar overpeinzing op. Met een verheugd gelaat en stralende oogen trad een donkergelokte jongeling binnen en zette zicht naast haar neder. „Gij brengt mij een goede tijding, Edgard ik kan het aan u zien riep Anna uit. „Raad eens. zusterke-lief," riep hij uit, „wat er met mij gebeurd isik heb er zoo vurig naar verlangd." Zij schudde het hoofd; hare hoop verdween Edgard dacht nooit aan haar geldgebrek, ook heden niet. Hij kwam met ledige handen. „Gij zij toch een al te ernstig huismoedertje knorde hij, daar zij nog steeds zweeg „ik ge loof, dat gij nooit recht jong geweest zyt. Dan is juffer Eva van een andere stof Die is altijd vroolijk, dat wil zeggen." verbeterde mj zich, zij was het tot heden ik weet niet wat er in hot geheime kubinet van den. patioon gaande is? maar er is iets, dat niet in oide is. Daar Anna niets zeide, voegde hij er bij„Of Edrpund, de edele krijgsman, weer dolle streken uitgevoerd heeft, weet ik niet. Aan hem zullen wij nog vreugde beleven hij aapt zijn kame raden in alle opzichten na, alsof hij de zoon van een millionair was, maar dat houdt op den duur onze kas niet vol." „Och! laat die geschiedenis maar rusten." viel zijne zuster hem in de rede; „verhaal mij liever van ul" „Nu ja, morgen ga ik mijn eerste groote handelsreis aanvangen de patroon heeft het mij vandaag gezegd. „Hoera, da,t is een pleizie- rige afwisseling in het eentonige dagelijksche leven van een winkelbediende. Wat zullen vadei en moeder wel zeggen. II. De vader had bij de opgetogen meededeeling van zijn oudsten zoon een zeei eins tig gezicht gezet en er slechts weinig op gezegd. Hij was buitendien niet spraakzaam van natuur. Op den dag. dat Edgard afgereisd was, ver scheen dokter Welmer tegen den middag in het schoolhuis. „Thans kom ik met een dringend verzoek, juffrouw Peterse" zei hij. „gij moogt mij niet in de steek laien. Weet gij nog, wat. ik onlangs gezegd heb Met de taalkennis van juffrouw Brake zal het niet bijzonder goed gesteld zijn. Wordt vervolgd.) iissptwer*"™"

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 1