Dagblad voor Schiedam fijn rii: f ik RONA Cacao Gratis Ongevallenverzekering I De oorlog op den Balkan. Van Houten's 36*te Jaarlaag. Donderdag 13 Maart 1913 IW 1Ü571 oyereeiioistis op de polis yermelde voorwaarden, Offieieele berichten. Kennisgeving. Buiteiiluuisch Nieuws. FEUILLETON. DE Oü DE VIOOL. Er zal wel geen geneeskundige gevonden worden, die uit hygiënisch oogpunt aan goede cacao de voorkeur ontzegt boven koffie, thee of alcoholische dranken. is een krachtig fabrikaat, afkomstig uit de Koninklijke van Houtens Cacaofabriek. De algemeene waardeering doet verwachten dat RONA Cacao steeds meer zal worden de volk - drank bij uitnemendheid. Anna stond voor het open raam der zieken BureauBoterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post ƒ2p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regelHandelsadvertentiën 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. De verzekering by levenslange geheele invaliditeit wordt gewaarborgd door de by verlies van een hand, voet of oog; lioliandscha Algemeene by dood V arzekeringsbank, by verlies van een duim gevestigd te Schiedam 8 U U wijsvinger; I U oij verlies van eiken ande ren vinger. Inrichtingen welke gevaar, schade oi hinder kunnen veroorzaken. Burqemebster en Wethouders van Schiedam, Gezien liet verzoek van N.V. MetaalbUiZenia- briek „Excelsior," om vergunning tot het op richten van een fabriek voor het vervaardigen van metalen buizen en andere metalen voorwer pen, gedreven door electnsche beweegkracht, aan den Buiteuhavenweg 52, kadaster Sectie L. no. 2147 Gelet op de bepalingen der Hinderwet Doen te weten dat voormeld verzoek met de bijlagen op de secretarie der gemeente is ter visie gelegd dat op Lluiictei Uag, den 27 Maart a.s., des na middags ten 2 ure, ten raadhuize gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen het toe staan van dat verzoek in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten dat gedurende drie dagen voor het tijdstip hier boven genoemd, op de secretarie der gemeente, van de schrifturen, die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis kan worden genomenen dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep op eene beslissing ingevolge de Hin derwet gerechtigd zijn zij, die niet overeenkom stig art. 7 dier Wet vooi het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. En is hiervan afkondiging geschied, waar het beheort, den 13den Maart 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE. L>e Secretaris, V. S1GKEJNGA. Vr e d ©son dé rhan delingen. Welingelichte kringen ie Sofia verklaren dat de voorwaarden der Balkanstaien voor de hervat ting der vredesonderhandelingen in hoofdzaak de zelfde zijn al die vroeger te Londen zijn gesteld. De eisch eener door Turkije te betalen oorlogs schatting is zeer beslist gesteld, maar zonder dat een cijfer genoemd. Men heeft den indruk dat het antwoord blijk geeft van den oprechten wensch der bondgeuoo- ten om tot overeenstemming te komen. Adrian,opel. Naar de sPall Mall Gazette'' verneemt, beves tigt een te Londen uit Sofia ontvangen particulier code-telegram, dat de Bulgaren, na een verwoe den strijd, het fort Heitautarla veroverden en 40(1 Turken, onder wie 20 officieren, gevangen namen. De Turken boden een hardnekkigen tegenstand en wierpen de Bulgaren herhaalde malen terug. Bom bardement. De Turksche kruiser »Hamidié" bombardeerde San Giovanni di Medua, na eerst Durazzo be schoten te hebben. Rusland e:n Oosten r ij1 k. Het Weener „Frcmdenblatt" schrijft in een hoofdartikel over. het demobilisatie-coiinmunique o.a. het volgendeNiet alleen in Oostemijik-Boing.a- rijfe en in Rusland, maar ook' in het' overige Euro pa za,l men dit demobilisatieibesluit als een ver betering' van den poli treken toestand beschouwen en als een versterking der hoop1, dat het verdere verloop der politieke crisis zich gunstig zal ont wikkelen. Onze Balkanspoli tick heeft steeds het ware voordeel der monarchie! gezien in de be vordering' van de volle onafhankelijkheid der Balka,nstaten en zij heeft cr immer naar ge- streeft met hen vriendschappelijke betrekkingen te onderhouden1. Dit is zoowel in hét verleden als gedurende de tegenwoordige crisis duidelijk aan het liclht getreden. Door getnouwa en con sequente toepassing' van haar program in de laatste maanden, heeft dei monarchie het bewijs geleverd van de oprechtheid barter politiek, die niet naar veroveringen haakt. Da gelijktijdige demobilisatie aan de grenzen zal men kunnen beschouwen als een tceiken, dat deze politiek thans ook in Petersburg op ha,ar juiste waarde geschat is en dat ook in de Russische politiek erkend wordt, dat het, met het oog op de resul taten van den Balkanoorlog, mogelijk is de voormalige twistbronnen lusschen Weenen en Petersburg1 definitief te dempen. Nog' is de crisis, die ons sinds maanden in haar kluisters gevangen houdt, uiet opgelost. Wij willen ech ter hopen, dat thans een mijlpaal op den weg naar haar ont'warring' is opgericht. De Wecnsoho correspondent van het „Berliner Tageblatt" seint: A7an officieus© zijde verklaart men, dat met de militaire maatregelen de politieke! moeilijkheden tusschen Oostenrijk en Rusland nog niet uit eten weg zijn geruimd. In de kwestie van de Afbancë- sohe grenzen staat men no,g steeds op hot oude standpunt. De kwestie van Skoetari en Dzjakowa is nog steeds niet opgelost. Daapom betreft de ontwapening dan ook slechts de OostenrijKsctie troepen, die aan de Galicische grens liggen. Pe Engelschc regeiering doet pogingen om een over eenstemming tusSchen Oostenrijk en Rusland tot stand te brengten ©n daaruit moet men ook de geruststellende verklaringen van den Engelschen minister-president verklaren. Men hoort ook, dat de Weensche riegieering de mogendheden ertoe zou willen brengen stappen te! doen om de Ser vische regeering .er op vriendschappelijke wijïze toe te krijgen ha,a.r troepen van de kust van de Adriatische Zee terug1 tlei trekken. De-„Nette Fr,ei© Presse" verneemt uit Londen, dat Oostenrijk voorgesteld heeft, dat. de mogend heden te Belgrado een stap zullen doen om te vragen waarom er aan de kust van Albanië gtioote troepenmassa.'s worden ontscheept. De Weensche correspondent van de »Vossische Zeitung" seint De regeering te St. Petersburg wilde in het gemeenschappelijke communiqué een zin opnemen over de vreedzame bedoeling van Oostenrijk- Hon- 4) Zelfs dokter Welmer was het opgevallen, dat Julius eenige malen daags in de ziekenkamer verscheen om aan juffrouw Petersen te vragen hoe het met de patient ging. Hij zou het wel veel gemakkelijker bij de middagtafel, aan welke dokter Welmer sinds meer dan twintig jaar gast was, hebben kunnen vernemen. De oude heer lachte in zijn vuistje, als hij aan de toe komst dacht, die onder zulke omstandigheden het plan der postmeesteres, om Julius met Eva te doen huwen, doorkruisen en aan de bereke nende familie Brake een nederlaag' bereiden zou. Ja, Julius sloeg Anna in stilte gade hij bewon derde in stilte de lieftallige bedrijvigneid van het jonge meisje en vergeleek die met het gedrag der jonge dame, Eva Brake, die hem door zijne moeder tot vrouw bestemd was Op zekeren morgen verscheen de heer Brake. Hij kwam, namens zijne vrouw, de postmeesteres voor het Maandagkranje van de vrouwen dei- notabelen uituoodigen. De postmeesteres was diep geroerd; het was toch een eer voor haar, om welke menigeen barer vriendinnen haar zou garije tegenover Servië en Montenegro. Hiertegen heeft het kabinet te Weeuen zich belist uitge sproken, zoodat een dergelijke naeciedeeling uit de onderhandelingen over de ontwapening alleen door het St. Petersburgsche telegraafagentschap is ge publiceerd. De Weensche correspondent van het »Berliner Tageblatt" meldt hierover: Het offiei eele Petersburgsche telegraatschap heeft in het communiqué de opmerking gemaakt, dat Oosten- rijk-Hongarije geenerlei aanvalsplannen tegen zijn Zuidelijke buren heeft. Te bevoegder plaatse in Weenen wordt nu verklaard, dat er bij de onder handelingen tusschen de kabinetten van een der gelijke verklaring geen sprake is geweest en dat de Russische regeering deze opmerking op eigen hand en zonder eenige afspraak openbaar gemaakt heeft. Dit feit heelt hier een pijnlijken inuruk gemaakt. Over de toevoeging aan het communiqué van Rusland en Oostenrijk-Hougarije deelt de Oosten- jijksche regeering officieel mede dat zij de inlassching daarvan in het communiqué niet noodig vond, daar omtrent haar houding ten aanzien der naburige volken reeds herhaaldelijk de noodige inlichtingen zijn gegeven. Skoetari. Een telegram uit Sa.leniki aan do „Vossische Zeitung"' meldt dat er op,nieuw vieir Servische bataljons op vijf Grielkisebe transportschepen naar Durazzo, zijn g'ezonden. De Servische regeering heeft met te Saloniki wonende kooplieden con tracten gesloten tot het leraren van proiviand voor 13.000 manschappen en voeder voor 600 paarden. Gisteren is een nieuw Servisch bataljon te Saloniki aangekomen, terwijl vier nieuwe Griek- scive transportschepen op de roede voor anker liggen. Uit Cettinje wordt glemeld, dat gisteren te Andrejewitza een regiment Servische troepen is aangekomen, dat vandaag zijn marsch naar Pod- joritza zal voortzetten. Uit Weenen! verneemt hetzelfde blad, dat het eerste gedeelte, der nieuwe, uit Saloniki naar Albanië gezonden Servische troepen, reeds te San Giovanni di Medua. is aangekomen. Volgens de „Neue Freie Presse" motten de Servische ge zanten opdracht ontvangen hebben den groeten mogendheden te verklaren, dat dei naar Skoetari gezonden troepen, onmiddellijk na den val dier vesting naar het vaderland terug zouden koe ren. DUITSCHL ANB De internationale politieke toost a n d. In verschillende diplomatieke kringen in de voornaamste landen der wereld is men plotseling opgeschrikt door een zeer opzienbarend artikel van de haif-ambtelijke „Köln. Ztg." Alle hoofdbladen maken gewag van dit artikel en leveren er commentaren op; Wij laten hieronder het artikel hetwelk zooveel beroering brengt-, volgen De .ondervinding'van de laatste maanden heeft ons geleerd, zegt het Keulscbe blad, dat met droomen niets bereikt wordt ein dat alteen dé sterke zich kan doen gelden in de wereld. Hét gevolg er van is nieuw© milliarden voor leger- uitgaven, in Frankrijk daarenboven terugkeer tot den driejarigen dienstplicht. Het Duitsche volk zal 1 milliard uit te geven hebben e® verdèr 200 mill ioen 'sjaars, dé kosten te ciOkken door een vermogensbelasting. Het zal voor de Duitschers géén verrassing kunnen zijn, want al de gebeurtenissen dor laat ste tijden hebben bewezen, dat wij vrofeg of laat, zoo niet met onis bloed, ten minste met ons geld, voor de veiligheid van hieit vaderland' zou den moeten in de bres springen. Het zal daarom der Regeering niet moeilijk vallen Ie noodzake lijkheid van het nieuwe voorstel te rechtvaar- benijden. De vrouw van den baljuw, die altijd zoo minachtend op haar had nedergezien, moest haar nu als haar gelijke erkennen, daar zij in den beperkten kring der notabelen opgenomen werd. Julius werd terstond met de gewichtige ge beurtenis bekend gemaakt. Hij nam dat zeer koel op. „Men merkt het doel, moedertje en drijft er den spot mede," riep hij uit. „Hoe meent gij dat," voer de moeder veront waardigd uit. „Vroeger hebt gij u nooit zoo onverschillig getoond, als men mij de mij ver schuldigde eer weigerde. Wat men mij tot roem zou aanrekenen, dat ik mij met God en eigen kracht staande gehouden en mijn huis door on vermoeiden vlijt en rusteloos streven in de hoogte gevoerd heb. dat gaf menige dwaze ambtenaarsvrouw aanleiding ons als gelukskin deren te mogen verachten. Gij en ik hebben dit meer dan eens bij openbare feesten onder vonden. Hoe dikwijls heb ik gedacht, ja, als die ellendige muzikant Petersen mijn vader niet geruïneerd had, dan was de plaats van juffrouw Brake mijn plaats." „Moeder," viel Julius de opgewonden vrouw in de rede, „ik bid u, laat die oude geschiede nissen rusten God heeft toegelaten, dat het zoo gegaan is. Juffrouw Brake kan u door haar om gang niet meer eer geven dan gii reeds in de oogen van alle rechtschappen menschen bezit. „Qho 1" bruiste de moeder op, „ik merk waar gij heen wilt. Het meisje zij - een Petersen heeft u het hoofd op hol gebracht, maar nooit of nimmer geef ik mijn toestemming...." Zij stokte; de drilt benam de opgewonden vrouw de spraak. Julius was doodsbleek geworden. De moeder sprak datgene in drift uit, wat hem zeiven nog niet klaar geweest was. Het was hem alsof men hem een sluier van de ziel trok en hij van heden af de goede, schrandere oogen van Anna moest mijden- Och! zij had hem immers niet eens lief. „Stel u deze gedachte uit het hoofd, moeder," zeide hij. „Men moet niet altijd het ergste den ken ik bid u, blijf bedaard en geloof mij, ik zal steeds als uw dankbare zoon en een recht schapen mensch handelen." Zij herademdedus was hij nog voor haar inspraak toegankelijk zij wilde echter van haar invloed op staanden voet partij trekken. „Gij zijt steeds een goede zoon voor mij ge weest," riep zij, „en zijt verstandig genoeg om te weten, wat u te doen staat- Vandaag zoudt gij mij een groot genoegen doen als gij by Brake een bezoek wildet afleggen. Gij kunt dan de beide dames tegen morgen namiddag op de thee bij ons uituoodigen. Wilt gy Hij knikte en de vrede was bezegeld. III. kamer en keek naar buitende zieke wilde steeds frissche lucht hebben. Plotseling trad zij van het raam terug. Blozend, de handen tegen het hart gedrukt, ging zij achter het gordijn staan, want zij had gezien, dat Julius een poos naar haar omhoog gekeken had. terwijl hij met den dokter sprekende, op de voorplaats stond- Thans gingen beiden druk pratende verder in de richting van Brake's huis. Anna wist zich onbespied, want de zieke sluimerde. Zij voelde haar hart hevig kloppen bij de herinnering aan datgene, wat de dokter haar daags te voren gezegd had. „Julius en Eva Brake zouden een schoon paar zijn," had dokter Welmer met een vorschenden blik op haar, Anna, uitgeioepen. Sinds was haar de gedachte niet meet uit het hoofd gegaan, dat Julius veel te goed was voor de oppervlakkige Eva Maai neen, neen I Afgunst was het van haar, anders niets dan zondige afgunst, omdat zij ja, omdat zij zelve, den edelen, hooghartigen jonkman liefhad O! zij moest van schaamte in den grond zinken, om dat zij zulk een zelfzuchtige gedachten gekoe sterd had. Hoe kon zij hare oogen tot hem opheffen Zij was wel is waar goed opgevoed en algemeen geacht, maar Eva was rijk, wist zich te kleeden, zij had de manieren eener dame.... en Julius had haar steeds voorgetrokken.... f Wordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 1