Gemengd Nieuws. Laatste Berichten. TËLEGBAMMEN. Burgerlijke Stand. Scheepvaart. «-f wacht hadden, daarom zeker wel niet uit de rechische gelederen zullen gaan, en dat zij die in 19U9 uit vrees voor de socialisten rechts stemden, wel geen reden vonden die vrees af te leggen. Integendeel, als de Invaliditeits- en Ouderdoms- verzekering ook door de Eerste Kamer zal zijn aangenomen en men begrijpt, dat de Tariefwet de noodzakelijke aanvulling is om die wet uit te voeren, zullen zeker ook de werklieden wien die verzekering ten goede komt, willen dat aan deze Regeering, die deze wetten indiende, de gele genheid wordt gegeven haar plan ten einde toe te kunnen voltrekken. De linkerzijde, die thans alle watertjes afstroopt om kiezersaas te vinden, lijkt Wel eeingszius op maarschalk Lehoeuf, die in '70 aan Napoleon verzekerde, dat er geen knoop aan een slopkous ontbrak, al duurde de krijg ook een jaar maar aanstonds na het verklaren van den oorlog de Turko's uit Afrika moest ontbieden om de zwakke Fransche legerscharen aan te vullen. Daarna komende tot de agitatie tegen de Ta riefwet, zegt spr. hoe het Antir. Tariefwet-comité strooibiljetten, tractaten en brochures in menigte verspreidt om de menschen tegen de Tariefwet in te nemen. Spr. zegt, dat men ten onrechte van het handelsstelsel een beginselkwestie maakt als alle landen vrij in- en uitgang toelieten, dan konden wij er ook wel voor zijnmaar als al onze buren er anders over denken, heel Europa het beschermend stelsel huldigt, dan is 't voor ons geen kwestie van beginsel, maar een zaak van goed verstand om 't ook te doen. Andere hulptroepen worden nog door de link- sche concentratie xn het geweer geroepende awitte das" komt er ook bij, maar die witte das is er een van nieuwe snit, up to datehervormde vereenigingen tegen de coalitie, zelfs de Evange lische Maatschappij komt er bij te pas 1 Maar de Hervormde Kerk loopt geen gevaar de Regeering heeft de wijziging van art. 171 der Grondwet niet in haar wijzigingsvoorstel opgenomen voor de Ned. Herv. Kerk blijft 't precies hetzelfde. Aan alle zijden zoekt men medestanders. Het blad »De Fakkel waagde ook een poging om de mannen der kunst tegen de coalitie op te roepen 't klaagde, dat er in de kunstwereld geen georganiseerd ver zet was tegen dit ministerie, dat zoo dikwijls de naakte kunst te na komt. Aile slootjes worden dus afgedregd ter linkerzijde begrijpt men, dat 't er op of er onder gaatwant slaagt deze wan hopige poging met. dan gaat men er weer voor een jaar ot wat ouder. Tegen dit bijeengetrommeld allegaartje moeten wij door flinke opkomst bij de aanst. verkiezingen een flinke overwinning in den strijd voorbereiden. De tijdsomstandigheden zijn ons niet ongunstig het doel is duidelijk omschreven door de Tarief wet verkrijgen wij het geld voor de uitvoering der sociale wetten. Komt de Grondwetsherzie ning, dan geraken wij tot de volkomen gelijkstel ling van de Christelijke scholen met de Staats scholen. Het kiesrecht wordt dan op den grond slag van het gezinshootdenkiesrecht geregeld. Stellen wij het tegenwoordig ministerie in staat die dagorder uit te voeren Er is geen reden om ons te verontrusten slechts één dreigende wolk hangt ons boven het hoofd spr. behoeft daartoe het woord Ommen slechts te noemenmaar 't trekt toch zijn aandacht, dat op 124 April a.s. de Anti-Revoluiiouairen, de Christelijk Historische» en de Roomsch Katholieken allen op dezelfden dag hunne groote politieke bijeeuk .mst zullen hebben en hij ziet daarin een bewijs van onderling over leg dat hem tot gerustheid stemt omtrent het te treffen accoord. Maar 'tzij met de drieën of alleen desnoods, de antirevolutionaire partij zal den strijd voor waarheid en recht met mannenmoed vechten dat is een organisatie die op eigen beenen kan staan. Zelfs al z o u de Imkerconcentratie 't over winnen en wij er voor 4 of 8 jaar onder gaan, dan zullen zij toch het volk levend in de vreeze Gods, niet kunnen beletten den strijd voort te zetten onder zijn heerlijke banier met liet devies »Zij zullen haar met hebben de goden van den tijd 1" Ten slotte wil spr. nog een enkel woord zeg gen over de bevelvoering. Links staat een gene raal, Troelstra, die, met breeden veldheersblik, eigenlijk de stat van opperveldmaarschalk moest dragen maar Goeman Borgesius ziet naar hem op met jaloerschen blik en zoo blijft er niet ai- leen voor de eenheid van actie, maar ook voor de eenheid van leiding ter linkerzijde veel te wen- schen over. Daar tegenover staat ter rechterzijde onze oude generaal, die »wel oud maar niet op is. Met onwankelbaar vertrouwen zien wij tot hem op, en laat men dan in de plaats van de lintjeszaak maar een heele manufacturenwinkel opzetten (gelach); hij b 1 ij f t onze oude beproefde leider. Spr. wil, vol goeden moed, besluiten met een klein citaat uit een kleine courant. »De Blijde wereld", het orgaan van de Ghristen-socialisten. zegt, een overzicht gevend over 1912 en een blik slaand op 1913, dat, trots alle krachtsinspanning van de linksche concentratie en de S. D. A. P. 't zeer wel mogelijk is, dat de kerkelijke partijen weer overwinnen door de groote aantrekkings kracht die zij hebben voor de kerkelijke proleta riërs »de veorteekenen zijn ons niet gunstig wij zien de toekomst met bezorgdheid tegemoet". Welnu, zegt spr., de kleinen, de kindertjes, zeg gen veelal de waarheid. Dankbaar zijn wij voor dit getuigenis. Als voor hun de voorteekenen met gunstig zijn, dan zijn ze voor ons niet o n gunstig. Door den Heere geleid, in het volle gevoel van onze verantwoordelijkheid, zullen wij, met ver mijding van alle lauwheid en traagheid, vol mannenmoed naar den krijg gaan. (daverend applaus.) De voorzitter, de heer G o s 1 i n g a, zag in het krachtig applaus het bewijs dat de rede van den geachten spreker instemming had gevonden, en waar niemand van de gelegenheid tot gedachten- wisseling met den geachten spreker wenschte gebruik te maken, mocht hij daaruit afleiden, dat allen zich met hem op al de punten door hem besproken, volkomen kunnen vereenigen. Dan rest voorz. nog de aangename taak hem namens de vergadering hartelijk dank te zeggen voor het bemoedigend woord dat hij gesproken heeft, en dat zeker wel noodig was, waar de christelijke partijgangers van alle kanten worden benauwd en de rechtsche pers een zware taak heeft in den grooten veldtocht van laster en verdachtmaking die van links wordt ondernomen. Spr. heeft de zaak op den keper beschouwd, heelemaal zonder doekjes, en het linksche plan in heel zjjn naakt heid tentoongesteld. Make nu ieder in zijn kring propaganda voor zijn woord, trachte men dat verder te verbreiden Indien aldus ieder in zyn kring propagandist is, dan twijfelt voorz. niet of in Juni en Juli zal in onze goede stad Schiedam de strijd met eere en goed succes worde gevoerd, Gaande naar den krijg, zal aldus de strijd ons leiden tot de overwinning. Na de blijkbare instemming der vergadering, ook met dit pittig dankwoord, werd de vergade ring door den geachten spreker, ds. van Lummel, met gebed gesloten. Bij het uiteengaan der vergadering werd voor de uitgeslotenen in het sigarenmakersvak, voor zoover zij tot de christelijke organisatiën behooren, gecollecteerd. Bevolking te Schiedam. Bevolking op 31 Jan. 1913 33933 zielen. Geboorte 92 Vestiging 170 262 Verminderd door Overlijden 39 Vertrek 202 241 vermeerd. 21 zielen. Bevolking op 28 Febr. 1913 33954 zielen. Er werden 13 huwelijken gesloten. De heer J. S Panlssenis door Bur gemeester en Wethouders opnieuw voor den tijd van een jaar benoemd tot magazijnmeester van het Algemeen Handels-Entropót alhier. In de heden gehouden vergadering van aandeelhouders der Schieidamsche Bankvcr- eeniginig werd de Balans en Winst- en Verlies rekening over 1912 goedgekeurd. Na afschrijving van alle oprichtingskosten ad f 1305.6IV2 en van 25 e/o op het meubilair ad £408.481/2 word bet dividend vastgesteld op 5 °/o. Hoogwater te Schiedam: Vrijdag 14 Maart v. in. 7.42, n. m. 8.03. UIT ROTTERDAM. Gistermiddag is op de rivier de Maas nabij de Maashaven de passagiersboot »Pernis" aan stuur boordzijde vrij ernstig aangevaren door de sleep boot Willem", eigenaar de heer Van Eyk. De »Pernis" kreeg een gat van ongeveer 2 voet. Om zinken te voorkomen, is de boot tusschen de ducdalven aan den Vierden Katendréchtschedam omhoog gezet. De passagiers werden op de sleepboot Willem" overgebracht en daarna geland. UIT VLAARDINGEN. Bij K. B. zijn benoemd tot ontvanger der di recte belastingen, invoerrechten en accijnzen te Vlaardingen J. A. De Lussanet de la Sabloniere thans ontvanger der zelfde middelen te Middel burg. A u 10 0 n g'e va l. Men seinl ons uit Franekcr Gisteravond is de auto van, den heer II., uit Sneek op weg van Harlingen naar Fr&neK-e'r in vollen vaart op een melkwagen gereden. De bestuurder van den melkwagen brak op drie plaatsen het been. Zijn toestand is bedenkelijk. De auto werd gehavend. Overigens hadden geen persoonlijke ongelukken plaats. Een k i nd verbr andMen seint ons uit Eindhoven: Hedennacht is de veifdhoeive bewoond door Verhagen en in de nabijheid v,an Eindhoven gelegen, afgebrand. In dei vlammen vond een kind van 7 jaar den dood, terwijl een a;nder kina deerlijs verbrand werd en in het ziekenhuis moest worden opgenomen. Een oplichter. In een goudsmidswinkel in de Utrechtschestraat te Amsterdam kocht dezer dagen een vreemdeling, die zich Oscar baron von Wagner noemde, en die in gezelschap van een dame was, kostbaarheden tot een waarde van ongeveer f450. Hij betaalde met twee chèques van gezamelijk 900 frs. op het Crédit Lyonnais, en ging heen. Toen dd winkelier de chèques op de Arasterdamsehe Bank wilde verzilveren, bleken ze valsch op telegrafische verzoek om inlichtin gen aan het Crédit Lyonnais te Parijs werd ge" antwoord: Niet betalen. Het gelukte den vreem deling in een café te vindenhij ontkende valschheid van de in betaling gegeven chèque, doch bood den winkelier aan, mede naar Parijs te gaan, opdat hij zijn onschuld aan datgene waarvan hij verdacht werd, zou kunnen bewijzen. De kostbaarheden gaf hij den winkelier terug. Bij het Amstel-Hotel wist de oplichter te ont komen. Het bleek, dat zijn bagage reeds naar den DuitscheD trein was gebracht, waarmede hij inderdaad afgereisd is. Aan het station te Arnhem werd hij aangehouden en van daar naar Amsterdam teruggebracht, meldt de »N. R. Crt." Intusschen is gebleken, dat hij ook de oud- Hollandsche Voorschotkas met een valsche chèque voor eenige honderden guldens heeft opgelicht. De burgemeester zonder stoel. Ge lijk onzen lezers bekend is, heeft het gerechtshof te Amsterdam eenige weken geleden aan den heer S., die indertijd door een hevigen schok bij plotseling remmen van een tramwagen gevallen was, zijn eisch om schadevergoeding tegen de gemeente toegewezen. De schade moet nog nader worden opgemaakt. De gemeente heeft een termijn van drie maanden om in cassatie te gaan. De tegenpartij heeft nu, om de gemeente tot het nemen van een snel besluit te dwingen, het arrest van het hof geëxecuteerd voor de kosten. Daartoe is Dinsdag door den deurwaarder van eischer in beslag genomen a. als onroerend goedhet hoofdgebouw van de gemeente-tram aan de Stadhouderskade bij den Overtoom b. als roerend goed de stoel van den burge meester. (De Amsterdammer.) Geen gratie. Eenigen tijd geleden melden wij, dat twee spekslagers te Leiden wegens het voorhanden hebben van ondeugdelijke waar door het kantongerecht aldaar tot principale hechtenis wérden veroordeeld en dat één huDner, na ook in hooger beroep door de Haagsche rechtbank tot hechtenis veroordeeld te zijn, gratie had gevraagd aan H. M. de Koningin. Thans kunnen wij mede- deelen, dat op dat verzoek om gratie door H. M. afwijzend is beschikt. Pokken. Om uitbreiding van de pokken te voorkomen, heeft de burgemeester van Oldenzaal bepaald, dat alle bewoners van het R K. zieken huis, waar bij een patiënt de pokken zijn vast gesteld, gedurende een paar weken in observatie moeten blijven. Familieleden van den pokkenlij- der, die hem nog Zondag hebben bezocht, zijn geïsoleerd. Voorts heeft de burgemeester het marktwezen beperkt. Oplichter ij Men meldt ons uit Culemborg De vorige week werd aan een jonge vrouw in een onzer schoenwinkels een paar dameslaarzen en schoenen onder valschen naam en adres op zicht mede gegeven. Daar de schoenen niet wer den teruggebracht, deed men aangifte bij de po litie, die genoemde vrouw gisteren, als verdacht van oplichting, heeft aangehouden en heden-mor gen naar Tiel overbracht, waar zij ter beschikking der Justitie is gesteld. Een voorstel tot wederopneming van Zusters in de Fransche zieken huizen. Sedert de laïcisatie der Parijsche-hos pitalen heeft men verscheidene malen voorstellen ingediend, waarin de minstens gedeeltelijke we deropneming van Zusters van Barmhartigheid in de zalen, waar behoeftige zieken worden ver pleegd, wordt verzocht, aldus schrijft M. Jonville in de nFigaro". Zoo is er door een Parijsch ge meenteraadslid reeds op aangedrongen, dat in ieder hospitaal de zusters allhan? in een zaal opnieuw zullen worden toegelaten, en waar de minvermogende zieken, die dit verlaDgen, door geestelijke zusters zouden kunnen worden ver pleegd. Dit voorstel is thans weder opgenomen door een gemeenteraadslid, de Puyrnaigre, die hoeveel lof toezwaaiend aan de grootste meerderheid van het verplegerspersoneel, hetwelk de school der Salpé- trière verlaat, toch moet erkennen, dat sommigen dezer verpleegsters en oppasters niet geheel en al op de hoogte van haar taak zijn. Deze gedeelte lijke minderwaardigheid van het huidige perso neel stelt Puyrnaigre op rekening van het aan zienlijk aantal werkzaamheden, dat gevergd wordt en de betrekkelijk lage bezoldiging, meldt de isTel." Nu is onlangs een reorganisatie-pogram opge maakt poor den directeur van Gemeentelijke Armenzorg, die o.m. beoogt de uitbreiding van den verplegingsdienst, vooral met het oog op de verpleging van tuberculoselijders. Er moeten dus nieuwe verplegers-aanstellingen plaats hebben, waardoor de uitgaven aanzienlijk zullen stijgen, daar de leekenoppasters van 1100 tot 1300 francs traktement krijgen. In verband hiermede vraagt Jonville, of het geen aanbeveling zou verdienen, her leeken-personeel aan te vullen met zusters, die als vakkundige verpleegsters zeer hoog stonden aangeschreven, en wier toewijding boven allen lof verheven is, terwijl zij zich bovendien tevreden stellen met een toelage van 200 francs per jaar. Door het verplegingspersoneel met louter leeken te vermeerderen, zou men wel veel, maar daarom niet veel goede verpleegsters krijgen, meent Jonville, hier tevens het oorpeel van het genoemde raadslid vertolkend. Ook de geneesheeren denken er, wat de groote meerderheid betreft, evenzoö over, en het is buiten twijfel of de minvermogen de zieken zouden een althans gedeeltelijke weder opneming der zusters in de ziekenhuiszalen zeer gaarne zien. Zoo zijn te Cherbourg de zusters, die in 1905 uit het hospitaal waren verdreven, daar weder ingehaald. In 1907 riep men te Toulouse, tijdens een roodvonk-epidemie, de zusters te hulp, nadat de hospitalen reeds gedeeltelijk gelaïciseerd waren. Te Annecy, Avignon en Roanne had iets derge lijks plaats In laatsgenoenade stad nam de ge meenteraad, met algemeene stemmen en met inbegrip van een vrijdenkend geneesheer, een voorstel tot wederopneming van zusters in het oude-mannenhuis aan. Ten slotte hebben de bewoners van enkele wijken te Parijs reeds gepetitioneerd ten gunste van het weder aanstellen van zusters bij den ver plegingsdienst. Uit het buitenland. De koning van Zweden en prinses Marie ver trokken gisteravond om 10.32 uur van Berlijn naar Italië. In den Mexicaanschen staat Sinaloa is een opstand tegen Huerta uitgebroken. Een voorloo- pig gouverneur is gekozen. De te Washington verschijnende »Sun" schrijft over dr. Friedmann, dat de pers hem met vooringenomenheid behandelde, omdat zij geleid werd door heftigen tegenstand der voornaamste medische vakbladen en vereenigingen. De pers en het publiek heeft thans een andere houding aangenomen. Rolph Pulitzer, zoon van den overleden eigenaar van de New-Yorksche World" heeft een aan klacht ingediend met verzoek tot arrestatie van den heer Gaynor, burgemeester van New-York, wegens de beschuldiging dat de overleden Pulitzer een fortuin van 10 millioen heeft verworven door geldafpersing enz. De in 1909 tot levenslange verbanning naar Siberië veroordeelde onderstaatssecretaris in het ministerie van Binnenl. Zaken en directeur van het politie-departement, Lopuchin, is door den Tsaar begenadigd. Wanneer hij naar Petersburg torugkeert, is nog niet bekend. BRUSSEL, 13 Maart. Het gerucht, dat de Bel gische minister-president de Broqueville voorne mens zou zijn na de aanneming' der leg er wet af te treden, wordt als een zuiver verzinsel tegen gesproken. CONSTANTINOPEL, 13 Maart. De Turksche vloot, uit 17 schepen bestaande, is in verbeter den"" toestand in Naga ra. samengetrokken. Geboren: 11 Maart. Coert Hendrik, z. v. C. H. Ruseier en N. Veltman, v. Smaleveltstraat. 12. Willemina, d. v. J W. van Otterloo en E. D. van Hartingsvelt, Fabristraat. Willem, z. v. W. Krouwel en A. M van Kessel, Verbr. Erven. Overleden: 11 Maart. Pieter Antoon Johan Vink, oud 69 j. en 6 mnd., Groenelaan. Jaco- mina Helena van der Lingen, oud 11 w., Rotterd. dijk. Andries Broekhuizen, oud 9 mnd., L. Nieuwstraat. Cornells de Groot, oud 77 j. en 9 mnd., Noordvest. G e h u w d 12 Maart. T. C. Pluvm, 27 j., en M. Wuister, 21 j. Vertrokken schepen. 12 Maart 3-ma,st schoener „Ingeboig", ledig naar Rotterdam. 13 Maart schoener „Democraat", H. Bosselaar, met flessc'hen naar Londen. NARVIK, 8 Maart. Vertrokken naar Schiedam s.s. „Holland", met ijzererts. BEURS VAN SCHIEDAM, 13 Maart. 1913. Moutwijn. Officieel? noteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel voor de Beurs. 10 Maart. 11 Maart 12 Maart 13 Maart I 12i/2 j 112t/s j t 12Vs I 1121/j, per Hectoliter zonder fust en zonder belasting. Namens de Commissie voor de noteering B. A. J. WITTKAMPF. Bond van Distillateurs ;12 Mrt 13 Mrt. Moutwijn:,13Va 13ya Jenever: 17t/a 171/2 A m st e r d a m sc h e proef.: 19.19. Spoeling:1.40 1.20 Stemming op hedengeen zaken. De spoeling was 11 Maart f 1.40. Spiritus. 12 Maart. 13 Maart. Graanspiritus f22— a t 22t/j f22'ƒ4 a f22?/} Melasse-spiritusf20— k ff20— a f Ruwe spiritus: f 10'/4 kfl03/8 fl0'/8 a f 103/} Stemming op heden: kalm. HAMBURG, 12 Maart. Maart mk. 31.b., Apr/Mei.31— b., Mei/Juni 31b., stemming kalm. PARIJS. 12 Maart per hectoliter; per Maart fr. 42.25 betaald, per April fr. 42.50 dito, per 4 md. van Mei fr. 42.25 a 42.37, per 4 laatste md. fr. 41.87 a 42 per 3 md. v. Oct. fr. 41.50 a 41.75, stemming kalm. Granen. NEW-YORK Mais: Western loco. 12 Maart. 568/4 11 Maart. 56s/4. CHICAGO Mais Maart Mei Juli Sept. 12 Maart. 50s/4 52s/4 537» 547g II Maart 52i/s 53i/4 54i/4 R o e g e prijsh. Loco 12 Maart 613/4 11 Maart611/2 Amsterdamsehe Beurs. 13 Maart. 2£ °/c Ned. W. 66—; Oostenrijk Juli 84t/2 3°4 Portugal, Vorstenlanden 1583/4 Deli-cnlt. 133R'd. Deli 380; Kon. Petr. 575; Moeara Enirn 239'/8; Sum Palemb. 212—; Steels 61'/ Atchisons 102—Rocks 22'/8 Denvers 205/,Eries 26' /16; Missouris 253/16 South. Pac. 1017/8 S. Rails 25'/8Kansas 243/4; Unions 151 Prolongatie 3s/4.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 3