Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemeenteraad 2. Voorstel tot het verleenen van een gratifi- Weerbericht. Burgerlek Armbestuur. D© hoofdambtenaren' van den gozondh ei ti sdens t vragen 50.000 frs. voor de oproeping van bui- tenlandsche artsen en des aanschaffing van ma teriaal ter bestrijding, dejf ziekte. D;e „Niorddeutsche Allgemeine, Zeitung" meldt dat -een zekere advocaat dr. Paul Martin in Lon den W. C„ 9 Coptic's treet, talrijke personen in DuitscblanA beeft aangeschreven, hun meldende dat zij gerechtigd zijn tot het aanvaarden van oen erfenis in Amerika. Verdere mede deelingen over de erfenis zou de advocaat verschaffen na inz-e-nding van 2030 M'k. in bankpapier en in vulling' van een formulier. Na, het inzenden van het bedrag boorde men niets meer Van den adv.Of- caat. In het huis 9 Coptics treet te Londen, waar Martin zou wonen, blijkt, vol-gtens verkregen in lichtingen een barbierszaak gevestigd te zijn en van een bureau van zeikenen advocaat Dr. Paul Martin is daar niets te ontdekken. Het adres werd dus gebruikt als z.g. „dekadres". Van den eigenlijken afzender der brieven is totnogtoe geeln spoor ontdekt. Het betreft hier dus een zwen delaar waarvoor gewaarschuwd dient te worden. De prins van Wales is naar Duitschland vertrokken onder den naam van graaf van Ches ter. Ondanks alle tegenspraken blijft in Berlijn het gerucht loopen, dat de prins het plan heeft op het einde dezer week naar Berlijn te gaan, waar hem door den keizer de Zwarte Adelaars orde zal worden overhandigd. Er is ook sprake van een vloot-revue in Wilhelmshaven en een troepen-revue op het Tempelhofer veld, ter eere van den Britschen troonopvolger. Koninkljjk bezoek. Ter vergadering van het Arnsterdamsche comité voor plan 1913, gistermiddag in het Munt- gebouw gehouden, heeft, zoo meldt de »Tel.". de burgemeester medegedeeld, dat het Koninklijk bezoek aan Amsterdam dit jaar zal plaats hebben in de Septembermaand en alzoo samen met de te organiseeren feestelijkheden. Na vrij uitvoerige beraadslagingen vereenigde de vergadering zich in hoofdzaak met de voorge stelde plannen. Minister L. H. W. Regout. De minister van Waterstaat mr. L. H. W. Regout, wiens aanvankelijk lichte influenza-aan- doening later een eenigszins minder bevredigend verloop had genomen door verhoogde lichaams temperatuur, tengevolge waarvan de minister eenige weken te bed moest blijven, neemt thans zeer goed in beterschap toe. De minister is nu niet meer bedlegerig en mag zelfs het ziekenvertrek weer verlaten, doch, en dit vooral met het oog op de ongunstige weersgesteldheid der laatste dagen, hij zal waar schijnlijk zijn ambtsbezigheden aan het departe ment deze week nog niet hervatten. Wel werkt hij thuis. Mercurius. De jaarlijksche vergadering van den Nat. Bond van Handels- en Kantoorbedienden Mercurius zal worden gehouden op Maandag 24 dezer, te Leiden. Het bondsbestuur stelt voor het volgende werk program voor het loopende jaarvoortgezette actie voor verbetering van de arbeidsvoorwaarden in het algemeen en in verband hiermede de toepassing van de bepalingen, vervat in de wet op de arbeidsovereenkomstvacantie-actie en actie voor vervroegde sluiting van de kautoren op den Zaterdagmiddagoprichting van en aansluiting aan gemeentelijke werklozenfondsen ziektever zekering en uitkeering bij overlijdenvaststelling van een beginselverklaringactie in zake het ontwerp-tariefwet. De afdeeling Amsterdam stelt voor, aan het werkprogram toe te voegenRegeling van het leerlingwezen, en de afdeeling Rotterdam wenscht, dat, op het werkprogram worde opgenomen als punt van behandelingsteuuverleening aan mi liciens-kantoorbedienden. Het bondsbestuur stelt voorts de volgende motie voor De bandsvergadering, overwegende, dat in het najaar van 1913 door de periodieke Kamerver kiezingen een nieuw tijdvak van parlementairen arbeid zal aanbrekendat bij de invoering van wettelijke maatregelen in het belang van de be scherming van arbeiders tegen nadeelige invloeden uit hun arbeid voortvloeiend, sedert ettelijke jaren plaats vindend, tot heden nimmer maatregelen van dien aard zijn genomen tot regeling van den arbeidsduur en toezicht op de arbeidslokalen van kantoorbedienden dat door den bond bij herha ling op het gemis van zoodanige maatregelen is gewezen en betoogd, dat de belanghebbenden in niet mindere mate dan andere groepen van ar beiders de bescherming van de wet in het belang hunner gezondheid en van hun arbeidsvermogen noodig hebbenspreekt de hoop uit, dat bij de voortgezette werkzaamheden van regeering en volksvertegenwoordiging op sociaal-economisch gebied, de aandacht mede op de belangen der handels- en kantoorbedienden zal worden geves tigd en draac t het bondsbestuur op deze wenschen te zijner tijd en te bevoegder plaatse kenbaar te maken. B. Th. baron van Pallandt van Eerde. Zaterdag is de heer R. Th. baron van Pallandt van Eerde, sedert 1910 lid van de Eerste Kamer, te Londen overleden. De aanslag in Edi. De »N. R. Ct." kan nog meedeelen, dat de aan slag plaats had te Simpang Olim. en dat de twee de gewonde ambtenaar, de heer L. Grevelink, ontvanger der invoerrechten en accijnzen, is. De belangen der gemeente zal zeker h ij behar tigen, die als echt Schiedammer, altijd het open bare leven medelevend, zeer zeker weet, dat er veel te doen is. Hij wenscht hem kracht, sterkte en lust toe, om met het College van B. en W. mede te werken en in den Raad nuttig werkzaam te zijn. De heer Wouterlood neemt daarna den voor hem bestemden zetel in. Notulen. Kennisgeving, zal eveneens worden gevoegd bij dat der gemeente. Van J. Bexterman adres, waarin hij verzoekt om, ingevolge art. 5 der Drankwet aan H. M, de Koningin machtiging te verzoeken voor het verleenen van een vergunning boven het maxi mum voor zijn inrichting »de Vriendschap" aan de Nieuwe Haven 283, als zijnde een buitenge wone inrichting voor maatschappelijk verkeer. In handen van B. en W. gesteld om. advies. Van de Commissie van Administratie van het Stads-Ziekenhuis schrijven ten geleide van af- en overschrijvingen betreffende de begrooting over 1912. In handen fgesteld van de Commissie voor de Financiën en de Belastingen. Van de Gezondheidscommissie schrijven ten geleide van haar rekening en verantwoording over 1912 In handen gesteld van de Commissie voor de Financiën en de Belastingen. Ziekenh uis. De voorzitter doet mededeeling van een ingekomen schrijven van regenten van het Wees huis der Hervormden, waarin het reeds bekende aanbod wordt gedaan in zake den bouw van een nieuw ziekenhuis. Dit schrijven luidt als volgt «Geven met verschuldigden eerbied te kennen Regenten van het Weeshuis der Hervormden te Schiedam dat algemeen bekend is en ook in Uwe verga dering meermalen is erkend, dat het Stedelijk Ziekenhuis in alle opzichten niet meer voldoet aan de meest billijke eischen van den tegenwoor- digen tijd dat echter blijkens het verslag der handelingen Uwer vergaderingen de kosten aan de noodzakelijk aan te brengen verbeteringen van het bestaande en dus nog veel meer aan de zeer gewenschte oprichting van een geheel nieuw Ziekenhuis, verbonden, de finantieele krachten der gemeente te boven gaan dat Regenten ten einde aan dat bezwaar tege moet te komen, Uwe vergadering het volgende voorstel in overweging geven a. de gemeente Schiedam draagt aan gemeld Weeshuis in eigendom over twee bunders aldaar gelegen en nader te omschrijven land, waarop in overleg met Burgemeester en Wethouders een Ziekenhuis zal worden gebouwd waarvan de kosten door dat gesticht zullen worden gedragen b. zoodra de bouw is voltooid en de kosten zijn vastgesteld betaalt de gemeente Schiedam aan het Weeshuis bij wijze van huur twee percent dier kosten gedurende vijftig achtereenvolgende jaren c. de gemeente Schiedam heeft ten allen tijde het recht het gebouw met den daarbij behoo renden grond over te nemen tegen betaling der stichtingskosten, benevens een som gelijkstaande met den hiervorenvermelden huurprijs, berekend over het reeds verschenen aantal huurjaren d. in het Bestuur van het Ziekenhuis zal ge durende den bestaanden huurtijd een lid gekozen worden uit een door Regenten daartoe op te maken voordracht." De heer Wittkampf zegt, dat in de »N. Schied Crteen uiteenzetting heeft gestaan over de fmancieele verhouding van het Weeshuis tot de gemeente welke een andere zou zijn dan er op het oogenblik bestaat. Er werd op gezinspeeld dat er met den eigendom iets wederrechtelijks, althans op slimme wijze iets gebeurd zou zijn. Met het oog op dit aanbod van het Weeshuis zou hij gaarne willen weten hoe de vork eigenlijk in de steel zit. Wanneer er eenige grond van waar heid is, zal een nadere beschouwing en onder zoek wel noodig zijn. De voorzitter zegtIJ hebt gelezen, dat er destijds een besluit van den gemeenteraad is genomen en de zaak dus in den vorm behandeld schijnt te zijn, zoodat er niets wederrechtelijks is gebeurd. De heer Wittkampf verklaart dat hij geen bepaalde opinie heeft, maar hij er wat meer van wil weten. De voorzitter zegt. dat de plaatsing op de lijst het belangrijke in de kwestie is. B. en W. zullen trachten nog meer licht te ontsteken en de oude archieven eens raadplegen. De heer de Bruin acht het aanbod van be lang en betoogt de wenschelijkheid dat de Raad nu reeds een principieele beslissing neemt. Hij vindt dit noodig om tijdverspilling te voor komen. B. en W. zullen zich eerst dienen te ver gewissen of de raad genegen is de condities te aanvaarden. De voorzitter merkt op, dat er reeds eenige besprekingen hebben plaats gehad. B. en W. zijn nog niet tot een bepaald besluit gekomen. Er dienen nog verschillende zaken in verband met dit aanbod onder de oogen te worden gezien. Er is nu nog geen beslissing noodig. Laat men afwachten tot het praeadvies van B. en W. er is. Dit advies behoeft zoo lang niet op zich te laten wachten. De Fabrizaak. De voorzitter doet thans eenige mededee- lingen over de procedure tegen de gemeente in zake het Oude Mannenhuis. B. en W. hebben een brief ontvangen van den gemeente-advocaat, mr. van Baren, waarin hij weerlegt dat hij het proces zou rekken. Mr. van Baren zegt in dit schrijven dat door hem tevergeefs gewacht wordt op de indiening van bewijsstukken, welke door de tegenpartij in het geding zijn gebracht. Dit schrijven (hetwelk in ons blad van morgen zal worden opgenomen) werd voor kennisgeving aangenomen. Agenda. Benoeming Commissiën. 1. Benoeming van een lid in de navolgende Commissies (vacature—A. C. A. Nolet) a. in de Commissie, belast om B. en W. bij te staan in het beheer van de Gasfabriek, de Drinkwaterleiding en het Electriciteitsbedrijf b. van de Commissie belast met het onderzoe ken der Bezwaarschriften van aangeslagenen over hunnen aanslag in de plaatselijke directe belas ting naar het inkomen. Benoemd wordtin de Commissie van de Gasfabriek, de Drinkwaterleiding en het Electri citeitsbedrijf de heer C. J. Wouterlood en in de Commissie belast met het onderzoeken der Bezwaar schriften de heer J. van Katwijk. Toekenning gratificatie. Zuivering van afvalwater. Bij beschikking van den minister van Land bouw, Nijverheid en Handel, is de commissie, aan welke was opgedragen een onderzoek in te stel len naar de meest doelmatige en minst kostbare methode tot zuivering van afvalwater van stroo- carton en aardappelmeelfabrieken ontbonden, on der dankbetuiging voor de door haar aan den lande bewezen diensten. (St. Ct.) Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 17 Maart 1913. medegeaeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 773.1 te Rorta. Laagste barometerstand 730.6 te Stockholm. Verwachting tot den volgenden dagtoene mende tot matige of krachtige winden uit zuide lijke richtingen, half tot zwaarbewolkt, later waarschijnlijk weer regen, overdag iets zachter, mogelijk nachtvorst. Ambachtsschool. Blijkens een in ons blad van heden voorkomende advertentie zal het publiek op morgen, Woensdag, van 2 tot en van 7 tot 9 uur in de gelegen heid worden gesteld de jaarlijksche openbare les aan de Ambachtsschool te bezoeken. Waar de Ambachtsschool zich in toenemende mate in de belangstelling van onze stadgenooten en van ingezetenen der omliggende gemeenten mag verheugen, zullen zeker weer velen van de gelegenheid gebruik maken in deze zoo nuttige instelling eens een kijkje te nemen. In de vergadering van het Burgerlijk Armbe stuur, 1.1. Vrijdag gehouden, is benoemd tot vice- president de heer S. Linnenbrink. Tot bode van het Burgerlijk Armbestuur is benoemd de heer C. Jansen, Singel alhier. Er waren 86 sollicitanten. Café-restaurant »üe Vereeniging.'' De tuin van het café-restaurant »De Vereeniging" zal vanaf Mei a.s. geheel geïnstalleerd en electrisch verlicht zijn. Er zullen wekelijks 2 concerten worden gegeven en bij verjaardagen van het Koninklijk Huis en ter gelegenheid van de Onaf hankelijkheidsfeesten zullen er bijzondere attrac ties zijn. Volksbadhuis. In de week van 915 Maart '13 werden geno men 466 baden. Ie klas kuipbaden 28, regenbaden 29 2e klas kuipbaden 75, regenbaden 311, 5 ets. kinder baden 23. Naar het «R. N." verneemt is hetop- gespoten terrein aan de halte Schied.dijk, en wel van den dijk tot aan de rivier, verkocht aan de maatschappij Vulcan", de groote scheepsbouw- werf te Stettin. Ook moet dezelfde maatschappij nog het terrein ten oosten daarvan gelegen ge kocht hebben. Door een werkman is bij de politie aangifte gedaan, dat uit zijn jas, die hij in een fabriek had laten hangen, gister 2 rijksdaalders zijn ontvreemd. De politie stelt een onderzoek in. Giste r-m iddag is bijeenopkooper alhier een 11-jarige jongen aangehouden, die al daar ijzeren bouten te koop aanbood, welke door hem in een fabriek aan de N. Haven waren ont vreemd. Bij het binnenkomen van het s.s. Holland, waarop de zoogenaamde Schiemeester als havenloods fungeerde, is een der boeien over varen, tengevolge waarvan die boei gezonken is. Hoogwater te Schiedam: Woensdag 19 Maart v. m. 1.21, n. m. 1.44. Vergadering van den Raad der gemeente Schiedam op Dinsdag 18 Maart 1913, des namiddags 2 ure Voorzitterde Burgemeester, de heer M. L. Honnerlage Grete. Tegenwoordig zijn 20 leden. Afwezigde heeren Smit, v. d. Meer (met ken nisgeving) en Houtman. Beëediging Raadslid. Na opening der vergadering stelt de voorzitter voor, om, waar de termijn, bij de wet bepaald, verloopen is zonder dat bezwaren tegen de toe lating van- het nieuw gekozen Raadslid zijn in gekomen, thans over te gaan tot beëediging van dat lid. Hiertoe wordt besloten. Nadat de heer C. J. Wouterlood, door den sec retaris de Raadszaal is binnengeleid legt hij de bij de wet gevorderden eeden af. Nu hij de gevorderde eeden heeft afgelegd, wenscht voorz. den heerW outerlood hartelijk geluk, waar hij de plaats komt innemen, hem gewezen door het vertrouwen, dat de kiezers in hem heb ben gesteld. Voorz. zal niet in détails treden. Hierna wordt besloten de vaststelling van de notu len der vergadering van 4 Maart j.l. te verdagen. Mededeelingen. De voorzitter deelt mede dat bij het College van B. en W. zijn ingekomen: Van de Ged. Staten dezer provincie Schrijven waarbij wordt medegedeeld, dat het plan van uitbreiding voor het oostelijk gedeelte der Gemeente, vastgesteld bij Raadsbesluit van 8 October 1912, den 3 Maart jl. is goedgekeurd Schrijven ten geleide van de op 11 Maart j 1. goedgekeurde Raadsbesluiten van 4 Maart jl. be treffende a. de af- en overschrijvingen van de begrooting van uitgaven dienst 1912 (model B) ten bedrage van f 913 375. idem ten bedragen van f5442.c. de wijziging der gemeente-be grooting, dienst 1912 (model C ten bedrage van 15100; d. idem ten bedragen van f3200; e. idem ten bedrage van f8911.48. Schrijven ten geleide van het op 11 Maart jl. goedgekeurd Raadsbesluit van 4 Februari jl, be treffende de onderhandsche verhuring van de kade om het Zuidergors met het daarop aanwezige ge bouw Havendijk 61, aan H. Ilmer voor f80. per jaar Schrijven ten van het op 21 Maart j.l. goedge keurde kohier no. 5 der pl. bel. naar het inko men, dienst 1213, vastgesteld bij Raadsbesluit van 4 Maart Deze mededeelingen worden aangenomen voor kennisgeving. Ingekomen stukken. Van B. en W. voorstel tot wijziging van art' 18 bis der verordening op de tapperijen, logemen ten openbare vermakelijkheden optochten en den handel in gebruikte roerende goederen Idem voorstel tot wijziging van art. 4 der ver ordening houdende de bepalingen ter voorkoming van brandgevaar en ter regeling van het blus- schen van brand Idem voorstel tot wijziging van de verordening op de particuliere banken van leening, vastgesteld ingevolge, art. 37 der Pandhuiswet 1910, door invoeging van een art 6o Idem voorstel tot vaststelling eener verordening houdende eenige bepalingen in het belang der veiligheid van het personenvervoer met sommige middelen van vervoer; Idem voorstel tot vaststelling eener verordening houdende bepalingen in het belang van den be hoorlijken afvoer van water en vuil in het Oost- Frankeland en wel in het gedeelte begrensd door Bakkershaven, Groenendijk, Rott. dijk en Buiten- Haven Al deze voorstellen zullen in een volgende ver gadering behandeld worden. De heer M e ij e r verzoekt het agendapunt no. 6 (wijziging verordening betreffende benoemen en ontslaan van gemeente-ambtenaren enz.) uit te stellen tot de volgende vergadering en het voorstel inmiddels te doen drukken. Het voorstel wordt door B. en W. overgeno men. De heer Houtman komt ter vergadering. Voor de commissie voor het Algemeen Handels- Entrepot schrijven ten geleide van het verslag dier inrichting over 1913. Van de schoolartsen dr. D. N. Jansen, dr. J. Endtz en N. F. Elzevier Dom, verslag van het door hen uitgeoefende geneeskundig toezicht op de verschillende scholen over 1912. Beide verslagen zullen worden opgenomen in het gemeenteverslag over 1912. Van mr. K. J. van Erpecum, bericht dat hij zijn benoeming tot regent van het Oude Manhuis aanneemt. Kennisgeving. Van H. Gabel verzoek om spoedige beslissing te nemen op zijn verzoek om aan hem een per ceel gemeentegrond aan de Oude Spuihaven ten Noorden van het terrein der fa. Brice Whvte Sons Ltd. te verkoopen voor f7.25 p. M2. In handen van B. en W. gesteld om advies. Van de vereeniging voor Waterleidingsbelangen, adres, waarin zij verzoekt den prijs van water levering voor volks- en schoolbaden in deze ge meente op 5 cent per M3 te willen vaststellen. In handen van B. en W. gesteld om advies. Van het bestuur der vereeniging «Schiedamsch Volksbadhuis" schrijven ten geleide -van de reke ning en verantwoording over 1912. In handen vaD de Fin.-commissie gesteld. Idem voorstel tot verhooging der jaarwedden van den Hoofd administrateur en den Kassier van de Gasfabriek, de Drinkwaterleiding en het Elec triciteitsbedrijf, met ingang van 1 April a.s. Ter behandeling in een volgende vergadering. Van de commissie voor de Gasfabriek, de Drink waterleiding en het electriciteitsbedrijf, schrijven, ten geleide van het verslag over 1912 van de Gasfabriek en de Drinkwaterleiding. De heer v. d. Hoek vraagt, of het los werk volk der gasfabriek niet deelt in da bedrijfswinst. De Voorzitter antwoordt, dat alleen de vaste werklieden tantièmes krijgen. De heer v. d. Hoek betoogt, dat het wensche- lijk is dat de losse werklieden, waaronder er verscheidene zijn, die reeds enkele jaren in dienst zijn, een vaste aanstelling krijgen. De Voorzitter zegt, dat geheel overeen komstig de verordening de uitkeering van tan tièmes geschiedt. De vaste aanstelling van los personeel is in overweging te nemen. De heer van Westendorp zegt, dat er altijd losse werklieden zijn, al naar gelang de behoefte. Onder de lantaarnopstekers zijn vele losse werklieden, maar men verkeert in een over gangstoestand, daar men de lantaarns automatisch wil gaan ontsteken. De heer v/ d. Hoek merkt op, dat er onder de stokers personen zijn, die al eenige jaren in los-vasten dienst zijn. Hij zou het billijk vinden deze menschen vast aan te stellen. De heer van Westendorp zal de zaak morgen in de Commissie voor de gasfabriek ter sprake brengen. Van de Commissie voor de Gemeentereiniging schrijven, ten geleide van het verslag over 1912 van den Reinigingsdienst.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 2