Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Directeur-generaal van de bibliotheek van het Vredespaleis. K a t h. S o c. Weekblad van 25 Jan. 1.1, biz. 39 evg. Gelijk reeds meegedeeld, worden in de och tenduren de lessen gegeven uitsluitend door prof. Aengenent, rnr. Aalberse en mi-. Tepe, die ook 's avonds de oefeningen zullen leiden, 's Middags worden uitsluitend onderwerpen behandeld van apologetischen, economischen en practisch-organi- satorischen aard. De heer Albérric Rolin, hoogleeraar in het in ternationaal recht aan de Gentsche Universiteit, secretaris generaal van het Institut de Droit International, is door het bestuur der Carnegie- stichting benoemd tot directeur generaal van de bibliotheek van het Vredespaleis. Duitscli bezoek ter gelegenheid der onafhankelijkheidsfeesten. Onze Berlijnsche correspondent meldt ons: De Humboldt Academie zal ter gelegenheid van de Nederlandsche Onafhankelijkheidsfeesten en de daaraan verbonden tentoonstellingen van 20 tot 29 Juni een studiereis door tien Holland- sche steden houden. (Tel.) Directeur van den landbouw in Suriname. De heer D. S. Huizinga, rijkslandbouwleeraar voor Gelderland, en directeur der Rijksland- bouwwinterschool te Zutphen, is door den mi nister van Koloniën aangezocht, om voor vijf jaar op te treden als directeur van den land bouw in Suriname, welk aanbod door hem aan vaard is. De Tariefwet van de Daan? Dr. W. A. Nolens schrijft in de »N. V. C. De Kamer besloot in een harer laatste vergade ringen, na het korte Paaschreces de Ziektewet in openbare behandeling te nemen. Een wijs besluit. m Zij had te kiezen tusschen Ziektewet en Tarief. Maar van het laatste had ze de moreele zeker heid, dot de behandeling niet ten einde zou kunnen worden gebracht. En nu is het van eene Kamer, ook van hare meerderheid, wel te veel gevorderd, oat ze wil lens en wetens met vergeefsch werk begint. Bu'teu eigen wil en weten houdt ze zich toch reeds al te dikwijls met zoodanigen arbeid onledig. Nu is hot zeker te betreuren, dat in dit opzicht de voornemens van Regeering en meerderheid niet ten uitvoer zijn gebracht. Tot die voornemens behoorde in de eerste plaats het tot stand brengen van de Invaliditeitswet en in verbami daarmee van de Tariefwet. Daarbij werd echter niet gerekend met de steeds wassende uitvoerigheid der behandeling. Geheel onbillijk is het aan de Regeering, ge geven iie stand van zikeu, een verwijt te maken over den loop der werkzaamheden. Zij zeide in de laatste Troonrede »Deze zit ting zal hare toewijding en krachtsinpauning op zware proef stellen, omdat het onafgedaan wets ontwerp tot verzekering tegen de geldelijke ge volgen van invaliditeit en ouderdom en het voor stel tot dekking van de daaruit voor 's lands schatkist voortvloeiende kosten, alsmede het ontwerp-Ziektewet, allereerst hare aandacht blijven vragen." De krachtsinspanning der Tweede Kamer werd op zware proef gesteld. Maar de voorrang, die aan het tarief klaar blijkelijk boven de Ziektewet werd toegekend, kon niet worden gehandhaafd, Is er dan niets overwachts of bijzonders tusschen beide getreden, zooals van links beweerd wordt Het ligt nog al vrijwel voor de hand dat dit wel het geval is geweest- En wel de buitengewoon lange tijd, die zoowel door de begrooting als door de Invaliditeitswet in beslag werd genomen. Met dit gevolg dat er van eene behandeling van het tarief tusschen Kerstmis en Paschen niets kon komen. Is nu de Tariefwet van de baan Door links wordt het juichend zoo voorgesteld. Maar de Tariefwet is evenmin van de baan als dit het geval zou zijn geweest bij een gedeel telijke behandeling vóór de verkiezingen. Zy zal alleen van de baan geraken, indien de rechterzijde in de minderheid mocht komen. Maar dan komt de verhooging van directe be lastingen op de baan. En niet zuinig, indien ook de Invaliditeitswet van de baan mocht worden geschoven, en staats pensioen daarvoor in de plaats mocht worden gesteld. Tenzij men het in de concentratie plus de sociaal-democratische fractie niet eens mocht worden over de juiste verhouding van vrijwillige verzekering en staatspensioen. In dat geval zou alles van de baan zijn ook de verzekering tegen invaliditeit en ouderdom. De R. K. Middenstands-organisatie in Nederlaud. De heer A. Kellenaers redacteur van de »R. K. Middenstander", schrijft in het „Gentrum": Het is een lust na te gaan hoe prachtig in den laats ten tijd de R. K. Middenstandsorganisa tie in ons land vooruitgaat. [m nauwelijks een jaar tijds zijn er 40 nieuwe afdeehugeu der Hanze met p.m. 3UU0 nieuwe leden in de verschillende bisdommen opgericht, zoodat er op 't oogenblik in ons land 136 Hanze- afdeelingen met meer dan 10.000 leden zijn. Maar niet alleen numeriek valt een groote vooruitgang waar te nemen, ook in gehalte, d.w.z. in degelijke instellingen tot ouderlingen steun g^iat de R. K. Middenstandsorganisatie uitstekend vooruit. Op de eerste plaats zou ik hier willen wijzen op den grooten bloei der coöperatieve Midden- standscredietbanken. Zij bestaan thans in alle bisdommen. Het aartsbisdom Utrecht en het bisdom Haarlem hebben ieder afzonderlijk een Middenstandscredietbank. Het bisdom Breda werkt in den laatsten tijd met de sinds een 3-tal jaren bestaande Hanzebank in 't bisdom den Bosch sa men. en in het bisdom Roermond heeft reeds de R. K. Middenstandsvereeniging nMaastrichtsehe Middenstand" een uitstekend werkende en goed georganiseerde credietbank, zoodat ook daar de grondslag tot een Diocesane Bank reeds gelegd is, vooral nu door de stichting van den Limburgschen Hanzebond de Maastrichtsche Middenstandsver eeniging een afdeeling van dien bond geworden is. Men kan op grond der jongste gegevens veilig aannemen, dat al deze Middenstandscredietbanken thans reeds een jaarlijkschen omzet hebben van pl.m. 25 millioen gulden Een cijfer, dat eerbied afdwingt. En dan te denken, dat dit alles nog maar een begin is. Ook het vakvereenigingsleven ontwikkelt zich steeds meer en meer. De Hanze in 't bisdom den Bosch met hare uitstekende gildebonden van bakkers, kruideniers, schoenmakers, bouwvakken (in het dekenaat Geertruidenberg) manufacturiers, slagers enz. staat op dit gebied nog altijd boven aan, maar ook in de andere bisdommen en niet 't minst in 't Aartsbisdom Utrecht, breidt zich de actie voor het gildewezen met den dag verder uit. Even verblijdend is het feit, dat ook de idee van coöperatie, van gezamenlijken aankoop van waren en grondstoffen, steeds meer veld wint. Ik behoef hier slechts te herinneren aan de voor enkele jaren op initatief van dr.Nouwens opgerichte Diocesane Inkoop-Vereeniging der Hanze in 't Bisdom Den Bosch, die te Tilburg haar centraal magazijn heeft en dit jaar een om zet boekt van ongeveer 2 ton, tegen nauwelijks een halve voor 3 jaren. Een cijfer, dat een dui delijk beeld geeft van den spoedigen groei dezer voortreffelijke coöperatie, die het buitenland ons zelfs benijdt. En dan hoe uitstekend staat de coöperatieve Inkoop-Vereeniging der Hanze in 't Aartsbisdom er voorOok deze Vereeniging telt thans al meer dan 100 leden, en ik twijfel er geen oogenblik aan, of zij zal tot even grooten bloei geraken als hare Bossche zustervereeniging. Want ook hier is de leiding en de propagand in goede handen Eu dit is voor dergelijke instellingen het voor naamste. Verder hebben de Hanzebonden een 40- tal eigen Handelscursussen, die zich onder krach- tigen financieelen steun van Rijk, Provincie en gemeente steeds verder ontwikkelen en reeds in een ware behoefte voorzien. Als dat in vol gende jaren zoo voortgaat, zal ten opzichte van het nageslacht de niet meer zoo vaak herhaalde klacht behoeven geuit te worden, dat het den middenstand mangelt aan de noodige handels kennis. In dit verband zou ik echter nog op eene zaak de aandacht willen vestigen. Het zou m. i. het handelsonderwijs zeer ten goede komen, als de formaliteiten tot aanvrage der subsidie s, opstellen van leerplan etc. vergemakkelijkt worden Thans schrikken nog vele organisaties terug voor de moeilijke formaliteiten, die met de op richting van handelscursussen gepaard gaan. Wel weet ik uit ervaring, dat de inspecteur van 't Handelsonderwijs de aanvragers gaarne in alles tegemoet komt, maar men kan toch niet alle werkzaamheden laden op de schouders van dezen toch al met veel werk overladen ambtenaar. Wellicht, dat in den vorm van een nieuw Ko- ninkl. Besluit in deze een eenvoudiger weg te vinden was. Nog verschillende andere instellingen tot onder- lingen steun zijn door de Hanze in de verschil lende bisdommen tot stand gebracht. Ik noem hier. o. m. de informatie- en incassobureau's. de Rabatzegelvereenigingen, de ziekte en overlijdings- fondsen, en niet te vergeten de onderlinge glas verzekeringen, die vooral in 't Aartsbisdom Utrecht zeer goed werken. In aanmerking genomen den betrekkelijk kor ten tijd. dat de Hanze bestaat, heeft zij op 't gebied van 't practische vereenigingsleven een weg afgelegd, waarop misschien velen haar volgen, maar niemand haar inhalen of overtreffen zal. En dfit feit is het juist, wat zoo bemoedigend stemt voor de toekomst en dat ons zoo vurig doet wen- schen en hopen, dat uit en door de vijf diocesane Hanzebonden spoedig gesticht worde de Ned. Fe- dei'atie van R. K. Middenstandsvereenigingen. Dan zal de kroon gezet worden op den arbeid onzer R. K. Middenstands-organisatie, en nog veel intensiever dan thans zal dan in 't belang van den R. K. Middenstand kunnen voortgewerkt worden. De Beurssluis. In de maand Februari 1913 werden door de Beurssluis te Schiedam geschut 715 spoelingschouwen met een inhoud van 5005 M3. 518 binnenschepen naar binnen met een inhoud van 27627 M3. 516 binnenschepen naar buiten met een inhoud van 27618 M3. Brand Westerkade. Gister-avond omstreeks 6 ure werd brand ont dekt in het pand ïMercurius," de branderij vroe ger van den heer Prins, thana van den heer A. Blom te Rotterdam, aan het einde der Westerkade nabij het Spuikanaal. Nadat de meesterknecht was gewaarschuwd, die omstreeks 3 ure met het andere personeel de branderij had verlaten, werd de branderij geopend en bleek, dat eenige rakke- bossen, die op een ketel nabij de kolenplaats te drogen lagen, vlam hadden gevat en de zoldering daarboven in brand was geraakt, zoodat het boven gedeelte van het pand in lichte laaie stond. Nadat de politie van het feit kennis had ge kregen en de brandweer was gealarmeerd, waren na verloop van eenigen tijd de noodige blusch- middelen ter plaatse. Ook de rijdende stoomspuit deed dienst, zoodat weldra een stroom van water over het brandende perceel was uitgestort. Het bovengedeelte brandde nagenoeg geheel uitmaar het benedendeel is vrijwel gespaard gebleven hoofdzakelijk werd daar slechts waterschade aan gericht. De brand bleek omstreeks 7 ure zoover gebluscht, dat de rijdende stoomspuit kon inrukken en men nog slechts het gewone bluschmiddel ge- gereed hield. Verzekering dekt de schade. Gister-avond is nabij de zalmvis- scherij in de rivier opgehaald het lijkje van den knaap, die begin Januari van een vaartuig in de Maas overboord is geslagen. Heden-morgen is in de Nieuwe Ha ven nabij de Oranjebrug opgehaald het lijkje van den jeugdigen Van der Linden, welk knaapje voor eenige weken, bij het afspringen van een vaartuig, in de Westerhaven te water is geraakt. Hoogwater te Schiedam: Zaterdag 22 Maart v. m. 3.54, n. m. 4.06. Poging tot moordentotzelfmoord. Men seint ons uit Heerenveen Heden heeft Tie- men Popma van Kortezwaag 2 revolverschoten gelost op zijne dorpgenoote Jantje Teyema. Daarop zette hij het vuurwapen voor zijn hoofd en schoot dit af. Jantje Teyema werd licht gewond, Popma evenwel ernstig, doch niet levensgevaarlijk. De vrouw had tegen Popma een eisch ingesteld tot onderhoud van haar kind. Popma wilde daar. niets van weten. Heden zou de zaak in civiele zitting voor de rechtbank te Heerenveen dienen. Vreemd bezoek aan Amsterdam 42 leerlingen en 6 prof. van de hooge Handels school te Budapest bezochten eergisteren en giste ren vmsterdarn. Als hoofdleider treedt op prof. M. Bader. Gistermogen kwam het gezelschap daar aan en werd 'n bezoek gebracht aan Artis, ter wijl daarna de havenwerken en de terreinen der Eutos bezii htigd werden. Gister-ochtend werd de diamantslijperij der firma Asscher bezocht, waarna een rijtoer door de stad werd gemaakt, waarbij tevens bezoeken aan het Stedelijk en Rijksmuseum werden gebracht. Gister avond vertrok het gezelschap weer naar Berlijn. Poging om te ontsnappen. Zooals men zich nog wel zal herinneren, heeft de inbreker H. D„ die ter zalke van den inbraak op het Singel te Amsterdam in heit huis van bewaring aldaar gedetineerd was, een poging, gedaan om te ontsnappen, pank zij de activiteit van den directeur, den heer Bierenbroodspot, werd deze poging verijdeld. De aanwezigheid van een touw en ladder deden needis dadelijk vermoeden, dat buitenstaanders Dl behulpzaam geiweeat waren. Dl heeft dit bevestigd. Een gevangenbewaarder en een rechercheur van het politiebureau. Wair- moesstraat hadden de gemeenschap tusschen hein ©n zijn handlangers tot stand gebracht. In verhand met deze mededeelingi werd de gevangenbewaarder geschorst. Aan het verhaal betreffende dé medeplichtigheid van een rechercheur werd niet zoo heel veel waarde gehecht, omdat, heit meer is voorgekomen, dat beschuldigden zich op der gelijke wij!ze op de recherche trachten te wreken. Daar Dl even wel bij zijn eens afgelegde vérklaringen bleef, werd een onderzoek gelast, waaruit bleek, dat niet een rechercheur, maar een andere hij de politie in betrekking zijnde persoon, zekere v. L., hij de zaak betrokken was. Dl wist op de oen of andere wij'ze briefjés te schrijven en! deze aan den beiwusten gevangenbewaarder teï hand to stellen. Deze wist ze op zijn beurt v. L, in handen te spelen, waarna laatstgenoemde voor de bezorging zorgde- Qp1 deze wijze was het D. mogelijk gemaakt met zijn helpers af te spre ken op welken nacht hij de poging tot ontvluchting zou wagen. De concierge van heit Huis van Bewaring be vindt zich reeds drie weken in voorarrest. Een slachtoffer der prikkellec tuur. De burgemeester van Eindhoven verzoekt aanhouding en overbrenging van den minderjarige P. A. van der Sommen, leerling-teekenaar, oud 17 jaar, die den lOen Maart heimelijk is ver trokken. Hij heeft in den laatsten tijd veel detective verhalen van Lord Leicester gelezen, en was daar steeds over bezig, zelfs zeide hjj even voor zyn vertrek tégen een vriend »Als je me niet meer ziet, denk dan maar, dat ik Lord Leicester aan het nadoen ben." Hij heeft zich ook meermalen uitgelaten naar Amerika te willen vertrekken. Hij is in het bezit van een nieuwe revolver en verschillende scherpe patronen, meldt de »Tel.". Daar hij in 't bezit is van gouden vijfgulden stukken en hij 'n Italiaansch geldstuk heeft laten wisselen, is het niet onmogelijk, dat hij dader of medeplichtige is, van een diefstal met braak in den nacht van 27 op 28 Februari jl. te Eindho ven gepleegd in een kantoor, waar hij vroeger werkzaam was Ontvreemd waren alsmede 4- bankbiljet v. f100, 1 v. f60 2 Belgische bank biljetten van 20 francs, 1 vijffrancstuk van Leo pold II, 4 gouden vijfgulden-stukken, verder rijksdaalders, guldens en ander klein geld. Bij aanhouding van den minderjarige wordt verzocht het in zijn bezit gevonden geld in beslag te nemen en daarvan proces-verbaal op te maken. De voortvluchtige collecteur. De Haagsche rechtbank heeft gisteren in staat van faillissement verklaard W. A. K. F. H. de Leeuw in Den Haag. Als beroep achter diens naam staat vermeld collecteur der Staatsloterij. Als zoodanig is ech.ter het failliet niet over hem uitgesproken, maar omdat hij de betaling van particuliere schulden heeft gestaakt. Daar de thans gefail leerde reeds vroeger de stad had verlaten, is op zijne zaken als collecteur orde gesteld door aan wijzing van een der andere Haagsche collecteurs, om, in afwachting van nadere voorziening, het beheer van het kantoor en de uitgifte van loterij briefjes waar te nemen. N e g e n-u u r-sl u i t i n g. De Ned. Bond van Confectiebedienden, afd Den Haag is er met de welwillende medewerking van de patroons, in geslaagd, de 9-uur-sluiting te verkrijgen voor de grootste confectiezaken te dier stede, uitgezonderd 14 dagen voor Paschen en Pinksteren en werk dagen voorafgaande aan Zondagen of erkend Christelijke feestdagen. Ongeluk op een schietterrein. Op het schietterrein te Kummersdorf bij Berlijn ging bij het proefschieten een der kanonnen in achter- waartsche richting af. Twee kanonniers werden gedood en drie licht gewond. De oorzaak van het ongeval is nog niet opgehelderd. O p 1 i c h t e r ij. Te New-Orleans, aan boord van een schip, dat juist naar Honduras zou ver trekken zijn Donderdag een zekere Antonio Mu. sica, koopman uit New-York, zijn vier zoons en zijn twee dochters, gearresteerd, beschuldigd van te zijn betrokken bij een internationalen bank- zwendel, waarmede een bedrag van ruim een millioen dollar is gemoeid. Men vond in de zakken der heeren Musica en in de hoeden en kousen der dochters ruim 500.000 dollar in contanten en geldswaardig papier. Musica moet reeds bekend hebben meer dan 25 banken in Amerika, in Duitsche hoofdsteden en te Londen te hebben opgelicht. De arrestatie had niet zonder een dramatisch tintje plaats. Alle arrestanten sliepen in hun kooien en de boot stond op het punt te vertrek ken toen een aantal detectives aan boord kwam en tot de arrestatie overgingen. Terwijl de mannen zich heftig verzetten, trachtten twee dochters een bedrag van bijna een kwart millioen dollars in in geldswaarde overboord te gooien, welk opzet men bijtijds kon verhinderen. Toen Musica en zijn kinderen naar de gevaugenis werden vervoerd, trok de vader een revolver uit de zak van zijn zoon Philip en trachtte zelfmoord te plegen. De detectives slaagden er in, hem het wapen te ontrukken. Een nieuw soort tramwagens te B e r 1 ij n. De groote Berlijnsche Tramwegmaat schappij is voornemens een nieuw type wagens Jn te voeren, bestaande uit een beneden- en boven gedeelte. Dergelijke wagens worden reeds te Ko- penbage, Stockholm en andere steden, gedurende de zomermaanden gebruikt, en zijn daar zoodanig ingericht, dat de bovenste plaatsen zich onder een kort, slechts aan één kant open, afdakking be vinden, ter beschutting van de passagiers voor regen of zon. Bij de Berlijnsche wagens strekt zich die af dakking over de geheele lengte uit, de zijwanden bestaan uit ruiten, die bij warm weer neergelaten kunnen worden. De maatschappij heeft twee proef-wagens laten bouwen. Bij een dezer wagens bevind zich de opgang aan het einde, bij de andere in het midden van den 'wagen. Bij de proefneming bleek, dat die, waar de opgang in het midden is aangebracht, het best voldeed daar de opstijgende passagiers de beneden zittende pas- sngiers niet in 't minst behoefden lastig te vallen. De nieuwe wagens zullen dan ook alle naar het laatste model gebouwd worden. De invoering van deze wagens moet een be langrijke verbeteriug zijn. De wagens nemen niet alleen veel minder plaats in beslag dan een tegen woordige motorwagen met bijwagen, maar ook kunnen zij meer passagiers bevatten. In een gewone wagen met bijwagen kunnen 72 of 77

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 2