Stads- en Gewestelijk Nieuws. Ingezonden Mededeelingoit ls het een nierziekte - Gemengd Nieuws. De „Gelderland" en de Nederl. ambulance te Constantinopel. Onze correspondent te Constantinopel schrijft d.d. 22 dfze In verband met de mogelijkheid, dat het na het sluiten van den vrede tot een botsing zal ko men tusschen de troepen van het Comité en die van de Officierenliga, is het hier nog verder aan wezig blijven van een Nederlandsch oorlogsschip bepaald noodzakelijk, althans tot na de dislocatie zoowel van het leger van Tsjataldzja als van dat van San Stefano Daar onze regeering echter de «Gelderland" vóór Mei in het vaderland terug willen hebben voor de oefeningsreis met de adelborsten van het oudste studiejaar en het jonge volk, dat nu van de opleiding komt, zal onze kruiser de rede hier over een goede veertien dagen moeten verlaten. Maar de «Gelderland" zalnaar ons wordt verze kerd daar, zooals gezegd, een Nederlandsch oorlogsschip hier nog niet gemist kan worden, vooraf door het nu te Smirna liggende pantser schip «Kortenaer" worden vervangen. Deze bo dem heeft weliswaar 60 koppen minder dan de «Gelderland" aan boord, doch het is over het algemeen ouder volk en dus krachtiger en ge schikter voor een eventueel optreden aan den wal. Ook onze ambulance is begonnen met aanstal ten voor haar naderend vertiek te treffen, dat eveneens over een dag of veertien zal plaats heb ben. Zij is al begonnen met inpakken en neemt nog maar een beperkt aantal nieuwe gewonden aan. Op het oogenblik heeft zij nog ruim vijftig zieken en gekwetsten in behandeling. (N.R Ctr.) Financieele adviseur van China. Uit China verneemt het «Bat Nbl." dat de Chineesche Regeering waarschijnlijk den Neder lander Ferguson zal benoemen tot financiëel ad viseur, als vervanger van wijlen mr. Roest. Hij is de zoon van den eersten Nederlandscken gezant in China, John. Helenus Ferguson, en schrijver van verschillende boeken over interna tionaal recht. Begraienis Koning van Griekenland. Jhr. mr. De Sturler, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister te Athene, zal Nederland vertegenwoordigen bij de begrafenis van wijlen koning George van Griekenland. Eerste Kamer. De leden der Eerste Kamer zijn ter vergade ring bijeengeroepen tegen Maandag 31 Maart, des avonds te uur. Baronesse Gericke van Herwenen -f-. Overleden is baronnesse Gericke van Herwij- nen, de echtgenoote van Hr. Ms. gezant te Londen, die sedert de ziekte, welke hem in den afeeloo- pen zomer overviel, nog in België verblijf houdt. De gezondheidstoestand van den gezant, hoe wel verbeterd, laat echter nog niet toe, dat Baron Gericke naar Londen kan terugkeeren. Regeeringssteun. Uit Utrecht meldt men ons Dezer dagen werd een bericht in de dagbladen verspieid, ais zou aan het departement van Land bouw een regeling inzake het onderzoek van alkoholische dranken in voorbereiding zijn en met 1 April in werking treden. Reeds spraken enkele bladen van een Rijkscontrole. Naar het Centraal Bureau van den Volksbond te Utrecht van zeer betrouwbare zijde vernam, is het bericht in dien vorm niet juist Er is door een bond van Limonadefabrikanten besloten tot het instellen van een eigen controle dienst, en daarvoor is wat het onderzoek der dranken betreft de steun der Regeering toegezegd. Weerbericht Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 26 Maart 1913. medegedeeld door bet Kon. Ned Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 77L5 te Neufahrwasser. Laagste barometerstand 753 9 te Haparanda. Verwachting tot den volgenden dagmeest matige oostelijke tot zuidoostelijken wind, half tot zwaarbewolkt, mogelijk, in het zuiden iets zachter. De Kiezerslijst. Van heden af: ter visieligging en verkrijgbaar- stelliDg der voorloopige kiezerslijst en bijbehoo- rende lijsten. 23 Maart tot en met 15 April gelegenheid tot reclame. Tot 21 Aprilter visieligging en verkrijgbaar stelling der reclames. Vóór 15 Meidefinitieve vaststelling der kie zerslijst. Volksbadhuis. In de week van 16—22 Maart '13 werden geno men 518 baden. Ie klas kuipbaden 39. regenbaden 31 2e klas kuipbaden 87, regenbaden 342, 5 ets. kinder baden 19. Jubilee. Den 3n April a.s. hoopt Th. van Dijk den dag te herdenken, waarop hij gedurende 45 jaar als straatmaker in dienst der gemeente werkzaam zal zijn geweest. Dilettanten-Symphonie-orkest „L. van Beethoven". Men deelt ons het volgende mede Het tweede concert in dit seizoen van het Dilettanten-Symphonie-orkest »L. van Beethoven" zal plaats hebben op Maandag 14 April in zaal Odéon aan de Tuinlaan alhier. Mej. N. Koudijs. altzangeres alhier, heeft voor dien avond haar medewerking toegezegd, terwijl mej: N. Feltzer, pianiste, de begeleiding der zangnummers op zich heeft genomen. Onder de uit te voeren orkestwerken komen voor werken van Schubert (o. m. de onvoltooide symphonie) en Mozart. Hoogwater te Schiedam: Donderdag 27 Maart v. in. 7.18, n. m. 7.40. Gister-avond ontstond een oploop je in de Polderstraat. Volgens verklaring van een bewoonster van die straat was een vreemde man bij haar in huis gedrongen en had haar geschol den en beleedigd. Zij riep haar man die den vreemdeling uit de woning verwijderde. Beide partijen beklaagden zich daarna bij de politiede vreemdeling, omdat hij geslagen was, en de vrouw, omdat de vreemdeling haar woning binnen gedrongen was en haar beleedigd had. •Gister-avond laat werd de politie gewaarschuwd door bewoners van achter de distilleerderij «Bilbao", aan de Lange Nieuw- straat, gelegen panden, dat er een ongewoon leven op de voorplaats van die distilleerderij was opgemerkt. Toen daarop aanstonds de politie een onderzoek instelde, bleek, dat dieven getracht hadden gedistilleerd uit die distilleerderij te ont vreemden. Althans vond men op de voorplaatst dicht bij den uitgang, klaar gezet twee manden, een bevattende een bus en de ander een demion, beiden gevuld met gedistilleerd. Van de daders was intusschen geen spoor te outdekken. De politie stelt een nauwkeurig onderzoek in- Ja, indien gij waterzuchtige zwellingen rond de oogen, in de enkels of polsen hebtindien gij voortdurende aandrang tot urineloozing, bezinksel in het water, branderige pijn bij de loozing hebt indien uw slaap verstoord is en gij iederen mor gen vermoeid opstaatindien gij stekende pijn in den rug en de ledenen hebt of rheumatische pijnen in de ledematen ischias, rheumatiek. jicht, steen, uremie kunnen de gevolgen ervan zijn. Foster's Rugpijn Nieren Pillen genezen nier en blaaskwalen, doordat zij de zwakke of zieke nieren genezen en versterken, en haar zoodoende in staat stellen om haar gewichtig werk, het fitreeren van het bloed, behoorlijk te verrichten. Uw leven hangt van uw nieren af, want iedere drie minuten, dag en nacht, wordt het bloed dooi de nieren gevoerd. Haar te verwaarloozen is gevaarlijk, doch indien gij haar gezond houdt, houden zij u gezond Foster's Rugpijn Nieren Pillen zullen dit voor u doen en haar genezen, indien zij ziek zijn. 'e Schiedam verkrijgb. bij de hh. Kappel- hoff Hovingh. Toezending geschiedt franco na ontv. v. postwissel a f 1.75 Cdgl voor één, of f 10. - voor zes doozen. Eischt de echte Foster's Rugpijn Nieren Pil- len> weigert elke doos, die niet voorzien is van neven- MARK' staand handelsmerk. Laffe aanval. Zaterdagavond ongeveer 12 uur werd de rijtuigverhuurder T. Heibroek, ko mende met paard en rijtuig van Zuidwending, te Nieuwe Pekela, plotseling aangevallen door drie personen. Met de zweep wist hij de aanvallers echter op een gewenschten afstand te houden. Bij zijn huis gekomen, werd H., een forsche kerel, opeens door het drietal besprongen. Men wierp hem over een hekje en een van het drietal maakte toen van deze gelegenheid gebruik om H. met een mes te bewerken. Twee ernstige wonden werden hem over het hoofd en aangezicht toege bracht, wonden, ter lengte van 11 en 17 cM. De politie werd met dit misdrijf in kennis gesteld. De gemeente-veldwachter, J. Hansma, geassisteerd door de marechaussee, trok er op uit, om de daders op te sporen, wat nogal vlug ge lukte. Alle drie werden, na eenigen tegenstand, waarbij de gemeente-veldwachter aan de hand werd verwond, uit het bed gelicht en opgesloten. Een van hen, de 23-jarige arbeider A. M. te Nieuwe Pekela, werd van deze snijpartij beschul digd, hetgeen hij den volgenden dag ook bekende. (Tel.) In een arrestantenlokaal ver brand. Maandagavond werd te Nunspeet de 24- jarige ongehuwde H. M. P.zn. wegens dronken schap door de politie in het arrestantenlokaal onder den toren opgesloten om aldaar zijn roes te kunnen uitslapen. Gistermorgen, bij het open maken van het arrestantenlokaal, kwam den politiebeambte een zware rook tegemoet. Het bleek verder, dat M. dood waszijn lichaam was bedekt met ernstige brandwonden. Hoewel de rijks- en gemeente politie beweert, den arrestant eerst terdege gefouilleerd te hebben, veronderstelt men. dat M. nog een brandende sigaar in zijn zak geborgen heeft gehad, waardoor het ongeval zou hebben plaatsgevonden. De zaak is in onderzoek. Opensneden van lijken. In „De Tijd" is dezer dagen de aandacht gevestigd op het feit, dat in Amsterdam in de stedelijke ziekenhuizen de lijken worden geschonden. De heer A. Raveili heeft, in genoemd blad een geval gesignaleerd, hetwelk terecht veel ontstemming heeft gewekt. „De Tijd" schrijft thans nader: „Zooals men zich zal herinneren, is hij tof do ontdekking gekomen, dat het lijk van zijn dochtertje in het Binnengasthuis geheel was open gesneden en een zoodanige behandeling had on dergaan, dat alleen de buitenwand was overge bleven; de verdere inhoud was verdwenen. Nu rijist de niet-onbelangrijke vraag: is tien dergelijke behandeling zander de toestemming van den va der geoorloofd? Zoo gesteld moet deze vraag zonder twijfel ontkennend worden beantwoord. Art. 1 van de Begrafeniswet immers zegt uitdruk kelijk, dat, alleen indien dei nagelaten betrek kingen zulks verlangen of vergunnen, lijkopening of ontleding kan plaats hebben. Slechts een uit zondering, kent onze wet op dit verbod n.l. indien in 't belang der justitie een onderzoek van lij ken bevolen is. In het hier besproken geval was deze uitzondering niet aanwezig en daar de ver- eischte toestemming van den vader ontbrak, had dus de lijkopening niet mogen geschieden. Een andere vraag is echter, welke middelen aan een' belanghebbende ten dienste staan, indien zonder zijn toestemming toch de verboden lijk opening gedaan is. Ons is geen strafbepaling! be kend, welke aan het genoemde verbod sanctie verleend. Wél wordt het verrichten van lijkopening en ontleding strafbaar gesteld, indien het geschiedt oooi iemand, die geen geneeskundige is; v:oor den geneeskundige echter, die zonder de ver- eischte vergunning deze handeling verricht, wordt geen straf bedreigd. De wetgever is blijkbaar van de veronderstelling uitgegaan, dat de geneeskun dige de kieschheid zou bezitten, alleen na. ver kregen toestemming tot de opening van een lijk over te gaan. De practijk schijnt ons echter anders te leeren. Waar de strafrechter geen hulp kan bieden tot verzekering van de rechten, welke de wet aa,n de familieleden toekent, aaar blijft ons weinig anders over, als belanghebbenden te waarschuwen, door publiciteit te geven aan dit geval. Wij vernemen nog nader, dat. in verschillende gasthuizen de gewoonte heersdht om alle lijken open te snijden, tenzij de nabestaanden uitdruk kelijk verklaren, hierteglein bezwaar te hebben. Men huldigt dan blijkbaar den stelregelWie zwijgt, stemt toe. Ons lijkt deze opvatting in elk opzicht voor betwisting vatbaar. Deze regel zeti alleen kunnen toegepast, worden tegenover diegenen, die met genoemde gewoonte bekend zijn en zich ondanks die bekendheid niet tegen het opensnijden verzetten. Welnu, de meeste men- schen zijn daarmede niet bekend. - Vooral jn de droevige omstandigheden, waarin de familiele den gewoonlijk verkeertn, komt het iemand niet licht in dé gedachte; dat het lijk wel eens zou kunnen worden opengesneden. Voorwaar, meer piëteitsgevoel voor dei nagelaten betrekkingen en bovenal meer eerbied voor de wet zij hier aanbevolen. Inbrekers gesnapt. Men meldt uit Zwolle aan de «Tel." Alhier zijn een drietal jonge kerels gesnapt, die het bedrijf van inbreker uitoefenden. Een oud-agent van politie meende licht te zien in den wijukelder van de firma C. Ganzeboom. Hij zelf posteerde zich voor den kelder en vroeg een voorbijganger even aan de politie te telefonee- ren. Toen deze kwam, werden inderdaad 3 inbrekers gearresteerd, voorzien van inbrekers werktuigen. Kerkdiefstal. Een dezer dagen kwam men in de R.-K. kerk te Gemert tot de ontdekking, dat een prachtig antiek Christenbeeld van een der zijaltaren was gestolen. Men veronderstelt te doen te hebben met denzelfden persoon, die ongeveer een maand geleden een antiek Madon nabeeld in de naburige bedevaartplaats Handel heeft gestolen. O n w e d e r. Zaterdagavond woedde, naar de »N. A. Ct." meldt, boven Zevenaar een hevig onweer. Te Pannerden sloeg de bliksem in het huis van den arbeider Nieling, het vee kon nog gered worden, terwijl het huis geheel afbrandde. Alles was verzekerd. Inval. In den nacht van Zondag op Maan- dag, omstreeks 3 uur, heeft de politie een inval gedaan in de nachtsocieteit Chantecler, op den O. Z. Voorburgwal te Amsterdam, het adres, werwaart de bezoekers van de gesloten nachtso- cieteiten door vriendelijke portiers en andere gedienstigen als een laatste toevlucht werden verwezen. Ongeveer een 70-tal «dames" en «hee- ren" waren op het oogenblik dat de inval plaats had, aanwezig. Door de rechterlijke macht zal nu nog moeten worden uitgemaakt, of ook deze gelegenheid als een schjjnsocieteit behoort te worden aangemerkt en zich heeft te onderwerpen aan het gewone sluitingsuur. De politioneele dubbelpost zal dan ook hier uit- gewet worden. (Hdbl Mishandeling met doodelijken af loop. De arbeiders Rcrelof K. en Johannes M. te Bargercorapascum bevinden zich sedert 15 Januari in het huis van bewaring te Assen als verdacht van mishandeling van Aaltje van der Velde, ten gevolge waarvan deze is overleden. Gisteren werd door de rechtbank te Assen de gevangenhouding van Roelof K. bevolen en werd Johannes M. weder op vrije voeten gesteld. Een sprek end geva). Men schrijft am het „Vaderlanu" uit Kampen: Hoe men in het buitenland reeds met da Ta- riefwet rekent, moge wederom blijken uit het vol- geilde schrijven, dat een firma hier ter slede van een leverancier te Keulen heeft ontvangen: Wij bevestigen in dank de ons aan onzen vertegenwoordiger opgegeven order en zullen voor prompte levering de meeste zorg dragen. Wij maken u beleefd opmerkzaam, dat bij de even- 'tueele inwerkingtreding eener nieuwe Tariefwet de genoteerde prijzen met het verschil tusschen de nieuwe en. de tegenwoordige invoerrechten worden verhoogd. Wat bewijst dit? Dat. men in het buitenland met de Tarief- wet rekent, schrijft het „Vad." Man, daar rekent men er al zoolang mee. Metkt het „Vad." da.t nu pas? Heeft het nooit gehoord van circulaires der Duitsche handelskamers in zake de; Tariefwet. Die der Handelskamer van Solingem van Mei 1911. was in dit opzicht b.v. zeer leerzaam. De Kamer spoorde hare leden aan om door middel hunner agenten in Nederland stemming te maken tegen de Tariefwet. Die agenten hebben sindsdien niet stilgezeten. En uit bovenstaand bericht in het „Vacl." dat natuurlijk dooi heel de liberale pers loopt, blijkt, dat de buitenlandsche firma's de actie voortzet ten. Waarbij zij dan rekenen op de „dumme Hollander". Die maar dadelijk' gelooven, aat zooveel pro cent hoogere invoerrechten machinaal den prijs met evenveel procenten verhoogen zal. Dat slikken die „Hollander" wel, aenkt men in Keulen. Dat er ook zooiets als concurrentie mat de binnenlandsche industrie bestaat, welke aen bui tenlander dwingen kan zelf een deel van de hoogere tarieven tei betalen, daar aenkt in Nederland geen mensch aan. Hij', de Duitscher, dreigt alvast. Om stemming te maken tegen de Tariefwet. Want hij weet heel goed, dat niet hij alleen den prijs van zijn artikel bepaalt, on dat hij rekening zal moeten houden met allerlei faktoren, o.a. met de sterkere concurrentie aer binnen landsche nijverheid. Dat hij dus groot gevaar loopt van zjn winst een deel der hoogere tarieven te moeten betalen. Daarom is hij bang voor de nieuwe Tarief wet. Heeft hij er schrik' voor. Eu poogt hij, door zij'n afnemers te bedreigen, dezen op te zetten tegen het ontwerp-Kolkman. Ware het zoo als hij schrijft: dat de hoo- gere tarieven eenvoudig ,op den tegenwoordigen prijs werden gelegd, dan had hij, buitenlander, zich niet ongerust te maken. 'Behoefde hij tegen verhooging der tarieven niet te agéeren. Dat zou hem immers niet hinderen. Maar het geval zit anders. De hoogere tarieven zullen den buitenlander wel degelijk hinderen om boven aangegeven re- denen, zegt de „L. K.". En daarom wekt hij er agitatie tegen. Wat bewijst dus het schrijven uit Keulen? Dat men er rekening houdt met de Tarief, wet, omdat men erdoor vermeerdering van con currentie en vermindering van winst vreest. Geheimzinnige verdw jni ngen. Over ©enige curieus© gevallen van verdwijning, waarbij meer of minder bekende personen verdwenen, zonder dat men ooit meer iets van hen vernam, schrijft de bekende journalist Peinberton in de „Baily Mail", aan wiens artikel wij het volgende ontJ-eenen Sedert het jaar 1907 zjn, volgens een sta tistiek van het politiebureau Scotland Yard', te Londen, niet minder don 170.472 personen uit de hoofdstad van Engeland verdwenen. Van dit grootte getal zijn 137.872 personen, hetzij door do politie opgespoord, hetzij uit eigen be weging, naar hunne familie teruggekeerd. Maar het meest merkwaardige is wel, dat niet minder dan 32.600 personen uit do stad verdwenen zijn, van wie 'nimmer meier iets is vemowen. het is alsof de 'bevolking van een stad1 in een tijds verloop van slechts zes jaren absoluut verdwe nen is. Zij, die voor goed verdwenen, namen hun geheim met zich mede. De psychologie die aan hun daaci ten grondslag ligt, kan in die geval len natuurlek niet verklaard women. Maar een onderzoek van inaividueelè gévallen, waar- iiï meuschen, na een paar weken of maanden zeen geweest to zijn, wéér tefugkèeren, toont een interessante verscheidenheid van bèweegre- denen aan. Plotseling verlies van geheugen komt liet meest voor. Geneesheèrèn die van dit ver schijnsel studie 'hebben gemaakt, schrijven hét to© aan het haastige leven in deze moderne tjjden. Djoor de groot© inspanning der hersens, heeft

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 2