Gemengd Nieuws. Stads- en Gewestelijk Nieuws. de noodige gegevens te verzamelen die moeten dienen voor de samenstelling van een boek, geschre ven in populairen vorm en bevattende zooveel mogelijk ofücieele en andere gegevens. Dit plan, reeds lang en nauwgezet voorbereid, had direct veel belangstelling. Thans zijn de ministers van Landbouw, Nijverheid en Handel en van Buitenlandsche Zaken bereid bevonden langs diplomatieken weg moreelen steun te ver- leenen, terwijl, dank zij de bemoeingen van den consus-generaal van Servië, den heer M. Merens, ook de Servische regeering beide heeren met alle mogelijke faciliteiten en inlichtingen wil ten dien ste staan. De reis zal zich uitstrekken tot de voornaamste handelscentra, markten en mijndistricten. Voor eventueel gewenschte nadere inlichtingen wende men zich schriftelijk aan het adres vStu- diereis Balkan," Plantage Middenlaan 10, Am sterdam. (»Tel.") Uit Indië. De correspondent van de »Telegr." te Batavia seint De heer Douwes Dekker, leider der Indopartij, gaat Indië verlaten. denkingen aangaat, bleef het kringbestuur van oordeel, dat door het houden van een 'congres zitting in het Vredespaleis onmiddellijk na de openingsplechtigheid, alle gevaar voor ontstem ming zou worden uitgesloten, daar het immers voor een ieder duidelijk moest zijn, dat de geringe ruimte het uitnoodigen van het congres tot die plechtigheid niet toeliet. Van een vervroeging van het congres kon, afgescheiden van seizoensbezwa- ren, verder daarom geen sprake zijn. wijl het juist naar aanleiding van de opening van het Vredespaleis in Den Haag was bijeengeroepen en deze dan nog niet zou hebben plaats gehad. Het Kringbestuur besloot derhalve eenstemmig bij zijn voorstel te persisteeren en verzocht pre sident Singer telegrafisch mede te deelen of zijn bezwaren overwegend bleven. Na raadpleging van de vice-presidenten en den secretaris-generaal, die instemming met zijn be zwaren te kennen gaven, beantwoordde president Singer deze vraag bevestigend, waarna aan het Kringbestuur niets overbleef dan de tot de Union gerichte en door het Comité de Direction aange nomen uitnoodiging terug te nemen hetgeen geschiedde. vijfjes een beprag van ongeveer f2000 gestolen. De daders hebben geen spoor achtergelaten en zijn tot dusverre onbekend gebleven. De heer Van Nimwegen is tegen inbraak verzekerd. De pakhuisbaas D. der firma Hudig Pieters te Rotterdam had Zaterdagmiddag in het wal- huisje aan de Westerkade aldaar f250 arbeids loon uitgeteld. In het schaftuur had hij het wal- huisje gesloten, doch bij zijn terugkomst bleek, dat men zich met een valschen sleutel toegang had verschaft tot het kantoortje van den baas en het geheele bedrag ontvreemd had. Een onmiddel lijk ingesteld onderzoek mocht niet baten om den dief of de dieven te ondekken. Verschillende personen, die in de nabijheid waren geweest, werden gevisiteerd. Pest. Bij het departement van koloniën is ontvangen het volgende telegram van den gouverneur- generaal van Nederlandsch-Indië, dd. 31 dezer, betreffende pestgevallen op Java, gedurende het veertiendaagsche tijdvak van 12 tot 25 Maart j.l. Madioen 16 nieuwe pestgevallen, waaronder één Europeaan; 15 dooden. Kediri 29 nieuwe gevallen 26 dooden afdeeling Malang 141 doodelijke ge vallen Soerabaja 5Toeloegagong 1 Parée 19. In de vorige periode nog twee pestgevallen, één doode. Geen Perscongres in Don Haag. In het gister verschenend ^Maandblad van den Nederlandschen Journalistenkring" deelt het kringbestuur mede, dat het het zeer tot zijn leed wezen zich genoodzaakt heeft, gezien de tot de »Union Internationale des Associations de Presse" gerichte uitnoodiging om naar aanleiding van de opening van het Vredespaleis het XVIde Inter nationale Perscongres in Den Haag te houden, terug te nemen. Nadat in een op uitnoodiging van den burge meester van Den Haag gehouden bijeenkomst, met de Comité leden voor Nederland van de In terparlementaire Unie en met den voorzitter van het Internationale Woningcongres welke beiden in dit najaar in Den Haag een 50Ü-tal deelnemers zullen verzamelen, de onmogelijkheid was geble ken om voor het Perscongres, overeenkomstig het oorspronkelijke voornemen, de eerste week van September te bestemmen, werd de laatste week van Augustus daarvoor aangewezen. In verband hiermede besloot het bestuur van het Carnegie- fonds welwillend den datum der opening van het Vredespaleis enkele dagen te vervroegen en op 29 Augustus te bepalen. Reeds terstond was evenwel gebleken, dat het bijwonen van de openingsplechtigheid door het Perscongres of een groot deel der congressisten met rnogeiijk zou zijn. Immers, de groote zaal van het Paleis, waar deze plechtigheid zou plaats vinden, kan slechts 30U personen bevatten en zal derhalve door de verschillende autoriteiten, wier aanwezigheid onmisbaar wordt geacht, bijna ge heel worden bezet. Hiervan verwittigd, had het Kringbestuur aan het Bureau van den Raad van Beheer van het Hof van Arbitrage het verzoek gericht, om den morgen van de openingsplechtigheid (tevens over dracht van het Vredespaleis aan dien raad) de groote zaal ter beschikking van het Perscongres te stellen, niet slechts ter bezichtiging maar tot het houden van de sluitingszitting van het con gres. Uitzicht was geopend op een gunstige be schikking van den Raad van Beheer op dit ver zoek. Tydens deze regeling bleek nader bij den pre sident van de Internationale Unie, den heer Singer te Weenen, bezwaar te bestaan. De onmogelijkheid erkennende, om 't Perscongres op een groot deel daarvan tot de openingsplechtigheid uit te noodi- gen, was hij van oordeel, dat het Congres in die omstandigheden niet moest bijeenkomen in dezelfde week waarin die plechtigheid plaats vond. Dit toch zou naar zijn meening, een onstemming kun nen veroorzaken, waaraan weliswaar niets te verhelpen viel, maar welke in het belang van de internationale organisatie diende te worden ver meden. Hij gaf derhalve dringend in overweging het congres in September te houden. Het Kring bestuur overwoog in zijn vergadering van 17 Maart dit verzoek, doch kwam eenstemmig tot de con clusie, dat het onmogelijk was, eraan' te voldoen. De eerste week van September toch was reeds bestemd voor het Internationale Woningcongres, in de derde zou de opening van de zitting der Staten-Generaal plaat hebben en .de daaraan voor de Nederlaudsche pers verbonden drukke werk zaamheden een aanvang nemen. Tegen de vierde week gold ditzelfde bezwaar en bovendien werd de opmerking gemaakt en beaamb, dat een ach- teraankomen van het Perscongres na de vele con gressen en de nationale feestelijkheden van Sep tember een druk zouden uitoefenen, op het Pers- congres, die het welslagen daarvan in gevaar zou kunnen brengen. Ten slotte zouden zich naar alle waarschijnlijkheid ook moeilijkheden voordoen be- tr-ffende de localiteit. Wat de door president Singer geopperde be- Pensioneering van Gemeente-Ambtenaren. Door B. en W. van Rotterdam is aan het oor deel van den Raad onderworpen het concept van een adres, dat zij aan den Minister van Binnen- landsche Zaken meenen te moeten richten naar aanleiding der aanhangige wetsontwerpen tot regeling van de pensioneering voor gemeente ambtenaren en hunne weduwen en weezen. B. en W. richten zich reeds 3 Febr. per adres tot de Regeering, maar meeneQ nogmaals hierop te moeten terugkomen, aangezien het hun dringend noodig blijft voorkomen, dat in het volle licht wordt gesteld de hoogst ernstige gevolgen, die de onveranderde aanneming dier wetsontwerpen voor Rotterdam zouden hebben, nl. een oplegging van een jaarlijkschen last gelijk staande met een ver- verhooging van 4 tot 6 pet. van de plaatselijke directe belasting naar het inkomen. Zij bepleiten voor de grootere gemeenten de vrijheid tot eigen regeling, voornamelijk ook voor Rotterdam, waar reeds een regeling getroffen is, waardoor voor de hier bedoelde belangen alles zins naar behooren zorg wordt gedragen. De bollen in bloei. Namens de afdeeling Hillegom der Algemeene Vereeniging voor Bloem bollencultuur meldt men aan het sHandelsbl." Voor liefhebbers en bloemkijkers zij hier ver meld dat de hyacinthen en narcissen voor dit jaar hun mooiste bloeiperiode zullen hebben van 1 tot 15 April. Hillegom zal in de eerste plaats voor een bezoek in aanmerking komen, als centrum van cultuur en handel om zijn groote bloemenvelden en heer lijke wandelwegen als daar zijn: Stationsweg, Pastoorslaan, Looster weg, Wil- helminalaan, Oude Beek, Veenenburgerlaan, En delaan, Sislaan, Weeresteinstraat etc., etc. De reisgelegenheid per spoor zoowel als tram is zeer goed. Spaarbank Schiedam. Ontvangen in de maand Maart 1913 f36.658. 74 nieuwe deelnemers ingeschreven. Uitbetaald in de maand Maart 1913 f29.697.10; 61 deelnemers geheel afgeschreven. Volksbadhuis. In de week van 23—29 Maart '13 werden geno men 482 baden. Ie klas kuipbaden 29, regenbaden 29 2e kuipbaden 77, regenbaden 321, 5 ets. baden 26. klas kinder- Onze haven. De boeien voor onze Haven in de rivier, die onlangs bij het bekende ongeval met het stoom schip »Holland" waren gezonken, zijn thans weer op hun oude plaats gelegd. De nieuwe (beton) steiger aan de Oosterhaven komt deze week gereed. De straatweg langs de Voorhavenkade, die indertijd nog al erg bescha digd bleek, is thans weer geheel vernieuwd. Ons wordt verder medegedeeld, dat 't noodig is, wil men den noodigen diepgang krijgen voor de schepen die aan den nieuwen steiger van de Oosterhaven zullen meeren, dat er eens flink langs dien steiger gebaggerd wordt. Dat baggeren is ook zeker noodig langs de Voorhavenkade in de Spuihaven, maar vooral bij de monding van het Spuikanaal. Naar ons verzekerd wordt, is de toestand aan de monding van het Spuikanaal van dien aard, dat men bij laag water daar met geen roeiboot uit kan gaan. V. P. N. De afd. Schiedam van de Vereeniging tot be vordering der Pluimveehouderij en tamime konij nenteelt in Nederland zal ter gelegenheid van haar 10-jarig bestaan morgen (Woensdagj-avond 8 ure in het gelbouw der Schiedamscihe Spoeling- Vereieniging c©ne feestvergadering houden. Hoogwater 2 April v. in. .- t e -, n. Schiedam m. 2.09. Woensdag Erfenisjagers. Onze Haarlemsche bericht gever schrijft ons 't Klinkt vreemd, maar het is een feit, dat vóór Zaterdagavond nog nooit een van de vele bijeen komsten van de hardnekkige Jan Pieter Teijler van der Hulst-nazaten te Haarlem was gehouden. Immers te Haarlem staat aan het Spaarne het Fundatiehuis van Teijler, dat al de schatten bevat, waarop zijn nakomelingen recht meenen te heb ben, en jn dit Paleis van Justitie aan de Jans straat berust het testament, waarover zooveel te doen is. Zaterdagavond dan eindelijk heeft te Haarlem een bijeenkomst van de uitgebreide Teyler-familie plaats gehad, vier dagen na den geboortedag van den 18de eeuwschen rijkaard, die nog elk jaar in de stedelijke en Prote-stantsche gestichten te Haar lem wordt herdacht. Van heinde en ver waren 190 belangstellende bloedverwanten opgekomen. Des middags om twee uur, dus zes uur voor den aanvang der vergade ring, zat een gezelschap uit Friesland al in de zaal van het gebouw »Sint Bavo" te pic-niccen. Des avonds had de politie uitgebreide maatregelen genomen. In en om het gebouw waren vele agen ten geposteerd. Omdat men niet weten kon, wat heethoofdige bezoekers misschien zouden kunnen uithalen, had men ook politie bij Teyler's Museum geplaatst. Ter vergadering zetten de leider, de heer Van Marle, de heer Cunes uit Amsterdam, en de heer Van Uffelte, de geschiedenis der zaak nog eens uiteen en trokken heftig te keer tegen allen, die naar hun meening de erfgenamen hun wettig bezit onthielden. Vooral moesten 't ontgelden de Haarlemsche notaris, Willems, die onlangs heeft aangetoond, dat de erfenisjagers hun tijd en geld aan een her senschim opofferen en de Haarlemsche pers, die deze zaak gekscherend had behandeld. De gemoederen werden zoo in beroering ge bracht, dat eenigen met gebalde vuisten de ver slaggevers bedreigden. De heer Cunes deelde nog mee, dat men ver zocht had, om deze vergadering te mogen houden in.... de aula van Teijler's stichting, maar op dit verzoek was geen antwoord gekomen. (Tel.) met hun vriendschap omringden, omdat ze wisten, dat Kees de Wit het meest gevoelig was voor dezen vrienschapsdienst hem afleiding bezorgen voor zijn sombere kwaal Wie hem minder goed hebben gekend, zagen in den zonderlingen bewoner van het ouderwet- sche buiten aan de mooie Vecht slechts den ex centrieken grappenmaker, den man van duizend en-één invallenden verzamelaar van de dwaze briefkaartencollectieden eigenaar van het dolle rariteiten-museum, waar de nonsens de dikwijls belangrijke reisherinneringen verdrong den over dreven sportsman, die, als broer van den »Minis- ter van Sport", den vóór eenige jaren gestorven Bram de Wit, inderdaad tot op zijn ouden dag aan effectieve wandelsport deed, en zijn schoenen liever op 's heeren wegen versleet, dan ze in een spoorwegcoupé te zetten den mallen zonderling, die meer in het water ploeterde dan op den vasten wal leefde, zoodat hij 's winters zelf een bijt in het ijs hakte, achter zijn huis, om, weer of geen weer, te water te gaan den grolligen Vechtbe- woner, die heel zijn huis, zijn tuin tot curiositei ten-verzameling had ingericht, beroemd jolijt-huis, waar de oude ponie aan tafel mee-at, waar pre sident Grant in effigie de beste sigaren oprookte, waar de postbode kind aan huis was, omdat elke onbestelbare briefkaart per-sé naar Breukelen, naar Kees op »Slangevecht" werd ge dirigeerd en daar altijd terecht waszóó be schouwden hem de duizenden en duizenden, die in Kees' goede, drukke jaren ter bedevaart uit trokken naar de Vecht, naar den altijd jovialen gastheer van nSlangevecht", die voor iedereen open tafel hield, die nooit voor iemand niet te spreken was, die de hartelijkheid van iedereen, zonder uitzondering, aanvaardde. Maar er zullen er slechts weinigen zijn mis schien, die begrepen hebben, wat hij bedoelde als hij zijn bezoekers op zijn statige, komische wijze uitgeleide deed, en hen dan met zijn diepe, ern stige stem toevoegden ^Hartelijk dank voor uw bezoekEn ik hoop dat ik u weer spoedig op sSlangevecht" terug zal zien." Dan liet hij weer een gast van zich gaan» iemand, die hem weer geholpen had, door zijn uitbundigheid, met zijn fratsen, dank zij zijn drukte en vertier, om hem af te leiden en te helpen vergeten de melancholie. Want deze zotste mensch van heel ons land, en van ver over onze grenzen, deze was een hulpelooze tobber, een, die slechts zijn leven in richtte, om tegen zijn somberheid te strijden, een, die zijn volle hartelijkheid in ruil gaf aan elk, die hem in staat stelde, zijn gedachten af te leiden. En zoo scheen het, alsof er, tusschen alle on vergetelijke dwaasheid, waarvan sSlangevecht" getuige is geweest, toch een weemoedig ernst uitging van dezen nobelen dwaas. Moord te Antwerpen. Het openbaar ministerie bij het assizenhof te Antwerpen heeft zijn requisitoir uitgesproken tegen de gebroeders Richard en Gaston Virgouts, dien den diamant handelaar Provo, na hem vermoord te hebben, van een partij diamant, ter waarde van 10.000 franken, zijn horloge mei ketting en zijn gouden ring hebben beroofd. Hij pleitte schuldigverhlaring aan moord met voorbedachte rade, gevolgd door berooving en stelde in het licht, dat geen verzachtende om- standigheden voor hun misdrijf kunnen worden aangevoed. Scheepsramp. De Engelsche pakketboot »Agadir" moet bij Mogado gestrand zijn met 150 passagiers aan boord. De toestand van het schip zou hachelijk zijn. UIT ROTTERDAM. Gisteren had te candidaatstelling plaats ter voorziening in de tusschentijdsche vacature, ont staan door het overlijden van den heer J. Ferrares Jr. (aftreding 1913) Tot candidaat werden gesteld de heeren dr. F. D. A. C. Van Moll (lib.) en J. Ter Laan (S. D, A. P.) De heer G. van Nimwegen, hoofd van de R. K. school in de Isaac Huberstraat te Rotterdam, ontdekte, naar de »N.R.Ct." meldt, Zondagavond, toen hy met vrouw en kinderen thuis kwam, in zijn woning aan den Boezemsingel, dat er tijdens zijn afwezigheid inbrekers in zijn huis geweest- waren. Waarschijnlijk hebben zij zich met een valschen sleutel toegang verschaft. In een achter kamer hebben zij een linnenkast geopend, waarin een ijzeren geldkistje geborgen was en uit dit kistje aan bankpapier gouden tientjes en gouden Kees de Wit. j* Op zijn buiten »Slangevecht" te Breukelen, is overleden de heer L. C. Dudok de Wit, die door zijn wereldreizen, maar bovenal door de groote vriendelijkheid, waarmee hij ieder die hem be zocht, ontving, in heel ons land bekend is. Zijn museum was een aantrekkelijkheid voor Breuke len. De armen verliezen in den heer De Wit een warm vriend. De onder de streep-redacteur schrijft in het »Hbld." Kees de Wit, zoo hebben we hem altijd ge noemd, of Kees kort af en soms wel, ter nadere aanduidingKees van Breukelen, Hij is dan gestorven, eindelijk, Kees de Wit, heer van Slangevechten ieder die de droeve omstandigheden kende, waaronder hij de laatste jaren leefde, zal daarmede slechts vrede kunnen hebben. Hij was menschenschuw geworden; hij was melancholiek, Kees, de altijd door vroolijke snuiters en sport-trawanten omringde Tippelaar, hij leefde de laatste jaren zoo stil, dat men schier niet durfde aankloppen aan het gastvrijste huis van Holland. Was het niet zijn oude kwaal, deze melancholie en was zijn rusteloosheid uit zijn jongere jaren al, toen hij een wereld-reputatie verwierf met zijn voetreizen door Europa én dwars door Indië, eigenlijk niet het best te ver klaren door de pogingen, die hij zelf in het werk stelde om aan zijn sWeltschmerz" te ontkomen En waren het ook niet zijn waarachtige vrienden, die juist daarom zoo gaarne dezen hartelijken man Een mooie vondst. De correspondent van de »N.R.Crt," te Boedapest schrijft: Uit de Hongaarsche stad Fünfkirchen wordt bericht, dat aldaar op de vischmarkt een snoek van 14 pond is verkocht, die bij opening van zijn maag bleek te hébben een reeds half verteerde beurs, waarin zich 6 goudstukken van 20, 3 goudstukken van 10 kronen, vooorts 11 kronen in zilver en 14 nikkelstukken van 20 en 10 heller bevonden. De visch was voor kr.24.80 verkocht, en de kooper, eigenaar van een volkskeuken, was de gelukkige vinder van de beurs, die het vraat zuchtige dier moet hebben opgeslokt. Het getal der katholieken. Een Ita- liaansch schrijver, de heer Stradelli, heeft een werk uitgegeven over de toename van het getal katholieken, waaraan we, zonder ze te controlee ren, eenige cijfers ontleenen. Engeland telde een eeuw geleden 120.000 ka tholieken met 6 apostolische vicarissen en 200 priesterseen eeuw later, in 1907, waren er 21 bisschoppen, 4166 priesters en 2.180.000 geloo- vigen. Men weet, dat een groot deel van deze toename is toe te schrijven aan persoonlijke bekeeringen In weinige jaren, van 1899 tot 1907, kwamen 446 predikanten 417 parlementsleden, 205 officieren, 129 rechtsgeleerden, 60 dokters, tot de Kerk. Het geheele getal bekeeringen bedraagt sinds langen tijd 10.000 per jaar. Maar ook in Duitschland is 't getal katholieken sterk toegenomen. In het jaar 1800 waren er 6 millioen, in 1904 niet minder dan 28 millioen. In Rusland zijn het weer de bekeeringen, die het getal sterk doen wassen na het tolerantie edict van 1905 in 4 jaren tijds toet 230.000. Ook

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 2