Dagblad voor Schiedam en Omstreken. f Dnfis De oorlog op den Balkan. Gratis Ongevallenverzekering fi fljlf] levenslange 0 j"| 0 pnnn 36ste Jaargang, Woensdag 2 April 1913 No. 10587 Officieele berichten. B&ite&i&B&ch Nieuws. BureauBoterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post f 2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 et. per regel; Handelsadvertentiën 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden rnededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk ad verteeren. overeenkomstig op 4e polis vermelde voorwaarden. I |JUU mvaHdlteuI y U by dood by verlies van levenslange 111 11 g verlies van geheele I /Mil eeu hand, invaliditeit8 U U voet of oog ;1|UU IIUU e6n duim De verzekering wordt gewaarborgd door de Hotlandsche Algemeene Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam. I U U wijsvinger; I 1(J verlies van eiken ande ren vinger. Het Kohier van de Belasting op Bedrijfs- en andere inkomsten no. 12 over het belastingjaar 1912/13. op 31 Maart 1913 executoir verklaard, is op heden aan den Ontvanger der Directe Be lastingen alhier overgemaakt. Er zij aan herinnerd, dat de termijn van zes weken, voor het indienen van bezwaarschriften heden ingaat. Skoetari. Een Reuter .'telegram uit Cettinje meldt.: Die Montencgrijnscbe regéering heeft aan dè vertegenwoordigers der mogendheden g'èantwioiotd, dat zij tot haar Leedwezen niet heeft kunnen voldoen aan het verlangen om de burgerbevol king van Skoetari te doen aftrekken, daar de opperbevelhebber van hét léger niét geneigd is een cijfertelegram1 a,an den, bevelhebber van Skoè- tari door te laten. De regeering1 verklaart zich iintus'schen bërèid den opperbevelhebber van hét legér ih overwe ging te geven, een médedeéling van dé Turssfche regeering, in heldere en duidelijke woorden ge schreven en, betrekking hebbend op1 deze aange legenheid, wel door te laten, i De llomeinscbe „Tribuna" zegt Indien Montenegro vandaag of morgen niet besluit te zwichten voor den wil van Europa door 't beleg van Skoetari op te breken*, zullen Engeland, Italië en Oostenrijk-Hongarije onmid dellijk een vloot.betooging houden." De „Reichspost" zegt dat Engeland zich voor de eerste maal van de Drievoudige Entente heefl afgescheiden en met het Drievoudig Verbond mee gaat. Volgens verschillende telegrammen uit Weentn is reeds een groot gedeelte dér O-osfeurijtscho vloot uitgeloopen. Do Duitsche kruiser „Breslau" 'hééft bevel ge kregen zich tot deelneming; aan de voorgenomen vlootb'eticxoging naar de Montonegrijlnscho' kust in de Adriatiscbe Z-ee te begeven. Volgens de „Temps" heeft Rusland er in toe gestemd aan de vloolbetiooging tëg'én Montenegro deel te nemen, indien deze van de gezamenlijke mogendheden uitgaat, en beperkt blijft tot een blokkade van Antivari. Engeland zal zich ont houden van deelneming tenzij Rusland in hét openbaar zijn goedkeuring aan do belonging hecht. Di0 voornemens van Italië zijn nog onbekend. Uit Petersburg verneemt nog; de „Kölnische Zei- tung" Telegrammen uit Weenèn én Londen kondigen aan dat Oostenrijk-li on-garije en Engeland thans leeds tegen Montenegro zijin opgetreden. De hou ding van Frankrijk is weifelend. Politieke kringen verklaarden hiér gisteren nog dat ernstige stappen voorloopiig zouden uitblijven. De loop van zalkon- wekt hier ontnuchterend op de panslavistische strooming. 'De „Rjetsj" schrijft Gedurende de laatste dagen zijn de betrekkingen tusschen de mogendheden onderling er niet beter op geworden. Rusland heeft door den éiscih aan Seivië, om Albanië niet „onmiddellijk", maar „zoo spoedig mogelijk'" tei ontruimen, een afzon derlijk standpunt ingenomen. Indien Servië ein Montenegro, van wier hande lingen nu de vrede in Europa afhangt, Oo-sten- rjjk-lfongarije tot krachtig ingrijpen nopen, dan is in 't juitzicht ,ojp| Vrede een grootje brés geschoten. De toestand is zoo gespannen, dat de grootste terughoudendheid der openbare meèning noodig is. De nationalisten moeten zich mitsdien waaiden voor ejlke ophitsing. Troepenverplaatsingen. Uit Salonika wordt geseind, dat ac; Serviërs voortgaan troepen en oor]ogsmaterieel nan;r Du- razzo te zendien. Voorts meldt men, dat Grieksche troepen té Salonika zjj'n ingescheept en met onbekende be- Btemtaing zjjn vertrokken. Te Saloniki worden Bulgaarsche troepen uit Adrianopel verwacht. Zouden deze troepenverplaatsingen niet in ver band staan met het optreden der mogendheden? Het zal toch wel zoo goed als zeker zijn, dat do Grieken en Bulgaren hun Bondg'enooien, de .Serviërs ein Mouteniegrijnen, thans niet in den steek zullen laten. De stormaanval op Adrianopel. De correspondc-nt van de „Daily Telegraph" te Belgrado seint thans verschillende lijzondèr- heden over den vermèfèlèn stormaanval, die dé inneming van de door Shukri-pa.sja zoo oappor verdedigde vesting Adrianopel voorafging1. Hij heeft, daee bijzonderheden vernomen van ëen ge wond Servisch soldaat, die Zaterdag met lal van andere gewonde makkers in dé Servische hoofdstad is aangekomen. Wij' ontkenen aan zijin verhaal het vol gende Het beleg van Adrianopel is een aaneenscha keling van lijden en ontbering' vo;or de belege raars geweteist. Het slechtst waren wij er wel aan toe in Januari en Februari. De sneeuw lag 6 vpet hoog; de soldaten, die op wacht ston den, stierven van de koude en de manschappen verwondden hun v.oieiten door hel schèrpé ijs, dat eiken morgen onder hun voeten brak. Zij sliepen in modder en, water, alléén pédèkt door een stuk zeildoek, dat nog: dikwijls aoor den geweldigen stormwind weggerukt werd. Op- som mige bitter-koudei dagen zijn dozijnen man schappen doodgevroren. Hout was in den om trek niet. tei vinden en wist mén het nog te ver krijgen,. dan. werd hot verboden om vurón aan to leggen, ten einde op deze wijze onze posi ties niet aam dein vijand te verraden. Maandag, don 23en Maart, werd aan alle Ser vische en Bulgaarsché: sectors bevel tot een alge moenen: aanval gegeven, waarmede reeds des avonds begonnen werd en waaraan door de Donau-di visie, het 3e, 8o én 9e regiment, alsmede door het eersté bataljon van het 7ö regiment, deelgenomen wérd. Eén bataljon van het 9e regiment bleef bij1 dé rivier de Arda ar h (er. Dinsdaigochtend om 3 uur was de geheele Donau-di visie t;ot op 500 meter van de Turk. sche linies voortgerukt. Na een kort opont houd waren de voort kruipende troepen om half vijf tot op 150 nieter genaderd, doch eerst eè'n uur later bemerkte de vijand dé Doaau-lroe- pnn, en onmiddellijk waren laatstgenoemde aan het verschrikkelijke vuur der machinege weren blootgesteld. Zoo spoedig mogelijk trachtte men «enige bedekking te zoeken, doch ontelbaar was het aantal hunner, die door het moordend lood werden neergeveldhe verlie zen van het 9ei regiment bedroegen niet min der dan 30 procent. Gelukkig schoten de Tur ken niét zeier juist, anders warè de slachting onder ons nog grooter geweest. Gödurendè viel uur moostien onze troepen in ne loopgra ven bljjven liggen; de rook der kanonnen was zoc dicht, dat men zelfs op een afstand van 4 meter bijna niets kon onderscheiden. Omstreeks 10 uur des morgéns was1 zij echter vrijwel weggetrokken, waarop1 de commandant I.yu- licmer Ristitch bevel tot den stormaanval gaf. Nauwelijks had hiji dit bevel gegjeven, of hij werd doodelijk doior een kogel getroffen. Kapi tein Pavlovitch nam toen het commando op zich. Om 11 uur bestormden de Donau-troepen, onder bescherming onzer kanonnen, de eerste Turkscbe veradhansingiein, en wisten dezé te vermeesteren, daarbij1 32 T urkschè officieren en 800 manschappen krijgsgevangen makend. Verder voortrukken was echter onmogelijk, daar zij aan het vuur van drie T-urksche forten waren blootgesteld. Nadat in .den namiddag versterking: was aangerukt, werd des avonds om 7 uur, onder bescherming der duisternis, de optnarsch naar Papas Teipe, dat voor een van de sterkste for ten doorging, voortgezet. Driemaal onderna men wij eelni aanval, ten einde genoemd fort stormenderhand te nemen. De èèrstè en méést wanhopige aanval had plaats om half drie des morgens. Wij1 leden enorme verliezen, maar lieten ons daardoor niet terugschrikken. Eén tweede en derdè stormloop volgde en ooi (5 uur was Pa.pas-Tepe in onze ha,nden. De Tomak-divisie had intusscihen in den loop van den. nacht verschillende andere Turkscbe Vestingwerken ingenomen, zoodat de Turken gedwongen waren naai' de Maritza te reiiree- ïen De lajrtillerie van de Donau-divisie had echter 'do brug over de rivier vèrnièld én dé vijand, geen uitwejg' meer ziende, gaf zich ovèr. 116 officieren -ejn 3000 manschappen werdén krijgsgevangen gemaakt. D;e Timok-divisie had hieit vooral zwaar to Verantwoorden gehad bij de verovering van liet fort Tepeiler, en dé situatie werd aan enk alleen gered door de dapperheid van hét 13e Servische regiment en hét 52e Bulgaarsché regiment, die bevel ontvingen om, koste wat bet kost, .het fort tie nemen. Zij hébben hét ge nomen, doch velen zijn op het veld van èer ge bleven. Woensdagochtend verbéten ue Turken fort Tepeler in groofe wanorde, op ban terug tocht hun munitiemagazijnen in brand stekend. Verliezen. Officieele berichten uit Adrianopel geven de volgende, cijfers voor de verliezen der Servische troepen bij de bestorming van Adrianopel 7 officieren gedood, 263 gewond; 1160 soldaten gedood, 1447 gewond. Het antwoord der Balkan stat en en P o r t e. Reuter seint uit Londen Ofschoon het tot op gistermiddag niet officieel bekend is, of het antwoord der geallieerden op de voorstellen der mogendheden betredende de voor waarden der bemiddeling reeds is ingeleverd, ge looft men toch, dat het nog heden aan de verte genwoordigers der mogendheden zal worden over handigd. Reuter verneemt, dat het antwoord zeer weinig verandering heeft ondergaan sedert het van Sofia naar Athene, Belgrado en Cettinje werd geseind. Ofschoon verwacht had kunnen worden, dat Bul garije haar eischen hooger zou stellen, heeft de regeering te Sofia inderdaad nog nadere concessies gedaan. Zoo heeft zij er afstand van gedaan de lijn EnosMidia (dit zal wel een seinfout zijn, waar voor moet worden gelezen SarosMidia.) als toe komstige Turksch Bulgaarsché grenslijn te stellen. Uit eerbied voor de mogendheden-is zij thans geneigd, de grenslijn EnosMidia goed te keuren, met deze geringe wijziging, dat het eindpunt tien mijlen ten oosten van Enos in plaats van in die stad zelve zal vallen, welke wijziging uitsluitend op rekening van aardrijkskundige en topografische motieven moet worden gesteld. Het standpunt, door de geallieerde in acht ge nomen, ter zake van hun antwoord betreffende de militaire bijdrage tot de oorlogsschatting is, naar gemeld wordt, door de Balkanstaten aan vaard wegens den wensc, verwikkelingen met de mogendheden te voorkomen. Zij rekenen daar entegen op de goedkeuring de mogendheden aan gaande de voornaamste oorlogscontributie of scha deloosstelling, waarvan het bedrag later in onder deelen kan worden vastgesteld. In Balkan kringen wordt de meening te kennen gegeven, dat de gematigdheid van het antwoord der geallieerden het sluiten van den vrede in de naaste toekomst moet verzekeren. Volgiens Reuter heeft Griekenland een zéér b'è- slist gestelde verklaring aan de mogendheden gericht over zijn aanspraken in Epiras, in verband met het feit dat enkele mogendheden plannen hebben, om een groot deel van Epiras bij' Alba nië in te lijven. In die verklaring stetlt Griekenland ae benoe ming door de mogendheden eènèr commissie voor, die tot taak zal hebben een volksstemming té doen houden in heit gebied waarop Griènenland aanspraak' maakt, en dat geheel door zijn troepen bezet is. Dfe verklaring houdt verder in dat géén Griek- si lm regeering hij1 machte is de troepen terug té trekken uit de stellingen dié zij nu innemen, cd bovendien zou de bevolking de troepén dié haar bevrijd hebben, niet- toestaan haar prijs tè geven aan Turkisch of Albanieiesch bewind. In een nota zegt de Porte de mogendheden dank voor hare bemiddeling en aanvaardt al hare voorstellen, zonder eenig voorbehoud, het aan de mogendheden overlatend, om den vrede tot stand brengen. Roemenië en B u 1 g a r ij e. Men meldt uit Boekarest aan de Daily Tele graph" dat men in Roemeensche regeeringskrin- gen, verwacht dat de conferentie te Petersburg aan Roemenië Silistrië zal toekennen, met de bevoegdheid in die vesting garnizoen te leggen. Albanië. Het jacht „Mekong", met den hertog van Mont- pensier aan boord, is drie dagen in ue haai van Walona blijven liggen. Die hertog heeft een bezoek gebracht aan Kemal bei, die het o ogenblik giekomen achtte: zich naar Europa te begeven. Hij deed den eed van trouw afnemen aan hen dié hij als zijn vertegenwoordigers achterliet en scheepte zich Zondagavond op de „Mekong" in, vergezeld door zijn zoon Edhem, Kiazim pasja, Gorakoeki en Issa Rolettinas. De „Tribuna" zegt, dat Kemal bei enkele dagen tè Romé zal vertoe ven om de ministers op te zoeken en hen op de hoogte te stellen van dén toestand in Albanië. Kemal bei heeft verklaard, dat hij zich voor hetzelfde doel ook naar Loindem en dé andere Eurapeéscbe 'hoofdsteden zal begeven. De opinie in Frankrijk. De Parijische pers is eenstémmig in haar oor deel, dat die toestand in het Oosten verwarder is dan ooit te voren, en dat de oneenigheid tus schen do mogendheden en daardoor haar on macht nog geen oogeoblik zoo scherp zijn uitge komen als nu. Van een collectieve vlootdemonstratie tégen. Montenegro, waaraan alleen Rusland geen deel zou nomen, is nauwelijks sprake meer; ofschoon de gezanteincoinferentie te Londén, in beginsel in dezen geest besloot. Zéker is, dat Frankrijk alleen deel zal nemen aan eén vtootdémonstra tie, indien deze werkelijk één gémeenschap'pelijke is, en zoowel Rusland ein Engeland, als Duitschlaud en Italië, deze actie steunen, hetzij door een daadwerkelijke, hetzij door eén uitsluitend mo reel© participatie. In den gister te houdèn minis terraad zou hoogstwaarschijnlijk een besluit in dezen zin worden genomen, meldt dé „Tel.". Aan een vlootdemonstratie van Oostenrijk cn Engeland alleen, een door dè Duitsche pers ge lanceerd bericht, gelooft men hiér niet. Mocht het evenwel hiertoe komen, dan zou dat niet te beschouwen zijn als een teèkcn van oneenig heid in de Triple: Entente en als eén toenadering van Engeland tot den Driebond, maar, integen deel, als een uiting van wantrouwen van Enge land, ten opzichte van Oostenrijk. M.a.w.de tegenwoordigheid van een of méér Enge'.schè sché pen voor Antivari zou de beiteekènis hébben van een „in de gaten houden" van Oostenrijk, én niet die van een steunen dér Oostènrijk'schê politiek in den Balkan. In goed ingelichte kringen te Parijs is men van oordeel, dat Oostenrijk niet al tè spoedig zal overgaan tot een actie- tegen Montenegro, en dat de mogendheden langs diploma,tiéken wég al 'het mogelijfcei zullen beproeven om koning Ni-kit a t-c bewegen, het beleg van Skoetari op- te breken. Alleen dé val van de belegerde stad en de weigering der Montenégirijnén, om haar té ontruimen, zouden ernstige verwikkelingen ten gevolge hebben. De vertegenwoordigers dér mogendheden Ie Bel- grado doen op dit oogenblik ook alle moeite om het zendien van Servische hulptroepen naar Skoetari te doen staken, en daardoor1 de gebeur lijke inneming der stad te vertragen. Het diplo matieke motto luidt: Tijd gewonnen, alles ge wonnen. DUITSCHLAND. Donderdag a.s. zullen de afdeelingen van den Rijksdag zich met de leger- en belastingwetsont werpen bezighouden. Men hoopt, dat in de tweede week van April inet de eerste lezing der nieuwe wetsvoorstellen, die vermoedelijk een heele week in beslag zal nemen, begonnen kan worden. Wat de zakelijke behandeling der wetsontwerpen be treft, zal voorgesteld worden het leger wetsontwerp naar de begrootingscommissie te verwijzen, die nog over de legerbegrooting te beraadslagen heeft. De afzonderlijke belastingwetten zullen onmiddel lijk na beëindiging der eerste lezing naar een bij zondere commissie verwezen worden, welke, naar men verwacht, tegen Pinksteren met het onder zoek gereed zal komen. Gedurende het Pinkster- bij

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 1