Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemeenteraad nationale politie-macht zooveel mogelijke bevor- dere. en de verkiezingen voor de Tweede Kamer aan alle candidaten vragen zal, hoe zij over het plan-Van Vollenhoven denken. Verder wordt in die motie nog gevraagd, dat de Bond bevorderen zal, dat Holland aan den arbeid der derde vre desconferentie een werkzaam aandeel neme. Men wenscht echter in Vrede door Recht geen posi tieve uitspraak over 't plan-Van Vollenhoven, om bat de meening daarover, ook onder de voor mannen van den bond, nogal verdeeld is, maar wel wil men de belangstelling voor het plan aan wakkeren en in 't algemeen willen de voorstellers der Haagsche motie het streven steunen, om ons land op de derde conferentie een plaats van beteekenis te doen innemen. Hulp aan zieken en gewonden in oorlogstijd. Staatscourant no. 83 bevat een besluit, hou dende regeling van de vrijwillige Imlpverleening aan zieke en gewonde personen, behoorende tot de legers of vloten van oorlogvoerende mogend heden. H. M. de Koningin-Moeder. H. M. de Koningin-Moeder bracht gistemamid- üag een bezoek aan het gemeentelijk Hulpzie kenhuis aan het Slij-keinde te 's-Gravenhage. H. M. werd bij haar komst ontvangen door den le-geneesheer, den heer C., L. de Jongli, die na aan Koningin Emma, te zijn voorgesteld zijn assistent, dokter Langcmeijer en de adjunct- directrice, mej. Zuidema, aan H. M. voorstelde. [De Vorstelijke Bezoekster bezichtigde eerst de Zus leis-eetkamer en de keukens, en maakte ver volgens een rondwandeling door de mannenzalen en de zalen voor de vrouwen en kinderen. Met alle patiënten onderhield zich H. M., onder het uitdeelen van bloemen, eenige oogenblikken, ter wijl de kinderen allen verrast werden aoorr bet uit handen van H. M. ontvangen van een stuk speelgoed. De Koningin-Moeder sprak ook met de hoofd verpleegster en de ander© verpleegsters, terwijl zij verschillende belangstellende vragen deed en opmerkingen maakte. Inzonderheid was H. M. getroffen door den fraaien tuin, waarop bijna alle ziekenkamers uitzien, terwijl er ook een terras is, waar de patiënten, die buiten mogen vertoeven, gemakkelijk heen gebracht kunnen worden en dan een aardig gezicht in oen tuin hebben. H. M. nam met voldoening een en ander jn oogenschouw gedurende dit bezoek, dat ongeveer anderhalf uur duurde. De Gedenkpenning ter herinnering aan Neerland's 100-jarige onafhankelijkheid. De Minister van Financiën maakt bekend, dat verkrijgbaar worden gesteld afslagen van een van Regeeringswege aan 's Rijks Munt ver vaardigde en door den stempelsnijder bij 's Rijks Munt J. C. Wienecke ontworpen gedenkpenning, ter herinnering aan het Eerste Eeuwfeest van het herstel van Neerland's Onafhankelijkheid. De penning heeft ©ene middellijn van 66 rnM. en wordt uitgegeven in goud, zilver en brons. De prijs bedraagt f 11,20 voor een zilveren, f 3.50 voor een bronzen exemplaar, voor af slagen in goud pl. m. f' 250 (in verband met het gewicht). Een étui kost fl. De penning is van af 10 April te verkrij gen (met of zonder étui) bij' 's Rijks Munt en verder te Amsterdam, bij de firma Frans Buffa Zonen, Kalverstraat; te 's-Gravenhage, bij de firma M. M. Cou- vée, Lange Poten; te Utrecht, bij' Gerbrand's Kunsthandel, Oud- kerkhof; te Rotterdam, bij de firma J. M. van Kem pen Zoon, Hoofdsteeg te Middelburg, bij de firtma J. M. van Kam pen Zoon, Lange Delft; te Groningen, bij Frans Brugsma, Heerestraat; te Arnhem, bij! P. F. Manikus, Bakkerstraat; te 's-Hertogenbosch, bij, T. H. Ytsma, Hint- hamerstraat te Leeuwarden, bijl R. van der Velde, Nieuwe- stad. schilders en timmerlieden beoefenen het hand- teekenen, ieder naar de behoefte van hun vak, in 3 klassen verdeeld Van de metaalbewerkers zagen wij o.a. fraaie teekeningen van hekken, traphekken enz. Ook de electrische installatie blijkt door enkele betrokken teekeningen tot het vak te behooren. De schilders gaven ons in alle klassen mooi decoratief werk als landschap pen, wand- en paneelvullingen en symbolische voorstellingen deels met water-, deels met olieverf bewerkt, in rijke verscheidenheid te zien De timmerlieden deden ons in de onderscheidene klas sen o.a. fraaie geveltjes van huizen en kerken in verschillenden stijl bezichtigen. Het machine-teekenen, ook dit jaar we der onder leiding van den heer Lagedaal, blijkt mede met succes beoefend. Wij zagen van de 4 klassen proeven van grondige beoefening der meetkunstige werkstukken. Tal van projecties en onderdeelen van machinen bewijzen, dat dit vakteekfnen hier grondig met 't oog op de theo retische en practische vorming van den toekom- stigeii vakman beoefend wordt. Het bouwkundig teekenen blijkt mede aan de bekwame leiding van den heer N. van der Sluys alleszins toevertrouwd. Van het teeke nen van figuren komt men daar in de eerste klasse tot de behandeling der gereedschappen om vervolgens in de hoogere klassen meer naar het vak bekwaamd te worden in houtverbindingen, ramen en deuren en verschillende kappen en trappen. De afdeeling timmeren, onder de voortdu rende leiding van den heer W. M. Kloppers, doet mede zien, dat dit vak hier met succes beoefend wordt. In de eerste klasse wordt behandeld het maken van sierplanken, oefeningen in het gaten hakken en lasschen, in de tweede het maken van houtverbindingen, zooals ramen, kruisen in ramen, paneel- en glasdeuren in de derde lijstwerk, raam- en deurkozijnen, terwijl 't in de vierde klasse komt tot kappen en trappen. Verschillende fraai uitgevoerde werkstukken gaven blijk van de vorderingen hier door de leerlingen gemaakt. Het hout- en marmerschilderen blijkt in den heer P. J. Hickendorfï een waardig opvol ger gekregen te hebben van den verscheiden onderwijzer, die deze afdeeling met zooveel toewij ding leidde. Velschillende fraai uitgevoerde lambri- seeringen en paneelen, doen zien, dat dit werk met succes wordt beoefend. Over het geheel wordt in deze teeken- en vak school den praktischen kant van het onderwijs alleszins in 't oog gehouden. Dat zij er nog tal van jffren toe bijdrage den toekomstigen vakman zoowel theoretisch als practisch voor zijn werk te bekwamen, zullen zeker, met ons, velen wenschen. De gouden klompjes. Gisteravond werd in het gebouw Odéon alhier door de leerlingen van de Rotteirdamsche zang school, directrice mej. Josephina Winter, de kin deroperette „De gouden klompjes" gegeven. iDezc uilvoering was uitstekend voorbereid. Al mocht er aan den zang nu en dan eens iets ontbroken hebben, de mise en scène en het spel van de jeugdige executanten voldeden zeer goed. Men moet bewondering hebben voor de vaardige directrice, die met deze kinderschare zulke voor treffelijke resultaten mocht bereiken. Het sprookje betreft een arm meisje, Linda, hetwelk door haai' vader wordt uitgezonden om klompen te verkoopen. Onderweg geraakt zij in slaap en droomt van goud- eu ertsdwergen, waar zij schitterend ontvangen wordt en voor den koning der dwergen wordt geleid, die haar zeer vriendelijk toespreekt. Aan het slot ziet Linda de koningin der Bergfeeën, die haar een stel gouden klompjes geeft, terwijl de koning haar een gouden beurs met geld voor de klompjes schenkt. Aan het slot van het 2e bedrijf werd een bloe- mendans uitgevoerd, welke zeer veel succes had. Ook de lintendans in het 3e bedrijf werd met veel vaardigheid uitgevoerd. De jeugdige danseresjes oogstten ïen welver diend applaus. Over het geheel genomen is de uitvoering zeer goed geslaagd. Het is dan ook te betreuren dat er niet een talrijker publiek aanwezig was. groote villa aan de Waldeck Pyrmomtlaan, waar Prinses Juliana haar geregeld verblijf, en ook H. M. de Koningin haar nachtverblijf zal hebben. De groote tuin wordt omringd, wat met het oog op al te nieuwsgierigen, die daar vrijen toegang hebben, ook wel ge- we nscht is. Verder worden de zijden langs de hoofdwegen van hekwerk met gaas voorzien; een maatregel tegen al te brutale honden. In den grooten tuin, die natuurlijk een extra beurt heeft gehad, zal het Prinsesje ruimte genoeg vinden er naar hartelust rond te springen. In grooten getale waren de bewoners van Het Loo, onder den rook van het paleis, Dins dagavond opgekomen te vergadering in Hotel „Röge", waar na eene korte discussie, bijl ac clamatie werd besloten, op 7 Augustus den dag feestelijk te herdenken, waarop IJ. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik lSD/a jaar geleden in het huwelijk traden. Een comité van 9 personen werd gekozen, dat lijsten hij de ingezetenen zal' laten circuleeren. (Tel.) De pension neering der gemeente-ambtenaren. Naar wij vernemen, is in de gisteren gehou den bestuursvergadering; van de Vereeniging van Neuerlandscbe gemeenten, waarbij zijn aangeslo ten ue gemeenten 's-Gravenhage, Groningen, Haar lem, Leiden, Dordrecht, Leeuwarden, Enschedé, Zwolle, Schiedam, Hilversum, Deventer, Breda, Den Helder, Zaandam, Gouda, Amersfoort, Vlis- sihgen, Hengelo (O.), Zutphen, Roermond, Win- teiswijk, Heerlen, Veandam, Winschoten, Hoorn, Sliedrecht, Katwijk én Harlingen, besloten, zich te wenden met een adres tot de Tweede Kamer der Staten-Generaal, in zake de aanhangige wets ontwerpen omtrent de pensionneering der ge meente-ambtenaren Internationaal spoorwegverkeer. De correspondent van de „Tel." te Berlijn meldt In het spoorwegverkeer tusschen Berlijn en de voornaamste steden van Nederland zullen van den 1ste n Mei af talrijke doorgaande wa gens werden ingelascht. Zoo wordt van Berlijn naar Vlissingen een nieuwe doorgaande wagen ingesleld, die 's middags om 6 u. 12 van do Friedrichstrasse te Berlijn vertrekt en over Hannover en Essen loopt. Een andere door gaande wagen vertrekt van Berlijn, Friedrich strasse, om 10 u. 28, over Hannover en Utrecht naar Rotterdam. Van 29 Juni tot 4 Sept. zal in diienzelfden trein een wagen naar Amsterdam en Scheveningen ingevoegd worden. Nieuwe doorgaande wagens zullen ook loopen van Ham burg en Bremen naar Den Haag. Zij! vertrek ken uil Hamburg om 2 u. 28 en van Bre men om 4 u. 40. Ook naar Rotterdam is een doorgaande wagen ingelascht. Dezie vertrekt uit Hamburg om 11 u. 30, uit Bremen om 2 u. 40 's morgens. Doorgaande wagens eerste en derde klasse loopen van Harzburg en Bruns- wijk over Hannover naar Amsterdam. Zij ver laten Harzburg om 8 u. 29 's morgens en Bruns- wijk om 9 u. 42. De Paleis-Raadhuiskwestie te Amsterdam. Prof. dr. H brugman's boek over de kwestie of het Koninklijk Paleis aan den Dam al of niet eigendom van bet Rijk is, zal spoedig, in ieder geval voor het eind van dit jaar verschijnen. Indertijd plaatsen wij reeds eenige bijzonder heden, die in het boek verwerkt zouden wor den, w.o. aUit Den Haag ontving prof. Brugmans eenige documenten, afkomstig van het archief van 't ministerie van Binnenlandschen Zaken. Daar kon zeer duidelijk uit worden opgemaakt, welke ver bouwingen eertijds hadden plaats geffad, toen Lodewijk Napoleon het gebouw als paleis in ge bruik nam. Ook is het mogelijk daaruit op te maken, dat alle meubelen, die zich thans in het paleis bevinden, uit dien tijd dateeren. Heel de inventaris is eigendom van het rijk, terwijl de ook op 's rijks kosten geschiedde. Eigenaardig is intusschen, dat de apparatis van het dak steeds door de gemeente betaald werden. Wel werden die rekeningen door het rijk terug betaald, doch hel feit, dat uitwendige herstellin gen aan het gebouw op rekening van de stad stonden, is waard gememoreerd te worden." Prof. Brugmans deelde ons indertijd mede, dat geenerlei document bestond, waaruit de over dracht van het gebouw aan het land kan blijken. Prof Brugmans vond de in 1814 opgemaakte lijst van laudsgebouwen te Amsterdam. In een noot, onder aan die lijst geplaats, verklaren bur gemeester en wethouders echter uitdrukkelijk, »dat het eigendom van het Paleis en het stadhus (dat is het Prinsenhof) t w ij- felachtig is. Die twijfelachtigheid blijkt ook uit andere documenten, die door prof. Brugmans werden gevonden. Geen enkel stuk is voorhanden, waarbij het gebouw eigenlijk overgedragen wordt aan het lijk. Wellicht is die overdracht destijds mondeling afgedaan. Vrede door Recht en het plan van professor van Voll- nhoven. De »Tel<-graut" weet mee te deelen, dat de af deling s Gravenhage van den bond Vrede door tlrcia van avond een motie van een aantal leden /jal netiandeleu. waarin oa voorgesteld wordt, dat cte boud de studie van het vraagstuk de inter- Weer bericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 10 April '1913, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 773.5 te Seydisfjord. Laagste barometerstand 739.2 te Haparanda. Verwachting tot den volgenden dagmeest matige krachtige noordwestelijke wind, zwaarbe wolkt tot betrokken, tijdelijk opklaring, waar schijnlijk regenbuien, zelfde temperatuur. Teeken. en Vakschool „St. Jozef"- De tentoonstelling van teekeningen en werk stukken door de leerlingen van de Teeken- en Vakschool »St. Jozef' in den afgeloopen cursus vervaardigd, vond gister-avond in het Bondsge- bouw reeds een vrij groot belangstellend publiek. Wat ons hier als de vrucht van den jjver en de toewijding der leerlingen, onder bekwame leiding, werd te zien gegeven, was dan ook eene aandachtige beschouwing alleszins waard. Daarbij trokken eerst de afdeelingen voor handtee* kenen, alle onder leiding van den heer J. A. Boer, de aandacht. De metaalbewerkers, de Apologetische Cursus. Het volgende verslag wordt ons ter plaatsing gezonden. Na op verschillende cursus-avonden te hebben verklaard, dat de voornaamste christelijke kerken de ware Kerk van Christus niet zijn kunnen, be handelt de eerw. inleider, pater C. D. van Dijk, dezen avond de R. K. Kerk, ais de ware Kerk van Christus. De eerw. inleider beschouwt dan de eenheid in bestuur in da R. K. Kerk en bewijst duidelijk dat deze eenheid wel degelijk aanwezig is, verper soonlijkt in den Plaatsbekleeder van Christus op aarde, den Paus van Rome. Evenzoo behandelt spr. de eenheid in de gods- vereering, al verschillen ook de uiterlijke eere- moniën in de Oostersche en Westersche Kerk. Vervolgens concludeert de eerw. spr. naar aan leiding van al hetgeen er gesproken is over de kenteeken van de ware Kerk van Christus, dat deze kenteekenen tegenwoordig zyn in de R.-K. Kerk; dus is deze Kerk de ware Kerk van Chris tus, welke conclusie de eerw. inleider helder en duidelijk nog eens bewijst door een kort overzicht van het behandelde op de vorige cursus-avonden en besluit met het heerljjke Lierdicht van Vondel »Heerlijkheid der Kerk" (dankbaar applaus). De eerw. adviseur, kapelaan Paulussen, bracht als- nu een hartelijk woord van dank aan den eerw. inleider voor zijn leerzame lessen en wenschte hem een tot weerziens toe in de volgende cursusjaren. Nadat nog de voorzitter een woord van dank had gebracht aan de aanwezigen, werd deze ver gadering met gebed gesloten. Heden-morgen om'streeks 7 ure is op de werf „Gusto", van de firma Smulders, do werkman H. W. vau Draten, wonende Gasstraat 1, terwijl hij op een schip op genoemde werf werkzaam was, in een opening gevallen en heeft zich daarbij aan linkerschouder en -zij vrij ernstig bezeerd. De man is ter verpleging naar het Ziekenhuis overgebracht. Bij het te 's Gravenhage gehouden examen slaagde mej. P. Ingenhoesz alhier. D e I6-j arige R. H., die voor eenige dagen op de glasfabriek »de Schie" van het dak sprong en daarbij de ruggegraat ernstig bezeerde, is in het Ziekenhuis overleden. Naar wij vernemen, is aan de firma Ingelse en Co.. alhier bij onderhandsche inschrij ving opgedragen de levering van een Lancashire- stoomketel van 65 M2 verwarmend oppervlak en 7 atm. stoomdruk, bestemd voor het stoomge maal der Aalkeetbuitenpolder te Maasland. Hoogwater te Schiedam: Vrijdag 11 April v. tn. 6.41, n. m. 7.04. UIT ROTTERDAM. ROTTERDAM V. Bij de gisteren gehouden Raadsverkiezing ter voorziening in de vaca ture, ontstaan door het overlijden van den heer J. Ferrares Jz., werden 2270 geldige stem men uitgebracht. Gekozen werd de heer dr. F. D. A. C. van Moll (lib.) met 1218 stemmen. De heer J. Ter Laan (S. D. A. P.) verkreeg 1052 stemmen. Vergadering van den Raad der gemeente Schiedam op Dinsdag 8 April 1913, des namiddags 2 ure (Slot). Nieuw Stad s-Z i e k e n h u i s. 13. Beslissing op het aanbod van Regenten van het Weeshuis der Hervormden betreffende den bouw van een nieuw Stad Ziekenhuis. De Voorzitter zegt, dat B. en W. dit nummer wenschen af te voeren van de agenda en aan te houden tot de volgende vergadering. Zy achten deze aangelegenheid van dergelijk ge wicht en ook zoo'n vreemde zaak dat zij, alvorens een voorstel te doen, zich vergewist hebben van de eventueele voorwaarden die door Ged. Staten aan het aannemen dezer offerte zouden verbonden worden. Waar nu het schrjjven van Ged. Staten eerst gisteren in het bezit van het College kwam, zagen B. en W. geen kans een gemotiveerd advies nog uit te brengen, wat tocti met de verkregen gegevens moet samengesteld worden. Zij zullen nu hun best doen een goed advies voor de vol gende vergadering uit te brengen. De heer Evers vraagt, naar aanleiding van het gesprokene door den heer Wittkampf in de vorige vergadering, of B. en W. eerst de rechts positie van het Hervormde Weeshuis willen over wegen, alvorens zij met een advies komen. Zou den zij met een advies komen, dat de rechtsper soonlijkheid van het Weesnuis zonder meer erkent, dan zou spr. daar zeker tegen zijn. De heer Houtman vraagt, dat hem zal wor den toegestaan eenigszins op het punt in te gaan. Met den nu gevolgden wegeerst volledige in lichtingen van onze voogden, Ged. Staten, in te winnen en dan de Raadsleden te doen oordeelen, is hij niet zoo ingenomen. Spr. wil het bespro kene in de vorige vergadering laten voor hetgeen 't is: het Weeshuis zal de bezittingen die tthans heeft, wel houden. Waar het Weeshuis over bezit beschikt, dat het eigendom is van dat Weeshuis, is 't niet zoo moeilijk als Raadslid mee te gaan met het denkbeeld om op dergelijke wijze tot de stichting van een nieuw ziekenhnis te komen; spr. meent, dat het publiek voordeel kan doen met het antwoord van Ged. Staten, wijzende op de cijfers die te dezer zake reeds in de sSchied. Ct." gepubliceerd zijn en zou daarom gaarne dat antwoord gepubliceerd zien en 't niet zien achter gehouden tot de volgende Raadszitting. De Voorzitter zegt, dat B. en W. door drongen zijn van het groot gewicht dezer zaak en er een goed advies over willen uitbrengen, dat niet maar zoo in eens in elkaar te zetten isla ten B. en W. eerst hun preadvies indienen. Als de Raadsleden dat advies hebben met de mede- deeling van Ged. Staten, dan zal er een veel vruchtbaarder discussie dan nu kannen gevoerd worden. Voorz. vindt 't dus 't best dit punt van de agenda af te voeren en aan te houden tot de volgende vergadering. Juist omdat zij de zaak in den grond willen behandelen, willen B. en W. den brief van Ged. Staten eerst geven b\j het advies. Wat de opmerking van den heer Evers betreft, begrijpt men, dat dit een zeer moeilijke zaak is. De kwestie van erkennen of niet erken nen van de rechtspositie van het Weeshuis der Hervormden vordert een heelen tijd. Het College is begonnen met eenige nasporingen in de oude documenten en de oude notulen. Voorz. meent echter dat wij moeten voortgaan met de behan deling van den Ziekenhuisbouwanders gaat de betrokken zaak op de lange baan. De heer Koopmans is ook voor uitstel, maar, lettend op een uitlating van straks dat de vol gende vergadering over 14 daag zal worden ge houden, vraagt hy of wij dan niet in conflict komen met het aanbod. Ook vraagt spr. of het preadvies zoo spoedig mogelijk zal gedrukt worden. De Voorzitter zegt, dat B. en W. zeker heel spoedig, voor de volgende vergadering, hun preadvies zullen vaststellen en 't laten drukken, opdat allen 't kunnen lezen en bestudeeren. Een der regenten is er op gewezen, dat B. en W.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 2