Dagblad voor Schiedam en Omstreken. f en rr fi/i De oorlog op den Balkan. Gratis Ongevallenverzekering f rnnn ,.bü RIENZL 36ste Ja&r<rao£. Maandag 14 x4pril 1913 \o. 10597 üTereeitomstig qd ie polis nnuUe Toorwaarden. I Officieele berichten. Indiening Schuldvorderingen. Buitenlaadsch Nieuws. Binnenland. FEUILLETON. Verspreid© berichten. BureauBoterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post ƒ2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regelHandelsadvertentiën 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. by verlies van levenslange I1 11 I vernes van geheele 1 I i I I een hand, «"U.U, B j wwu invaliditeit; I U U voet of oog; I |UU I |UU een duim- w De verzekering wordt gewaarborgd door de Uollandsche Algemeene Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam. 1 (JU wijsvinger; I U verlies van eiken ande ren vinger. Burgemeester en "Wethouders, van Schiedam brengen ter kennis van belanghebbenden dat alle schuldvorderingen ten laste dezer gemeente, het dienstjaar 1912 betreffende, voor den eersten Juli aanstaande moeten zijn ingediend, daar zij, die vóór dien dag niet zijn ingekomen, zullen gehou den worden voor verjaard. Wordende verder, wiens zulks mocht aangaan, dringend uitgenoodigd, ter bevordering eener ge regelde administratie, alle vorderingen zoo spoedig mogelijk, en dus niet op het einde van den voren- staanden termijn in te leveren. De toestand. De „Nette Freie Presse" verneemt, nat naar ae minister van financiën verklaarde, de officieele Russische r eg eer i n gs med e d e-eli ng van zeer groot onmiddellijk gewicht is voor den vrede. De betrekkingen met Servië en Montenegro zijn verbeterd in de laatste (lagen en vormen geen onmiddellijk gevaar meer; in de hangende kwesties is een gunstige wending gekomen die alle waarborgexr aanbiedt voor een vredelievende oplossing. Koning Ferdinand te Boulair. De koning, prins Boris, en de commandant van het 4e legerkorps brachten Zaterdag een bezoek aan de vooruitgeschoven stellingen nabij Boulair. Boycot. De vertegenwoordigers dier Servische kamers van koophandel besloten eenstemmig de Oosten- rijk-Hongarijsche goederen te boycotteeren, indien Oostenrijk-Hongarije zijd politiek jegens Servië niet wijzigde. Zij besloten eveneens: de kamers van koophandel der andere Balkanstaten uit te noodigen den boycot af te kondigen. 'Dit besluit zal voorloopig niet ten uitvoer gebracht worden, maar zal eerist ter kennis gebracht worden der Oostenrijkse he kamers van koophandel. S k o e t a r i. De Servische regeering zond aan de Servische troepen voor Skoetari bevel om niet meer deel te nemen aan de aanvallen op die plaats. De troepen zullen in hun posities blijven om moge lijke aanvallen van Turksche of Albaneesche zijde af te slaan. Albanië. 'Uit Weenen wordt aan het „Bert. Tagebl." geseind, dat de mogendheden van de Triple En tente prins Willem van Zweden voorstellen als candidaat voor den troon van Albanië. De prins, die thans 29 jaar oud is, is gehuwd met de Russische grootvorstin Maria Paulowna, een aoch- ter van grootvorst Paul. Zijn moeder is een nicht van keizer Wilhelm. Volgens de „Politische Korrespondenz" doet de khedive van Egypte moeite een zijiner familie leden op den Albaneesehen troon geplaatst te Spoor wegen op den Balkan. De „Echo de Paris" weet, vermoedelijk op grond van mededeelingen van een Balkandiplo maat, over Ge spoorwegkwesties, waarmede de internationale commissie, die op 19 April a.s. te Parijs bijeenkomt, zich zal hebben bezig te hou den, het volgende mede te deelen: Men acht heit wenschelijk, 'dat aan de Balkanstaten de aankoop van Gen „Orienf'-spoorweg en de lijn Saloniki Monastir, die onder onmiddellijken invloed van Oostenrijk-Hongarije en Diuitschland staan, ver gemakkelijkt wordt, ten einde wrijvingen ie voor komen van den-zelfden aard als in 1908 tusscben Bulgarije en de maatschappij voor Oostersche spoorwegen ontstonden. Over den aanleg van den spoorweg naar de haven, die Servië onder waarborg van de zes groote mogendheden in verbinding met de Adria- tische Zee zal brengen, zal te Londen een ver- Grag worden gesloten. De détails van het plan en Ge Regeling van het internationale toezicht echter zullen door de internationale commissie ie Parijs worden vastgesteld. Omtrent de lijn Dedeagatsj—Saloniki, die met behulp van Fransch kapitaal is aangelegd, is reeds een overeenkomst gesloten. SPANJE. Aanslag op den koning van Spanje. Gister is op den koning van Spanje een aanslag gepleegd. Terugkeerend van een troepenrevue, werden nabij het gebouw van de Spaansehe bank te Madrid drie revolverschoten gelost. De koning bleef ongedeerd. Een Reutergram uit Madrid meldt De pleger van den aanslag op den koning heet Rafael Sanchez Allegro en is 25 jaar oud. Op het oogenblik. dat de pleger van den aan slag op den koning schoot, bevond zich een tweede individu, naar men zegt van Fransche nationaliteit, aan zijn zijde. De aanslag had als volgt plaatsNadat een troepen-defilé had plaats gehad als slot der mili taire feesten naar aanleiding van het uitreiken der vaandels aan de recruten, in de avenue Cas- tellana, begaf de koning zich te paard en gevolgd door den generalen staf naar de Alcalastraat om naar het paleis terug te keeren. Op dit oogen blik trad een individu uit de menschen- massa naar voren, snelde naar den koning, greep met zijn linkerhand de teugels van het paard, terwijl hij met zijn rechter een revolver uit zijn zak te voorschijn haalde en zich gereed maakte op den vorst te vuren. Deze, den moor denaar voor zich ziende, liet zijn paard steigeren. Het is aan die daad van koelbloedigheid en aan de rijkunst des konings te danken, dat hij niet getroffen werd door den eersten kogel, die het paard schrampte. Onmiddellijk greep een politie agent den dader om het middel en beproefde hem te overmeesteren, zonder te kunnen ver hinderen, dat nog twee projectielen in de richting des konings afgeschoten werden. Deze schoten waren echter te hoog gericht De eerste kogel maakte een zwarte streep op de handschoen des konings. Officieren en het gevolg des konings om ringden onmiddellijk van alle kanten den souverein. De politie en de troepen deden de trottoirs aan beide zijden ontruimen, hetgeen tot een kleine paniek aanleiding gaf, waarbij een aantal personen gewond werden. Na eerst van zijn paard afgestegen te zijn. steeg hij weer in het zadel en riep ïLeve Spanje De volksmenigte antwoordde met donderende toe juichingen. Te midden van een groote geestdrift zette de koning zijn rit voort. De koning bereikte om 1.55 het paleis, zonder dat zich andere incidenten voordeden. Nader wordt geseind De pleger van den aanslag is een Spaansch timmerman. De volksmenigte wilde hem lynchen. Vier personen werden gearresteerd, n.l. de pleger van den aanslag, een individu, waarschijnlijk een Franschman, die zich aan de zijde van den dader bevond, maar die met hem in geen betrekking schijnt te staan, een derde persoon, die in de Alcaliastraat gearresteerd werd met een revolver in de hand en die weigerde op alle vragen te antwoorden en ten s otte een vrouw,- over wie geen bijzonderheden gegeven worden. De dader verklaarde, dat toen hy den koning zag voorbijgaan, het boosaardige plan in zijn geest opkwam. Daar hij een revolver in zijn zak had, greep hij deze onmiddellijk en gedwongen door een onweerstaanbare macht, had hij geschoten. Het stoomschip „France", met aan boora het stoffelijk overschot van Iierpont Morgan, is Za terdag te New-York aangekomen. Alle schepen in de haven vlagden half-stok. De zoon van Pier pont Morgan begaf zich aan boora, teneinde hij ae ontscheping van het lijk zijns vaders tegen- wooraig te zijn. De kist werd overgebrracht naar het paitictüier museum in de woning van Mor gan, waai zij tot Maandag blijft. De toevloed Van bloemen, gezonden door personen uit de Vereenigde Staten en Europa, was zóó groot, dat het museum ze niet alle kon bevatten. Mr. W. J. van Weideren Rengers, Naar ons van betrouwbare zijde wordt mede gedeeld, zal met Sept. e.k. aftredend lid der Eerste Kamer, mr. W. I. van Weideren baron Rengers, zich niet opnieuw voor dat lidmaatschap herkiesbaar stellen. (Leeuw. Ct.) 2) „Het schijnt mij toe, beste Cola!" zeide de jongere broeder, „dat de natuur, niet billijk met ons omsprongu schonk zij de koninklijke ziel, door verre bloedverwantschap van onzen vader, ons geslacht ten erf bedeeldmij daarentegen gaf zij alleen den rustigen en lageren geest van den vergeten stam mijner moeder." „Neen," hernam Cola levendig, „dan ware u het schitterendst deel gegeven, want ik zou slechts van Barbaarschen, gij van Romeinschen oorsprong zijn. Et was een tijd waarin het meer eervol was een eenvoudig Romein, dan een Noordsch Koning te wezen- Voorwaar, wij kunnen nog groote veranderingen beleven!" „Ik zag lang genoeg leven om u een groot man te zien worden, en daarmede zal ik tevre den zijn," ontwoordde de jongste, toegenegen glimlachende, „allen noemen u reeds een groot geleerdeonze moeder voorspelt u schoone da gen, telkenmale dar zij van uwe welkome be zoeken bij de Colonna's hoort." „De Colonna's 1" zeide Cola met een bitteren lach, „de Colonna's de verwaandenZij matigen zich de kennis van het verleden aan, die bekrompen zielen, zij spelen den bescher mer en halen bij den beker verkeerd Latijn aan 1 Het behaagt hun mij aan hunne tafel welkom te heeten, omdat de Romeinsche doc toren mij geleerd noemen, .en omdat de natuur mij veel ruw vernuft schonk, dat hen aange namer vermaakt, dan de verjaarde scherts van een gehuurden nar. Ja, zij zouden mijn geluk willen bevorderen, maar hoe Door eene plaats in de kantoren van den Staat, opdat ik een ontredderde schatkist mocht kunnen vul len, door, nog onbarmhartiger dan thans ge schiedt, de hongerende burgers het zuur gewon nen geld af te persen 1 Zoo er ter wereld een verachtelijk wezen is, dan is het een plebejer, door patriciërs bevorderd, niet om zijn eigen stand recht te verschaffen, maar om den*heler te spelen voor hun verachtelijk belang. Wie uit het volk is, verloochent zijne geboorte en ver raadt de zijnen, zoo hij de speelpop dier over weldigende huichelaars wordt, opdat zij de handen mogen kunnen opheffen en uitroepen „„Ziet, welke eene vrijheid in Rome heerscht, wanneer wij, de patriciërs, aldus een plebejer bevorderen 1" Bevorderen zij dan ooit een ple- jeber, wiens hart voor het welzijn van plebejers sloeg Neen, broedermocht ik mij immer boven onzen stand verheffen, dan wil ik door de armen mijner landgenooten worden opgehe ven, hen niet op den nek trappen." „Hoe vurig hoop ik, Cola, dat ge in uwen ITALIë. Ho „öeservatore Romano" publiceerde Zaterdag het volgende bulletin: Z. H. werd de,n 7den April ongesteld tengevolge van het wederkeeren. der influenza, met verschijn selen van luchtpijpontsteking. De kooits, die ge dut en de drie dagen weggebleven was, kwam heden terug met een bevigjen aanval van zware verkoud heid op de borst. Er zijtn echter geen verschijnse len welke tot ongerustheid aanleiding geven. Het bulletin was geteekend: dr. Marchiafava en dr. Amici. Zaterdagavond tconstateerden de genees hoeren dat de koorts, hoewel afgenomen, toch altijd bo ven de 38 graden bleef. Het hart van den zieke werkt goed, hij is niet benauwd. Die gene-eshee- ren pogen het opgeven van slijm te vergemakke lijken. President Poincaré zal 26 Juni naar Londen vertrekken, teneinde een bezoek te brengen aan koning George. Mevr. Pankhurst, de Engelsche kiesrechtda me, op 3 April tot drie jaar tuchthuisstrafver oordeeld, is op vrijie voeten gesteld, aangezien zij in Ge gevangenis weigerde te eten. Het Friesche boezemwater. Door het Kamerlid, den heer Beladingen is, naar „Het Volk" meldt, de volgende schriftelijke vraag aan den Minister van Waterstaat gesteld: Is de Minister bereid om in zake den afvoer- van het boezemwater in Friesland nog zoo tijdig een wetsontwerp bij' de Tweede Kamer in te dienen, dat afdoening daarvan in deze zittingsperiode nog mogelijk is? Vlagvertoon. Door de twee groepen torpedobooten te Wil lemsoord in station zal van 3 tot 7 Mei e.k. een bezoek gebracht worden aan Zeebrugge en Brugge, tijdens de jaarlijksche feestelijkheden aluaar, terwijl door de groep torpedobooten te Hellevoetsluis gestationeerd, in de maanden Ju ni en luli een bezoek zal worden gebracht aan Hamburg en Ventnor. Journalistiek. Men meldt aan de „Tijd", dat de te Roosen daal (N.-Br.) verschijnende courant „De Grond wet" eerlang dagblad zal worden. ijver voor uwe medeburgers niet vergeten zult, hoe dierbaar gij ons zijt. Geene grootheid zou mij immer met de gedachte, dat zij u in gevaar bracht, kunnen verzoenen." „En ik zou alle gevaar belachen, zou het slechts tot grootheid leidde. Maar grootheid, grootheid 1 IJdele droom 1 Laat ons dien voor onze nachtsluimering bewaren. Genoeg van mijne plannen, nu, beste broederover de uwe gesproken." En met de moedige en vrooliike verkracht, hem eigen zijn stoute ontwerpen ter zijde stel lende, luisterde de jonge Cola naar de nederiger plannen zijns broeders en deed zijne geest daarin belang stellen. Het waren de nieuwe boot en het heiligendagsgewaad, eene woning in een ander gedeelte der stad. waar men vei liger zou wezen voor de verdrukking der baron nen en zulk een flauw gevoel van liefde, als een donker oog en een vroolijke lip een jeugdigen knaap inboezemen. De geleerde luisterde, met een teederen glimlach en niet langer saamge trokken wenkbrauwen naar wenschen en ontwer pen door zoo onbeduidende voorwerpen begrensd, en dikwijls herinnerde hij zich in later fe^eni dat gesprek, zonder dat hij zijn eigen hait durfde afvragen, wiens eerzucht de wijste was „En dan," dus vervolgde de jongere broeder, „dan zou ik langzamerhand genoeg kunnen oversparen, om zulk een schip te koopen, als dat het welk wij ginder zien, ongetwijfeld met granen en waren geladen, en ozulk een goe- Zondagsrust in apotheken. Naar aanleding van het aangenomen -wets artikel, waarbij de apotheker in de gelegenheid gesteld wordt des Zondags zijn apotheek te slui ten, mits gezorgd worde, dat het publiek zich van pharmaceutische hulp kan voorzien, hebben de apothekers1 te Arnhem besloten, het noodige verlof hiervoor aan te vragen. De bedoeling is, dat op Zondag drie apotheken zullen openblijven. Het zal geschieden volgens een telkens voor één jaar vast te stellen rooster. (Vad.) Prov. Bond van R K. Kiesvereenigingen in Zuid-Hol land. Voor de bestuursverkiezing op de Zondag 20 April te houden algemeene jaarvergadering van tehuisvracht medebrengen, dat ik uwe kamer met boeken kon vullen, en u nooit meer zou hoor klagen, dat ge niet rijk genoeg waart om eenig oud en verscheurd monikenhandschrift te koopen. O, dat zou mij zoo gelukkig ma ken 1" Cola glimlachte, terwijl hij zijnen broe der dichter aan zijne borst drukt. „Beste knaap!" zeide hij' „moge het veeleer mijn lot wezen in uwe wenschen te kunnen voorzien 1 maar het schijnt mij toe. dat de meesters van het gindsche schip om die be zitting niet benijdenswaardig zijn. Zie, hoe angstig zij rond- en voor- en achterwaarts zien; schoon zij vreedzame kooplieden zijn, schijnen zij zelfs in deze stad, (eens het empo rium der beschaafde wereld) voor de vervol gingen eens zeeroovers bevreesd en eer de reis volbracht is, treffen zij dien zeeroover misschien in een Romijnschen edelman aan. Helaas 1 waartoe zijn wij gedaald Het schip waarvan aldus gesproken werd, zeilde snel de rivier op, en drie ot gevier gewa pende mannen bespieden inderdaad de rustige oevers van de buiten zijden des strooms, als ver wachtten zij er eenen vijand. Het vaartuig ver dween echter weldra uit het gezicht, en de broeders keerden tot die onderwerpen weder, welke slechts het toekomstige tot tekst behoeven te hebben. om voor de jeugd hoogst aantrekke lijk te wezen. Wordt vervolgd.) O'J

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 1