Verspreide berichten. Staten-Generaal. Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Uit Rome wordt aan de „Köln. Volksztg." bei volgende gemeld over den invloe.d dien de vrijmetselarij in het Italiaansche leger uitoefent De Italiaansche bladen houden zich op het oogenblik druk bezig1 met de opzienbarende ge beurtenis, dat generaal Fara van Livo.rur» bet vrijmetselaars schootsvel heeft afgelegd. Men weet nog niet precies, waaraan het geschil tusschen den generaal en de loge te danken is; de een verzekert, dat de loge hem heeft verweten in Tripoli godsdienstige plechtigheden te hebben bij gewoond, anderen echter meenen te weten, en hier is misschien wel de waarheid gelegen, dat Fara zich aan de „fout" heeft schuldig gemaakt een Katholiek officier te stellen boven een tot do loge behoorende, zoodat do eerste bevorderd werd, de andere niet. Het ondragelijke juk van de loge heeft de generaal niet langer willen torsen. In ieder geval leek ent deze gebeurtenis en toont ze aan, hoezeer de Italiaansche officiers- kringen onder den invloed; van de geheime ge nootschappen gekomen zijn en hoe er toestan den zijn ontstaan, welke voor die in Frankrijk niet onder hoeven te doen. Kardinaal Ferrata is tot apostolisch legaat bij het Eucharistisch congres benoemd. Aan de «Temps" meldt men uit Berlijn: De regeering heeft doen weten dat het geval van den te Spiers aangehouden Franschen genie kapitein Lemerle aan het oordeel van het Keizer lijk Hooggerechtshof is onderworpen en dat de uitvoerende macht niet tusschenbeide kan komen. TWEEDE KAMER. Zitting van Donderdag 17 April. De behandeling van het ontwerp- Ziektewet, werd voortgezet. Aan de orde kwam art. 79 (bevoegdheid van den verzekeringsraad.) Dit artikel werd goedge keurd. Art. 80 en 89 worden na debat eveneens goed gekeurd. Bij art. 89 (statuten van het fonds) lichtte de heer Scheurer een amendement toe, om in de statuten ook het grootste aantal verzekerden vast te stellen, dat voorzooverre door de Kroon niet een grooter aantal is toegestaan ten name van een zelfstandigen geneeskunde mag staan ingeschreven. Tegelijk wordt het daarmede ver band houdende art. 94 behaudeld, waar n een fixum van 2500 per geneeskundige als maximum is gesteld, en waarop dezelfde spreker eveneens een amendement toelichtte, om bij de berekening, van het aantal verzekerden, 3 personen beneden den leeftijd van 16 jaar voor één persoon te tellen. De heer Duys lichtte een amendement toe om ten name van één apotheker niet meer dan 5000 ingeschrevenen toe te laten. De minister bestreed dit laatste amendement. Voor het eerste amendement-Scheurer beval spr. een redactie-wijziging aan, die door den heer Scheurer werd overgenomen. De heer Duys trok zijn amendement in. De amendementen-Scheurer werden z.h.s. aangenomen, evenals de artt. 89 en 94. Bij art. 92 (niet-toelating tot het fondsop zegging van de verzekering) vroeg de heer Duys aan den minister, om zijn amendement, dat be oogde geen ondernemingsfondsen toe te laten, over te nemen. De heer Nolens waarschuwde daartegen. De minister kon het amendement met over nemen, waar het wenschelijk kan zijn, dat de onderuemingsfondsen den stoot geven tot goede geneeskundige behandeling. Het amendement werd met 46 tegen 12 stem men verworpen, het artikel z.h.s. aangenomen. Bij art. 93 (geneeskundigen en apothekers keuze door de verzekerden) verdedigde de heer Schaper een amendement, om zoo mogelijk 2 verplegenden aan het fonds te doen verbinden. Na eenig debat werd het amendement-Schaper met 47 tegen 13 stemmen verworpen en liet ar tikel z. h. s. aangenomen. Bij art. 98 (vaststelling van de bijdragen) lichtte de heer Limburg een amendement toe, om in het artikel niet te spreken van het heffen van een entrée bij toelating tot het fonds. De minister vroeg intrekking, waartoe werd overgegaan. Het artikel werd daarop z. h. s. aangenomen. By art. 99 (samenstelling van de algemeene vergadering) verdedigde de heer Limburg een amendement, om geen minimum te bepalen voor het aantal verzekerden in de algemeene verga dering. De minister nam het amendement over, en het artikel werd z. h. s. aangenomen. Bij art. 100 (samenstelling van het bestuur) ver dedigde de heer Schaper een amendement, om niet gebiedend voor te schrijven, dat in het be- dokters en apothekers zitting hebben en roerde daarmede de dokters-kwestie aan. Regeling van werkzaamheden. De voorzitter stelde voor, om na de Ziek tewet te behandelen: de ontwerpen op den bijslag voor de onderwijzers; het kustfondsde pension- neering van de leeraren van bijzondere H. B. Scholen en gymnasiade wijziging van de bij dragen voor het Indische weezenfonds enz. Bij de discussie over dit voorstel merkte de mi nister van Binnenl. Zaken ten aanzien van op merkingen over het niet behandelen der pension- neering van de gemeenteambtenaren, dat hij hoop te, dat de behandeling van het ontwerp-kustver- dediging niet zoo lang zal duren, zoodat er nog tijd voor de pensionneeringwetten zal overschieten. Na nog eenig debat werd het voorstel van den voorzitter, om het kustfonds te behandelen, aan genomen met 51 tegen 24 stemmen. Het voorstel van den voorzitter betreffende de andere ontwerpen werd z. h. s. aangenomen. Na nog eenige discussie wordt een voorstel-Ter Laan, om eerst Dinsdag met het wetsontwerp op den bijslag voor onderwijzers aan te vangen, ver worpen met 44 tegen 37 stemmen. De behandeling van het ontwerp- Ziektewet wordt bij art. 100 (samenstelling van het bestuur) voortgezet. De minister verklaarde zich tegen het amen - dernent-Schaper. De heer Duys verdedigde breedvoerig hetzelfde amendement. De Ziektewet moet z. i. geen dok- terswet worden. De heer T r e u b betoogde uitvoerig, dat' de medici, die niet anders zijn dan de uitvoerders van de besluiten van de fondsleden, in hun eisch, om de meerderheid te hebben in de fondsbestu ren. onlogisch en overdreven zijn, hoezeer spr. overigens de medici zeer hoog schat en hun stand wil hoog houden. Na replieken en dupliek van den Minister betoogde de heer Limburg, die volkomen in stemt met het denkbeeld van het amedement- Duys, doch voorziet dat dit verworpen zal worden, dat er een anderen weg moet gevonden worden, die gaat in de richting van dat amendement. Daarom stelde hij met eenige andere heeren een amendement voor dat dan de Kroon de bevoegd heid geeft, om ook fondsen te erkennen waarin door bijzondere omstandigheden get n geneesheer in het bestuur zitting heeft. Het wetsontwerp geeft die bevoegdheid reeds als door omstandig heden geen apotheker in het bestuur zitting heeft. Zet men nu dit stapje verder, dan is men op den goeden weg. De Minister bestreed dit amendement. Hierna wordt het amendement-Duys (niet ver plichtend stellen het opnemen van doktoren en apothekers in het fondsbestuur) verworpen met 45 tegen 21 stemmen. Het amendement-Limburg werd werworpen met 40 tegen 26 stemmen. Het regeeringsartikel werd z. h. s. aangeno men. Een amendement-Scheurer om voor de genees- heeren vast te stellen het verschooningsrecht voor het verstrekken van inlichtingen aan den verze keringsraad, evenals dat bestaat in het wetboek van strafvordering werd ingetrokken. Op artikel 132 (Rijksvoorschot aan de Raden van Arbeid) verdedigde de heer Duys een amen dement om het Rijk een jaailijksche suosidie te laten geven, ten bedrage van de helft hunner kosten, aan de toegelaten ziekenfondsen. Het amendement werd verworpen met49tecen 4 stemmen. Verde kwam in behandeling een amendement- Duys, om te bepalen dat slechts met een meer derheid van 3 4 van het aantal uitgebrachte stem men kan worden overgegaan tot het voordragen aan de Kroon, door den Raad van Arbeid, van verlaging eener ziekteuitkeering tot beneden 70 pet. van het gemiddelde loon of tot het doen ingaan der uitkeering van d*n 4en of'5en dag der onge steldheid tot werken af. De Minister nam het amendement echter over. Ten slotte werd behandeld eeu amendement- Treub om de verlenging van den termijn van toelating van een bestaand ziekenfonds dat niet aan de vereischten dezer wet voldoet, te laten vervallen. Het werd ingetrokken. De behandeling Ziektewet isthans geëindigd. De eindstemming heeft later plaats. H. M. de Koningin-Moeder. H. M. de Koningin-Moeder heeft gisternamiddag te 2 uur een bezoek gebracht aan het Gebouw der R. K. Militairen-Vereeniging aan de Bazar- 'aan in Den Haag. H. M. werd ontvangen door den deken van 's-Gravenhage, den heer P. C. Wijtenburg, die daarna in de bestuurskamer den directeur en de bestuursleden aan H. M. voorstelde. De jongejuf frouw Delphine Lourens, een dochtertje van een der bestuursleden, bood H. M. een bloemstuk aan. Nadat de directeur, de heer Van Beek, H. M. ingelicht had omtrent het doel en den werkkring van de vereeniging, -bezichtigde de Koningip- Moeder het gebouw, te beginnen met de onder officierskamer, om daarna de groote zaal in oogenschouw te nemen, waarvan H. M. de ligging en inrichting zeer roemde Vervolgens begaf H. M. zich omtrent veler lei zaken, de vereeniging en het gebouw betref fende, inlichtingen vragende aan den directeur) naar de kapel, die achter de groote zaal ge legen is. Hier zong een kwartet, begeleid door het orgel, het Dominus Salvam Fac Reginam Nostram, van A. Giesen. In de bestuurskamer teruggekeerd, teekende de Koningin-Moeder het bezoekregister, waarna H. M. Haar ingenomenheid betuigde met de wijze, waarop deze vereeniging den R.-K. militairen een tehuis verschaft, waarin zij hun vrije uren voor studie en ontspanning kunnen doorbrengen. Het bezoek duurde ongeveer drie kwartier. Het Koninklijk echtpaar .te Karlsruhe. Gister-middag te 12 uur brachten H. M. de Koningin en Prins Hendrik een kort bezoek bij het groot-hertogenlijk echtpaar te Karlsruhe. De groothertog en de groothertogin van Baden en groothertogin Louise van Baden waren op het station ter begroeting aanwezig. Te half één verzamelde de groothertogelijke familie en het koninklijk echtpaar zich aan de lunch, waaraan ook prins Max van Baden en zijn gemalin deelnamen Tegen 4 uur 's namiddags deden de groothertog en groothertogin en groothertogin Louise de ko ninklijke gasten, die weder naar Höhemark ver trokken, uitgeleide tot het station. Prov. Statenverkiezingen. LEIDEN. De Vrijzinnige Kiesvereeniging (vrij- lib.) stelde gisteren tot candidaten voor de Pro vinciale Staten de heeren A. L. Reimeringer (vrij- lifc.) D. van Gruting' (unie-lib,) en Mr. A. van der List (v.-d.) wélke candidaten ook door de beide overige kiesveróenigingen van vrijzinnig© richting zijn gesteld- Baron Mackay. Men meldt aan de Opr. Haarl. Crt. «De heer nor. A. E. baron Mackay heeft zich wederom bij de Chr. Historische Unie aangesloten. Naar uit zeer goede bron wordt vernomen, heeft de heer Mackay zich ook met het «accoord der drie coalitie-partijen vereenigd." Electriciteit in Noord-Brabant. Bij Kon, besluit is aan den Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Brabant machti ging verleend lot het bijeenroepen van oe Staten dier provincie in buitengewone zitting in de eerste helft, der maand Mei e.k., ten einde als dan aan de orde te stellen de behandeling der voo. T'len van de commissie uit die Staten, bolsri met de bestudeering van het vraagstuk der electriciteitsvoorziening in Noord-Brabant. Een voorontwerp-Bouwwerkenwet. Minister Talma heelt, naai' „Het Volk" meldt, door bemiddeling der gemeentebesturen, als ge heim stuk aan een aantal belanghebbenden toe gezonden een voorontwerp-Bouwwereknwet. Voorgesteld, wordtt in het belang van hen, die bcuwarbeid verrichten, bijl algemeenen maatregel van bestuur bepalingen te doen vaststellen: a. omtrent de aanwezigheid, het opstellen, de samenstelling, de inrichting en het gebruik van steigers, ladders en andere hulpmiddelen fciji den arbeid; b. omtrent het opstapelen en het verplaatsen van bouwstoffen, constructiedeelen en andere ma terialen; c. tot het voorkomen van ongevallen door werk tuigen, werktuigdeelen, gereedschappen, spijkers en andere scherpe voorwerpen, door electrische toestellen of geleidingen, door vallen of aoor val lende voorwerpen of stoffen; d. tot het voorkomen van brand e. tot het beschutten van personen tegen nadee- lige weersinvloeden en hinderlijken tocht; f. omtrent de wijze, waarop bepaalde werkzaam heden of werkzaamheden onder bepaald© om standigheden moeten worden verricht; g. omtrent de verlichting,; h. tot het bevorderen van zindelijkheid; i. omtrent het verstrekken van drinkwater; j. omtrent het beschikbaar stellen van privaten en schaftlokalen; 'k. omtrent het verstrekken van hulp bij onge vallen; 1. tot. het -tegengaan van het ontstaan of de verspreiding, of tot het verwijderen van schade lijke of hinderlijke dampen of gassen of van stof; m. omtrent het omgaan met giftige stoffen en tot het -tegengaan van de daaraan verbonden gevaren. Anti-revolutionaaire partijdag. Men meldt uit Leiden dt. 17 April aan de „Msb." Gisterenavond te 8 ure werd de, zeer druk bezochte vergadering geopend met psalmgezang en gebed, waarna prof. Diepenhorst uit Amster dam een rede hield over „De komende stembus strijd". Dat deze fel zal zijn, daarvoor waren oe voor teekenen er. Blank en bruin en geel werkt sa men om zwart er onder te krijgen. Daartegen moeten wij ons ook opmaken tot den strijd. Is onze regeering -deze strijd waard? Hij gaf daarvoor een korte schets van de actie, die er van het. Ministerie ,en van de rechtsche Kamerleden in de nu weldra afgeloopen regee- ringsperio-de is uitgegaan, om daartegenover te stellen de houding van d© oppositie in het Parlement.Hij onderscheidde daarbij drieërlei pres tatie n.l. op het gebied van het militaire vraag stuk, het bevorderen der geestelijke belangen en de sociale wetgeving. Wat het defensievraagstuk betreft, heerschte in veel kringen daarover onrust tijdens het liberaal bewind en er kwam ontspanning bij het optreden eener christelijke regeering, die wist wat zij wilde. De geschiedenis nagaande had spr. veel lof over voor deze regeering; die haar hoogtepunt verkreeg in de hulde, die hij! aan Coign. bracht, een hulde ook door vrijzinnigen gedeeld. Doch ook voor de bevordering onzer geestelijke belangen heeft deze regeering gezorgd. Spr. wees daarbij vooral op de geestelijke zorg voor de militairen en op de zedelijkheidswetten, waaraan de sympathieke t© jong gestorven Katholieke Mi nister Rego,ut zijin naam heeft verbonden. Doch ook in dit verband moet spr. met groote waar deering gewagen van den premier en. noemen het bouwwetje, verruiming dei* subsidie aan het M. O., waardoor de oprichting van Chr. H. B. S. wordt vergemakkelijkt, en wat hij deed voor het M. U. L. Onderwijs. Op het gebied der sociale wetgeving was in den eersten tijd wel eenige reden tot teleurstelling en had men daarmede wel iets vroeger kunnen komen, al is ook de Steenhouwerawet als een stuk sociale wetgeving te beschouwen. Ook 't afstemmen van den duurte-toeslag door de Eerste Kamer werd dooi' spr. afgekeurd, maar daaraan hebben ook de liberalen trouw mede geholpen. De geschiedenis met de ziekte- en bak kerswet wekte gerechte onrust, doch ook hier treft der oppositie de meeste schuld en wat in den laatsten tijd geschied is voor onze sociale wetgeving, vervult ons met dank voor Minister Talina, aau wien we ook in de toekomst gaarne onze sociale wetgeving toevertrouwen, zeide spr. Na er op te hebben gewezen dat straks Kolk- man's tariefwet aan de beurt zal komen, schetste hij ons de oppositie als kleingeestig. De vrijzin nigen schijnen wel aangetast door malaria treuze laria en de sociaal-democraten hebben wezenlijk onstructie niet versmaad toe te passen. Spr. huldigt ten slotte Dr. A. Kuyper en de huidige regeering. De a.s. grondwetsherziening vooial zal met betrekking tot onze idealen op hel gebied van het onderwijs de kroon zetten op het werk van de regeering in het laatste wet gevend tijdperk. Met een geestdriftige opwekking om daarvoor te strijden besloot spr. zijn luid toegejuichte rede. Met het oog op het uur waarop de hoogleeraar noodzakelijk moest vertrekken, werd geen gele genheid gegeven tot het stellen van vragen. Het applaus had trouwens wel bewezen, dat men 't er mee eens was, constateerde de voorzitter. De dag werd daarna met een dankgebed be sloten. De Coalitie. Door de heeren A. G. H. van Hoogenhuijze Ned. Hervormd predikant te Amsterdam, G. A. baron van Till, te Hilversum, W. Wiedeman, arts, te Beverwijk, E. van Dronkelaar, te Ede, en G. J. van Krieken, te Veenendaal, is bij het hoofd bestuur der Christ.-Hist. Unie een voorstel inge zonden, zich van de coalitie los te maken beli chaamd in de volgende motie, die ter behande ling aan de algemeene vergadering wordt aan boden «De Christelijk-Historische Unie, vergaderd in algemeene vergadering op 24 April, te Amsterdam «overtuigd, dat de coalitie-politiek, zooals die in de laatste jaren is gevoerd, het ware Christe lijke geloof groote schade heeft geleden en het waarheidssbesef stelselmatig is ondermijnd «dat de toenemende macht van de Roomsehe Kerk in ons vaderland voor het Protestantisme groot gevaar begint op te leveren «dat de overwegende invloed in de coalitie van de calvinistische beginselen, zooals die door dr- Kuyper worden in practijk gebracht, in hooge mate bedenkelijk begint te worden voor de Ned. Herv. Kerk «ziende bovendien, dat het door de drie recht sche partijen voorloopig vastgestelde accoord slechts tot verzwakking der Ctirist.-Hist. Kamer fractie moet leiden «besluit, zich aan de coalitie onttrekkende, zelf standig op te treden in de districten, waar dat mogelijk is, en in de andere districten bij de stemming, zoowel als de herstemming die candi daten te steunen, welker beginselen geacht kun nen worden het dichtst te staan bij die door de Chr.-Hist. Unie beleden, en aan wie mitsdien het veiligst de belangen van volk en kerk kunnen worden toevertrouwd". De onafhankelijkheidsfeesten. Bij het Comité voor Plan 1913 te Hoorn, is bericht ingekomen, dat de marinekapel van Wil lemsoord de feesten te viering van de officieele opening der vluchthaven zal opluisteren, alsmede, dat Hr. Ms. kanonneerbooten »Wodan" en «He- fring," alsmede Hr. Ms. torpedobooten «Ardjoeno," «Cycloop," «Jan Haringh" en «Jasper Leynse" de haven zullen bezoeken. Drie honderd padvinders zullen die dagen een kamp opslaan, terwijl een groote postduivenwed- strijd zal worden gehouden door de Hoornsche Luchtbode. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 18 April 1913, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 774.0 te Horta. Laagste barometerstand 735.4 te Vestmanoer. Verwachting tot den volgenden dagmatige tijdelyk krachtige meest zuidwestelijke wind, zwaarbewolkt, waarschijnlijk enkele regenbuien zelfde temperatuur, Programma van de Uitvoering door het Stedelijk Muziekkorps op Zaterdag 19 April 's namiddags 8 ure, in de Plantage te geven. 1. Volksliederen. 2. Vieux Camerades, Marsch, C. Teike. 3. Ouv. zum Prinz von Oranien, C. Latann. 4. La Manoio Walzer, R. Eilen- berg. 5. Fant. sur 1' Opera, Traviata, G. Verdi. 6. Czardas sur des airs Hongrois, G. Michiels. 7. Marsch. Giste r-a vond is door de politie aangehouden een schipper die in het «Alg. Po- itieblad" gesignaleerd was voor f3 boete, subs. 2 dagen hechtenis. Hij betaalde de boete. Gister-avond meldde zich bij de politie aan een 12 jarige Rotterdamsche jongen, die zeide door zyn vader buiten 's huis gezet te zijn, omdat hij hem verdacht geld ontvreemd te hebben. De jongen is aan de politie te Rotterdam overgegeven. Heden-mogen 5£ uré zakte de 61- jarige J. S., werkman, wonende te Rotterdam, op

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 2