Dagblad voor Schiedam en Omstreken. I I f en r:r fis De oorlog op den Balkan. Gratis Ongevallenverzekering RIENZI. 36ste Jaargang. Dinsdag 22 April 1913 Sa. 10604 feuilleton. oyereenioistig op ie polis vermelde voorwaarden, Buiteiilftiidgch Nieuws. Binnenland. Bureau: Boterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post f 2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regel; Handelsadvertentiën 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. bjj levenslange geheele invaliditeit De verzekering wordt gewaarborgd door de by verlies van een hand, voet of oog Uoilandscha Algemeene f4 fl fl verlies I UU eeu duim Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam. I U U wijsvinger; I |J Wj verlies van eiken ande ren vinger. De mogendheden en de Balkan staten. Het antwoord der Balkanstaten op de nota der mogendheden is gisteravond om half zeven te Athene overhandigd, terzelfder tijd als te Sofia en Belgrado. ■Het dankt de mogendheden voor hun mededee- üng en constateert dat de voorwaarden voor be middeling een weinig verschillen van die, neer gelegd in het antwoord van 5 April. De bondgenooten, wenschend dat de bemidde ling tot stand komt, en opnieuw den- mogend heden verzoekend bet beginsel eener oorlogsschat ting te erkennen, aanvaarden de bemiddeling met het reeds aangeduide voorbehoud. Uil Belgrado verneemt de „Kölniscbe Zeitung" Hoewel de berichten uit Sofia en Konstantinopel inhouden, dat de vrede aanstaande is, gewagen hier ontvangen telegrammen van heftige gevechten bij Skoetari. Toch is elk hier overtuigd, nat voor het Grieksche paasehfeest de vrede zal zijn ge- teekend. Uil. Sofia verneemt hetzelfde blad, dat de ver traging in de overhandiging van het antwoord op de nota der mogendheden is veroorzaakt, door dat Griekenland een scherpere formuleering van den eisch tot toewijding eener oorlogsschatting wenschte. Mitsdien moest een nieuwe tekst worden opgesteld. 0 o s t e n r ij k-II o n g' a r ij e. |De minister-presidenten van Oostenrijk-Honga- ïije en de gemeenschappelijke ministers hebben vanochtend vergaderd, volgens de dagbladen en kel om van gedachten te wisselen over 't aar huis zenden van reservisten in 't Zuiden des Hjks. iDe dagbladen te Weetic n achten het niet waar schijnlijk, dat tot dezen maatregel zal worden overgegaan, zoolang Servië Durazzo niet heeft ontruimd. Skoetari. Uil Cettinje wordt uit betrouwbare bron aan de „Vossische Zeitung" geseind: Koning' Nikolaas heeft de beschieting van Skoe- 'ari eergisteren met alle hem ten dienste staande middelen hervat. De commandeorende Montene- grijnsche generaal beeft den buitenlandscben cor respondenten uitgenoodigd om de algemeene be storming van den Tarabosj-berg bij te wonen. Servische troepen namen in Montenegrijnsche uni formen aan den stormloop deel. Als gevolg van deze berichten vermoedt men, dat het gister door den Oostenrijksch-Hongaarschen ministerraad ge- oomen besluit om de troepen in het zuiden van het rijk naai' huis te zenden, niet ten-uitvoer zal komen. Grieken en Bulgaren. Een nieuwe twistappel is tusschen Grieken en 9) „En welke mijne vriendenis die dwinge landij, welke gij niet verdragen wilt sprak een jong edelman, zich tot den hoop half gewapende burgers wendende, die toornig en opgewonden, thans met al de hevige gebaren van Italiaan- schen hartstocht door de lange en nauwe straat tilden, welke naar de duistere wijk geleidde, door de Orsini's bewoond. „Ha, mijn heere riepen twee of drie hunner m eenen adem, „gij zult ons recht doen gij zult toezien, dat ons recht gedaan worde ge zijt een Colonna!" Ha, ha, ha Ilachte, spottende, een man van reusachtige houding, terwijl hij eenen grooten hamer in het rond zwaaide, het teeken van zijn ambacht. „Gerechtigheid en Colonna bij God I we® namen die men zelden bij één vindt „Weg met hem 1 weg met hem! hij is een wrsimst, weg met hem 1" schreeuwden ten mmste tien uit den hoop, maar geene hand werd tegen den reus opgeheven. „Hij zegt de waarheid," sprak een tweede fatem, op vasten toon. „Voorwaar, hij doet het," viel een derde in, Bulgaren geworpen. Na de gevechten bij: Nigrita zijn de Bulgaren door het dorp Di mi trits i terug getrokken en hebben daar Kapetanos, het hoofd van een Grieksche school, en acht andere Griek sche notabelen gevangen genomen. Volgens een bericht aan de „Matin" is het lijk van het schoolhoofd op den oever der rivier Stroema gevonden. Hij was blijkbaar vermoord, in het Lichaam zijn vijf bajonetwonden gevonden. Twee andere lijken, die eveneens door de rivier zijn aangespoeld, verkeerden reeds in zoo verre- gaanden staat van ontbinding, dat men de doods oorzaak niet meer hééft kunnen vaststellen, noch de lijken herkennen. De dorpsbewoners zijn ech ter overtuigd, dat de Bulgaren alle negen gevan genen hebben omgebracht. In Servië. De Skoepsjtina heeft met 74 tegen 60 stemmen een wetsontwerp goedgekeurd, waarbij voor 1913 de bedragen der begrooting voor 1912 worden gevoteerd. De minister-president verklaarde, nadat enkele afgevaardigden het regeeringsbeleid hadden gecritiseerd, dat hij volkomen naar den geest der grondwet had gehandeld. De bijeenroeping der Skoepsjtina was onmogelijk tijdens den oorlog, Spr. protesteerde krachtig tegen de aanvallen op de binnen- en buitenlandsche politiek tier regee ring en tegen de bewering dat het Balkanverbond op een zandgrond is g'ebouwd. De buitenlandsche politiek van Servië is niet verward, noch strekt om de belangen van Servië tegen alle aanvallen te verdedigen. i De minister-president vroeg d© Skoepsjtina nog een korte wijle geduld te hebben. Dan zal de regeering' de verlangde ophelderingen geven. Oneenigheid. Uit Belgrado verneemt de „Kölniscbe Zeitung" Het bericht, dat Griekenland cien uitvoer van levensmiddelen uit Saloniki heeft verboden en daar groote legerscharen samentrekt, heeft bier niet weinig indruk gemaakt. Ook Servische troe pen Worden in het door Servië bezette gebied van .Macedonië samengetrokken, om op elke ge beurlijkheid voorbereid te zijn. De aankomst van den Servischen gezant uit Sofia en zijn langdurig onderhoud mei minister president Pasjits wordt in verband gebracht met de geschillen met Bulgarije. In bezadigde kringen hoopt men, dat alles nog in der minne zal kunnen worden geschikt. Generaal Paprikof is te Sofia teruggekeerd, om, naar men zegt, rapport uit te brengen over het geschil met Servië nopens de gebiedsverdeeling. Volgens een telegram uit Belgrado aan de „Daily Mail" bestaat er een geheim verdrag tusschen Oostenrij'k-Hongarije en Bulgarije om elkaar in geval van oorlog met Servië bij te staan. Boycot. De bond van handelaren in Servië heeft met eenparige stemmen ©en motie aangenomen, waar in de wenschelijkbeid wordt uitgesproken den boycot van Oostenrijksch-Hongaarsche koopwaar zoo spoedig mogelijk te doen beginnen. zijn voorhoofd rimpelende en zijn mes trekken de, „en wij zullen er ons aan houden. De Orsini's zijn dwingelanden en de Colonna's zijn, •op het zachtst uitgedrukt, even slecht!" „Gij hebt het gelogen, schelm schreeuwde de jonge edelman, door de menigte heendrin gende en den laatsten betichter der Colonna's in het gezicht ziende. Voor de vonkelende oogen en dreigende geba ren des jonkers week de waardige aanvaller eenige schreden terug, ten einde eene genoeg zame ruimte te laten tusschen de rijzige gestalte van den smid en den kleinen, tengeren maar kracht vollen lichaamsbouw van den jongen edelman. Van hunne jeugd at geleerd hebbende, den moed der plebejers te verachten, ook wanneer zfj zelve weinig aanspraak op het bezit dier zielshoedanigheid maken konden, waren de Ro meinsche patriciërs aan dergelijke woeste straat rumoeren niet ongewoon, en was het inderdaad niets zeldzaams te zien, dat de tegenwoordig heid van éénen enkelen edelman voldoende was, eenen geheelen hoop yolks te doen uiteengaan, welke, een oogenblik te voren, over zijnen stand en zijn huis luide wraak had geroepen. Met eene liohte beweging zijner hand. daar om, den smid afwerende en volstrekt geen acht gevende op zijne kloeke gestalte of op het wa pen. dat hij zwaaide, verzocht hem de jonge Adriano Di Castello, een verre bloedverwant der Colonna's op eenen toon van gezag, ruimte te maken. Van den Duitschen Keizer. De Duitsch'e Koizer heeft den Koning van Bul garije 14 decoraties gezonden voor de officieren die hebben deelgenomen aan de bestorming van Adrianopel. FRANKRIJK. Het „Journal" meldt, dat de deelname van kardinaal Vincent Vannntelli aan hst 100-jarig jubilé van den schrijver Frédéric Ozanam slechts een voorwendsel is voor de reis naar Parijs van dezen prelaat. Kardinaal Vannntelli oie tijdens zijn verblijf te Parijs met verscheidene politieke persoonlijkheden, waaronder ook den minister van buitenlandsche zaken besprekingen zal houden, tracht een verzoening tot stand te brengen tus schen de Fransche Republiek en den Heiligen Stoel. Koning Alfonso zal bij zijn a.s. bezoek te Parijs aan president Poincaré de orde van het Gulden Vlies overhandigen. De koning van Spanje gaat na zijn verblijf te Parijs naar Londen, ten einde aan het Engelscbe koningspaar een bezoek te brengen. Tengevolge van een oneenigheid tusschen den bisschop van Orleans en den beruchten anticle- ricalen burgemeester en afgevaardigde Rabier over de regeling van den feeststoet, welke op 8 Mei ter eer© van de gelukzalige Jeanne d'Arc, zal gehouden worden, heeft de bisschop bevolen dat de geestelijkheid niet aan dezen stoet mag c.eel- nemen. SPANJE. De anarchist Bajatierra, die den ochtend, na den aanslag op koning Alfonso, gearresteerd werd, is weder in vrijheid gesteld. De instructie is thans geëindigd en het proces zal (ten 14en of 15en Mei a.s. beginnen. MAROKKO. Een telegram uit Merada meldt: Een Marokkaansehe strijdmacht met 2000 ge weren had zich bij Mekhila verzameld, om dien onlangs gestichten post aan te vallen. Een kolonne uit^jVlerada heeft de Marokkanen na een hevig gevecht uiteengejaagd. Het kamp der Marokkanen is vernield. Zij hadden veel doodan. Aan Fran sche zijde waren 4 dooden en .17 gewonden. Uit den Taunus. Blijkens te 's-Gravenhage ontvangen ambtelijke berichten zal IJ. M. de Koningin Maandag 28 dezer van Hohemark naar Nederland terugkeeren, rechtstreeks reizende naar het Loo. II. M de Koningin-Moeder. H. M. de Koningin Moeder bracht gisternamid dag te 2 uur een bezoek aan de kinderbewaar plaats in de Stortenbekerstraat te 's-Gravenhage. „Gaat naar huis, vrienden I en weet„ zeide hjj, met eenige waardigheid, „dat gij ons groo- teljjks onrecht doet, zoo gij u verbeeldt, dat wij in de gruwelen der Orsini's deelen, of alleen onze eigene driften voldoen, in de veete. die tusschen hun huis en het onze blaakt. Moge de Heilige Moeder mij dus oordeelen," voegde hij er bij, zijne oogen vroom opslaande, „zooals ik thans naar waarheid verklaar, dat ik om het onrecht, u en Rome aangedaan, dit zwaard te gen de Orsini's getrokken heb „Zoo spreken alle dwingelanden," hernam de smid stoutmoedig, terwijl hij zijnen hamer tegen een brok steen rusten liet, een overblijfsel van oud Rome. „Zij vechten nimmer tegen elkander, dan ten onzen besteEen Colonna snijdt Orsini's bakker den hals af, het is ten onzen beste 1 een andere Colonna maakt zich meester van de dochter van Orsini's kleermaker, het is ten onzen beste onzen beste Jaten beste van het volk ten beste der bakkers en kleermakers, he „Man," zeide de jonge edelman, ernstig, „wanneer een Colonna dit deed, deed hjj on recht maar de heiligste zaak kan slechte onder steuners hebben." „Ja. de heilige kerk zelve wordt niet door de beste zuilen onderschraagd," antwoordde de smid. in zijne ruwe geestigheid, op de neiging van den Paus voor de Colonna's zinspelende „De smid is een godslasteraar hij lastert, hij lastert!" schreeuwden de vrienden van dat machtige huis. „Een Colonna! een Colonna!" Kapitein Thomson terug. Het Kamerlid voor Leeuwarden, kapitein Thom son, die van omstreeks het begin van den Bal kanoorlog, als militair attaché de krijgsverrichtin gen van het Grieksche leger volgde ei^Z«ndag in de residentie is teruggekeerd, maakte gister middag zijn opwachting by den minister van Buitenlandsche Zaken. Griffier Prov. Staten van Zuid-Holland. De gnifier der Provinciale Stateu van Zuid- Holland, nar Tavenraat, wiens verzoek om ontslag uit deze betrekking in de zomervergadering der Staten zal inkomen, zal echter eerst in September zijn ambt neerleggen. Het Kamerlid Van Doo-n. Naar de sGuudsche Courant" verneemt, zal het Kamerlid voor Gouda. jhr. mr W. Tti. C. an Doorn, die thans in Indie veiblijt houdt. 14 April a.s. per stoomschip »Optiir' de terugrei- naar Nederland aanvaarden. De burgemeester van Haarlem. Naar de »0. H. Ct," veaneemt, is de burge meester van Haarlem gistermorgen in Boerhave Kliniek te Amsterdam geopereerd. De operatie had een gunstig verloopde patient bevindt zich wel. Hooge Raad. De Haagsche redacteur van »De Tijd" meldt Naar ik verneem, zal bij de eerstdaags te ver wachten vervulling van de vacature in den Hoo- gen Raad, als candidaat in de Tweede Kamer worden aangewezen de heer mr. H. M. A. Savel- berg, rechter in de arrondissementsrechtbank te Maastricht. Deze hoogst bekwame roomsche jurist zal zeker een waardig cauditaat zijn voor deze R.-K. vacature. En dat het een R-K. vacature is, dat kan toch wel niemand, die den gang der zaken uit de laatste jaren kent, ontkennen. En drie Katholieken in een college, dat met president en vice-president, veertien leden telt, blijft toch waarlijk ook nog een onevenredige vertegen woordiging. R. K. Kiesrereenigingen in Zuid-Holland. Onder leiding van dr. W. H. Nolens hield Zondagmiddag de Prov. Bond van R. K. Kiesver- eenigingen in Zuid-Holland, te 's-Gravenhage, zijn jaarvergadering. Het jaarverslag wees op grooten hloei van den bond, waarbij thans zijn aangesloten 7 centrale en 62 locale kiesvereenigingen. Ook werden eenige waardeerende woorden gewijd aan de nagedach tenis van minister E. Regout als vroegeren voor zitter van den bond. De rekening van den penningmeester wees aan inkomsten f431.53^; uitgaven f 154.18, saldo t 277 35£. Dr. Nolens werd herkozen als voorzitter en tot bestuurslid gekozen de heeren Max Graaf le Grelle, van Delft, en J. Lambers, van Gorinchem. „Een Orsini! een Orsini was de even snel geslaakte tegenkreet. „Het volk!" donderde de smid, zijn vreeselijk wapen verre boven de hoofden van de groep zwaaiende. In een oogenblik was de geheele volkshoop, die zich eerst tegen de aanranding van een en kel man vereenigd had. door de erfelijke woede van partyzucht verdeeld. Op het hooien van den kreet der Orsini's waren verscheidene nieuwe voorstanders van dat huis aangesneld de vrien den der Colonna's schikten zich aan de eene zijde, de verdedigers der Orsini's aan de andere, en die weinigen, welke met den smid over eenstemden, dat beide partijen even hatelijk waren en dat het volk de eenige wettige kreet was in eenen volksoploop, zouden zich zei ven aan het naderend gevecht hebben onttrokken, zoo de smid hun dit voorbeeld gegeven had. Deze echter, - hetzij hij gebelgd was door het trotsche gedrag van den jongen Colonnahetzij hij door dien lust voor geschillen werd aange prikkeld, welke niet ongewoon is in lieden van kloeke gestalte en groote kracht, die hen in alle persoonlijke gevechten het strelende ver maak van meester te blijven, verzekeren. deze. zeg ik, begaf zich. na eene korte besluite loosheid, onder de Orsini's. en bracht, daar hij op zijne vrienden een groot gezag uitoefende, daardoor ook die bondgenooten tot de begunsti gers dezer partij over. Wordt vervolgd.) f

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 1