Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemeenteraad Gemengd Nieuws. Besloten werd, het volgende aan de aangesloten kiesvereenigingen te adviseeren a. Omtrent de Kamerverkiezingen af te wach ten het besluit, te nemen op de vergadering van den Alg. Bond en zich bij dat besluit aan te sluiten b. omtrent de Statenverkiezingen de aftredende leden der drie rechtsche partijen onder voorwaarde van wederkeerigheid te steunen en zoo voor 'inksche zetels candidaten worden gesteld, te be werkstelligen, dat de drie partijen gezamenlijk één candidaat stellen. Een en ander, wanneer tot voortzetting der coalitie wordt besloten. Dr. Nolens sprak vervolgens het gebruikelijke slotwoord, waarin hy in het kort naging, hetgeen gebeuren zal als rechts de meerderheid niet be houdt. Na te hebben betoogd, dat de concentratie al leen geen meerderheid zal verwerven en een zuiver zaken-kabinet, dat zich buiten den politie- ken strijd houdt, niet wel kan bestaan, achtte spreker de eenige mogelijkheid, dat de concentra tie steun zoekt bij de sociaal-democraten. In dat geval komt er practisch niets van het concentratie program terecht, wijl rekening moet worden gehouden met de eischen der socialisten. Het gevolg zal zijn de intrekking der Invalidi teitswet, welke wordt vervangen door het staats pensioen. Daar ook de 'Tariefwet dan van de baan zal zijn, moet het geld daarvoor komen uit verhooging der directe belastingen. Wat het on derwijs betreft, zal de gelijkstelling tusschen openbaar en byzonder onderwys achterwege blijven. Spreker acht het wenschelijk, dat het huidige kabinet aanblijft, om de gelegenheid te hebben zijn werk voort te zetten en te beëindigen. Wordt dat niet bereikt, dan gaat het land, volgens spre ker, avonturen tegemoet, een onzekere toekomst, waarin de socialistische eischen overwegend zullen zijn. Aan het slot werd dr. Nolens gehuldigd voor zijn arbeid als voorzitter der commissie van voor bereiding voor de sociale wetten in de Tweede Kamer. Militaire wetsontwerpen. De aanstaande bijeenroeping der Eerste Kamer is voornamelijk geschied voor het onderzoek der laatstelijk door de Tweede Kamer aangenomen militaire wetsontwerpen. Jachtwet. Aan de «Nederlandsche Jager" wordt meege deeld, dat nog vóór de verkiezingen minister Talma een gewijzigd ontwerp-Jachtwet zal in dienen. Electriücatie van de Zaanstreek. De gemeenteraad van Wormer heeft, evenals de raad van Koog aan de Zaan, besloten, op het adres van de Zaanlandsche kamer van koophandel en fabrieken, zich te wenden tot den gemeente raad van Zaandam, ten einde te verkrijgen, dat alle Zaansche gemeenten uit één bron gezamen lijk electrisch licht en electrische energie ver- krygen. Zorgvliet te 's-Gravenhage. Door den heer Deen werd in de zitting van den Haagschen gemeenteraad voorgesteld om B. en W. uit te noodigea, praeadvies uit te brengen over de vraag, of aankoop van het gedeelte van Zorg vliet, thans in bezit van mr. Goekoop, in het be lang der gemeente is. Na bestrijding van de heeren Jurriaan Kok, wethouder Lely en Van Zuylen, die aankoop niet gewenscht achtten, noch voor Paleisbouw, noch voor eenig ander doel, werd het voorstel verwor pen met 22 tegen 13 stemmen. Waarbericfet Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht jn den morgen van 21 April 1913, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 768.7 te Sylt. Laagste barometerstand 735.9 te Seydisfjord. Verwachting tot den volgenden dagzwakke tot maligen oostelyken tot zuidoostelijken wind, half tot zwaarbewolkt, kans op onweer, zelfde temperatuur. Volksbadhuis. In de week van 1319 April '13 werden genomen 446 baden. Ie klas kuipbaden 32, regenbaden 32 2e klas kuipbaden 73, regenbaden 304, 5 ets. kinder baden 25. Oran j e-\' ereeniging. Op het j.l. Zaterdag door bovengenoemde' Ver. eeniging aan Z. K. H. Prins Hendrik verzonden telegiam werd gisteren onderstaand antwoord ont vangen MONTFOORT, Voorzitter, Oranjevereeniging. Zijn Koninklijke Hoogheid laat U allen zeer dank zeggen voor aangeboden gelukwenschen. (get.) VAN SUCHTELEN, Adjudant. Postkantoor. De heer J. P. T. van dei' Kemp, heeft tegen 1 Juni a.s. eervol ontslag gevraagd als direct.ïuï van het postkantoor te Schiedam. Staten-' en Kamerverkiezing. Door de vrijzinnige besturen in Schiedam, Over- schie en Kethel zijn, volgons het blaadje „Vrijheid en Recht", tot voorloopige candidaten voor de Prov. Staten gesteld de heeren J. M. v. d. Schalk en J. H. van Westendorp J.Dzn, Volgens hetzelfde blaadje wordt als ernstig can didaat voor de Tweede Kamer genoemd de heer F. M, Knobel, oud-consul-generaal der Nederlan den te Peking, Teheran en Pretoria. Met ingang van lJuni zijnB. Tel- kamp, komm. Ie kl., van Vlaardingen naar Schie dam, M. van Loon, komm. Ie., van Schiedam naar Vlaardingen en J. W. H. Hoogervorst, komm. 2e kl., van Schiedam naar Haarlem verplaatst. De 6-jarige Giesclbach is gister in de Lange Nieuwstraat aangereden door een vracht wagen, tengevolge waarvan hij een wonde boven het rechteroog bekwam. Hij is door een dokter verbonden. In de Tuinlaan zijn gister 2 fietsers tegen elkaar gereden. De 26-jarige K. de Vries, wonende Ilagastraat, had daarbij het ongeluk zijn rechterpols te breken. Hij moest zich onder ge neeskundige behandeling stellen. Hoogwater te Schiedam: Woensdag 23 April v. rn. 5.24, n. m. 5.46. Vergadering van den Raad der gemeente Schiedam op Dinsdag 22 April 1913, des namiddags 2 ure Voorzitter: de Burgemeester, de heer M. L. Honnerlage Grete. Tegenwoordig21 leden. Afwezigde heeren F. J. Smit en Ris. Vastgesteld worden de notulen der vergadering van 18 Maart j.l. en de vaststelling van die van 8 April j.l. wordt verdaagd. Mededeelingen. Verjaardag Prins Hendrik. De Voorzitter zegt, dat van Z. K. H. den Prins der Nederlanden, ter gelegenheid van zijn verjaardag namens het Gemeentebestuur een tele gram van gelukwenschen is verzonden en dat daarop het volgende telegram is ontvangen Zijne Koninklijke Hoogheid laat U zeer dank zeggen voor aangeboden gelukwenschen, Van Suchtelen, adjudant. De Voorzitter deelt mede, dat bij het col lege van B. en W. zijn ingekomen Een schrijven van de Ged. Staten dezer pro vincie, ten geleide van het op 11 Maart 1.1. goed gekeurde raadsbesluit van 4'Maart j.l. tot vast stelling eener verordening regelende het afzon derlijk geldelijk beheer van de Gasfabriek, de Drinkwaterleiding en het Electriciteitsbedrijf, naar aanleiding van art. 114bis der Gemeentewet. Kennisgeving. Idem een schrijven ten geleide van de op 15 April j.l. goedgekeurde raadsbesluiten van 8 April j.l. betreffende de verkoop van grond aan de Oude Spuihaven aan H. Gabel q.q. en de verhuring van een Woning aan het Broersveld. Kendisgeving. Van B. en W. het bericht dat door hun Col lege voor het dienstjaar 1913/14 tot leden van de in art. 19 der verordening op de heffing van een pl. bel. naar het inkomen zijn herbenoemd de heeren W. F. H. Eckenhausen, A. J. J. de Groot, C. M. Knoops, A. Koper, Th. Kudders, G. Mont- foort, P. G. van der Pant Jz., D. Ris E.Hzn G. W. Snel. Kennisgeving. Idem, schrijven, waarbij ter vaststelling wordt aangeboden de rekening en verantwoording over 1912 van de Gemeentereiniging. Deze rekening zal ter visie worden gelegd en algemeen verkrijgbaar worden gesteldtevens zal zij gesteld worden in handen van de Fin. Com missie om advies. Idem hun advies op het daarbij ter tafel ge bracht verzoek van mej. E. van Bieue om weder voor een jaar (tot Mei 1914) buiten de gemeente te mogen wonen. Overeenkomstig het advies wordt het verzoek toegestaan. Idem voorstel om aan den onderwijzeres Th. van Waart een gratificatie van f50.te verlee- nen, wegens vervanging van het Hoofd van school C, den heer A Baan, tijdens diens ziekte. De heer de Bruin vraagt of zulke gratifica ties meer worden gegeven. De Voorzitter zegt dat dit niet veel voor komt. De heer G o s 1 i n g aHet gebeurde vroeger dat er f100.meer genoten werd door het pl. verv. hoofd. Men vraagt nu een gratificatie omdat hij in een drukken tijd het hoofd, den heer Baan, heeft vervangen. Spr. meent, dat er alle reden is om de gratificatie te verleenen. De heer de Bruin merkt op dat er thans geen grens is. Door dit voorstel aan te nemen wordt een precedent gesteld. De heer G o s 1 i n g a zegt dat de heer v. Waart 2 maanden achtereen de functie heeft waarge nomen. Hij heeft zelfs zijn nieuwe betrekking in Den Haag eerst een maand later kunnen aan vaarden. Inderdaad heeft hij dit offer in 't be lang van het onderwijs en voor de school gebracht. De heer de Bruin zegt dat dit laatste argu ment voor hem van belang is en hij zich niet tegen de gratificatie zal verzetten. De heer Wittkampf vraagt of het niet wen schelijk is dat er een vaste regeliDg wordt getrof fen om in gevallen als deze te voorzien. De Voorzitter en de wethouder van o n d e r w ij s, de heer Goslinga, verklaren dat zy het belang van een regeling inzien en zeggen overweging van voorstellen in die richting toe. Het voorstel wordt z.h.s. goedgekeurd De heer R i s komt ter vergadering. Van de Commissie van Toezicht op het Mid delbaar Onderwijs, aanbieding van haar verslag over 1912. Kennisgeving. Van de Commissie voor het Stedelijk Muziek korps schrijven ten geleide van de rekening over 1912. In handen van de Financieele Commissie om advies. Van de Commissie voor het Burgerlijk Armbe stuur aanbieding van haar verslag over 1912. Kennisgeving. - Idem van mej. D. Zevenhuizen, jaarverslag over 1913 van het door haar gegeven spraakonderwijs. Kennisgeving. Van Regenten van het St. Jacobs-Gasthuis, schrijven waarbij zij ter goedkeuring aanbieden een gewijzigd reglement voor deze stichting. In handen van B. en W. om advieszal in middels worden gedrukt. Van dezelfde regenten inzending van de reke ning en verantwoording over 1912 dezer stichting. In handen van de Commissie voor de Finan ciën en de Belastingen om advies. Van M. van der Vlies en J. Th. Kleijheeg, ieder voor zich dankbetuiging voor de herziening hunner jaarwedde-regeling. Kennisgeving. Van J. de Kloe verzoek om gedeeltelijke ont heffing van de voorwaarden, waaronder hem een perceel grond aan den Westfr. weg (hoek Wes terkade) is verkocht. In handen van B. en W. om advies. Agenda. O n d e r w ij s. 1. Verzoek van A. van Wagtendonk om eervol ontslag als onderwijzer aan school D (Hoofd de heer J. Hage). Zulks tengevolge van zijn benoe ming tot onderwijzer van school C alhier. Het gevraagde ontslag wordt verleend met in gang van 1 Mei a.s. Benoeming. 2. Benoeming van een onderwijzer aan school D (Hoofd de heer J. Hage). Voorgedragen worden 1. D. Hoek te Hillegersberg. 2. W. P. Moret te Bergschenhoek. 3. A. v. d. Wilt te Vierpolders. Benoemd wordt de heer D. Hoek te Hilligers- berg. Jaarwedde-verhooging. 3. Voorstel tot periodieke verhooging van de jaarwedde van den leeraar aan het Gymnasium Dr. W. C. K. Capel. Overeenkomstig de betrekkelijke verordening wordt de jaarwedde met f 150.verhoogd en de pensioen-grondslag vastgesteld op f2450.— Gasfabrieken Waterleiding. 4. Rekeningen van de Gasfabriek, de Drink waterleiding over 1912, met advies van de Com missie, voor de Financien en de Belastingen. De heer Kavelaars menu op, dat zijn aan merking op de begrooting in de vorige vergade ring betrof de post meubelen. Hij heeft ter zake thans de vereischte opneldering gekregen. De heer VanWestendorp zegt, in verband met een vraag in een vorige zitting gedaan over het niet deelen van het losse personeel in de bedrijfswinst, dat er 4 losse stokers zijn. Deze menschen hebben wij niet altijd noodig. Nu de verticale ovens zijn aangeschaft, kan men volstaan met nog minder stokers, zoodat zelfs van de vaste stokers er eenige als plaatswerkere zullen moeten dienst doen. De los-vaste stokers zullen er dus uitvallen. Dit was echter reeds lang in 't zicht, zoodat ze geen vaste aanstelling hebben gekregen. Bij voortduring van het groote gasverbruik zal het evenwei spoedig mogelijk zijn, (lat ook de oude ovens nog in werking zullen worden gesteld. Het losse personeel, hetwelk ontslag krijgt, zal dan het eerst in aanmerking komen om weer in dienst te worden genomen. Overeenkomstig het advies wordt thans de re kening voor de Gastabriek: in ontvangt f366.151.265, uitgaaf f349.716 855, meteen bedrijfswinst f 127.637.65 waarvan (na aftrek van kapitaalrente, reserve enz.) een zuiveren winst overblijft van f 59.379.01. en voor de Waterleiding; in ontvangst f171.280.225, uitgaaf f 144.178.36, met een be drijfswinst f 64.67o.665, waarvan een zuivere winst overblijft van f 17.318.37, goedgekeurd. Comptabiteit. 5. Wijzigingen der Gemeente-Begrooting, dienst 1912 en 1913, ten bedrage van f3136, f1987, f6995 voor dienst 1912 en f 225.000 voor den dienst 1913 worden goedgekeurd. Belasting. 6. Voorstel tot vaststelling van het kohier der plaatselijke directe belastingen op de gebouwde eigendommen, dienst 1913, ten bedrage van f30.706.19 wordt tot dit bedrag vastgesteld. Pensioen gemeente-am btenaren. 7. Nader voorstel om inzake de aanhangige pensioenwetten voor de gemeente-ambtenaren, in verband met de in de wetsontwerpen door de Regeering gebrachte wijzigingen, het door den Raad in de jongste vergadering vastgestelde adres door een ander te vervangen. De heer Wittkampf vraagt, of den voor zitter reeds iets bekend is of de aan de groote gemeenten toegezegde tegemoetkoming in zake de financieele gevolgen van de pensioenwetten ook aan de kleine gemeenten zal ten goede komen. De Voorzitter zegt, dat hem officieel hier over niets bekend is. De minister heeft terzake nog geen schriftelijk mededeelingen gedaan. Het thans ter goedkeuring aangeboden adres is geheel in overeenstemming met de strekking der adres sen van Amsterdam, Rotterdam en Den Haag. Het adres wordt ongewijzigd vastgesteld. I (De zitting duurt voort.) De eerste meloen uit de kweekerij Luclor et emergo van den heer J. J. Kerbert, te Poel dijk, is gisteren opgezonden aan II. M. de Ko ningin. A a n i an d i n g. Zondagavond heeft een zekére v. B. den burgemeester van Berchem aangevallen. De politie heeft den burgemeester echter spoedig ontzet en v. B. opgepakt, i He t mes. Op de grens van Tijoaart en Stand- daarbuiten heeft zich gisternacht een vecht- en snijpartij afgespeeld. Een drietal jongelui van Tij- naart A. N„ C. S. en A. H. hebben vreeselyka mes sneden opgelgopen. N. beeft 13 messteken, S. een ernstige snede over het onderlij! en H. een snede in den hals gekregen. S. verkeert in levensgevaar, de twee anderen zijn naar omstandigheden vrij goed. Vijf Standdaardbuitenaars P. D„ D. K„ twee gebroeders v. d. N. en V. zijn gistermorgen als verdacht van de wonden te hebben toegebracht, naar de marechaussee-kazerne te Oudenbosch overgebracht. Zij ontkennen echter. De ruzie schijnt te zijn aangekomen over een meisje. Nader wordt gemeld Een vreeselijke vecht- en snijpartij heeft zich in den nacht van Zondag op Maandag afgespeeld op de grens der gemeenten FijnaartStandaard buiten. Zondag-avond waren een viertal jongelui van Oade-Molen onder Eijnaart, van een fietstochtje teruggekeerd in de herberg van Machielsen, op de grens van bovengenoemde gemeenten. Zeer laat heeft men daar «geplakt,ten minste zeer lang na middernacht werd er nog gezongen en lawaai gemaakt. Eindelijk maakte men toch aanstalten om naar huis te gaan. De waard wilde niet meer stap pen," daar het politie-uur reeds ver overschreden was. Doch op het laatst kwamen echter nog een vijftal Standaard buitenaars 't cafétje binnen. De jongelui schenen elkaar vijandig gezind, want al spoedig werden er hooge woorden gewisseld. De waard wist evenwel het troepje buiten te krijgen en sloot toen vlug de deur. Buiten schynt evenwel de ruzie voortgezet te zijn. De Standaard buitenaars gingen de Fijnaart- schen zelfs nog een eindje wegbrengen. Men is toen echter handgemeen geworden en natuurlyk moest het mes weer dienst doen. Bij de vechtparty werd zekere L. Sweere met een mes een sneede in het onderlijf toegebracht, waardoor de ingewanden hem uit het lyf puilen. Zekere A. Neelen, werd met minder dan dertien messteken over het geheele lichaam toegebrach, terwijl zekere A. Hamers een snede in den hals ontving De gewonden komen alle drie van Oude- Molen slecht één heeft het moordtooneel kunnen ontvluchten, die de politie te Fijnaart is gaan waarschuwen. De veldwachter en de nachtwacht kwamen direct mede en vonden de drie gewonden even voor de watermachine. Oogenblikkelijk werd de ziekenwagen van het Groene Kruis gewaarschuwd, die spoedig ter plaatse verscheen en de gewonden naar dr. d. D. te Fijnaart vervoerde, welke ge laste ze naar huis te vervoeren. De dokter, die zelf ziek is, haastte zich midden in den nacht naar Oude-Molen om de verslagenen genees kundige hulp toe te dienen. By het in den ziekenwagen stappen, zeide Nee len «God, wat kryg ik toch pijn in m'n zij," waarna bleek, dat nog een mes in zijn zijde stak, dat er direct werd uitgetrokken. Hoezeer deze toegetakeld was, bleek hieruit, dat gistermorgen de dokter weer geroepen werd, daar hy een wonde vergeten had dicht te naaien. Naar wy vernemen, is de toestand van Sweere hopeloos. Ieder oogenblik kan hy sterven. Neelen verkeert niet in oogenblikkelijk levensgevaar, terwijl Hamers er redelijk goed aan toe is. Reeds zeer vroeg gistermorgen was de gemeen telijke en rijkspolitie in de weer, om de nachte lijke vechtpartijen te onderzoeken. Dat had tot resultaat, dat de vijf Standaardbuitenaars P. Dij kers, D. Kop, twee gebroeders v. d. Nobelen en Verhulst gevangen genomen en geboeid naar Oudenbosch zijn gebracht. Ook werd er nog een met scherp geladen revolver in beslag genomen De arrestanten ontkennen evenwel met messen gestoken te hebben. Heden zullen zij naar de de strafgevangenis te Breda vervoerd worden. De ruzie schijnt te zijn ontstaan over een meisje, waarmede een der Fijnaartschen verkee ring had, hetwelk de Standaardbuitenaars piet konden gedoogen. De eerste eet wagen. 1 Mei a.s. zal de eerste eetwagen op een nationale spoorlijn, in Nederland loopen en wel tusschen Groningen en Amsterdam. Teneinde dezen vooruitgang van com fort in het nationale verkeer te vieren en daarop nog meer de aandacht te vestigen heeft het bestuur van de Groninger Vereeniging voor Vreemdelingen verkeer o.a. de besturen van eenige zusterver- eenigingen in het Noorden uitgenoodig'd de eerste reis heen en terug op feestelijke wijze mee te maken. i (N. Ct.) Spoorwegongeluk. Zaterdag te 10 uur is, naar de „L. K." meldt, een goederentrein ko mende uit de richting Simpelveld, bij het station Valkenburg op een aantal goederenwagens gelco- pen, vermoedelijk tengevolge van verkeerden wis selstand. 5 open- en een gesloten goederenwagen zijn geheel vernield, terwijl een drietal andere wagens beschadigd zijin. Persoonlijke ongelukken zijn niet voorgekomen, doordat de trein langzaam reed, wijl hij te Val kenburg moest stoppen. De materieel© schade is aanzienlijk. Te paard van Utrecht naar Parys. Volgens het „U. D." is luitenant A. E. W. de Jong, van het le regiment veld-artillerie, Vrij dagavond om 7 uur 45 min., na Zondagmorgen om 71/4 uur van Utrecht vertrokken te zijn, te Faijjö aangekomen. Paard en ruiter verkeerden ondanks het slechte weer in goede conditie.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 2