Dagblad mor Schiedam en Omstreken. De oorlog op den Balkan. VAN HOUTEN S Cacao Gratis Ongevallenverzekering 36*te Jaariraiiit. Woensdag 23 April 1913 No. 10605. Officieele berichten. StateaGeaeraal. Bureau: Boterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. 50 ct., iranco p. post ƒ2.- Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regel; Handelsadvertentiën 1—6 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. overeenïoistig levenslange ie polis vermelde voorwaarden. - iUUU invaliditeit De verzekering wordt gewaarborgd door b\j verlies van een hand, voet of oog lloilandsche Algeineene by dood van by verlies van een wijsvinger; verlies van eiken ande ren vinger. een duim Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam. Het Kohier van de Personeele Belasting no. 6, over het dienstjaar 1913, op 22 April 1913 exe cutoir verklaard, is op heden aan den ontvanger der Directe Belastingen alhier overgemaakt. Er zij aan herinnerd, dat de termijn van zes Weken, voor het indienen van bezwaarschriften, heden ingaat. Nieuws. Skoetari, V olgens verscheiden© Wieerter dagbladen hebben de Montenegrijnen thans Skoetari volkomen inge sloten, De vesting zon mitsdien door hongersnood gedwongen kunnen zijin zich eerlang over te ge ven. Een gerucht wil dat besprekingen zijn begonnen fusschen Essad pasja en den Montenegrijnschen opperbevelhebber voor Skoeitari over de overgave der vesting. Gisternacht zijn de Montenegrijnsche troepen over de geheele linie tot den aanval op Skoetari overgegaan. De strijd met de bajonet van man togen man duurde den geheelen nacht. De Turken verloren op het westelijk front een heele rij van versterkingen, waarvan thans de Montenegrijnsche vlag wappert. Gisterochtend hebben-versoha Turkscho troepen een tegenaanval gedaan, doch zij wierdsn terug geworpen met aanzienlijke verliezen. De verlie zen der Montenegrijnen zijn groot, maar nog niet bekend. Op alle forten van Skoetari lieerscht levendige beweging. De strijd duurt voort. De val van Skoetari moet aanstaande zijn. Bulgaren en Serviërs, Hit Sofia verneemt de „Kölnische Zeitung'': Men verwerpt hier iedeie nadere schikking over de gebiedsverdeeling in Macedonië en eischt het geheele aan Bulgarije toekomende gebied, waarvan thans een deel door Servië voorloopig bezet is, op. De Bulgaarsche gezant te Belgrado heelt op bracht ontvangen van de Servisch© regeering de benoeming eener gemengde commissie te verlan gen, die de bezwaren der Bulgaarsche bevolking Macedonië tegen de vervolging van de Ser vische militaire overheid zal hebben te onder hoeken, opdat de schuldigen gestraft kunnen wor den, DÜITSCHLANB. He «Köln. Ztg." verneemt uit Berlijn »In strijd met de berichten in de buitenlandsche pers, dat op de bruiloft in het Duitsche Keizerlijk huis ook buitenlandsche regeeringen door bijzon dere deputaties vertegenwoordigd zouden zijn, is het wenschelijk op te merken, dat de plechtigheid het karakter van een familiefeest behouden zal." BELQU. In de gister gehouden Kamerzitting weelde de president gister mede, dat een amendement is "'gekomen op de motie-Masson, strekkende om de verklaringen van den minister-president goed te keuren en d© algemeen© staking; af te keu ren. 1 He regeering kon zich wet dat amendement ver- eenigen. I andervelde (socialist) verklaarde, dat de socia- bshsche linkerzijde voor het eerste deel der aldus gewijzigde motie-Masson zal stemmen. De arbei dersklasse, die de algemeene staking heeft uitge roepen, vroeg' van niemand goedkeuring. elke ook de afloop der stemming over de motie zij, wij kunnen slechts een congres brjeen- eepen, dat alleen bevoegd is te beslissen, zeidé spi. verder. Wij hebben echter de overtuiging, dat de aanneming der motie een stap voorwaarts is naar rechtvaardige regeling1 van het kiesrecht. Het eerst© deel der motie van orde werd met algemeen© (175) stemmen aangenomen. He minister-president onthield zich van stem- ming, omdat zijn persoonlijke verklaringen in het geding waren. Het tweede deel van de motie van orde, waar in de staking wordt afgekeurd, werd .met 124 tegen 39 stemmen en 12 onthoudingen aange nomen. De geheele motie werd daarna met 138 tegen 2 stemmen en 38 onthoudingen (de socialisten) aangenomen en daarna de zitting opgeheven.; FRANKRIJK. F.en nota van Havas meldt dat het hij Arra- court, ongeveer 5 K,M. van de grens, getande vliegtuig een tweedekker is van het systeem Hel ler, met een motor van 70 P.K. Twee officieren in uniform zaten er in, een kapitein-vlieger en ©en luitenant der infanterie. Beiden verklaarden, dat zij op hun vlucht van Darmstadt naar Metz verdwaald waren door den mist. Bij Disuze bemerkten zij boven Fransch grondgebied te hebben gevlogen, echter eerst na hun landing1 en na bewoners der streek gesproken te hebben. De onderprefect van Lunéville heeft de route van het vliegtuig nagegaan. Drie Fransche militaire vliegers (officieren) en een kapitein-vlieger zijn naar de plaats der lan ding vertrokken. Zij; hebben uitgemaakt, dat de landing aan force majeure moet worden toege schreven. De resultaten van het onderzoek wet tigen het vermoeden, dat het vliegtuig na den middag zijn tocht zal kunnen voortzetten. Instructies zijn aan den Franschen gezant te Berlijn gezonden om de aandacht uer Duitsche regeering te vestigen op deze herhaalde landing op Fransch grondgebied. Ernstige moeilijkheden zouden kunnen voortvloeien uit zulk» betmirensi waardige voorvallen. Cambon heeft opdracht de Duitsche regeering de verzoeken, maatregelen te nemen om herhaling dezer feiten te voorkomen. Er zijn besprekingen tusschen beide regeemngen geopend om zoo spoedig mogelijk een regeling te treffen nopens do moeilijkheden nie kunnen voortkomen uit de militaire luchtvaart van beide rijken. Hel Duitsche militaire vliegtuig is om. 5 uur 35 weer vertrokken in de richting van Chateau Salins. De Duitsche officieren dankten den onderpre fect van Lunéville voor zijn hoffelijke houding en de maatregelen door hem genomen om het vliegtuig te beschermen. Volgens de Parijschc bladen behoorde het hij Arracourl gelande Vliegtuig tot een escadrille van vier vliegtuigen, die op weg naai' Metz alle den koers zijin kwijtgeraakt. De militaire vliegers behooren thuis bij de luchtvaartafdeeling' te Darmstadt. Zij waren, gister ochtend om vijf uur vertrokken en hadden de spoorbaan gevolgd tot het ©ogenblik waarop zij deze door den mist uit het oog verloren. De beide vliegers vervolgden hun tocht tot zijt weer grond onder zich zagen en landden toen. Een op 't land werkende boerin deelde hun mede, dat zij op Fransch grondgebied waren en zich op 2 K.M. 100 M. van den grenspaal be- vonden. 1 De burgemeester waarschuwde den onderprefect van Lunéville, die zich dadelijk naar de landings plaats begaf. Daar de benzine der vliegers op was, zijn zij daarvan opnieuw voorzien en hun is eten ge bracht uit de herberg. De „Temps" zegt over de landing van het vlieg tuig „Wil men zeggen, dat dit slechts „onge vallen" zijn? De wijsheid bestaat juist in het vermijden van zulke ongevallen. Niets verplichtte de Duitsche padvinders uit Metz een uitstapje juist naar de Duitsche grenspaal te ondernemen;, niets verplichtte de Zeppelin en dit vliegtuig zoo dicht, bij, onze grens te komen. Indien ©enige ongerust gewordenen opmerken, dat de bestuurders van luchtvaartuigen door hun ongevallen steeds naar dezelfde streek gedreven worden, aan wien is dan de schuld?" TURKIJë. De „Daily Telegraphs-correspondent te Cou- stantinopel heeft in een interview den Turkschen grootvizier Mahmoed Sjefket pasja gevraagd, hoe het stond met de hervormingsplannen der regee ring. Mahmoed Sjefket antwoordde, dat het mi nisterie nog altijd naarstig het doel nastreefde, om met vreemde hulp te-arbeiden aan de oprich ting van het Ottomaansche rijk uit zijn verval. Dat de regeering haar plannen nog niet ten uitvoe» heeft, kannen brengen was te deele bet gevolg van de buitenlandsche moeilijkheden, waarin Tur kije verkeerde, en ten deele van binneulandsche intrigues. In die plannen is echter nog: geen wijzi ging gekomen. Er is een nieuwe wet op de vilajets .afgekondigd en deze wet zal, naar de meening vpn den grootvizier, uitstekend volaoen. Zij kan echter, volgens zijn vaste overtuiging, slechts dan goed worden toegepast, wanneer het keizerrijk werd verdeeld in grooto districten van burgerlijke inspectie en in één district van gen darmerie, waarin, met medewerking van burger lijke adviseurs en van een contingent vreemde gendarmen, een commissie van toezicht voor de handhaving der orde en de publieke veiligheid, en voor een juist bestuur, gebaseerd op de taal, de gewoonten en tradities van elk district, zou waken. Bovendien houdt, de regeering zich ijverig bezig met het vraagstuk der reorganisatie van het gemeentebestuur. Door deze hervormingen en door het aanstellen van vrederechters, hoopte de groot vizier de rust en het welzijn der Ottomaansche bevolking ten zeerste te bevorderen. AMERIKA President Wilson heeft aan den gouverneur Jacksort en andere Californische leiders getele grafeerd, dat indien zij het noodzakelijk blijven achten buitenlanders landbezit in Californië te ontzeggen, dit behoort te geschieden zonder uit- Kcndéringe» te maken, omdat uitzonderingsmaat regelen onvermijdelijk de verplichtingen, die de regeering van de Vercenigde Staten bij verdragen op zich heeft genomen, in het geding zullen brengen. Verspreide berichten. De aangekondigde Ozanamfeesten zullen te Parijs plaats hebben van 25 tot 28 April a.s. Zijne Era Kardinaal Vincenzo Vannutelli, de Beschermheer der Vereeniging van den H. Vincentius a Paulo, is door Z. H. den Paus aangewezen om de plech tigheden hij te wonen. Van Fréderic Ozanam, de stichter van de Con ferenties van den H. Vincentius a Paulo, wordt het eeuwfeest van zijn geboorte gevierd. Daartoe zullen Vincentianen uit alle landen te Parijs te samenkomen en onder leiding van den algemeenen president aan het graf van Fred. Ozanam de zegening bijwonen van het monument dat tot zijne nagedachtenis is opgericht. Behalve Z. E. kardinaal Vincent Vannutelli zal Z E. de kardinaal aartsbisschop van Parijs en Z. E. kardinaal Lu^on, aartsbisschop van Rheims, deelnemen aan de plech tigheid, terwijl de kanunnik Janvier in de hoofd kerk, de Notre Dame, de feestrede zal uitspreken. De «Evening News" verneemt, dat lord Go- rell, oud-president van de Engelsche admiraliteit Divorce Court, te Mentone is overleden. Het lijk zal naar Londen worden overgebracht. EERSTE KAMER. Zitting van Dinsdag 22 April. Het nieuwe lid mr. W. L. Baron de Vos—Van Steenwjjk, wordt toegelaten en legde de voorge schreven eeden af. Ingekomen is een bericht van overlijden van mr. E. N. Rahusen, oud-lid der Kamer. De Voorzitter leest den brief van rouwbe klag voor, namens de Kamer, gericht aan mr. D. Rahusen, den zoon vau den overledene. De Voorzitter deelt mede, dat hij de hee- ren Kraus en Franssen heeft benoemd in de huishoudelijke commissie in verband met het onderzoek der plannen inzake de Binnenhof verbouwing. De Kamer keurt dit goed. De V o o r z it t e r zegt, dat er morgen nfdee- lingsonderzoek zal zijn en Donderdag openbare vergadering voor eenige ontwerpen, o.a. Landweer- wet en Landstormwet. De vergadering wordt verdaagd tot Donderdag. TWEEDE KAMER. Zitting van Dinsdag dag 22 April. De heer Vliegen kreeg verlof om op een nader te bepalen dag zijn interpellatie te houden over de weigering van rechtspersoonlijkheid aan de Indische Partij. Daarna werd aangenomen het voorstel om het wetsontwerp tot wijziging en verhooging van de Indische begrooting voor 1913 opnieuw in afdee- ltngen te onderzoeken. De Voorzitter zeide heden (Woensdag), te zullen voorstellen om Vrijdag a.s. de eindstem ming over de Ziektewet te houden. Vervolgens werden de beraadslagingen over het wetsontwerp op den Kinderbijslag aan de onderwijzers voortgezet. Alle ingediende amendementen werden ver worpen Het wetsontwerp werd ten slotte aangenomen met 52 tegen 23 stemmen. De zitting weid verdaagd tot heden (Woensdag). Binnenland,. Stemmingsdag. Naar het «Centrum" verneemt, zou de stem ming voor Tweede Kamer worden bepaald op 13 Juni. Kindertoeslag aan onderwijzers. In de «Kath. School" wordt de uitslag meege deeld van een onderzoek, hoeveel mannelijke leeken-onderwijzers bij het bijzondere en het openbare onderwijs in het bisdom Den Bosch zullen proüteeren van den kinderbijslag. Van 752 hoofden van scholen en onderwijzers werden ge gevens ontvangen, en van die 752 zullen er 151, dus 20 percent, kinderbijslag genieten. B. K. Gymnasium. Eergistermorgen is het nieuwe internaatsge- bouw van het Gymnasium Augustinianum te Eindhoven, op plechtige wijze ingezegend. De Emmabloem. De verkoop van de Emmabloem (heeft te Rot terdam bruto f4953.22 opgebracht, tegen f 4100 in 1911. Te Haarlem was de opbrengst f 4089, tegen 13731 het vorige jaar; te Leiden f1020, te Arn hem f875; te Groningen f1476. De Hofvijver. Naar Vooruit verneemt, zal de gemeente 'sGra- venhage in hooger beroep gaan van de beslissing der rechtbank, waarbij de Ho vijver aan den Staat als eigendom is toegekend. JANTJE S BESTE VRIENDEN ZIJN MOEDER, ZIJN COLLEy en ZIJN KOP (40) b\j by verlies bij

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 1