Stads- en Gewestelyk Nieuws. Gemeente ra u Stakers en stakkers. De ^Nederlander" schrijft Vanmorgen verscheen op ons Bureau een jonge- dochter uit den werkmansstand. Op de vraag, wat zy wenschte, kregen we te hooren „Och mijnheer, wij hebben drie kinderen van Belgische stakers in huis genomen, ziet u, maar nu hebben we niets voor ze te eten, en als u misschien zoo vriendelijk zoudt willen wezen, een kleinigheid voor ze te geven...." Het is onnoodig te publiceeren. wat er verder besproken is, maar wij vragen ons toch afIs dit nu de wijze, waarop de met overvloed van humbug aangediende Belgische-kinderen-onder- dakbrenging. ten uitvoer gelegd wordt En is deze bedelpartij zoo weinig doelmatig georgani seerd, dat men meent, op de publieke weldadig heid een beroep te mogen doen voor stakkers, die het slachtoffer zijn van roekelooze handelin gen, het publiek belang ten zeerste schadende Installatie der Ned. Commissie voor de Gentsche Tentoonstelling. Eergisteren had te 's-Gravenhage in een der grafelijke zalen, de Lairesse zaal, de installatie plaats van de Nederlandsche commissie. Z Exc. de minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, de heer Talma, hield een boeiende rede, waarin het belang van Nederland en van de Nederlandsche regeering werd uiteengezet, om de beste voortbrengselen van Nederland's kunst, nijverheid en tuinbouw te brengen ter plaatse, waar alle volken zullen strijden om een eervolle plaats. De minister deed een beroep op de krach tige samenwerking der commissieleden en dankte hen voor hetgeen nu reeds blijkt te zijn tot stand gebracht. Hij richtte zich tot mr. Th. Stuart, den commissaris-generaal voor Nederland, en sprak de hoop uit, dat het werk in allen deele mogen sla gen en onze landgenooten weldra de Nederland sche afdeeling met voldoening mogen bezichtigen. De minister neemt zich voor, om onze afdeeliDg spoedig te bezoeken en deelde tevens mede, dat de minister van Binnenlandsche Zaken eveneens een bezoek aan Gent in overweging neemt. Mr. Th. Stuart gaf daarop een uitvoerig over zicht van de medewerking van onzen tuinbouw, onze moderne kunst, onze koloniën, de nijverheid en van de wetenschappelijke inzendingen. In de vergadering, door een veertigtal commis sieleden bezocht, werden nog verschillende plannen besproken om de Nederlandsche taal tot haar recht te doen komen en om den handel en de nijverheid van Nederland in rechtstreeksche ver binding te brengen met de buitenlandsche ver bruikers. De Nederlandsche Kamer van Koophan del te Brussel heeft met veel succes dit zoo belangrijke informatiebureau, in overleg met de Nederlandsche commissie, ingericht De afdeeling Handel van het ministerie van Landbouw, Nijver heid en Handel, zoowel als het Bureau voor Handelsinlichtingen te Amsterdam, hebben reeds steun aan deze zaak verleend. Historische optocht. Het comité voor den historischen optocht te 's Gravenhage heeft een eigen huis gekregen. De gemeente heeft het perceel Noordeinde 140 ter beschikking gesteld en daarin zijn nu de bureaux en de werkplaatsen voor den artistieken ontwerper ondergebracht. Een vlag, die aan de hoeken den Nederlandschen leeuw en de hoorn van Oranje draagt, en in het midden van het kruis in de Haagsche kleuren de jaartallen 18131913 toont, vestigt reeds van verre de aandacht op de woning van dichtbij lokken de platen, die als model voor de groepvorming zullen dienen, het publiek tot kijken. Belangsstelling heeft het comité nog zeer van noode. Wel is reeds van meer dan een zijde steun en medewerking toegezegd, zoodat de optocht beslist doorgaat, maar veel deelnemers zullen zich nog aan moeten melden, wil de op tocht slagen door samenwerking van personen uit alle rangen en standen. Dat nog zoovelen achter wege hielden, op wier meedoen het comité vast gerekend had, komt waarschijnlijk doordat het nog lang niet van algemeene bekendheid is, dat het voorstellen van een persoon geen groote kosten mee behoeft te brengen. Er zyn kostuums, waarvan de huurprijs voor één dag niet meer dan f 7.50 bedraagt. Ook voor niet-Hagenaars staat deelueming open. Ieder is welkom en het comité is steeds tot het geven van nadere inlichtingen bereiden mocht iemands keus vallen op een figuur, waarvan het voorstellen boven zijn gelde lijke krachten gaat, dan wil het comité desnoods het ontbrekende voor eigen rekening nemen. Zoo als we reeds schreven, is nog veler medewerking noodig, wil de optocht een schitterend succes wor den, want van de groepen zijn tot dusver alleen de Napoleongroep, Maximiliaan van Oostenrijk, de schilders en de valkeniers bij elkander. In de verschillende werkplaatsen van het ge bouw was nu nog weinig te zien de heer Luyt, de ontwerper van de teekeningen, heeft er een ruim atelier, de heer Helsloot, de kostumier, een niet minder groot, maar eenige harnassen, gebor duurde rokken en stukken fluweel en zijde vormden er op 't oogenblik nog den eenigen inventaris. Boven heeft het bestuur een aardig kantoor. (N. R. Ct.) De Bondgenooten, Het sCentrum" schrijft De katholieken staan als regel loyaal tegenover hunne bondgenooten. Opgeschroefde eischen heeft men van hen niet te vreezen, en het op de spits dryven van moei lijkheden, ligt niet in .hun aard. Voor overleg en aecoord zijn zij te vinden, waar het de behartiging van 's lands belang betreft, en zij stonden altijd op het standpunt, dat het be- toonen van toegevendheid noch aan de eer, noch aan de zelfstandigheid eener partij behoeft te korst te doen. Dat men thans een andere houding van hen te wachten zou hebben, is niet te duchten. Het oude, beproefde beleid zal ook ditmaal den goeden weg wijzen en het minderen onder geschikt doen maken aan het meerdere. Met de anti-revolutionairen staan wij, als met onze oudste bondgenooten op den besten voet. Maar ook in de christelijk-historischen waar- deeren wij een partij der Rechterzijde, die over uitnemende krachten beschikt, die voortreffelijke leiders telt en als geheel niet mag worden aan sprakelijk gesteld voor het anti-papistisch gedoe en andere buitensporigheden, waaraan sommigen, die nog tot haar volgelingen behooren, zich over geven. Natuurlijk kunnen en zullen wij niet alles over onzen kant laten gaan. Maar het zou minstens onmenschkundig zijn, wanneer men in de opwinding van den verkie zingsstrijd alles even zwaar ging wegen en een algemeene strekking gaf aan woorden en verkla ringen, die slechts voor rekening komen van enkelen. Van de katholieken is niet te verwachten dat zij den tegenstanders der Reehtsche partijen in de kaart spelen. De Hanze in het Bisdom Haarlem. In de Stadsgehoorzaal te Leiden had gister plaats de voortzetting der vergadering van den Centralen Raad van de Hanze in het Bisdom Haarlem, welke vergadering op 11 Maart te Gouda gehouden is en waarop toen de agenda, n.l. Statutenwijziging, niet geheel kon worden afgewerkt. De vergadering, tegen 11 uur uitge schreven, werd om ruim half 12 door den voor zitter, den heer Verbeek van Rotterdam, met een kort welkomstwoord aan de niet tajrijk opgekomen afgevaardigden geopend. De voorzitter van de afdeeling Leiden, de beier H. W. van Spendel, die de afgevaardigden binnen Leiden welkom heette, spoorde hen aan, dezen dag' weinig woorden te gebruiken, doch veel daden te stellen. De alge meene voorzitter deelde mede, dat de rechts kundig adviseur, de heer Mr. P. M. J. Aalberse, de middag-Vergadering zal bijwonen. Voorts deelt spr. mede dat een drietal moties waren inge diend. Een dezer, die van da afdeeling Amstel veen, bedoelde de wenschelijkheid uit te spreken de debatten op de Centrale vergadering te bekor ten, omdat de animo om de vergadering te be zoeken bij ernstige afgevaardigden gaat vermin deren. Het Hoofdbestuur noemt aanneming dezer motie overbodig, daar de eindelooza debatten in Gouda aan de afgevaardigden genoeg leergeld hebben gegeven. De motie werd overeenkomstig het advies van het bestuur voor kennisgeving aangenomen. De tweede motie was van de afdeeling Alkmaar en hield in adhaesie te betuigen aan de motie van de Centrale R. K. Kiesvereeniging te Alkmaar aan den Bond van .R. K. Kiesvereenigingen in Nederland voor de vergadering van a.s. Donderdag te Utrecht te houden. In deze motie wordt de katholieke Kamerfrac- lie aangespoord om naast de belangen uer arbei ders ook die der middenstanders te behartigen. De voorzitter ontraadt de aanneming van deze motie, daar deze geheel thuisbehoort bijl ue Kies vereeniging. Spr. raadt den middenstanders aan de vergadering der kiesvereenigingen Ie bezoeken en daarin de zaak te bespreken, terwijl bij' gaarne zou zien, dat Alkmaar de motie introk. Toen deze afdeeling daartoe niet bereid werd gevonden, werd de behandeling ervan uitgesteld tot het einde der vergadering. De tweede motie Amstelveen, hetzelfde onge veer bedoelende, onderging het zelfde lot. Toen werd de behandeling der statuten voort gezet. Men begon met art. 9, regelende de samenwer king van plaatselijke afdeelingen met andere ver- eenigingen. Een uitvoerig debat, over het al of niet noodzakelijk zijn van goedkeuring ie vragen aan het Hoofdbestuur door elke gemeenschappe lijke actie met andere middenstanAsvereenigingen een of ander algem. middenstandsbelang rakend, ontspon zich. Verschillende afgevaardigden ver klaarden zich tegen de meening van hett Hoofd bestuur dat voor elke actie sanctie moet gevraagd worden. Het bestuursvoorstel, om het artikel ongewijzigd aan te nemen, werd met 2520 stemmen aange nomen. Hierna werd de vergadering geschorst tot 2 uur. Do artt. 10, 11 en 12 regelende de verplich tingen der aangesloten vereenigingen en diocesane vakgilden worden aangenomen zonder beraadsla ging of hoofdelijke stemming. Art. 13 regelt de samenstelling van den Bond Bij acclamatie wordt besloten in den zin van bet hoofdbestuur, met dien verstande dat de afvaar diging van een zeker aantal leden ter algemeen® vergadering van den Bond, niet verplichtend wordt voorgeschreven, en het instituut van hospitant- leden werd uitgeschakeld. Goedgekeurd. De overige artikelen werden eveneens aange nomen. De leeds vermelde motiesAlkmaar en Amstel veen werden verworpen. Aangenomen werd een motie van den heer Visser, lid van het bondsbestuur, luidende als volgt „Do Bond van R. K. MiddensLandsvereenigin- .gen in het Bisdom Haarlem in zijne vergadering van heden spreekt de wenschelijkheid* uit, dat den Algem. Bond van R. K. Kiesvereenigingen in Nederland aan haar kort program van actie toe- voege de zinsnede dat ook de belangen van den Middenstand op meer krachtige wijze door de regeering zullen worden bevorderd." Bij de rondvraag vond de voorzitter gelegen heid er op te wijzen, dat het fonds voor uitkee- ring bij overlijden op goeden grondslag berust en dat de financiën van het bondsorgaan in goe den staat verkeeren. - 1 Op verzoek van Rector Holler zegde de voor zitter toe in onderhandeling te zullen treden met den voorzitter van de patronaats-commissie in dit Bisdom, Pastoor v. Stee, te Voorburg, ten eind© te geraken tot een© organisatie van de jeugd on der den middenstand. Te ruim zes uur des namiddags werd de ver gadering door den voorzitter gesloten. Eeu nieuwe party. Wij lezen in het »Hbld.": Naar wij vernemen zullen binnenkort de namen van de leden van het Centraal Comité van den jNationalen Bond" van Protestantsche kiezers in Nederland, worden bekend gemaakt, van welks oprichting wij in ons Ochtendblad van Zaterdag melding maakten. Van betrouwbare zijde ver nemen wij omtrent deze nieuwe organisatie nog het volgende Zooals bekend, wil de nieuwe bond niet zijn een politieke partij. Gebleken is wel, dat deze wijze van optreden buiten iedere partij om zeer veel instemming vindt bij een overgroot deel der Nederlandsche Protestantsche bevolking. De strooming is ruim tien jaar in wording. Dat jarenlang geen uitgebreide corporatie is kun nen worden gesticht, komt door het meegaan van de meerderheid der Christelijk-Historischen met de coalitie. Sedert het gebeurde in zake Ommen, toen baron Mackay door het drijven der leiders van de coalitie voor zijn Kamerzetel moest bedanken, is de tegenstand der Protestantsche tegen het drij ven der coalitie zoo sterk geworden, dat de vage plannen, sedert jaren gekoesterd, eindelijk tot de oprichting van den bond hebben geleid. Men wil ook op maatschappelijk terrein en vooral ook op schoolgebied het Protestantsch ka rakter van ons volk opnieuw doen doorwerken. Daarbij zit de bijzondere bedoeling voor, het meer en meer doorwerken van het anti-Protestant- sche en anti-nationale karakter der openbare school tegen te gaan en de voortgaande oprichting van Secte-scholen in Nederland te stuiten. Een liberale partij derhalve met een prote stantsch-kerkelijke kleur 1 Een domineespartij by uitnemendheidZouden wij hier by geval ook te doen hebben met een poging der door dr. Nuyens z. g. aldus betitelden dominocraten, vraagt de Tijd. Het Van 't Hoff-Monument. Van 't Hoff-monument en Van 't Hoff-stich- ting. De commissies te Amsterdam en Rotterdam hebben gezamelijk een bedrag van pl.m. f56.000 ontvangen, waarvan ongeveer f 6000 uit het bui tenland. Voorloopig is een bedrag van f3300 voor het monument bestemd, dat, zooals reeds medegedeeld is, volgens, de plannen van Ch. van Wijk te Rotterdam verryzen zal. De onthulling zal hopenlyk in den loop van 1915 kunnen plaats vinden. Hel overblijvende bedrag, verminderd met de onkosten, wordt aan de van 't Hofl stichting toegewezenhoogstwaarschijnlijk zal de Konink lijke Akademie van Wetenschappen te Amster dam zich met het beheer van het kapitaal en het toekennen van subsidies uit de rente ervan willen belasten. (C. W.) De coalitie. De heeren H. Valkenburg1 te Rijswijk (Z.-H.), W. J. Visser te Maasland, J. Valkenburg te Rijs wijk (Z.-H.), H. L. Hortensius en Chr. van Draa- nen te 's-Gravenhago hebben, naar de „Neder lander" meldt, bij het hoofdbestuur van de Chris- telijk-Historisehe Unie de volgende motie inge zonden, welke ter behandeling aan do algemeene vergadering wordt aangeboden: De Cliristelijk-Historische Unie, vergaderd in do algemeene vergadering .op 24 April te Am sterdam, gehoord de ingezonden motie van de heeren A. G. H. van Hoogenhuijze e.a., spreekt haar wensch uit dat dezie motie niet in behandeling wordt gebracht en gaat over tot de orde van den dag. Weer bericht Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht jn den morgen van 23 April 1913, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instittfut te De Bildt. Hoogste barometerstand 777.5 te Horta. Laagste barometerstand 754.3 te Seydisfjord. Verwachting tot den volgenden dagzwakke tot matigen oostelyken tot noordoostelyken wind, half tot zwaarbewolkt, weinig of geen regen, zelfde temperatuur. Een vliegmachine. Gisteravond omstreeks G1/^ far is boven het. westelijk gedeelte van onze stad een vliegma chine gepasseerd, welke zich voortbewoog in noordelijke richting. Tal van personen sloegen de machine, welke op aanzienlijke hoogte vloog, gade. Het blijkt de tweedekker van den aviateur Bo- vano te ?.ijn geweest, die gisterochtend om 7 uur van Parijs was vertrokken. Wij verwijzen voor meerdere bijzonderheden naar de rubriek Sport. Emmabloemnje. De opbrengst van den verkoop der bloempjes ten bate dér tuberculoselijders heeft hier ter stede f642.31 opgebracht. Er zijn totaal 5000 bloempjes verkocht. Hoogwater tej Schiedam: Donderdag 24 April v. in. 6.08, n. m. 6.35. Bij de politie is te bevragen een zwart bruinharig hondje, gistermiddag alhier op gevangen. Binnen 2 X 24 uren niet opgevraagd zijnde, wordt de bond afgemaakt. Aan de groote Internationale K e- gelwedistrijden te Breda (van 1 Mei tot eh met 25 Mei a.s.) uitgeschreven door de Kegelclub „Bredasche Latjesgöoiers" ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan dier club, zal van bier deel nemen de Schiedamsche Kegelclub „TouS les neuf" (Alle negen). Vergadering van den Raad der gemeente Schiedam op Dinsdag 'iï Aprii 1913, des namiddags 2 ure, (Vervolg.) Weeshui sZ e k e n h vr i s. 8 Adres van Regenten van het Weeshuis der Hervormden, betreffende het aanbod inzake den bouw van een nieuw Ziekenhuis, met ongunstig prae-advies van Burgemeester en Wethouders, en voorstel van dat College om thans te besluiten tot oprichting van een nieuw Stads-Ziekenhuis van gemeentewege. De heer De Bruin zegt» dat in de »Sch. Ct." enkele beschouwingen zijn geplaatst van iemand die zich N. teekende, beschouwingen die zeker wel de aandacht, het lezen, waard waren. In het nummer van Zaterdag der »Sch. Ct.was weer bedoelde N., aan het woord en trof spr. eene eigenaardige beweringWaaneer men wilde zoo ongeveer was zijne bewering zou men met de regenten kunnen handelen, de voorwaar den zouden wel veranderd, ontheffing van den plicht tot bouwen enz. verleend kunnen worden. Spr. meent dat die voorstellingen van het aanbod absoluut onjuist is. Wanneer dat waar was, zou men wel tot een zuivere leening kunnen komen en zouden B. en W. het aanbod wel met beide handen moeten aangrypenmaar spr. meent die voorstelling van zaken niet juist is. De heer Houtman, wijzend op de becijfering door hem ingediend, zegt dat hij tot zijn spijt met het besluit door het College genomen, niet kan meegaan, 't Komt hem voor, dat er te dezer zake niet voldoende moeite is gedaan, er niet genoeg onderhandeld is met regenten en getracht betere conditiën te verkrijgen. Ook blijft hij bij de meening, reeds in de vorige vergadering uit gesproken, dat B. en W. met direct naar Ged. Staten hadden moeten gaan, maar eerst het gevoelen van den Raad hadden moeten inwinnen. Spr. acht de eischen door het Statencollege gesteld overdreven. De eisch door dat College gesteld acht hy een al te groote voorzorgsmaatregel. Spr. meent, dat deze zaak meer als een annuiteits- leening had kunnen behandeld worden en acht 't overdreven, dat nagenoeg jaarlijks een bedrag van 10.000 moet gereserveerd worden, waarvan f4000 voor rente en f6000 voor het reservefonds. Ook toegegeven dat de eischen van Ged. Staten tot deze uitkomsten leiden, meent hij toch dat bij het aanbod meer het belang der gemeente dan dat van regenten betrokken is. Bij het aanbod is nog de voorwaarde gesteld, dat een regent van het Weeshuis als lid van de Commissie van het Stads Ziekenhuis zal zitting hebben en daartoe door den Raad zal worden benoemd. Hierin ziet spr. geen bezwaar. De in wendige dienst blijft toch nagenoeg hetzelfdehet eenig verschil is dat men in het eerste geval alleen te doen heeft met een plan van B. en W. en in tweede instantie met een plan door B. en W. met het regenten-college samengesteld. Daar in is echter geen nadeel voor den bouw gelegen immers spr. ziet inregenten practische menschen, die er zeker op uit zullen zijn, evenals B. en W., om het geld te dezer zake uit te geven, goed te besteden. Spr. verwondert er zich over, dat het College 'twelk zoo opgaat in financieele beschouwingen ondanks de financieele moeilijk heden toch adviseert het voorstel van regenten niet te aanvaarden, en de belastingplichtigen maar te laten betalen. Hij kan dan ook met het advies van het College niet meegaan en wijst op de financieele moeilijkheden waartoe eene afwijzing van bet aanbod van regenten leiden zal. 't Is tegenwoordig voor de gemeenten geen gemakke lijke taak geld te leenen. Zelfs het groote Rot terdam kon een 4% leening slechts tot een koers van 96% plaatsen en Amersfoort moest een 4i% leening sluiten. Waar B. en W. in hun toelichting nog bezwaar maakten tegen den af stand van 2 bunder laad, waar men met IJ kon volstaan, merkt spr. nog, dat het College toch by het voorstel van 12 Augustus 1910 2 hectaren grond voor ziekenhuisbouw noodig achtte. Waar om is 't ten dezen opzichte plotseling van mee ning veranderd De heer W i 11 k a m p wil te dezer zake niet veel zeggen. Hy wil alleen opmerken, dat zich ten opzichte van Schiedam dingen ontwikkelen die nog in duidelyker licht moeten komen en acht daarom het moment voor het Demen van eene beslissing nog niet geschikt. Hij wyst dan op de verplichte taxatie van het grondbedrijf, waar van de beteekenis voor onze gemeente nog niet is gebleken, op het wetsontwerp betreffende de pensioneering van gemeente-ambtenaren door

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 2