Dagblad voor Schiedam Omstreken. f Af nn"~" f on rr fiis De oorlog op den Balkan. Gratis Ongevallenverzekering RIENZI. 36ste Jaargang. Donderdag 24 April 1913 V, 10606 oïeraiomstig op ie polis yeraelde voorwaarden. Officieele berichten, Kennisgeving. Bidtenlft&dsch Nieuws. FEUILLETON, Bureau: Boterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., iranco p. post ƒ2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regel; Handelsadvertentiën 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt'2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. De verzekering wordt levenslange geheele invaliditeit gewaarborgd door de 1»Ü verlies yan een hand, voet of oog ULollandsche Algemeene I UU een duim i Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam. bij verlies van eiken ande ren vinger Inrichtingen welke gevaar, schade ol hinder kannen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gezien het verzoek van lo. hun College aan de Gedeputeerde Staten otn vergunning tot uitbreiding der Gemeente- Gasfabriek aan de Fabriekstraat no. 1, kadaster Sectie L no. 2048, door bijbouwing van 3 ovens met staande retorten -° J. Sehufjer om vergunning tot het oprichten eener tabaksstripjiery in de panden aan de Noord- vest nos. 117 en 119, kadaster Sectie A nos. 610 en 611 Gelet op de bepalingen der Hinderwet; Boen te weten dat voormelde verzoeken met de bijlagen op de secretarie der gemeente zijn ter visie gelegd dat op Honuerdag, den 8 Mei a.s., des na middags ten 2 ure, ten raadhuize gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen het toe staan van die verzoeken in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten dat gedurende drie dagen voor het tijdstip hier boven genoemd, op de secretarie der gemeente, yan de schrifturen, die ter zake mochten zijn mgekomen, kennis kan worden genomenen dat volgens de bestaande jurisprudentie niet °t beroep op eene beslissing ingevolge de Hin derwet gerechtigd zijn zij, die niet overeenkom stig art. 7 dier Wet vooi het Gemeentebestuur een of meer zijner leden zijn verschenen, ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 24 April 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE. De Secretaris, V. SICKENGA. Het Kohier van de Personeele Belasting no. 7, over het dienstjaar 1913, op 23 April 1913 exe cutoir verklaard, is op heden aan den ontvanger Gp Birecte Belastingen alhier overgemaakt. Er zij aan herinnerd, dat de termijn van zes weken, voor het indienen van bezwaarschriften, beden ingaat. SKOETARI. Over de verovering van Skoetari volgen hier onder nog eenige bijzonderheden: 'Nadat het protocol der overgave van Skoetari Wa* geteekend, hebben eergister de ïurksche boepen hun stellingen ontruimd. Tegen elf uur 's avondsi wapperde de Monte- begnjnsche vlag ,op de Tarabosj en de Brditsa. Be Turken gaven toen hun laatste stellingen prijs eu even daarna werd de Montenegrijnsehe vlag °P de citadel geheschen. Daarna trokken de Montenegrijnsehe troepen de stad binnen. I 10) Het behoort tot de eigenaardigheden van der gelijke volksoproeren, dat zij ieder in hunnen maalstroom medeslepen, hetzij met of zonder ~e toestemming van hun offer. De vreedzame woorden welke Adriano Di Castello tot zijne Eenden richtte, gingen onder hun geschreeuw e loor. Trotsch er op, een der geliefdsten en eoelsten van dien naam in hare gelederen te ^len> plaatste de partij der Colonna's hem aan naar hoofd en viel onbesuisd op haren vijand rvm Adriano echter, die toevallig elders dat 'aderlijk wetboek gelezen had, hetwelk zijne Eomeinsche geboorte alleen hem voorzeker nim mer zou hebben doen kennen, Adriano achtte bet in het eerst beneden zich, lieden te be- echten, onder welke hij zoo min zijns gelijken b i'ang, als in gewoonte de wapens te voeren aantrof. Het was hem genoeg de weinige sla gen, hem bij de aanwassende verwarring des gevechts toegedacht, af te keeren. De weinige, wii' want van allen, die hem herkenden, t zelfs de bitterste partijgangers der Orsini's roe, zou niemand zich hebben willen blootstellen aan het gevaarlijke en hatelijke, dat er in lag, De tijding der overgave bereikte Cettinje te 2 uur 's nachts. Er werden salvo's geschutvuur gelost, de klokken begonnen te luiden en de be volking stroomde naar het koninklijke paleis, kre ten van vreugde slakend en de koninklijke familie en het leger toejuichend. De vertegenwoordigers der Balkanstaten wenschten den Koning geluk, die hen omhelsde. Essad pasja en de troepen van het garnizoen zijn met militaire eer afgetrokken. De Turken hadden het recht bedongen het lichte geschut mee te nemen. De stad had groot gebrek aan voedsel, met name aan meel. Men had niets meer te eten dan schapenvleesch. De munitie was nagenoeg ge heel op. Het beleg van Skoetari heeft ongeveer een half jaar geduurd. Het begon ongeveer aen 20sten October, toen door de verovering van Toezi oooi- generaal Martinowits, en de val van Goessinj© en Plawa, de weg naar Skoetari open lag. De houding van Oostenrijk. Uit Cattaro verneemt de „Vossische Zeitung": De op de heuvels van Budua geposteerde zes Ooslemijk-Hongaarsche bergbrigades hebben bevel gekregen zich marschvaardig te maken. Uit Belgrado verneemt de „Kölnischa Zeitung"': De „Poiitika" verneemt uit Cettinje dat de be velhebber der Oosbenrijksche oorlogsschepen die aan de blokkade deelnemen, den commandant der blokkadevloot heeft verzocht, de Montenegrijnen te dwingen de gevechten bijl Skoetari te staken. De Engelsche admiraal heeft dit echter heslist geweigerd. Volgens het „Fremdenblatt" heeft ae Oosten- rijksche regeering den mogendheden voorstellen gedaan, om tot krachtige maatregelen over te gaan, ten einde Montenegro ta dwingen zoo spoedig mogelijk Skoetari te ontruimen. Uit Weenen aan de „Vossische Zeitung":: Toonaangevende kringen zijn van oordeel, dat de verovering van Skoetari alleen mogelijk ge worden is door de houding der mogendheden, die niet wilden besluiten tot het treffen van maatregelen, om Montenegro af te houden van de <ioellooze verovering der stad. Oostenrijk-Hon- garije zal zich echter strikt houden aan het een parig besluit der mogendheden, dat Skoetari Alba- neesch worden moet. Voor alle gebeurtenissen die uit de verovering van Skoetari mochten voort vloeien, hebben de mogendheden de verantwoor ding te dragen. Mocht blijken, dat zij ervan afzien, haar besluiten omtrent Albanië door te voeren, dan zal Oostenrijk-Hongarije zijn belangen zelf standig handhaven en Montenegro dwingen tot een terugtocht achter de grenzen, die door de groote mogendheden eenstemmig vastgesteld zijn als de grenzen van het toekomstige Albanië. Uit Weenen werd gister aan het „Berliner Tage- blatt" geseind: In Balkankringen alhier is men van meening, dat koning, Nikolaas het uiterste moest wagen om zijn militaire eer door de ver overing van Skoetari te redden. Nu hij' als over- he t bloed te plengen van eenen man, die het aanzien, dat hem zijne hooge geboorte en de vreeselijke macht zijner verwanten gaven, nog door eene persoonlijke volksgunst bekrachtigde; welke laatste hij eer aan eene vergelijking met de ondeugden zijner betrekkingen, dan aan eenige opmerkenswaardige deugden, door hem zeiven betracht, verschuldigd was. Alleen de smid, die tot nog toe geen werkzaam deel aan het gevecht had genomen, scheen zich in staat van volkomene tegenweer te stellen, toen de edelman, tot op weinige schreden afstands van hem, naderde. „Zeiden wij het u niet," begon de reus; grim mig, „dat de Colonna's evenzeer als de Orsini's vijanden des volks zijn Zie naar uw gevolg en uwen aanhang keelen zij die arme lieden niet, om wraak te nemen over de misdaad van een groot man Maar dat is altijd de wijze, waarop de eene patriciër de onbeschaamdheid van den anderen kastijdt. Hij legt de roede op den rug van het volk, en dan roept hij uit „Ziethoe rechtvaardig ik ben „Ik wil u thans niet antwoorden," hernam Adriano, „maar zoo ge met mij dit bloedver- kwisten betreurt, beproef, als ik, het te voor komen." „Ik niet ik voorwaarlaat het bloed dier slaven heden vloeiende tijd nadert al vast, waarin het zal weggewasschen worden, door het bloed der heeren 1" „Terug, ellendige!" zeide Adriano, van alle verdere onderhandeling afziende en den smid winnaar de stad is binnengetrokken en dienten gevolge zich bij: de besprekingen met de mogend heden op een geheel ander standpunt plaatsen kan, zal hij wel bereid zijn over vergoedingen te onderhandelen. In de kringen van het diplomatiek© corps t© Weenen wordt erkend, dat d© val van Skoetari ongetwijfeld een hoogst onaangename- gebeurtenis is, maar het lijdt geen twijfel, dat de groote mogendheden met deze- mogelijkheid rekening heb ben gehouden. Welke maatregelen thans getroifen zullen worden om koning Nikolaas te dwinge-n tot ontruiming van Skoetari, is nog niet bekend, maar men kan gerust de verwachting uitspreken, dat hel. Europa gelukken zal den tegenstand van den Koning te breken. De minister van oorlog begaf zich gister, onmiddellijk nadat het bericht van den val van Skoetari binnengekomen was, naar den Keizer en bleef anderhalf uur bij hem. De indruk te Par ij s. Het bericht van de inneming van Skoetari heeft te Parijs aanvankelijk eenige ongerustheid veroorzaakt in politieke kringen. Men hield en houdt namelijk nog voor niet waarschijnlijk, dat de koning van Montenegro, zich tevredenstellend met een platonische voldoening zijner eigenliefde, de stad weer zou willen ontruimen Men vreest een geïsoleerd optreden van Oostenrijk tegen Mon tenegro, waardoor de met groote moeite tot stand gekomen' Russisch-Oostenrijksche entente, met be trekking tot Albanië, vermoedelijkerwijze te met zou worden gedaan en bovendien de onmacht van he* vereenigde Europa tegenover het kleine Mon tenegro opnieuw zou blijken. »Met den koning van Montenegro", zei men gis termorgen in goed ingelichte milieux. »is Europa a bout d'arguments en om hem te dwingen Skoe tari te ontruimen, wat hij blijft weigeren te doen, is er geen ander middel meer over dan het ge weld. De vraag is of op dit punt overeenstem ming te verkrijgen is tusschen de mogendheden want een militaire actie van Oostenrijk alleen, waarvan het eerste gevolg zou zijn het weer op vlammen van het panslavisme in Rusland, kan aanleiding geven tot ernstige Europeesche ver wikkelingen". Men schrijft hier de overgave van Skoetari toe aan het feit, dat de bevelhebber der stad, Essad pasja, in volslagen onwetendheid verkeerde om trent al het daarbuiten voorgevallene'. De entente der mogendheden, de blokkade der Montenegrijn sehe kust, het aftrekkende Servië. Dat Essad pasja voor zijn garnizoen den «uittocht met krijgs eer" kon bedingen, bewijst, zoo oordeelt men hier, dat hij de verdediging der stad nog een poos had kunnen volhouden. En wat de gemakkelijk heid aangaat, waarmede koning Nikita deze voor waarde aanvaardde blijkt, dat hij tot eiken prijs meester wilde zijn van Skoetari vóór het onder- teeken der vredespreüminairen. Dat hij de stad dus weer zou willen ontrumen, is niet zeer waar schijnlijk. De betrekkelijk gematigde toon der Weener bladen, waarvan de telegrafische agentschappen met de stompe zijde van zijn zwaard aanraken de. Oogenblikkeliik kliefde de hamer van dezen de lucht, en zou, zoo de jonge edelman niet vlug was ter zijde gesprongen, Adriano onge twijfeld hebben verpletterd. Eer de smid den tijd kon vinden voor eenen tweeden slag, door boorde het zwaard van den jonker tweern.den, zijnen rechter arm en het wapen viel dreunend op den grond neder. •„Versla hem! versla hem!" schreeuwden ver scheidene aanhangers van den Colonna, thans, naar den aard van bloodaards, om den ontwa penden en buiten gevecht gestelden smid heen dringende. „Ja, versla hem!" zeide in dragelijk Italiaansch, maar met barbaarschen tongval, een half geharnast man, die zich zoo even bij de groep gevoegd had en een dier wilde Duitsche bandieten was, door de Colonna's bezoldigt „hij behoort tot eenen afschuwelijken hoop on- geloovigen, tegen alle orde en wet saamgezworen. Hij is een van Rienzi's volgelingen, en, bij de drie koningen zweer ik het u hij hitst het volk op 1" „Gij zegt het te recht, barbaar!" zeide de stouthartige smid, met luider stemme, en met zijne linkerhand het kleed,dat zijne borst bedekte, openscheurende; „komt allen hier Colonna's en Orsini's rijt met uwe scherpe zwaarden mijn hart open, en wanneer het middenpunt voor u bloot zal liggen, zult gij er het voorwerp van uwen gemeenzamen haat vinden „Rienzi en het volk!" Toen hij deze woorden uitte, in eene taal, gistermiddag uiltreksels publiceerden, temperde eenigszins de pessimistische stemming, die in den voormiddag heerschte. Bulgarije en Servië. Uit Semlin wordt aan de «Kölnische Zeitung" geseind In Servische militaire kringen beschouwt men een oorlog met Bulgarije als zeer nabij en bij het wikken van de kansen rekent men op de vermin derde slagvaardigheid van het Bulgaarsche leger, dat door den oorlog met Turkije zeer verzwakt is, terwijl het Servische leger vrijwel even sterk is als aan 't begin van den oorlog. De Servische regeering zou ongaarne het Balkan- verbond in elkaar zien storten. Uit Uskub zijn artillerie-en munitie transporten naar Koemanowo afgezonden Alles wijst op ver sterking van de grenzen van het bezette gebied en op toerustingen tegen de Bulgaren. BELGIS Het algeme- ne stakingscomité is gister bijeen- eengekomen en heeft met bijna algemeene stem men de volgende motie aangenomen „Overwegend, dat men gevoeglijk kan consta- teeren, tenzij men de sprekende feiten wil loo chenen 1e. dat de algemeene werkstaking voor bet al- meen kiesrecht, waartoe de arbeiderspartij had besloien zich iu een indrukwekkenden omvangen onder de grootste tucht heeft voltrokken en aldus de kracht en de solidariteit van de arbei dersklasse heeft aangetoond 2e. dat zij tot uitslag heeft gehad, dat zij op zeer nadrukkelijke wijze de kwestie van het alge meen kiesrecht onder de algemeene aandacht heelt gebracht 3e. dat zij voorts tot gevolg heeft gehad, dat in het parlement een debat verwekt werd, dat langer dan een week duurde, dat de premier zijn voor nemen nauwkeurig omschreef, om 'n commissie te benoemen die tot taak zal hebben het bestu- deeren van het provinciaal en gemeentelijk kies rechtstelsel, met de mogelijkheid een formule te vinden, die ook van toepassing kan worden ge bracht op de wetgevende verkiezingen, en dat ten slotte deze verklaringen plechtig zijn bezegeld door de Kamer (welke de motie in kwestie met eenparigheid van stemmen aannam) voorts overwegende, dat de algemeene staking dus reeds het geheele resultaat, dat men er op het oogenblik van kon verwachten, opgeleverd en volmaakt haar doeltreffendheid getoond heeft, het comité met vreugde acte van de behaalde resultaten, spoort allie burgers aan, zich de aan staande overwinning van het algemeen kiesrecht te verzekeren als een onmisbare voorwaarde voor den natiónalen vrede en besluit aan het congres voor te stellen onmiddellijk den arbeid te doen hervatten. Deze motie werd door de heeren Anseele, Des- trée en Vandervelde voorgesteld. Twee honderd afgevaardigden woonden de vergadering bij. Het socialistische congres zou heden-ochtend bijeenkomen om deze motie te bekrachtigen. die te hoog voor zijnen stand mocht schijnen, (indien een zekere gloed en overdrijving van uitdrukking en gevoel, in oogenblikken van hartstocht, niet gemeen waren aan alle Romei nen) verhief zich de luidheid zij er stem boven het gedruisch onmiddellijk rondom hem, en stilde voor een oogenblik het algemeen geraas en toen hij eindelijk de woorden „Rienzi en het volk.'« met nadruk klinken deed, drongen zij midden door de aanwassende menigte heen en werden, als door eenen wederklank, met hon derden stemmen beantwoord:„Rienzi en het volk!" Maar welk een indruk de woorden van den handwerksman op anderen maken mochten, die op den jongen Colonna was duidelijk zichtbaar. De naam van Rienzi deed den gloed der dtiften vau zijne wangen wijken: hij sprong terug, sprak in zich-zelven en scheen voor een oogen blik, zelf te midden van dien woeligen volks oploop, in eeneafgetrokkene en diepe mijmering verloren, Hij keerde tot zich-zelven weder, toen de kreet wegstierf, en op zachten toon tot den smid zeggende „Vriend uwe wonde deert mij, maar bezoek mij morgen, en gij zult ervaren dat ge mij verongelijkt hebt," wenkte hij den Duitscher. hem te volgen en ging zijnen weg door de menigte heen. die bijna overal ter zijde week, als hij naderde Want de bitterste haat tegen den stand der edelen ging in dien tijd te Rome met eenen slaafschen eerbied voor hunne personen en eene geheimzinnige vrees voor hunne onwederstaanbare macht gepaard. Wordt vervolgd.) b« 1 UU wijsvinger; I fU

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 1