Verspreide berichten. Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemeenterad a Preaideat Wilson heeft aan gouverneur Johnson van Californië telegrafisch verzocht, de behande ling der wetsontwerpen, waarbij landbezit in Cali- fornië aan buitenlanders verboden wordt, voor- loopig uit te stellen, totdat Bryan persoonlijk in Californië de positie van de centrale regie ring heeft uiteengezet, en den weg tot bijlegging van het geschil heeft gjewezen. Dit verzoek van den president werd spoedig in diplomatieke 'krin gen bekend, waar men ronduit verklaart, dat Wil son's bedoeling is, aan de protesten van Japan tegemoet te komen. Beide huizen der wetgevende macht in Cali fornië hebben hun instemming uitgesproken met het voornemen van Bryan om te Sacramento te komen. Gouverneur Johnson heeft president Wil son daarvan telegrafisch mededeeling gedaan.- De rKöln. Volkszt." meldt Lord en lady Braye, lord Walter Kerr, prins Barberine en de bisschoppen van Piacenza en Gerace zijn reeds op Malta aangekomen om deel te nemen dan het Eucharitisch congres op Malta dat gisteren formeel geopend werd. La Valetta en omgeving worden prachtig versierd. Voor de Porta Reate is een reuchtige tribune opgericht van waaruit de pauselijke legaat den zegen zal geven. Van de hoogst gelegen Barrocco uit, die zich verheft boven de haven en de handelsloodsen zal de zee gezegend worden. Volgens de officiëele lijst zullen de volgende kardinalen aan het congres deelnemenFerrata, Francisca-Rava, Lualdi, Bourne en Santos, voorts 52 bisschoppen uit alle deelen der wereld en drie bisschoppen van Malta. De hertog van Norfolk zal heden aankomen en de gast van den gouver neur zijn, ook kardinaal Bourne zal vandaag landen. Zondag worden verwacht: mgr. Chisholm, bisschop ven Aberdeen en mgr. Morris, vertegen woordiger van den Aartsbisschop van Edinburg. Via Tunis zijn Zaterdag reeds 350 deelnemers aangekomen gisteren arriveerden 300 Engelschen. 200 Franschen en 400 Spanjaarden zullen van daag aankomen. De „Kölnische Zeitung" ontvangt berichten uit het Belgische nijverheidsgebied over groote bestellingen van oorlpgsmaterieel uit het buiten land. Zoo heeft Roemenië een groot aantal kavallerie- en artilleriesabels besteld, die uiterlijk binnen vier weken moeten zijn geleverd. Ook de Russische regeering heeft een belang rijke hoeveelheid wapens besteld, verdeeld over nagenoeg alle fabrieken. Kamerverkiezingen. De minister van binnenlandsche zaken, over wegende, dat op Dinsdag 3 Juni de periodieke verkiezing van leden van de Tweede Kamer plaats heeft gelet op art. 131, tweede en derde lid, art. 133, eerste lid, en art. 134, derde lid, der Kies wet heeft bepaald, dat in de kiesdistricten, waarin het Rijk is verdeeld, voor deze periodieke verkie zing de stemming, zoo noodig, zal plaats hebben op Dinsdag 17 Juni en de herstemming, zoo noo dig, op Woensdag 25 Juni d.a.v. (St.ct.) Prins Hendrik. Z. K. II. de Prins wordt in den avond van Woensdag 7 Mei uit Hohemark in de residentie verwacht, ten einde den volgenden dag aldaar, als voorzitter van het hoofdcomité, de algemeen© vergadering van het Roode Kruis te leiden en bij de daarmee gepaard gaande huldiging van de van den Balkan teruggekeerde ambulances tegen woordig te zijn. Des avonds hoopt Z. K. H. de liefdadigheids- uitvoering ten bate van het Roode Kruis bij te wonen. Of de Prins na dit tweedaagsche verblijf in Den Haag weer naar- Hohemark zal terugkeeren, is nog niet met zekerheid te melden. Nederlandsche pelgrims te Rome. Reuter seint uit Rome dd. gisteren Kardinaal Merry dei Val heeft in zijn apparte ment een groep van 120 Nederlandsche pelgrims ontvangen, vertegenwoordigende den Bond van R. K. Spoorwegpersoneel. Deze werden door mgr. Mut- saers voorgesteld, die een adres voorlas. Kardinaal Merry del Val antwoordde in hartelijke bewoor dingen, waarna hij de pelgrims den apostolischen zegen gat. Tramlijnen in Zeeland. Naar sZeelandia" verneemt, zal nog dit jaar de aanbesteding plaats .hebben van het maken van de hoofdlijn WalsonderArelSas van Gent— IJzendijke der Zeeuwsch-Vlaamsche Tramweg Maatschappij. Binnenkort wordt ook het rollend materiaal aanbesteed. geopend zijn voor het inleveren van stembiljetten van 's morgens 8 tot 's avonds 8 uur. Naar aanleiding van een schrijven van den minister van binnenlandsche zaken is, naar de »Prov. Gron. Ct." meldt, thans de aandacht van de gemeentebesturen op dit wetsvoorstel gevestigd en zijn deze uitgenoodigd te willen berichten, tot welke beschouwingen dat voorstel hun aanleiding geeft inzonderheid voor zooveel betreft de uit den langeren duur der stemming wellicht voortvloeien de moeilijkheid om een voeldoend aantal personen te vinden, die geschikt en bereid zijn deel uit te maken van een stembureau. Administrateur doodgeschoten. De correspondent van het »Hbl." te Batavia seint dd. gisteren De »Locomotief" meldt, dat de administrateur van de onderneming Seketjer in het Kendalasche, P. H. Soeters Jr., gisteren door een waker, een Belg, werd doodgeschoten. Omtrent de oorzaak bestaan verschillende lezingen. Het sHbl." teekent hierbij aan Seketjer is een van die perceelen, die bezuiden het station Weliri van de stoomtram Semarang— Cheribon in erfpacht werden afgestaan, aan P. M. Klönne en gezamenlijk beheerd werden door P. H. Soeters Jr., die nu den dood vond door moor denaarshand of bij toeval, blijkt nog niet vast te staan. De dader is waarschijnlijk een dier vele gegageerde militairen, die om een of andere reden kinderen bij een inlandsche vrouw in Indië achterblijven en daar dan allicht een of ander baantje vinden. Kieswet. Zooals bekend is hebben de heeren Vliegen c.s., leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaab een wetsontwerp indediend, dat beoogt eene wijziging der Kieswet tot stand te brengen in dier voege, dat voortaaa, en wel te beginnen met de aanstaande periodieke verkiezingen, de stembureaux in plaats 's morgens 8 tot 's namid dags 5 uur, zooals tegenwoordig het geval, zullen Aandacht voor het Bijzonder Middelbaar Onderwijs. Dr. van Gils schrijft aan »De Tijd" Herhaaldelijk (zoo in sDe Tijd" van 16 April en 19 Juli 1912) verzochten wij aandacht voor het Bijzonder Middelbaar Onderwijs. Waar nu de Bond van R. K. Kiesvereenigingen jn Nederland heden, Donderdag, bijeenkomt, durven wij op dit gewichtig punt andermaal aandringen. Immers nfinancieele gelijkstelling van openbaar en bijzonder onderwijs", zonder beperking tot het lager onderwijs, staat op het program van actie, maar in de practijk wordt vaak gedaan (de stellingen wijzen het uit) alsof bij deze gelijkstel ling nagenoeg uitsluitend op het lager onderwijs het oog moest gericht worden. Dat nu achten wij beslist onjuist. Wij herhalen daarom een paar cijfers, die wij jn »Üe Tijd" van 16 April hebben toegelicht Bij een volkomen gelijk aantal Hoogere Burger scholen, klassen en leerlingen zou de financieele verhouding aldus zijn Rijks H. B. S. Bijz. H. B. S. samen elf ton, samen ruim drie ton per klas f 5500, per klas f 1500. per leerling f 300, per leerlidg f 90. Wel vordert de Wet van ons dezelfde bevoegd heden, maakt den bijzonderen scholen het bestaan lastiger dan den openbaren, wat wij dezer dagen nog eens zullen bewijzen maar geeft ons nog niet eens '/3 van hetgeen het Rijk voor zijne scholen betaalt. Nu weten wij, dat er tal van gemeentelijke H. B. Scholen zijn, maar feit blijft, dat zij door de belastingpenningen van allen, ook door onze, wor den onderhouden. Wat een dergelijke H.B School, naar de eischen des tijds ingericht, kost Dat leert Leiden, waar, naar de bladen heden melden voor 215 leerlingen'n H. B. S. gebouwd zal worden, die zonder hulpmiddelen en onbe- meubeld op f240.000 te staan komt. Van die f 210.000 bouwkosten zou een bij zondere H. B. S. krijgen Geen rooie duit. Mogen wij voor dit vraagstuk andermaal de aandacht verzoeken, te meer waar de jVereeni- ging van Leeraren bij het Midd. Ond." dezer da gen het gouden feest der Wet M. O Thorbecke een wet van verdrukking gaat vieren. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht 'n den morgen van 24 April 1913, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 774.6 te Horta. Laagste barometerstand 747.5 te Valentia. Verwachting tot den volgenden dagzwakke tot matigen oostelijken tot zuidelijken wind, half tot zwaarbewolkt, waarschijnlijk regen- of onweersbuien, zelfde temperatuur. Gister-mi d d ag half vij1 f is een 7 2-j a- rig hier wonend man aan den Rotterdamse hen dijk flau-w gevallen. De man was sinds s morgens half vijf op het pad en had nog niets gegeten. In een woning aldaar binnengebracht, werd hem wat eten verschaft, waarna hij bijkwam en zijn weg kon vervolgen. Heden-morgen 91/4 i^re viel hel 19- jarig meisje M. van den Berg, wonende Gas- fttraat, toen zjj een emmer' heet water droeg, voor hare woning, over een borstel, waarna zij met den linkerarm in den emmer terecht kwam, waar door zij aan dien arm en de linkerzijde van het lichaam ernstige brandwonden bekwam. Na door een politie-agent voorloopig te zijn verbon den, werd zij op last van een dokter, per brancard naai- het Ziekenhuis gebracht. Toen haar daar de noodige hulp was verleend, kon zij die inrich ting weer verlaten. j( Hoogwater te Schiedam: Vrijdag 25 April ft in. 6.52, n. m. 7.21. Vergadering van den Raad der gemeente Sehiedam op Dinsdag 22 April 1913, des namiddags 2 ure (Vervolg.) Weeshui sZ i e k e n h u i s. De heer Koopmans zegt, dat hij nog geen antwoord heeft gehad op zijn vraag omtrent de mogelijkheid punt 8 anders te redigeerenhij is bevreesd voor eene onzuivere stemming. De Voorzitter zegt, dat hij zoodadelijk het voorstel van B. en W. in stemming zal bren gen wordt dat aangenomen, dan is van zelf van de baan het aanbod der regenten. De heer Koopmans vraagt of bij gebeur lijke naasting de grond weer zonder kosten het eigendom der gemeente wordt. Hij doet die vraag in verband met de gehoorde uitdrukking dat wij den grond in vollen eigendom moeten afstaan. De Voorzitter zegt, dat als wij niet naas ten, de grond met hetgeen er op staat het eigen dom van het Weeshuis is. In het begin der be trokken besprekingen is dat zoo niet gedacht. De heer Wittkampf, wijzend op de geest driftige uitlating van den voorzitter van den gemeenteraad van Schiedam, die tegelijk voor zitter is van Ziekenhuiscommissie, Zegt, dat hij volstrekt niet bang is voor de nieuwe taxatie der gemeentegronden hij gelooft wel dat die goed zal uitvallenmaar wy weten er nog niets van. Wellicht is de uitkomst zoo, dat wij meer kunnen doen dan nu, maar wij kunnen den financieelen toestand met 't oog op die taxatie niet beoordee- len. De Voorzitter onderbreekt, dat men uit het gebeurde in den omtrek mag afleiden de taxatie mee zal vallen. De heer W i 11 k a m p f vervolgtmaar het tegendeel bestaat ook en spr. wil niet dat hem bij het nageslacht het verwijt treft, hij heeft meegewerkt aan het financieel vastleggen van Schiedam. Zoolang omtrent be doelde taxatie nog niets gebleken is, zon hij geen besluit willen nemen. De Voorzitter zegt, dat men toch over tuigd moet zijn van de noodzakelijkheid om een nieuw ziekenhuis te bouwen. De heer Wittkampf vraagt zich af of het plan wel financieel mogelijk is. De Voorzitter zegt, dat gedaan is wat kon om het plan mogelijk te maken. In plaats van 2 ton zal het plan dat nu ontworpen is, een uit gave van 160.000 vorderen. De heer Wittkampf merkt op, dat daarom trent nog geen beslissing is genomen er kan nog sprake zijn van een ander plan. De wethouder, de heer G 0 s 1 i n g a, wil, waar men den financieelen toestand in debat brengt, eenige verklaring geven met betrekking tot het grondbedrijf. Hij verklaart, dat sedert de laatste taxatie, vijf jaar geleden, de waarde der gemeente gronden belangrijk is gestegen, veel meer dan men aanvankelijk had gedacht. Maar die taxatie kan men naast zich neerleggenaan de boek waarde veranderd dat niets. Verondersteld nu, dat dit niet zoo was, dat men onmogelijk de rente kon uitbetalen en de reserve moest worden aan gesproken, de gemeente zelfs uit haar eigen kas moest suppleeren, welnu binnen korten tijd weten wij dat dan toch en dan zou de Raad op zijn besluit kunnen terugkomen ieder besluit is toch voor herziening vatbaar. Na aanneming van dit voorstel zal werkelijk niet de volgende week de eerste steen worden gelegd, de plannen moeten nog worden vastgesteld enz. voor de groote bezorgdheid van den heer Wittkampf is dus geen plaats. Wat verder de Pensi oenwetten betreft, merkt weth. op, dat reeds op éen punt een belangrijke concessie is toegestaan hare hoofdstrekking is, het bestaande omslachtige stelsel te veranderen in een fondsstelsel. Van dat fondsstelsel zal, meent men het tegenwoordige geslacht ernstigen last ondervinden; maar het om slachtig stelsel zal grooten last leggen op het nageslacht. Toen bleek dat dit waar is, is de Regeering plotseling veranderd en heeft zij haar ontwerp zóo gewijzigd, dat de lasten van het pensi oenfonds als extra uitgaven op buitengewone uit gaven" kunnen worden gebracht. Dat is werkelijk een lichtpunt. Waar men dus financieele bezwa ren doet gelden, zegt weth.: treedt het College bij in zijne optimistische beschouwingen. Bijna drie jaren geleden heeft de toenmalige voorzitter van den Raad reeds op de noodzakelijkheid van den bouw van een nieuw ziekenhuis gewezen en onze collega, de heer Beukers, is hem daarin bij getreden 't moet komen 't kan niet anders. De heer Houtman brengt hulde aan de krachtdadige wijze waarop de voorzitter het voor stel van B. en W. verdedigd heeft. Hij heeft daarbij erkend, dat de cyfers door spr. gepubli ceerd, juist waren. De beschouwingen door den voorzitter gehouden, zijn van dien aard dat men kan spreken van het optimisme van het College; maar nu en dan is 't ook wel eens pessimistisch vooral wanneer "t in beschouwingen treedt om trent het aanbod van regenten. Spr. moet opko men tegen het -bedekt verwijt van grondspecula- tiehet derde punt van het aanbod voorkomt dat absoluut. Voor hem staat 't vast, dat de gemeente den grond z a 1 naasten en dat die slechts een tijd buiten (eigen) gebruik zal zijn. Spr. meent, dat men het aanbod met dankbaarheid moet aan vaarden hij ziet hier slechts een hypotheek op den grond als waarborg dat de gemeente hare verplichtingen zal nakomen de gemeente z a 1 toch den grond naasten en 't is een groot voor deel dat zij dit kan doen op langen termijn. Ook de opmerking dat men de gemeente jaren lang vast zal leggen aan de ketting, kan spr. niet toe geven. De voorwaarden door Ged. Staten voor het accepteeren van het aanbod gesteld, gaan veel te ver. Evenmin kan spr. met de opmerking omtrent het baas zijn in eigen huis meegaan hij ziet niet in, dat het College practischer zal zijn dan heeren regenten. Verder komt hij tot het verschil in oprichtingskosten. Waar het plan van B. en W. f40 000 minder zou kosten dan dat wat de regenten bedoelen, zegt hij dat die 40 mille besteed ten nutte van een beter zieken huis, zijn uitgegeven in het belang der gemeente. Nog was er een moeilijk puntde veranderingen door mr. Kavelaars bedoeld en eventueele nieuwe bijbouw, maar spr. acht dit geen bezwaar: re genten die nu de gemeente willen helpen, zullen toch over 20 jaar ook niet onwillig zijn en als de gemeente by bouwt, zal ze toch ook nieuwe sommen moeten voteeren. Waar 't vaststaat, dat de gemeente ten allen tijde kan naasten, regenten zullen meewerken om een ziekenhuis up to date te stichten en de gemeente wel niet zal overgaan tot het uitvoeren van een duurder plan, meent spr. dat 't veel beter is van de fmancieele voor deden die dit aanbod biedt, gebruik te maken. Als men opwerpt, dat voor het plan van B. en W. een hectare minder grond noodig zal zijn, vraagt hij of I4 heet. bij uitbreiding niet noodig zullen zijn. Buitendien, de grond blijft ten alle tijde ter beschikking. Van de opmerking omtrent sprekers zacht verwijt neemt hij gaarne nota. Hij heeft zijn stem willen motiveeren. Om de aan gegeven reden zal hij met zijn stern geven aan het voorstel om een ziekenhuis van gemeentewege te bouwen, maar blijft hij aan het aanbod van regenten de voorkeur geven. De heer De Bruin ziet aankomen eene on zuivere stemming en vraagt een middel die te keeren. Diegenen die absoluut geen ziekenhuis willen, zullen zoowel tegen het eerste als het tweede voorstel stemmen en dan vallen ze zeker beiden. Spr. zegt. dat de besprekingen hem heb ben teleurgesteld. Hij heeft er zich over verbaasd, dat de heeren Wittkampf en Kavelaars 't voor stelden alsof hals over kop tot den bouw van een nieuw ziekenhuis besloten werd en pleitten voor uitstel. Waar aldus absoluut geen nota wordt genomen van het gebeurde, wil spr. in een korte herinnering treden. Burgemeester Brants getuigde reeds, dat de commissie de verantwoordelijkheid voor den toestand in het Ziekenhuis niet langer kon dragen, de tegenwoordige voorzitter heeft toen gestemd tegen den bouw van een nieuw ziekenhuis. De V 0 0 r z i 11 e r onderbreekt tegen dat plan. De heer De Bruin ver volgt nou ja 1 Maar toen deze voorzitter ook voorzitter was geworden van de Ziekenhuiscom- raissie moest hij zelf verklaren, dat hij, de zaken zoo van nabij ziende, een anderen kijk op de dingen had gekregen. Ook bij de begrootingsbe- schouwingen is in 't licht gesteld, dat de toestand geen uitstel kan lijden. Nu meenen bedoelde hee ren, dat de zaak wel kan wachten;'de heer Witt kampf spreekt zelfs van een royaler ziekenhuis maar spr. meent, dat al had de gemeente nog zooveel, wij geen luxe ziekenhuis moeten bouwen, maar een ziekenhuis binnen de perkeD, zonder schadelijke bezuiniging. Hij wijst er verder op, dat de ziekenhuisgeschiedenis nu reeds een jaar of zes aan de orde is en 't een ware lijdensgeschie denis is geworden. Waar hier zoo groote belangen op 't spel staan, moeten zij wien 't aangaat, nu maar uitmaken of zij de verantwoordelijkheid nog langer willen dragen. Verwonderd heeft spr. ook het groot geloof in heeren regenten bij de verdediging van hun voor stel de reputatie van regenten op alle gebied geeft daartoe geen aanleiding; gewoonlijk gaan zij dwars tegen den draad in; de regenten-overblijfsels in den tegenwoordigen tijd geven daarvan genoeg blijk. Heeft de heer Houtman nu zoo'n groot vertrouwen in de tegenwoordige regenten, dan moest hij hen uitnoodigen die 50 jaar te blijven uitlevenmaar straks komen er andere regenten en acht men 'tdan mogelijk dat die dezelfde denkbeelden hebben als hunne voorgangers Daar om stelt spr. hem de vraag: hoe durft gij de ge meente voor 50 jaar te binden Deze vraag dringt zich ook op In 50 jaar kan er voor de gemeente Schiedam heel wat gebeuren. Spr. wijst hier op het teeken van de dreigende annexatie: als Rotterdam Schiedam annexeert, zal zij dat boeltje stilletjes aan regenten overlaten en voor Schiedam een toestand scheppen als te Delftsha ven, dat de vuilnisbelt van Rotterdam is gewor den. Spr. houdt niet van sregenten-luchtjes" en deelt geheel het geopperde beswaartwee licha men in een zelfde huis, dat gaat niet goed Zegt men, dat men niet bang is voor dien eenen re gent (commissielid) dan verklaart spr. »ik ben als de dood voor zoo'n ventDenkt maar eens den toestand bij een oneven getalbij alle belang rijke en onbelangrijke besluiten een vreemde eend in de bijt, die haast altijd bij alle besluiten den doorslag zal geven. Zoo'n toestand acht spr. niet verantwoord met 'toog op de gemeente financiën en hij kan dan ook niet meewerken tot het ne men van het betrokken besluit; hij is er vierkant tegen hij meent dat men voor alles geen con flicten ten laste der gemeente moet brengen. Spr. acht 't moeilijk eerst over het voorstel van B. en Wen dan over dat van regenten te steramen. Hij zou willen voorstellen stemt eerst over een voorstel om een nieuw ziekenhuis te bouwen. Mocht toch de Raad het voorstel van B. en W. verwerpen, dan zou hij, noodgedwongen, voor het voorstel van regenten stemmen, hoewel bij zou bejammeren den toestand van nadeel en ellende, die daardoor zou geschapen worden. Waar de zaak dringt en de toestand in het ziekenhuis hoe eer hoe liever moet verbeterd worden, vraagt hy een middel om een onzuivere stemming te voor komen. De wethouder, de heer Van Westendorp, zegt, dat uit het eind van de rede van den vori- gen spreker blykt. dat de regenten toch nog niet zoo slechte menschen zyn. Wat het tegenwoordig voorstel betreft, staat spr. echter gedeeltelijk aan zijn zijde. Oorspronkelijk dacht weth. ook, dat het voorstel goed was en hij is in ieder geval toch dankbaar dat 't gedaan is, omdat 't den stoot heeft gegeven tot het voorstel om een nieuw ziekenhuis te bouwen. Nog in de Nieuwjaarsrede heeft men toch genoeg laten blijken, dat dit noodig is. Eerst de voorzitter en daarna de heer Beukers hebben doen uitkomen, dat de toestand dringt tot verbe tering. Zegt men, dat 't geen absolute plicht is te zorgen voor zijn zieke medemenschen, dan acht weth. dit toch wel een zedelijke plicht, 't be treurend dat 'tdan geen absolute plicht is. Ook de Pensioenwet behoeft hier niet in debat gebracht te worden, hoe goed dat bedoeld is, gaat dat niet voor de urgente zaak van den bouw van een nieuw ziekenhuis, waar hier toch wel een moreele plicht in 't spel is. Evenmin behoeven hier de financiën die groote rol te spelen, waar van de voorzitter eD de ondervoorzitter der Fin. Comm. blijk gavenhet optimisme van den heer Wittkampf is dan wel in pessimisme veranderd. De stijging der grondprijzen is toch wel zeker; de vermeerdering der inkomsten van de gasfabriek staat eveneens vasthet debiet van het gas neemt toealleen dupeeren ons nog de hooge kolenprij- zen. Wat het electriciteitsbedrijf betreft, de afna me is zoo, dat wij kunnen voorzien in rente en aflossing van de f150.000 den monteur en het verder personeel kunnen betalen en toch nog winst maken Ook het belastbaar bedrag der Inkomstenbelasting is gestegen, terwyl het per- AMTf.Tt.nCA-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 2