Dagblad voor Schiedam en Omstreken. ïoU;;;,::JIü De oorlog op den Balkan. Gratis Ongevallenverzekering f RIENZI. 36ste Jaargang. Vrijdag 25 April 1913 10607 P ft n bü verlies a r Bdtonkiésefa Nieuws. FEUILLETON. overeeiioistii op de polis vermelde voorwaarden, f Verspreide berichten. Binnenland. Bureau: Boterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., iranco p. post ƒ2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regel; Handelsadvertentien 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. fcy verlies van levenslange Q 0 O verlies van geheele 1 f g I een hand, invaliditeit; I L U U voet ofeog;! g U U I |UU een duim De verzekering wordt gewaarborgd door de Hollandsche Algemeene Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam. oij verlies van eiken ande ren vinger De val van Skoetari. (Naar Reuter verneemt, doet de omzendbrief van Oostenrijk aan de mogendheden uitkomen, dat O as t e nrij'k -II ong arije niet kan toelaten, dat de toestand, die ontstaan is door den val van Skoetari, blijft zooals hij is. Het gezag1 der mo gendheden is aangetast en daarom verzoekt Oos tenrijk de mogendheden een beslissing te nemen wat er gedaan moet worden om nat gezag te herstellen. 'Indien de mogendheden niet snel tot een be sluit kunnen komen, zal Oostenrijik-Hongarjje zelf zorgen dat de besluiten der mogendheden worden geëerbiedigd en Skoetari door de Montenegrijnen wordt ontruimd. Welingelichte kringen te Weenen achten den toestand niet gevaarlijk; zij herinneren dat niet alleen het prestige van Oostenrijk in het geding 'Sj daar het besluit der mogendheden formeel aan Montenegro is meegedeeld cn een vloot is uitgezonden om dat besluit kracht bij te zetten. Men doet verder uitkomen, dat de zorgvuldig voorbereide besluiten van Europa niet zullen veranderen door een daad van Montenegro, waar door rechtstreeks inbreuk wordt gemaakt op die besluiten. Het standpunt van Oostenrijk is, dat de eerste zorg van Europa moet zijn de ontruiming van Skoetari onverwijld door te zetten; de kwestie van vergoeding aan Montenegro is een zaak van later zorg. bit diplomatieke kringen verneemt de „Neue Freie Presse" De overgave van Skoetari heeft een nieuwen eu zeer ernstigen toestand geschapen. Ooatenrijk- Hongarijie kan in deze kwestie niet toegeven en HuitschJand en Italië deelen dit standpunt. Het ls juist, dat Oostenrijk-Hongarije scherpe maat regelen heeft voorgesteld aan de mogendheden °ni Montenegro te dwingen tot ontruiming van Skoetari. Welk karakter deze maatregelen dragen, kan op dit oogenblik nog niet gezegd worden, daar de beslissing hieromtrent bij de ambassa- deurs-conferentie te Londen is. Men zal eerst trachten koning Nikolaas op vredelievende wijlze 'r overtuigen, dat de wil van Europa niet' ver anderd wordt door het feit, dat honger en ziekte de dappere bezetting1 van Skoetari gedwongen hebben tot de overgave. Misschien zal men Mon- tenegro vergoedingen aanbieden, compensaties ten koste van het a.s. Albanië zijn echter volkomen buitengesloten. Mochten vredelievende middelen geen doel treffen, dan zal men tot geweld moeten "vergaan. Hierbij1 moet. echter gelet worden op twee dingen 'le. Is het niet waarschijnlijk, dat Frankrijk en btusland deel zullen nemen aan een internatio nale expeditie en naai' het schijnt is ook de 11) Toen Adriano door dat gedeelte der menigte Stog, waarin het gevecht nog niet begonnen was, waren de gefluisterde oordeelvellingen, Welke hem volgden, niet die, welke aan velen van zijnen stam zouden zijn ten deel gevallen. „Een Colonna," zeide de een. „Toch geen vrouwenschaker," zeide een ander, toet eenen woesten lach. „En geen moordenaar," mompelde een derde, toet zijne hand op zijne borst drukkende. „Het ts niet tegen hem, dat mijns vaders bloed luide "m wraak schreeuwt „Zegen hem," vervolgde een vierde, want tot hog toe vloekt hem niemand!" „Ach! God helpe onsl" viel een oud man in, toet langen grijzen baard, op zijnen staf leunen de »de slang is nog jongde tanden zullen spoedig doorbreken." „Eoei, foei. vaderhij is een aardig jonkman on volstrekt niet trotsch," zeide eene schoone toatrone, die zich op de uiterste grenzen van het gevecht hield. „Hoe vriendelijk is zijn glimlach I" houding van Engeland onzeker en 2e. Yreezen de mogendheden, dat de afzonderlijke actie döor één mogendheid verwikkelingen zal doen ontstaan. Het is daarom niet uitgesloten, dat men Oostenrijk- Hongarije en Italië het mandaat geven zal tot ontruiming van Skoetari. bleu telegram d.d. gister uit Qettiuje meldt: De onderhandelingen over do overgave van Skoetari hebben twee dagen geduurd. Eergiste ren zond Essad pasja aan prins Danilo een par lementair, die de overgave der vesting voorstelde en in overweging gaf over de voorwaarden be sprekingen te openen. Generaal Woekowits werd toen als onderhan delaar afgevaardigd. De besprekingen ouurden den geheelen dag en bleven zonder resultaat, 's Nachts gingen de Montenegrijnen opnieuw tot den aanval over. Gisteren verscheen opnieuw een parlementair van Essad, die heropening der besprekingen ver zocht. Woekowits begaf zich opnieuw naar Skoetari met opdracht zoo tegemoetkomend mogelijk te zijn tegen een vijand die zoo groot en moed heeft geloond. Met name moest worden toegestemd in den aftocht met militaire eer van het garnizoen, dat zijn wapenen zou mogen meenemen en zelfs, indien de bevelhebber daarop stond, het geschut. Het proces-verbaal van overgave werd gister avond om zes uur geteekend op die grondslagen door Essad pasja, en generaal Woekowits. De ontmijning der stad begon onmiddellijk en duurt nog voort. Morgen tegen den middag zal het geheele Turkscbe garnizoen zijn afgetrokken. Morgen zal prins Danilo zijn plechtigen intocht in Skoetari houden. In geheel Montenegro wordt feest gevierd. Uit het bezette gebied ontvangt de Koning tal van geluk wenschen. Toebereidselen worden getroffen voor den in tocht van den Koning in Skoetari. Essad begeeft zich met het Turkse he garnizoen naar Tirani. Do Montenegrijnen hebben te Skoetari 120 ka- nonnen buit gemaakt, waarvan 40 snelvuurkanon, nen en 12 houwitsers. Verder een groote hoeveel heid oorlogsmateri eel iDe Koning en de Koningin hebben gisteroch tend drie booten met levensmiddelen gezonden, om onder de bevolking van Skoetari te veruee- len. Uit Cettinjc verneemt da „Süd-Slavische Kor. respondenz" Koning Nikolaas heeft in een toespraak voor zijn paleis verklaard, dat Skoetari van nu af bij Montenegro behoort. Indien Europa nog mocht overwegen om do stad weer aan Montenegro afhandig te maken, dan zal het eigenhandig die taak moeten volvoeren. ,De koning verklaarde nog: Skoetari is in han den der Montenegrijnen, Verheugt u over dit eerste Montenegrij.nsche succes, en treurt niet „Een man mag zijne eer vaarwel zeggen, wan neer een jonker zijne vrouw toelacht was het antwoord. „Neen," zeide Luigi, een vroolijke slager, met eenen schelmschen ooropslag, „wat een man op eene aardige wijze van vrouw of meisje ver krijgen kan, laat hem dat nemen, hetzij hij een plebejer of een edele zij, dat is mijne zede- leer maar wanneer een leelijke, oude patriciër gewaar wordt, dat schoone woorden geene zoe te lonken winnen, en hij de vrouwe weg doet halen op den rug van een Duitsch zwijn, en den echtgenoot tot troost eenen steek in de zijde laat geven, dan zeg ik, dat hy een goddeloos man en een overspeler is." Terwijl zulke aanmerkingen den edelman volg den, waren de blikken en woorden, die den Duitschen krijgsman vergezelden, van geheel anderen aard. Met dezelfde, neen, met nog grooter snelheid, week de menigte terug voor zijnen zwaren en gewapenden gangmaar niet met eerbiedige blikkenhet oog vonkelde als hij naderde - maar de wang werd bleek - het hootd boog zich de lip beefde ieder man gevoelde eene rilling van haat en schrik, als bij het her kennen van eenen gevreesden en doodelyken vijand. En wel merkte de woeste huurling toor- nig die teekenen van algemeenen afkeer op. Hij stapte met strakken blik en groote schreden driftig voort, half grimlachende van verach ting, half het voorhoofd fronsende van wraak- om de duizende slachtoffers. Het bloed der ge vallen helden is niet voor niets gevloeid. Wij hebben thans wat wij' wenschen. Laten wij- ons gelukkig prijzen met de eens gezindheid tusschen ons en onze bondgenoot en. Wij kunnen trotsch zijn op het groote werk dat wij door de inneming' van Skoetari volbracht heb ben. De woorden van den koning werden beant woord met kretenleve de koning, leve de dynastie van Montenegro, RUSLAND. Volgens een Havas-bericht uit' Petersburg, heelt de politie aldaar- een nieuwe revolutionnaire or ganisatie ontdekt, die ten doel zou hebben, de tegenwoordige regeering omver te werpen. Vier entwintig mannen en vrouwen zijn gearresteerd. DUITSCBLAND. Gister is een vertrouwelijke vergadering ge- houden door de begrootingscommissie van den Rijksdag. Bijzondere voorzichligheidsmaatrogelen waren getroffen; o. a. mochten, tegen het gebruik, leden van den Rijksdag, die niet in de commissie zitting hebben, de vergadering niet als toehoor dei's bijwonen. Naar de „National Zeitung" ver neemt, werd in deze geheime zitting de vraag besproken of de begrootingscommissie in staat zou zijn reeds voor Pinksteren met de behan deling van de nieuwe legeivoorstellen te begin nen. Tijdens deze bespreking gaf de rijkskanselier ■sliciig vertrouwelijke inlichtingen over de buiten- Iandsche politiek en de minister van oorlog om trent den militairen toestand, vooral in het Oos ten. Het resultaat van deze besprekingen was, dat de begrootingscommissie onmiddellijk met de beraadslagingen over de legerwetten beginnen zal, waarschijnlijk reeds heden. Men kan uit dit feit de conclusie trekken, dat de mededeelingen van den rijkskanselier en den minister van oor log zeer ernstig waren en dat deze mededeelingen de leden van de commissie overtuigd hebben, dat een vertraging van ae beraadslagingen op dit oogenblik misplaatst zou zijn. Het incident betreffende de landing van de „Zeppelin IV" bij Lunéville, schijnt nog niet ge heel en al geregeld te zijn. Een telegram uit Berlijn aan de „Köln. Ztg." meldt namelijk, dat het, met het oog op som mige verzonnen berichten aangaande de dank betuigingen, door de Duitsche tot de Fransche legeering gericht, noodig is om nader toe te lichlen, dat deze dankbetuigingen dan toch uit sluitend betrekking zouden hebben op de snelle overgave van den stuurballon en niet op de hou ding der Fransche bevolking. Het genoemde blad beweert voorts, dat er in dil verband klachten zijn ingediend, die op Let oogenblik nog onderzocht worden. FRANKRIJK. Uit IBordeaux meldt men aan de „Temps'": Tusschen Duitsche en Fransche reizigers zijn ge zucht, terwijl hij beurtelings naar weerszijden omzag, en zijn lang, gevlochten, lichtkleurig haar, zijnen tanigen knevelbaard en zijn vleezig voorhoofd in sprekende tegenstelling waren met de donkere oogen, de gitzwarte lokken en de tengere gestalten der Italianen. „Moge Lucifer dien Duitschen moordenaar dubbel verdoemen!" mompelde knarstandende een der burgers. „Amen antwoordde, van ganscher harte, een ander. „Stil!" zeide een derde, vreesachtig rondzien de, „zoo een hunner u hoort, zijtgii een verloren man." „O Rome! Rome! hoe diep zijt gij gevallen!" zeide, op bitteren toon, een in het zwart ge kleed burger, die boven de anderen in rang ver heven scheen, „dat ge in uwe straten siddert, bij de voetstappen van eenen gehuurden bar baar. „Luister naar een onzer geleerde lieden en rijke burgers zeide de slager, eerbiedig. „Hij is een vriend van Rienzi," merkte een ander' uit de groep aan, terwijl hij zijne muts afnam. Met neergeslagen oogen en een gelaat, waar op smart, schaamte en toorn zichtbaar getee kend waren, ging Pandulfo Di Guido. een burger van aanzienlijke geboorte en vermaardheid, langzaam door de menigte heen en verdween in de verte. Ondertusschen wendde zich Adriano, eene schillen gerezen over de plaaisen in een spoor wegcoupé. Ofschoon de politie tusschenbeide moest komen, was het voorval van geen betee- kenis. Uit Tokio woi'dt geseind De minister van buitenlandsche zaken, baron Makino, sprak gister in een bijeenkomst der ka mers van koophandel over de Californische kwes tie. Hij verklaarde, dat hij zich over den gang der onderhandelingen, welke in een zeer kritiek stadium zijn gekomen, niet kon uitlaten. Makino hoopte echter op een bevredigende regeling der kwestie. De Duitsche keizer bezocht heden het kloos ter Loccum nabij Stadthagen, hetwelk op 19 Juni zijn 750 jarig bestaan zal vieren. De Coalitie. De gisteren te Utrecht gehouden vergadering van den nAlgemeene Bond van R. K. Kiesvere nigingen in Nederland" werd door den president, mr. dr. D. A. P. N. Kooien, lid van de Tweede Kamer, geopend met de volgende rede Mijne Heeren, Leden de Tweede Kamer der S. G., die zoo belangstellend op onze uitnoodiging zijt ingegaan, en gij, Mijne Heeren, die door de aangesloten Kiesvereenigingen zijt afgevaardigd, ik heet u allen hartelijk welkom op deze Bonds vergadering. Gewichtige beslissingen staan door ons genomen te worden en ter voorbereiding wensch ik een enkel woord tot u te zeggen. Hoe denkt men in de drie Rechtsche partijen over het algemeen omtrent het weer samengaan bij de stembus van Juni? Ik meen niet te veel te zeggen, wanneer ik beweer, dat men het in alle drie partijen daarover eens is, dat 's Lauds belaDg vordert het aanblijven van het zittend Kabinet. Zoude de stormloop der verbonden Linksche partijen in vollen omvang gelukken, dan zoude een volgend Kabinet met maatregelen moeten komen, die wij een verderf achten voor de ge zonde ontwikkeling onzer Staatsinstellingenen moebt alleen het gevolg zijn vernieling van het bestaande zonder mogelijkheid om zelf op te bou wen, dan zoude een zakenkabinet het resultaat van den stillen arbeid der laatste jaren teniet doen. Ik denk hier in de eerste en voornaamste plaats aan de ontworpen Grondwetsherziening, met haar vierledige bedoeling: óm het onderwijs artikel in overeenstemming te brengen met den feitelijken toestand, om de verhouding tusschpn Kroon en Volksvertegenwoordiging op waardiger wijze le regelen, om het Kiesrecht uit te breiden tot alle zelfstandigen e» om den weg te openen naar evenredig stemrecht. Acht men het dus in 's Lands belang, dat het Rechtsche Kabinet aan het roer blijft, dan be- hooren de partijen, waarop het steunt, elkander ook trouw bij de stembus te helpen. De Hoofdbesturen der drie Rechtsche partijen, straat bereikt hebbende, welke, hoezeer in de nabuurschap der menigte gelegen, ledig en ver laten was, tot zijnen ruwen makker. „Rudolt," zeide hij, „versta mij. wel, -geen geweld jegens de burgers gebruikt. Keer naar de menigte terug, verzamel de vrienden van ons huis, leid hen van het tooneel af, laat de Colonna's niet gelaakt worden voor het geweld van dezen dag; en verzeker onzen volgelingen, in mijnen naam, dat ik bij den ridderslag, mij door de handen des keizers verleend, hun toezweer, dat Mar- tino Di Porto door mijn zwaard voor zijnen gruwel zal worden gestraft Gaarne zou ik zelf dat oproer doen ophouden, maar mijne tegen woordigheid schijnt het slechts te verergeren. Ga - gy hebt gezag bij hen allen." „Ja, Signore het gezag van slagen antwoord de'^ norsche krijgsman. „Maar het bevel is hardik zou gaarne hun smerig bloed een paar uur langer doen vloeien. Echter, vergeef mij, gehoorzaam ik uwe orders opvolgende, aan die van mijnen meester, uwen bloedverwant Het i3 de oude Stefano Colonna, die zelden bloed of geld spaart, (het zijne uitgezonderd God zegene hemwiens soldij ik geniet en wiens bevelen ik gezworen heb te zullen uit voeren Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 1