Dagblad voor Schiedam en Omstreken. EERSTE BLAD. De oorlog op den Balkan. Gratis Ongevallenverzekering f 36ste Jaar^atü*. Offieieele berichten. Zaterdag 26 April 1913 \o. 10608. Bureau: Boterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post ƒ2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regel, Handelsadvertentiën 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. oyerantoisllg op ie polis vermelde voorwaarden. by levenslange geheele invaliditeit De verzekering wordt gewaarborgd door de by verlies van een hand, voet of oog; Uollandsehe Algeineene bjj dood by verlies van een duim Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam. b« verlies van een wysvinger verlies van eiken ande ren vinger Dit nummer bestaat uit twee «laden en een Geïllustreerd Zondagsblad. militie. Eerste zitting van den Militieraad. De Burgemeester van Schiedam brengt bij deze het volgende ter openbare kennis In de eerste zitting van den Militieraad wordt ln het algemeen uitspraak gedaan omtrent vrijstelling van den dienst wegens eigen vr\j willigen dienst en wegens broederdieast b. uitsluiting van den dienst. Voor zooveel betrelt vrijstelling van den dienst jegens aanwezigheid van in hetzelfde jaar ge boren broeders, doet de Militieraad eerst uit spraak in zijne tweede zitting, welke later zal worden bekendgemaakt. Be ingeschrevenen dezer Gemeente voor de lichting van het volgend jaar, die vrijstelling wegens eigen vrywilligen dienst of wegens broederdienst hebben aangevraagd, zullen in de gelegenheid worden gesteld desgewenscht die aanvrage toe te lichten of te doen toelichten en vervolgens de uitspraak hieromtrent van den Militieraad te vernemen op Maandag, den 5den Mei e k., te 10 uur voormiddag, in het gebouw t>de St. J ORIS DOELE", Doeleplein alhier. De uitspraak zal schriftelijk ter kennis worden gebracht van den ingeschrevene, die aanvrage om vrijstelling deed. De aandacht wordt nog gevestigd op onder staande bepalingen Tegen de uitspraak van den Militieraad om trent vrijstelling of uitsluiting kan binnen TIES dagen, te rekènen van den dag, waarop die uitspraak is geschied, bij Gedeputeerde Staten der Provincie bezwaar worden ingebracht. Hij of zij, die bezwaren inbrengt, levert het daartoe strekkend verzoekschrift, dat behoorlijk Wet redenen omkleed moet zijn, in bij den Sur- gerneestbr dezer Gemeente, \afdeelmg Militie Schoolstraat 1*2). Rezuiaarschriften, niet ingericht of niet inge leverd op de hierboven aangegeven wijze, kunnen geen gevolg hebben. Schiedam, den 26sten April 1913. De Burgemeester voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE. Baite&Uuidsch Nieuws. De val van Skoetari. De ontruiming van alle Turksche stellingen bui- 'en Skoetari is bijna, die van de stad zelf geheel voltooid. 1 De militaire commandant heeft een proclamatie opgesteld, waarin de bevolking wordt nitgenoo- di-gd zich te onderwerpen aan de wetten van 'Montenegro, het land dat hen bevrijd heef t. Dit nadere berichten omtrent de overgave van Skoetari blijkt, dat de eerste bespreking van generaal Woekotits met Essad pasja niet slaagde, omdat Woekotits eischte dat alle Turksche ka nonnen zouden worden uitgeleverd. 1 Nadat 's nachts de aanval was hervat werden den volgenden dag de besprekingen heropend, ditmaal met gunstig resultaat, omdat koning Ni- kolaas Woekotits had opgedragen het garnizoen ridderlijke voorwaarden toe te staan, als de af tocht met militaire eer en medeneming van wa penen, munitie en licht geschut. De koning kreeg het bericht van de overgave Per telegram van prins Danilo, die latei seinde dat het garnizoen bestond uit 27,000 man en 456 officieren. Onder de officieren zijin een aantal Oostenrijkers. In officieel© kringen wil men niet opgeven hoeveel Oostenrijkers er by zijn. Van Montenegrijnsche zijde wordt gemeld, dat de troepen, die Skoetari binnen trokken, de be woners der stad in den meest uitgeputten toestand gevonden hebben. Velen hielden zich bij den 'utocht verborgen, spoedig daarna kwamen echter half verhongerde menschen uit de huizen te voorschijn en smeekten de soldaten om eten. Om den grootsten nood der bevolking te verzachten, liet de Montenegrijnsche commandant levensmid delen onder de uitgehopgerden verdeelen. Men vond verschrikkelijke toestanden, vooral in de ziekenhuizen. Vele lijken, die tot ontbinding wa ren overgegaan, lagen in een als ziekenhuis inge richt huis. De arme bevolking der stad had sedert weken honger geleden. Vele menschen zijn tijdens het beleg van uitputting gestorven. Essad pasja durfde zich in den laatsten tijd nauwelijks nog in het publiek te vertoonen, daar een woedende menigte hem steeds vervolgde en brood of over gave eischte. Oostenrijk. In een uitvoerig artikel bespreekt dr. Dillon, de Weener correspondent van de »Daily Telegraph", de situatie die door de verovering van Skoetari door de Montenegrijnen in het leven geroepen is. Na gewezen te hebben op het geweldig fiasco, dat de Europeesche mogendheden met haar vloot- demonstratie gemaakt hebben iets, wat zij hadden kunnen voorkomen door Ojstenrijk's raad op te volgen en meer krachtige maatregelen te treilen herinnert Dillon er aan, hoe Oostenrijk steeds een afwachtende houding heelt aangeno men, zich steeds bij de beslissingen der mogend heden heeft neergelegd, in de meening, dat deze eindelijk naar zijn waarschuwingen zouden luis teren en Montenegro .werkelijk dwingen het beleg van Skoetari op te geven. De wensck om op het Balkan-schiereiland een beteren toestand geschapen te zien en den vrede in Europa te handhaven, zijn de leidende motieven der Oostenrijksche staatslieden geweest. Daarom aarzelden zij niet om sir Edward Grey's voorstel betreffende een gemeenschappelijk actie te aan vaarden, in de overtuiging, dat èn de Europeesche vrede èn de belangen dei- dubbel-monarchie door een eendrachtig optreden der mogendheden het best gediend zouden zijn. En ook nu nog, na de mislukking dier actie, koesteren zij die overtui ging. Thans wil Oostenrijk-Hongarije er echter op wijzen, dat die maatregelen, die gister nog vol doende waren, dit heden niet meer zijn. Aan het prestige der mogendheden is een geweldige slag toegebracht, haar militaire eer is bevlekt, en deze vlek moet uitgewischt worden. De eerstvolgende gezanten conferentie zal wel licht tot dezelfde conclusie komen, doch wanneer het mocht blijken, dat de andere mogenheden de kwestie niet zoo opvatten, als Oostenrijk, dan zal de dubbel-monarchie zelf het best weten, hoe zij haar eer en waardigheid zal handhaven. Oostenrijk's ongeduld begint niet uitgeput te raken, maar i s reeds uitgeput. Tot heden heeft de regeering zich bij de beslissing der andere mogendheden neergelegd om geen energieke maat regelen te nemen, daar deze beweerden, dat men koning Nikita den tijd moest geven om zich te bedenken. Thans bestaat dit excuus niet meer. Ontruimt hij Albanië uiet uit eigen beweging, dan moet hij er uit gedreven worden. Zijn over winning mag hem niet het miuste materieele voordeel brengen. Zal op de gezanten-conferentie een desbetreffende voorstel worden ingediend, dan zal de dubbel-monarchie er zich tegen verzetten en verlangen, dat Montenegro gedwongen wordt om te bukken voor den wil van Europa en boet voor de beleediging het militaire prestige der Europeesche mogendheden aangedaan. Het zal Oostenrijk-Hongarije niet onwelkom zijn, wanneer de andere mogendheden zich bereid verklaren om koning Nikita mede de les te lezen. Men verlangt er te Weeneu niet speciaal naar om de kosten te dragen van een expeditie tegen Montenegro, daar men zeer wel begrijpt er geen materieel voordeel mede te kunnen behalen. Doch wanneer het moet, zal de Oostenrijksche regee ring er niet voor terugdeinzen om de offers te brengen, die de vervulling van haar plicht nood zakelijk maakt. En deze offers moeten niet te gering geschat worden, daar er minsten een expe ditiekorps vaD 40.000 man noodig zou zijn om het gewenschte resultaat te bereiken. Uit Weenen wordt aan de sNational Zei- tung" gemeld In diplomatieke kringen alhier is bekend ge worden. dat de Oostenjijksche gezant te Londen jn de ambassadeurs-conferentie gistermiddag de volgende maatregelen tegen Montenegro zou voor stellen: Het bezetten van de beide Montenegrijnsche havens Antivari en Dnlcigno, niet door een lan dingscorps van de internationle vloot, doch door efen expeditiecorps, sterk genoeg om met succes ook tegen Skoetari op te treden. Mocht de ambassadeurs-conferentie niet kunnen besluiten tot een spoedig optreden, dan heeft Oostenrijk alle voorbereidselen getroffen om de expeditie tegen Montenegro alleen door te zetten. Oostenrijk heeft alle mogendheden medegedeeld, dat het zich in dit laatste geval niet gebonden acht aan de afsjyaak omtrent de Albaneesche grens, d. w. z. in de kwestie omtrent de steden Dzjakowa, Ipek, Prizren en Dibra. De aan de Zuid grens in garnizoen liggende troepen hebben bevel gekregen zich onverwijld marschvaardig te maken en zich samen te trekken aan de Monte negrijnsche grens. Een gedeelte van deze troe pen is bestemd voor het bezetten van Antivari en Dulcigno. In Cattaro doet het verhaal de ronde, aldus wordt uit Weenen aan het »Berliner Tageblatt" geseind dat koning Nikolaas verklaard heeft »Ik heb den mogendheden gezegd, dat ik met het Grieksche Paaschleest in Skoetari zou zijn en ik heb woord gehouden. Ik heb den mo gendheden gezegd, dat ik daar blijven zal en ik zal ook dat nakomen. Men viert geen Paascfe- feest om zich daarna te laten begraven." Volgens een bericht uit Cettinje wil koning Nicolaas voor de koninklijke familie Skoetari als vaste woonplaats kiezen. De ge z a fit e nc on f er e n t i Reuter seint uit Londen De gezantenconferentie heeft gisteren met na druk verklaard, dat de mogendheden vastbesloten blijven hun besluiten te doen eerbiedigen. Men verwacht dat de mogendheden binnen weinige dagen Montenegro zullen meedeelen, dat het Skoe tari moet opgeven. Ontkend wordt dat Oostenrijk- Hongarije 48 uur als uitersten termijn in over weging heeft gegeven. I n E p i r n s Uit alle steden en dorpen in Epirus konten berichten over levendige beroering, naar aanlei ding van tijdingen, dat Oostenrijk en Italië zou den aansturen op een vergrooting van Albanië ten koste van Epirus, voornamelijk in de rich ting van Koritsa, De bevolking van Koritsa heeft een comité gekozen, bestaande u,it 4 Mohamme danen en 10 Christenen, dat zich naar Saloniki, Athene en verschillende Europeesche steden zal begeven, ten einde bij! de mogendheden te pro testeeren en do verklaring af te leggen, dat de geheele bevolking, zonder onderscheid van gods dienst, zich gewapenderhand zal verzetten tegen elke andere oplossing dan de. vereeniging niet Griekenland. De B al ka ns t at e n. Men seint ait Sofia aan de »Kölnische Zeitung Tot de voorwaarden voor den voorloopigen vrede behoort ook de demobilisatie van het Turksche leger en de aftocht van de Bulgaarsche troepen van Tsjataldzja. De Bulgaren kunnen niet tot de mobilisatie overgaan, zoolang de geschillen met de bondgenooten, die nog telkens scherper vormen aannemen, niet uit den weg zijn geruimd. De Grieken moeten te Saloniki reeds meer dan 100.000 man hebben saamgetrokken en nieuwe troepen komen dagelijks aan. In welingelichte kringen, aldus meldt Reuter uit Sofia, wordt meegedeeld, dat de Kamer van Koophandel te Belgrado die te Sofia heeft voor gesteld, tijdens het orthodoxe paaschfeest den sedert eenigen tijd gestaakten arbeid van het Servisch-Bulgaarsche comité voor de economische toenadering te hervatten. De Kamer van Koophandel te Sofia heeft het voorstel aangenomen. Men gelooft dat deze poging tot toenadering ten doel heeft, de betrekkingen tusschen beide landen minder gespannen te maken. BELGIS. Het officieuse iJournal de Bruxelles" meldt, dat de afgevaardigde van Aarlen, Dubus de War- naffe, in een kort geleden door hem gehouden voordracht, de verklaring heeft afgelegd, dat de regeering besloten heeft om de verdediging van de provincie Luxemburg aan een landweercorps op te dragen, dat in oorlogstijd noch bij het leger te velde noch bij de vestingtroepen gevoegd zal worden en waarvan de hoofdmacht te Aarlen in garnizoen zoy liggen. FRANKRIJK. De sGaulois" beweert, dat minister von Jagow Cambon zijn leedwezen te kennen gaf over de bevordering van den onderprefect te Lunéville, die tot prefect benoemd werd. Cambon stelde de Fransche regeering hiervan in kennis, benevens van de klachten, die geuit werden tegen de auto riten van Lunéville ten opzichte van het incident met de Zeppelin. Minister Pichon liet de Duitsche regeering antwoorden, dat zij het incident als beslist gesloten beschouwde. De nGaulois" voegt hieraan toe, dat de Fran sche gezant had kunnen doen opmerken, dat volgens verkregen gegevens de beschuldiging van spionnage volkomen terecht zou kunnen aange voerd worden tegen de officieren van de Zeppelin. ITALIS. Te Castellamare is in tegenwoordigheid van den Koning en de Koningin, den minister van oorlog en afvaardigingen uit Senaat en Kamer, de „Duilio", de zesde Italiaansche dreadnought,,, van stapel geloopen. De vijf andere zijn de „Danle Alighieri", de „Leonardo da Vinei", de „Conté di Cavour" en de „Andrea Doria". De „Duilio" is de laatste Italiaansche dreadnought, «ie 22,000 ton meet. De andere dreadnoughts, die nu nog op stapel liggen, zullen 28,000 ton meten. De „Duilio", een zusterschip van de „Andrea Doria", is den 24sten Aprii 1912 op stapel gezet. Zij heeft, evenals de „Andrea Doria", 13 kanonnen van 30,5 c.M., 16 van 15,2 c.M. en 24 van 7,6 c.M. De kanonnen van 30,5 c.M. zijn opgesteld in drie geschuttorens voor 3 kanonnen en 2 voor 2 boven de lengteas van het schip. Het vaartuig heeft twee torpedolanceerbuizen. Met een tur- hineinachine van 24,000 P.K. kan het 23 knnopen loopen. De bemanning telt 950 koppen. Binnenland. U. M. de Koningin. H. M. de Koningin heeft gisterochtend halftien den minister van oorlog iu conferentie ontvan gen, is te 11 uur in open rijtuig uitgereden tot het maken van een rijtoer en heeft vervolgens het noenmaal gebruikt bjj H. M. de Ko ingin- Moeder. Teruggekeerd ten paleize, ontving H. M. op verschillende uren van den namiddag is audiën tie de ministers van binnenlandsche zaken, van financiën en van buitenlandsche zaken. Laatstgemelde zou ook tegenwoordig zijn lij het bijzonder gehoor, dat H. M. te 6 uur zou verleenen aan den nieuwbenoemden Spaanschen gezant bij Hr. Ms. hof. Per gewonen Staatsspoortrein van 7 uur 28 .min, waarin zich de rijtuigen van den Konink lijken trein bevonden, keerde H. M. de Koningin gisteravond naar Ober Ursel terug, waar zij heden ochtend omstreeks 6 uur zou aankomen. H. M. werd uitgeleid door den opperstalmeester, baron Bentinck en toegejuicht door velen die op het perron bijeen waren. De Koningin was vergezeld door de hofdame, jonk vrouwe Six en door den adjudant, majoor graaf Du Monceau, terwijl jhr. mr. van Tets, hoofdambtenaar van Hr. Ms Kahinet, die ook gisteren-avond met de Koningin was medegeko- men, wederom mede terugging. Gouvernement en Protestantsche kerken in Oost Iadië. Naar wij vernemen, is het rapport der staats commissie tot voorbereiding der herziening van de verhouding tusschen het gouvernement en de protestantsche kerken in Oost-Indië gister aan de Koningin aangeboden. (ïTel.") Historische optocht te 's-Gravenhage. De commissie voor den historischen optocht heeft de medische faculteit der Leidsche studenten uitgenoodigd om deel te nemen aan dezen optocht, door vorming van een groep, voorstellende Herman Boerhaave, voorafgegaan door een pedel en ge volgd door studenten uit verschillende landen aan de Leidsche Academie. Johanniter-orde. De vergadering van de commanderij Nederland der Johanniter-orde zal, naar de »Arnh. Ct." meldt, dit jaar te Arnhem gehouden worden. fis oij

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 1