Dagblad voor Schiedam en Omstreken. j.flnn - m r tf ik Gratis Ongevallenverzekering f De oorlog op den Balkan. RIE N ZI. 36>sü? Jaargang. Maandag 28 April 1913 Ho. 10609. OTereenlcomstig on de polis Femelde voorwaarden, Officieel© berichten. Politie. Nieuws. FEUILLETON. Bureau: Boterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand o0 ct., franco p. post ƒ2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regelHandelsadvertentiën 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. De verzekering by levenslange geheele invaliditeit wordt gewaarborgd door by verlies van een hand, voet of oog Hollandsche Algemeene I I U U oen duim Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam. I UU wijsvinger; I |(J bij verlies van eiken ande ren vinger. flet Kohier van de Personeele Belasting no. 8, 0ver het dienstjaar 1913, op 26 April 1913 exe cutoir verklaard, is op heden aan den ontvanger F^trecte ^elaslingen alhier overgemaakt. Er zij aan herinnerd, dat de termijn van zes Weken, voor het indienen van bezwaarschriften, heden ingaat. Ingezetenen die, tengevolge van misleidende Verklaringen van colporteurs werkzaam ten be hoeve van de vereeniging voor werkverschaffing, &evestigd te Alkmaar, Paardenmarkt 6, Directeur Janssen, en van de vereeniging voor werk verschaffing, gevestigt te Haarlem, Jansweg 37, Directeur Th. J. Schoemaker, tot een dezer ver- eenigmgen zijn toegetreden, worden beleefd ver- z°cht zich bij den Commissaris van politie alhier aantemelden. Skoetari. De tekst eerter proclamatie' door den kroonprins uitgevaardigd en die op de muren der open bare gebouwen te Skoetari zal worden aange plakt, luidt als volgt: „Het overwinnende le ger van Z. M. den koning van Montenegro komt uwe muren binnen, niet als het leger van een veroveraar, maar als een macht, die olieden, wier voorvaderen in deze zelfde maand thans 435 jaar geleden na een dapperen strijd ge vallen zijn, komt bevrijden van het Ottomaan- kche juk. Het Montenegrijnsche leger brengt 11 naast bevrijding eerbied voor uwe wetten. b zullen voortgaan alle godsdiensten te be schermen, want Montenegro en het Servische v°lk waren steeds de getrouwet beschermers der tradities en stonden steeds de religieuse verdraagzaamheid voor. Bezitnemend in naam van Zijne Majesteit den koning1 van Montenegro van uw roemrijke stad, wier naam schittert ltl de geschiedenis van het Servische volk, waarborgen wijl zekerheid van persoon en O'ëcndom, rechtvaardigheid van bestuur en alle weldaden der beschaving. Wijdt u weder- 0111 aan uw gewone bezigheden, maar hebt eer- Ihed voor alle bevelen, die van hooger hand ge geven worden, daar gtij anders de gestrengheid van de wet zult gevoelen. Uw traditioneele wel willendheid en gastvrijheid treden thans in al bun verdiensten op den voorgrond, nu uw l°t opnieuw verbonden wordt met uo geschie. 'lenis van Servië, waarvan gij! gedurende vier eeuwen gescheiden waart. Vereenig u met pns lfl de kreet „Leve Z. M. koning Nicolaasi!" w.g. De Commandant der Montene grijnsche hoofdmacht, KROONPRINS DANILO. Dit Weenen verneemt de „Vössische Zeituna'": 13) VIERDE HOOFDSTUK. Een zonderling voorval. De uiteenstroomende menigte vermijdende, §lrig Adriano met rassche schreden eene dier hauwe straten door, welke naar zijn paleis ge leidden, dat op eenen niet geringen afstand, van "e plaats waar het jongste gevecht had plaats gegrepen, gelegen wa-s. Zijne opvoeding en zijne betrekkingen deden hem een levendig belang pellen, niet alleen in de twisten en verdeeld heden, welke zijn hand teisterden, maar ook in "et toon eel, waarvan hij getuige was geweest, en in het gezag, door Rienzi uitgeoefend. Vroeg wees geworden en uit eenqn jongeren "*aar rijkeren tak der Colonna's gesproten, was Adriano opgebracht onder de zorg en voogdij Jan zijnen bloedverwant, den listigen maar dapperen Stefano Colonna, die van alle de Ro- "ieinsche edelen de machtigste was, zoo wel door de blakende gunst waarin hij bij den Paus stond, als door het aantal van gewapende huur lingen, welke zijn vermogen hem in staat stelde De beslissing staat onmiddellijk voor de deur, De ambassadeursconferenti© te Londen heeft 23 dezer eenstemmig besloten, dat alle mogendheden van Koning Nikolaas onmiddellijke ontruiming van Skoetari zouden eischen. De vertegenwoordi gers der mogendheden te Cettinje, met uitzonde ring van den Russischen gezant, hebben voor dezen stap de noodige volmachten ontvangen. De Montenegrijnsche regeering gaat intusschen voort in het openbaar te verkondigen dat zij Skoetari wil behouden, doch onderhands wordt van diplomatieke zijde meegedeeld dat Montene gro van Skoetari wel afstand zal doen, en cur- halve het aanwenden van dwangmaatregelen, zoo als Oostenrijk-Hongarije aanbeveelt, niet noodig is. Door deze taktiek, die van het begin af aan aoor Oostenrijk-Hongarije is begrepen, kan men echter ook de mogendheden niet meer om den tuin lei den. Als zeker is' aan te nemen, dat ue te Londen besloten gezamelijk te ondernemen stap der mo gendheden te Cettinje misschien reeds heden, doch in elk geval zeer spoedig zal worden gedaan. Oostenrijk-Hongarije dringt op een spoedige be slissing aan en wijst elke verdere vertraging van de hand. Het standpunt van O os te n rij k - Ho nu a r ij e is Een vertraging van de door alle mogend heden voorgestelde actie tegen Montenegro, waar- door de ontruiming van Skoetari met geweld moet worden verkregen, zal door Oostenrijk-Hon garije niet meer worden geduld. Het stelt de mogendheden voor de beslissing, om Montenegro gezamenlijk te dwingen Skoetari te verlaten. V eigens, bericht aan de „Slawische Korrespon- denz" uit Cettinje, treft de Montenegrijnsche re geering maatregelen, waaruit af te leiden is, dat zij; er niet aan denkt Skoetari te ontruimen. De bladen te Cettinje nomen van de verklaring der groote mogendheden geen nota en niemand be kommert zich om de aankondiging van een diplo- matieken stap van Europa tegen Montenegro. Zoo wel koning Nikolaas als de regeering staan op het standpunt, dat Skoetari Montenegro niet kan worden afgekocht. De „Reichspost"! verneemt uit' Cattaro dat Mon tenegro, aangemoedigd door de houding der mo gendheden, voortgaat met uitdagende bedreigingen tegenover Oostenrijk-Hongarije. Diet Montenegrijn sche regeering verklaart, dat zoodra de eerste de beste Oostenrijksche soldaat den Monteoegrijn- schen grond betreedt, zijl onmiddellijk de vijande lijkheden tegen Cattaro openen zal. De Balkanstaten. Aan de „Temps" wordt uit Belgrado gemeld De Servische regeering heeft aan de verte genwoordigers der mogendheden doen weten, dat, indien Oostenrijk, hetzij met of zonder man daat van Europa, een militaire actie te land tegen Montenegro zou beginnen, de vier Balkan-gealli eerden zich onmiddellijk in slagorde: zouden scha- ren. «t Rusland. De Russische, regeering heeft te Weenen pen mondelinge nota doen geven, waarin gezegd wordt, te bezoldigen. In zijne eerste jeugd had Adri ano, eenen, naar het oordeel dier eeuw, buiten- gewonen aanleg voor verstandelijke studiën aan den dag gelegd en veel van die weinige kennis opgezameld, welke men toen van de oude taal en de oude geschiedenis zfjns vaderlands bezat. Schoon hij slechts een knaap was, in den tijd, toen wij hem voor het eerst, als getuige van Rienzi's gemoedsaandoeningen bij den dood van zijnen broeder, den lezer voorstelden, was zijn goed hart doordrongen geweest van mede gevoel voor Cola's smart en schaamte over de koelheid zijner bloedverwanten, bij de vruchten hunner eigene veete. Hij had vurig naar Rienzi's vriendschap getracht, en, ondanks zijne jeugd, het karakter van dezen naar waarde geschat. Maar schoon Rienzi, kort na die ramp, niet meer om den dood zijns broeders scheen te den ken, schoon hij opnieuw de halle der Colonna's betrad en op hunne feesten aanzat, bewaarde hij zekeren afstand en kon zelfs Adriano zijne koelheid slechts gedeeltelijk overwinnen. Hij weigerde elk hem gedaan aanbod van dienst - betooning, gunstbewijs of bevorderingen eeni- ge ongewone vriendschapsblijken van Adriano schenen hem eerder meer teruggetrokken dan meer gemeenzaam te doen worden De vroolijke scherts en het levendig onderhoud, dat hem vroeger tot eenen welkomen gast had gemaakt bij hen, die hun leven in elkander afwisselende gevechten en verveling doorbrachten, was in dat de keizerlijke regeering van oordeel js, dat de mogendheden er verre van zijn, ten aanzien van Montenegro de' haar ten dienste! staande middelen van actie, hetzij door pressie of beloften, të hebben uitgeput. Dientengevolge meent de keizerlijke regeering de Oostenrijk-Hongaarsche regeering te moeten waarschuwen voor de ernstige gevolgen, die iedere overijlde actie na zich zou kunnen slepen. BELGIS. De inwijding van de wereldtentoonstelling te Geul en van de bloemenfeesten geschiedde Zater dagmiddag door den Koning. De koningin en prins Leopold vergezelden Z. M. Onder groote geestdrift en toejuichingen van een-talrijke volks menigte kwam de souverein op het lentoonstcl- lingsterrrein. DUITSCHLAND. Bij de Zaterdag gehouden derde lezing der oorlogsbegrooung betoogde Liebknecht in den Rijksdag, dat de openbaar gemaakte verklarim en der firma Krupp niets beteekenen. De firma schijnt het niet de moeite waard te vinden, iets meer steekhoudends te zeggen. In dit geval te spreken van kleinigheden is werkelijk lichtzinnig- Een vakman heeft verklaard, dat onder alle firma's geen enkele is die zoo stelselmatig met andere dan technische middelen werkt als Krupp. Door de kartelleenng .bestaan veelvuldige betrek kingen tusschen Duitsche en buitenlandsche ondernemingen. Bij ons bestaat, ging Liebknecht voort, een officiereukliek, welker vertegenwoordiger de kroon prins is, die zelfs in dit Huis betoogingen houdt. (Gelach). De voorzitter riep Liebknecht tot de orde. Er ontstond groote beroering. Von Heeringen, de minister van oorlog, ant woordde Wat ik over de zaak-Krupp te zeggen had, heb ik reeds meegedeeld. De justititie heeft de zaak nu in handen, zoodat er geen sprake kan zijn van vermoffelen. Een militair kabinet is noodig, zoolang de Koning van Pruisen volgens de grondwet het opperbevel over het leger voert. Dat de aanvallen in de pers tegen mij, gelijk de sociaal-democraat Stucklen beweerde, uit militaire kringen komen, moet ik tegenspreken. Zoo is ons leger niet gedegenereerd. (Luid geroep Zeer goed!) Elk sociaal-democratische aanval eert den Pruisi- schen minister van oorlog. (Toejuichingen rechts. Beweging). Daardoor wordt bewezen dat de Pruisische minister van oorlog zijn plicht heeft gedaan. (Langdurige toejuiebingen rechts). Bij den post «adjudanten van vorsten en prinsen" verklaarde de minister van oorlog, dat, volgens de wenschen van den Rijksdag, het aantal adjudanten met tien zal worden verminderd. (Toejuichingen). De begrooting van oorlog werd aangenomen. Heden voortzetting van de beraadslaging over de rijksbegrooting. FRANKRIJK. Naar de «Echo de Paris" meldt, zullen waar- schynlijk binnenkort Fransche oorlogsschepen naar den Levant gezonden worden, om aldaar over de belangen van Frankrijk te waken. Het blad merkt op, dat deze maatregel is uitgegaan van den minister van buitenlandsche zaken, die er bij zijn collega van marine nadrukkelijk op heeft aangedrongen, dat de Fransche vloot in het oostelijk gedeelte der Middellandsche Zee en in den Archipel steeds vertegenwoordigd zou zijn. eenen spottenden, bijtenden en gestrengen aard verkeerd. Maar de geestelooze baronnen werden evenzeer door zijn vernuft vermaakt, en Adri ano was bijna de eenige, die onder den glim lach de verborgene slang gewaar werd. Dikwijls zat Rienzi aan het feestmaal zwij gende maar opmerkende, als bespiedde hij iederen blik, als woog hij ieder, woord, als nam hij maat en hoogte van het verstand, de zaakkennis en den gemoedsaard van iederen gast; en wanneer hij die zucht scheen te heb ben voldaan, werd zijn geest levendig, begonnen zijne woorden te vloeien, en terwijl zijn schit terend maar bitter vernuft het feest verlichtte, zag niemand in die flikkerende maar vreugde- looze bliksemflitsen het teeken van den nade renden storm. Ondertusschen verzuimde hij geene gelegenheid, om met de geringere burgers bekend te worden, hunnen geest op te wekken, hunne verbeelding in vlam te zetten, hunnen naijver aan te vuren, door eene schilderij van het tegenwoordige en een verhaal van het ver- ledene. Hij wies in volksgunst en vermaardheid en had te grooter invloed op den hoop, daar de edelen hem in eere hielden. Misschien was het daarom, dat hij de Colonna's voortdurend bleef bezoeken. Toen. zes jaren vroeger dan de tijd. van welken wij thans spreken, het Capitool der Caears getuige was van de zegepraal van Petrarcha, had de roem van zijne geleerdheid den jongen Rienzi de vriendschap des dichters SPANJE. Door de regeering is het besluit afgekondigd, betreffende het godsdienst-onderwijs in de open bare scholen. Volgens dit besluit zal aan alle kinderen les in den Catechismus en de Bijbelsehe geschiedenis gegeven worden, uitgenomen aan die kinderen, wier ouders een anderen godsdienst dan den Katholieken zijn toegedaan. Voor vele Spaansche kerkvervolgers is dit besluit een tegenvaller, want zij hadden gehoopt dat de liberale regeering meer in hun geest zou zijn opgetreden, en verder zou gegaan zijn, maar de regeering is ervan overtuigd, dat zij niet verder gaan kan, wijl zij anders een groot deel der Spaansche bevolking tegen zich in het har nas jaagt. PORTUGAL. De „Mundo" meldt, dat een groep personen, zich noemende republikeinen, te Lissabon een beweging voorbereidde, waarvan het doel onbe- kepd is. De autoriteiten namen alle mogelijke maatregelen, om wanordelijkheden te voorkomen. Enkele individuen, die gearresteerd zijn, boudeer den, voor eenige kazernes te gaan manifesteeren. De „Mundo" voegt hieraan toe, dat hedenoch tend om vijf uur de orde volmaakt hersteld was en dat de incidenten gedurende den nacht slechts dienden, om trouw aan het leger te toornen en dat. dit de regeering aanleiding zal geven tot 't nemen van maatregelen tegen onruststokers. De „Republique" zegt eveneens, dat in het eerste uur van den ochtend een groep mani festanten zich naar de kazerne van het vijfde regiment infanterie he gaf, onder het roepen van „Leve de republiek'" D© soldaten losten een salvo op de manifestanten, die zich daarop verspreidden. De politie drong vervolgens in de lokalen van den radicaal-republikeinscben bond, waar twintig personen gearresteerd wer den. Het blad voegt hieraan toe, dat om drie uur 's ochtends twee bommen ontploften bij de brandweerkazerne, in het kwartier Graca. Het kabinet kwam bijeen, om te beraadsla gen over de te nemen militaire maatregelen. Een ander telegram meldt: De regeering, die op de hoogte was van de laatste woelingen der monarchisten, geholpen door medeplichtigen, die zich extreme of syndicalis tische republikeinen noemden, had alle mogelijke noodzakelijke maatregelen genomen. Dienten gevolge patrouilleerden hedennacht burgerlijke verworveneene vriendschap, die, slechts onbeduidend gestoord, tot het einde van beider zoo geheel verschillend leven stand hield. Latei- tot eenen der voor Avignon bestemde Romein- sche afgevaardigden verkozen, was Rienzi bij Petrarcha) gevoegd, om Clemens VI te verzoe ken, den Heiligen Stoel van Avignon naar Rome terug te brengen. Het was in die zending, I dat hij de eerste blijken gaf van zijne buiten gewone vermogens van welsprekendheid en overreding. De Paus, minder naar roem dan naar rust hakende, werd door de beweegredenen niet overtuigd, maar de pleiter verrukte hem, en Rienzi keerde naar Rome terug, over laden met eer en met de waardigheid van een hoog en verantwoordelijk ambt bekleed, Niet langer de werkelooze geleerde, de vroolijke feestgenoot, verhief hij zich op eens in uitste- kenheid boven al zijne medeburgers. Nimmer te voren was eenig gezag, met zoo gestreng eene eerlijkheid zoo onbedorven een ijver uitge oefend. Hij had getracht, zijne ambtgenooten dezelfde verhevende beginselen in te boezemen het was hem mislukt. Thans zelf gevestigd, was hij begonnen zich openlijk op het volk te beroepen en reeds scheen een nieuwe geesr de Romeinsche bevolking te bezielen. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 1