Dagblad voor Schiedam en Omstreken. finn bg™"es f en rr fifj De oorlog op den Balkan. Gratis Ongevallenverzekering f RIENZI. 36ste Jaargang. Vrijdag 2 Mei 1913. No. 10612 OTeraMoistii op de polls vermelde voorwaarden, io»iTil Officieel© berichten. Kennisgeving. Raitenlasdsch Nieuws. FEUILLETON, Verspreide berichten. Binnenland. BureauBoterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., lranco p. post ƒ2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regelHandelsadvertentiën 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. De verzekering levenslange geheele invaliditeit wordt gewaarborgd door de by verlies van een hand, voet of oog; Uollandsche Algemeene I U U efin duiin Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam. I UU wysvinger; I (J bij verlies van eiken ande ren vinger. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gelet op art. 14 der Verordening op het Grond bedrijf van den 20sten December 1911 Gemeente blad no. 64), Doen te weten Dat de rekening en verantwoording van de inkomsten en uitgaven van genoemd Bedrijf, over het dienstbaar 1912, op heden aan den raad is ingediend, en met de balans en winst- en ver lies rekening tegelijk op de secretarie der ge meente voor een ieder ter lezing is n-dergelegd on met genoemde stukken tegen betaling der kosten, in afschrift aldaar verkrijgbaar is gesteld. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 2 Mei 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. L. HONNERLAGE GRETE. Be Secretaris V. SICKENGA De gtez a'n'tenc onf eire,n t i e te Londen. Waar Reuier meldt is de vïeew in sommige kringen tot uiting gebracht lat de gezanten- conferentie te Londen in een mislukking zou kun nen. eindigen, gelukkig niet verwezenlijkt. De meeste gezanten verlieten het departement van buitenlandsche zaken om Vijf minuten voor zes. Enkel de Oostenrijksch-Hongaarsche gezant bleef nog eenigen tijd achter om met minister Grev te praten. Kort daarna werd aan het departement be kend gemaakt, dat de gezanten a.s. Maandag opnieuw zullen vergaderen. In oen tusschenfijd nullen zij aan de betrokken regeeringen kennis geven van hetgeen ter conferentie is besloten. Het „Neue Wiener Tageblatt" deelt in een speciale editie mee', dat tegen heden door den Keizer een buitengewone kabinetsraad is bijeen geroepen. Alle ministers en de minister-presidenten der dubbel-monarchie nemen er aan deel. De Keizer heeft gistermorgen den minister van buitenlandsche zaken en den chef van den gene- iaien staf ontvangen. De audiënties hebben drie uur geduurd. De B a 1 kan-bo 11 dg enooten. De correspondent van de „Daily Telegraph" te Boekarest beweert uit absoluut betrouwbare bron vernomen te hebben, dat de toestand op het Balkanschiereiland zeer onrustbarend is. Hem werd verzekerd, dat, zoodra tussehen de bond- genooten en de Turken de vrede geteekend is, een nieuwe oorlog: tusschen Servië en Bulgarije en Griekenland en Bulgarije zou uitbreken. In 15) „En gij, Benedetta zijt te vlug van tong. Hoe kunt gij zoo spreken, daar ge weet, dat hij mij nimmer, sinds ik voor het minste nog slechts een kind was, zelfs aangesproken heeft "een, dat hij nauwelijks weet, dat ik besta. Hij, "e edelman Adriano Di Castello, zou aan de arme Irene denken de enkele gedachten is dwaasheid „Waarom zeide de voedster, schertsende, Waarom denkt gij dan aan hem?" Hare tochtgenoote zuchtte opnieuw, dieper dan te voren. „Heilige Catharina 1" ging Benedetta voort, „zoo er slechts een man m dé wereld was, zou ik ongehuwd willen sterven, eer ik aan hem wilde denken tenzij hij ten minste mijne hand tweemalen gekust had en de schuld aan mij lag, dat hij het niet in hare plaats mijne lippen deed." De jonkvrouw bleef nog het stilzwijgen be waren. „Maar hoe kwaamt gij er toe, hem te bemin nen?" vroeg de voedster. „Ge kunt hem niet den Jaatsten tijd moeten herhaaldelijk tusschen Bulgaar,sche, Grieksche en Servische legerafdee- lingen botsingen hebben plaats gehaa, ai® echter door de uiterst strenge censuur piet wereldkundig geworden zijn. Vooral in Griekenland moet de oorlog met Bulgarije zeer populair zijn. Naar ver- luidt hebben de Bulgaren thans in .e omgeving van Serres en Kavalla 140,000 a 150,000 man geconcentreerd. De Grieken hebben tusschen Saloniki en Serres een ongeveer even groot» troepenmacht samengetrokken. Gedurende ue laatste dagen zijn in het Helleensche rijk vier nieuwe reserve-lichtingen gemobiliseerd, terwijl groote hoeveelheden oorlogsmateriaal onder de diepste geheimhouding uit Frankrijk en elders naar Saloniki verzonden zijn. De Serviërs trekken bij Velestano, ten Noord- Oosten en Oosten van Monastir, circa 200,000 man samen, wier taak het is het Bulgaars*}» leger, dat thans tegen Monastir oprukt, tot staan te brengen. j Welingelichte kringen verzekeren, dat de oor log onvermijdelijk is en dat de vijandelijkheden, zonder voorafgaande oorlogsverklaringen, plotse ling zullen uitbreken. Koning, Gonstantijn van Giieeknland zal zich onmiddellijk hij het begin van den oorlog naar Saloniki begeven. De kroon prins gaat naar Monastir, zoogenaamd om het veioverde grondgebied te bezoeken; waarschijnlijk zal hij bij het Servische leger blijven. Alles wordt in het werk gesteld, om voor bet uitbreken der vijandelijkheden tusschen Griekenland en Servië een verdjag tot stand te brengen. T u r k ij e e n de Ba Ik a n s t i ten. De onderteekening der voorloopige vredesvoor waarden tusschen Turkije en de Balkanstaten zal tc Londen geschieden. Men meent te weten, dut de mogendheden aan liet congres van vredes- afgevaardigden het door hen samengestelde ent- werp der voorloopige voorwaarden zullen voor leggen, en de gevolmachtigden uitiioodig'en het te teekenen of goed te keuren. Deze wijze van handelen is gekozen om langdurige besprekingen te vermijden. Te Val oma. Volgens de „Giornale d'Italia" zijn Maze bey, die bij1 de wederinvoering van de Turksche grond wet een belangrijke rol speelde, en diens adju dant, toen ziji zich gisteren te Valona wilden in schepen, door revolverschoten Gedood. Do moor denaars konden zich ongehinderd verwijderen. Te Valona heerscht volmaakte anarchie. De toestand in Albanië. Uit Korfoe wordt gemeld, dat men daar een levendig kanonvuur uit de'richting van Walona hoort. Dit geeft aanleiding te vermoeden dat de troepen van Dizjawid pasja, die in do nabijheid dier stad lagen, thans voorgoed er bezit van hebben genomen. Een officieel© kennisgeving' meldt, dat de Porte Essad pasja (op zijn vraag, welke houding! hij moet aannemen) heeft verzocht de Albaaeesche troepen te ontslaan na hen te hebben ontwapend zeer dikwyls gezien hebben, sinds zijne we derkomst in Rome zijn slechts vier of vijf weken verloopen." „O, hoe dom zijt geantwoordde de schoone Irene. „Heb ik het u niet gezegd en herhaald, dat ik hem reeds voor zes jaren lief had „Toen gij slechts tien jaren teldet en eene pop uw voegzaamste vrijer zoude geweest zijn. Zoo waar als ik eene Christinne ben, gignora gij hebt uwen tijd goed besteed." „En hoorde ik. gedurende zijne afwezigheid," vervolgde het meisje hartstochtelijk, maar droe vig. „niet van hem spreken, en was de klank zijns naams niet als eene liefdegift, die mij verzocht, zijner te gedenken En heb ik mij niet verheugd, als zij hem prezen, en heeft het mij niet gegriefd, als zij hem laakten, en toen zij zeiden, dat zijne lans in het tour- nooi overwonnen had, schreide ik toen niet van trotsen toen zij fluisterden dat zijne zoete bede welkom wezen zou, schreide ik 'toen niet even hartelijk van smart? Waren de zes jaren zijner afwezigheid niet een droom, en was zijn wederkeer geen ontwaken in het licht, een ochtend van roem en zonneglans? En ik zie hem thans in de kerk, waar hij niéts van mij weet, en op zijnen gelukkigen klepper, als hij langs mijn getralied venster rijdt, en is dat niet geluk genoeg voor liefde „Maar zoo hij u niet bemint „Dwaze, dat vraag ik niet, neen, ik weet niet eens of ik het wenschMisschien wilde ik en de rest der troepen (het Turksche contingent daarvan) naar Beiroet te zenden. Als de internationale vloot er zich tegen ver zetten mocht., dat deze troepen naar Beiroet ver trekken, verzoekt de Porte ze naar Walona ie laten gaan, waar zij zich dan zullen vereenigen met het overschot van het westelijke leger onder Dzjawid pasja. De Porte zal egld en levensmiddelen naar Wa lona zenden, om de troepen van het noodige te voorzien. DUITSCHLAND. Men is er reeds thans aan doende, den jeug digen verloofde van keizer Wilhelm's eenige dochter, prins Ernst August van Brunswijk, langzamerhand een positie te verschaffen. Wanneer niet alle voorteekenen bedriegen, dan zal hij spoedig na het huwelijk met prinses Victoria Luise niet slechts als Duitsch hertog, maar dadelijk als groothertog in de rijen der Duitsche bondsvorsten worden opgenomen. Uit Gmunden, den zetel van den hertog van Cumberland, wordt nl. gemeld-, dat aldaar in wel onderrichte kringen verluidt, dat de troonsbestij ging van prins Ernst August in den Bondsraad reeds is uitgemaakt en dat voorts de reeds aan geduide uitbreiding van Lüneburg met. Hanno- versch gebied overeenkomstig de waarheid is, en dat de prins den titel van „Herzog zu Braunsch weig und Groszherzog von Lüneberg" zal voe ren. Er zal dus een stuk van de Pruisische pro vincie Hannover worden afgenomen en bij het nieuwe groothertogdom worden gevoegd. Een dergelijke afstand van grondgebied is in de ge schiedenis van Pruisen nu juist niet iets alle- daagsch, evenzeer zonden zijn staatsrechtelijke gevolgen niet zoo gemakkelijk te overzien zijn. Men zal echter met een nader onderzoek van deze Welsch-Hoibenzollemsche transactie gevoe gelijk kunnen wachten tot het Pruisisch verzoek aan den Bondsraad ook publiekbekend is ge- worden. i BELGIS. In de Belgische Kamer heelt de liberale afge vaardigde Lorand verzocht, den minister van Oorlog te mogen interpelleeren over de verdedi ging van Luxemburg. Op voorstel van den mi nister-president zal de interpellatie gehouden wor den bij de behandeling van art. 37 der militie- wet. ARGENTINIë. Na een zeer bewogen zitting verklaarde de Se naat de verkiezing van den social istischen se nator Iber Lucca voor geldig. Benedito Bene- venuta en Luiz Guemes werden tot vice-presiden ten gekozen. ZUID-AFRIKA. De Zuid-AfTikaansche Volksraad heeft, naar de liever van hem droomen, zooals ik wilde dat hij ware, dan hem te kennen zooals hij is. Hij kon vriendelijk of onedelmoedig wezen, of mij slechts weinig beminnenliever ware ik in het geheel niet bemind, dan het Hauw te zijn en mijn hart te zien wegteeren door de vergelij king met het zijne. Ik kan hem thans beminnen als iets afgetrokkens, onwezenlijks en goddelijks maar hoe groot zou mijne schaamte, mijne ellende zijn, zoo ik hem minder vinden moest dan ik hem mij voorstelde. Dan zou inderdaad mijn leven verkwist zijn geweest, dan zou in derdaad de aarde hare schoonheid verloren hebben." De goede voedster was weinig in staat, met gevoelens als deze, overeen te stenlmen. Al had zelfs beider gemoedsaard meer gelijkends ge had, haar ouderdom zoude zulk eene overeen stemming onmogelijk hebben gemaakt. Wie dan de jeugd heeft, heeft een weerklank voor de ziel der jeugd geheel de muziek harer wilde ijdel - heden en romantische grillenDe goede voedster stemde niet in de gevoelens harer jonkvrouw, maar zij deed het in den diepen ernst, waarmede deze werden uitgedrukt Zij vond het verwonderlijk dwaas, maar verwon derlijk aandoenlijk, zii veegde hare oogen met de punt van haren sluier af, en hoopte in het binnenste haars harte, dat hare jeugdige kwee- kelinge spoedig eenen wezenlijken echtgenoot mocht krijgen, om haar zulke onwezenlijke droombeelden uit het hoofd te brengen. Er was „Times" meldt, de motie van wantrouwen in de regeering, voorgesteld door Creswell, liet van de arbeiderspartij, met 68 tegen 41 stemmen ver- worpen'. Botha heeft in deze zitting zijn verzoeningsge zinde politiek verdedigd en Hertzog's aanvallen daarop stuk voor stuk bestreden. Hertzog's doel is aldus Botha alleen om weer in l.et kabinet te worden opgenomen, maar ik ben niet van zins daarom het land op ae kosten en lasten van een verkiezing te jagen. Hertzog hernieuwde zijn aanvallen op de re geering en op Botha, dien hij beschuldigde van huichelarij, bedrog en van verdraaiing uer fei ten. Botha heeft z. i. de beginselen van de Zci l- Afrikaansche partij verkracht en in Ie steek ge laten. Hertzog hield staande aat Botha de schuld was van de jammerlijke verdeeldheid in die partij en van de ontevredenheid der bevolking. Daarom vond hij, moesten Botha en zijn collega's van de regeeringsbanken verdwijnen. Het eerstvolgende Eucharistische congres zal in Lourdes worden gehouden. De Maltezer ridders hebben den Pauselijken legaat een beker van 10.000 fr. aangeboden. Kardinaal Ferrata is Woensdag-ochtend met het oorlogsschip «Hussar" van Malta naar Girgenti vertrokken. Duizenden menschen juichten den kardinaal van af de bastions toe. Het hoofd der firma Krupp te Essen, Knipp von Bohlen uud Halbaeh, die Vrijdagavond met zijn familiete Mittelwolde, hij München, was aangekomen, waar hij1 langen tijd dacht te blij ven om er te jagen, is Maandag, na ontvangst, van een telegram van het ministerie van Oor log, plotseling naar Berlijn vertrokken. Men brengt dit overhaast vertrek Qn de ontvangst van het telegram natuurlijk in verband met de, bekende aanklacht van dr. Liebknecht tegen de firma Krupp. Gezondheidswet, Woningwet en Levens- middelenwet. Het «Tijdschrift voor Soc. Hygiëne" schrijft »De Kamer heeft, na afdoening der Ziektewet, den verderen gang van werkzaamheden, geduren de het korte tijdperk dat haar nog voor de ver kiezingen rest, vastgesteld. De toeslag op de tractementen der onderwijzers, de pensioneering der gemeentelijke ambtenaren en de kustverdediging zullen vermoedelijk al den nog blijvendèn tijd in beslag nemen. Hierdoor is de hoop, dat de bij de Kamer aan hangige wetsontwerpen voor herziening van de Gezondheids- en Woningwet en voor invoering van een Rijkskeuringsdienst voor het recès nog zullen behandeld worden, verijdeld. Toch zijn deze onderwerpen in het belang van volksgezondheid en volkswelvaart van niet minder beteekenis dan de bovengenoemde wettelijke rege- eene korte pauze in haar gesprek, toen. juist waar twee straten zich kruisten, het luide ge- druisch van lachende stemmen en trappende voeten gehoord werd. Van verre zag men in de kruisstraat opgëheven toortsen die het bleeke licht der maan beschimpten, en weldra naderde, tot op zeer korten afstand van de beide vrou wen, een gezelschap van zeven of acht mannen, die. zooals men bij het roode licht der toortsen ontdekken kon, het vreeselijk teeken der Or- sini-s droegen. Onder de overige ongeregeldheden van dien tijd, was het geene zeldzame gewoonte van de jonge edelen of de meer losbandigen onder hen, in kleine en gewapende benden des nachts door de straten te trekken, gelegenheid zoekende tot ongebonden liefdehandel, onder de voor hen kruipende burgers, of eene wapenschermutseling met eenige mededingende omdoolers van hun eiger, stand. Zulk eene bende had Irene en hare gezellin thans toevallig ontmoet. „Heilige Moeder schreeuwde Benedetta. ver- bleekende en half wegvliegende, „welk een vloek heeft ons getroffen Hoe konden wij zoo dwaas zijn, zoo lang bij jonkvrouwe Nina te toeven Vlied, Signora 1 vlied, of wij zullen in hunne handen vallen." Wordt vervolgd.) by

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 1