Staten-GeneraaL Stads- en Gewestelijk Nieuws. Ingezonden. Gemengd Nieuws. liiigen. Waar is de medicus hygiënist die hier voor in de Kamer zich doet gelden?'. De onafhankelykheidsfeesten in de hoofdstad. Zooals wij dezer dagen uitvoeriger mededeelden, heeft de Amsterdamsche commissie voor Plan 1913 in overleg met haar verschillende sub-commis sies een uitvoerig programma samengesteld, dat op menig gebied veel aantrekkelijks belooft te zullen bieden. In de allereerste plaats wordt, zooals men weet, de organisatie beoogd van een Feest-week in den loop van de maand Septem ber, waarvan de juiste datum nog nader zal wor den vastgesteld. Voor deze feestweek zijn o.m. de volgende plannen ontworpen 1. Oprichting van een blijvend gedenkteeken of althans de voorbereiding daarvan. 2. Groot meerdaagsch sport- gymnastiek- en militair- en volksfeest. 3. Taptoe van fanfare-corpsen, carillon- en orgel bespelingen. 4. Vaart van verlichte en versierde schepen door onze grachten. 5. Revue van vissehersschepen. 6. Samenwerking met buurtvereenigingen etc. Daarenboven ligt het in de bedoeling, gedurende den zomer het verblijf voor vreemdelingen zoo aantrekkelijk mogelijk te maken, en met het oog daarop o.m. te organiseeren 1. Excursies in den omtrek der stad, bezoek aan musea en speciale stadgedeelten, etc. 2. Opvoering van een Historisch Openluchtspel, gedurende den zomer eenige malen herhaald. 3. Festival voor Muziek- en Fanfare-corpsen. 4. Bezichtiging van mailbooten en afternoon-tea aan boord. Door de groote reclame, die dank zij het Rijks subsidie door de Centrale Commissie voor Plan 1913 alom in het buitenland is en nog steeds wordt gemaakt, mag dezen zomer een bij uitstek druk bezoek van vreemdelingen worden tegemoet gezien. De Amsterdamsche commissie is zich daar van ten volle bewust, en zij heeft daarom beslo ten, een Bureau in te richten, waar inlichtingen verkrijgbaar zullen zijn omtrent logies daar ter stede, zoowel in hotels en pensions, als bij par ticulieren, en waar tevens inlichtingen zullen worden verstrekt omtrent de diverse tentoonstel lingen, omtrent excursies, de feestelijkheden etc. Aan dit bureau zal tevens een leeszaaltje worden verbonden. Reeds mocht de commissie er in slagen de beschikking te verkrijgen over een voor dit doel bij uitstek gunstig gelegen perceel en zij hoopt dan ook hpt bureau reeds in den loop der maand Mei te kunnen openen. Langer openstelling der stembureaux. Blijkens het Voorloopig Verslag omtrent het voorstel van wet van den heer Vliegen c.s. tot wijziging van de artikelen 5ö, 57 en 85 van de Kieswet, werd door verscheidene leden ernstig betwijfeld of de toestand is, zooals de voorstellers het willen doen voorkomen. Men kan h.i. niet beweren, dat de behoefte aan voorziening in breede kringen wordt gevoeld. Eenige leden meenden, dat betere naleving der bepalingen van de artt. 57 en 58 der Kieswet de thans ondervonden bezwaren voor een goed deel zou ondervangen. Voor andere leden stond vast, dat uitbreiding van den voor het stemmen bepaalden tijd wen- schelijk is. De practische bezwaren tegen eene regeling als de voorgestelde waren in de oogen van vele leden gewichtig. De taak van de voorzitters en leden der stembureaux zou daardoor niet weinig ver zwaard worden. Bovendien oordeelden verscheidene leden het ongewenscht, de spanning en opgewon denheid, die bij de periodieke verkiezingen voor de Tweede Kamer op den avond van den stemdag alom, maar vooral in de groote steden, heerschen, zoolang "de uitslag van de verkiezingen in de ver schillende districten nog niet bekend is, nog te verlengen tot ver over middernacht. Deze bezwaren gaven verscheidene leden aan leiding, den wensch uit te spreken, dat het wets ontwerp althans worde aangevuld met een bepa ling, dat het openen der bus tot den ochtend, volgende op den dag der stemming, wordt uitge steld. Andere leden zouden dit echter zeer be treuren. Eenige leden meenden vooralsnog, dat de voor gestelde regeling de visschersbevolking, te wier behoeve herhaaldelijk is aangedrongen op een speciale regeling, niet zal helpen. Verscheidene leden achtten vervroeging van het openingstijdstip der bus aanbevelenswaardiger dan verlating van het sluitingstijdstip. Eenige leden, tegenstanders van het wetsont werp, wilden den voorstellers echter wel in zoo verre tegemoet komen, dat aan art. 56 der Kies wet een zinsnede worde toegevoegd, waarbij de Kroon de bevoegdheid wordt gegeven, voor die kiesdistricten, waarvoor dit wenschelijk is gebleken, den voor de stemming bepaalden tijd met eenige uren uit te breiden, hetzij door vroeger te be ginnen, hetzij door later te eindigen. Andere leden achtten het bedenkelijk, de re geering in zulk een delicate zaak eenige opdracht te geven, bij welker uitvoering de schijn van partijdigheid werd gewekt. Enkele leden bevolen het denkbeeld aan, een Zondag voor de stemming te bestemmen, gelijk in België ook geschiedt. Weer anderen wenschten den dag voor de verkiezing voor de Tweede Ka mer tot een algemeenen rustdag te maken zij meenden, dat in Engeland de verkiezingsdag een bank holiday is. Eindelijk werd de opmerking gemaakt, dat het in elk geval geen aanbeveling verdiende, nog enkele weken voor de periodieke verkiezingen deze wetswijziging tot stand te brengen. Deze zaak verdient waarlijk wel a tête reposée te worden overwogen. Hadden de voorstellers gewild, dat bij de aanstaande verkiezingen de nieuwe regeling zou gelden, dan hadden zij eerder met hun voorstel behooren te komen. Nationaal Historische optocht. De commissie van uitvoering voor den grooten nationalf n historischen optocht, welke in den aan vang van September te 's-Gravenhage zal worden gehouden, ter herdenking van het honderdjarig onafhankelijkheidsfeest van ons land, heeft uit haar midden een comité benoemd, hetwelk zich speciaal zal belasten met het voorbereiden van de uitgaven, die van dezen optocht zullen uitgaan. Juist waar deze optocht een nationale gebeurtenis mag heeten, die zich, zoowel wat de historische gedachte als de uitvoering betreft, niet zoo spoe dig zal herhalen, meende de commissie er voor te moeten zorg dragen, dat voor de deelnemers zoo wel als voor het publiek herinneringen zullen achterblijven, die van waarde kunnen worden 'geacht. Deze commissie is samengesteld uit de heeren M. Merens. consul-generaal van Servië voor Ne derland, die als voorzitter optreedt en zich tege lijkertijd bereid heeft verklaard de belangen van den optocht in het algemeen, waar dit noodig is, in Amsterdam te behartigen dr. A. J. Barnouw, leeraar aan het gymnasium pastoor L. J. Hage- raats Th. Morren, hoofdcommies aan het Rijks archief te 's-Gravenhagejhr. mr. Th. van Rhei- neck Leyssius, werkzaam aan het Rijks-archief, en H. van der Mandere, journalist-letterkundige, 's-Gravenhage. De commissie heeft zich reeds in verbinding gesteld met verschillende uitgevers van naam om met dezen te onderhandelen over de uitgave der werken, die zij op het oog heeft. De Voorzitter der Tweede Kamer. Dinsdag had in de Twee Steden te 's-Graven hage een maaltijd plaats, door de Tweede Kamer aan den voorzitter aangeboden. De uitnoodiging was ook tot den oud-voorzitter, Graaf van Bylandt, gericht, doch deze had zich wegens gezondheidsredenen verontschuldigd. De tafel werd gepresideerd door Jhr. Mr. van Karne- beek, die een dronk op H. M. de Koningin in stelde. Er werden toasten uitgebracht op den voorzitter door JJhr. Mr. de Geer en Mr. Tyde- man, welke laatste ook graaf van Bylandt her dacht. Jhr. Mr. De Savornin Lohman wijdde een sympathiek woord aan den president van de tafel, terwijl de voorzitter de sprekers bedankte en Jhr. van Karnebeek een dronk wijdde aan het vaderland. Er heerschte een aangename, opgewekte toon. E. Evers, f Na ruim een jaar rust genoten te hebben na zijn vijftigjarig ambtelijk leven, overleed te's-Gra- venhage de heer E. Evers. Tot 1 December 1911 was hij secretaris van 's-Gravenhage en was vroe ger werkzaam bij de Provinciale griffie van Zuid- Holland en de gemeente-secretarie. Eerst was hij werkzaam tot December 1872 als ambtenaar bij da gemeente-administratie te Amsterdam. Bij zijn afscheid als gemeente-secretaris werd de heer Evers benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Heilige Land-stichting. Binnen eenige weken zal de aanbesteding plaats vinden van Coenaculum, klooster, pastorie en mu seum, te bouwen door het bestuur der Heilige Land-stichting. Op den feestdag van het Goddelijk Hart, 30 Mei a.s., zal de plechtigheid der eerste steenlegging geschieden. (Msb.) TWEEDE KAMER. Zitting van Woensdag 30 April. Kustverdediging De heer Thomson repliceerde en bestreed den heer De Beaufort ten aanzien van de gecon- treerde stelling, terwijl hij den minister betwistte, dat er aan de landgrenzen geen strategische pun ten zijn, al wil ook hij die niet versterken. Nu zijn amendement onaannemelijk verklaard is, trok spr. het in. Hij zette nader zijn denk beelden uiteen en richtte zich ook op uitvoerige wijze tegen de sociaal-democraten. Na regeling van werkzaamheden, waarbij de heer S m e e n g e zeide te hopen, dat de minister het voorstel tot overbrugging van de Waal bij Nijmegen wegens de voor de scheepvaart geop perde bezwaren zal terugnemen, werd de beraad slaging over de kustverdediging voortgezet met de repliek van den heer Eland. De heer De Savornin Lohman repli ceerde en verdedigde nader den bouw van het Viissingsche fort, waarmede beoogd moet worden Engeland te beletten de haven te nemen. De Minister van Oorlog dupliceerde en verdedigde allereerst de vertraging bij de indie ning van het ontwerp, om dan verder op de ver schillende beschouwingen in te gaan. Voor de behoefte van het veldleger heeft spr. een open oog, maar de strategische voorbereiding van onze kust is nu urgent. Spr. hield vol, dat het blijvend succes van een landing niet verzekerd is, zonder dat de vijand een haven in bezit heeft. De bewe ring, dat ten aanzien van het fort te Vlissingen pressie is geoefend door het buitenland, noemde spr. klinkklare onzin. Op grond van de adviezen van den chef van den generalen staf hield hij staande, dat een fort te Vlissingen vol doende is. Neuzen en Ellewoutsdijk zijn niet in staat om, zoo het noodig mocht zijn, de Wester- Sehelde af te sluiten. De toezegging, die de heer Eland vroeg (uitstel der aanbesteding) kan onmogelijk worden gegeven reeds omdat de aanbiedingen prijzen bevatten, die alleen®voor een korten tijd gelden. De Minister van Buitenlandsche Zaken, de heer De Marees van Swin- deren, herhaalde in zijn dupliek, dat er geen sprake is van eenige onvriendelijkheid jegens Bel gië en dat onze plicht tot handhaving van de neutralitiet verder gaat dan tot een werkeloos protest. Nog werd een kort debat gevoerd tusschen den Minister van Oorlog en den heer Mar- chant over de vraag, in hoeverre een minister van oorlog recht heeft op steun van de politieke partij waaruit het Kabinet is voortgekomen, waar na de beraadslaging werd gesloten en de stemming over 't amendement-Eland op artikel 1 dat de Minister nog onaannemelijk verklaarde, aangehou den tot Dinsdag a.sals wanneer ook de andere stemminge zullen worden gehouden. Zonder stemming of verdere beraadslaging wor den de artikelen waarop geen amendementen zijn voorgesteld, aangenomen, en de vergadering ver daagd tot Dinsdagmorgen. Weerbericht Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 2 Mei 1913, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 772.0 te Horta. Laagste barometerstand 750.2 te Vestmanoer. Verwachting tot den volgenden dagzwakke tot matigen wind uit westelijke richtingen, meest zwaarbewolkt, waarschynlyk regen of onweers buien, iets warmer. Gemeenteraad. Op de agenda der openbare vergadering van den Gemeenteraad op Dinsdag 6 Mei 1913 des n.m. 2 une, staan de volgende voorstellen 1. Benoeming van onderwijzers aan de scholen F. (Singel, hoofd de heer P. van Bochove) en II. (Schoolstraat, hoofd de heer Chr. Ruiter. 2. Behandeling van het voorstel tot wyziging van de verordening, waarbij de Raad het benoe men en ontslaan van gemeente-ambtenaren en -bedienden aan anderen opdraagt, krachtens art. 145 der Gemeentewet, in dien zin, dat bij vaste benoe ming van reeds tijdelijk aangestelde werklieden en wanneer voor het aanstellen van werklieden de bemiddeling van de arbeidsbeurs wordt inge roepen, kan worden afgeweken van de bepaling, dat een oproeping van sollicitanten moet plaats hebben. 3. Voorstel tot vaststelling eener verordening, houdende eenige bepalingen in het belang der veiligheid van het personenvervoer met sommige middelen van vervoer te water. 4. Voorstel tot het verleenen van een crediet van f15.000.voor den bouw van een admini stratiegebouw voor de Gasfabriek, de Drinkwater leiding en het Electriciteitsbedrijf. 5. Verzoek van de Vereeniging voor Water- leidingsbelangen in Nederland om den prijs van waterlevering voor volks- en schoolbaden op 5 cents per M! te willen vaststellen, met advies van B. en W. 6. Verzoek van J. De Kloe om gedeeltelijke ontheffing van de verkoopvoorwaarden betreffende den grond gelegen aan den West Frankelandschen weg en de Westerkade, met advies van B. en W- Jubilee—Dr. De Bru\jn. Gisteren, 1 Mei, herdacht de heer dr. B. de Bruijn den dag, waarop hij voor 25 jaar in functie trad als geneesheer in het St. Jacobs-Gasthuis. Na des morgens ten zijnen huize met een prachtig bloemenstuk te zijn gehuldigd, werd hij ten 11£ uur in de bestuurskamer van het gast huis door den voorzitter van het college van regenten, den heer burgemeester M. L. Honnerlage Grete, toegesproken met eenige hartelijke woorden, hem gelukwenschende met dit eenvoudige, maar hoog gewaardeerd jubilee en daarbij zijn welge- meenden dank betuigende voor alles wat dr. de Bruijn had gedaan voor de bewoners van het gasthuis. Dr. de Bruijn gevoelde zich zeer getroffen èn voor de ontvangen bloemenhulde èn voor de door den voorzitter tot hem gerichte woorden en sprak den wensch uit, nog vele jaren in het gasthuis werkzaam te kunnen zyn. De bewoners van het gasthuis werden op royale wijze op verschillende versnaperingen onthaald voor rekening van hun jubileerenden dokter. Spaarbank Schiedam. Ontvangen in de maand April 1913 f30.902.56 64 nieuwe deelnemers ingeschreven. Uitbetaald in de maand April 1913 f34.838.87; 60 deelnemers geheel afgeschreven. Hoogwater te Schiedam: Zaterdag 3 Mei v. m. 2.39, n. m. 2.50. De Wethouder van Onderwyszal morgen (Zaterdag) zijn gewoon spreekuur niet houden. Gistermorgen is door eenige perso. nen, die op de Maas: aan het roeden waren, het lijk gevonden van een manspersoon. Het lijk werd overgebracht naar hjet drenke lingenhuisje op de Alg'. Begraafplaats. Het is vermoedelijk het lijk van een inwoner van Meppel. Van een café aan de Nieuwe Sluis- straat is een gr,oote ruit verbrijzeld door- dat het paard van een vrachtwagen er tegen liep. Door de politie is Woensdag een man aangehouden, die gesignaleerd stond voor f4.boete, subs. 3 dagen hechtenis. De man betaalde de boete. UIT DELFT. Bij de gehouden herstemming voor twee leden van den gemeenteraad zijn uitgebracht ter ver vulling van de vacatüre-Van Aggelen 947 geldige stemmen. Hiervan verkreeg de heer E. van Ever- dingen (lib.) 417, en de heer P. L. van der Helm (R. K.) 530 stemmen, zoodat gekozen is de heer Van der Helm. Ter ver vulling van de vaeature-Fiiehe zijn uit gebracht 995 geldige stemmen, waarvan op dr. K. J. Bult (A. R.) 632 en op den heer P. J Krijgsman (S. D. A. P.) 363 stemmen, zoodat gekozen is de heer Bult. UIT ROTTERDAM. B. en W. stellen den Gemeenteraad voor een bedrag van f60.000 beschikbaar te stellen voor de nationale feestviering 1913 alhier. Voor hetgeen direct van gemeentewege zou worden verlangd, is eene uitgaaf van f 25.000 vereischt. Daarbij is aangenomen, dat de ge meente, zooals gewoonlijk, zal zorgen voor het geven van openbare muziekuitvoeringen, met de daartoe noodige opstelling van tenten, voor illu minatie van enkele dienstgebouwen en zoo moge lijk voor eenig vuurwerk, maar daarbij bovendien zal voorzien in de verstrekking van vlaggen voor de schoolgebouwen en de opstelling van eenige getimmerten, die de commissie uit de burgerij bij voorkeur van gemeentewege zou zien uitgevoerd. Dit in aanmerking nemende meenen B. en W. met de comm. voor de finan. dat een totaalcre- diet van f60.000 en alzoo een bedrag van f35.000 voor bijdrage in de kosten der rechtstreeks door de commissie te organiseeren feestelijkheden be schikbaar ware te stellen, eene opvatting, waar toe de commissie voor de financiën vrijheid meent te mogen vinden, uit overweging dat ook door de burgerij zelve omstreeks een dergelijk bedrag is bijeengebracht. De Duitsche post. Mynheer de Redacteur, Het komt mij voor, dat het noodzakelijk is eens de aaudacht te vestigen op het feit dat gister de Duitsche post te Schiedam niet is gedistnbueei'd. Bij informatie is mij gebleken, dat op Zon- en Feestdagen de Duitsche ochtendpost voor Schiedam wel te Rotterdam aankomt, maar daar kalm blijft liggen tot den volgenden dag. In Rotterdam wordt de Duitsche post Zondags morgens op Zon- en Feestdagen wel gedistribu eerd, hetgeen dan ook uit den aard der zaak voor den handel van belang is. Waarom moeten wij in Schiedam bij Rotterdam ten achter staan Ik wil U wel de verzekering geven, dat wat mijne zaak aangaat, het van veel gewicht is dat ik Zondags nog even van de Duitsche correspon dentie kennis neem, opdat ik. mijn personeel voor 's Maandagsochtends de noodige orders kan geven. Als het postkantoor hier toch Zondagsochtends geopend is, waarom dan de Duitsche post niet verwerkt Laat men anders het postkantoor Zondags den geheelen dag gesloten houden zoowel te Rotterdam als hier. Er kan dan van bevoorrechting geen sprake zijn. U, mijnheer de Redacteur, dankzeggend voor de verleende plaatsruimte, Hoogachtend, M. Het confict indesigarenindustrie. Van werkliedenzijde wordt aan de »Tel." het vol gende ter plaatsing aangeboden Het communique, door de looncommissie uit Verbond van Sigarenfabrikanten, aan de pers ver strekt, eischt van onzen kant beantwoording. Door de vertegenwoordigers der werklieden is, bij afzonderlijke deputatie, aan deze commissie kenbaar gemaakt, dat de werklieden met de com missie, welke, volgens eigen verklaring, geen be voegdheid heeft, wel wilde confereeren, indien zy bereid was, bepaalde 'regelingen te treffen en aan het Verbond voor te leggen. Zonder eenige verbintenis, zouden beide partijen het overeengekomene aan hunne resp. hoofdbe sturen ter nadere goedkeuring voorleggen. Deze afspraak werd met voorzitter en secretaris der looncommissie gemaakt. De werklieden-deputatie had daarbij te kennen gegeven, dat de door haar ingediende bemidde lingsvoorstellen gehandhaafd werden, met uitzon dering van de 2 laagste prijsklassen voor vorm werk, waarover met de commissie nader overleg gepleegd zou worden. Ter conferentie is tusschen de heeren der loon commissie verschil van meening ontstaan, over onze wenschen, welk verschil door den voorzitter der commissie niet uit den weg geruimd werd. Daarop is door de werklieden-afgevaardigden een duidelijke omschrijving gegeven van hunne voorstellen, waartoe zij zich verplicht gevoelden, teneinde het ontstane misverstand weg te nemen, De beschuldiging, dat door de vertegenwoordi gers der werkliedenorganisaties valschelijk gehan deld is, met de bedoeling om door te kunnen (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Van ingezonden stukken ook al worden ze niet geplaatst wordt de kopy niet teruggegeven

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 2