Verspreide berichten. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Binnenland. Kerknieuws. Kunst en Letteren. Ingezonden Mededeelingen. Ernstige gevolgen. beider gekleed man met een geopend mes in de hand op hem af. De Groothertog stootte den aanvaller, terwijl de wagen nog in beweging was, met kracht van zich af. De Groothertog bleef ongedeerd. De dader is gearresteerd. FRANKRIJK. In Fransche parlementaire kringen verluidt, dat de regeeringsverklaring over het beginsel van den driejarigen diensttijd in de Kamer waarschijn lijk nog voor de beahndeling van het wetsontwerp betreffende de nieuwe legervoorstellen zal plaats hebben. De regeering is namelijk voornemens!, van de bevoegdheid haar bij de leg er wet van 1905 gegeven, gebruik te maken en een lichting 3 jaar onder de wapenen to honden, en dan vari dit besluit, aan de volksvertegenwoordiging kennis te geven. Hiermede zal een aanzienlijke uitgave gemoeid zijn, en zal dit ongetwijfeld de Kamer aanleiding geven, zich in beginsel over den 3-jarigen diensttijd uit te spreken. Gister zou trouwens Minister-president Rarthou te Caën een rede houden, waann hij! de besliste verzekering zou geven, dat de regeering vast voornemens is, den 3-jaxigen diensttijd in te voeren. CHINA. Vrienden te Londen van Soenjatsen hebben een lang telegram van hem ontvangen, waarin hij een krachtig beroep doet op de Britsclie re- geering, het Parlement, en de Europeesche mo gendheden, om geen geld te verschaffen aan de huidige regeering te Peking. Immers zijl zouden daardoor het huidige reactionaire bewind te Pe king, dat de grondwet schendt en handelt tegen de besluiten van het Chineesche parlement in, sterken in den strijd, dien het tegen het Chinee sche volk voert. Worden daarentegen aan de Chineesche regee ring de fondsen, die zij noodig 'heeft, onthouden, dan zou zij gedwongen'zijn, te trachten met bet volk tot een vergelijk te komen. Dat laatste zou een vrees el ijken burgeroorlog voorkomen. AMERIKA- De wet over het verkrijgen van landbezit door vreemdelingen in Californië is door den Senaat en de Kamer van afgevaardigden aangenomen en gaat thans naar den gouverneur, die vroeger verklaard heeft haar te zullen teekenen. HAITI. President Auguste is na een korte ongesteld heid overleden. De mijnwerkersstaking; in Opper-Silezië blijft zich uitbreiden. Woensdag ontbraken bij oen och tendploeg' 38.745 werklieden, bij den avondploeg 20.218 man, terwijl Donderdagochtend 41.313 niet op het werk verschenen. Uit Londen meldt men aan ae „Temps"; De gravin Tottenham is dood in het Bosch van den graaf van Oxford gevonden. Een kogel had haar het hart doorboord. Naar het gerucht wil, is de hertogin het slachtoffer geworden van een jachtonigeluk. Isaac Lewis en Bernard Oppenheimer heb ben te Johannesburg een vennootschap met een kapitaal van een millioen pond sterling gesticht voor de exploitatie van diamantmijnen. De ven nootschap heeft verscheidene bezittingen, die zij tot dat doel in exploitatie wil, brengen. De promo tors hebben zich niet tot het publiek gewend vqojr 't bijeenbrengen van bet bedrijfskapitaal, dat zij zeiven hebben gefourneerd. Zij geven te ken nen, dat zij de exploitatie ondernemen geheel onafhankelijk van eenige bestaande comoiüatie. en de stichtings-commissie heeft die plannen en zelfs de uitwerking ervan in eens gepubliceerd. Het mocht a! opvallen, dat deze commissie, die een inrichting wil in het leven roepen, welke toch zeker moet worden geacht als te fungeeren voor nationale instelling, geheel uit Rotter dammers bestaat, thans vestigt men er de aan dacht op, dat van de 26 leden in het bestuur en de stichtingscommissie slechts 1 Katholiek deel uit maakt. Dit maakt den indruk alsof te Rotterdam in de handelswereld de Katholieken niet of nauwe lijks meetellen of dat men acht hun medewer king voor zulk een instelling van meet af niet noodig te hebben. De Katholieken vormen er dus een »quantité négligeable," in rond Hollandsch een lap die er bijhangt Het is ons een raadsel, hoe men te Rotterdam in deze dagen tot zulk een exclusivisme is kun nen komen, tenzij men al dadelijk de nieuw te stichten Universiteit heeft willen bestempelen tot een, die niet geschikt is voor katholieke jonge lieden en ook niet voor katholiek onderwijs personeel. Welnu, het zij zoo De Katholieken in den lande zullen deze Rotterdamsche tractatie weten te waardeeren en te beantwoorden. (»De Tijd") Pensioneering gemeenteambtenaren. De heer De Geer heeft een amendement inge diend op het wetsontwerp pensioenregeling voor de gemeenteambtenaren en wel ter vervanging van de jongste wijziging, die de regeering in het ontwerp heeft gemaakt ten opzichte van de be paling, die de bevoegdheid regelt der gemeenten, die thans reeds een pensioenverordening hebben, deze ook voortaan te behouden. De strekking van het amendement is om de moeilijkheid, welke de regeeringswijziging schept ten aanzien van den inkoop in 's Ryks kas van het weduwen- en weezenpensioen, op te heffen. De heer De Geer wil bepaald zien, dat de ambtenaren in bedoelde gemeenten werkzaam, eenvoudig recht, krygen op het Rijksfonds zonder dat de gemeente voor hen stort, doch, wanneer zij gepensionneerd worden past de gemeente in het Rijksfonds zooveel bij, als het aan pensioenen betaalt voor de betrokken ambtenaren naar gelang van het aantal jaren, gedurende welke zij werk zaam zijn geweest in die gemeente. De minister heeft aandachtig geluisterd naar het uiteenzetten van de grieven van de Antwer penaren en naar de argumenten, die zij aanvoeren om de lijn te Antwerpen te doen blijven aan- loopen, met stopplaats aan de nieuwe ontworpen statie van Borgerhout. De minister zegde, dat hij niet beter vroeg dan voor Antwerpen vriendelijk te zijn, maar de klachten waren voorbarig, vermits het ontwerp nog geenszins zoo ver gevorderd is om de vrees uit te lokken, die hij had hooren uitdrukken. Uit dit antwoord moet dus blijken, dat het ontwerp nog in de bussel is, dan nog niets is besloten, en dat men bij de verdere studiën zal rekening houden met het overgroote belang, dat Antwerpen heeft bij een directe verbinding met Nederland. Weerbericht Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 5 Mei 4913, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 772.0 te Horta. Laagste barometerstand 747.1 te Breslau en Nice. Verwachting tot den volgenden dagzwakke tot matigen wind, aanvankelijk uit noordelijke richtingen, waarschijnlijk nog regen, later tijdelijk opklarend, iets warmer. Ned. Vereeniging voor Tentoonstelling» nelangen. Zaterdag werd in het Zuid-Hollandsch Koffie huis te 's-Gravenhage de eerste algemeene ver gadering gehouden der Ned. Vereeniging voor Tentoonstellingsbelangen, welke ontstaan is uit de samensmelting der vroegere vereenigingen Vereeniging voor Tentoonstellingsbelangen en de Nederl. Vereeniging van Exposanten. Gekozen werden door en uit de persoonlijke leden als hoofdbestuurders: de heeren jhr. mr. H. W. van Asch van Wijck te 's-Gravenhage, J. P. Nord Thomson te Amsterdam, en E. Huf te Amsterdam, de eerstgenoemde oud-voorzitter der Vereeniging voor Tentoonstellingsbelangen, de laatstgenoemden oud-voorzitter en oud-bestuurslid van de Nederlandsche Vereeniging van Exposan ten. De nieuw gekozen hoofdbestuurders werden door de vergadering gemachtigd aan den minister van Landbouw, Nijverheid en Handel te verzoe ken overeenkomstig de statuten a. een aantal hoofdbestuurders naast de gekozenen aan te wij zenb. uit het hoofdbestuur te kiezen een dage- lijksch bestuur. Nederland in Marokko. In verband met de toetreding van Nederland tot de overeenkomst nopens Marokko, zal in den vervolge vertegenwoordiging in Marokko door een gezant geen reden van bestaan meer hebben. Het ligt derhalve in de bedoeling Harer Majes- teits gezantschap te Tanger op te heffen, en wel met 1 Juli a.s. De minister van Buitenlandsche zaken acht het wenschelijk in de behartiging van de Nederlandsche belangen in Marokko blijvend te doen voorzien door een bezoldigden ambtenaar, waartoe met genoemden datum zouden zijn op- terichten een consul-generaal en diplomatiek agentschap te Tanger met ressort het sultanaat van Marokko. In verband met de voorgenomen verandering van het karakter der vertegenwoordiging van Nederland in Marokko ligt het in de bedoeling dat de tegenwoordige gezant met 1 Juli van zijn post worde ontheven en in afwachting dat hem een andere post zal kunnen worden aangewezen ter beschikking worden gesteld met toekenning van disponibiliteits-traktement. In het belang van den dienst is het overigens noodig het dusverre aan den post te Tanger ver bonden personeel ook in den vervolge te handhaven. Ter uitvoering van een en ander is een wets ontwerp ingediend tot wijziging, aanvulling en verhooging van de begrooting van Buitenlandsche zaken voor 1913. Nederl. torpedobooten te Brugge. Vier Nederlandsche torpedobooten en twee tOrpedobootjagers kwamen te Brugge aan. Zy zullen tot 7 Mei hier blyven. Verschillende fees telijkheden zullen worden georganiseerd ter hun ner eere. Nederlandsche afd. te Gent. Naar de »Ned." verneemt, zal de Nederl. af- deeling der Gentsche tentoonstelling naar alle waarschijnlijkheid in het midden of in de laatste helft van Mei officieel worden geopend. Droogmaking van de plassen langs de Vecht. Naar de sTel." verneemt, heeft de heer A. A. Bekaar, oud-inspecteur-generaal van den Rijks waterstaat, wegens gezondheidsredenen het voor zitterschap van de ^Staatscommissie voor de droogmaking van de plassen langs de Vecht" neergelegd. J. B. Verhey. Het Tweede Kamerlid, kolonel J. B. Verhey, is gister plotseling overleden. Kolonel Verhey had een nieuwe candidatuur voor Rotterdam III aanvaard.' (Rott.) Prov. Statenverkiezing. De drie vrijzinnige Jkiesvereenigingen te Rot terdam vergaderen 9 dezer tot het stellen van candidaten voor de Provinciale Staten. Van een Handelsschool. Te Rotterdam bestaan, zooals men weet, plan nen voor de stichting eener Handels-Universiteit Sneltrein België-Rolland. Het »Hbl. v. Antw." schrijft De minister van spoorwegen, M. Van de Vij- vere, heeft Woensdag de vertegenwoordigers der stad Antwerpenburgemeester de Vos en schepen Strauss ontvangen, dewelke hem kwamen onder houden over het ontwerp van verlegging van de internationale lijn Brussel—Amsterdam. Grondbedrijf. Bij den Gemeenteraad is ingekomen het ver slag van den toestand en de werking van het Grondbedrijf over het jaar 1912. Wij ontleenen daaraan het volgende: In 1912 werd geen grond aangekocht, doch verkocht werden verschillende perceelen te za- men groot H.A. 1.08.61 met een gezamenlijke op brengst van 71078. Bovendien werd in erfpacht uitgegeven een per ceel groot H.A. 0.30.85 voor 22.829.—. Het grondbezit bestond aan het einde van het jaar uit H.A. 220.73.83. Verschillende perceelen hiervan waren verhuurd voor te zamen 19.911.80. De opbrengst van het griendgewas bedroeg 4254.94. Onder de uitgaven voorkomende op de „Re kening van Ontvangsten en Uitgaven" zijn begre pen 42.800.— voor buitengewone werken. De bijschrijving van rente op de verschillende bezittingen bedroeg ruim 2.99 o/o en de bijschrij ving van administratiekosten ruim 0.055 o/o. De Nota van Winst en Verlies, welke in hoofdzaak bevat de netto exploitatie-opbrengst van percee len, die slechts administratiel in het Giondhe- di'ijf zijn ingebracht, geeft een zuivere winst van 12.363.60. Volgens de Nota van „Te reserveeren winst" werd bij verkoop en uitgifte in erfpacht van ver schillende perceelen een winst behaald van te zamen 29.157.07. Uit de Balans bjijkt, dat het kapitaal der Ge meente Schiedam verminderde met 400Q.— zijnde bijdrage van het Grondbedrijf in de aflos sing der 4 o/0 leening. Het bedrag der tijdelijke geldleening steeg tot 74000.Van de aan de Gemeente verschul digde rente en vergoedingen werd ingevolge de bepalingen der verordening 13.543.52 gereser veerd. De reserve vermeerderde met de behaal de winst bij uitgiften van grond ad 29.157.07, zoodat de beide reserves te zamen nu een be drag vertegenwoordigen van ƒ171291.70. De boekwaarde van de bezittingen welke nu, na afloop van het eerste 5-jarig tijdvak, tegelijk: moesten worden geschat. Het aan de Gemeente; uit te keeren bedrag van rente bedroeg 44,153,50 waarvan op rekening werd uitgekeerd 39,149,50, zoodat verschuldigd bleef 5003.75. Aan zuivere winst heeft de Ge meente nog te vorderen ƒ12,363,60 alzoo te za- men 17,367,35. Dan volgt een overzicht van de bijgeschreven rente en kosten in het 5-jarig tijdvak 1908 1912. Uit de cijfers blijkt lo. dat tegenover de bijschrijving van rente en kosten een waardevermeerdering van het grondbezit moet staan van ƒ173,447,65; 2o. dat de in jaren 19081912 verkochte of in erfpacht uitgegeven gronden, te zamen 11. A. 4,84,95, boven hetgeen waarvoor zij, waren be last, een overwaarde bleken te hebben van ƒ111,173,34 of gemiddeld ƒ2.29 per M2; en, 3o. dat de winst, verkregen bij uitgifte van grond, werd gereserveerd om zoo noodig' in min dering gebracht te kunnen worden van de boek waarde der overige gronden, zoodat tot dekking van het restant, deze bezittingen, te zamen groot H.A. 220,73,83, boven het bedrag' waarvoor zij zijn ingebracht of aangekocht, vermeerderd met de kosten van voor uitgifte geschikt maken, slechts een waardestijging behoeven aan. te wij- zen van 62,^74,31 of dooreengeslagen van 2y5 cent per M2. Gevonden voorwerpen. '1 e bevragen aan het Commissariaat Van politie een schort, eenige tafelmessen en een paar ge dragen vrouwenschoenen. Terug te bekomen aan de volgende adressen een dekkleed, Gemeentereiniging; een kinder- schort, E. van. Kampen, Heerenstraat 333/,een paar kinderlaaisjes, Padmes, Gocroeschestraat 1; een zakmes en sigarenaansteker, J. v. 't Zeilde, Villastiaat 29; een R. K. gebedenboekje, v. d. Werf, Raam 25; een damesportemonnaie met inhoud, Krabbendam, Maasstraat 25; een kinder- taschje, Pil, Breedstraat 22; een gouden ciames- ring, Lippe, Schie 146; een roeiboot, v. Berk el, Singel 144; een damesporternormaj e met inhoud. Kram, Nieuwsticht N.Z. 114; een vulpenhouder, Nieuwenburg, Proveniershuis 30; een rozenkrans, D. Krommenhoek, Achter de Teerstoof 19; een zilveren atrmband, J. J. Verhoev, Korte Haven 2; een vrouwenzak met inhoud, Klaasss, Gce- reeschestraat 8. B ij d e p o 1 i t i e is t e be v r ag e n «jen mu i s- kleurige hond (reu), soort herdershond. Binnen 2 X 24 uren niet opgevraagd zijnde, wordt de hond afgemaakt. Gisteren zijn door de rijksambtena ren aangehouden 3 personen, die ongedekt 29/10 liter moutwijn verveerden. Zij waren gekomen uit een branderij aan de Noordvest. Gister-avond werd door de politie een heerenrijwiel tegen een boom aan de Lange Haven onbeheerd gevonden. Het rijwiel werd naar het politiebureau gebracht, waar zich weldra de eigenaar en verhuurder vervoegden. Beiden ver klaarden geruimen tijd naar het rijwiel te hebben gezocht, daar de persoon die 't gehuurd had, hen in den steek had gelaten. Zij konden het rijwiel meenemen. Naar men ons meldt, werd een vrouw te dezer stede voor de vijfde maal moeder van een tweeling. In 17 jaar wonnen de ouders 1£ kinderen. De moeder is nu 36 jaar oud. Hoogwater te Schiedam: Dinsdag 6 Mei v. in. 4.13, n. m. 4.25. Pater Lucas Yreüebregt, Onze oud-stadgenoot, de weleerw. pater Lucas in de wereld de heer Jan Vredebregt van de orde der Trappisten uit de abdij te Achel (België) heeft na eene afwezigheid van 27 jaren zijne geachte familie weer eens mogen bezoeken. Gisteren (Zondag) heeft hij in de O. L. Vrouw Visitatiekerk aan de Nieuwe Haven, zijne vroe gere parochiekerk, de Hoogmis gecelebreerd en aldus voor hei eerst het H. Misoffer in zijne ge boortestad opgedragen. Jan van Bysselberg. Onze landgenoot Anton Sistermans is uitgenoo- digd om bij de Parijsche opvoeringen van Wag ner's Parsival (Januari—Februari 1914) de rol van Titurel te vervullen. Verschillende zijner leerlin gen gaan als nBlumenmadchen" en sGralsritter" mee naar Parijs. Daaronder ook onze oud-stadge noot, de welbekende zanger Jan van Rijsselberg (helden-tenor) en de Bosschenaar Gremmé. (bariton) Lijdt gij aan rugpijn, hoofdpijn, duizeligheid, prikkelbaarheid, slapeloosheid, vermoeidheid reeds s morgens bij het opstaan Dit wijst er op, dat de nieren niet meer geregeld de schadelijke on zuiverheden uit het bloed afscheiden. De gevolgen hiervan zijn verschillend naar gelang van het gestel van den lijder, want de onzuiverheden tasten eerst het zwakste punt van het gestel aan. Bij eenigen tasten zij de spieren en weefsels aan en veroorzaken zij pijn in den rug, de zijden, de schouders, de armen of beenen, en zwellen de gewrichten op (rheumatiek, jicht, ischias, .zenuw pijnen). Bij anderen kristaliiseeren de onzuiver heden zich in de nieren of blaas en vormen zij graveel, aangeduid door troebele of beslagen urine, bezinksel in het water, hetwelk de urinewegen aantast en leidt tot pijn in den onderbuik, voort durende aandrang tot loozing, branderige pyn, verstopping der urinewegen en later tot niersteen.' Ook kan het zich voordoen, dat het water niet wordt afgevoerd, waardoor blazen onder de oogen, opzwelling der voeten, enkels, polsen, beenen enz! gevormd worden (waterzucht), terwijl het ook kan voorkomen, dat het levengevend eiwit onge stoord het lichaam kan verlaten (albuminerie). Die eenvoudige, verwaarloosde rijgpijn kan dus ernstige gevolgen met zich brengen en onmiddel lijke verzorging is derhalve noodzakelyk bij het optreden der eerste verschijnselen. Foster's Rugpijn Nieren Pillen genezen de nieren en stellen haar in staat om voortaan vol komen alle schadelijke stoffen uit het bloed te filtreeren, waardoor zij het kwaad in zyn wortels aantasten en uitroeien. me Schiedam verkrijgb. bij de hh. Kappel- hoff Hovingh. Toezending geschiedt franco na ontv. v. postwissel a f 1.75 voor één, of f 10. - voor zes doozen. Eischt de echte Foster's Rugpijn Nieren Pil len, weigert elke doos, die niet voorzien is van neven staand handelsmerk.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 2