Dagblad voor Schiedam en Omstreken. f Afinn"™" f Rn rr fis RIENZI De oorlog op den Balkan. Gratis Ongevallen verzekering 36ste Jaargang. Donderdag 8 Mei 1913 10617 OTereeiïomstig op Ie vermelde voorwaarden. Officieele berichten. Kennisgeving. Kennisgeving. FEUILLETON. Baitcnl&adaek Nieuws. Bureau: Boterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., iranco p. post f 2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regelHandelsadvertentiën 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. De verzekering bij levenslange geheele invaliditeit wordt gewaarborgd door de b\j verlies van een hand, voet of oog; Uollandsehe Algemeene I I U U een duim Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam I U U wijsvinger; I U verlies van eiken ande ren vinger. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, doen te weten, dat door den Raad dier Ge meente in zijn vergadering van den 22en April 1913 is vastgesteld de volgende verordening Verordening tot wyziging van de verorde ning op de particuliere banken van leening, vastgesteld ingevolge artikel 37 der Pand- huiswet 1910 (Staatsblad no. 321). Zynde deze verordening aan de Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland volgens hun bericht van den 28 Apnl/5 Mei 1913 B no. 2494 (3de afrt S. no. 98 in afschrift medegedeeld. Verordening tot wijziging der verordening houdende bepalingen ter voorkoming van brandgevaar en ter regeling van het blus- schen van brand. Gemeentebladen 1911, no. 62 en 1912, no. 24. Zijnde deze verordening aau de Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland vulgeiis hun bericht vau den 28 Apnl/5 Mei 1913 B no. 579 (2de atd.) G.S. no. 74 in afschrift medegedeeld. Verordening tot wijzigging der verordening op de tapperijen, logementen, openbare ver makelijkheden, optochten en den handel in gebruikte roerende goederen te Schiedam. (Gemeeenteblad no. 43 van 1911). Zijnde deze verordening aan de Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland volgens hun bericht van «en 28 April/5Mei 1913 B no. 579 (2de atd.) G.S. no. 74 in afschrift medegedeeld. Verordening houdende eenige bepalingen in het belang van den behoorlijken afvoer van water en vuil in het Oost Frankeland en wei in het gedeelte, begrensd door Bak kershaven, Groenendijk, Rotterdamschen dijk en Buitenhaven. Zijnde deze verordening aan de Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland volgens hun bericht van den ,~t MeP1 ^913 B no. 573 (2de afd.) G. S. no. 72 in afschrift medegedeeld. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 8sten Mei 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. L. HONNERLAGE GRETE. De Secretaris, V S1CKENGA Inrichtingen welke gevaar, schade ol hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gezien het verzoek van A. on L. Yitters te Botterdam, om vergunning tot het oprichten van een wagen- en rijtuig makerij en smederij, in de perceelen gelegen aan de Noord vest nos. 13. 15 en 19. kadaster Sectie A. nos. 986, 988,989,990 en 993. Gelet op de bepalingen der Hinderwet Doen te weten dat voormelde verzoeken met de bijlagen op de secretarie der gemeente zijn ter visie gelegd dat op Donderdag, den 22sten Mei a.s., des na middags ten 2 ure, ten raadhuize gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen het toe staan van die verzoeken in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten 20) In eene nis ter ïechterzijde van het raam, welke door eene schuifdeur gesloten werd. die thans halt open stond, maar door het stevig hout, daaruit zij vervaardigd, en de ijzeren plaat waarmede zij beslagen was, getuigde, hoe dier baar in de oogen van den eigenaar de schat moest wezen, welken zij beschermde, waren uertig of veertig boekdeelen geplaatst, die toen geene onaanzienlijke boekverzameling uitmaak - ten. Het waren voor het grootste gedeelte manuscripten, door de hand des eigenaars, naar e onsterfelijke ouden afgeschreven. Met zijne wang op zijne hand leunende, het voorhoofd bijna onmerkbaar gerimpeld, de lippen zachtkens op elkander gedrukt, gaf zich die man aan geheel andere bespiegelingen, dan de droomen van eenen geleerde, over. Terwijl het kalme licht der volle maan zijn aangezicht be scheen, verhoogde het de plechtige waardigheid van gelaatstrekken, welke slechts in rust be hoefden te zijn, om eenen deftigen en maje- stuenzen vorm aan te nemen. Zijn dik en donkerbruin haar, welks kleur, bij dat gedurende drie dagen voor het tijdstip hier boven genoemd, op de secretarie der gemeente, van de schrifturen, die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis kan worden genomenen dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep op eene beslissing ingevolge de Hin derwet gerechtigd zijn zij, die niet overeenkom stig art. 7 dier Wet vooi het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 8-ten Mei 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. L. HONNERLAGE GRETE. De Secretaris, V. SICKENGA. Schietoefeningen van het Fort Harssens, Iieede van Texfl, 3de district. Volgens mededeeling van den Minister van Oorlog, zullen in de maanden Mei tot en met October a s. schietoefeningen worden ge houden van het fort «Harssens." Er zal gevuurd worden met kanonnen van licht kaliber (6 c.M.). waarbij onveilig wordt gemaakt de reede van Texel tot op 4500 M. van het fort. Op den dag waarop gevuurd wordt zal van het fort eene roode vlag waaien, die drie uur vóór het begin der oefening halfstok en één uur vóór de oefening geheel voorgeheschen wordt, alsmede gekleurde vlaggen, aangevende de ware richtingen, waarin gevuurd zal worden. Bovendien zal, op den avond vóór en op den dag dat gevuurd wordt, een waarschuwingsbord geplaatst worden bij het gebouw van den vischaf- slag aan de buitenhaven, vermeldende in welke richting dien dag gevuurd zal worden, terwijl bij het torpedomagaziju en aan den ingang der haven borden zullen worden geplaatst, waarop is aan gegeven de beteekenis der gekleurde vlaggen, als volgt: rood-witte vlag beteekent Noord, wit- zwarte vlag N.O zwarte vlag Oost. Aan de W.grens moeten schepen, om zooveel mogelijk buiten den onveiligen sector te blijven, niet beO. de lijn haven Nieuwediep—Oudeschild komen, tot bij de N.lijkste mijlton en, in het Malzwin varende, zoo Z.lijk mogelijk houden. (Zie «Ned. krt." Nos. 201, 212). Schietoefeningen van het fort „IJmuiden'' 3e District. Volgens mededeeling als voren zullen in de maanden Mei tot en met October a.s., schietoefe ningen worden gehouden van het fort «IJmuiden." Er zal gevuurd worden met kanonnen van licht kaliber (6 c.M.), waarbij onveilig wordt ge maakt een sector tot op 4500 M. van het fort en begrensd aan de O.zijde door een lijn vanaf het fort in de ware richiing NNW. en aan de Z.zijde door het Noorderhoofd en eene lijn in de ware richting WZW. van liet uiteinde daarvan. De O.lijke grens van dezen sector zal op het fort aangegeven worden door een stel palen met roeden driehoek als topteeken Op den dag waarop gevuurd wordt, zal van het fort een roode vlag waaien, die 3 uur vóór het begin der oefening halfstok en ééo uur vóór de oefening geheel voorgeheschen wordt. Bovendien zal op den avond vóór en op den dag dat gevuurd wordt, een waarschuwingsbord aan den ingang der Visschershaven worden geplaatst. Te voorkoming van gevaar en om spoedig de vrije vaart te kunnen herstellen, wordt ieder drin gend uitgenoodigd het onveilige zeegedeelte te vermijden. Uitvarende schepen moeten daartoe vanaf den kop der pieren 2 zm. WZW. koersen. de Romeinen zeldzaam, aan zijne afkomst van den Duitschen keizer werd toegeschreven, lag in rijke lokken op een hoog en breed voor hoofd; en zelfs zijne, door de mijmering van dat oogenblik saamgetrokkene wenkbrauwen, kon den daaraan het voorkomen van inwendige zielskracht met ontnemen, welke de groote af stand tusschen zijne oogen teekende;een bleedte, in welke de oude Grieksche beeldhou wers met een bewonderenswaardig talent, de zwijgende uitdrukking van heerschappij en ge zag plaatsten. Maar zijne gelaatstrekken waren niet in den Griekschen, en nog minder in den Duitschen vorm gegoten. Het ijzeren kakebeen, de haviksneus, de eenigszins ingevallen wang, herinnerden levendig aan den krachtigen Ro- meinschen volksstam, en zouden eenen schilder geen ongeschikt model voor den jongeren Bru tus hebben opgeleverd De scherpe omtrek des gelaats en de korte, vastheid aanduidende, bovenlip, werden niet door de toen algemeen gedragen baard en knevels verborgen, en in de halt uitgewischte en ouderwetsche beeltenis van den door ons beschreven man, welke nog te Rome bestaat, valt eene zekere gelijkenis met de algemeene afbeeldingen van Napoleon op te merken niet zoo zeer in de gelaatstrek ken, daar die des Romeins scherper en meer uitkomende zijn, dan in die bijzondere uitdruk king van rustige en saamgetrokken zielskracht, welke bijna het ideaal v,m verstandelijk maje steit verwezenlijkt. Schoon nog jong, waren of desgewenscht Z.lijker, aanhouden, en eerst 1 daarna om de Noord gaan binnenkomende schepen, moeten in omgekeerden zin handelen. (Zie «Ned. krt." No. 222). Schietoefeningen van het „Pampus'' Zuiderzee 3de District. Volgens mededeelingen als voren zullen in de maanden Mei tot en met October a.s. schietoefe- ningen worden gehouden van het fort «Pampus". Er zal gevuurd met kanonnen van licht kaliber (6 c.M.) waarbij onveilig wordt gemaakt een sec tor, begrensd door de ware richtingen NW door Noord tot ZOtZ. (191°), tot op 4500 M, van het fort. Op de dagen waarop gevuurd wordt, zal van het fort «Pampus" eene roode vlag waaien, die 3 uur vóór het begin der oefening halfstok en één uur vóór de oefening geheel voorgeheschen wordt. Bovendien zullen tegelijkertijd en op dezelfde wijze roode vlaggen waaien van de batterijen Die- merdam en Burgerdam, de Westbatterij nabij Muiden en den kerktoren te Muiderberg. Men meldt, dat de bijeenroeping; van de Skoep- tsjina, die vastgesteld was op den 8sten Mei, uitgesteld zal worden, daar de koning zich ge- schikt heeft naar het verlangen der mogendheden betreffende de Skoetari-kwestie. O o s t e n r ij k demobiliseert. De Weener bladen berichten, dat men aan de zuidelijke grens begonnen is te demobiliseeven. De demobilisatie zal grootere afmetingen aan nemen, ingeval van een algemeene ontspanning, en zal, volgens de „Zeit", in drie k vier weken geëindigd zijn. Buig ar ij e en Servië. Uit Sofia verneemt de „Kölnische Zeitung": Indien het bericht, dat ook de Servische regee ring de scheidsrechterlijke beslissing van» Rusland in de geschillen met Bulgarije heeft aanvaard, officieel bevestigd wordt, is het gevaar voor ge wapende botsingen tusschen d.e beidie bondgenoo- ten voorbiji. De Bulgaarsche bladen blijven tegen de Ser vische aanspraken en het Servische schrikbewind in Macedonië te keer gaan. De stemming van het volk is zeer opgewonden en oorlogzuchtig. De openbare meening', de opposition eele pers en zelfs aanhangers der regeering bepleiten krasse maatregelen om Servië tot ontruiming van het gebied in Macedonië, dat volgens het verdrag aan Bulgarije behoort, te dwingen. Het gerucht loopt te Belgrado dat de Servische en de Bulgaarsche regeering het in beginsel eens zijn over de vaststelling der grenzen tusschen Servië en Bulgarije. Thans worden oesprekingen gevoerd om den loop der grenslijn in bijzonder heden vast te stellen. Albanië. Uit Weenen seint men aan de „Kölnische Zei tung" de persoonlijke voordeelen, der jeugd bijzonder eigen - de bloei, de gloed, de ronde wang in welke de zorg nog hare vorens niet geploegd heeft, het. volle, oningezonkene oog, en de ten gere bevalligheid van lichaamsgebouw, niet het kenmerkende van dien eenzamen studeerenden. Het oordeel zijner tijdgenooten, dat hem een uitstekend fraai man noemde, rustte waar schijnlijk minder op hetgeen thans aanspraak op de onderscheiding geeft, dan op de rijzigheid zijner gestalte, die toen hooger dan tegenwoor dig geschat werden op die edeler soort van schoonheid, welke een beschaafd genie en eene gezaghebbende betrekking, gewoonlijk aan zelfs alledaagsche gelaatstrekken geven, en te zeld zamer was in zoo ruw eene eeuw. Het karakter van Rienzi (want de jongeling, den lezer in het eerste hoofdstuk dezer geschie denis voorgesteld, is thans, in rijper jaren, weder voor hem opgetreden) had met iedere schrede tot hoogere macht, in vastheid en kracht ge wonnen. Er was eene bijzonderheid aan zijne geboorte verknocht, welke waarschijnlijk eenen grooten en vroegen invloed op zijne eerzucht had uitgeoefend. Schoon zijne ouderen in nede rige omstandigheden en van een onaanzienlijk beroep leefden, was zijn vader de natuurlijke zoon des Keizers, Hendrik VII; en het was, zoo wij ons niet bedriegen, de trots der ouderen, welke aan Rienzi de zeldzame voordeelen eener beschaafde opvoeding schonk. Die trots in hem overgeplant, de afkomst van koninklijken De Grieken moeten bereid zijn den aftocht der Turksche troepen van Essad en Dzjawid pasja over zee niets in den weg te leggen, en uit- zelfs te bevorderen door Grieksche vrachtboolen tegen den egworien prijs beschikbaar te stellen. Het plan voor een militair optreden van Oos tenrijk en Italië in Albanië is daardoor, evenals tengevolge van de tegemoetkomende houding van Essad pasja op den achtergrond geraakt. De reservisten van de Oostenrij'ksche korpsen die in het Zuid-Oosten des rijks liggen, zullen als de ontspanning van den toestand voortduurt, tegen het einde van Mei geleidelijk naar huis worden gezonden. RUSLAND. De Doema heeft na de Paaschvacantie gister haar zittingen hervat. In behandeling kwam een voorstel der kadetten en sociaal-democraten om vrouwen tot inspectrices van fabrieken aan te stellen, Niettegenstaande de regeering aanneming ont ried, besloot de Doema met' 77 tegen 64 stemmen dat uitwerking van een wetsontwerp, waarin dat voorstel is belichaamd, wenschelijk is. Een com missie werd daarmee belast. FRANKRIJK, Onder prachtig zonnig weer heeft koning Al- fons van Spanje gister zijn intocht te Parijs ge daan. Van revolutionaire zijde waren ae jongste dagen heftige protesten en ophitsingen gekomen tegen het bezoek van den Spaanschen koning en er waren dan ook strenge maatregelen ge nomen bij het station en bij het ministerie van buitenlandsche zaken, dat, als gewoonlijk, weer koninklijk paleis is. Maar de koning, jeugdig, innemend en glimlachend, is bijl den intocht overal hartelijk toegejuicht. Dadelijk na aankomst in het paleis heeft hij' zich te voet met den heer Poin- caré naar de Esplanade des Invalides begeven, waar een zeer schitterend militair défilé plaats had. In politieke kringen hecht men aan uit bezoek een dubbele beteekenis. Ten eerste is het het gelukkigst besluit van de vrij moeilijke periode van onderhandelen en tractaten over Marokko. Tevens beantwoordt het aan de stroomingen in de openbare meening der twee landen, welke stroomingen de twee regeeringen met' een gunstig oog aanzien. Romanones, de Spaansche gezant, het fpvolg van koning Alfons, de ministers Barthou en Pi- cbon, de leden van. het huis van den president namen deel aan het déjeuner in het Elysée. Te 2 uur 50 bezochten de Koning en de Pre sident de krijgsschool. Zij keerden te 4 uur 50 op het ministerie van buitenlandsche zaken te- rug. De President begaf zich daarna wear naar het Elysée. Tijdens het déjeuner overhandig ae de Koning aan president Poincaré den' keten van het Gulden Vlies. De Koning reed om) 7 uur 55 per gala-rijtuig naar het Elysee. Langs den geheelen weg werd bloede, hem, van zijne wieg af, luide toegeroe pen en zijne gedachten ingeweven, deed hem, zelts in zijne vroegste jeugd, zich zeiven gelijk schatten met de Romeinsche signori, en wekte een duister verlangen op om hun opperste te wezen. Maar, toen de schatten der Romeinsche letterkunde voor zijn vurigen blik en eerzuchtig hart bloot lagen, werd hij met dien trots op zijn land vervuld, welke edeler is dan de trots op geboorte, en beroemde er zich zei ven, tenzij men hem door toespelingen op zijne afkomst griefde, zonder gemaaktheid meer op, een Romeinsch plebejer dan een afstamme ling van eenen Teutonischen koning te zijn. De dood van zijnen broeder en de lotverwisse lingen, welke hij zelf reeds onderging, verhoog den het ernstige en strenge van zijn karakter, en eindelijk waren al de vermogens van een zeer zeldzaam verstand op een eenig voorwerp saamgetrokken en gevestigd een voorwerp, dat aan eenen, zoowel sterk en mystisch gods- dienstigen, als vaderlandslievenden geest, een gewijd voorkomen ontleende, en te gelijk een plicht en een harstocht werd. „Ja," zeide Rienzi, zich op eens aan zijne mijme ring ontrukkende, „ja, de dag genaakt, waarin Rome uit zijne asch zal verrijzen, de gerechtig heid zal de verdrukking onttroonen en de Ro meinen zullen veilig in hun oud Forum kunnen rondwandelen I Wij zullen de onbeheerschbareziel Cato uit zijn vergeten graf gesteente opwekken 1 {Wordt vervolgd bij S k iOi e t a r i.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 1