Staten-Generaal. Binnenland. Gemengd Nieuws. Stads- en Gewestelijk Nieuws* hij geestdriftig toegejuicht. De Koning werd in het Elysée ontvangen door Poincaré, aie hem hij den ingang der salons opwachtte. De Koning hood mevr. Poincaré den arm, en geleidde haar naar de groote vergulde zaal, waar de gasten reeds aanwezig waren, die Z. M. werden voor gesteld. i Het diner was aangericht in de groote feest zaal, die schitterde van licht en met veel smaak was versierd. Aan het diner zaten aan de leden van het gevolg desi Konings, de Fransche gezant te Madrid, de Spaansche gezant te Parijs, de leden der gezantschappen, de presidenten van Senaat en Kamer, de leden van het bureau van Senaat en Kamer, vele militaire en burgerlijke autoriteiten, leden van het parlement, bekende letterkundige en wetenschappelijke mannen. Poincaré wenschte zich in zijn tafelrcae geluk met het sluiten van 't Fransch-Spaansche ver drag nopens Marokko. Reeds lang hebben de beide groote naties als! goede naburen hun ge meenschappelijke belangen begrepen en om re denen van bestendige vriendschap bij wederzijds vertrouwen samengewerkt ter bevordering: van vreue en beschaving. Zijl zullen thans nog duicfe- 1 ijker in hun nabuurschap een les van de natuur zien en in hun verwantschap de wet van hun bestemming. i Koning Alfons dankte in zijn antwoord voor de ondervonden blijken van vriendschap en voor de gevoelens van broederschap die het Fransche volk aan het Spaansche heeft betoond. Tot nu toe naburen in Europa, zullen onze landen het voortaan ook in' Afrika zijn en er zich over verheugen dat zij: door het verdrag nopens Marokko den weg, die het hun mogelijk maakt eiken uag nauwer dé banden aan te halen die hen verbinden, verbroeden en hun samenwerking voor vrede en vooruitgang inniger maken. PORTUGAL. Een syndicaat, bestaande uit zes Engelsche scheepsbouwmaatschappijen, is belast met den houw van de oorlogsschepen, welke voorkomen op het nieuwe vlootprogram van Portugal. Het zijn: twee kruisers van 2500 ton, zes torpedo jagers van 900 ton, drie onderzeebooten van 350 ton, een depötschip voor de onderzeebooten van 150 ton. De schepen moeten binnen twee jaar gereed zijn. TWEEDE KAMER. Zitting van Woensdag 7 Mei. Aan de orde waren de wetsontwerpen tot pen- sionneering van gemeent e-a m b t e- naren en van hun weduwen en weezen. De heer Treub oefende kritiek op de wijze van behandeling van dit ontwerp, waarover de gemeenten, die reeds pensioenfondsen haddeD, niet zijn gehoord, en op het gebrek aan inzicht in de wijze, waarop de lasten zullen drukken. Spr. verweet de regeering, dat zij de autonomie der gemeenten meer inperkt dan noodig ware geweest, en ontkent, dat pensionneering uitsluitend plicht van de gemeenten is. Het ware z.i. wenschelijk geweest, de fondsen van de groote gemeenten onder rijksregeling te laten voortbestaan. Al ver dient het premie-stelsel naar het oordeel van spr. de voorkeur, de bezwaren tegen het omslag stelsel acht hij overdreven. Ged. Staten oefenen immers toezicht uit. Bovendien legt het stelsel van de regeering den gemeenten een nieuwe last op. Spr. veroordeelde het voorts, dat de ontwerpen juist in dezen tijd worden ingediend, nu verschil lende gemeenten in moeilijkheden verkeeren. Hij betoogde ook, dat een rijksbijdrage gerechtvaar digd en noodzakelijk is. Het meest bedenkelijke van de regeling vond spr., dat men afstand kan doen van de wettelijke regeling. Hij betoogde dit uitvoerig. Spr. kwam dan tot den rijkssteun en verdedigde zijn amendementen om het rjjk f3.200000 te doen bijdragen en de ambtenaren pet. in stede van 13£. Hij voorspelde, dat de wet toch niet zal worden uitgevoerd, en gaf den raad, de behandeling tot het Dajaar uit te stellen. De heer Vliegen noemde de regeling inge wikkeld en onduidelijk, en oefende ook kritiek op de wijze van behandeling. Het premiestelsel werd den gemeenten met ruwe hand opgelegd. Spr. onderzocht dan de argumenten van den heer Fleskens en ook hij wijt den minister, dat de toestand der gemeente financiën zoo ontredderd is. Spr. zeide, dat het niet aangaat, alleen den ge meenten den last voor haar ambtenaren op te leggen. Ook voor de ambtenaren acht hij het ontwerp zeer drukkend. Spr. is bevreesd, dat de gemeenten de premies op haar ambtenaren zullen gaan verhalen. Een premie-vrij pensioen vond hij het eenige juiste beginsel, dat hij in een amen dement heeft neergelegd. Ook kondigde spr. een amendement aan, om voor het weduwen- en weezenpeusioen een deel van het loon vrij te laten Verder moet z.i. de verzekering verplicht gesteld worden. Spr. stelde ten slotte enkele vragen. De heer De Meester wees er op, dat het kleine deel van den last, dien de regeering op zich heeft genomen, slechts bij wijze van ren teloos voorschot aanvaard is. Er had volgens spr. onderscheid gemaakt moeten worden tusschen de ambtenaren der gemeentebedrijven en die, welke de gemeente als overheid vertegenwoordigen. Voor de laatsten had de staat meer moeten doen. Spr. vond het verder irrationeel, dat het rijk wel voor weduwen- en weezenpeusioen, maar niet voor vroegere diensten der ambtenaren de inkoop som voor eigen rekening wil nemen. Hij vond overigens den financieelen toestand van het rijk minder gunstig dan de heer Treub en gaf de voorkeur aan het amendement-De Geer boven het stelsel der regeering ter tegemoetkoming aan de bezwaren der groote gemeenten. De heer De Geer waardeerde de neiging tot gemeen overleg en tegemoetkoming aan de klach ten der gemeentebesturen, waarvan de wijzigings nota der regeering blijk heeft gegeven. Hjj be streed de redevoeringen der heeren Fleskens en Rutgers. Zijn amendement aanbevelende, wees de afge vaardigde op de talrijke adressen die zijn inge komen en welke alle in zijn richting gaan. Zou het het ontwerp ongeamendeerd worden aange nomen, dan zou de Minister zijn schitterende fmancieele reputatie reddeloos hebben verloren. De heer Bos verklaarde zich te vereenigen met hetgeen de heer Treub heeft gezezegd. vooral ten aanzien van die gemeenten, welke reeds een pensioenregeling hebben, maar buitendien gelooft hij, dat er nog zeer veel bezwaren overblijven voor die gemeenten, welke nu nog geen pensi oenregeling hebben. Hij zou het zeer wenschelijk achtten, indien de behandeling van het wetsont werp niet doorging. De zaak is te ernstig, te moeiljjk en te ingewikkeld om te worden verhaast, nu zoo groote wijzigingen door de Regeering zijn aangebracht en door Kamerleden nog worden voorgesteld. Zoo was de redenaar zeer voor het amendementen-De Geer, maar hij vraagt zich af, welke verstrekkende gevolgen de aanneming zal hebben ten aanzien van de wiskundige berekenin gen, die reeds zijn gemaakt. Hij berekende verder, dat hetgeen de ambtenaren zullen betalen in ge meenten die tot dusverre geen pensioenregeling hadden, zoo hoog is, dat het eenvoudig door de betrokkende niet te betalen is. Het rijk moet in ruime mate bijbetalen, waarom hij hoopte, dat de amendementen-Treub zullen worden aangenomen. De Minister van B i n n e n 1 a n ds c h e Zaken verdedigde het niet hooien van de ge meente-besturen en van ambtenaren op grond, dat de positie van de gemeenten, zoowel als die van de ambtenaren zoo verschillend is, dat de adressen te schiften zeer geruimen tijd zou hebben gevor derd, zoodat het ontwerp nog niet zou zijn inge diend, wanner men de betrokkenen had gehoord. Trouwensadressen, en amendementen komen toch eerst los op het oogenblik van het in be handeling nemen. De Regeering is onschuldig aan het «doordrijven" van de behandeling van dit ontwerp. De regeering heeft het hare gedaan omspoedig de stukken te zenden, maar overigens moet de Kamer zelve weten, of zij nog tijd kan vinden voor de behandeling van het ontwerp. De minister zal heden(Donderdag) zijn rede voort zetten. Avondzitting. Aan de orde was een reeks wetsontwerpen. Allereerst werd gcedgekeurd het wetsontwerp tot verklaring van het algemeen nut der onteige ning van eigendommen noodig voor grond berging en voor park- en boschaanleg bij den Kraling- schen Plas te Rotterdam. Bij de daarna in behandeling komende supple- toire Binnenlandsche Zaken begrooting voor 1913 (diverse onderwerpen) stelde de heer M a r- chant, mede namens een aantal andere leden eene motie voor, waarin de Kamer zou uitspre ken, dat het Concertgebouw een zóó geheel eenige plaats zooveel jaren in de muziekwereld inneemt, dat het gewenscht is, dat alsnog een subsidie van f 10.000 worde verleend Na discussie werd de stemming over de motie bepaald op Vrijdag na de pauze. De suppletoire Binneulandsche Zaken-begrooting werd vervolgens goedgekeurd, nadat de Minis ter naar aanleiding van een vraag van de heer Schaper, om eenige inlichtingen omtrent de wijze van besteding der ter bestrijding van de tuberculose aangevraagde gelden, aan dien afgevaardigde ver zocht had nog eenig geduld te willeQ hebben. Vervolgens werden goedgekeurd eenige natura- lisatieontwerpen, enz. Het wetsontwerp tot wijziging van de wet van 5 Februari 1912, houdende nadere bepalingen betreffende den accijnsopde suiker, was hierna aan de orde. Na debat werd de stemming over het wetsont werp bepaald Vrijdag a.s. na de pauze. Een groote reeks kleine wetsontwerpen werden goedgekeurd. Ten slotte werd nog aangenomen de suppletoire begrooting voor de inrichting van het huis aan den Korten V ij verberg te 's-Gravenhage voor het Kabinet der Koningin; nadat de Minister van Waterstaat aan den heer Schaper had verklaard, dat hij gaarne bereid was hem particulier in te lichten omtrent de «andere bestemming", waarvan éérst voor het huis was gedacht. Ned. ambulance van het Roode Kruis. Gistermiddag te 1 uur kwam de ambulance- Sikemeier te Arnhem aan. Duizenden waren op het perron om de ambulance welkom te heeten, o.m. het comité van het Roode Kruis, de burge meester, de garnizoens commandant, de militaire en burgerlyke autoriteiten. Onder donderend gejuich, terwijl de muziek van het 8ste regiment het volkslied speelde, kwam de trein binnen. Graaf van Limburg Stirum heette allen welkom in Arnhem en bracht hulde voor hun werk. Dr. Sikemeier werd een lauwerkrans met linten in de Arnhemsehe kleuren, en den dames bloemen aangeboden. Onder gejuich vertrok na kort op onthoud de trein weer. Men meldt ons uit Utrecht d.d. 7 Mei Hedenmiddag passeerde de Bulgaarsche ambu lance, bestaande uit de doktoren Sikemeijer, Voerman en Meihuizen, mevr. Sikemeijer, de zuster Fiegen en Beerstecher en de verplegers Hinten en v. d. Berg, het station Utrecht. Van een officieele ontvangst was geen sprake. Een deputatie van zusters bood namens de hoofdverpleegster van het Militair Hospitaal een ruiker aan. Dr. Koppeschaar en echtgenoote en de verplegers v. Vliet en v. d. Broek, waren op het perron, om enkele hartelijke groeten te wis selen. Het viel op, dat er thans feitelijk niemand van de autoriteiten ter verwelkoming aanwezig was. Men meldt ons uit 's-Gravenhage d.d. 7 Mei De Roode Kruis-ambulance, welke het laatst is werkzaam gebleven, n.l. die onder leiding van dr. Sikemeijer, is heden alhier binnengekomen, met gejuich ontvangen door vrienden, verwanten, belangstellenden en Roode Kruis-autoriteiten en leden van reeds teruggekeerde verplegingsafdee- lingen, die zich op 't perron van het Staatsspoor station voor de wachtzaal le klas verdrongen, terwijl een opeengepakte menigte achter de af scheidingen in het belang der orde geplaatst was. Onder de verwelkomende personen, zag men leden van het hoofdcomité consul-generaal Leh- mann met echtgenootede doctoren Bierens de Haan en I.ingbeekden chef van het militair hospitaal alhier, kolonel Butner, met nog eenige andere militaire doctoren den gep. generaal van den geneesk. dienst De Mooy, den voorm. hoofd - secretaris, den heer Vervloet en verschillende verpleegzusters, waaronder mej. De Bruyn. Nadat handen waren gedrukt en bloemen aan geboden, werd de teruggekeerde groep in de wachtkamer verzameld, waar jhr. Repelaer van Driel als waarn. onder-voorzitter den teruggekeer den den groet van het hoofdcomité overbracht. De omstanders stemden spontaan met den uit roep van jhr. Repelaer«Leve de uit Bulgarije teruggekeerde ambulance", in. (Tel.) Zilveren jubileum Kamerleden. De Katholieke Kamerclub heeft, naar de „Rcsb." meldt, den heeren Van Vlijmen en ae Ram ter gelegenheid van hun zilveren jubileum als Ka merlid een diner aangeboden. Minister Reg out zat mede aan met 29 Kamerleden. Yerkiezingsgeld uit Indië. „Het Volk" deelt mede, dat uit het Indische Verkiezingsfonds een bedrag van f3300 is ont vangen voor de verkiezirigskas der 3. D. A. P. Prov. Statenverkiezingen. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben bepaald, dat de stemming zal plaats hebben op Vrijdag 13 Juni, en de herstemming1, zoo noodig, op Maandag 23 Juni. Een standbeeld voor Jolian de Wit. Naar „Het Vad." verneemt, hebben eenige be kende Nederlanders een aanvang gemaakt met de vorming van een comité met vertakkingen in het land, voor de oprichting van een stand beeld voor Johan de Witt. Mr. A. R. Arntzenins. Heden, Donderdag1, is het een feestdag voor een man, over wien wij, hier iets willen zeggen. De griffier der Tweede Kamer, mr. A. R. Arntze- nius, zal dan vij!f-en-twintig jaar als zoodanig in functie zijn geweest. Op 8 Mei 1888 volgde hij mr. J. D. Veegens, dein lateren minister óp: deze had, ais griffier, z'n vader vervangen. Vee gens, vader en zoon, hadden) zich een uitnemende reputatie verworven. Toen de oude heer Daniel Veegens aftrad, noemde de voorzitter der Kamer hem „een man, waarop (Nederland trotsch kan zijn". Thans, op den feestdag van mr. Arntzenins, kan naar waarheid worden getuigd, dat deze in de voetstappen van z'n voorganger» ge tre de n is. Deswege verdient hij een eere-saluut. (Tel.) Tentoonstelling Kerkelijke Kunst. II. M. de Koningin-Moeder heeft blijk gegeven van belangstelling; in de Nationale Tentoonstel ling van Oude Kerkelijke Kunst te 'sHertogan- bosch door toe te zeggen de inzending van een zeer belangrijk schilderij van Jan van Heinessen, in Haar bezit, voorstellende de Kruisdraging. Het schilderij, dat zich in het Paleis Soestdijk be vindt, is nog nimmer tentoongesteld. De commissie, die zich met de organisatie der schilderijen-afdeeling bezig houdt, ontving reeds van tal van particulieren en instellingen toezeggingen, ook uit het buitenland. Ned. Gemeenten. In de te 's-Gravenhage gehouden vergadering van het bestuur der Vereeniging van Nederland- sche Gemeenten, in wlelke vergadering'werd vast gesteld een nader adres aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal, in zake de wetsontwerpen op het pensionneeren van gemeente-ambtenaren kwam voorts in behandeling!"de oprichting; der school-bioscoop, waaromtrent plannen in bewer king zijn. Door eenige gemeente-besturen werden tot de Vereeniging vragen gericht omtrent uitbreidings plannen en eischen van Regeeringswege gesteld betreffende de inrichting van schoolgebouwen, waaromtrent gegevens worden verzameld en, de noodige inlichtingen zullen worden verstrakt De burgemeesters van Enschedé en van Zaan dam, de wethouder Simons der gemeente 's-Gra venhage, de burgemeesters van Veendam, van Leiden, en van Breda, de wethouder jhr. mr. de Marees van S win deren der gemeente Groningen en de burgemeester van Sliedrecht, leden van het bestuur der Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten, hebben eeft adres aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal ingediend, waarin zy te kennen geven, dat zij met volle instemming hébben kennis genomen van de amendementen van den heer Treub c.s. V en VI op ontwerp-wat I betreffende de pensionneering van gemeente ambtenaren en hunne weduwen en weezen, als- me oe van het amendement van den heer De Geer op art. 61 van genoemd wetsontwerp; en dat zij overtuigd zijn, dat de aanneming dezer amen- dementen de wetsontwerpen zal wijzigen in gun- stigen zin; reden, waarom zij der Kamer ver- zoeken, de in die amendementen belichaamde wijzigingen alsnog' in de ontwerpen wel te wil len doen aanbrengen. Een gemeentel ij'ke k oo k 1 e e r ar e s. De Haarlemsche gemeenteraad besloot Donderdagmid dag tot aanstelling van een leerares in het koken voor de propageering van het koken op gas bij de ingezetenen aan huis. Ongenoode gasten. Ongenoode gasten zet men. puiten de deur, zegt het spreekwoord. Maar er kunnen ook ongenoode gasten zijn, die men tegen wil en dank binnenshuis houden moet. Dat is W.L.F.C. Ridder v. Rappard, onze con sul-generaal te Tanger (van Marokko) overko men. Die kreeg vier menschen op visite, welke hee ren indertijd oppassers waren in den harem van sultan Moeley Hafid. Ze werden slecht behandeld en hadden wel eens gehoord, dat, wanneer ze zich onder be scherming eener vreemde mogendheid stelden, hun hulp zou worden verschaft. Ze liepen daarom het Hollandsche consulaat binnen, waar ze met hun vieren nu al drie we ken leven op kasten van Ridder van Rappard, die intusschen zich tot de Fransche regeering gewend heeft met de vraag, of die hem uit de moeilijkheid wil helpen. (Tel.) Moordaanslag. Gisteravond half tien heeft te Amsterdam een zekere Christiaan Dekker, een broer van den zich in arrest bevindeden Dek ker, een moordaanslag gepleegd op zekeren Arie Visser. Beiden hadden kort tevoren in een café over een oude veete twist gekregen, welke hij verlaten van het café nog niet was bijgelegd. Op de Nieuwmarkt gekomen, haalde Dekker plotseling een revolver te voorschijn en loste op eenige meters afstand 4 schoten op Visser, aie niet gewond werd. Door op het geluid der schoten toegesnelde politieagenten werd Dekker gegrepen en zwaar geboeid, onder groote toeloop van nieuwsgierigen, naar het bureau in uo St. Pis- tershal overgebracht. De bomaanslag op de St.-Pau 1-kerk. De in de St. Paul-'kerk te Londen gevonden bom was met dynamiet gevuld. Een mechanisch defect voorkwam de ontploffing. De kerk-autoriteiten ver klaarden, dat men klaarblijkelijk van plan was de bom 's nachts te doen ontploffen, wanneer de kerkgebouwen ledig waren. De ontploffing zou den bisschops-troon, den vloer en het beneden gedeelte der zuilen vernield hebben. De bom, die in de bureaux van de „Daily News" gevonden werd, was onschadelijk. Ontploffing; in een kruitfabriek. Gisterochtend is een ontploffing voorgekomen in de kruitfabriek te Wetteren (bij Gent). Er is een cioode en verscheidene gewonden. De materieele schade is groot. Het Turkse he oorlogsschip Reshad V', in aanbouw op een werf te Barrow-in-Furness, is door de Engelsche admiraliteit aangekocht. Dit schip, hetwelk deze maand te water gela- ten 2.ou worden, zal een belangrijke versterking zijn voor de Engelsche vloot. Hot is een slag schip van de Iron Duke-klasse. Uit vrees voor wandaden van de zijde der Fngelsche kiesrechtdames, is men in Londen be- gonnen tal van museau, historische gebouwen enz. voor het publiek te sluiten. De „Evening News" gaf gister-avond het volgende lijstje van de gesloten gebouwen Windsor.State Apartments; Kensington Pa lace.—State Apartments; Hampton Court Falace; Tate Gallery (Basement); National Gallery (Ba sement); The Tower (Jewel Rooms); St. Paul's (Chancel); Victoria and Albert Museum.Loan Couit, Ceramic and Glass Collection, Raphael Car toons, Jones and Salting Collection. Een zeer streng© speciale bewaking is ingesteld in: Westminster Abbey; British Museum; Somerset House; Natural History Museum. De autoriteiten zijn dus wel voorbereid tegen nieuwe aanslagen dezer furies. Een opzienbarende arrestatie. Te Parjjs is aangehouden sir Derrick Wernher, wiens vader, een Zuid-Afrikaansch millionnair, verleden jaar overleed. Hij is voor den rechter van instructie gebracht om inlichtingen te geven over de verdachte omstandigheden waaronder den dood plaats vond en welke totnogtoe niet waren opgehelderd. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 8 Mei 1913, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 768.5 te Harparanda. en Hernösand. Laagste barometerstand 737.3 te Valentia. Verwachting tot den volgenden dagmeest matige zuidoostelijke tot zuidwesteljjken wind,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 2