Dagblad voor Schiedam en Omstreken T.j™finnfinn ":r f on rr fii; EERSTE BLAD. De oorlog op den Balkan Gratis Ongevallenverzekering f 1 f|f]f| ste Jaargang. Zaterdag 17 Mei 1913 i\o. 10624. een han(i> s 51111 ^°01^T 1111 i overeenioistig on de polis vermelde voorwaarden. fi (J U U Dit nummer bestaat uit twee Waden en een Geïllustreerd Zondagsblad OffldUttle berichten. Kennisgeving. Nieuws. Verspreide berichten. Stads- en Grewestelijk Nieuws. Bureau: Boterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., iranco p. post ƒ2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regel; Handelsadvertentiën 1—6 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. by levenslange geheele invaliditeitI LUU voet of oog I U U I U U een <luim De verzekering wordt gewaarborgd door de Hollandscho Algemeeno Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam I U U wijsvinger; I (J bij verlies van eiken ande ren vinger. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gelet op artikel 12 der Drankwet Brengen ter openbare kennis, dat bij hen is ^gekomen een verzoek van Simon A. Maas, om Vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein, voor gebruik elders dan ter plaatse van verkoop in de localiteit, gelijkvloersche en eerste verdieping, van het perceel Noordvest no. 17. en herinneren, dat binnen 2 weken na deze bekendmaking tegen het verleenen van de ver gunning schriftelijk bij hun College bezwaren kunnen worden ingebracht. Schiedam, 17 Mei 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. L. HONNERLAGE GRETE. De Secretaris, V. SICKENGA. Roemenië en Bu 1 garije. Uit Boekarest verneemt de »Kölnische Zeitung" Het geschil tusschen Roemenië en Bulgarije zal Waarschijnlijk tegen het einde der volgende week beslecht zijn. Het geschrift, bevattende het pro tocol van de besluiten der St. Petersburgsche conferentie, is op weg naar Boekarest. Als het daar is aangekomen, zal de regeering in een ge heime zitting der volksvertegenwoordiging het protocol indienen en de goedkeuring van de over eenkomst met Bulgarije vragen. Uitstel tot na den vrede tusschen Turkije en de Balkanstaten acht de regeering niet wenschelijk. Men verwacht dat de volksvertegenwoordiging het protocol zonder bezwaar zal goedkeuren en dat zelfs de oppositie geen bedenkingen zal opperen. Griekenland en Italië. De „Temps" verneemt uit- Athene: De Griek- 3che regeerinig is zeer getroffen doorr de ver klaring van minister Di San Giuliano tegen den zaakgelastigde van Griekenland, dat Italië eerder fot een oorlog zal overgaan, dan toe te geven °P het stuk van de Zuid-Albaneesche kust. D© minister voegde er aan toe, dat Italië in geen tteval zal toelaten dat de grens1 noordelijker gaat dan Ptelia. De Griekscho re-ge e ring heeft naar aanleiding hiervan verklaard, te verrtrouwsn dat een overeenkomst "'mogelijk zal zijn en men ge looft dat zij hiermede zinspeelt op d© Egeïsche eilanden. Te Athene maakt men zich ook ongerust over het feit dat Italië, 't welk troepen samentrok in verband met de kwestie van Skoetari, daarmede is voortgegaan en thans te Brindisi 40,000 man gereed houdt om te worden ingescheept. Grieken land blijft niettemin' besloten, niet toe te geven ®an de eischen van Italië. Men heelt met voldoe ning vernomen dat Italië met de mogendheden" besprekingen over deze aangelegenheid heeft in geleid. FRANKRIJK. Gister werd in de Fransche Kamer behandeld •h- interpellatie van Guernior nopens oe deel neming van Frankrijk aan de maatregelen-, ooor do mogendheden tegen Montenegro genomen, en do Fransche politiek tijdens den oorlog op den Balkan. Bij do debatten verklaarde do minister van bui ten landsche zaken: 'Onze staatkunde heeft geen wijziging onder gaan. Wij hebben ons voortdurend laten leiden door het tweevoudige beginsel, dat wij aan de mogendheden in overweging hebben gegeven, t. tw. territoriale belangeloosheid en eensgezinoheiel van Europa, ten einde den vrede te verzekerren. Bij het begin van den Balkanoorlog heeft Foin- caré dit beginsel toen gelden. De minister herinnerde aan het eensgezind sa menwerken van Europa, aan het streven om ieder afzonderlijk ingrijpen, dat gevaarlijk zou zijn voor den' Euiópeeschen vrede, te voorkomen. Zonder gezamenlijk handelen, zonaCr de vrede lievendheid der regeeringen, zonder de pogingen van elke regeering om -den Europeeschen vrede te bewaren, zou de algemeene vrede groot ge vaar hebben geloopen. Verder Zeide de minister, dat de Balkanoorlog zooveel menschenlevens en schats heeft gekost, dat het een algemeen belang was er een einde aan te maken. Pichon bracht hulde aan de gezantenconferenti© lo Londen. De diplomatie heeft zich voor den vrede zeer verdienstelijk gemaakt. De minister herinnerde verder aan de moeilijk heden bij: de vaststelling: der grenzen van Albanië en voegde er bij1 dat Oostenrijk vast besloten was gewapenderhand tusschenheide te komen om de inlijving van Skoetari bij Albanië te verze. keren. De moeilijkheden werden op dat tijdstip dei crisis dagelijks grooter en bedreigden de oen heid van Europa. Rusland gaf ons te kennen, dat het, 'ten einde een afzonderlijke actie in de Adiiatische Zee U* voorkomen, 't noodzakelijk achte Engelsche' en Fransche oorlogsschepen te gelijkertijd daarheen te zenden. Ik antwoordde dat, indien een vlootbetooging: noodzakelijk was, zij moest gésehioden door de'gezamenlijke mo- gemdhedeHy'l^gde -een gelijke verklaring af aan den Dulf^jien gezant. Pichon prees minister. Sasonof, die" tefr gunste van de eensgezindheid van Europa werkzaam was, evenals de Tsaar den koning^ van -Montenegro laakte om zijn te genstand en'met de vlootbetooging zijn instem ming betuigde. De koning van Montenegro- gaf echter niet toe, en de toestand werd hachelijk loen Skoetari -zich overgaf' onder den uruk van feiten, die meer van diplomatieken.Uan van mili tairen aard schijnen te zijn geweest. Toen stond Europa voor een gevaarlijke crisis. Frankrijk ver klaarde, dat de Albaneesche kwestie en die van .Skoetari een Enropeescbe kwestie was. Zij1 liet zich ernstig aanzien, totdat de koning van Mon tenegro ten slotte zijn besluit om Skoetari tö ontruimen en zich te schikken naar ae beslis sing der mogendheden, mededeelde. Pichon vervolgde: De lofwaardige1 wijsheid van Oostenrijk, de oprechtheid van Rusland' *ch dtf eensgezindheid vair Europa zijn er in geslaagd den vrede te handhaven. Het programma is bij al deze 'gebeurtenissen geweest, te streven naait» oplossing -Vim de moei lijkheden en de eenstemmige besluiten der "mo gendheden te verwezenlijken. In het geschil tusschen Roemenië en Bulgarije was het onze gezant te St. Petersburg die het initiatief nam tot de voorstellen die mét de ber langen van beide landen overeenkwamen en wij zijn overtuigd, dat daardoor de vriendschap van de heide volken in de toekomst verzekerd ie. De staatkunde van Frankrijk is in overeen stemming geweest met de: overtuiging' dat Euro pa zedelijk overwicht moet hebben in hét belang van den vrede. Door deze staatkunde zullen wij: ons ook voor taan laten leiden in de moeilijkheden die ons nog te wacbtpn staan, omdat wij nog verre zijn van een definitieve regeling van alle vraagstuk ken die de Balkanoorlog heelt opgeworpen. Geen dezer schijnt echter van gevaar voor den inter nationalen vrede. In volkomen harmonie met vrienden ©in bond- genooten, met eerbiediging van het nationaliteits beginsel, met voortdurende zórg voor onze be langen, met de gematigdheid en verzoeningsge zindheid, waarvan wij voortdurend de bewijzen hebben gegeven, en met het voornemen te voor komen, dat andere vraagstukken zich voordoen nadat het probleem van Europeesch Turkije zal zijn opgelost, zullen wij de moeilijkheden, die de mogendheden betreffen onder de oogen hebben te zien. Wij zullen rechtvaardig zijn en ons in spannen om Turkije's economische ontwikkeling mogelijk te maken, zonder de Balkanstaten te berooven van de rechtmatige vruchten hunner overwinningen. (Langdurige toejuichingen.) Over de onderhandelingen van Engeland, Duitschland en Turkije zeide Pichon, dat deze reeds twee jaar loepen en nog niet tot een einde zijn gebracht. De minister verzekerde, dat Frank rijk zijn rechtmatige belangen niet verwaarloost. Een motie-Noulens Deloftcle, waarbij de ver- klaringen der regeering werden goedgekeurd en iedere toevoeging afgewezen, werd daarop met algemeene stemmen goedgekeurd. BELGIë. Gister heeft de Kamer, na verwerping van een amendement om den diensttijd tot 12 maanden 'terug te brengen, de gezamenlijke artikelen van bet nntwerp-nülitiewet aangenomen. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Zooals reeds gemeld is, zou de minister-president der Donau-monarchie in het Oostenrijksche Parle ment een uitvoerige verklaring afleggen over den politieken toestand. Vooraf echter wenschte hij de zekerheid te hebben, dat er na deze verklaring geen debat volgen zou. Die zekerheid nu heeft de Minister niet kunnen krijgen, zoodat ook de verklaring achterwege zal blijven. Deze zaak wijst weer op de eigenaardige poli tieke toestanden welke in de Douau-monarchie heerschen. In elk land, waar een parlement bestaat, zou de Regeering onder de gegeven omstandigheden een debat over de buitenlandsche politiek hebben aan vaard. In Oostenrijk echter kon dit niet. Waarom niet? Wel, omdat het gevaar bestaat, dat de panslavisten in het Parlement zich tot tolk maken van de gevoelens van Oostenrijk's vijanden. Zoo is kort teieden door een der leden in den Rijksraad een lofrede gehouden op Montenegro. Toch zal de Regeering op den duur een debat over de buitenlandsche politiek in het parlement niet kunnen verhinderen, zelfs niet door de be dreiging met ontbinding. In de gisteren gehouden openingszitting van het Huis van Afgevaardigden hebben de »Deutsch- freiheitlicheleden Friedmann en Dent een in terpellatie ingediend naar aanleiding van de ver klaring door den Minister van Buitenlandsche Zaken afgelegd in de delegaties. De Minister had daarin gezegd, dat de Regee ring in de Balkancrisis de levensbelangen der monarchie zou beschermen. De verwikkelingen op den Balkan, zoo zeggen <je beide afgevaardigden, zijn thans geëindigd, met het eenige voor Oostenrijk positieve resultaat, dat het verlies van Skoetari voor Albanië werd ver hinderd. Is nu, zoo wordt in de interpellatie gevraagd de inlijving van Skoetari bij Albanië een levens belang voor de monarchie En zoo ja, is dit het eenige levensbelang, dat in de Balkancrisis moest worden beschermd, of waren er nog meer zulke levensbelangen En ten slotte wordt gevraagd of de verzwaring der lasten, en een zoo groote verzwaring der lasten, en een zoo groote benadeeling der econo mische belangen van het volk gerechtvaardigd is. Viet temmen zijn gister op verschillend© plaatsen in Londen gevonden met daaraan be vestigde geschriften over vrouwenkiesrecht. Drie er van waren zeer gebrekkig gemaakt, één, neer gelegd in een volksbibliotheek, bevatte een uur werk. Een vijfde born is gevonden in een kerk te Hastings. De Kamer nam met handopsteken een motie van vertrouwen in het regteeringsbeleid aan. De Weensche „Reichspost" verneemt, dat de zending van lord Morley naar Berlijn in ver band staat met plannen der mogendheden, die zullen leiden tot verdecHng van Klein-Azië. De drijfkracht is Rusland, dat zich een weg uil hanen naar de Middellandsche Ze© en daarbij in conflict komt met de politiek van Duitschland cn Engeland. Naar uit Londen wordt gemeld, zullen'de Engelsche Koning en Koningin Londen Maandag avond a.s. verlaten, om zich naai" Vlissingen in te schepen. Ziji zullen ruim een week in Duitsch land blijven en op 28 of 29 Mei weder tc Lon den terug zijn. Het bezoek aan Duitschland draagt een strikt particulier karakter Het ligt oan ook niet in het voornemen, dat Koning George door sir Edward Grey zal vergezeld zijn. „De Hanze''. De R.-K. Middenstandsvereeniging »De Hanze" hield gister-avond de aangekondigde jaarvergade ring in de bovenzaal van het Bondsgebouw, die slechts door een betrekkelijk klein getal leden bezet was. De voorzitter, de hèer G. L. Kamp, heette de weinig opgekomenen hartelijk welkom, in 't bij zonder den rechtskundigen adviseur mr. van Velzen. Een terugblik op het afgeloopen vereenigingsjaar gaf reden tot tevredenheid. Er. aan herinnerend dat op zeer feestelijke wijze het eerste liistrum was gevierd, wees voorz. er op, dat sinds dien lijd het ledental belangrijk is toegenomenvan 80 a 95 in de eerste jaren is 't nu tot 122 ge stegen en waarschijnlijk zal 't binnenkort nog beduidend toenemen. Voorz. hoopt, dat niet alleen het ledental stijgen zalmaar dat ook de onder- afdeelingen, die de kracht der vereeniging uit maken, nog zullen toenemen er zijn thans 3 onderafdeelingen melkslijters, schilderspatroons, schoenmakers en schoen winkeliers. Voorz. wekte verder allen op tot samenwerking en om werk zaam te zijn in den geest van Z. H.PausPiusX: alles te herstellen in Christus. Nadat de notulen der vorige vergadering door den secretaris, den heer C. C. Steens, waren ge lezen en onder dank voor diens goede notuleering waren vastgesteld, werd op verzeek van den rechtskundigen adviseur eerst punt 3 aan de orde gesteld. Vooraf deelde de voorzitter echter nog mede, dat in de laatste centrale vergadering, gehouden te Gouda, was vastgesteld, dat de afaeelingen zullen bijdragen f0.50 contributie per persoon en dus de jaarlijksche contributie der afdeeling van f 2 tot f 2.25 zal worden verhoogd. Gaarne had de voorzitter daar nog een klein bedrag voor de kas bij na eenige verklaring van den penning meester zag men echter in, dat de contributie niet hooger behoefde gesteld te worden dan nu reeds was voorgesteld. Daarna was aan de orde 9 uren sluiting. De uitslag der enquête, alleen onder de win keliers gehouden in zake sluiting, was als volgt Van de 80 rondgezonden circulaires kwamen er 60 terug, waarvan 6 niet waren ingevuld, zoodat 54 zich verklaardenhiervan waren er 39 voor geheele onvoorwaardelijke Zondagssluiting, 1 als ook de cafés sluiten, 2 voor sluiting na 12 ure en 6 tegen Zondagssluiting. Voor sluiting na 's avonds 9 uren verklaarden zich 27, er tegen 17, voor wettelijke 9 uren sluiting 31, daar tegen 12. Op grond van deze gegevens stelde de voor zitter nu voor, den Gemeenteraad te verzoeken een algemeene enquête over het vraagstuk onder de middenstanders, bepaaldelijk de winkeliers, te doen houden. Over dit voorstel ontspon zich eene breede discussie, waaruit bleek, dat meerderen in de vergadering sterk waren tegen den hier bedoelden gemeentelijken dwang. De rechtskundige adviseur legde er vooral den Dadruk op, dat deze kwestie moest bezien worden in het licht der naburige groote gemeentevelen van hen die zich voor de 9 uren sluiting verklaarden, wisten toen blijkbaar niet, dat het voorstel te Rotterdam was verwor pen. Adv. meende, dat eene gemeentelijke dwang als hier bedoeld, moeite zou geven zoowel aan de betrokken overheid als aan de belanghebbende winkeliers. Het voorstelden Raad te verzoeken een enquête te doen houden, werd daarna verworpen met 176 stemmen. Door den heer Schefïers (Raadslid) werd daarna voorgesteld een adres aan den Gemeenteraad te richten, vermeldende dat Schiedams Hanze zich tegen de 9 uren sluiting had verklaard. Na eenige discussie, waarbij de voorzitter zich ook daar tegen verklaarde, werd dit voorstel echter door jen heer Scheffers prijs gegeven en vereenigde hij zich met het denkbeeld van de bestuurstafel geuit, dat het bestuur der »Hanze" B. en W. omtrent de stemming der leden zou inlichten. Daarna werd door den secretaris, den heer Steens, het jaarverslag uitgebracht. Waar dit in

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 1