Dagblad voor Schiedam en Omstreken. f on rr fifj De oorlog op den Balkan. Gratis Ongevallenverzekering f RIE N Z I. 36ste Jaargang Woensdag 21 Mei 1913 No. 10627. DTeiMioistig op ie polis yerielle yoorwaarien. overeenkomstig op ie polis yermelie yoorwaarien. |(JUU invaidueit; dCtdede berichten. Kennisgeving. Bvttcalndsdi Nieuws. FEUILLETON, Verspreide berichten. Binnenland. Bureau: Boterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. 50 ct., franco p. post ƒ2.- Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regel; Handelsadvertentiën 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. by levenslange De verzekering wordt gewaarborgd door bij verlies van een hand, voet of oog Mollandsche Algameene bü verlies van een duim Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam I UU wijsvinger; I |(J bij verlies van eiken ande ren vinger. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gelet op artikel 12 der Drankwet Brengen ter openbare kennis, dat bij hen is ingekomen een verzoek van Hubertus vanGogh, om verlof voor den verkoop van alcoholvrijen drank, andere dan sterken drank, voor gebruik ler plaatse van verkoop in de benedenlocaliteit, van het pand, Breedstraat no. 5. en herinneren, dat binnen 2 weken na deze bekendmaking tegen het verleenen van het ver lof schriftelijk bij hun College bezwaren kunnen worden ingebracht. Schiedam, 20 Mei 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd. M. L. HONNERLAGE GRETE. De Secretaris, V. SICKENGA. Albanië. Volgens de „Reichspost" loopt ondei de Alba- neezen te Triest het gerucht, dat Esaad pasja te Tirana vermoord is. Het is mogelijk, zegt de be richtgever van het blad, dat men hier te. doen heeft met een daad van weerwraak, oimdat de moord van Hassan Riza (de commandant van Skoetari) aan Essad pasja wordt toegeschneven. Vrede®: pi nd e r h an d'e 1 i n ge n. ■De gister gehouden vergadering der gezanten- conferentie heeft 3 uur geduurd en is tot Maan dag verdaagd. De gezanten hebben beraadslaagd over oe ziens wijzen van hun regeeringen, nopen® de voorstellen van Oostenrijk en Italië over liet statuut van Albanië. Geen der zienswijzen is van be-slissonden aard. De gezanten waren het volkomen eens over de noodzakelijkheid, dat de Balkanstaten onmid dellijk het voorloopige vredesverdrag hebben te teekenen. Zij legden er den nadruk op, dat de Balkanstaten daardoor den vrede met Turkije toe- kenen, zonder afstand te doen van hun recht om met de mogendheden te onderhandelen over de kwesties wier oplossing de mogendheden zich hebben voorbehouden. De mogendheden trachten deze zienswijze in gang te doen vinden bijl de regeeringen der IM- kanstaten. De hoofden, der vredes af vaar d igi n g en van de Batkanstaten hebben gistermiddag om vier uur vergaderd in Cla,ridges Hotel, ten einde hun hou ding ten aanzien van de onderteekening van het voorloopige vredesverdrag te bespreken. RUSLAND. De Tsaar is gisteravond naar Berlijn vertrokken. 30) Ja, ha I ha 1 hij noemde mij, geloof ik, somwijlen in luchtige beleefdheid, zijn grappen Waker, zijn nar! Ik heb zijne beschimping verdragen en mij zelf voor zijne toejuiching; ge- hogen; ik zou dezelfde bepioeving nog willen doorstaan, dezelfde schande nog ondergaan, om dezelfde beweegreden en voor dezelfde zaak. Wat doel joeg ik na Kunt gij het mij zeggen Voorzeker niet, maar ik wil het u influiste ren, het was de verachting van Steffano Colonna. In die verachting vond ik bescherming tot dat geene bescherming meer vereischt werd. Ik verlangde niet den patriciërs vrees in te boezemen, opdat ik rustig en onbespied bij het volk mijn doel bereiken mocht. Het is mij ge lukt, ik werp thans den sluier af. Van aange zicht tot aangezicht zou ik het nu tot.Stefano Colonna durven zeggen, dat ik zijnen toorn trotseer, dat ik zijne kerkerholen en krijgs lieden belach. Maar houdt hij mij nog voor denzelfden Rienzi, als van ouds, laat hij het doen; ik kan mijnen tijd afwachten." §Zeg mij toch," hernam Adriano, de trotsche DUITSCHLAND. De koning en de koningin van Engeland zullen hedenochtend om halftwaalf aan het Lehrter- station te Berlijn aankomen. De hertog van Cum berland, de toekomstige schoonvader van prinses Victoria Luise, wordt eveneens in den loop van hedenochtend aan het Anhalt-station verwacht. Tsaar Nikolaas komt morgenochtend uit Peters burg, terwijl ook tal van staatshoofden dienzelfden dag verwacht worden. De tegenwoordigheid van zooveel volsten, in zonderheid die van het Engelsche koningspaar en van den Russischen tsaar hebben reusachtig uit gebreide veiligheidsmaatregelen noodzakelijk ge maakt. Het feestprogram, dat aan de bruilofs- gasten zal worden uitgereikt, bevat niet minder dan 28 bladzijden druks, waarin alle bijzonder heden, als de plaatsen enz. worden vermeld. De keizer zal de hertogin van Cumberland aan tafel begeleiden, de hertog van Cumberland keizerin Augusta, de tsaar de koningin van Engeland, de koning van Engeland, de Duitscke kroonprinses, keizer Wilhelm zal dadelijk na het eerste gerecht een toost uitbrengen op hetjonge paar en na het banket het teeken geven voor den fakkeldans. Om 9 uur 's avonds zullen de feestelijkheden ge ëindigd zijn. Omtrent het bruidskleed wordt uog gemeld, dat de sleep vier meter lang en twee meter breed is en van uiterst fijn zilver brocaat is gemaakt, versierd met guirlandes van myrte en oranjebloe sems versierd. De sluier, waaraan honderd bor duursters hebben gewerkt, is een getrouwe copie van de bruidssluier van keizerin Augusta. Het centrum1 is tegen de militaire wetsontwerpen nogal scheip in de oppositie. Het stelt niet alleen voor tal van door de «egeering voorgeetelüe amb tenaars- en officiersposten -te schrappen, maar ook het getal nieuwe eerst© luitenants van 1538 tot 530, dus met 1008 te verminderen. Daar de socialisten het centrum hierbij: gaarne van dienst zijn en deze partijen samen de meerderheid vor men, kan de regeering:, als het centrum niet tot andere gedachten komt, daar niets1 tegen doen, Von Bethman.n Hollweg heeft het trouwens bij: het begin van de beraadslagingen in de com missie over dit. onderwerp reeds noodig gevon den het centrum wegens zijn oppositie met een oorlogsverklaring te laten dreigen. Dit heeft in den beginne geholpen. FRANKRIJK. In de chambrées van bet 35ste regiment te Bel fort hadden de laatste dagen onruststokers met soldaten van andere regimenten plannen beraamd voor een betooging in de stad. Deze plannen kwamen echter te vroeg tot een begin van uit voering1. Op die wijze ontstonden de relletjes, die intus'schen, dank zij' de krachtige houding der officieren, geen uitbreiding kregen. Een sergeant majoor is mishandeld, nadat hij: een der ergste belhamels achter slot en grendel had laten, zet ten. Toen hieven twee- tot driehonderd soldaten de Internationale en andere «evolutionaire lieaeren taal zijn® makkers ontwijkend beantwoordende, „zeg mij, wat eischt gij voor het volk, ten .einde te vermijden, dat gij u op zijne driften beroeptwant onwetend en grillig als het js, kunt gij u niet tot zijne rede wenden „Ik vraag volkomen gerechtigheid en vrijheid voor allen, en zal mij met geene mindere over eenkomst vergenoegen. Ik eisch van de edelen dat zij hunne vestingen slechten. - dat zij hun gewapend gevolg afdanken, dat zij in hooge afkomst geen straffeloosheid voor misdrijven zien, en geene andere bescherming inroe pen, dan die, welke de algemeene wet ver leent." „IJdel verlangen 1" zeide Adriano „Eisch wat u nog kan worden toegestaan." „Ha hal hernam Rienzi, met een bitteren lach, „zeide ik het niet, dat het eene vergeef- sche bede was, den grooten om wet en gerech tigheid te Vragen Hoe kunt ge mij dan laken, zoo ik die elders zoek?" En op eenmaal van toon en gebaren veranderende, voegde hij er met groote plechtigheid bij„Ons wakend leven is rijk aan bedriegelijke en ijdele droomen, maar de slaap is somtijds een groot profeet. Het is in onze sluimering, dat de Hemel geheimzin- niglijk met zijne schepselen omgaat en zijne aardsche gezanten leidt en ondersteunt, op het pad, door zijne voorzienigheid voor hen ge kozen." Adriano gaf geen antwoord op die taalzij was niet de eerste, welke hem gelegenheid aan. Op dat «ogenblik kwamen de reservisten van het 242ste regiment, die wegens plaatsgebrek ondergebracht zijn op de cliambxées van het 35ste regiment, terug van een oefening. Dank zij hun houding gingen de betoogers spoeuig uiteen. Den geheelen nacht liepen patrouilles door de stad, doch er deed zich verder geen incident voor. De regimentscommandant heeft de noodige maatregelen genomen om een herhaling te voor komen. In den ministerraad heeft de minister van oor log rapport uitgebracht over de zending van ge neraal Pau, den inspecteur van het leger, naar de oostelijke garnizoenen, ten einde daar een onderzoek ,in te stellen naar 't verzet te Toul en Belfort. Hij: gaf in overweging om, zoodra de juiste toedracht bekend is, de npedige maat regelen te nemen. Bijna alle Engelsche bladen knoopen be schouwingen vast aan de, door Keizer Wilhelm veneend© gratiaering der indertijd wegens spion- nage veroordeelde 3 Engelschen. Het is een ge lukkige omstandigheid, schrijft de „Times", dal bet eerste bezoek, hetwelk Koning George na zijn troonsbeklimming aan het vasteland brengt, zijn aanleiding in een familie-feest vindt. Wij twijfelen niet, of het Koningspaar gaat een prettigen tijd te Berlijn tegemoet. De vrijlating der Engelsche onderdanen is een waarlijk tactvolle daad, door 's Keizers opmerkzaamheid ingegeven. Er ligt, zegt de „Daily Telegraph", aan deze daad van den Duitschen, Keizer, den trek van voorvaderlijke ridderlijkheid, van groots'ehe edel moedigheid en hartelijke gastvriendschap ten grondslag, die zich niet minder tot het Duitsche volk, dan tot. de landgenooten van de politieke gevangenen keert. Keizer Wilhelm heeft van te voren, aldus de „Chron.", zijn vreugde over het bezoek van den Engelschen Koning en Koningin, 'door vrijlating der gevangen Engelsche officieren aan den dag widen leggen. Deze onverwachte handelwijze van den Duitschen Keizer zal in Engeland terecht groo te waardeering ondervinden. Ook de andere Engelsche groote bladen laten zich in geestdriftige bewoordingen over Keizer Wilhelm'® besluit uit. De correspondent van de »Echo de Paris" te Genève weet melding te maken van een belang rijk bericht, dat Maandag in genoemde stad werd ontvangen en volgens hetwelk koning Peter van Servië binnenkort afstand van den troon zou doen. Eenige dagen geleden kwam namelijk een zaak gelastigde van den koning te Geneve, die in op dracht heeft een woning voor zijn souverein te huren, terwijl een persoonlijk vriend van den koning, die te Genêve woont, verklaard heeft, dat Peter I voornemens is, afstand van de regeering te doen, zoodra het vredesverdrag met Turkije onderteekend is. De mededeeliag blijve voorloopig schonk op te merken, dat Rienzi's uitstekend verstand zonderling verknocht was met eeD diep en mystisch bijgeloof. De jonge edelman, die, hoe vroom hij wezen mocht, slechts weinig in de lichtgeloovigheid van zjjnen tijd deelde, twijfelende er nog te mèer door, aan den goe den uitslag van des zieners ontwerpen. Echter dwaalde hij grootelij ks in dat besluit, schoon zijne dwaling die van eenen wereldschen wijze waswant niets op aarde vuurt mensche- lijke stoutheid zoo zeer aan, als het vast geloof het werktuig te wezen eener Goddelijke wijs heid. Wraakzucht en vaderlandsliefde, in een man van genie en eerzucht vereenigd, ziedaar de Archimedische hefboomen, welke in dweep zucht die plek buiten de wereld vinden, waar door deze kan worden opgelicht. De voorzichtige man moge eenen staat besturenmaar het is de geestdrij ver, welke dien herschept of ten val brengt. NEGENDE HOOFDSTUK. „Toen het volk deze schilderij zag, verwon derde zich ieder." (De Tijdgenoot en Levensbeschrijver van Cola Di Rienzi.) Op de markt, en aan den voet van het Capi tool, was eene overgroote menigte volks ver zameld. Ieder man zocht zijnen buuiman te verdringenieder trachtte zich den toegang te banen tot eene bijzondere plek, rondom voor rekening van den «persoonlijken vriend" des konings. De reis van het Engelsche koningspaar. Omtrent het bezoek, door het Engelsche ko ningspaar bij zijn doorreis aan Walcheren gebracht, kan nog het volgende gemeld worden. Tegen half vier reed de auto op de ponton, waarmede de Engelsche koningin een tocht door Walcheren zou maken. Juist was zij met gevolg ingestapt, toen de autoband leegliep. Direct werd een andere auto bestegen en met dezen de tocht vervolgd. De koning verliet ook het jacht en maakte een wandeling in de richting van Middelburg. Men meldt ons nog d.d. 20 Mei uit Vlissingen De maaltijd werd in intiemen kring aan boord gebruikt. De extra trein bestond uit een luxe wagen van den koninklijken trein, uit Calais overgebracht, een spijswagen, 3 wagons-lits, en twee bagagewagens. De reis werd medegemaakt door J. H. van Eijsbergen, hoofdinspecteur van exploitatie, Vermaas, inspecteur van tractie der Staatsspoor en F. Piekema, luitenant der mare chaussees. Te 9.47 vertrok de trein; het konink lijk echtpaar werd naar den trein begeleid door den burgemeester van Vlissingen en den consul en reisde incognito. Op de terugreis zullen de koning en koningin vermoedelijk 27 Mei, 's avonds laat, hier aankomen. Prov. Statenverkiezingen. ALPHEN. De federatie van de S. D A. P. in het district Bodegraven heeft besloteD, zoo moge lijk, deel te nemen aan de verkiezingen en stelde daarvoor den heer Roseboom van Bodegraven candidaat (Volk.) GORINCHEM. De antir. kiesvereeniging Neder land en Oranje te Gorichem heeft besloten voor het altredend lid mr. V. G. A. Boll (lib.) en voor de vacature mr. N. C. de Gijselaar twee candi- daten te stelleD, en daarvoor aan de centrale kiesvereeniging voor te dragen den heer J. W. Mekking (antir.) Besloten werd een plaats open te laten voor een chr. hist, candidaat. (Stand.) Wjjziging Woningwet. Het Centraal comité van Antirev. kiesvereni gingen heeft in opdracht van de Deputatenverga- dering, een adres gezonden aan den Minister van Minister van Binnenlandsche zaken, waarin ver zocht wordt om bij de voorgenomen herziening van de Woningwet, het vraagstuk der schade vergoeding wel nader in ernstige overweging te willen nemen. In bedoeld adres wordt o.a. gezegd «Uteraard was dit onderwerp te ingewikkeld van aard, om op de Deputatenvergadering breed besproken te worden, en ook het Centraal comité acht zich niet geroepen, om de aandacht van de aandacht van de Regeering op bepaaldelijk ge- wenschte wijzigingen te vestigen. Het bepaalt er daarom toe, om uit te spreken, welke eene dichte schaar was saamgedrongen. Wel verduld, zeide een man van reusach tige gestalte, de menigte ter zijde duwende, gelijk een log schip de lastige golven rechts en links van den achtersteven afschudt, „dit is zwaar werk; maar waarom dringt gij u dus sa men Ziet gij niet, heer, Ribaldodat mijn rechterarm onmachtig en gezwachteld is, en ik mij zeiven dus niet meer helpen kan dan een zuigeling, en echter stoot gij mij, alsof ik een oude muur ware?" „Ha, Cecco Del Vecchio! hoe man! wij moe ten ruimte voor u maken, - gij zijt te klein en te zwak om u door een woeligen volkshoop te kunnen redden. Kom, ik wil u beschermen," zeide een dwerg, nauwelijks vier voet lang, naar den reus opziende. „Voorwaar!" zeide de grimmige smid', onder het grauw rondziende, dat luidkeels om het aanbod des dwergs lachte, „wij hebben allen bescherming noodig, grooten en kleinen Waar lacht gij om, apenkinderenHet is, omdat ge geen geluikenissen verstaat!" „En toch is het eene gelijkenis,- welke wij zijn komen bezichtigen," antwoordde een uit den hoop, met eenen spotzieken grimlach. W ifrdl -vrI''

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 1