Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. dat het niet gaarne elke uitvoering, ten deze aan de Woningwet gegeven, voor zijn rekening zou willen nemen, en acht, dat niets onbeproefd mag worden gelaten, om den pijnlijken indruk, alsof met artikel 151 der Grondwet de hand werd ge licht, volledig Weg te nemen." Een leemte ln de Kieswet. De «Haagsche Ct," schrijft Het sterfgeval van kolonel Vehey, Kamerlid voor Rotterdam III, gaf aanleiding tot de opmer king, dat de kieswet-van Houten in het geheel niet gerekend heeft met 't mogelijk overlijden van iemand, die tot candidaat is aangewezen. Stel het geval, dat Verhey was komen te komen te sterven in den morgen van den Jag van candi- daatstelling, zou dan Rotterdam's burgemeester hem toch als candidaat hebben kunnen aanvaar den vraagt de «Vaderlander. Het gezond verstand zou zeggen van neen, maar als men die vraag met de wet in de hand ontkennend moet beantwoorden, dan is dus het geval zeer goed mogelijk, dat eene partij buiten haar schuld zon der candidaat zou uitkomen, en den zetel zonder strijd zou overgeven aan den tegenpartij. Als men dat bedenkt, zou men er haast toe komen, naast iederen candidaat een tweeden te stellen, om eventueel iemand te hebben, die kan in vallen. Maar nog bedenkelijker zou het het worden, wanneer een candidaat kwam te overlijden tus- schen candidaatstelling en de stemming. Zouden dan de stemmen, op den overledene uitgebracht, voor geldig of ongeldig moeten worden verklaard Wij meenen van geldig; maar daarmee is mén er nog niet. Want dit zal ieder met ons toestem men, dat geen kiezerscorps zoo goed getraind is, dat het in zijn geheel zou kunnen begrijpe, waar om op een bepaald oogenblik een doode zou moe ten worden gekozen. Alle moeilijkheden, die zich in dezen zouden kunnen voordoen, worden met de invoering van Evenredige Vertegenwoordiging ineens wegge vaagd. Maar zoover zijn we helaas nog niet. Steun aan imllicïens. Heden heeft de Nationale Veieeniging tot steun aar. miliciens te Amsterdam haar algemeene ver gadering gehouden. Aan het jaarverslag, uitgebracht door den heer F. J. Beekman, wordt het volgende ontleend In het jaar 1912 werden verschillende vrienden aan de vereeniging door den dood ontrukt. Her dacht worden prof. dr. P. H. Ritter, aan wiens bezieling de vereeniging voor geen gering deel haren snellen bloei verschuldigd is; de ijverige tweede voorzitter der af deeling Utrecht jiitr. 11. H. P. Calkoen en de eere-voorzitter jhr. J. C. C. den Beer Poortugael. Tegenover een verlies van 146 leden in 1912 stond slechts een winst van 41 leden, die is te danken aan twee afdeelingen, aan Leiden, dat met één lid, en, aan Apeldoorn, dat met 40 leden vooruitging. Het aantal aanvragen om hulp bedroeg in de verschillende afdeelingen 346. De vereeniging slaagde erin 182 personen aan werk te helpen, terwijl 85 lieden financieel ondersteund werden. Slechts 19 aanvragen moesten worden afgewe zen. De riviertollen op de Elbe en den R(jn. De «Lokal Anzeiger" schrijft «De onderhandelingen van de Duitsche reaee- ring met de regeerirjgen van Oostenrijk-Hongarije en Nederland over het invoeren van riviertollen op de Elbe en den Rijn heeft tot nu toe geen resultaat opgeleverd. Men kan bij den tegenwoor- digen stand van zaken dit binnen afzienbaren tijd ook niet verwachten. Dientengevolge heeft de Prui sische regeering besloten voorloopig op andere rivieren, met name op de Weser en de Oder, tollen te heffen, voor zoover deze rivieren in haar gebied liggen. «Zij hoopt daarmede te bewijzen, dat door het heffen van scheepstollen de verbetering van de betrokken rivieren en de daarmede verbonden economische belangen niet alleen geen schade lijden, maar integendeel er belangrijk bij gebaat zullen zijn en zij hoopt dientengevolge beide re geeringen te kunnen overhalen de invoering van scheepstollen op Elbe en Rijn goed te keuren." Eerste Kamer. De leden van de Eerste Kamer der Staten- Generaal zijn ter vergadering bijeengeroepen tegen Dinsdag 27 Mei, des avonds te 8.30 uur. (Stct.) De verbinding der twee beurzen. De gisteren gehouden vergadering van leden der Vereeniging voor den Effectenhandel, heeft de voorstellen van het bestuur, om de door B. en W. gestelde voorwaarden, verbonden aan de ver gunning voor het maken van een overdekte ver binding tusschen de goederenbeurs en de nieuwe effectenbeurs te aanvaarden, aangenomen. Het afmaken van vee by mond- en klauwzeer. Door het centraal comité van anti-rev. kies- vereenigiDgen is namens de deputatenvergadering van de anti revolutionnaire partij een adres ge richt aan den minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, teneinde dezen in kennis te stellen van de vele en zeer ernstige klachten, die uit tal van kringen vooral in het midden des lands gere zen zyn tegen de afmaking van gezond vee ter inperking van de epizoötische verschijselen van het mond- en klauwzeer. Nederland baas in eigen haren. De «Gazette de Hollande" wydt een uitvoerig artikel aan de quaestie van de Duitsche scheeps werf tot reparatie (en bouw) van oorlogsschepen ^natuurlijk Duitschedie, naar luid van een artikel in de Londensche «Standard" aan den Nieuwen Waterweg, ergens onder Vlaardingen, aan den rechteroever der rivier, door een Duit sche firma zou zijn gesticht. Indien onze Regee ring het niet belet had op aandringen van het altijd wakkere Rotterdam, dat liever geen parti culiere havens aan den Waterweg ziet gebouwd. Volgens het verhaal van de «Standard" zouden daarover zelfs diplomatieke verwikkelingen zijn ontstaan tusschen Nederland en Duitschland. De «Gazette de Hollande" maakt nu aanneme lijk, dat wat de «Standard" voorstelt als een internationaal conflict, niets anders is dan een belangenstrijd tusschen de gemeente Rotterdam en particuliere maatschappijen. Zij bevestigt wat onzen lezers reeds uit vroegere berichten bekend is aangaande de plannen van de bouwgrondmaat schappij Rotterdam-West en de N.V. «Vulkaan," handelende in erts en steenkolen, tot aanleg van eigen havens aan den Nieuwen Waterweg, aan gaande de daarvoor noodige toestemming van het Rijk als eigenaar van de oeverstrook langs beide kanten van het vaarwater, en aangaande den aan drang van de gemeente Rotterdam bij de Regee ring, om die verzoeken, in het belang van eene goede exploitatie en een behoorlijk politie- en sanitair toezicht, niet in te willigen. De Marine-medewerker van het blad voegt daaraan nog eenige bijzonderheden toe, waaron der ook deze, dat de gemeente Vlaardingen zich tot de Regeering heeft gewend met een adres, waarin zij betoogt dat zij zich zeer goed berekend acht om dergelijke parculiere havens, indien zij op haar grondgebied mochten tot stand komen, behoorlyk te besturen. Trouwens er is daar reeds een partculiere haven aangelegd door een combi natie van handelaren in petroleum en benzine voor motorvaartuigen. Wij merken hierbij op, dat deze geruchten althans dit nut hebben, dat zij sterk de wensche- lijkheid doen uitkomen, dat het Rijk de vrije beschikking over de oevers van dergelijke belang rijke waterwegen niet uit zijne handeD geve zon der zich de noodige waarborgen te hebben ver schaft, dat daarvan niet een misbruik zal worden gemaakt als waarvan in dit geval naar het schijnt geheel ten onrechte sprake was. Het gevaar, dat er voor ons land uit zou kunnen voortvloeien, indien een Duitsche of Engelsche schcepsbouwweif een particuliere haven aan den Nieuwen Waterweg, de Wester Schelde, het Vlie, de Dollard of een ander onzer open en voor diep gaande schepen bevaarbare toegangen uit zee kon aanleggen, en daar, geheel heer en meester op eigen terrein, kon doen wat zij wilde, het ge vaar dat daaruit zou kunnen voortvloeien, achten wij niet gering. In zóóverre heeft de phantasie van de «Stan dard" haar nut gehad dat op deze mogelijkheid de aandacht is gevestigd, en dat men er tegen op zijne hoede kan zijn. Kamerverkiezingen De bond van anti-revolutionnaire -kteavereeni- gingen Nederland en Oranje te Amsterdam heeft, naar het „Hdbl." meldt, gisterenavond besloten candidaat te stellen in: District I: Een roomsch-katholiek. District II: J. R. Snoeck Henkemans, Chr.-IIist. (aftredend). District IIImr. Paul J. Reyrner (R.-K.). District IVmr. II. W. Hovy (anti-rev.). District VEen christelijk-historische. District VI: Idem. District VII: G. A. A. Middelberg (anti-rev. aftredend). District VIII: W. de Vlugt (anti-rev. aftredend). District IX: mr. V. H. Rutgers (anti-rev.). De centrale katholieke kiesvereeniging in het district Goes heeft besloten de candidatuur van het aftredende christ. historische lid, jhr. mr. A. F. de Savornin Lohman, te steunen. De centrale antirev. kiesvereeniging' in het dis trict Enschede heeft den heer G. Elhorst (aftr.) definitief candidaat gesteld. Conservator van Teylers Museum. In de plaats van den heer J. F. Hulk is, naar de „Opr. Haarl. Ct." verneemt, lot conservator van Teylers Museum benoemd-de heer 'H. Buis man, portretschilder te 's-Gravenhage. Gedwongen winkelnering. Naar we vernemen, zal door het oud-Kamerlid, den heer Staalman, te Etten-Leur een onderzoek woroen ingesteld naar heerscbende toestanden op het gebied van gedwongen winkelnering aldaar. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 21 Mei 1913, medegedeeld mr het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 769.9 te Horta. Laagste barometerstand 751.1 te Malinhead. Verwachting tot den volgenden dagzwakke tot matigen zuidwestelijken wind, licht tot zwaar bewolkt, droog weer behoudens toenemende kans op onweer, aanvankelijk warmer. Gemeenteraad. Op de agenda van de Raadsvergadering op Dinsdag 27 Mei, des n.m. 2 uur, staan de vol gende voorstellen 1. Aanwijzing van ingezetenen tot leden en plaatsvervangende leden van stembureaux. 2. Benoeming van leden en plaatsvervangende leden van stembureaux voor de as. verkiezingen van leden van de Tweede Kamer der Staten Ge neraal, de Provinciale Staten en den Gemeente raad. 3. Benoeming van een lid der Commissie tot Wering van Schoolverzuim voor de categorie sub 3o. van art. 22 der Leerplichtwet meer4erja- rige onderwijzers die aan een bijzonderde Lagere School in de Gemeente werkzaam zijn (vaca ture A. J. Dekker). Aanbevolen worden de heeren 1. W. J. A. Kruyer, 2. B. J. Wijnveldt. 4. Benoeming van een onderwijzeres aan school F aan den Singel (Hoofd de heer B. van Bochove). Voorgedragen worden de dames: 1. J. M. Mol- huysen te Arnhem2. J. La Brijn te Lage Zwa- luwe3. C. W. Snel te Schiedam. 5. Voorstel tot vaststelling van het kohier no. 6 der plaatselijke directe belasting naar het in komen, dienst 1912/13. 6. Behandeling van bezwaarschriften tegen den aanslag in de plaatselijke belasting naar het in komen, dienst 1912/13. 7. Voorstel tot onin vorder baar verklaring van bedragen van aanslagen in de plaatselijke belasting op de gebouwde eigendommen, dienst 1911 en schoolgeld M. U. L. O Hoogere Burgerschool en Gymnasium, dienst 1911/12. 8. Wijziging der Gemeeate-begrooting, dienst 1912 en 1913. 9. Voorstel tot het verleenen van een aanvul- lingscrediet voor den betonsteiger in de Ooster haven en verleenen van kwijtschelding aan de aannemers van boeten wegens te late oplevering, na aftrek evenwel van al hetgeen de Gemeente, nadat de steiger had behooren te zijn opgeleverd, heeft uitgegeven, zoo aan toezicht, aan vergoeding Van loon op verzuimdagen enz. 10. Voorstel tot goedkeuring van het plan voor den bouw der nieuwe school aan de Huysmans- straat. 11. Voorstel om de geprojecteerpe straat ter plaatse van den Nieuw West Frankelacdschen Weg of Groenelaan, waaraan reeds een begin van bouwen is gemaakt, den naam te geven van Stadhouderslaan. 12. Verzoek van T. Kleiberg om hem een pérceel grond op den hoek van het Rozenburger plein en de Geervlietschestraat te verkoopen, te gen f9.per M2 met advies van B. en W. 13. Wijziging der verordening, waarbij de Raad het benoemen en ontslaan van Gemeente ambtenaren en bedienden aan anderen opdraagt» krachten art. 145 der Gemeentewet. Legaten dr. Nolet. Behalve de gister reeds vermelde legaten heeft wijlen dr. E. J. M. Nolet nog gelegateerd aan de Vereen, van de H." Maagd Maria tot verpleging van arme zieken en kraamvrouwen alhier f 2000. Vereeniging voor Armenzorg en tegen Dedelary. De algemeene vergadering van de Vereeniging voor Armenzorg en tegen 1 edelary, gister-avond in het gebouw der Spoelingvereeniging gehouden, werd door den voorzitter, den heer Joh. Lechner, met een opmerking over de slechte opkomst, ge opend. Daarna had de voorzitter een merkwaardig feit te gedenken. Sedert de laatste bijeenkomst was toch de Armenraad tot stand gekomen, eene in stelling, waaraan hij een nuttig en vruchtbaar bestaan toewenscht. Hij hoopt toch, dat 'top deze wijze gelukken zal te bereiken, wat langs anderen weg niet kon worden verkregen. De particuliere pogingen om tusschen de verschillen de armbesturen toenadering te verkrijgeu, hebben toch niet mogen slagen. Verschillende armbestu ren ontbraken daarbij, vooral twee belangrijke diaconiën, de Roomsch-Katholieke en de ,Gere formeerde. Langzamerhand hebben zich verder alle belangrijke instellingen, zelfs het Burgerlijk Armbestuur, teruggetrokken alleen een hoogst enkele is gebleven. Voorz. hoopt onder deze om standigheden, dat de instelling van den Armenraad den armen ten goede zal komen. Nadat de notulen der vorige vergadering door de secretaresse, mej. Gazan, waren gelezen en daarna onveranderd waren vastgesteld, werd door haar het jaarverslag over 1912 uitgebracht, waar aan wij een en ander zullen ontleenen als 't in druk zal verschenen zijn en ons een exemplaar daarvan is toegezonden. Daarna volgde de rekening en verantwoording van den penningmeester, den heer C. van Meurs, welke rekening sluit met een batig saldo van f232.83. De rekening, door de heeren Blommen- dal en Cool nagezien, werd conform bevonden en den penningmeester décharge verleend. Aan de orde was nu de verkiezing van een be stuurslid in de plaats van mevr. Van der Schalk, die aan de beurt van aftreding was. Zij werd met algemeene stemmen herkozen en liet zich de herbenoeming welgevallen. By de rondvraag bleek geen der leden neer I iets met betrekking tot de vereeniging in het midden te hebben te brengen. De vergadering werd daarna door den voorzit ter met het gebruikelijk dankwoord gesloten. Hoogwater te Schiedam: Donderdag 22 Mei 5.11 v.m. 5.40 n.m. De heerC. Goslinga, havenmeester alhier, is tot onderhavenmeester te Rotterdam benoemd. He d en-oc ht e nd om 91/2 uu r is een groote auto, komende uit de Bianderssteeg, te gen het huis van den heer D. Zoetmulder, aan de Lange Haven, gereden. Het ijzeren hek en de hardsteenen pilaren voor het huis werden totaal verbrijzeld. Een jongen, werkzaam bij den slager Poot in het Broersveld, die het ongeluk zag aankomen, sprong nog intijds van zijn fiets. De fiets kwam onder de auto en werd gedeeltelijk vernield. De jongen bekwam gelukkig geen letsel. De auto, die zwaar werd beschadigd, bracht men naar de autogarage van den heer F. Louis Beukers, alwaar hij gerepareerd wordt. De eigenaar van den auto, de heer V. O. uit Rotterdam, zou de schade vergoeden. Het doodvonnis van Naatje. Zooals men weet, komt op het programma van de feest commissie Plan 1913 te Amsterdam ook voor het plaatsen van een blijvend monument op den Dam, ter vervanging van het beeld, bekend onder den populairen naam van «Naatje". 't Voorstel werd reeds in een vergadering van de Raadhuis-Dam commissie ter sprake gebracht, en daar bleek, dat de heeren zich uitmuntend met Naatje's verdwijning konden vereenigen. Het moet in de bedoeling liggen den Dam een masten-versiering te geven, zooals men die op het St. Marcusplein te Venetië aantreft. De plannen dienaangaande zijn echter nog niet in bijzonderheden vastgesteld. («Tel.") Tragisch. De landbouwer H. Kr., wonende op de Haar te Rijissen, ging Zondagmiddag met zijn 3-jarig zoontje en zijn buurman, met oen paard, gespannen voor twee achter elkander ge bonden wagens, naar het veen aan dein Hol ter- weg om een paar vrachten zoogenaamde scharren (bovenste gedeelte van 't veen) te haten. Daar aangekomen, laadde men den eene wagen vol, dien de buurman naar huis bracht, terwijl Kr. met zijn zoontje bleef en den anderen wagen zou vol laden. Ondertusschen stak een hevig onweer op, vergezeld van wind, hevige regens en hagel. Toen 't onweer uitgewoed was en Kr. wat lang uitbleef, ging men op onderzoek uit en vomd 't kind dood bij den wagen liggen, door den blik sem getroffen, zichtbaar aan een roode plek aan een slaap en op de wang. Van den vader was evenwel geen spoor te ontdekken. De politie werd met het treurige geval in kennis gesteld en dezq ging nu, met de noodige lantaarns bij zich (het was intusschen donker geworden) aan het zoe ken, maar kon ook geen spoor ontdekken. Na eenigen tijd zagen de zoekenden, uit. een op eenigen afstand gelegen woning, eenige mannen, opmerkzaam geworden op het licht der lantaarns naderen, onder wie ook de lang gezochte. De ongelukkige kon zich van hetgeen gebeurd was, niets herinneren. Toen bet kind dooir 't hemelvuur werd getroffen, schijnt hij, geheel verbijsterd en ontsteld, te zijn weggeloopen, ©enigen tijd in 't veld te hebben gelegen en na weer wat hij te zijn gekomen, naar bedoelde woning te zijn ge gaan, waar de bewoners evenwel van aen geheel versuften man geen inlichtingen konden krijgen en hem dus niet naar huis konden terugbrengen. Ongeveer half 12 werd de ongelukkige thuisge- bracht. (Zw. Ct.) De moord te Princenhage. Inzake den moord te Princenhage meldt de „Bredasche Ct.", dal de 8-jarige A. v. d. B. Zondagmiddag om 12 uur de ouderlijke woning had veriaten. De vader en een oom gingen hem 's avonds zoeken, toen hij niet was teruggekeerd, maar zij vonden niets. Midden in den nacht werden ztj gewaarschuwd, dat het knaapje dood gewonden was. Toen de justitie ter plaatse een onderzoek in stelde, kwam een landbouwer vertellen., aat hij, toen hij 's morgens aaar in de buurt fietste, een hoepel pp den weg had zien liggen. Hij had hier verder geen aanaacht aan ge schonken, doch langs hetzelfde pad terugkeerend, zag hij van achter een heg een man komen, die voorover gebukt den hoepel oppakte en er mee op den loop ging. Hij kon niet anders zeg. gen, dan dat die man in het zwart gekleed was en blond haar had. In de nabijheid van de plaats, waar de vet- miste werd gevonden, trof men vele voetsporen aan. De veldwachter vond later in het koren hoepel en stok en in een sloot hij het lijk een zakdoek, die, zooals de vader verklaarde, onmo gelijk van zijn zoontje kon zijn. De zakdoek van het knaapje zat trouwens nog in zijn zak. De gevonden zakdoek was klaarblijkelijk kort geleden gebruikt en op de plaats, waar hij ge vonden is, was ook de grond veel beloopen. In verband met deze zaak is gisteren een zekere M. v. H. gehuoird. - .I'S

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 2