Stads» en Uewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Onder applaus der vergadering deelde de voor zitter mede, dat de vereenigingen van de vrij liberalen en de vrijz. democraten zich bereid hebben verklaard mede te werken aan de ver kiezing van genoemde vijf candidaten. Openbare muziekbibliotheek, In de gister te 's-Gravenhage gehouden verga dering van belangstellenden, opgeroepen door de voorloopige commis-ie ter oprichting eener open bare muziekbibliotheek verklaarden de aanwezigen na eenige discussie eenstemmig hun sympathie voor het plan. Tot oprichting der vereeniging werd .evenwel nog niet besloten, aangezien in den loop der besprekingen eenige gewichtige punten ter tafel kwamen, waaromtrent het raadzaam bleek nog nader overleg te plegen. De voorloopige com missie zal die punten overwegen en binnenkort een vergadering bijeenroepen, waarop dan tot definitieve oprichting en verkiezing van een be stuur kan worden overgegaan. De reis van 't Engelsche Koningspaar. Men schrijft ons uit Vlissingen d.d. 20 Mei Op zijn doortocht naar de huwelijksplechtig heid aan het Duifsche hof heeft het Engelsch koningspaar een bezoek gebracht aan Vlissingen en een deel van Walcheren. Zooals wij reeds in het kort seinden, maakte de koning een wandeling, terwijl de koningin zich liever van een auto bediende, om een deel van Zeeland's tuin in oogenschouw te nemen. De wandeling van Z. M ging van de buiten haven naar de Kiersluis en vandaar uit over den Nieuwen Vlissingschen weg naar Souburg, vandaar over het jaagpad van het kanaal door Walcheren naar Vlissingen terug. Het trof ons, hoe de koning, die gekleed was jn fantasie-costuum, met grijze overjas en zwarte Garibaldi-hoed, tegen ieder even vriendelijk groette; speciaal tegen een troep infanteristen uit Vlis singen, die hem het militair saluut brachten. Na een afwezigheid van ruim vijf kwartier, keerde Z. M., die zich gedurende de wandeling opgewekt met de heeren van zijn gevolg onderhield, aan boord van de Victoria and Albert" terug. Een half uur later keerden ook de auto's terug, deze hadden hun hooge reizigers over Koudekerke naar Middelburg, dus langs een der mooiste we gen van Walcheren, gevoerd. In Zeelands hoofd stad werden de beroemde Abdijgebouwen en het Stadhuis bezichtigd en werden inkoopen gedaan van Zeeuwsche kleedingstukken. Zooals wij meldden, was de koningin verplicht door het leegloopen van een autoband direct in een anderen wagen plaats te nemen daarheen moest zij enkele minuten wandelen. De beide kruisers, die het jacht volgden, waren reeds op 10 mijlen van de Nederlaadsche kust weder teruggekeerd. (Tel.) Weerbericht. Telegrafisch bericht naar, waarnemingen, verricht in den morgen van 22 Mei 1913, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 771.2 te Coruna. Laagste barometerstand 751.3 te Thorshavn. Verwachting tot den volgenden dagmatige tot zwakken westelijken tot zuidwestelijken wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen regen, iets warmer. Katholiekendag in het bisdom Haarlem. Wij herinneren er nog te dezer plaatse aan, dat Woensdag 4 Juni te Vlissingen de vijfde diocesane Katholiekendag in het bisdom Haarlem zal worden gehouden, waarin vooral sBoomsch- Katholiek Familieleven" de stof zal zijn, die in de hoofd vergadering en in de afdeel ingen zal worden behandeld. Zooals reeds werd opgemerkt, is 't de vijfde, de eerste Kroondag onder onze Katholiekendagen, gehouden in een gewest, waar kroondagen in hooge eer zijn en dat er op bogen mag de ge boortegrond te zijn van onzen beminden Bisschop, die in De Ruiter's stad werd geboren. Waar het houden van den Katholiekendag in deze stad mede een hulde is aan onzen doorluchtigen Kerkvoogd, eenhulde hem in zijne dierbare geboortestad zeker dubbel aangenaam, zullen zeker ook Schie dams Katholieken aan deze hulde gaarne willen medewerken. De reis naar het typische Zeeland en het verblijf op het schoone Walcheren bieden buitendien in dezen ty<1 een genot, dat niet gering is te achten. Vermelden wij dan nog, dat Katholieken te Schiedam, die dezen Katholiekendag wenschen bij te wonen, tot en met morgen. Vrijdag 23 Mei, kaarten kunnen aanvragen bij den heer A. C. A. Nolet, kantoor Lange Nieuwstraat 155, dan rfiee- nen wij genoegzaam de aandacht op dezen voor ons. Katholieken, zoo gewichtigen dag te hebben gevestigd. Legaten—dr. Nolet. De «Schied, Ct.", ons bericht omtrent de lega ten van wijlen dr. E. J. M. Nolet, overnemend, voegt daar aan toe, «dat eveneens door denzelfden zijn gelegateerd f3000 voor elk der drie R. K. kerken te dezer stede." Die toevoeging is beslist onjuistbedoeld be drag behoort niet onder «legaten" vermeld te worden ,'t is eenvoudig het totaal stipendium voor kerkelijke diensten, dat allerminst een legaat mag geacht worden. Boottocht. De heer Tieman, ondernemer van stoomboot- lien sten, heeft de leden van het College van Baselijksch Bestuur en don Gemeenteraad met hunne dames uitgenoodigd, in verband mei do opening van den zomerdienst, ter kennismaking met dien dienst, op Vrijdag 23 dezer een boottocht te maken met de stoomboot „Padang VI", welke daartoe wordt gereserveerd. Waar deze uitnoodiging door B. en W. is aangenomen, ..worden de leden van den Raad, die daarvan wenschen gebruik te maken, mor gen, namiddags 2 uur, gewacht aan ue plaats van afvaart, Hoofdstraat 61. «Recht, Plicht en Orde". De R. K. Kiesvereeniging «Recht, Plicht en Orde" hield gister-avond in het Bondsgebouw de aangekondigde vergadering ter bespreking van de candidaatstelling voor de Provinciale Staten en de Tweede Kamer. De voorzitter, de heer A C. A. Nolet, de ver gadering met den christelijken groet openend, deelde aanvankelijk mede, dat de oproeping tot deze vergadering eenigszins onjuist was gesteld niet direct de candidaatstelling voor Kamer en Staten was bedoeld, maar eene bespreking van bedoelde candidaatstelling. Kon echter bereikt worden, dat de candidaatstelling hierop volgde, dan zou dit het bestuur wel aangenaam zijn. Alvorens tot de hoofdzaak der vergadering over te gaan, had de voorzitter nog enkele kleine me- dedeelingen te doen. Waar in de vorige vergade ring den wensch was uitgesproken de strijdkas voor de aanst. verkiezingen wat te versterken, kon voorz. mededeelen, dat dit door de uitvoering van het Roomsche Tooneelgezelschap althans eenigszins was bereiktwant al had de uitvoering niet de stoute verwachtingen, die men er van maakte, verwezenlijkt, een redelijk bedrag had zij toch voor de kas opgeleverd. Die uitvoering bad ook dit voordeel, dat zij blijkbaar den geest tot steun der kiesvereeniging diligent maaktewant van het bestuur der R. K. Coöperatieve Bakkerij aan de Hoogstraat, was een brief ontvangen, dat een bedrag van f5 uit het fonds «katholieke be langen" voor de kiesvereeniging was afgestaan. Het bestuur der kiesvereeniging, deze schenking ten hoogste waardeerend, hoopt dat dit voorbeeld opwekkend ter navolging zal werken. Verder deelde de voorzitter nog mede, dat van het bestuur der R. K. Kiesvereeniging te IJsel- stein een schrijven inkwam, waarin 't mededeeling doet van een motie in de vergadering dier kies vereeniging aangenomen, bedoelend aan de R. K. Kies vereenigingen in Nederland voor te stellen samen te werken om aan de nagedachtenis van minister E. Regout een blijvend gedenkteeken te wijden. Voorz. meende, dat de kiesvereeniging een bescheiden Bedrag daartoe zou kunnen afstaan en vroeg aan het bestuur over te laten dit in onder ling overleg te regelen. De daartoe noodige machti ging werd door de vergadering verleend. Nog herinnerde voorz. er aan, dat de hooge kerkelijke overheid het denkbeeld heeft beaamd te doen bidden voor den goeden uitslag der verkiezingen en verheugde hij er zich dus over, dat het gebed der kleinen tot het goed resultaat van den ko menden verkiezingsstrijd zou medewerken. Daarna overgaande tot de hoofdzaak der ver gadering deelde de voorzitter mede, dat het be stuur, na gehouden bespreking met de besturen der andere gecoaliseerde partijen, na samenspre- king ook met de afgevaardigden der betrokken kiesvereenigingen te Vlaardingen, Overschie en Schiebroek, tot de wetenschap was gekomen, dat als candidaat voor de Tweede Kamer door de Christelijk-Historischen zou worden voorgedragen jhr. mr. De Geer. De antirevolutionaire kiesver eeniging beaamde dat ten volle. Alleen rees de vraag of weer niet, zooals bij de vorige Kamer verkiezing, het geval zich zou kunnen voordoen, dat het aftredend Kamerlid ook in een ander district zou worden candidaat gesteld. Daarop kreeg men echter het pertinente antwoord dat jhr. mr. De Geer geen andere candidatuur dan die voor Schiedam zou aannemen. Toen daarna de vraag werd gesteld of de vergadering zich met de candidatuur—De Geer kon vereenigen, bleek uit het krachtig applaus dat dit algeheels instemming vond. Voor de Tweede Kamer was dus j h r. m r. D. J. De Geer candidaat gesteld. Wat de verkiezing voor de Prov. Staten betreft, kon voorz. mededeelen, dat van de aftredende leden de heeren Hoogerbrugge en Nolet, de heer Hoo- gerbrugge zich niet meer ter beschikking stelde, en dat in zijne plaats de heer Karreman, wethou der te Overschie, zou worden gecandideerd. Voorz. acht dit een zeer geschikte candidaat, een man die maatschappelijk hoog staat. Na lang aandringen had men hem bereid bevonden bedoelde candi datuur aan te nemen. Waar de vergadering ge vraagd werd of zij mee kon gaan met het voor stel den heer Karreman aldus te candideeren, bleek voldoende zij daarmee geheel instemde. Voor de Prov. Staten werden dus candidaat ge steld de heeren L. J. Karreman en A. C. A. Nolet. Den leden dankend voor het in hem gestelde vertrouwen, sprak de voorzitter nog een woord van opwekking voor de aanst. verkiezingen, waarbij allen zich moesten beijveren om de rechterzijde in het bestuur te bevestigen. In ver band hiermee kon voorz. nog mededeelen, dat op 12 Juni, aan den vooravond der Statenverkiezing, eene gecombineerde vergadering der coalitie- partyen in de zaal Qdéon zal worden gehouden waarin van iedere partij een spreker zal optreden. Van katholieke zijde werd de heer Moerel uit Oude water bereid bevonden als spreker op te treden van antirevolutionaire en christelijk-historische zijde zullen vermoedelijk de heeren Bijleveldt en dr. de Visser optreden. Na afhandeling der agenda werden bij de rondvraag nog eenige zaken in het belang der Vereeniging besproken. De vergadering werd daarna door den voor zitter, onder dank voor de opkomst, met den christelijken groet gesloten. Yrjjz. Verkiezingscomité In de gisteren-avond gehouden vergadering van het vrijz, verkiezingscomité 1913, is besloten voor de Tweede Kamer in het district Schiedam can didaat te stellen de heer dr. J. H. Gunning Wzn., districtschoolopziener te Amsterdam, en voor de Prov. Staten, mede in het district Schiedam, de heeren J. M. van der Schalk en J. H. van Westendorp, beiden alhier. Te Rotterdam is in den ouderdom van 59 jaar, in het gesticht „Eudokia" aan den Bergweg, overleden ds. H. H. Veder, predikant dei Ned. Gereformeerde kerk, te Rotterdam sinds 8 Febi. 1891, vroeger predikant der Ned. Herv. Keik te Schiedam, in welke plaats hijl in 1887 met de doleantie meeging. De begrafenis zal mor gen (Vrijdag)-middag 1 uur op de Algemeenc Begraafplaats in Crooswijk plaats hebben. Naar men ons mededeelt, blijkt 't nu, dat de opbrengst van den vooirdraehtenavond De Canter en Hacée is geweest f85.255 na aftrek van alle kosten. Dit bedrag kan dus aan de „Vereeniging tot Bestrijding' der Tuberculose te Schiedam" worden afgedragen. Bij het te 's-Gravenhage gehouden examen voor onderwijzeres slaagden o.m. de da mes W. N. H. van Eyk en. A. van Vooren al hier. Hoogwater te Schiedam: Vrijdag 23 Mei 5.58 v.m. 6.27 n.m. In de gister gehouden openbare vergadering van den Raad van State, afdeeling voor de geschillen van bestuur, werd behandeld het volgende beroep in zake toepassing van de Hinderwet. Het beroep van E. Ossedrijver te Rotterdam, tegen het besluit van B. en W. van Schiedam, waarbij hem vergunning is geweigerd voor de oprichting van een bewaarplaats van ten hoogste 100 L. benzine en van ten hoogste 300 K.G. ben- zine-houdende gummi in een perceel achter een pand aan de Bakkerstraat te Schiedam. De hoofdingenieur van den Provincialen Wa terstaat adviseerde tot het verleenen van de ver gunning onder een 11-tal voorwaarden, met welk advies Gedep. Staten en de Directeur-Generaal van den Arbeid zich vereenigden. Het beroep werd namens appellant toegelicht door mr. J. Coert, advocaat te Rotterdam, terwijl mr. B. Limburg, eveneens advocaat te Rotterdam, voor belanghebbende buren optrad en de heer T. S. Goslinga namens het gemeentebestuur. Giste r-m iddg 2 ure trok een kwa jongen den ouden Goris Schippers zijn stok onder den arm vandaan waardoor de man achterover tegen den straat sloeg en een gat in het hoofd bekwam. Aan het politiebureau werd hy ver bonden. Door den vrachtauto van de firma Stokvis te Rotterdam werden gisteravond twee armen van gaslantaarns, aan muren van panden bevestigd, stukgereden een aan de Lange Haven en een aan de Schie. UIT ROTTERDAM. Naar de »Ned" verneemt, zijn door de com missie voor de bibliotheek aan B. en W. van Rotterdam te vervulling van het ambt van Ge meentebibliothecaris te Rotterdam voorgedragen de heeren (alfabetische volgorde) F. C. Gerretson, soc. docts., adj. commies aan het departement van Koloniën;; Dr. F, P. Sevensma, conservator aan de biblio theek te Amsterdam Dr. J. A. Vor der Hake, leeraar te Haarlem. De heer Gerretson heeft echter verzocht in ver band met zijn tusschentijdsche benoeming elders, niet verder in aanmerking te worden gebracht. B. en W. hebben nu bovendien nader opgeroe pen de heeren G. A. Evers, amanuensis aan de Universiteits-bibliotheek, en Tiddo Folmer, bibli othecaris van het Leeskabinet te Rotterdam, uit welke vier heeren thans een voordracht zal worden opgemaakt Ongelukken. Twee fabrieksmeisjes, die gisteren per trein naar Amersfoort terugkeerden, wilden den wagon verlaten, eer de trein stil stond. Zij vielen een werd door een volgend rij tuig een been onder de knie afgereden. Nadat een noodverband was gelegd, werd zij vervoerd naar het St. Elisabethsgasthuis te Amersfoort, in zeer bedenkelijken toestand. Gistermorgen 5 uur is, naar de >N. R. Ct." meldt, de vischer P. Dobber, te Hempolder (N -H.) bjj het inhalen von ansjovischnetten, uit zijn kubboot gevallen en verdronken. Hy was onge huwd. In de Ned. Fabriek van Koper- en Metaal werken in de Lauwerecht te Utrecht, heeft zich Dinsdag, naar het «U. D." meldt, een vrij ernstig ongeval voorgedaan. In de kopergieterij is bij het uitlichten van een smeltkroes de bodem ouder uitgevallen, waardoor 80 kilo gesmolten koper op den grond stortte. De gloeiende vloeibare massa verspreide zich over den vloer en vier arbeiders kregen de zengende vloeistof in hun klompen, terwijl tegen hun beenen de gloeiende spatten sprongen. Hun voeten werden deerlijk gewond, terwijl ze ook aan hun beenen brandwonden be kwamen. Drie der gewonden werklieden zijn in de rijksklinieken opgenomen één is ernstig gewond, de overigen lichter. Verwacht wordt, dat zij binnnen vier of vijf weken de klinieken kunnen verlaten. De vierde werd slechts licht gewond. Hij zal binnen enkele dagen zijn arbeid weer kunnen hervatten. De kindermoord te Prinsenhage. Na een langdurig verhoor door den rechter-com- missaris te Breda is H., wiens arrestatie werd gemeld, wederom op vrije voeten gesteld. Diefstal. Naar het Huis van Bewaring te 's-Gravenhage zijn overgebracht twee personen, verdacht van diefstal ten nadeele van een hande laar in koperen voorwerpen. Een van het tweetal was bij bedoelden hande laar in dienst als loopknecht. Hij moet bij her haling koperen voorwerpen, tot een gezamenlijk bedrag van f200, ten nadeele van zijn patroon hebben ontvreemd, terwijl zyn broeder verdacht wordt hem bij deze diefstallen en bij het ver- koopen van het gestolene behulpzaam te zijn ge weest. De affair e-V e rg o u ts. Het Hof van Cas satie te Brussel heeft gisteren het cassatie-beroep van de gebroeders Vergouts, beschuldigd van moord op den diamanthandelaar Proos, en des wege door het gerechtshof te Antwerpen veroor deeld, behandeld. Door de verdediging waren 6 cassatiemiddelen aangevoerd. Het Hof van Cassatie verwierp echter het beroep en bevestigde het vonnis van de Antwerpsche Rechtbank. De Engelsche kiesrechtvrouwen. In de sterrenwacht te Blackfordhill nabij Edin- burg is een bom ontploft. Er is een gat van een decimeter doorsnee in den vloer van de tweede verdieping geslagen. Het gebouw is maar weinig beschadigd, maar de instrumenten hebben ver moedelijk veel geleden. Men schryft den aanslag toe aan kiesrechtvrou wen. Bij een brand. Te New-York is bij een brand in Park Avenue de kostbare kunstverza meling van de weduwe Barney, geschat op een waarde van 50.000 dollar, geheel vernield. Een waanzinnige. Te Kief heeft de geniesoldaat Melnikof in een plotselinge vlaag van waanzinnigheid, vier personen gedood en twee zwaar gewond. Zonder eenige reden schoot hij onverwachts zijn sergeant-majoor neer, snelde vervolgens naar den commandant van zijn com pagnie en wondde dezen door een bajonetsteek in het onderlijf doodelijk, nadat hij eerst onder weg nog twee politie-agenten neergeschoten had. In de woning van zijn kapitein verbarricadeerde hij zich en opende hij op de aanrukkende solda ten een levendig geweervuur. Een soldaat en een gendarme verwondde hij zwaarten slotte werd hij echter door een in het huis binnengedrongen gendarme, die hem in den rug aanviel, met de sabel gedood. Aardbeving. Uit Innsbruck wordt gemeld, dat daar gisterochtend om 8 uur 28 een hevige aardbeving is waargenomen, die drie seconden aanhield. Eenbelangrijke vondst. By de uit- gravingswerken op het terrein van een landgoed bij Eberswolde zijn arbeiders op een ongeveer 25 c.M. hooge urn gestooten, waarin zich 78 massief gouden voorwerpen bevonden, voornamelijk drink bekers, armbanden ringen en dergelijke, tot een gezamenlijk gewicht van 2£ kilogram. De voor werpen zijn, ofschoon zy volgens de meening van deskundigen, minstens 2000 jaar in de aarde ge legen hebben, zee goed bewaard gebleven. De directeur van het oudheidkundig museum te Berlijn heeft de vondst ter plaatse onderzocht en haar zeer waardevol genoemd. Hij is van oor deel, dat de voorwerpen van de oude Germanen afkomstig zijn, terwijl andere ter zake kundigen de meening zijn toegedaan, dat men hier met kunstproducten van Phoeniciërs te doen heeft, die vpor meer dan 2500 jaar van de Oostzeekust uit het land introkken. D r a n k-a u t o m a t e n. In den Ministerraad, diö gisterenmorgen te Parijs werd gehouden is o. a. aan den Minister van Binnenlandsclie Zaken machtiging verleend om hij' de Kamer een wets ontwerp in te dienen, tot verbod van do auto maten, welke men in de volkswijken voor de café's en kroegen vindt. Deze automaten zijn al dus geconstrueerd, dat wanneer men er een geld stuk in werpt, dit geldstuk verloren is, óf een bon doet te voorschijn komen, die liet recht geeft om in het café iets te gebruiken. In de toelichting tot het wetsontwerp wordt

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 2