Dagblad voor Schiedam en Omstreken. .-„finn m rr fiii EERSTE BLAO De oorlog op den Balkan. Gratis Ongevallen verzekering RIENZI. 36ste Jaargang. Zaterdag 24 Mei 1913 No. 10630. OTereeitoistlg op ie polis venelie voorwaarden. Dit nummer bestaat uit twee bladen en een Geïllusfreerd Zondagsblad. Officieele berichten. Nieuws. FEUILLETON. Verspreide berichten. Binnenland. BureauBoterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden f 1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post f 2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regel; Handelsadvertentiën 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. by levenslange geheele invaliditeit De verzekering wordt gewaarborgd door by verlies van een hand, voet of oog Uollandsche Algemeene I I Uil een duim Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam. I UU wijsvinger; I fj °ij verlies van eiken ande- ren vinger MILITIE. Kwade praktijken by de keuring van lotelingen. De Burgemeester van Schiedam .brengt op verzoek van den heer Commissaris der Koningin in deze provincie ter algemeene kennis, dat het gebleken is dat er nog steeds personen zijn die er hunne praktijk van maken om aan lotelingen tegen betaling van een som gelds, hunne hulp aan te bieden, ten einde hunne ongeschiktverklaring voor den militie-dienst te verkrijgen waarschuwt er daarom voor dat de bemoeiingen van die personen in geen enkel opzicht tot af keuring van den betrokkene kunnen leiden, ter wijl de raadpleging dier personen den loteling slechts financieel nadeel kan berokkenen, en wijst met nadruk op art. 206 van het Wetboek van Strafrecht, luidende Met gevangenisstraf van ten hoogste twee jaren wordt gestraft lo. hij die zich opzettelijk voor den dienst bij de militie ongeschikt maakt of laat maken 2o. hij die een ander op diens verzoek opzettelijk voor dien dienst ongeschikt maakt. Indien in het .laatste geval het feit den dood tengevolge heeft, wordt gevangenisstraf van ten hoogste zes jaren opgelegd. Schiedam, den 24sten Mei 1913. De Burgemeester voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE. Aziatisch Turk iji e. Uit Constantinopel wordt aan de „Kölnische Zeitung" geseind: Het verlangen naar vrede is hier op den ach tergrond gedrongen door de bezorgdheid over de toekomst van Aziatisch Turkije. Regeeringskringcn en de pers beginnen zich ongerust te maken in verband met het verdrag niet Engeland en de eischen die andere mogend heden gaan stellen. Zij1 vragen cizh af, of de mogendheden werkelijk de veirdeeling van Azia tisch Turkije overwegen. In afwachting van diplomatieke stappen der mogendheden, heeft de Porte Hakki pasja, haren bijzonderen vertegenwoordiger te Londen, opge dragen de onderteekening van het verdrag met Engeland uit te stellen, tot nadere instructies hem hebben bereikt. Bovendien is men beducht over de plannen, die aan Kiamil pasja, den voormaligen groot- 33) De klerken zetten hunnen arbeid voort, schoon zij haastig naar den bleeken en eerwaar- digen bezoeker opzagen, wiens naam, tot hunne groote verwondering, eensklaps een bij het volk geliefde kreet was geworden. „Ha, mijn vriend 1" zeide Rienzi, op vrij be daarden toon, schoon zijne handen van kwalijk bedwongene aandoening beefden, „gij wildet mij alleen spreken, niet waar? Welaan dan, hier, zoo ge wilt." Dus sprekende, geleidde hij den burger in een klein vertrek, in een hoek des kantoors afgeschotensloot zorgvuldig de deur en greep toen, zich aan het natuurlijk ongeduld van zijnen aard overgevende, Pandulfo's hand. «Spreek 1" riep hij, „verstonden zij de uitleg ging hebt gij het hun duidelijk en tastbaar genoeg gemaakt zal het eenen duurzamen in druk in hun gemoed nalaten „01 bij St Pieter! ja!" hernam de burger, wiens geest verrukt was, door de zoo even ge maakte ontdekking, dat hij ook een redenaar Was een groot en weelderig genot voor een beschroomd man. «Zij zwolgen elk woord dei- vizier, in verband met zijn onverwachte aankomst te Beiroet, worden toegeschreven. Ondanks alle officieele tegenspraak, blijven hardnekkige geruch- ten Ioopen over de dagelijks groeiende opwinding der bevolking van Beiroet, waar do toestand zeer hachelijk moet zijn. De Turksche regeering: heeft krachtige maat regelen genomen tegen den invoer van wapenen aan do Perzische en Russische grens. In grooten getale zijn den laatsten tijd in Koerdisch en Armenisch gebied wapenen binnengesmokkeld. Roemenië en Bulgarije. Gister is een zitting van den ministerraad ge houden. De voorzitters van de twee kamers wa.- ren er bij tegenwoordig. Nadat de voorzitter van den ministerraad het protokol van Petersburg had voorgelezen, besloot de ministerraad dat do eerste mededeeling over deze aangelegenheid Za terdag in een geheime vergadering van aen Senaat zou gedaan worden. BELGIë. Gister heeft de Kamer het voorstel (van Vlaam- sche zijde) tot invoering van gewestelijk aan werving met 102 tegen 59 stemmen en het voor stel tot het vormen van afzonderlijke Vlaamsche en Waalsche regimenten met 105 tegen 45 stem men verworpen. DUITSCHLAND. Vandaag zal in de huiskapel van het keizer lijk paleis te Berlijn de eenige dochter van den Duitschen keizer, prinses .Victoria Louise; in dew echt worden verbonden met prins Ernst August van Cumberland. Deze plechtigheid zal in eenvoudigen vorm, zooals bij de Lutheranen gebruikelijk, worden vol trokken. Het bruidspaar wordt bij die gelegenheid een bijbel aangeboden, volgens de bij de Lutheranen bestaande gewoonte. De kerkelijke plechtigheid zal slechts 25 mi nuten duren. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar de rubriek Telegrammen. Gisteravond werd te" Berlijn een galavoorstel ling gegeven in het Operagebouw, dat prachtig met anjelieren was versierd. Op den rit naar het gebouw begroette een reusachtige menigte de vorstelijke personen met geestdrift. Het eerst trad het bruidspaar de keizerrijke loge binnen, gevolgd door den Keizer» met de Koningin van Engeland, den Tsaar met de her togin van Cumberland, en den Koning van En geland met de Keizerin. Aan de rechterzijde van de bruid zaten de Keizer, de Koningin van Engeland,- de Tsaar en de hertogin van Cumberland, links van den brui degom de Keizerin, de Koning: van Engeland, de Kroonprinses en de Groothertogin van Baden. Daarachter de andere vorstelijke personen. De hertog van Cumberland en groothertogin Louise waren niet aanwezig. In de kleine loge bijl het tooneel zat de rijks- uitlegging inzij zijn tot in het merg hunner beenderen bewogen, gij zoudt hen in dit eigen uur ten strijde kunnen voeren en hen helden vinden Wat den ruwen smid..." „Wat, Cecco Del Vecchio!" viel Rienzi in, „hij heeft een stalen hart, wat deed hij „Wel. hij greep mij bij den zoom van mijn kleed, toen ik van mijn rostrum afklom tol dat ge mij gezien hadt, - per fede ik had uwen mantel omgeslagen, ik was een tweede Gij) en zeide, schreiende als"een kind: „Ach, Signor I ik ben slechts een arm man, en van luttel ver dienste, maar zoo iedere droppel bloeds in dit lichaam een leven was, zou ik die gaarne voor mijn land willen geven „Edele ziel!" sprak Rienzi, bewogen,,, dat Ro me er slechts vijftig zulke had I - Niemand heeft ons in zijnen stand meer goeds gedaan dan Cecco Del Vecchio..." „Zij gevoelen zich beschermd door zijne kloeke gestalte zelve," zeide Pandulfo. „Het zegt veel, zulke krachtige woorden te hooren, van zulk een krachtig man." „Verhieven er zich eenige stemmen ter af keuring van de schilderij en hare beteekenis?" „Geene." „Dan is de tijd der rijpheid gekomen, - eenige weinige zonnen nog, en de vrucht moet geplukt worden. De Aventijn de Lateraan en dan de enkele trompet!..." Dus sprekende, scheen Rienzi met saamgevouwen armen en nedergeslagen oogen, in eene mijmering ver kanselier met den Oostenrijkschen en den Spaan- schen gezant, prins Lichnowski en minister Ja- go w. In de loge naast hen de gezanten van Engeland, Frankrijk, Rusland, Turkije, Japan en Italië met hunne dames. Het eerste bedrijf van Lohengrin werd ver toond. RUSLAND. De Doema is met de beraadslaging over de staatsbegrooting begonnen. De begrootingscommissie heeft het eindcijfer der inkomsten met 54,200,000 roebel verhoogd, o. a. de inkomsten van het brandewijnmonopolio met 20,500,000, van de staatssporen met 4,800,000, van de tabaksbelasting; met 3,000,000 roebel. De uitgaven zijn geraamd op 3,233,298,006 roe- bel, de inkomsten zullen de uitgaven naar schat ting met 15,062,635 roebel overtreffen. CHINA. De „Daily Telegraph" verneemt uit Peking, dat Joeansjikai genoodzaakt is, inzake de internatio nale leening een vergelijk te treffen met de partij der Zuid-Chineesehe revolutionairen. Een com missie uit het parlement zal contröle oefenen op alle uitgaven, die uit de geleende gelden zul len worden gedaan. Het is gebleken, dat het Europeesche bankiers- comité op indirecte wijze gemeld compromis had voorbereid. Joeansjikai had eindelijk ingezien, dat een vergelijk onvermijdelijk was geworden, wilde hij uit de impasse geraken, waarin hij zich be vond. Immers, wel verre van den stand van za ken to beheerschen, was Joeansjikai geheel geïso leerd geworden en feitelijk als een gevangene afgezonderd op het eiland, waar keizer Kwang- soc na 1898 gevangen gehouden was. JAPAN. De Keizer. Volgens nadere telegrammen zou de keizer van Japan nog niet zijn overleden. Het is ook mogelijk, dat het officieele doodsbericht, zooals een nieuwsagentschap gister opmerkte, eerst later komt. Er zijn soms redenen van politieken of anderen aard, welke het publiceeren van het officieele bericht van het overlijden doen vertragen. Waar echter Reuters Office, die eerst het overlijden seinde, zijn bericht tegenspreekt, zullen wij thans moeten aannemen, dat de Mikado officieel nog niet is overleden. De laatste berichten uit Tokio laten intusschen geen twijfel meer dat eergister de toestand van den keizer hoogst kritiek was. „Central News" seinde ïDe Mikado lijdt aan pneumonia. De temperatuur is ongeveer 42 graden. De keizerin is dag en nacht aan het ziekbed van den keizer. Alle theaters hebben bevel gekregen te sluiten." zonken. „Ondertusschen," zeide Pandulfo, „had ik byna vergeten, u te zeggen, dat de menigte hierheen wilde stroomen, zoo ongeduldig was zij u te zien; maar ik verzocht Cecco Del Vecchio het rostrum te beklimmen, en haar op zijnen ronden trant te zeggen, dat het onvoegzaam zoude wezen, u in zoo grooten getale te komen bestormen, nu gij op het Capitolium aan bur gerlijke en heilige zaken bezig waart. Had ik geen gelijk „Volkomen, mijn Pandulfo 1" „Maar Cecco Del Vecchio zeide, dat hij hier zou komen, om uwe hand te kussen, en ge moogt er op rekenen, hem te zullen zien, zoo dra hij onopgemerkt aan de menigte ontsnappen kan." „Hij zal mij welkom zijn," zeide Rienzi, half werktuigelijk, want hij was nog in gepeinzen verdiept. „En zie, hier is hy 1" - klonk het, toen een der schrijvers hem het bezoek van den smid aankondigde. „Laat hij binnen worden gelaten," zeide Rienzi, zich deftig nederzettende. Toen de breedgeschouderde smid zich in de tegenwoordigheid van Rienzi bevond, vermaakte zich Pandulfo in de beschouwing van het won derbaarlijk gezag van geest over stof. De woeste en stoute reus, die bij eiken volksoploop, als een toren boven zijnen stam uitstak, de man met ijzeren zenuwen en steenen knoken, In een vergadering van het comité voor de Olymphische spelen, te Athene onder voorzitter schap van den koning van Griekenland gehou den, is in principe besloten groote optochten te houden bij gelegenheid van de het volgend jaar te houden Olymphische spelen. Er zullen tate- reelen van groote gebeurtenissen uit de Griek- sche oudheid worden gegeven. Generaal Chevalier, heeft in de begrootings commissie der Fransche kamer medegedeeld, dat 75.000 van de 195.000 man, die in October onder de wapenen zullen gehouden worden, in feest en eetzalen, en in de vroegere kloosters en semi naries zullen worden ondergebracht. D»e kosten, noodig om deze gebouwen in te richten, be- loopen 22 millioen francs. Voor de overige 120.000 man zullen kazernes van één verdieping gebouwd worden. Het bruidskleed, de sluier en de huwelijksge schenken van prinses Victoria Louise zullen mor gen en Maandag in het Köningliche Kunstgewer- bemuseum te Berlijn voor het publiek tentoongesteld worden. Gister is de Servische Skoeptschtina weer bijeengekomen. Minister Jowanowitsch diende een wetsontwerp in, betreffende den bouw van een binnenlandsch spoorwegnet, waarbij ook in den aanleg van een lijn Uschitze—KremnaMokra- gora—Bosnische grens voorzien wordt. De Tsaar heeft te Berlijn den Rijkskan selier in een audiëntie, die drie kwartier duurde, ontvangen en hem een met edelsteenen versierd kistje geschonken. De koning van Engeland verleende den rijks kanselier het grootkruis van de Victoria-orde. Anti-papistisch onverstand. De ^Rotterdammer" schrijft De Nederlandsche vereeniging van protestanten is dan nu meer openlijk voor den dag gekomen- Woensdag heeft ze vergaderd en de namen der bestuurderen zijn bekend gemaakt. Ook is de anti-papistische banier kloek ont plooid. Alles wat deze protestanten verwerpelijk ach ten wordt aan Roomsche invloeden toegeschreven. Zelfs bezitten zij eenige oorspronkelijkheid in het ontdekken van paapsche stoutigheden. De voorzitter, de heer Difleree, die tot nog toe in de vrij-liberale gelederen dienst deed, was zoo gelukkig enkele nieuwigheden naar voren te brengen. In allen ernst verdedigde hij de stelling, dat de verderfelijke Tariefwet en de verplichte verzeke ring aan Roomsche invloeden moesten worden toegeschreven. Het was puur-Roomsche wetgeving. Het heffen van invoerrechten Roomsch Duitschland dus een Roomsch land Dene marken Roomsch Zwitserland Roomsch En dan de verplichte verzekering het verzamelpunt en her bolwerk zijner party, stond thans blozende en bevende voor het ver stand, dat gezegd mocht worden het zijne te hebben geschapen, zoo zeer had Rienzi's wel sprekende geest de vonk. die vroeg»- in zijnen ruwen boezem geslapen had. opgewekt en aan geblazen. En voorwaar, hij die het eerst in dan slaaf zin en ziel voor vrijheid ontwaken doet, nadert, zoo dich als het den mensch veroor loofd is, dichter dan de wijsgeer, dichter zelfs dan de zanger, aan het groote scheppingsver mogen van GodMaar zoo de borst, die haar ontvangt, eenen woesten, ongezui verden grond gelijkt, kan de gift den gever ten vloek wor den en hij, die op eens uit den staat der sla vernij tot dien der vrijheid overgaat, kan even snel van vrij man een booswicht worden. „Nader, mijn vriend!" zeide Rienzi, na een oogenblik zwijgens, „het is mij bekend, wat gij voor Rome gedaan hebt, wat gij voor Rome zoudt willen doen. Gij zijt hare beste dagen waardig, en wierdt geboren, om in hun terug komst te deelen." De smid viel aan de voeten van Rienzi neder, die zijne hand uitstrekte om hem op te heffen, Cecco Del Vecchio greep deze en kustte haar eerbiediglij k. Wordt vervolgd f

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 1