Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Kerknieuws. Gemengd Nieuws. gen, waaraan Frankrijk bij het Agadir-incident was 1 blootgesteld. „Een groote, naburige staat" al dus de minister. „heelt het evenwicht aer strijd krachten in ons nadeel verbroken. Wij willen den vrede, maar slechts een vrijwillig aanvaarde, geen opgedrongen vrede. Wij willen noch oorlogen, noch vernederingen, noch overwinningen, noch mac hts v er min deri n g. Het zou heiligschennis zijn, wanneer binnenlandsche scheuringen de levens kracht van ons vaderland in gevaar zon kunnen brengen. De natie moet in de noodzakelijke of fers toestemmen. MONGOLIË. Uit St. Petersburg wordt geseind De in Aziatische zaken zeer goed ingelichte »Rjetsj" schrijft over de ontwikkeling der in Mongolië met weinig sympathie ontvangen uit- breidingspolitiek, welke tegen China is gericht, het volgende De ontevredenheid met de politiek der Hoetoek- toe, aldus heet het, wast snel. De openbare mee ning beschuldigd hem, zich met tegenover het vaderland vijandig gezinde machinaties te hebben ingelaten. In het bijzonder verwijt men hem, dat hij de Russen te veel in het gevlei komt. Aan het hoofd dezer beweging staat de oude generaal der Mongolen. Hij verlangt vóór alles de verwijdering van den bevelhebber der Russische instructie troepen, die met hun reorganiseerend optreden zeer gevoelig in het Mongoolsche leven ingrijpen Aangezien zich onder de Mongoolsche vorsten een partij bevindt, welke in directe verbinding met Juanschikai staat, zoo is het zeer goed moge lijk, dat de ontevredenheid met de Russische instructeurs tot onlusten zal leiden, waartegen de Hoekoetoe niet opgewassen zal blijken te zijn. Ook uit het district Kobdo—Ulassutai komen bedenkelijke berichten. De daar wonende Kirgisen hebben openlijk hun afval van het gezag des Hoeteekoe's bekend gemaakt en zich weder bij China aangesloten. Dit voorbeeld zal wel door aadere stammen in het district worden gevolgd. In de twee jaren, welke sedert het ontslag van den Kalthas van China verloopen zijn, heeft de nieuwe regeering voor het land nog niets gedaan; daardoor is de levensverhouding der bevolking bijna onverdragelijk geworden, waarbij zich de uit het volk steeds sterker wordende ontevreden heid aansluit. Ommen. Men schrijft uit het district Ommen aan „De Rotterdammer" Er is goed nieuws te melden uit Ommen. De verkiezing van dr. De Visser is verzekerd. Frie zenveen, dat 21 Oct. j.l. 265 stemmen op Mackay uitbracht, verklaarde zich bijl de can.didatu.ur-D© Visser te kunnen neerleggen, nu Mackay zich te ruggetrokken had. In Hellendoorn (Nijverdal) krijgt .Rich on zeker 200 stemmen minder dan Mackay hij do eerste stemming (577). Ook in andere plaat sen is er kentering. De appositie tegen de coalitie ligt hopeloos verdeeld. Men scheldt nu even hard op elkander als verleden jaar op anti-revolutionai ren en Gereformeerden. De beste elementen gin gen er voor enkele maanden reeds uit, maar nu de meerderheid (verkapt liberale leden), zelfs De Visser, voorman van eigen partijs niet willen, gaan meerderen de oogjen open, waaronder zelfs mannen, die in de heillooze campagne van ver- Ieder. jaar vooraan standen. Zij zien nu in, wat zij begonnen zijn. Dat er veel onheilig: vuur op het altaar is geweest, en dat zijl de linkerzijde in de kaart hebben gespeeld. F.en man blijft echter onverzoenlijk. liegen de candidatuur-dr. De Visser kan hij niets inbrengen, dan' dat zé van hoogerhand is „opgedrongen"'. De diepste oorzaak is echter haat tegen de Gere- iw meenden en dr. Kuyper, en daarmee tegen alles wat dezen in 't gevlei komt, dus ook tegen de coalitie. Deze man is niet zooals menigeen zou denken.-- de heer Van Borland. Ik zou meer nieuws kunnen melden, opzien barend nieuws, maar acht het beter een weinig te wachten, of misschien de man wien het aan gaat zelf gaat schrijven. 'Dit is zeker: do Rechterzijde kan met groote voldoening zien op den tegenwoordigen dgng van 'zaken. Hef kwaad, verleden jaar tegen de coalitie gestookt, wreekt zich thans in eigen gelederen. Het onheilig vuur verteert degenen die liet ge stookt hebben. Kindertoeslag aan Onderwijzers. In zijne memorie van antwoord op het Voor- loopig Verslag der Eerste Kamer over het wets ontwerp betreffende tegemoetkoming aan onder wijzers bij het lager onderwijs, merkt de minister van binnenl. zaken op, dat waar onder de tegen standers sommigen elk uitstel dat een hoogere salarieering zou kunnen ondervinden, tot eiken prijs willen afwenden, anderen die hoogere sala rieering niet wenschen, de bestrijding zich zelve neutraliseert en de stelling der regeering, dat zij met dit wetsontwetp den juisten weg heeft inge slagen, wordt versterkt. De vrees van één lid, dat groote ontevreden- denheid bij andere categorië'n van ambtenaren zal worden gewekt, schijnt, zegt de minister, ook niet gegrond. Immers, indien inderdaad ook elders behoefte aan gelijksoortige voorziening zich open baart, is er geen reden waarom deze achterwege zou moeten blijven. De tegenwerping eindelyk, dat in de toeslag iets vernederends zou zijn gelegen is, zegt de mi nister, zóó herhaaldelijk, ook in het V.V. zelt weerlegd, dat hij z.i. zeker wel daarnaar mag verwijzen. Mgr. van Zanten. Door Z. H. den Paus is de Z.Eerw. heer M. A- van Zanten, pastoor der parochie van den H. Willebrordus aan den Amsteldijk, benoemd tot Geheim-Kamerheer. Verdediging van Indië. Dezer dagen is het rapport der staatscomissie voor de Indische defensie bij de Koningin inge diend. Eerste Kamerverkiezing Noord-Holland. Naar men verneemt, zullen de Staten van Noord-Holland tegen 10 Juni e.k. worden bijeen geroepen voor de verkiezing van een lid van de Eerste Kamer de Staten Generaal in de plaats van wijlen den heer Breebaart. Weerbexiohi Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 25 Mei 1913, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 771.1 te Dresden. Laagste barometerstand 755.7 te Thorshavn. Verwachting tot den volgenden dagzwakke tot matigen zuidoostelijken tot zuidwestelijken wind, meest licht bewolkt, waarschijnlijk droog weer, iets warmer. In de plaats van den heer Th. van Waart, wien eervol ontslag is verleend, is tot plaatsvervangend hoofd aan school C benoemd de heer A. van Wagtendonk, onderwijzer dier school. Gister-avond werd een 19-jarig jongmensch, dat op de Hoogstraat in niet geheel nuchteren toestand baldadigheden pleegde en 't meis jes lastig maakte, naar het politiebureau gebracht, waar proces-verbaal tegen hem werd'opgemaakt. Na eenigen tijd aldaar vertoefd te hebben, werd hij weer op vrije voeten gesteld. H e d e n-m orgen 5 ure is de 19 jarige Eyffers, wonende te Oerlingen (Duitschland), fa brieksarbeider, aan de Korte Haven alhier te wa ter geraakt. Bedoelde persoon werd gered door den grutters- knecht De Wolf en een brandersknecht en ver volgens naar de politiebureau gebracht. Hoogwater te Schiedam: Dinsdag 27 Mei 8.58 v.m. 9.30 n.m. UIT ROTTERDAM. Voor de vervulling der betrekking van biblio thecaris der gemeentelijke bibliotheek en lees zalen, worden door B. en W. aanbevolen: lo. Dr. J. A. Vor der Hake, leeraar aan de H. B. S. en Handelsschool te Haarlem; '2o. Dr. T. P. Sevensma, conservator aan de Universiteits bibliotheek te Amsterdam; 3o. T. Folmer, biblio thecaris van het Rotterdamsche Leeskabinet. De benoeming zal plaats hebben in de eerstvolgende Raadszitting. In de eerstvolgende Raadszitting zal mede aan de orde komen de benoeming van een geneesheer- directeur der Gemeente-ziekenhuizen, waarVoor door B. en W. worden aanbevolen: lo. Dr. H. P. Bosscha, directeur-geneesheer van het Algemeen Ziekenhuis te Utrecht; 2o. Dr. G. van Eijssëlsteijn, geneesheer-directeur van het Stads-, Provinciaal- en Academsich Ziekenhuis te Groningen. Men meldt ons' uit Rotterdam: Gisteravond is in het café van den caféhouder J. K. aan do Oudeschans alhier biji een vechtpartij diens zoon door 11 pers'onen aangegrepen ©in zoodanig mis handeld, dat hij vrij ernstige verwondingen be kwam. Constantynscli Jubilee. Het jubilee door Z. H. Pius X uitgeschreven ter herdenking van het zestiende eeuwfeest van de bevrijding der H. Kerk door het edict van Milaan door keizer Constantijn den groote uitge vaardigd, dat de vrije uitoefening van den chris- telijken godsdienst toeliet, is een tweetal onzer katholieke kerken reeds met de gebruikelijke oefeningen gevierd. In de St. Janskerk aan de Lange Haven en de O. L. Vrouwe Visitatiekerk aan de Nieuwe Haven namen aan den avond van H. Sacramentsdag de driedaagsche jubilee-oefe ningen een aanvang, die geleid werden in de eerstgenoemde kerk door den zeereerw. pater Nicolaas Peeters, novicemeester in het Dominica nenklooster te Huissen en in de laatstbedoelde door den weleerw. pater Baptista Reijnenberg, uit het Franciscanerklooster te Woerden. In welspre kende, gloedvolle bewoordingen hebben de beide jubilee-predikers de beteekenis van het groot historisch feit uiteengezet, daarbij niet nalatend den nadruk te leggen op de teekenen des tijds en de geloovigen opwekkend kracht voor den moei lijken strijd des levens en de wellicht komende beproevingen te zoeken daar waar zij allermeest te vinden is: in het waardig en veelvuldig gaan tot de H. Tafel des Heeren, tot de groote Bron van hemelsche, goddelijke kracht. In overgrooten getale hebben Schiedams Ka tholieken dan ook gisteren, den Zondag onder het H. Sacramentsoctaaf, gehoor gegeven aan de ver heven uitnoodiging van onzen H. Vader Pius X. In onze drie kerken zijn talloozen tot de H. Tafel des Heeren genaderd, aldus het volijverig streven van Hem die alles in Christus wil herstellen, naar de veelvuldige, ja dagelijksche H. Communie bevorderend. Met de gebruikelijke oefeningen zijn gister-avond de plechtigheden van den octaafdag en de viering van het jubilee in de beide bedoelde kerken besloten. Schiedams Katholieken hebben zich door de volijverige deelneming aan deze jubilee-oefeningen weer getoond nvan der vaad'ren zeden niet vervreemd." Pater J. v. d. Burgt. Men schrijft aan de »Msb" Maandag, 26 Mei, viert pater J. v. d. Burgt, van de Witte paters, zijn 25-jarig priesterfeest. De waardige jubilaris heeft al dien tijd in Afrika doorgebracht. Gedurende vier jaar was hij werk zaam in Noord-Afrika en ruim 20 jaar in de binnenlanden. Veel heeft hij daar gewerkt en geleden. De Annalen der Witte Paters hebben het uitvoerig verteld, dank zij de waardige en nooit moede pen van den geachten jubilaris. Ook buiten de Annalen schreef hij veel, o.a. over taal-, volken- en aardrijkskunde. De keizer van Duitschland decoreerde hem met den Adelaar. Arrestatie te Amsterdam. Zaterdag avond te half elf heeft de politie op den Vijgen dam een drietal jonge snuiters gearresteerd onder verdenking schuldig te zijn aan de inbraken, in den nacht van Vrijdag op Zaterdag aan de N. Z. Voorburgwal 87, 89 en 91 gepleegd. De verdachten zijn de 18-jarige J. J. Sjoerts, H. Blok, eveneens 18 jaar en J. W. Ferra, ook van dezelfden leeftijd. Het drietal is woonachtig in de Laurierstraat. Onmiddellijk na de overbrenging van het drie tal, naar het bureau St. Pietershal is er in de wouingen van de gearresteerden huizoeking ge daan, waarbij nog menig voor de veelbelovende jongelui bezwarend stuk is gevonden. Nu de vermoedelijke daders zijn gearresteerd, en publicatie hunne opsporing niet meer kan be moeilijken, kunnen de bijzonderheden worden meegedeeld, die tot de arrestatie der verdachten hebben geleid. De daders hebben waarschijnlijk tusschen drie en vijf uur in den nacht van Vrijdag op Zaterdag jl. hunnen slag geslagen. Zij hebben zich tot het perceel N. Z. Voorburg wal 91, waarin het filiaal der Koninklijke Petten- fabriek te Rotterdam toegang verschaft vanaf het dak van een onbewoond huis in de St. Nicolaas- straat, grenzende aan het perceel aan den N. Z. Voorburgwal 91. Kruipende over het dak, stapten zij in de goot van pand No. 91, forceerden een houten zolder luik, waartegen aan den binnenkant, een plank was gespijkerd, wrongen de plank er af en ver kregen op die wijze toegang tot den zolder van het hoeden- en pettenfabriek-filiaal. Het plankje zetten zij tegen den muur, om daarna hunnen onderzoekingstocht te beginnen. Maar de modder aan hunne schoenen liet zeer duidelijk voetsporen op den vloer en op enkele stukken papier, die op den grond lagen, achter. De heeren hebben verschillende hoeden en pet ten gepast. Vooral de Panama-hoeden schenen hun zeer begeerenswaard. 't Is niet na te gaan of ze nog hoofddeksels hebben meegenomen, doch de chef van het filiaal vond verschillende Panamahoeden, waarin zij in den bol een gleuf hadden gemaakt. Op die bovenste zaal van het magazijn hangt een spiegel. De heeren hebben waarschijnlijk die gelegenheid benut, om te zien, of de hoeden en petten hun goed stonden. Op eenige Panama hoeden waren duidelijk de afdrukken van vuile vingertoppen te zien. De ongewenschte bezoekers zijn daarop, langs de trappen, op visite geweest in de benedenloka len van het filiaal, forceerden er een loketruit van het kantoortje van den chef, den heer Van Na men, en doorzochten diens schrijfbureau. Op een tafel, geplaatst vóór de loketruit in het kantoor, waren duidelijk slijkvoetstapen te zien. Zij hadden die tafel gebruikt om, kruipende door het raampje, een rustpunt te hebben voor den voet. Van het schrijbureau hebben zij heel vluch tig een gedeelte der kasten, laden en loketten doorzocht, doch een ander gedeelte waarschijnlijk meenen de dat daarinook niets van hun gading was, niet doorsnuffeld. Toch lag daarin een bedrag van omstreeks ze ven gulden voor het grijpen. Uit een andere kast hebben zij de boeken en paperassen vluchtig doorzocht en op de talel ge smeten, zonder iets te vinden, wat het meenemen waard was. Wel sleepten zij den inhoud van een kistje sigaren mee. Er waren er nog zoowat negentig in. Met een blijkbaar zeer primitief voorwerp hebben zij voorts getracht de brandkast te openen. Maar het ging niet. Bij hunnen te rugtocht hebben zij enkele handjes sigaren op den vloer van het benedenmagazijn gesmeten,... voor den gaanden en komenden man. Zij hebben blijkbaar ook hoeden meegesleept, want in de lokalen der firma B. Ter Haar Zn., N. Z. Voorburgwal 8789, is een nieuwe Pana ma-hoed gevonden. De inbrekers zijn, na hunne inspectie op No. 91, weer op het dak van dat perceel geklommen, kropen andermaal over het dak in de richting van het dubbel perceel van de firma Ter Haar, posteerden zich ook daar in de goot en verbraken eenige ruiten van de lantaarn, die daar een ge deelte van het dak vormt. Door een brandluik door te zagen, was hun den weg tot de magazij nen dei' firma Ter Haar open. Ook daar hebben zij modderige voetstappen achtergelaten. Zij namen er een aantal met fijne kant en doekjes gevulde doozen mee, tot een gezamenlijke waarde, naar ruwe schatting, van ongeveer f300, ofschoon het berokkende nadeel zich aanvankelijk ernstiger liet aanzien, doordat een groote voorraad over den grond lag verspreid. Bij het doorzoeken van la den en kasten van het schrijfbureau in het privé- kantoor van den heer J. ter Haar Jr., chef der firma, was de oogst zoo schraal, dat het de moeite van het meenemen niet loonde. De brandkast weerstond ook daar de poging, tot forceeren aangewend. Van rookertjes bleken de dieven niet afkeerig. Ook bij den heer Ter Haar namen zij de aanwezige sigarenvoorraad mee, voorhanden in twee kistjes. Noch in het perceel op No. 91, noch in dat van Nos. 87 en 89, hebben de inbrekers geld gestolen. Zij hebben het perceel der firma Ter Haar verlaten door den sluitboom van de deur te lichten, zij ontkwamen daardoor langs den ko ninklijken weg en lieten de deur aan staan. Surveilleerende politie-mannen bemerkten de open deur en waarschuwden den heer Ter Haar, die in den vroegen morgen naar zijn bureau snelde, om den toestand op te nemen. Later op den dag, doch nog altijd in den mor gen, heeft de commissaris van het bureau St. Pietershal, de heer Koster tlenke, vergezeld door enkele rechercheurs een nauwkeurig onderzoek ingesteld. De voetstappen en vingerafdrukken waren wel kome opsporingsmiddelen. Doch van de aller grootste beteekenis van iets anders, dat op een der magazijnzalen van het filiaal der pettenfa briek werd gevonden. Op den grond lag een por tefeuille, waarin papieren ten name van H. Blok en de aanduiding, waar genoemde Blok het laatst was werkzaam geweest. De politie had daardoor een uitnemend spoor en de rechercheurs togen er onmiddellijk op uit, om den dader te knippen. Verondersteld wordt, dat Blok bij het bukken, de portefeuille uit den binnenzak is gevallen. Bij informatie in de Jcrdaan was spoedig be kend, met welke personen Blok in laatste dagen omging en ook, dat hij met die kameraden, Sjoerts en Ferra, stadwaarts was getogen. Den ganschen dag hebben rechercheurs van het bureau St Pietershal de stad doorkruist. Eerst gisteravond te half elf werd het drietal op den Vijgendam aangetroffen en gearresteerd. En hadden onmiddellijk daarna in hunne wonin gen in de Laurierstraat, huiszoekingen plaats. In afwachting van het nader onderzoek, is het drietal op het bureau St Pietershal in be waring. (Tel.) Een agent van politie mishandeld. Men men ons uit Amsterdam In den nacht van Zaterdag op Zondag is een van politie door een aantal oproermakers op ern stige wijze gemolesteerd. Omstreeks 2 uur kwa men een achttal onder den invloed van sterken drank verkeerende personen luid zingende de Prinsengracht bij de Westermarkt op. Toen een daar surveilleerende politieagent den mannen tot kalmte aanmaande, werd hij plotseling aangegrepen en in de Prinsengracht geworpen. Na het be drijven van die heldendaad kozen de booswichten het hazenpad. Gelukkig kon de agent zwemmen en bereikte zoodoende den vasten wal. Nog dien zelfden nacht mocht het de politie gelukken drie der mannen te arresteeren. Landverhuizers uit Italië. Blijkens een verslag van het centrale bureau voor stati stiek te Milaan is in Italië dit jaar de landver huizing sterk toegenomen. Ten deele is dat een gevolg van de opheffing van het verbod van im migratie in Argentinië. Daarheen gingen in 1912 72000 Italianen, tegen 63000 in 1911. Ook naar de Vereenigde Staten is de emigratie sterk toe genomen. Daarvoor zijn de getallen. 269.000 tegen 191000voor heel Amerika400.000 tegen 260.000. Nieuwe haring. Te Scheveningen is bin nengekomen na een voorspoedige reis van drie weken de haringlogger Sch. 142, reeder en schip per tevens H. Verheij, met 255 kantjes of 15 last nieuwe haring, eigea vangst. De haring bracht hier in afslag f 16 het kantje op. De netto be somming zal omstreeks f3000 bedragen. Verder zijn bij enkele reederijen te Schevenin gen berichten uit Engeland ingekomen, meldende, dat door haar schepen eenige partijtjes haring zijn opgezonden, o.a. van de reeders J. Den Duik Gz. 90 kantjes, van G. Van Leeuwen 35 kantjes en de Reederij-Mij Merwede 31 kantjes. Brandineenlandverhuizershotel. Woensdagnacht brak te Antwerpen brand uit in een landverhuizershotel, gelegen in de Statiestraat 13, 15 en 17. Alle landverhuizers, zijnde een 40-tal Polen, gewoonlijk bedraagt dit getal 700, waren ter ruste, toen eensklaps door een onbekende oorzaak brand uitbrak in de slaapvertrekken. De landverhuizers, die op zulke onverwachte wijze werden gewekt, gaven zich den tijd niet zich te kleeden, maar renden in hun nachtgewaad

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 2