Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Gemeenteraad Begrafenis W. F. Ridder van Rappard. Men meldt d.cl. 26 Mei uit Den Haag On,der zeer groote deelneming: we ra heden ter aarde besteld het stoffelijk overschot van eten gepensionneerden luitenant-generaal W. F. ridder van Rappard, oud-minister van Oorlog. Ter be graafplaats was de minister van Oorlog vertegen woordigd door den secretaris-generaal Doorman, terwijl mede aanwezig waren alle ministers uit het kabinet-De Meester, behalve de heer De Mees ter zelf, die uitstedig was, de oud-ministers Eland en Cool, chef en !s|ous-chef van den general en staf, verschillende stelling1- en divisiecommandan ten, o.a.. generaal Fabius van Amsterdam, inspec teur? van onderscheidene wapens, deputaties van de Hoogere Krijgsschool en het tweede regiment veld-artillerie, tal van oud-opperofïicieran en ne ou'd-vice-admiraal Van den Bosch, de oud-gouver neur-generaal Rooseboom, de grootmeester jhr. De Ranitz en onderscheidene chefs van afaeelingen van het departement van Oorlog en van spe ciale diensten. Hoewel het de wensch was van den over ledene, dat aan z'n graf niet zo»u worden gespro ken, was het generaal Staal vergund «enige woor den te wijden aan de nagedachtenis van zijn ouden vriend. Generaal Staal, die daarom niet trad in beoordeeling van het ambtelijk leven van den ontslapen opper officier, bepaalde zich tot ren woord van dank voor de vriendschap, die Rap pard hem islteeds had betoond'. Diens zoon dankte voor de eer aan de nage dachtenis van zijn vader bewezen. Wearberioht Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 25 Mei 1913, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 768.4 te Haparanda. Laagste barometerstand 755.6 te Perpignan. Verwachting tot den volgenden dagzwakke tot matige winden meest uit zuidelijke richtin gen toenemende bewolking, droog weer, behoudens toenemende kans op onweer, aanvankelijk nog warmer. Volksbadhüis. In de week van 1824 Mei '13 werden geno men 554 baden. Ie klas kuipbaden 36, regenbaden 30 2e klas kuipbaden 79, regenbaden 386, 5 ets. kinder baden 23. Programma van de Uitvoeri ng op Woensdag 28 Mei 1913, des nam. ten 8 ure, op de Markt te geven. 4. Bersaglieri Marsch, R. Eilenberg. 2. Fest- Ouverture, H. Richter. 3. Espana-Walzer, E. Waldteufei. 4. Variations pour Tenorhoorn, M. Carl. Turkischer Schaarwache, Th. Mi- chalis. 6. Marsch. Hoogwater te Schiedam: Woensdag 28 Mei 9.54 v.m. 10.29 n.m. Bister-avond is door de politie een man aangehouden, die gesignaleerd stond voor f5.boete, subs. 2 dagen hechtenis. Hij werd heden-ochtend naar het "Huis van Bewaring te Rotterdam overgebracht. UIT ROTTERDAM. Gisterenmiddag werd onder leiding van den burgemeester, den heer mr. A. R. Zimmerman, de nieuwe Armenraad alhier geïnstalleerd. 'Deze nieuwe Armenraad bestaat uit 70 leden, vertegenwoordigende 61 instellingen van liefda digheid. 'Ongelukken. Zondagavond tegen 11 uur wilde een ongeveer 20-jarig meisje op de Waldeck Pyrmontkade in Den Haag van de in g'ang zijnde tram springen. Zij kwam- met het hoofd zoo ongelukkig tegen een boom. terecht, dat zij' hevig bloedend opgenomen, bijna onmiddellijk overleed. Bij. een dokter in de Obnechtstraat binnengebracht, werd de dood vastgesteld.* Bij het baden in een sloot van den Rijpe- polder (NUK.), is gistmramiddag de 13-jarige zoon van den landman P, Vlug verdronken. Inbraak. Ten huize van den heer W. te Amsterdam, We es perstraat 98, is Zondagavond ingebroken. Bij zijn thuiskomst bemerkte de be woner, dat eenige kasten waren opengebroken, en de inhoud over den grond verspreid was. Hij zocht allereerst naar twee revolvers, om met een daarvan gewapend het huis te doorzoeken. De revolvers waren echter verdwenen. Daarop ontbood hij de politie, maar toen bleek dat die dieven reeds weg waren. Vermist worden eenige juweelen en e<e,n niet onbelangrijke som geld, terwijl eenige kostbare meubels beschadigd zijn. Aanhouding. Zondag zijn zwaar geboeid te Tiel binnengebracht de gebroeders Van Maren Heesselt. De veldwachter aldaar vond bij hen een ijzeren kelderwind, vermoedelijk aan anderen toebehoorende. Toen hij naar aanleiding dezer vondst handelend wilde optreden, ondervond bij ïooveel verzet, dat de rijkspolitie uit Tiel bjjstand verleenen moest. Het kelderwind was intusschen verd wenen. Moord en zelfmoord? Men meldt aan «Het Huisgezin" Zondag zijn in een bosch onder de gemeente Borkel c.a. de lijken gevonden van den sinds eeni ge dagen vermisten maréchaussee uit deze brigade en van diens 17-jarig meisje. Men denk aan moord en zelfmoord. Mishandeling. Zondagnacht om half een, toen elf bezoekers het café van J. Broekzitter, Schans te Rotterdam, verlieten, ontstond twist onder hen. Een 20-jarigen zoon van den kaste lein, die zich daarin mengde, werd met bierglas een gat in het hoofd geslagen en vervol gens op den grond geworpen, waarna hij hevig werd getrapt. Dr. Meyhoom verleede hem de eerste hulp en heden was de toestand van dien aard, dat de jongeman met een nierscheuring in het ziekenhuis moest worden opgenomen. Vrij van mond- e n k 1 a u w z e e r. Ge durende de week van 18 tot en met 24 Mei jl. werden hier te lande geen gevallen van mond- en klauwzeer geconstateerd, zoodat Nederland sedert 20 April 1913 vrij van genoemde ziekte is. Hondentrouw. Gistermorgen lag in het plantsoen aan de Haagpoort te Delft, naar de »D. Ct." vertelt, een werkman te slapen. Een majoor van politie, die den slaper wekte, werd aangevallen door den hond, dien de man bij zich had, en die, blijkbaar van meening, dat men zijn baas wilde molesteeren, den politiebeambte in het been beet en hem den bovenbroek aan flarden trok. Aanvaring. Gistermiddag: werd hier bekend, dat het stoomschip „Ta.inui", van Wellington naar Londen met 314 passagiers aan boord, aan een groot gevaar is ontkomen. Uit de Spaansche kust is het namelijk tengevolge van dikken mist in aanvaring geweest met het stoomschip „Inca". I)e „Tainui" .werd zwaar, beschadigd en gaf' .onmid dellijk draadlooze seinen, die beantwoord werden doo:r drie stoomschepen. Een dezer, de „Garth Castle", heeft de passagiers van de „Tajnui" over genomen; de bemanning: is aan boord gebleven en hel schip is thans op weg naar Corunna. Ernstig auto-ongeluk. Uit Glückstadt meldt men dat een auto, waarin 6 personen waren gezeten, op de lijn Itzekoe:Wrist om 1% uur gisternacht bij een overweg met een trein in botsing is gekomen. Drie personen werden gedood en 2 zwaar gewond. De schuld lag aan den chauffeur, die beschonken moet zijn geweest. Het ongeluk te Long beach. Bij de in storting van de tribune te Longbeach zijn, naar luid van een telegram uit New-York, -35 mensehen gedood en 65 zwaar gewond. Van de gekwetsten zijn er inmiddels nog 2 overleden. Een gerechtelijk onderzoek naair den toestand van de ingestorte tribune wordt ingesteld. De huwelijksgeschenken van de doch ter van den Duitschen keizer en prins Ernst August van Cumberland zijin door duizenden personen, voornamelijk dames, in het Kunstgewerbe Museum te Berlijn bezichtigd. De aandrang van het publiek was zoo ontzettend groot, dat 60 soldaten voor het portaal van het museum waren opgesteld om de orde te handhaven. Zoowel in het museum .als in het huis v.an afgevaardigden, in dezelfde straat gelegen, waren posten ingericht voor eerste hulp hij ongelukken. Verschillende personen werden in het gedrang gekwetst, terwijl er ook vele menschen flauw vielen Dezen wterd in: genoemde posten genees kundige hulp verleend. 1 De brand op de Gentsche tentoon stelling. Omtrent den brand op de Gentsche tentoonstelling meldt een Vlaamsch blad nog het volgende «Volgens het bestuur van het Paleis des Indes zou er daar 200.000 fr. schade zijn de tentoon- stellers konden enkel eenige tapijten redden, welke dan nog fel door de vlammen gehavend zijn. Een tentoonstelster heeft in haar overhaaste vlucht haar valies, dat 3 a 4000 frank in bank noten bevatte, in den brand gelaten. Om 6 uur werd in de puinen gezocht. De pompiers brachten nog 3 ongehinderde goud stukken voor den dag alsmede een metalen staaf en het ijzeren gedeelte van het damestaschje. De algeheele schade mag op circa 300.000 fr. geraamd worden. Nopens de oorzaken weet men nog niet veel, maar alles doet vermoeden dat het vuur ontstond achter het «Zillerthal," waar een kleine ruimte tot een soort keukenkamer van deze instelling was in ingericht. Gekwetsten zijn er niet geweestenkele vrouwen vielen bewusteloos. De heer van Wesemael, hoofd commissaris, werd overrompeld en moest beroep op het leger doen. Ongeveer 200 soldaten verleen den hunne hulpvaardige tusschenkomst. Terwijl het vuur, zoo vertelt men, ten hevigste woedde, kwam de trein OostendeBrussel aan, welke om zoo te zeggen door het vuur heen rijden moest." De toekomst van het Panama-ka naal en de concurrentie van Suez. Een beroemd Amerikaansch economist, Emory R, Johnson, publiceert in de «Nort American Review" de resultaten van zijn studie, hem door de Re geering opgedragen omtrent de toekomst van het Panama-kanaal. Hij voorspelt, dat de beide we reldkanalen vanaf de opening concurrenten zullen zijn en elkander met lage kanaal- en kolengelden de schepen zullen betwisten. Omtrent deze groote commercieele oorlog geeft Johnson eenige inter- ressante cijfers. Ilij heeft berekend, dat het on derhoud en de exploitatie van het Panamakanaal jaarlijks 8750.000 gulden zullen bedragen, hierbij komt nog een som van 1250.000 gulden voor de administratie van het Aoierikaansche gebied om het kanaal. Daarenboven heeft het 937500.000 gulden kapitaal gelost, dat grootendeels geleend is en waarvan de rente jaarlijks 28125.000 gulden bedraagt. Als dus het kanaal niet een schadepost zal zijn voor de Vereemgde Staten, moet het jaar lijks 38125.000 gulden opbrengen. Johnson schat volgens de scheepvaartstatistieken van Amerika en Europa de tonneninhoud der schepen, die er ge bruik van zullen maken op 10500.000 ton in 1915. Hij gelooft, dat er verscheidene ver gelegen lan den, zooals Nieuw-Zeeland en Australië, in ieder geval van de nieuwe weg zullen gebruik maken, hoe hoog de kanaalgelden ook zullen zijn. Immers een vrachtboot, die met een snelheid van 10 knoopen van Wellington naar New-York vaart, zullen 10 dagen winnen, door in plaats van Straat Magelhaen het Panamakanaal te nemen, een schip, van Sydney naar New-York haalt zelfs 16 dagen uit. Schepen, die van Australië naar de Oosthavens van Noord-Amerika gaan, betalen dus met graagte een 2 a 3 gulden per ton kanaalgeld en zijn dan nog goed af. De concurrentie tusschen Panama en Suez doet zich echter gelden voor die landen, welke zoo danig gelegen zijn, dat de schepen door beide kanalen een even grooten afstand moeten afleggen, om naar Europa te komen. De levendige handel, die Europa onderhoudt met China, Japan en de Philippijnen, zal haar weg eerst dan langs het Panamakanaal nemen, als de condities belangrijk lager zijn dan die van het Suez kanaal. De Ameri- kaansche Regeering moet dus de kanaalgelden wel zeer laag stellen, als zij een gedeelte van het verkeer tusschen Europa en het Oosten wil over nemen. Ook moeten de kolen tot zeer lagen prijs verkocht worden. Volgens Johnson zal het mogelijk zijn deze zonder verlies te verkoopen voor f 12.50 per ton, dat is f2.50 minder dan te Suez. Uit deze cijfers blijkt, dat in 1915 een «wereld oorlog" zal uitbreken waarvan men nog nimmer de gelijke heeft gezien in de handels-annalen. Vergadering van den Raad der gemeente Schiedam op Dinsdag 27 Mei 1913, des namiddags 2 ure Voorzitterde Burgemeester, de heer M. L. Ilonnerlage Grete. Tegenwoordig zijn 18 leden. Afwezigde heeren F. J. Smit, Kavelaars, Koop- mans, de Graaf en Ris. N o t ul e n. De notulen der vergadering van 22 April wer den vastgesteld, terwijl die van 6 Mei d.a.v. wer den verdaagd. Mededeelingen. De Voorzitter deelt mede dat op het op 30 April jl. ter gelegenheid van de verjaardag van H. K. H. Prinses Juliana, verzonden telegram van gelukwensch van H. M. de Koningineen schrijven is ontvangen, daarbij dankend voor de aangeboden gelukwensch. Voorts dat bij B. en W. is ingekomen: a. een schrijven, waarbij wordt medegedeeld, dat de beslissing op het Raadsbesluit van 8 April jl. tot het stichten van eene openbare school voor gewoon lager onderwijs der 2e klasse met 7 lo kalen op een terrein aan de Huijsmanstraat, is verdaagd. b. een schrijven, waarbij de ontvangst wordt bericht van de bij Raadsbesluit van 22 April jl. vastgestelde verordening houdende eenige bepa lingen in het belang van den behoorlijke afvoer van water en vuil in het Oost-Frankeland en wel in het gedeelte begrensd door Bakkershaven, Groenendijk, Rott. dijk eii Buitenhaven. c. alsvoren van de bij Raadsbesluit van 6 Mei jl. vastgestelde verordening, houdende eenige be palingen in het belang der veiligheid van het personenvervoer metsommige middelen van vervoer. Aangenomen voor kennisgeving. Ingekomen stukken Van Burgemeester en Wethouders Voorstel om hun te machtigen het onderwijs in het spreken van spraakgebrekkige kinderen we derom tot 1 April 1914 te doen voortzetten en daar voor een crediet beschikbaar te stellen van f375. De gevraagde machtiging wordt verleend en het crediet hiertoe beschikbaar gesteld. Idem hun advies op het ter tafel gebracht ver zoek van de commissie der Buurtvereeniging «Het Zuiden" om een lokaal van school E te mogen gebruiken ten einde met kinderen van leden dezer vereeniging eenige volksliederen in te studeeren. Overeenkomstig dit advies wordt het verzoek ingewilligd. Idem voorstel naar aanleiding van het ter tafel gebracht advies van het bestuur der vereeniging «Schiedamsch Volksbadhuis" waarbij wordt ver zocht het tarief voor de levering van het water voor deze inrichting tot op de helft te verlagen en om het tarief en de bepalingen voor de levering van het water der Drinkwateiding in verband met in de vorige vergadering genomen beslissing op het adres dienaangaande van de vereeniging van waterleidingsbelangen te wijzigen. De heer Lagerwey wil door den Raad eerst laten vaststellen, dat het Volksbadhuis is een vereeniging welke in aanmerking kan komen voor de goedkoope waterlevering. De heer v. Westendorp zegt, dat het Volks badhuis zeker tot die vereenigingen behoort. De heer WT i 11 k a m p f wenscht eerst kennis te nemen van de statuten der vereeniging «Volks badhuis", opdat duidelijk blijke wat de vereeniging beoogt De voorzitter zegt, dat jaarlijks de reke ning wordt ingezonden en wanneer zou blijken dat er winst gemaakt wordt, men dan altijd nog zou kunnen ingrijpen. Spr. heeft geen bezwaar tegen uitstel. De heer Wittkampf vindt het beter, dat in de statuten de bepaling voorkomt dat geen winst beoogd wordt. De heer v. Westendorp zegt, dat er zeker statutenwijziging moet plaats hebben, daar die bepaling er niet in voorkomt. De voorzitter zegt nog, dat wanneer blijkt dat de vereen, geen subsidie meer noodig heeft, B en W. met geen voorstel te dier zake zullen komen. De heer Houtman hoopt, dat men niet met het nemen van een besluit zal wachten tot sta tuten-wijziging zal zijn verkregen. Dit zou niet in het belang der vereeniging zijn, welke toch aller sympathie heeft. Staat men op statuten wijziging dan kan zulks altijd nog later gebeuren. De heer Wittkampf wil de vereeniging wel eerst erkennen en dan bepalen, dat het verzoek wordt toegestaan mits in de statuten bepaald wordt dat er geen winst beoogd wordt. De heer G o s 1 i n g a wenscht ook de statuten in te zien, de erkenning van «het Volksbadhuis" in de volgende vergadering te doen geschieden en dan tevens te bepalen wanneer het goedkoopere ta rief ingaat. Alsnu wordt z. h. s. besloten de verordening te wijzigen en in de volgende vergadering de er kenning der vereeniging Volksbadhuis aan de orde te stellen. De heeren de Graaf f, KoopmansenKa- velaars komen ter vergadering. Idem voorstel tot wijziging van de verordening op het gebruik van de gemeentelijke zwemplaats, in dien zin, dat voor abonnementen voor personen uit een gezin wordt betaald voor 1 abonnement f 2.50 en voor ieder abonnement meer voor per sonen beneden achttien jaar f 1.25 en dat voor een abonnement per kalendermaand wordt be taald f 1 B. en W. stellen voor hiertoe te besluiten. De Voorzitter licht het voorstel toe. De heer v. d. Hoek bepleit de wenschelijkheid om voor alle kinderen beneden 18 jaar het tarief vast te stellen op f 1.25. De heer Goslinga betoogt'dat dit te ver gaat. Het voorstel van B. en W. is reeds een tegemoetkoming voor de groote gezinnen. De heer Houtman meent, dat er genoeg ge legenheid is voor kosteloos zwemmen. Spr. vindt dat de werkzaamheden van de twee menschen, welke met het toezicht belast zijn. te omvangrijk zijn en acht beter toezicht dringend gewenscht. De heer Goslinga zegt, dat het voorstel van B. en W. o.a. beoogt dat meerderen, die nu kosteloos zwemmen, een kaart van f 1.25 zullen nemen en daardoor de drukte op de kostelooze uren eenigszins zal afnemen. Op de drukke tijd stippen werd verleden jaar reeds een politieagent voor het toezicht in dienst gesteld. Spr. gelooft dat zulks ook wel dit jaar weer zal geschieden. De heer de Bruin betoogt, dat het noodzake lijk is. dat de zweminrichting wat tijdiger wordt opengesteld. Iedereen snakt nu naar een ver- frisschend bad. Het tarief besprekend, meent spr. dat dit veel te hoog is, vooral voor de arbeiders. Hij dringt aan op een andere regeling, waarbij de aanslag der inkomstenbelasting tot basis zal wor den genomen. De heer Koop mans zegt dat een vroegere opening der zweminrichting zeer gewenscht is. Spr. doet nog eenige vragen ten aanzien der abon nementskaarten. Hij dringt er op aan die intijds beschikbaar te stellen. De heer Goslinga zegt, dat de kaarten in den loop dezer week verkrijgbaar zullen zijn. Spr. zegt, dat het tarief hier niet te duur is en de ge legenheid tot kosteloos zwemmen zeer ruim is. De heer Goslinga geeft den heer Scheller nog eenige inlichtingen over den prijs der kaarten voor personen beneden 18 jaar. De heer W outerlood bespreekt het toe zicht in de zweminrichting. Twee menschen kun nen onmogelijk het geheel observeeren. Hij acht het noodzakelijk, dat er meer toezicht komt. De Voorzitter zegt, dat ook naar zijn mee- ning op drukke uren er meer toezicht noodig is en zal de zaak bij B. en W. ter sprake brengen. Het voorstel wordt zonder h. st. goedgekeurd. Van de Commissie voor de Strafverordeningen, advies op het adres van de kerkeraden der N. H. Gemeente, de Gerei, kerk en de Evang. Luth. kerk, waarin zij verzoeken de vergunningsloca- liteiten op den verjaardag van H. M. de Koningin en op lotiügsdagen geheel of gedeeltelijk te sluiten. Ter behandeling in een volgende vergadering. Van den commandant van de brandweer aan bieding van zijn verslag over 1912. Kennisgeving, zal worden opgenomen in het verslag van de gemeente. - Van Regenten van de Hofjes van Belois schrij ven ten geleide van de rekening en verantwoor ding dier instelling over 1912. Van de vereeniging Huishoud- en Industrie school aanbieding van de rekening over 1912. Beide rekeningen om advies in handen dei- Fin. Commissie gesteld. Van het bestuur der vereeniging voor Water leidingsbelangen, dankbetuiging, voor 's Raads beslissing op hun verzoek betreffende verlaging van het tarief voor waterlevering voor volks- en schoolbaden. Kennisgeving. Van Ma. Joha. van Waart, wed. J. H. C. van Waart, P. J. Romein, wed. F. ter Hofstede, A. H. de Koning, A. Figee, P. C. van der Pant Jr., W. B. Oostrum en J. C. van der Meer, bezwaar schriften tegen den aanslag in het vergunningsrecht; In handen van B. en W. gesteld om advies. Van de afd. Schiedam van den Bond van Ge meentewerklieden adres, waarin zij verzoeken niet in te gaan op het verzoek van A. Tieman en Co. en anderen industrieelen en expediteurs om den tijd van openstelling der bruggen en sluizen te verlengen. In handen van B. en W. gesteld om advies. Van D. Kok q.q. verzoek om een perceel grond aan de Schoolstraat, hoek Nassaustraat, te ver koopen voor f9.p. M2. In handen van B. en W. gesteld om advies. Van S. C. Waalwijk van Doorn q.q. verzoek

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 2