Dagblad voor Schiedam en Omstreken. füfi r:r fiij De oorlog op den Balkan. R IE N Z I. Gratis Ongevallenverzekering f 36ste Jaargang. Woensdag 28 Mei 1913 ^o. 10633 overeenkomstig 05 ie polis vemelie voorwaarien. Officieele berichten. Opening Zwemplaats. BiklteiduiM Nieuws. FEUILLETON. Verspreide berichten. Bureau: Boterstraat 50. Telef. 85. Postbus 3!). Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., tranco p. post ƒ2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per régelHandelsadvertentiën 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maai berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. De verzekering bü levenslange geheele invaliditeit wordt gewaarborgd door bij verlies van een hand, voet of oog; lloilandsohe Algemeene bij verlies van een duim Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam, I U U wijsvinger; I U bij verlies van eiken ande ren vinger. MILIIIE. Herhalingsoefeningen. De Burgemeester van Schiedam roept bij deze op de in deze gemeente gevestigde verlofgangers der militie, Arend Bleecke Theodorus Johannes Geertrudis KosterJan Herman Massinlt Cornelis Adriaan Renier Jan Hendrik RomijnHendrik Jan Van Wijhe op om krachtens art. 80, in verband met art. 114 der Militie wet (Staatsblad 1912 no. 21) juncto art. 111 der Militiewet 1901, voor Herhalings oefeningen in werkelijkon dienst te komen op den datum en in de garnizoensplaats, mede ach ter elks naam ter gebruikelijke plaatse vermeld. Burgemeester en Wethouders van Schiedam brengen ter openbare kennis, dat de Gemeente lijke Zwemplaats geopend zal worden op Maan dag 2 Juni a.s. Er wordt aan herinnerd, dat behalve-op de uren voor kosteloos gebruik aangewezen, de toe gang tot de inrichting wordt verkregen tegen betaling aan de Zwemplaats van fO.10 per keer. Ook zijn abonnementskaarten bij den Gemeen teontvanger verkrijgbaar tegen f2.50 per stuk, met dien verstande dat wanneer door Óen der leden van een gezin een abonnement van i' 2 50 is betaald, voor ieder der overige leden van dat gezin beneden de aöhttien jaar de abonnements prijs f 1.25 bedraagt. Leden van een gezin, die aanspraak maken op behandeling volgen deze gunstige bepaling, gelieven de abonnementskaart van 12.50 mede te brengen en aan den gemeen teontvanger te vertoonen. Ook zijn abonnementen bij den Gemeenteont vanger verkrijgbaar geldende voor een kalender maand, tegen den prijs van tl. De zwemtijden zijn geregeld evenals aan het eind van het vorig seizoen en wel als volgt Mannen (betalend) van 6—8 uur 's morgens. Mannen (kosteloos) van 89 uur 's morgens. Mannen (betalend) van 9 10 uur 's morgens. Vrouwen (betalend) van 1012| uur 's middags. Vrouwen (kosteloos,) van 12£2 uur 's mid'dags. Mannen (betalend,) van 2|—5 uur 's middags. Mannen (kosteloos) van 5 uur tot de sluiting. Nog zij medegedeeld, dat voor het bewaren, schoonhouden en drogen van zwembroeken of badcostuums en handdoeken een vergoeding ver schuldigd is yan f 0.50 per seizoen en voor het ontvangen van zwemonderricht zoover daartoe gelegenheid bestaat eveneens van f0.50 per seizoen. Deze vergoedingen worden ten kantore van den Gemeenteontvanger betaald, waartoe men de abonnementskaart, indien deze al eerder is afge geven, gelieve mede te brengen. Schiedam, 28 Mei 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd. j M. L. HONNERLAGE GRETE. Be Secretaris, 'r IT V. SICKENGA. Bulgaren en Grieken. Uit Sofia verneemt de „Kölnische Zeilung" 35) ELFDE HOOFDSTUK. Nina Di Raselli. Ik zeg u, Lucia! deze stoffen bevallen mij niet, zij voegen niet voor mijnen standi Zaagt gij immer armzaliger verwen dit heet pur per, voorwaar I - dat karmozijn 1 - Waarom deedt gij den man die hier laten Laat hij die morgen elders brengen zij mogen der Sig- nora's aan de overzijde van den Tiber passen, die gelooven, dat alles, wat uit Venetië komt, volmaakt is; - ik, Lucia! ik zie uit mijn eigen oogen, en oordeel naar mijn eigen begrip." „O, waardste jonkvrouw!" zeide de kamer maagd, „zoo gij, gelijk ge zonder twijfel vroeger of later worden zult, eene aanzienlijke Signora waart, hoe waardiglijk zoudt gij uwen stand eer aandoen. Heilige Ceciliageene andere vrouwe in geheel Rome zou aangezien worden, waar vrouwe Nina tegenwoordig was." „Zouden wij haar niet leeren, wat pracht is antwoordde Nina. „O, welke feesten zouden wij geven 1 Hebt gij van de galerij de partij niet De gevechten tus.se hón Bulgaren en Grieken in. de nabijheid van Saloniki zijn gestaald. De strategische positie van het Bulgaar scho le ger in Macedonië is uitstekend. Als het tot een oorlog met Servië en Griekenland komt vertrouwt men hier dat de Bulgaren daarvan gebruik zullen weten te maken. Het geschil met Servië blijft onveranderd be- itaan, daar Bulgarije het voorstel van Servië om een conferentie van afgevaardigden uer vier Bal- ka,nsta ten de verdeeling van het vei'overae gebied te doen. uitmaken, heeft afgeslagen. De hoop op een minnelijke schikking wordt bij den dag geringer. Bulgarije zet zijn militaire voorbereidingen met kracht voort. Te Belgrado is- men algemeen van oordeel ciat het geschil tusschen Servië en Bulgarije in het beslissende stadium! is gekomen en dat bet gevaar voor een oorlog niet gering is. De herhaalde besprekingen te Sofia van mi nister Gesjot en den Oostenrijiksch-Hongaarschen gezant boezemen hier'ongerustheid in, daar men ze in verhand brengt met bet onder de wapenen houden der Oostenrijkse he reservisten aan de Ser vische grenzen. Tijdingen van particuliere zijde uit Bulgarije zijn weinig geruststellend, daar de Bulgaren steeds meer troepen aan de Servische grens samentrek ken. Ook de Turksche elementen der bevolking wor den gemobiliseerd, i DENEMARKEN. Naar het Ritzau-bureau verneemt, deelde de minister-president aan het bestuur der regeerings- partij mede, dat het ministerie met eenparigheid va:n stemmen besloten had dm den koning voor te stellen, het parlement zoo spoedig mogelijk bijeen te roepen. Het ministerie zal, als bet par lement bijeen is, zijn ontslag nemen. Zooals bekend, is dit besluit van liet Deen- sche kabinet een gevolg van de nederlaag, door de regeeringspartijl bij de jongste verkiezingen geleden. DUITSCHLAND De koning en de koningin van Engeland ge bruikten gisternamiddag' bijl het Duitsche- keizerlijk echtpaar de thee. Tegen öVs uur werd van het paleis naar het Lehrter Bahnhof geredende keizer en keizerin begeleidden hunne houge gas ten. In den eersten auto zaten de keizer in de uniform van. zijln Wurtembergsche drago.aüeirregi ment koningin Olga en de koning' van Engeland in de uniform van het le garde-dragondei-regi- ment. In den tweeden auto waren gezeten cie kei zerin en de koningin. Het gevolg en het dienst personeel waren reeds vo,o»uit gegaan. De afreiis van het Lehrter Bahnhof had plaats om 5.35 uur. De terugreis naar Londen geschiedt weer via VliStsiugen. De keizer en keizerin gingen van het station naar het Neue Palais1. gezien, op welke ik, verleden week door vrouwe Cuilia Savelli genoodigd was „Voorzeker, Signora! en toen gij de halle binnen tradt, in uw gewaad met zilver en paar- len doorweven, was er een lang gefluister op de galerijieder riep uit„de Savelli's hebben eenen engel te gast I „Foei, Lucia! geene vleierij, meisje!" „Het is slechts de waarheid, jonkvrouw! Maar dat was een feest, niet waar? Daar was weelde en pracht! vijftig bedienden in schar laken en goud en de muziek, die altijd voort- speelde. De muzikanten waren er om uit Ber- gano gekomen. Beviel die partij u niet? O, ik ben er zeker van, menige vleiende hulde werd u dien dag gebracht I" „Hola 1 neen, er ontbrak ééne stem en al de muziek was bedorven. Maar, meisje 1 Zoo ik vrouwe Guilia ware, dan zou ik met zoo arme* lijk feest niet tevreden zijn geweest." „Hoe, armelijk? al de edelen zeiden, het overtrof zelfs het prachtigste huwelijksfeest der Colonna's; neen, eene Napelsche vrouw, die naast mij zat en onder Koningin Johanna, tijdens de voltrekking van haren echt, diende, zeide, dat zelfs Napels er niet bij halen mocht." „Het is mogelijk. Ik weet niets van Napels, maar ik weet hoe mijn hof zoude geweest zijn, wanneer ik ware, wat ik niet ben en nimmer zijn zal. De feestschalen zouden van goud zijn geweest de bekers tot den rand met juwee- len bezet, geen duim breed van het ruwe iDe van 24 Mei, den huwelijksdag van prin ses Victoria Louise, dateerende kabinetsorder, be noemt haar gemaal, prins Ernst August zu Braunschweig und Liineburg', onder gelijktijdige bevordering tot ritmeeste», tot escadronscomman. dant van het Zietensche huzaren regi men f De prins neemt de plaats in van den deze maand op non-activiteit gestelden ritmeester Frei- herr von Wesclimar. FRANKRIJK. De Kamer behandelde gister het wetsontwerp, waarhij de minister van oorlog' wordt gemachtigd tot de uitgaven, die het onder de wapenen hou den van de lichting1 die in October a.s. twee jaar gediend heeft, meebrengt. De zitting was zeer luidruchtig. De leden der uiterste linkerzijde interrumpeerden herhaaldelijk. Verscheidene socialisten protesteerden tegen het ontwerp. De minister van oorlog verklaarde dat Frankrijk in 1911 een ander legier het hoofd kon bieden. Sedert dien zijn echter elders* maatregelen geno men, waarmede Frailkrijk rekening moet houden. De regeering aldus1 de minister vraagt u te denken aan het heil des vaderlands. Den socialist Violette, die verklaarde dat de maatregelen welke de regeering voorstelt, bui tengewoon ingrijpend zijn, antwoordde minister B'arthou: „Uw verklaring kan ernstiger gevolgen hebben dan die der regeering. welke zich aan den geest van de wet heeft gehouden en bedacht is op de verdediging des lands." Bart hou gaf toe dat op het oogenblik de buitenlandsche toe stand niet zoo onrustbarend is als enkele weken geleden, maar niemand kan voorspellen dat de toestand niet plotseling zal verergeren. Allerlei moeilijkheden vertragen thans het sluiten van vrede op den Balkan. Dan vraagt de minister: is er iemand die bij vergelijking van onze gersterkto met die van een naburig rijk, durft vol te houden dat bet niet noodig is nieuwe maatregelen te nemen? 'Over de anti-militaristische betoogingen in de kazernes sprekend, zeide de minister, dat het parlement niet zou aarzelen daartegen op te tre den, indien de regeering dergelijke troebelen duld de, en besluit: des te erger voor hen die niet begrijpen dat de nationale verdediging thans ieder die de republiek liefheeft, ter harte moet gaan. De Kamer nam dan met 386 tegen 165 stem men het eenig artikel van het ontwerp, waarbij de minister van oorlog wordt gemachtigd de lich ting nog een derde jaar onder de wapenen te houden, aan. PERZIe. Naar uit Parijs gemold wordt, moet de voor malige shah van Perzië, Mohammed Ali, die eeni- gen tijd te Berlijn verblijf gehouden beeft, tegen woordig in Europa rondreizen om aanhangers te winnen. Hij) zal ook naar Parijs komen, cm aldaar met prins Siles Sultan en andere voor name Perzen te onderhandelen. De regent van plaveisel zou te zien zijn geweest, alles had van goudlaken geschitterd. De fontein in den hof zou de geuren van het Oosten hebben gere gend, mijne pages zouden geen ruwe jongens geweest zijn, blozende om hunne eigene onhan digheid, maar fraaie knapen, niet boven de twaalf jaren oud, uit de keurigste der Romein- sche paleizen gekozenen wat de muziek betreft, Lucia 1 ieder muzikant zou eenen krans gedragen en verdiend hebbenen hij, die het beste speelde, had een belooning ontvangen, geschikt om al de overigen in ijver te onste ken, eene roos uit mijn hand 1 Zaagt gij ook het kleed der vrouwe Giulia Welke kleuren 1 Zij zouden de zon op den middag; beschaamd hebbengeel en blauw en oranje en schar laken. O, zoete Heiligen maar mijne oogen deden mij den ganschen volgenden dag zeer!" „Ongetwijfeld ontbreekt der vrouwe Guilia uw talent, voor het kiezen van kleuren," zeide de beleefde oppaster. „En dan, buitendien, welk eene houding I Er was niets koninklijks in 1 Zij wandelde .zoo door de halle, dat zij bijna ieder oogenblik op haren sleep trapte, en dan zeide zij, met eenen dwazen lach. „Deze heiligedagskleederen zijn slechts eene lastige weelde." Voorwaar, voor de grooten moesten er geen heiligedagskleederen zijn, ik zou mij voor mij zelve en niet voor anderen willen uitdossen. Iedere dag zou zijn nieuw kleed hebben, prachtiger dan het voor gaande iedere dag zou een heiligendag wezen!" Perzië, die sedert eein jaar uit Teheran afwezig is, vertoeft thans evenzeer te Parijs. Waarschijn lijk zullen Engeland en Rusland, die vermijden willen, dat zich mogelijke misverstanden tusschen hen voordoen, aan het drijven van den ex-shah een einde maken. Volgens een telegram uit Petersburg, is aan de Russische en Engelsche gezanten te Parijs opgedragen, aan den regent van Perzië den wensch hunner regeeringen kenbaar te maken, dat. hij zoo spoedig mogelijk ook metterdaad zijn ambt aanvaarden zal. ftMF.RTKA- Naar de „Lokal-Anzeiger" uit New-York ver neemt. heeft de president der Vereenigde Staten, Wilson, een vlammend protest tegen de tegenstan ders der tariefhervorming gepubliceerd. Hij zegt o.a., dat Washington wemelt van agenten en fa brikanten, die met allerlei unfaire middelen, zoo als omkooping, kuipen, enz, beproeven de tarief hervorming tegen te werken of te verhinderen. Zij, die de grootste voordeden plukken van het tegenwoordige tarief, geven reusachtige sommen uit voor allerlei mededeelingen aan het publiek, waarin betoogd wordt, dat de nieuwe tariefwet het land zal ruïneeren. Het groote publiek, dat geen agenten te Washington heeft, moet weten welke duistere krachten aldaar aan het werk zijn, om de openbare meening te vergiftigen. De vertegenwoordiger der Belgische regee ring, advocaat Delacroix, bevindt zich sedert eeni- «e dagen te Weenen, waar hij herhaalde malen een onderhoud met de prinsessen Louise en Ste- fanie, nopens do nalatenschap van hun vader, Leopold II, heeft gehad. M. Delacroix heeft nogmaals aan de prinsessen het voorstel der regeering onderworpen, haar nog elk 6,500,000 fr. te overhandigen als hun aandeel in de nalatenschap en derwijze het nog hangend geding in der minne te regelen. De prinsessen blijven evenwel hardnekkig in haar eisch volharden en1 vragen in bezit te treden van de 41,300,000 fr. die, naar ziji beweren, lot de persoonlijke nalatenschap van hun vader be- hooren. De onderhandelingen zullen worden voortgezet, doch het blijkt meer en meer waarschijnlijk dat zo tot geen uitslag zullen leiden. De prinsessen rekenen zegt het „Hbld. v. Antwerpen" op een tirsschenkomst des koning». De correspondent van de „Daily Telegraph" te Portsmouth meldt, volgens inlichtingen uit maritieme kringen, dat Keizer Wilhelm in Augus tus een bezoek aan Engeland zal brengen. Hij zal, denkt men, vergeizeld zijn van zijn beste schepen. De Koning van Engeland zal hem tege moet komen naar Spitehead met de voornaamste kruisers en pantsersChepen van de Engelsche vloot. De twee vorsten zullen revue houden over die schepen alvorens te Portsmouth te ontsche pen, om zich naar Londen te begeven. „Het scheen mij toe," zeide Lucia, „dat heere Giovanni Orsini zich alleen aan mijne jonk vrouw wijdde." „Hij die beer 1" „Een beer möge hij wezen, maar hij heeft een kostbaar vel. Zijne rijkdommen zijn ontel baar." „En de dwaas weet niet, hoe dezelve te be steden." „Was het niet jonker, Adriano, die u aan sprak bij die zuilen, waar de muziek geplaatst was „Het heeft kunnen zijn; ik vergeet zoo licht." „Ik hoor echter, dat weinige jonkvrouwen vergeetziek zijn, waar het een aanzoek van heere Adriano Di Castello geldt." „Er was slechts een man, wiens gezelschap het mij waard scheen te gedenken," antwoordde Nina, geene acht slaande op den wenk der listige kamermaagd. „En wie was hij vraagde Lucia. „De oude geleerde van Avignon." „Hoe, de man met den grijzen baard O Signora 1 „Ja." zeide Nina, met eene ernstige en droe vige stem, „wanneer hij sprak, verdween het geheele tooneel uit mijn oogen, want hij sprak mij van hen m (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 1